#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2012 12:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις φυλακές Κορυδαλλού ο Ακης Τσοχατζόπουλος



(Ανανεωμένο) Στις φυλακές Κορυδαλλού οδηγήθηκε ο Ακης Τσοχατζόπουλος, μετά την προσωρινή κράτησή του στη ΓΑΔΑ. Ο πρώην υπουργός, ο οποίος δεν φορούσε χειροπέδες κατά τη μεταφορά του, θα κρατηθεί σε κελί στην 6η πτέρυγα των φυλακών, η οποία βρίσκεται στο ισόγειο και έχει μόνο μονόκλινα και δίκλινα κελιά.

Με τη σύμφωνη γνώμη του ανακριτή, Γαβριήλ Μαλλή, και των δύο εισαγγελικών λειτουργών, ο κ. Τσοχατζόπουλος κρίθηκε τη Δευτέρα, μετά την πολύωρη απολογία του, προφυλακιστέος σχετικά με το αδίκημα της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα στην υπόθεση της προμήθειας των αντιαεροπορικών συστημάτων TORΜ1 και το σκάνδαλο των υποβρυχίων.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στο σχετικό απολογητικό υπόμνημα που κατέθεσε χθες ο πρώην υπουργός αρνείται τις κατηγορίες, ενώ φέρεται να δήλωσε επιφύλαξη ως προς την υπερασπιστική του γραμμή για τους TOR-M1, υπόθεση της οποίας η δικογραφία είναι ογκωδέσταση.

Ο κ. Τσοχατζόπουλος φέρεται να αρνήθηκε επίσης ότι είναι ο πραγματικός ιδιοκτήτης των επίμαχων offshore εταιρειών όπως θεωρούν οι Εισαγγελείς στο πόρισμα που συνέταξαν για την υπόθεση.

Επιπλέον, κατά τις ίδιες πληροφορίες, ο κατηγορούμενος υπεραμύνθηκε των επιλογών που έκανε ως υπουργός Αμυνας. Για την προμήθεια των υποβρυχίων ο κ. Τσοχατζόπουλος φέρεται να υποστήριξε ότι ήταν απόφαση του ΚΥΣΕΑ

Από τους συνηγόρους του κατατέθηκε προηγουμένως αίτημα για χορήγηση νέας προθεσμίας, λόγω της ογκωδέστατης δικογραφίας, το οποίο όμως απερρίφθη.

Απολογούνται τρεις συγκατηγορούμενοί του

Ενώπιον του ανακριτή Γαβρ. Μαλλή θα απολογηθούν σήμερα και οι τρεις συγκατηγορούμενοι του κ. Τσοχατζόπουλου, Γιώργος Σαχπατζίδης (επιχειρηματίας), Νίκος Ζήγρας (ξάδελφος του πρώην υπουργού, δικαιούχος offshore εταιρείας) και Ευφροσύνη Λαμπροπούλου (λογίστρια, εκπρόσωπος στην Ελλάδα offshore εταιρειών που εμπλέκονται στην υπόθεση).

Υπενθυμίζεται ότι για την ίδια υπόθεση έχει προφυλακιστεί ο Αστέριος Οικονομίδης, βασικός μέτοχος κατασκευαστικής εταιρείας που ανακαίνισε το ακίνητο στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου και πούλησε ακίνητο στο Κολωνάκι στην Αρετή Τσοχατζοπούλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 16/04/2012 18:41:00

    Αναμενόμενο ήδη από εχτές. Από τη στιγμή που οι δικηγόροι του έβγαλαν ανακοίνωση για προσβολή ανθρωπίνων δικαιωμάτων σήμαινε ότι δεν είχαν επιχειρήματα και ότι θα πήγαινε μέσα.

    Ελπίζω να χώσουν κι άλλους μέσα. Ελπίζω επίσης να σκάσει εισαγγελέας στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ και να τους πάρει τους υπολογιστές. Θα ανακαλύψει διαμάντια. Το ίδιο πρέπει να πράξουν και για άλλο ένα κόμμα.

    • blue nile avatar
      blue nile @ anonymous 16/04/2012 21:49:48

      Ναι ναι να τα βρουν όλα και στα δύο κόμματα για να αποδειχθεί ότι το ένα κόμμα ήταν κλεφτοκοτάς και το άλλο serial killer...

