13/11/2010 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις κάλπες κρίνονται και οι βουλευτές της ΝΔ


Αυτές οι τοπικές εκλογές εκτός από έντονο πολιτικό χρώμα, έχουν και μια έντονη μυρωδιά γενικών εκλογών.

Λίγο η χρεοκοπημένη χώρα, λίγο οι διαρροές του Πάγκαλου για την αναδιάρθρωση του χρέους, λίγο το σύρσιμο της κυβέρνησης στην ατζέντα του Σαμαρά, όλα μαζί και το καθένα ξεχωριστά, έφεραν τις βουλευτικές εκλογές προ των πυλών.

Φαίνεται λοιπόν πως η εκβιαστική καραμέλα των εκλογών θα συνεχίζει να πιπιλίζεται πολύ συχνά από τα «χείλη της κυβέρνησης».

Όσο όμως ισχυρή και εάν είναι η επικοινωνιακή της γλύκα, δε γίνεται να σκεπάσει τη πικρή αίσθηση της καθημερινότητας που έχει ο κόσμος.

Συμπέρασμα: Οι εκλογές είναι πριν το Μάρτιο...

Και αυτό σημαίνει «λίστα». Οι βουλευτές δηλαδή θα τοποθετούνται από τον αρχηγό του κόμματος, με βάση (υποθέτω) το έργο, το κέφι και τη διάθεσή τους για προσφορά.

Μια σημαντική παράμετρος, ένα ουσιαστικό κριτήριο, θα είναι το «τρέξιμο» των βουλευτών στις αυριανές εκλογές.

Γιατί, εντάξει μπορεί να «έγιναν (;) τα στραβά μάτια» για το προηγούμενο weekend…αλλά σύντροφοι επιτρέψτε μου να θεωρήσω πως τώρα δεν θα είναι το ίδιο.

Τώρα θα φανεί ποιοι βουλευτές πραγματικά θα τρέξουν σε κάθε γωνιά της χώρας για κινητοποιήσουν τον κόσμο τους.

Τώρα θα φανεί η προσφορά στη παράταξη, μακριά από το προσωπικό συμφέρον.

Τώρα οι βουλευτές θα πρέπει με παραταξιακή συνείδηση να δημιουργήσουν τις προυποθέσεις για να είναι αύριο η ΝΔ κυβέρνηση.

Γιατί εάν γίνουν εκλογές (κυρίως με όχημα την οικονομία και όχι με ανόητα προσχήματα) τότε ο Μάρτιος είναι κοντά.

Και όλοι κρίνονται.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 13/11/2010 18:44:41

    ερωτηση...στις εκλογες με λιστα....ο καθε προεδρος κομματος μπορει να επιλεξει μονο βουλευτες εκλεγμενους η και ....εκτος κομματος??

    • loretta avatar
      loretta @ loretta 13/11/2010 18:45:24

      να διευκρινησω....ενοω οχι εκλεγμενους...απλους πολιτες πχ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ loretta 13/11/2010 18:52:09

      Ό,τι θέλει επιλέγει. Άσχετο αν είναι εκλεγμένος ή όχι κανείς. Αυτό σημαίνει ότι όποιους θέλει τους στέλνει σπίτι τους.

      • loretta avatar
        loretta @ Επώνυμος 13/11/2010 18:53:50

        δοξα το θεο....ευκαιρια για τον σαμαρα !!!

        • man8os avatar
          man8os @ loretta 14/11/2010 01:38:17

          +++

  2. devourer avatar
    devourer 13/11/2010 19:08:42

    Φοβάμαι πως ένα μήνυμα της πρώτης Κυριακής με τους βουλευτές κατά πλειοψηφία να απέχουν από τη μάχη και τον Σαμαρά να οργώνει μόνος του την Ελλάδα και να εκμηδενίζει τη διαφορά είναι πως οι βουλευτές της Ν.Δ έχουν ήδη κριθεί από τη βάση.

