#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2010 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Στη χώρα των διεφθαρμένων και της διαφθοράς»





O Αλέξης Τσίπρας  παίρνοντας σήμερα τον λόγο στην Βουλή με αφορμή ερώτηση για την επένδυση στον Αστακό καλωσόρισε τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου, λέγοντας: " Είχαμε καιρό να σας δούμε κύριε πρωθυπουργέ, σας καλωσορίζω στη χώρα των διεφθαρμένων και στο κοινοβούλιο της διαφθοράς –κατά δήλωσή σας".

Ύστερα απο μια έντονη αντιδικία του Προέδρου της Βουλής με τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ ο πρωθυπουργός  Γιώργος Παπανδρέου πήρε τον λόγο και μεταξύ άλλων δήλωσε πως «θέλουμε φως και διαφάνεια παντού» και ότι «δεν υπάρχει άλλη χώρα στον κόσμο τόσο διαφανής όσο η Ελλάδα, όταν όλες οι υπογραφές των δημοσίων υπαλλήλων που διαχειρίζονται επίμαχα θέματα, οικονομικής φύσης, προβάλλονται στο ….διαδίκτυο».

Τι να πει κανείς και τι να σχολιάσει...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pikras57 avatar
    pikras57 15/10/2010 22:51:17

    τρικυμία εν κρανίω!!!!

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 15/10/2010 23:13:52

    Τι κάνεις Γιάνν';;;...Κουκιά σπέρνω...

    3 are singing and 2 are dancing

    H χώρα του ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!!!

    χαχαχαχαχαχαχα...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ tsilivithras 15/10/2010 23:24:56

      Αυτό το παλικάρι ο ΓΑΠ είναι από τα λίγα πάντως.

      Απίστευτος τύπος. Αν δεν πονούσε ο πισινός μας θα γελούσαμ τρελά με όλα αυτά...ούτε ο Αριστοφάνης στα καλύτερά του όνειρα δεν θα βρισκε τέτοιο υλικό.

      Οι Μόντυ Πάηθονς θα έγραφαν ξανά το "Life Of Bryan" με ελαφρώς αλλαγμένο τίτλο.

      Απίστευτος...

      Όταν είναι έξω βάζει την κασέτα του "είμαστε γτπ αλλά θα τα καταφέρουμε".
      Όταν επιστρέφει βάζει την κασέτα του "είμαστε οι καλύτεροι οι ξένοι μας βραβεύουν και όπου ναναι μας αντιγράφουν".

      Τώρα το τι κασέτα παίζει όταν είναι μόνος του πριν πέσει για ύπνο...ο θεός κι η ψυχή του.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tsilivithras 15/10/2010 23:27:22

        Ή Μπάρνυ ο δεινόσαυρος ή Σκούμπι Ντου, ανάλογα τα σπρεντ.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 16/10/2010 00:01:58

        Σκούμπι Ντου...χαχαχαχαχα...θεεικό!!!

  3. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/10/2010 23:14:44

    Και τι κρανίω! Με μεγάλη απλωσιά!

    Άαααπλα...

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 15/10/2010 23:16:58

    mind the ...gap!!!

  5. adkanadkan avatar
    adkanadkan 15/10/2010 23:18:29

    Μα το είπε ο άνθρωπος: Θέλει θεσμούς που θα ελέγχουν τον παρασιτισμό, τις πελατειακές σχέσεις και την διαφθορά! Όσο για τον Τσίπρα, τι μας είπε, ότι θέλει ανεμογεννήτριες. Να τις βάλει στην Κουμουνδούρου. Α ρε Αλαβάνος που σου χρειάζεται Αλεξάκο..Τρικυμία στο κρανίο έχουν στον Συν, γιατί τότε δεν υπερψήφισαν το νόμο της Μπιρμπιλόμυαλης;

  6. donaE avatar
    donaE 15/10/2010 23:19:42

    Οριστε,καθαριζει ο Τσιπρας...

  7. youresd avatar
    youresd 15/10/2010 23:24:04

    Η τρελή πλάκα είναι πως στα αλήθεια (!!) πιστεύει πως δεν ομιλούμε την αγγλικήνννν!!!!!!!!!
    Πως δεν μαθαίνουμε/διαβάζουμε τιιι λέει στα ειδησιογραφικά πρακτορεία διεθνώς!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=-lfsiIsnefc

  8. ζαπ-ζαπ avatar
    ζαπ-ζαπ 15/10/2010 23:25:50

    καιρός είναι να καθαρίσει και ο Αντώνης, όχι μόνο εσωκομματικά.