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 16/04/2012 18:44:25

    Οι Κύριοι Τσουκάτος, Μαντέλης, Λαλιώτης, Σημίτης, Παπανδρέου...
    πως αισθάνονται ;

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/04/2012 18:51:48

      Εννοείς από τη βαρυστομαχιά των ημερών;

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ juliet 16/04/2012 18:53:22

        Ο ανακριτής κερνάει σόδα !

    • Mara avatar
      Mara @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/04/2012 19:01:21

      ...ετοιμάζουν... βαλίτσες...

      • juliet avatar
        juliet @ Mara 16/04/2012 19:08:22

        Aτιμη κοινωνία ...ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει!

        • S.P. avatar
          S.P. @ juliet 16/04/2012 19:36:21

          χα,χα,χα!!!

      • giorgos gianniotis avatar
        giorgos gianniotis @ Mara 18/04/2012 08:58:44

        Να παρουν και ασπρορουχα μαζι τους τα παιδια

    • S.P. avatar
      S.P. @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/04/2012 19:35:24

      !!!!!!!

  3. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 16/04/2012 19:05:02

    Μια κιμωλία ρε παιδιά.Κάποιος να προσφέρει μια κιμωλία για να σβήνει τις γραμμές εκεί που θα πάει.
    Kαι έλεος πια με τα νομικίστικα παράθυρα και τις ατελείωτες προυποθέσεις για ένα ένταλμα ή μια σύλληψη.

  4. Παύλος avatar
    Παύλος 16/04/2012 19:09:27

    Κι άλλοι. Κι άλλοι! Υπάρχουν μυριάδες άλλοι!

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 16/04/2012 19:09:30

    Ας ελπίζουμε ότι ιοι δικαστές δεν θα είναι πλέον υποχείρια δικολάβων, κενολόγων "συνταγματολόγων".

  6. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 16/04/2012 19:18:55

    Mία φωτογραφία,χίλιες λέξεις καί τό..... αγαπημένο βαλιτσάκι αγκαλιά!!!
    Λέτε νά είχε μέσα (από τότε), τά σχέδια τού TOR-Μ1/υποβρυχίων???
    Ήταν μόλις ή εποχή τού κωλόσπιτου!!!

    Υ.Γ.
    Αυτός ό τέως θυρωρός πολυκατοικίας καί ΥΕΝ,πού τό 1986 εδήλωνε ότι ##εάν πουλήσω τήν γκαρνταρόμπα μου θά γίνω πλοιοκτήτης## τί κάνει άραγε???
    Υπάρχει κανένα κελλί διαθέσιμο?????

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/04/2012 19:19:09

    Καλά το είπαν κάποιοι: από το Four Seasons, στο Four Prisons...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Αυριανιστής 16/04/2012 19:22:53

      Και απ'τα λευκά χαλιά..στα λευκά κελιά.

  8. juliet avatar
    juliet 16/04/2012 19:20:21

    Ψηλά γράμματα,είχανε άλλες ασχολείες ,Ολυμπιακοί και ....αυτό άστο.Μη τα ρίχνουμε στους πασοκους ,ο μακαρίτης Εβερτ φώναζε για το χρηματιστήριο και έλεγαν .....το εγκεφαλικό.Θα γελάσω αν πουν ότι την απονομή δικαιοσύνης την έκανε το πασοκ.....

  9. anonymous avatar
    anonymous 16/04/2012 19:41:53

    Οι ίδιοι από το ΠΑΣΟΚ το προκάλεσαν για να ξεπλυθούν. Σε άλλο blog μιλάνε για αναλογίες με την υπόθεση Κουτσόγιωργα που του τα φόρτωσαν όλα. Καλούν τον Άκη να μην παίξει το ρόλο Κουτσόγιωργα. Κατά τη γνώμη μου η στάση του Άκη θα προσδιοριστεί από το ποιους θα καλύψει, και τι ανταλλάγματα θα του δώσουν για την οικογένειά του.

    Η υπόθεση έχει αναλογίες με το παιδομάζωμα Καραβέλα. Κανείς δεξιός δεν ανέχεται να του κλείνουν στη φυλακή την οικογένεια. (Και) για το λόγο αυτό εστράφησαν κατά Καραμανλή. Τώρα πιάνουν ένα μεγαλοπασόκο και τον χώνουν μέσα. Κανείς Πασόκος που ήταν συμμέτοχος και συνένοχος σε αυτό το πανηγύρι της κλοπής, δε νιώθει άνετα και μάλλον θα γυρίσει την πλάτη του στο ΠΑΣΟΚ διότι τους θέτει σε κίνδυνο.

