17/04/2011 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις γειτονιές των Αγγέλων θα τραγουδάει τώρα ο Νίκος Παπάζογλου



Μας την ….έσκασε ανήμερα των Βαϊων ο μπαγάσας ο Ινδιάνος, μόλις  63 χρονών!

Εδινε μια μάχη με την επάρατο. Την πάλαιψε, γενναία, αλλά ο Θεός ήθελε νέα μέλη στη χορωδία του.

Και τον κάλεσε γρήγορα…

Τον θυμάμαι, έναν «Αύγουστο» στο Σούνιο…

Μ’ ένα «Βαρδάρη»  στα Κάστρα της Θεσσαλονίκης…

Να τραγουδώ το «Αχ Ελλάδα σ’ Αγαπώ», εν μέσω  μιας χιονοθύελλας  στο Σικάγο..

Με το «Πότε Βούδας, πότε Κούδας», μ΄ ένα φίλο μου στη Θύρα 4

Με το «λεμόνι στην πορτοκαλιά»..

Με το «ένα κι ένα κάνουν τρία»!

Κυρίως με το «Εγώ δεν είμαι ποιητής….»

Ο Παπάζογλου δεν είναι μια «ρωγμή στο χρόνο»

Σφράγισε το χρόνο μας

Κώστας Ροδινός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 17/04/2011 14:28:24

    Καθε μερα χανεται ενας δικο μας ανθρωπος
    και με αυτην την μελαγχολια της φυσης των χρονων της περιρεουσας καταστασης , μας κανει να νοιωθουμε πιο μονοι ,
    θα μας λειψει
    καλο ταξειδι ναχει.
    Καλα εσυ εφυγες νωρις.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 14:31:29

    Kαλο του Ταξιδι...

    ΠΠ

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 17/04/2011 14:34:51

    Απο τους ανθρώπους που δεν μας ταλαιπώρησαν με φανφάρες υπερβολές ξεροολισμό και συνταγές για τα πάντα.

    Καλό ταξίδι.

  4. Nicoletta avatar
    Nicoletta 17/04/2011 14:35:43

    Ένας ένας φεύγει και μένουμε στη μοναξιά μας αβοήθητοι........καλό ταξείδι.....

  5. Nick avatar
    Nick 17/04/2011 14:36:11

    Καλό ταξίδι αγαπημένε μας Νίκο. :(

  6. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 17/04/2011 14:37:39

    Καλο ταξιδι Νικολα

  7. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 17/04/2011 14:47:07

    Αν και δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερος φίλος του έντεχνου, ο κύριος Παπάζογλου ήταν ένας σεμνός δημιουργός με χαρακτηριστικό ήχο.
    Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει.
    Κουράγιο στην οικογένεια του.

  8. danaos avatar
    danaos 17/04/2011 14:50:32

    Ένας καλός φίλος έφυγε! "Την πάλαιψε, γενναία, αλλά ο Θεός ήθελε νέα μέλη στη χορωδία του." Καλό ταξίδι Νίκο!

  9. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 17/04/2011 14:51:28

    Οι Άγγελοι θα τραγουδάνε Παπάζογλου.

  10. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 17/04/2011 15:12:19

    Ἕνας ἄνθρωπος μὲ εἰλικρίνεια καὶ ἀξιοπρέπεια.
    Καλὴ ἀντάμωση...

  11. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 17/04/2011 15:22:25

    Τα θερμά μου συλληπητήρια στην οικογένειά του. Δυσαναπλήρωτο το κενό στο μουσικό στερέωμα που άφησε.

    Αρκάς

  12. YIOULI avatar
    YIOULI 17/04/2011 15:23:09

    Ραγίζει απόψε η καρδιά της Σαλονίκης...

  13. corfiot avatar
    corfiot 17/04/2011 15:26:59

    ...Μα γιατί το τραγούδι να 'ναι λυπητερό
    με μιας θαρρείς κι απ' την καρδιά μου ξέκοψε
    κι αυτή τη στιγμή που πλημμυρίζω χαρά
    ανέβηκε ως τα χείλη μου και με 'πνιξε
    φυλάξου για το τέλος θα μου πεις....
    Καλό ταξίδι Νικόλα.......