  9. Λαρισαίος avatar
    Λαρισαίος 15/10/2010 23:44:23

    Πρώτη φορά συμφωνώ με τον Τσίπρα. Ακόμα κι αυτό κατάφερε ο ΓΑΠ.

  10. anonyme avatar
    anonyme 15/10/2010 23:44:26

    Συγγνωμη που ρωτάω αλλά η ΝΔ που ήταν; Άκουσα στο
    ραδιόφωνο να μιλούν όλοι οι αρχηγοί της αντιπολίτευσης εκτός από
    τον Σαμαρά και δε μου άρεσε καθόλου.Αντί να είναι εκεί να βάλει στον
    τοίχο τον γιωργάκη μετά από όσα έχουν γίνει τελευταία (δηλώσεις Γιούνκερ,Στάινμπρουκ, συκοφαντίες Παπακωνσταντίνου),άφησε όλους τους υπόλοιπους αρχηγούς να κάνουν το παιχνίδι τους και έδωσαν την δυνατότητα στον γαπ να προσπαθεί να βγει και από πάνω ,κάνοντας το άσπρο μαύρο λέγοντας ότι εγώ δεν είπα ποτέ τίποτα τέτοιο και άλλα πολλά που πραγματικά σε βγάζουν από τα ρούχα σου.
    Η ευκολία με την οποία αυτό το ανδρείκελο ψεύδεται και παρουσιάζει μία
    ψευδή εικόνα της πραγματικότητας είναι παροιμιώδης.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ anonyme 16/10/2010 01:00:20

      Nομιζω οτι ο Σαμαρας αποφευγει να κανει ερωτησεις στην ωρα του πρωθυπουργου.Μονο Καρατζαφερη,Τσιπρα και καμμια φορα Παπαρρηγα βλεπω.
      Γιατι συμβαινει αυτο αγνωστον.

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 15/10/2010 23:50:27

    Δεν μας σώζει ούτε ο Ηρακλής.
    Μπροστά στη δική μας, η κοπριά του Αυγεία είναι μυγοχέσματα.

    Κι όχι τίποτε άλλο αλλά συνεχίζουν να ομιλούν και περί "ναού της δημοκρατίας", περί "διακονίας υπέρ του λαού" και άλλα τέτοια...

    Φτάνει πατριώτες, μη μας διακονείτε άλλο.
    Φτάνει, έλεος.

    Αντε, αφήστε και την δημοκρατία ήσυχη.
    Να αναπαυθεί εν ειρήνη.
    Μην παίζετε με τον καημό μας.

    Την δημοκρατία την κηδέψαμε το 322 π.χ. μαζί με τους τελευταίους της ήρωες.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 15/10/2010 23:57:43

      Και αυτούς τους θεσμούς αντιμετώπισης της διαφθοράς που λέει ο πρωθυπουργός, πότε θα τους φτιάξουνε;

      Εδώ και δεκαετίες έχει που τους δίνουμε την εντολή.
      Από τώρα θα αρχίσουν να τους φτιάχνουνε αυτούς τους θεσμούς;
      Νωρίς είναι. Ας αφήσουν λίγο πρώτα τη διαφθορά να ωριμάσει...

      Φαντάζομαι ότι θα χουν στο νου τους καμμιά "ανεξάρτητη" αρχή πάλι, να φτιάξουν. Σαν εκείνη που ελέγχει τον ανταγωνισμό. Προκόψαμε δηλαδή. Ποιος την τύχη μας;

      Φουκαράδες διεφθαρμένοι, μόλις γίνει ο θεσμός, σας λυπάμαι.
      Σε χλωρό κλαρί δεν θα σας αφήσει. Ο θεσμός.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • A.M. avatar
        A.M. @ Θραξ Αναρμόδιος 16/10/2010 00:36:52

        Είναι ποτέ δυνατόν ΟΙ διεφθαρμένοι να καταπολεμήσουν την διαφθορά σε μια διαφθερμένη χώρα;
        (Κυριολεκτώ στην φράση έστω και να συμφωνώ με τον ΓΑΠ)

        Μια διεφθαρμένη κοινωνία θα αναδείξει διεφθαρμένη εξουσία.
        Γιατί;
        Μα απλά επειδή η ίδια η κοινωνία επικροτεί την διαφθορά!

