#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2011 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις κρίσεις βγαίνουν τα πολλά λεφτά



Η χαρά του μεσάζοντα και η χαρά του Investment Banking στην Δανία του Νότου υπό τον Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου

Γιατί;

Παράδειγμα Τράπεζα Ελληνική Τάδε. Γιατί έκανε Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου; Τι είπαν; μπλα μπλα ενδυνάμωση!, εμπιστοσύνη!, ασφάλεια!, επέκταση!, κλπ

Τι βαθμολογία είχε η Τράπεζα στο κρας τεστ; Είχε ελάχιστο στα  Κεφάλαια Tier1 στο 6%, οπότε ΕΠΡΕΠΕ ΜΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ !

Ποιοι ήταν μερικοί απ τους Αναδόχους;  Βarclays, Goldman Sachs, Credit Suisse.

ΠΟΣΑ έβγαλαν; περί τα 45 εκ Ευρώ !!!!

Ο πανικός έχει φέρει και τεράστιο ανταγωνισμό στους μεσάζοντες !!

Δηλώσεις ( Dirk Hoffmann-Becking, a London- based analyst at Sanford C. Bernstein Ltd. “We have more competitors in the capital markets than before the crisis.” )

χαχαααα

Ποιοί συμβουλεύουν την Ελληνική Κυβέρνηση στην αναδιοργάνωση του Τραπεζικού συστήματος και της συμμετοχής του Δημοσίου σε αυτές;

Η Deutche Bank, η HSBC και η Lazard.. φυσικά με το αζημίωτο !!!

Τα κοράκια αναμένουν ΤΤ και ΑΤΕ να ορμήξουν, μόλις οι "σύμβουλοι" είναι έτοιμοι !!!

Αναμένουν πως και πώς να πάρουν αμοιβές συμβουλών για την αγοραπωλησία.

π.χ. Εθνική και πώληση συμμετοχών σε Finansebank ( 1Δις ) , υπολογίζουν αμοιβές 30 εκ Ευρώ !!!! σε αυτά να προσθέσουμε και τις αμοιβές αύξησης ΜΚ 1.8 δις και έκαναν ταμείο οι Ανάδοχοι και οι Σύμβουλοι.



Σε συμφωνία για την πώληση του 70% της πολωνικής θυγατρικής της Polbank στην αυστριακή Raiffeisen έναντι 490 εκατ. ευρώ ήλθε η Eurobank EFG. Το ποσό που θα αντληθεί θα στηρίξει την κεφαλαιακή επάρκεια του ελληνικού τραπεζικού ομίλου.
Σύμβουλος Eurobank οι Rothschild και των Αυστριακών η Deutche Bank!! Όλοι με το αζημίωτο !

Έχει πέσει και πείνα κλπ στο Χρηματιστήριο.. τα Ομολογιακά και τα Δάνεια Το 2010 ήταν 79 Δις από 98 δις το 2009!

Ενώ, αυξήθηκαν οι εξαγορές σε 7Δις το 2010 από 4δις το 2009.

Από τα παραπάνω θέλω να καταλάβετε ότι στις κρίσεις βγαίνουν πολλά λεφτά αλλά υπάρχει και μεγάλος ανταγωνισμός !!!

Μην βλέπουμε το δάχτυλο που δείχνει Ιδιωτικοποιήσεις 50δις... Το δάσος είναι στις αμοιβές Συμβούλων και Αναδόχων με ανάθεση σε τεράστιο ανταγωνισμό!!! Οξύμωρο;

Οι μίζες δεν βγαίνουν από τους Επενδυτές!!! αλλά από τους επιλεγμένους ενδιάμεσους !!!

Στην δική μας κρίση θα βγουν πολλά λεφτά!! και έχουν βγει ήδη πάρα πολλά λεφτά. Δεν μιλάω με τεχνικούς όρους για να συνενοούμαστε.

Για τους κερδοσκόπους  που μας διαβάζουν, ένα έχω να πώ: Λογιστικές Εγγραφές MONO!! στα STRIPS των ομολόγων μας, με next day closing. Financial Innovation.

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 01/05/2011 14:25:28

    Ποια Δανία του Νότου;;;Λίβανο της δύσης μας κατάντησε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Kώστας β. 01/05/2011 17:16:58

      ... και νοτιοτερα !!!