  14. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 17/04/2011 15:28:06

    Όταν πεθάνω κάψτε με,
    κάντε με στάχτη, βάλτε με
    σ' ένα μπαγλαμαδάκι.
    Να το 'χω στο ταξίδι μου
    καμάρι και στολίδι μου,
    να σβήνω τα μεράκια μου
    με κανα τραγουδάκι.

    Θα παίζω να καλοπερνούν
    οι φίλοι του άλλου κόσμου,
    θα γίνει ο ʼδης εξοχή
    και ο παράδεισός μου.

    Απο τον τελευταιο του δισκο "Μά'σσα Σελήνη"

  15. Arianos avatar
    Arianos 17/04/2011 15:31:06

    "... οι καιροί νερό θα φέρουν
    έτσι λεν αυτοί που ξέρουν
    κι όμως θα καούν καρδιές."

    «ρωγμή στο σήμερα» φίλε Κώστα...

  16. Dionisis avatar
    Dionisis 17/04/2011 15:35:50

    Νίκο Παπάζογλου, θέλω να ξέρεις εκεί που βρίσκεσαι, οτι έχασα κάτι πολύτιμο από τον εαυτό μου. Όταν σε ακουγα μια ανάσα εβγαινε από την ψυχή μου. Να πάς στον ουρανό με τους αγγέλους.

  17. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 17/04/2011 15:38:22

    Νίκο Παπάζογλου, θέλω να ξέρεις εκεί που βρίσκεσαι, οτι έχασα κάτι πολύτιμο από τον εαυτό μου. Όταν σε ακουγα μια ανάσα εβγαινε από την ψυχή μου. Να πάς στον ουρανό με τους αγγέλους.

  18. vaggelis avatar
    vaggelis 17/04/2011 15:40:54

    και τοσο γρηγορα μετα το μανωλη ρασουλη

  19. Τρόχαλος Νικόλαος avatar
    Τρόχαλος Νικόλαος 17/04/2011 15:44:12

    Τον γνωρισα από κοντά στην Ικαρία,ήταν ΆΝΘΡΩΠΟΣ,καλό ταξίδι Νίκο,σε ευχαριστουμε γιά όλα.

  20. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 17/04/2011 15:53:00

    Καλό ταξίδι Ποιητή...

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/04/2011 17:19:43

    Η "εκδίκηση της γυφτιάς" σφράγισε ανεξίτηλα την εφηβεία μου στα πάμπολλα τότε στέκια των "φρικιών" της Θεσσαλονίκης.
    Τυχαία δήθεν αν την δεις.....
    Ντορς, Έρικ Μπάρντον, Νιόνιος και Παπάζογλου!!!
    Και Μεταξά 3άρι.

  22. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/04/2011 17:31:38

    Καλό ταξίδι φίλε
    Για όλες τις ώρες που μας χάρισες συντροφιά
    Για τα καλοκαίρια που μουσικά τα έντυσες
    Για τα ταξίδια της καρδιάς που απλόχερα μας έδωσες
    Για όλες τις μπύρες που έχουμε πιει ακούγοντάς σε να βάζεις φωτιά στο κορμί

    Την έκανες βρε μπαγάσα για να τραγουδάς στα σύννεφα με τον άνεμο συντροφιά

    Καλή ξεκούραση.

  23. armagedon avatar
    armagedon 17/04/2011 17:42:10

    καλο σου ταξιδι νικο....

  24. siakkas avatar
    siakkas 17/04/2011 17:45:47

    Καλό ταξίδι Νικόλα...

  25. en avatar
    en 17/04/2011 17:50:17

    Έφυγε απο αυτόν τον κόσμο και ξεκουράστηκε. Αυτός καλύτερα θα ειναι εκεί που θα πάει, εμείς παλι πολύ πιο φτωχοί γιατι φεύγουν οι καλοί και επιπλέουν οι φελλοί.

    Καλό ταξιδι.