  10. S.P. avatar
    S.P. 16/04/2012 19:58:38

    Καλή αρχή!
    Το Νο. 2 του κόμματος που προώθησε την κολακεία του ασήμαντου όσο κανένα άλλο κόμμα στην Ελλάδα, που έκανε την διαφθορά εθνικό σπορ είναι στην φυλακή. Τον θυμάμαι το 74, που ήμουνα νεαρός φοιτητής, τότε να ασχολείται με τα απελευθερωτικά κινήματα, κατά των ΗΠΑ κ. λ. π. και γελούσα, διότι έβλεπα φυσιογνωμικά, ότι ο άνθρωπος το μόνο που ήθελε ήταν να φάει και να διώξει από άνω του την τρομακτική κοινωνική μειονεξία.
    Σαν αυτόν υπάρχουν σε όλα μα σε όλα τα κόμματα. Αν η βουλή δεν έκλεινε εσπευσμένα τον Ιούνιο του 2009 θα σου έλεγα εγώ "πόσα αχλάδια βάζει ο σάκκος για πολλούς." Μακάρι να επεκταθεί η φυλάκιση ενόχων από την κομμουνιστική αριστερά ( εννοώ το κόμμα της κ. Παπαρήγα) μέχρι την κοινοβουλευτική υποτιθέμενη δεξιά.
    Ο δικηγόρος του Παγορόπουλος , αν δεν απατώμαι ήτανε ο πρόεδρος του πειθαρχικού του πασόκ.

    • juliet avatar
      juliet @ S.P. 16/04/2012 20:26:16

      Σωστά όλοι ,τα μπλουζάκια είναι πολύχρωμα.....πριν από λίγο έγραψα γι΄αστείο ότι το πασοκ θα κάνει σημαία την σύλληψη του Τσόχα για κάθαρση και ακούω τη Φώφη να λέει αυτοί ΄προωθούν την κάθαρση κάπως έτσι.....

  11. Κάτων avatar
    Κάτων 16/04/2012 20:14:55

    Βγήκε να μιλήσει και το παιδί για τα θελήματα του Πέτρου Κωστόπουλου, ο Βασίλης Μπονιος που παριστανει και τον μπλογκερ

    "Από την εποχή του Αβέρωφ εκδότες και έμποροι όπλων οργίαζαν στο Πεντάγωνο" γράφει το πρασινο παγαλάκι.

    Έβαλαν κανέναν δεξιό ρε καραγκιόζη στην φυλακή; Μόνο πασόκους βάζουν γελοίε

    • ΜΑΡΙΑ avatar
      ΜΑΡΙΑ @ Κάτων 17/04/2012 13:04:05

      KAI OΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΧΩΡΕΜΕΝΟΣ Ο ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ:*ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ..ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ..ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΟΚΟΙ*

  12. voter avatar
    voter 16/04/2012 20:22:12

    Πραγματικά εδώ ισχύει "μιά φωτογραφία χίλιες λέξεις ". Ετσι όπως τους βλέπει όλους κανείς την εποχή της υπέρτατης παντοδυναμίας τους , δεν μπορεί παρά να θυμηθεί τον βερμπαλιστικό λόγο του Ακη , τα mea culpa και τις άλλες οιστριονικές κορώνες του Αειμνήστου, κάτι άλλους τύπους στυλ Μαρούδα και Λούβαρη -αλήθεια τους θυμάται κανεις -, όλο αυτό τον συρφετό που επί χρόνια έχτιζαν αυτό που βιώνουμε σημερα .
    Αυτούς που απεμπολούσαν κάθε δικαίωμα της χώρας για υγιή ανάπτυξη , για υγιείς θεσμούς γιά ένα πραγματικό μέλλον κι όχι για το υπονομευμένο που κληροδότησαν .
    Μιά θλιβερή φωτογραφία αλλων καιρών. Ηθελα να ήξερα , πως αισθάνονται όλοι αυτοί που τότε τους χειροκροτούσαν, επειδη διοριζόντουσαν κλητήρες και καθαρίστριες με το δικαίωμα της κλαδικής , επειδή ανακαίνιζαν τα πατρογονικά τους με τα χρήματα των πακέτων Ντελόρ και τα μετέτρεπαν σε βιλες ,επειδή αντικαθιστούσαν τα τογιότα με BMW -αφήνω έξω τα μεγάλα λαμόγια για ευνοητους λόγους .
    Ολοι αυτοί οι απλοί Ελληνες που τώρα βλέπουν τα παιδιά τους να μαραζώνουν άνεργα ,άραγε πως νιώθουν ? Τους αρκεί να μπεί φυλακή ο Ακης ? Εκτονώνει την απελπισία τους ? Πολύ φοβάμαι οτι πολλοι απο αυτούς θα σταματήσουν εκεί και θα ξαναδώσου ευκαιρίες στα σεσηπότα υπόλοιπα του πράσινου παρελθοντος .