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 19:13:06

        Qatar του Βορρά

  2. spiros avatar
    spiros 01/05/2011 15:21:52

    ΠΠ
    Συμφωνώ μαζί σου ότι ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ........ Αρα στην πλάτη του μ@.... Έλληνα μπορούμε να παίξουμε όποιο παιχνίδι θέλουμε. Να πάρουμε όσα μπορούμε και να φύγουμε... Πως αντιδρούμε; Πολιτικά ή επαναστατικά;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ spiros 01/05/2011 17:17:51

      και Πολιτικα και Επαναστατικα !!

      εχω πει... Μη προβλεψιμοι, μη Προσαρμοσιμοι.

      ΠΠ

  3. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 01/05/2011 15:27:45

    Έχει νόημα η κριτική στο ΓΑΠ; Κριτική κάνεις στους δικούς σου...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ιεροκλής 01/05/2011 17:19:24

      το ΓΑΠ φοβαται τα μπλογκς και ειδικα το Αντινεα!!!
      τα βαζουν με τουσ γυρω γυρω αλλα εγω θελουν να χτηπησουν!!!

      Δεν ειδες ο Μπεγλιτης τι κανει και τι λεει?? Ο Παγκαλος??!!

      Ο φοβος τους η Δυναμη μας.

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 19:13:53

        +100000

  4. nickname@talefta-yparchoun.gap avatar
    nickname@talefta-yparchoun.gap 01/05/2011 15:39:43

    ...άρπαξε να φάς και κλέψε ν'άχεις . Τό ξέρουν το κόλπο καλά και ας κάνουν τους..χαζούς δεν μας ξεγελούν !
    όσο για τα λεφτά υπάρχουν , μόνο αυτός ξέρει που ήταν και τι έγιναν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ nickname@talefta-yparchoun.gap 01/05/2011 17:21:15

      αυτη η ατακα ειναι Πρασινη του 2000!!!

      μου την ελεγαν μεταξυ σοβαρου και αστειου τοτε οι ΠΑΣΟΚΟΙ....
      Λεφτα υπαρχουν να πληρωνουν τους κατ αναθεση Συμβουλους και Αναδοχους.
      Νυχτα γινονται οι σοβαρες δουλειες!!... ποιο Ελληνικο...

      Δες ΟΠΑΠ και Ισραηλινους....

      ΠΠ

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/05/2011 15:40:48

    ΠΠ, όπως, από κάποια ιστορική στιγμή και μετά, τα δημόσια έργα σταμάτησαν να γίνονται για λόγους εξυπηρέτησης δημοσίου οφέλους αλλά για πλουτισμό πολιτικών και εργολάβων, έτσι και οι διάφορες λειτουργίες και του δημοσίου/κρατικού τομέα γίνονται πλέον για αμοιβές συμβούλων/πάσης φύσεως μεσαζόντων και αποφασιζόντων.

    Και για όποιων δεν ξέρει : ο ρόλος των απανταχού συμβούλων είναι να κουβαλάνε τα βαλιτσάκια του χρηματισμού, που για λόγους ασφαλείας του ο χρηματιζόμενος δεν δέχεται ποτέ να παραλάβει απ' ευθείας από τον ενδιαφερόμενο.

    Στην πιο απλή μορφή του, στα καθ' ημάς, το σχήμα ακολουθείται με τον μηχανικό που λαδώνει τον συνάδελφό του στην Πολεοδομία για μια παρέκκλιση σε άδεια πελάτη του, και στον λογιστή που κουβαλάει το χρήμα στον εφοριακό για να κλείσει βιβλία πελάτη του.
    Μην νομίζετε ότι διαφέρει τίποτα στους κύκλους των "αξιοπρεπών" διεθνών συμβουλευτικών οίκων.
    Εκτός από τα μεγέθη : είναι πολύ πιο αδίστακτοι, αρπακτικοί, διασυνδεδεμένοι και οργανωμένοι από τον συνοικιακό λογιστή.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 01/05/2011 17:25:48

      Προφητη,
      το ρολο του σακουλοφορου παιζουν οι εταιριες lobbying, οι διαφημιστικες με διαφημιστικο χρονο και επιστροφες ( ηθικα και νομιμα ), και φυσικα οι απανταχου
      αξιολογητες, αναδοχοι και συμβουλοι.