  26. Κώστας avatar
    Κώστας 17/04/2011 18:02:39

    Σ' ευχαριστούμε. Καλή αντάμωση.

  27. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 17/04/2011 18:08:57

    Θέλω να κλάψω......

    http://www.youtube.com/watch?v=9HV0XuewOgg

  28. Y. avatar
    Y. 17/04/2011 18:33:26

    Νίκος ο Ασυμβίβαστος. Ο αποστασιοποιημένος από το σταρ σύστεμ . Ο “πουσπούλ” για τους κοντινούς του. Εκεί στη Πρίγκηπος Νικολάου, στου Κωστή, στο ανοιχτό της ΧΑΝΘ, στο Λιναράκι για μπάνιο τα μεσημεριανά, στο γήπεδο στη Συκιά για τα λάϊβ.
    Νικόλα κράτα γερά παληκάρι μου. Θα ξαναμαζευτούμε. Τα φιλιά μου σε σένα, και στον Κατζό τους χαιρετισμούς μου

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 17/04/2011 19:00:36

      http://www.youtube.com/watch?v=Ctt9UKG1DzE&feature=related

  29. ZXSpectrum avatar
    ZXSpectrum 17/04/2011 19:32:01

    καλό ταξίδι....

  30. ataktos avatar
    ataktos 17/04/2011 19:35:35

    Τα θερμά μου συλληπητήρια στην οικογένειά του

  31. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/04/2011 19:43:38

    "...πριν να σε χορτάσουνε τα μάτια μας,
    σε άρπαξε θαρρείς το λεωφορείο..."
    Καλό ταξίδι και φέρμα την σκότα.

  32. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 17/04/2011 19:45:46

    Ό,τι και να πεις για τον Νικόλα, είναι απλά λίγο. Απλός και απίστευτα ταπεινός, δίδαξε ήθος και σεμνότητα, κόντρα σε μία κοινωνία ''δήθεν''.Καλό σου ταξίδι, όλοι όσοι μεγαλώσαμε με τα τραγούδια σου δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ.

  33. jkr avatar
    jkr 17/04/2011 19:46:12

    Μια κασέτα του Παπάζογλου με συντρόφευε για χρόνια όταν ήμουν μόνος και μου έδινε πνοή...κι οι στίχοι με πήγαιναν ταξίδι μακρινό...όπως σε πολλούς της γενιάς μας...("η καρδιά λεφτά δεν θέλει, για να πει το σ' αγαπώ")

  34. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 17/04/2011 20:07:14

    Όλο και περισσότεροι γίνονται οι καλοί εκεί ψηλά. Στο αιώνιο σπίτι της η ψυχή σου τώρα οδεύει. Καλό ταξίδι.

  35. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/04/2011 20:22:54

    Νίκο, καλό ταξίδι, αλλά θα είσαι πάντα εδώ!

    "Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ
    και βαθιά σ' ευχαριστώ
    γιατί μ' έμαθες και ξέρω
    ν' ανασαίνω όπου βρεθώ
    να πεθαίνω όπου πατώ
    και να μην σε υποφέρω
    ...........
    πριν λαλήσεις πετεινό
    δεκατρείς φορές μ' αρνιέσαι
    μ' εκβιάζεις μου κολλάς
    σαν το νόθο με πετάς
    μα κι απάνω μου κρεμιέσαι".

  36. Νίκος avatar
    Νίκος 17/04/2011 20:35:46

    Τα λογια περιττεύουν. Καλό ταξίδι Νίκο...

  37. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 17/04/2011 20:42:18

    Νίκο,
    υπήρξες ο Γνησιότερος από ΟΛΟΥΣ μας.
    Υποκλίνομαι στη σωρό Σου..