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ voter 16/04/2012 21:39:07

      Ακόμα και τώρα βλέπεις ότι η γκρίνια και η ισοπέδωση κυριαρχούν, γιατί είναι πιο εύκολο να ψάχνεις τον υπεύθυνο αλλού ,αντί να κυττάζεις κατάματα στον εαυτό σου και να παραδέχεσαι τα λάθη σου. Και βέβαια θα βρεθούν πολλοί που θα τους νεκραναστήσουν ,γιατί έτσι θα δώσουν μια παράταση στη ψεύτικη ζωή τους . Ανθρωποι δειλοί , εγκλωβισμένοι στα προσωπικά τους αδιέξοδα , αρνητικοί στην όποια προσπάθεια ,περιμένοντας την έτοιμη λύση που δήθεν τους παρουσιάζει όποιος τους λέει αυτό που θέλουν ν'ακούσουν. Βαθιά μέσα τους το ξέρουν, ότι δεν θέλουν τη λύση, παρά μόνο τη σάπια κατάσταση να σέρνεται, γιατί σάπιοι είναι και οι ίδιοι.

      • S.P. avatar
        S.P. @ Diamond Angel 16/04/2012 21:53:47

        !!!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Diamond Angel 16/04/2012 22:21:08

        Diamond Angel
        διαπιστώσεις ...και τι γίνεται ; Οι περισσότεροι έτσι είναι ,δεν είναι εγκωβισμένοι βολεμένοι είναι μέσα στο λούστρο τους και την υποτιθέμενη κουλτουριάρικη βιτρίνα τους ,τιμητές και κατήγοροι συγχρόνως.Τιμητές εκεί που θα έχουν όφελος και κατήγοροι των αδυνάτων.
        Πάντα δεν άρεσε η αλήθεια .Δεν ήθελαν να σπάσουν τ΄αυγά ,ήθελαν και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο δεν γίνονται αυτά.Παρατήρησε ,ανθρωποι στενόμυαλοι,καχύποπτοι ,εγωκεντρικοί,φαντασμένοι , πιστεύεις λοιπόν ότι όλοι αυτοί θα μπορέσουν ν΄αντέξουν το κόσμο τους να καταρρέει και το βασίλειό τους να γκρεμίζεται; Αυτοί όλοι θα γίνουν άρνηση ,αυτό έχουμε να πολεμήσουμε .Η άρνηση στη προκειμένη περίπτωση φόρεσε τον μανδύα των ανεξαρτητων παληκαρίων και κορασίδων .Αρνούνται να είναι υπο αρχηγού κόμματος αλλά αποδέχονται να είναι υπο συμφερόντων.Αν κατορθώσουμε να επιβιώσουμε από αυτή τη μάχη ...πιστεύω μόνο ο Σαμαράς μπορεί να ηγηθεί.Χρειάζεται καρδιά γι΄αυτό τον αγώνα και αυτός την έχει!

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ juliet 16/04/2012 22:50:03

          Χαίρε Juliet! Εμεις το δρόμο μας και τον αγώνα μας. Αλλά μ'ενοχλεί το προσωπικό αδιέξοδο κάποιος, αδυνατόντας να το αντιμετωπίσει, να το κάνει αδιέξοδο της χώρας .

  13. TopGunZ avatar
    TopGunZ 16/04/2012 21:32:10

    Θυμάστε που είχα γράψει πως το όνομα της σπείρας (για την σύσταση της οποίας είναι κατηγορούμενος) είναι..."ΚΥΣΕΑ"?

