#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2010 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις 1.140 (!!!) μονάδες το spread - Απαγόρευση του short selling



Σε δυσθεώρητα ύψη σκαρφάλωσε σήμερα το spread των ελληνικών 10ετών ομολόγων έναντι των αντίστοιχων γερμανικών, ξεπερνώντας τις 1.140  μονάδες βάσης για πρώτη φορά στην ιστορία, μία μέρα μετά την υποβάθμιση της αξιολόγησης της Ελλάδας από τη Standard & Poorʼs σε επίπεδο Junk.

Σύμφωνα με το Reuters, το πριμ που ζητούν οι επενδυτές για τη διακράτηση ελληνικών 10ετών ομολόγων έναντι των γερμανικών Bunds αναρριχήθηκε μέχρι τις 1.021 μονάδες βάσης από 690 μονάδες βάσης που έκλεισε την Τρίτη.

Το επιτόκιο του δεκαετούς ομολόγου ξεπέρασε ακόμα και το 11%, αφού νωρίτερα ανήλθε στο 10,131% από 9,730% χθες το βράδυ, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά για μια χώρα της Ευρωζώνης. Την ίδια ώρα το επιτόκιο του διετούς ομολόγου πλησίασε το 18% (στο 17,94%) έναντι 15% χθες το βράδυ.

Την απαγόρευση του short selling μετοχών για τους επόμενους δύο μήνες, λόγω των συνθηκών που επικρατούν στο Χρηματιστήριο Αθηνών, αποφάσισε η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. «Η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς, αφού έλαβε υπόψη τις έκτακτες συνθήκες που επικρατούν στην ελληνική αγορά, αποφάσισε την απαγόρευση των ανοικτών πωλήσεων μετοχών εισηγμένων στο Χρηματιστήριο Αθηνών (short selling). Η απαγόρευση αυτή τίθεται σε ισχύ από σήμερα 28 Απριλίου 2010 και ισχύει μέχρι την 28η Ιουνίου 2010», αναφέρει η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς σε σημερινή ανακοίνωσή της.

ΤΩΡΑ ΞΥΠΝΗΣΑΝ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/04/2010 11:14:41

    Φάκτορα,έχεις δίκιο!
    Πολύ αργά ξύπνησαν!
    Μήπως πρέπει να περιορίσουν και τη λειτουργία του Χρηματιστηρίου,όπως ήταν στο παρελθόν 11-13;

  2. Spm avatar
    Spm 28/04/2010 11:15:52

    Ε, όχι και τωρα ξύπνησαν, Φακτορα!!!
    Πρώτα έβγαλαν πολλά λεφτά και μετά ...ξύπνησαν.
    Εμείς να δούμε πότε θα ξυπνήσουμε?

  3. panos avatar
    panos 28/04/2010 11:22:09

    η ναυτεμπορικη εχει σταματησει την ζωντανη αναπαραγωγη του γραφηματος των spreads.γιατι? μηπως ξερετε αλλο site?αν εχει ο τραπεζικος δεικτης κ μετα την απαγορευση του short selling μεγαλη πτωση θα σημαινει οτι δεν ειναι απλα κερδοσκοπεια αλλα συνειδητη αποφαση τον επενδυτων να πουλησουν κ να φυγουν λογο γνωσης,αυτο σημαινει....κραχ αλλα αργεντινη κ ασ λενε οτι διαφερει η περιπτωση.αναγκαστικα κ εδω θα παγωσουν τις καταθεσεις

    • MiswToysKerdoskopous avatar
      MiswToysKerdoskopous @ panos 28/04/2010 11:52:58

      Den yparxei timi file Pano dioti den yparxei pleon agora omologwn. Apo tin stigmi pou ta ellinika omologa thewrounte "junkes" den yparxei noima na ginontai agoropwlisies kai synallages panw se tetoia xartia.

      • MiswToysKerdoskopous avatar
        MiswToysKerdoskopous @ MiswToysKerdoskopous 28/04/2010 11:55:20

        Kai to spread pou lene oti exei ftasei pleon tis 1200 monades kai einai to thewritiko spread pou tha isxye ama ypirxan synallages. Einai apla enas plasmatikos deiktis kathws mexri tis 12:00 den exei ginei kamia synallagi omologou. Oute miso euro etsi gia sefte pou leme! Koinws katevasame rola. Dystyxws.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ panos 28/04/2010 14:13:45

      χαχαχαχα βγήκε εκτός κλίμακος... Τώρα θα βγάλουν τα δύο μηδενικά... δεν θα λέμε 1000, θα λέμε 10 ποσοστιαίες μονάδες.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ panos 28/04/2010 14:59:48

      Απλά ετοιμάζονται να βγάλουν τα γραφήματα σε λογαριθμική κλίμακα...