    • Y. avatar
      Y. @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 17/04/2011 21:17:37

      Δημήτρη, αν ρολάρεις επάνω, στον Άγιο Θεράποντα, τέρμα Μπότσαρη, στις 4

  38. Μάρκος avatar
    Μάρκος 17/04/2011 20:58:34

    Είναι κάτι το εκπληκτικό...άνθρωποι διαφορετικών ηλικιών, από διαφορετικές αφετηρίες, με διαφορετικά μουσικά γούστα, ενωθήκαμε σήμερα στο άκουσμα της απώλειας του Νίκου Παπάζογλου, ανεβάσαμε τα τραγούδια του στο ίντερνετ και στο facebook και κλάψαμε. Τι καλύτερος φόρος τιμής σε έναν πραγματικό τραγουδοποιό, που δεν πούλησε ποτέ κάτι διαφορετικό, από αυτό που ήταν; Και μείναμε με τα ρετάλια της TV...

  39. PANOS avatar
    PANOS 17/04/2011 21:04:54

    efige aftos pou anikse tin teleftea porta gia to eliniko tragoudi
    itane i arxi tou telous
    peste mou kati neo pou na bgike kai na agkaliase elada
    na eiste kala oloi

  40. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 17/04/2011 21:13:56

    τι κρίμα όταν φεύγουν αληθινοί καλλιτέχνες...
    Συλληπητήρια στην οικογένεια.

  41. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 17/04/2011 21:52:31

    Ένα κομμάτι της εφηβείας μας έφυγε για πάντα.
    Τα πρώτα ξενύχτια κάτω από τα αστέρια με τις νεαροπαρέες , οι παγωμένες μπύρες, τα τσίπουρα και οι πρώτες αγκαλιές. Κυρίαρχο μέλος της παρέας η μελωδική φωνή του Νικόλα, ο μπαγλαμάς και το κόκκινο μαντήλι.
    Η φωνή που έλεγε αυτά που εμείς δε μπορούσαμε ή δεν τολμούσαμε να ψελλίσουμε σε αυτή που ήταν δίπλα μας.
    Η φωνή που μας ταξίδευε στο Βαρδάρη,στη Χαλκιδική ,στην Τούμπα και την Καλαμαριά αλλά και το μακρινό Σικάγο,στην ξενιτειά που για κάθε ένα από εμάς άρχιζε να σχηματίζεται ως προοπτική είτε αυτή ήταν η Αθήνα είτε όποια άλλη γωνιά που θα καταλήγαμε στην αναζήτηση του μέλλοντος.
    Μετά ήρθαν τα ταξίδια στην Αθήνα μόνο και μόνο για να σκαρφαλώσουμε στις κερκίδες των Βράχων του Βύρωνα ή της Πέτρας στην Πετρούπολη,στη Ρεματιά του Χαλανδρίου και όπου αλλού για να ακούσουμε το Νικόλα και να ταξιδέψουμε μαζί του. Στο γήπεδο της Τιθορέας ,στη Λιβαδειά αλλά και στο Μάκη στα Καστέλλια, στις αυλές των σπιτιών μας κάτω από τις κληματαριές όπου κανείς δε χόρευε αλλά ακούγαμε την πενιά του και ο νούς μας ταξίδευε στον κόσμο που έπλαθε ο καθένας στο μυαλό του.Εγώ,ο Στάθης,ο Άρης , ο Χρήστος ,ο Ταξιάρχης,ο Γιάννης, ο Θανασάκης, οι Νικολάδες
    Αυτό το κομμάτι της εφηβείας μας έφυγε μαζί σου ρε Νικόλα.
    Απόψε ποιός ξέρει που γυρνάς,ποίος ξέρει τι να γυρεύεις .....
    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΡΕ ΝΙΚΟΛΑ.

  42. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 17/04/2011 22:30:28

    Αντίο Νίκο πήγες να συναντήσεις τη γιαγιά σου που τραγούδησες για την πίκρα της απο την συμφορά και τον ξεριζωμό όταν τύλιγε τα γιαλαντζί ντολμαδάκια. Θα μας λείψεις φίλε καλό ταξίδι και να δώσεις χαιρετίσματα εκεί που θα πας και στους δικούς μας ανθρώπους τους πρόσφυγες απο τις αλησμόνητες πατρίδες.

  43. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 17/04/2011 23:15:57

    Τον άκουσα στην Σκύρο το 1988 πολύ μεγάλος τραγουδιστής!!!!!!!!