      Τωρα εχουν τεραστιο ανταγωνισμο.. σκοτωνονται!!! ξερω τι σου λεω !! κ εμεις αντι να τους εχουν στην πιεση λογω ανταγωνισμου.. τους αναθετουμε τη δουλεια !! χαχαχααα τα 380εκ που πηρε η GSachs αμοιβη για τα swaps του Σημιτη... τα ειδες πουθενα γραμμενα σε καποιο ΦΕΚ ?? Την αμοιβη 400εκ στο Δικ Γραφειο για τη Δανειακη??? μουγκα...

      Οι Τραπεζιτες εχουν μια ατακα.. " δεν υπαρχει δωρεαν γευμα"..

      ΠΠ

  6. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 01/05/2011 19:27:13

    Oι επενδυτικές τράπεζες πουλάνε τεχνογνωσία και clout στις κεφαλαιαγορές και εισπράττουν υψηλές προμήθειες. Αυτή είναι η δουλειά τους και έτσι έχουν καταξιωθεί παγκοσμίως.Το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής: πως επιλέγονται και από ΠΟΙΟΥΣ. Ολοι αντιλαμβάνονται.....

  7. dimos avatar
    dimos 01/05/2011 19:56:07

    ΠΠ όσο ξέρεις εσύ από επενδυτική τραπεζική , τόσο ξέρω εγώ από εντομολογία. Δηλαδή τι θέλεις το Ελληνικό κράτος να μην πληρώνει αμοιβή τους επαγγελματίες για να πουλήσουν τις διεθνούς ακτινοβολίας , κερδοφόρες με επαγγελματικό management διαχρονικά ανεξάρτητο από τις λαμογιοκυβερνήσεις της τελευταίας 30 ετίας ??? Αυτό που μπορεί να κάνει , ωστόσο, είναι να επιλέξει τους ικανοτέρους διαμεσολαβητές και όχι μόνο 2-3 ονόματα.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 20:43:45

    Dimo,
    οτι ξερει ο καθενας ειναι καλο για τον ιδιο !! και καλο ειναι να τα μοιραζεται.
    οσα γραφω ειναι γεγονοτα δημοσιευμενα!!! και οχι σκεψεις μου. Ποια ειναι για σενα μια "δικαιη αμοιβη".. περαν των διεθνων στανταρντς, και περαν του ιδιομορφου της καθε περιπτωσης? Γιατι παντου ειναι διαμεσολαβητες οι Δανειστες μας?? χαχααα
    Το προβλημα δεν ειναι οι διαμεσολαβητες!!! ΑΛΛΑ
    ο λογος που μας ερχονται !! ο λογος ειναι οτι Θελουν να μας παρουν το σπιτι...! τσαμπα, και να πληρωθουν πολλα!! γιατι ειναι και "δυσκολη δουλεια" !!!

    Αν ξεχναμε οτι, οτι μας λενε οτι χρωσταμε ειναι αμφισβητουμενο, τοτε ασχολουμαστε με το ποιος θα πουλησει το σπιτι μας !!!..

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 22:17:49

      Καλά, αυτός βλέπει "διαμάντι" την αγορά της Finans από την ΕΤΕ.
      Τραπεζικός ή τραπεζικό παπαγαλάκι είναι, δεν τον θυμάσαι, τα συμφέροντά τους(του) υποστηρίζει, τι περιμένεις να σου πει...
      Οι τραπεζίτες, εκτός από τα ανύπαρκτα δωρεάν γεύματα, λένε και ότι δεν υπάρχει σημαία/πατρίδα για το κεφάλαιο, αλλά μόνο "εδαφικοί χώροι" για διενέργεια business. Δες τον "υπερεθνικό" Σόρρο, κολλητό του ΓΑΠ και υποψήφιο για μπιρ-παρά την ΕΤΕ.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 01/05/2011 23:03:16

        Caveat Redemptor....

        ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 22:49:42

    Να παπαγαλιζει ενας ΓΝΩΣΤΗΣ.. να το δεχτω....!

    αλλα δεν ξερουν τι τους γινεται!! οτι τους πουν, οτι εμαθαν στα σχολεια και τα κολλεγια τα οποια ειναι οι εκτροφεις της ΣΤΑΧΤΗΣ.

    Ρουμπινι και Σορος.... φιλοι. Χαλακ φιλος. Σαλλας φιλος ( αφου σε "πληρωσε" !! αχχαχαχ)

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 01:52:31

      Όχι μόνο εμένα, και τη ΝΔ (έχει δάνειο στην Πειραιώς) χαχαχα

  10. East avatar
    East 01/05/2011 23:56:25

    Οι τράπεζες πρέπει ΑΜΕΣΑ να κρατικοποιηθούν.