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/04/2010 11:26:34

    από τους FT: το ΔΝΤ εξεταζει το ενδεχόμενο να αυξήσει τη βοήθεια κατά 10δις διότι τα 50 δις -λενε' δε φτάνουν ούτε για στραγάλια [εισαγωγής από Tουρκία]

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 28/04/2010 11:27:41

      Αλλενάκι,
      Και αυτοί μάλλον αργά ξύπνησαν...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 11:35:04

        ξεκάθαρη προσπάθεια να διεμβολίσουν την ΕΕ
        μόνο οι ΗΠΑ δεκαπλασίασαν ! φετος τη συμμετοχή τους στο ΔΝΤ
        από 10 δις που έδιναν το χρόνο θα δώσουν 100 δις!

        Στην ουρά για "bail out" [διατραπεζική ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ] περιμένουν:

        1. Ουκρανία ζήτησε 20 δις προχτές
        2. Πορτογαλία
        3. Ιταλία
        4. Ισπανία
        5. Αγγλία
        6. ΗΠΑ

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 11:50:57

        Μεταξύ 4 και 5 βάλε και τη Γαλλία αν το πας βάση αριθμών. λολ

        Μετανοείτε !

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 11:54:21

        ξεχασα και αλλες, Βαλτικη, Ιαπωνια,

      • pizza avatar
        pizza @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 16:04:49

        Κανεις για Κινα? Αυτοι εχον τα λεφτα σημερα. Αλλα μεχρι να ξυπνησουμε θα μας εχουν προλαβει αλλοι

  5. panos avatar
    panos 28/04/2010 11:41:44

    η ναυτεμπορικη εχει σταματησει την ζωντανη αναπαραγωγη του γραφηματος των spreads.γιατι? μηπως ξερετε αλλο site?

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/04/2010 11:48:46

    810 μ.β.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ αλλενάκι 28/04/2010 11:50:47

      Που το βλέπεις?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ skeptiki 28/04/2010 12:00:12

        το ειδα στη Ζαχαρη

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ skeptiki 28/04/2010 12:23:17

        Ευχαριστώ το είδα στο Bloomberg σε πιάνει ίλιγγος

  7. gekapsa avatar
    gekapsa 28/04/2010 11:53:12

    Τα σπρεντς είναι μια φούσκα που θα σπάσει. Η Ευρώπη έστω αργά θα μαζεψει τα του οικου της. Εγώ αγοράζω ελληνικό χρηματιστηριο και μακάρι να ειχα πολλά λεφτά να αγόραζα σαν τρελλός.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ gekapsa 28/04/2010 13:30:45

      για όσους διαθέτουν ρευστό για επένδυση είναι πολύ καλά.

  8. tzager avatar
    tzager 28/04/2010 11:57:39

    H ουσία είναι ότι τα μέτρα (κάποια απ'αυτά τουλάχιστον) θα έπρεπε να τα έχουμε πάρει από μόνοι μας πριν από καιρό και εμείς σφυράγαμε κλέφτικα!

    Shock therapy τώρα! Μετά... βλέπουμε.

  9. panos avatar
    panos 28/04/2010 12:00:11

    αν ακολουθησει συντομα η πορτογαλια δεν υπαρχει περιπτωση σωτηριας για κανεναν διοτι δεν μπορει ουτε η Ε.Ε ουτε το ΔΝΤ κ φυσικα ουτε η γερμανια να δωσουν τοσο χρημα για να σωνουν τον εναν μετα τον αλλο.ειναι σαν να περιμενουμε τους γερμανους να δουλεβουν για να σωνουν τους λοιπους.

  10. MiswToysKerdoskopous avatar
    MiswToysKerdoskopous 28/04/2010 12:08:18

    Oi agora twn omologwn kai episima exei kleisei-katareusei. Den ginetai oute mia synallagi kathws den yparxei kanenas agorastis. Ta spread pou dinontai einai spread pwlishs alla kaneis den agorazei kathws ta omologa pleon einai se junk level.Yparxoun fimes oti mexri to apogeuma kai i Moodys tha mas ypovathmisei 3 theseis kai meta anagkastika prepei na to kanei kai i Fitch.
    Auti i ekseliksi den allazei kati gia emas kathws pleon eimaste pou eimaste xrewkopimenoi. O bregmenos tin broxi den tin fovatai! Allazei omws ta dedomena gia tous ksenous pou exoun agorazei 200 dis ellinika omologa! Tous pernei i mpala kai apoti ola deixnoun tha tous paroume mazi mas sto gkremo.(Auto to xairomai mporw na pw). To ntomino ksekinise. Gia na doume pou tha kataliksei.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2010 12:08:56

    Πόση μακακία; Απαγόρευση του short selling είναι σαν απαγόρευση ειδήσεων. Παρακαλούνται οι έχοντες είδηση να μην την λένε.