  44. ανέστης avatar
    ανέστης 17/04/2011 23:34:01

    Ετσι απλά εξαιρετικός τα τραγούδια υου θα μας συνοδεύουν
    Αντίο φίλε Νίκο

  45. pk avatar
    pk 18/04/2011 00:23:31

    τι μου εκανες σημερα? ξεφαψες ολη την εφηβικη μου ζωη. τα ειχα προετοιμασει ολα. το κασετοφωνο στην παυση. ειχα βαλει τον "Αυγουστο" λιγο πριν ακουστει ..."σα αγαπαω μα δεν εχω μιλια να στο πω", την πηρα τηλ, το σηκωσε και πατησα το play. ηταν απριλιος του 1985....μερες σαν και αυτες που με αφησες ορφανο. εκει που θα πας, νικολα φωναξε πολυ δυνατα οτι παντα την αγαπω.....και ας εχω να την δω 20 χρονια

  46. Karmacedon avatar
    Karmacedon 18/04/2011 00:49:03

    Τις επόμενες 24 ώρες θα εκτεθούμε ως τηλεθεατές σε ιερόσυλες αλλεπαληλες επαναλήψεις των εμφανίσεων του Νίκου Παπαζογλου σε αποστηρωμενες τηλεοπτικές εκπομπές του Κ*ΛΟΥ [ ΕΤ1, ΝΕΤ , Αlpha κλπ]. Εγω λοιπον επιλέγω να θυμάμαι τον Νίκου Παπαζογλου από τις Live εμφανίσεις του και μόνο.

  47. νεφέλη avatar
    νεφέλη 18/04/2011 01:10:10

    Πριν από λίγες μέρες ο Ρασούλης , τώρα ο Παπάζογλου... Σεμνοί, ποιητικοί και συνεπείς δημιουργοί μας αφήνουν σε δύσκολες μάλιστα μέρες ..μόνους!
    Ευκαιρία μοναδική για τον Σαββόπουλο, που τους αποχαιρετά βαρύγδουπα στα κανάλια.... να σκεφτεί!

  48. ZEUS avatar
    ZEUS 18/04/2011 01:14:56

    Αγόρασα την πρώτη κασέτα του Παπάζογλου
    Στ´ δημοτικού!
    Αυτο τον καιρό συμπληρώνω όλα τα βινυλια του, πάντα σε πρώτη έκδοση!
    Θα εύχομαι για πάντα...
    Καλη Ανάσταση και καλη αντάμωση στην Άνω Ιερουσαλήμ!

  49. Anonimi avatar
    Anonimi 18/04/2011 01:41:13

    Θυμάμαι κι εγώ μια συναυλία πριν χρόνια στην Κέρκυρα, καλοκαίρι με πανσέληνο. Ζηλεύω απόψε τους αγγέλους που θα έχουν παρέα τους Ρασούλη και Παπάζογλου. Εμείς φτωχύναμε.

  50. σερτης avatar
    σερτης 18/04/2011 01:47:24

    ό,τι και να πεις για τον καλλιτέχνη αυτό είναι λίγο.
    τραγουδοποιός και καταθέτης της όμορφης ψυχής του.Αυτό ήταν.

    Η συγκίνηση είναι τεράστια.Ο λόγος ένας.Σε κάθε του τραγούδι μας έβγαζε ένα κομμάτι της ψυχής του...αλλά μιας ψυχής πολύ όμορφης.

    Είναι τραγούδια κάθε εποχής.Τα τραγούδια του και σε 100 χρόνια θα μαγεύουν, θα ταξιδεύουν και θα τραγουδιόνται.Είναι κλασσικά τραγούδια και είναι ωραία γιατί είναι αυθεντικά, χωρίς περιττά στοιχεία, αλλά με τη δωρικότητα που αξίζει σε κάτι πολύ σημαντικό.

    Αντίο Νίκο....κλαίω, ονειρεύομαι, ταξιδεύω γαληνεύω, γίνομαι καλυτερος και ολοκληρώνομαι πνευματικά με τα τραγούδια σου.Και πιστέψε με...το έντεχνο δεν είναι η αδυναμία μου.....αλλά το αυθεντικό, το ωραίο του αληθινό πάντα σε καθηλώνει και σε συγκινεί.

    ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.....ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΤΗΝ ΨΥΧΉ ΣΟΥ.

  51. juliet avatar
    juliet 18/04/2011 08:30:34

    Το σώμα φεύγει.Η ψυχή ήτανε φευγάτη,ήτανε ονειροπόλα,ήτανε τεχνήτρα ,ήτανε
    αέρας που έκανε και μας να φεύγουμε,να ονειρευόμαστε,να αναπολούμε ,να ελπίζουμε οτι αγαπάμε,οτι πονάμε ,οτι ζούμε γιατί αυτός θα ζεί ΠΑΝΤΑ στη ψυχή μας .Σ' ευχαριστώ για τη παρέα, τα μοναχικά βράδια εκεί κάτω απο τη μουριά μου ,όταν ονειρευόμουνα έναν όμορφο κόσμο.
    Καλό ταξίδι, αηδόνι της ψυχής μας!!

  52. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 18/04/2011 09:42:38

    τον ειχα γνωρισει απο κοντα. ηταν συμπαθεστατος και χαμηλων τονων. απο την αλλη η μουσικη του ποτε δε με κερδισε, την εβρισκα ως αλλοθι για να χορευουν τσιφτετελια οι αριστερες. τελως παντων δεν ειναι ωρα για γκρινια . να ειναι καλα εκει που ειναι και συλληπητηρια στην οικογενεια του

    • juliet avatar
      juliet @ μετρό-στάση γουδί 18/04/2011 11:35:59

      @μετρό-στάση γουδί
      για να χορεύουν τσιφτετέλια οι αριστερές.........όλα τα λεφτά ,αφού αυτό σου έμεινε είσαι αφασία!Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

  53. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 18/04/2011 11:33:46

    Είπε ορισμένα από τα ωραιότερα ελληνικά τραγούδια που γραφτήκανε. Και πάνω απ΄ όλα ήταν γλυκός, συμπαθής, αυθεντικός. Και ασυμβίβαστος -δεν άφησε ποτέ τη Θεσσαλονίκη. Εγώ και άλλοι πολλοί το κάναμε.
    Καλό ταξίδι

  54. danaos avatar
    danaos 18/04/2011 14:17:00

    Καλό ταξίδι Νίκο!

    Πρίμος καιρός και η θάλασσα είναι λάδι
    και βγαίνουμε ανοιχτά πριν ‘ρθει το βράδυ
    με τα βαρκάκια όλα τα φιλαράκια
    για σπάρους κουτσουμούρες και λαβράκια

    Πάμε Χαλκιδική όλη η παρέα
    μα ρίχνουμε και δίχτυα στην Περαία
    Στη ρότα μας κρατάμε το τιμόνι
    γιορτή το παραγάδι στην Τορώνη


    Άντε μωρέ παιδιά
    Άιντε καλή ψαριά
    Άιντε να λύσουμε το φλόκο
    παρέα με λεβάντε και σιρόκο

    Άιντε μωρέ παιδιά κινάμε πρίμα
    πώς παίζει το βαρκάκι με το κύμα
    Το παραγάδι γέμισε μ’ αστέρια
    γεμάτα λαμπυρίδες τα πανέρια

  55. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 18/04/2011 19:12:00

    Εφυγε ενας πραγματικα λευτερος .
    Νικολα καλο σου ταξιδι

  56. ΣΙΓΜΑ avatar
    ΣΙΓΜΑ 18/04/2011 21:58:16

    Πόσο ομορφο να ταξιδευεις στο αιωνιο, αφηνοντας πίσω σου χρυσόσκονη, ηθους, αρετων, μουσικες και λεξεις πλουσιες σε συναισθημα, ως παρακαταθήκη για τις επομενες γενιες. Τι Χρίσμα!!! Νικο Παπαζογλου Αξιος και όπως κι ο συντρατιωτης σου Μανωλης Ρασουλης, Αιώνιος!