  3. devourer avatar
    devourer 13/11/2010 19:09:18

    Και έχουνκριθεί αρνητικά βέβαια.

  4. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 13/11/2010 19:28:45

    Αφου το τρέξιμο θα είναι (?) κριτήριο προσφορας στο κόμμα, δηλαδή για είσοδο στην λίστα, πως γίνεται να είναι μακρυά από το προσωπικό συμφέρον ?
    Λίγη αξιοκρατία δεν θα βλάψει...
    Ετσι, για να λέμε ότι κάτι μπορεί να αλλάξει !

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ΝΑΥΤΗΣ 14/11/2010 01:14:47

      Όποιος τρέξει αξίζει να είναι σ΄ αυτήν την Παράταξη........

      Οποιος τα περιμένει όλα απο τους άλλους επικαλούμενος δήθεν αξιοσύνη και μοναδικότητα . Ας πάει σπίτι του .

      Χορτάσαμε απο τέτοιους . Ουδείς αναντικατάστατος

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΝΑΥΤΗΣ 14/11/2010 11:16:19

      Μα και εδώ έγκειται το ερώτημα του πως σκέφτονται οι βουλευτές! Από τη στιγμή που είναι συμφέρον προς την πολιτική τους καριέρα να "τρέξουν" γιατί δεν το κάνουν. Για πολλούς πιστεύω ότι δεν είναι απλά θέμα βλακείας, αλλά κυρίως πολιτικής ανωριμότητας και έλλειψης οξυδέρκειας. Κρυμμένοι πίσω από τα ρουσφέτια και τις συντεχνιακές συναλλαγές, έχουνε χάσει το πολιτικό αισθητήριο, δεν αφουγκράζονται πλέον τον κόσμο. Και αυτό (ελπίζω ότι) θα το πληρώσουν...

  5. ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΣ avatar
    ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΣ 13/11/2010 19:44:16

    To 12 Δεκεμβρίου έγινε πριν το Μάρτιο;
    Εκλογές θα γίνουν όταν μας πει το ΔΝΤ.
    Τότε θα πρέπει να πάρουν πόδι πολλοί από τη ΝΔ.

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 13/11/2010 22:49:40

    Εκείνο που είναι άξιο παρατήρησης, είναι το γεγονός ότι οι βουλευτές της Β' Περιφέρειας ξεκουνήθηκαν αυτήν την εβδομάδα, δηλαδή μετά την πρώτη Κυριακή και άρχισαν να στέλνουν θερμότατα υποστηρικτικά μηνύματα στα κινητά μας, υπέρ του Κικίλια!
    Θα είμαι πολύ άδικη, αν υποψιαστώ ότι το πέρασμά του στον επόμενο γύρο, ήταν η αιτία αυτού του ξαφνικού ξυπνήματος αγάπης; Γιατί για μένα, το ότι απουσίαζαν από τη μάχη της πρώτης Κυριακής, δείχνει πως ή δεν περίμεναν το πέρασμα στη δεύτερη, ή δεν το επιθυμούσαν διακαώς κάποιοι, κιόλας!
    Η αλήθεια είναι πως ό, τι επιτεύχθηκε μέχρι τώρα, οφείλεται αποκλειστικά στον Αντώνη και σε ό, τι εκείνος πάλεψε σθεναρά, μη βάζοντας πόδι κάτω. Άρα μπορεί εύκολα να συμπεράνει κανείς, πως τώρα μάλλον αντελήφθησαν τη σοβαρότητα της κατάστασης και την αδιαμφισβήτητη κυριαρχία του Αντώνη στην παράταξη και έτρεξαν να δείξουν πως είναι καλοί μαθητές, άξιοι προαγωγής.
    Μόνον που οι καλοί μαθητές, δεν κρίνονται από το ένα διαγώνισμα, αλλά από την επίδοσή τους καθ’ όλη τη διάρκεια της «σχολικής χρονιάς». Και εκεί ελπίζω ο Αντώνης να είναι αυστηρός δάσκαλος, γιατί έτσι θα είναι και δίκαιος!