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 16/04/2012 21:45:29

      Top,

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 16/04/2012 21:55:22

        Top,
        Χρόνια Πολλά ,
        λέω να κάνουμε μια εταιρεία αξιοποίησης πληροφοριών ,ανακαλύψεις ,αποκαλύψεις ...πρόεδρος ο Δαναός ,εμείς εκτελεστικά όργανα.
        Είσαι καλά ,η οικογενειά σου όλα εντάξει;

  14. τάσος avatar
    τάσος 16/04/2012 21:44:24

    http://www.youtube.com/watch?v=aAdjLZKITiY

    Δόξα σοι, Χριστὲ ὁ Θεός, ἡ ἐλπὶς ἡμῶν, δόξα σοι. Σ'ευχαριστώ Θεέ μου.

  15. Όλγα avatar
    Όλγα 16/04/2012 21:58:41

    Στον Κορυδαλλό να μπούνε όλοι! Χωρίς εγγυήσεις και διευκολύνσεις! Εκεί δεν θα περνάνε τα "μέσα" τους!
    Να αποδοθεί επιτέλους Δικαιοσύνη!

  16. diman avatar
    diman 16/04/2012 22:11:53

    Ένας στο κελί χιλιάδες στο φαϊ.

  17. restart avatar
    restart 17/04/2012 12:18:19

    Το ήξεραν και οι πέτρες
    Ο τυπος έκλεβε 20 χρόνια
    Τον πιάνουν 20 μέρες πριν τις εκλογές
    μπεεεεεεεεεεεεεεεεφτασε η ώρα της δικαιοσύνης!

  18. factorx avatar
    factorx 17/04/2012 12:23:35

    Συνεπώς να έχουμε τακτικά εκλογές να ξεβρωμίσουμε. Εσύ που διαφωνείς; Θίχτηκαν οι δημοκρατικες ευαισθησίες σου; Και γιατί βελάζεις; Στην ανεξάρτητη στρούγκα έτσι κάνουν;

    • restart avatar
      restart @ factorx 17/04/2012 12:46:20

      Τα τελευταια 37 χρόνια βγαίνουν οι μπλε & πράσινοι κλεφτες, οπότε δεν είχαν νόημα οι εκλογές.
      Απο εδω και πέρα αρχίζουν τα ωραία.
      "δημοκρατικες ευαισθησίες" δεν έχω, αν αυτό που ζούμε το ορίζεις σα δημοκρατία.
      Δεν ανήκω σε καμία στρόυγκα, βελάζω λόγω του Πάσχα.
      καλή ανασταση:)

      • factorx avatar
        factorx @ restart 17/04/2012 12:53:08

        Τα τελευταία χρόνια 37 χρόνια εγώ τα έγραφα φίλτατε φόρα παρτίδα και γι αυτό με είχαν κόψει από παντού. Το θέμα είναι τώρα ότι το τρίτο και πιο ισχυρό μέλος της ιστορικής Τροικας του ΠΑΣΟΚ (Τσοχατζόπουλος-Λαλιωτης- Γεννηματάς) είναι μέσα και κοιτάζει απ΄'εξω. Για όποιους λόγους και αν έγινε, συμβολίζει το τέλος της Μεταπολίτευσης.

  19. GO avatar
    GO 17/04/2012 13:09:37

    'Εχουμε και λέμε, με το ...αρνί (επίκαιρο) στη πλάτη έχουν πιαστεί:
    1.- Ανδρέας Παπανδρέου (τουλάχιστον το "κωλόσπιτο").
    2.- Μένιος Κουτσόγιωργας.
    3.- 'Ακης τσοχατζόπουλος.
    4.- Τάσος Μαντέλης.
    5.- Στρατηγός Τσουκάτος.
    Από μας, κάτι μικρολαμόγια παρατρεχάμενοι.

  20. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 17/04/2012 13:28:48

    Καλή η αρχή ,αλλά μήπως πήρε ΜΙΖΑ για να μπεί πρώτος;

  21. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 17/04/2012 16:03:11

    Οταν οι δικηγόροι φωνάζουν για παραγραφή και όχι για αθωότητα,βγάλτε συμπεράσματα

  22. η Dimi avatar
    η Dimi 17/04/2012 17:42:34

    «Ο κόσμος έχει την τάση να παραμερίζει για να περάσει αυτός του οποίου οι πράξεις δείχνουν ότι ξέρει που πηγαίνει.»

    «The world has the habit of making room for the man whose actions show that he knows where he is going.» ~Napoleon Hill, of the best-selling motivational authors, ever. «Think and Grow Rich», «Outwitting the Devil: The Secret to Freedom and Success», «The 17 Principles of Personal Achievement»,
    «The Law of Success».