    Από τον Οκτώβριο του 2008, έχει φανεί το πρόβλημα. Η φούσκα. Στην προσπάθεια να μην πάμε σε ύφεση χειρότερη του 1929, τύπωσαν οι πάντες χρήμα, ρευστότητα, τρισεκατομμύρια. Η Αμερικάνικη ρευστότητα διαχειρίζεται από την μία χώρα, την Αμερική. Η Ευρωπαϊκή ρευστότητα 'εγινε λίγο σκορποχώρι, και με κατσικοκλέφτες στην παρέα, μύλος. Πολλοί μάγειροι, σε ξένη κουζίνα. Συμβαίνει. Και, ναι, έχει ξαναειπωθεί από Ευρωσκεπτικιστές: Πέιτε μου το τηλέφωνό τους, να τους τηλεφωνήσω.

  12. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 28/04/2010 12:39:04

    - με την εξέλιξη των γεγονότων και το επερχόμενο domino effect (διότι μην γελιόμαστε : ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα θα επηρεάσει σημαντικά την ευρωζώνη), είναι σίγουρο ότι η γερμανική κυβέρνηση θα έχει ήδη μετανοιώσει που δεν στήριξε πιο σθεναρά την χώρα μας όσο υπήρχε καιρός.
    Για να σώσει λοιπόν την παρτίδα (και την ευρωζώνη), προβλέπω η Γερμανία να αναλάβει, σε συνεργασία με την ΕΚΤ, πρωτοβουλίες.

  13. ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ avatar
    ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ 28/04/2010 12:42:28

    ΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ (1-2-3 ΧΡΟΝΙΑ) ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΛΕΜΟ (ΙΣΩΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ).
    ΣΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ Ο ΔΥΤΙΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΦΤΙΑΞΕ.
    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ,ΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ.
    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΑΛΑΚΕΣ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΧΘΟΥΜΕΕΕΕ...
    ΚΑΙ ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

    1907 - Α! Π.Π. - ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.
    1929 - Β! Π.Π. - Ο ΜΙΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΣ.
    2009 - ??? - ?????????

  14. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/04/2010 14:17:33

    lol

    Για κοίτα πάνω από την οθόνη σου , 3d Ναυτεμπορική , κι όσο νυχτώνει...

  15. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 28/04/2010 14:18:15

    - οι διεθνείς οίκοι αξιολόγησης συνεχίζουν να παίζουν περίεργα παιχνίδια, που ευνοούν κερδοσκοπικές τακτικές.

    - η επαναδιαπραγμάτευση του δημόσιου χρέους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ.
    Η οποιαδήποτε συζήτηση για ενδεχόμενη επαναδιαπραγμάτευση του δημόσιου χρέους, είναι στην πραγματικότητα κινδυνολογία....που εξυπηρετεί συγκεκριμένα επενδυτικά συμφέροντα.

    http://www.capital.gr/News.asp?id=956092

    Αυτοί που αγοράζουν CDS σήμερα είναι οι κάτοχοι ελληνικών ομολόγων που λόγω των αυξημένων πιθανοτήτων χρεωκοπίας, θέλουν να καλυφθούν.
    Και αυτοί που τα πουλάνε τα CDS(με τεράστιο κέρδος μάλιστα), είναι οι κερδοσκόποι που τους έχει εξυπηρετήσει πάρα πολύ η διαρκής κινδυνολογία των τελευταίων εβδομάδων.

    - δίνεται μια τεράστια ευκαιρία στην Ε.Ε να θέσει επιτέλους αυστηρούς κανόνες και ρυθμίσεις στην αγορά, για να αποτρέψει μελλοντικές κερδοσκοπικές διαθέσεις....το διακύβευμα είναι τεράστιο....η ίδια η ύπαρξη της ευρωζώνης........

  16. leopold avatar
    leopold 28/04/2010 14:23:17

    http://www.youtube.com/watch?v=zeUsPTSkaR8

    ειχα πει οτι ο ΓΑΠ θα τα χιλιασει.....το παραπανω τραγουδι αφιερωμενο σε ολους...........

  17. Dimi avatar
    Dimi 28/04/2010 16:21:47

    "Eντυπωσιακό come-back, σε θετικό έδαφος η Πορτογαλία" http://bit.ly/d5qI8V

  18. diasapollon avatar
    diasapollon 28/04/2010 17:05:06

    Εμείς με τον ΓΑΠ από εδώ και πέρα δεν φοβόμαστε τίποτα, είναι γίγαντας 11850 για να βρούμε την επόμενη μακακία που θα κάνει.

  19. Dimi avatar
    Dimi 28/04/2010 19:18:52

    CNN’s Richard Quest: “Greek Junk Status Explained” http://bit.ly/daUKdd