  11. dimos avatar
    dimos 02/05/2011 09:15:48

    ΠΠ οι διαμεσολαβητές μπορεί να είναι και δανειστές μας , τι να κάνουμε αφού χρωστάμε σε όλο τον κόσμο. Ας τους αποκλείσουμε αν πιστεύεις ότι είναι θέμα αντικρουόμενων συμφερόντων και να δώσουμε τη μεσολάβηση σε Κινέζουσ, Ρώσσους και Βραζιλιάνους τραπεζίτες. Προφήτη, καλύτερα τραπεζικό παπαγαλάκι παρά ουρά πολιτικών-συνδικαλιστών , ξέρεις εσύ του συναφιού σου που σμπαριάλασαν της Ελλάδα 30 χρόνια τώρα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 02/05/2011 11:58:21

      καλημερα,
      οταν οι λοχαγοι τσακονωνται για τα ηματια μας πανω απ το πτωμα μας... εγω τους δειχνω!!! δειχνω και τις αναθεσεις σ αυτους που λες...
      εσυ σαν παπαγαλος των Τραπεζων πες μου τι εκαναν τα 100δις που τους εδωσες!

      ΠΠ

  12. dimos avatar
    dimos 02/05/2011 15:51:38

    ΠΠ οι τράπεζες έχουν ενεχυριάσει τις ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ (όχι μετρητά) του δημοσίου στην ΕΚΤ για να δανειστουνε το 67% αυτών σε μετρητό με επιτόκιο 1%. Το ελληνικό δημόσιο έχει προσφέρει μετρητά περίπου 5 δίς ευρώ και έχει στην κατοχή του προνομιούχες μετοχές σε όλες τις μεγάλες τράπεζες. Δεν είμαι τραπεζικός, δεν είμαι παπαγαλάκι των τραπεζων , δεν είμαι λαικιστής συνδικαλιστής , ούτε γλείφτης πολιτικών - είμαι εργαζόμενος του ιδιωτικού τομέα με τη δαμόκλεια σπάθη της απόλυσης κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι μου. Για να ζήσω την οικογένεια μου εργάζομαι 12 ώρες ημερησίως. Απλά στην ελλάδα ο λαικισμός έχει ξεχειλώσει την κοινωνία και μας έχει καταντήσει περίγελο όλου του κόσμου - εκτός από τον αγαπημένο σου Ισημερινό βέβαια.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 02/05/2011 17:11:49

      Εγω θελω να μοιρασουν τα 100++ Δις εγγυησεις σε ολους τους Ελληνες!
      10.000+ σε καθεναν... και στα μωρα !!!
      εχεις αντιρρηση?? οταν σε κλεβουν με 195 στην Πιστ Καρτα σ αρεσει??
      οταν τοσα χρονια τα κερδη τα πηγαν εξω και σημερα σου παιρνουν τα $$ σου απ την τσεπη.. σ αρεσει?? στο ζορι χώρια και στη μασα μονοι τους !!! μια χαρα τα βλεπεις...
      Εχει διαβασει συμβαση Δανειου Τραεπεζας? Θα σου πω το απλο... σου ζητουν εγγυησεις.. αυτες τι εγγυηση σου δινουν?? ΚΑΜΙΑ
      και το αλλο γτ τα εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα...
      Οταν κανεις μια καταθεση στο λογαριασμο σου.. γνωριζεις οτι η Τραεπζα με τα $$ ΣΟΥ Δανειζει εμενα?? σε ρωτησε?? εισαι η δεν εισαι μετοχος στην δικη μου επενδυση? το ρισκο του Δανειου μου... που αυθαιρετα!..η Τραπεζα μου δινει πανω στα λεφτα ΣΟΥ.... στο εχει ποτε εξηγησει?? Αντε ρωτα μια μερα και ελα παλι....

      Μαθε και πως λειτουργει το χρημα... αμαν πια με τους παπαγαλους...των τοκογλυφων. Αν εχεις ΑΓΝΟΙΑ συγχωρεισαι!!! αν εισαι ΓΝΩΣΤΗΣ εισαι λαμογιο!

      ΠΠ

  13. dimos avatar
    dimos 02/05/2011 20:55:10

    ΠΠ επειδή είσαι παντογνώστης μήπως σου διαφεύγει το γεγονός ότι όλες μα όλες οι ελληνικές τράπεζες έχουν δείκτη καταθέσεις /δάνεια <1 , που σημαίνει απλά ότι οι τράπεζες δανείζονται από την χονδρική (απο άλλεσ τράπεζες ) για να δανείζουν τους πελάτες τους. Αφού πιστεύεις οτι οι τράπεζες είναι τόσο κερδοφόρες επιχειρήσεις αγόρασε μετοχές τους , πρόσεξε όμως αν φαληρίσουν (πράγμα που είναι πολυ πιθανό αφου φαλήρισε και το κράτος ) θα τις κάνεις ταπετσαρία. Εν κατακλείδι κανείς δεν λέει ότι οι τράπεζες είναι παρθεναγωγεία, αλλά το να πιστεύεις ότι για την κατάντια μας φταίνε αποκλειστικά οι τράπεζες και όχι το σκυλοκόμματα είναι τουλάχιστον λαικίστικο. Κοίταξε αν είσαι κουμουνιστή , όπως πολλοί που γράφουν εδώ μέσα, τα συλληπήτηρια μου. Οσο για τους χαρακτηρισμους (λαμόγιο, κτλ), τι να πω -είπαμε στην ελλάδα όποιος διαφωνεί μαζί μας είναι ή λαμόγιο ή ηλίθιος.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 02/05/2011 23:31:55

      Gia την καταντια φταιμε ΟΛΟΙ αλλα οι Τραπεζες τα παιρνουν ενω ολοι πειναμε !!

      Διαβασε Βασιλεια ΙΙ, διβασε καμαι εκθεση ΤτΕ.. διαβασε γενικως να ενημερωθεις.

      Το κακο του τοπου ειναι οι Τραπεζες !! και ο κακος και νη ενημερωμενος εαυτος μας. Βρες σχολια μου σχετικα εδω μεσα... και στη διαθεση σου για ολες τις αποριες σου. απλα μελετησε και ψαξτο λιγο.... μην μενεις σε οσα μαυαμε στα κολεγια και σχολεια... καμια σχεση !!! μα καμια. ολοι οι νομοι εχουν γινει για τις Τραπεζες.

      κερναω καφε !!! ενυ ταιμ. αλλα εν εισαι βαλτος παπαγαλος.. πληρωνεις εσυ !

      ΠΠ

  14. dimos avatar
    dimos 02/05/2011 21:00:44

    Καλά για τα περί τόκων, επιτοκίων δανείων κτλ, τι να πω - εσύ μην δανείζεις τις τράπεζες (κράτα τα λεπτά σου έξω από αυτές) και πήγαινε να σε δανείσει ο τοκογλύφος της γειτονιάς σου ή το κόμμα του λαού στο Περισσό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 02/05/2011 23:36:29

      ΦΥσικα και τα εχω εκτος τραπεζων !!! 250δις καταθεσεις εχουν απι 8/9 φορες λεβερατζ μας κανουν τρις.....
      βαλε τα $$ σου σε παραγωγικη επεινδυση, ακινητο, μεταλλο, σπιτι σου....
      οχι θα τους τα χαρισω να σε δανειζουν!!! να μου δινου 2% εσενα να σε χρεωνουν απο 9-20% και οι 2 να κοιμομαστε τον υπνο και οι τυποι να κερδοσκοπουν!!!
      ΟΥΣΤ...
      Το προβλημα της ΕΕ ειναι Τραπεζικο και οχι των Κρατων και θεμα υπερδανεισμου και του κ τα 9 μερα. Αν διαβασεις δηλωσει Ντερουζ.. τις εχω βαλει εδω... τα λεει μια χαρα!!! "ευσταθεια' = ενεσεις εγγυησεων απο τα κοροιδα!! τσαμπα χρημα και εγγυηση δεν υπαρχει, ειναι λεφτα των λαων ! γιατι?? για την ευσταθεια του Τραπεζικου συστηματος?? ετσι το πουλανε.. για να αγχωνεσαι και να φοβασαι.. μην χασεις τις καταθεσεις σου και τα δανεια σου.... ολα αερας ειναι.. κοπανιστος και ΑΚΡΙΒΟΣ...!-

      ΠΠ