        Ρωτήστε έναν μέσο Έλληνα να ας πεί ποιόν θεωρεί «μάγκα»:
        Τον έντιμο και συνεπή ή κάποιον Κοσκωτά, Γούκο, ή κάποιο άλλο «Χ» λαμόγιο;

        Ο έντιμος και συνεπής Έλληνας είναι ο μ@@@κ@ς της υπόθεσης ΌΧΙ μόνον για το κράτος και την εξουσία αλλά ΚΑΙ για τον μέσο Έλληνα πολίτη.

        Τι σημαίνει αυτό;
        Σημαίνει πως ο Έλληνας πολίτης θάθελε να είναι στην θέση του κάθε «μάγκα» που έκανε την αρπαχτή αλλά δεν έχει την δυνατότητα.
        Αν όμως του δοθεί η δυνατότητα και έχει την ευκαιρία να βάλει το δάχτυλο στο μέλι δεν θα βάλει μόνο το δάχτυλο αλλά και την ίδια του την μούρη του θα χώσει στο μέλι!
        Και ο ίδιος ο μέσος Έλληνας στην πλειοψηφία του είναι ένα μικρό λαμόγιο στην καθημερινότητά του και όπου τον παίρνει.
        Θα κλέψει την σειρά του συνανθρώπου του, θα κυκλοφορήσει χωρίς εισιτήριο, θα ανταλλάξει το εισιτήριο που δεν έχει λήξει με κάποιον άλλον, δεν θα κόψει απόδειξη όπου τον παίρνει, θα παζαρέψει την παροχή υπηρεσίας χωρίς τιμολόγιο και αν τον συμφέρει δεν θα κόψει κ.ο.κ.

        Ζούμε σε μια διεφθαρμένη κοινωνία, είμαστε ένας λαός που την διαφθορά την έχει στο αίμα του, εκλέγουμε διεφθαρμένες κυβερνήσεις και κυβερνιόμαστε απ αυτές επειδή ΑΥΤΕΣ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ!

        Συμφωνώ με τον ΓΑΠ, δυστυχώς.

        Και οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα και στην διαφθορά.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/10/2010 00:05:12

    • Υφυπουργός Πολιτισμού (Ιούλιος 1985 - Φεβρουάριος 1987)
    • Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (1988 - 1989)
    • Υφυπουργός Εξωτερικών (Οκτώβριος 1993 - Ιούλιος 1994)
    • Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (Ιούλιος 1994 - Σεπτέμβριος 1996)
    • Αναπληρωτής Υπουργός Εξωτερικών (Σεπτέμβριος 1996 - Φεβρουάριος 1999)
    • Υπουργός Εξωτερικών (Φεβρουάριος 1999 - Φεβρουάριος 2004)

    Αλλά δεν ανησυχώ καθώς εμείς όλοι οι υπόλοιποι ή είμαστε διεφθαρμένοι ή τρώγαμε με τον ΠΑΓΚΑΛΟ (ο τόνος τόσο σταθερός όσο και οι θέσεις του)

    Δεν έχει κάτσει και πολύ σε καρέκλα ο νυν πρωθυπουργός...έχει χρόνια ακόμα μπροστά του για να φτιάξει μηχανισμούς και δομές και λειτουργίες και θεσμούς για την καταπολέμηση της διαφθοράς...ούτε 20 χρόνια δεν έχουν περάσει...όταν μεγαλώσει το παιδί το ξανά συζητάμε τώρα έτσι και αλλιώς έχει άλλοθι, υπό κηδεμονία ή πως το είπε ορθότερα ο Αντιπρόεδρος του υπό περιορισμένη κυριαρχία είναι και αυτός και η χώρα...

    • phoivos avatar
      phoivos @ Ο Ιθαγενής 16/10/2010 03:49:05

      Υπ’ όψιν σας τα....... ακόλουθα στοιχεία:

      1. Η εταιρεία Rosebud Energie Deutschland GmbH είναι μέλος της Κοινοπραξίας APPC - Astakos Power Plan Consortium, η οποία έχει αδειοδοτηθεί ήδη από την Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) για την κατασκευή του Θερμο-Hλεκτρικού Σταθμού Υγραερίου Αστακού (Θ.Η.Σ.Υ.Α. 1010 Μεγαβάτ) στο πλαίσιο της γνωστής καλούμενης ‘επένδυσης του Κατάρ στον Αστακό’. Το θέμα είναι αρμοδιότητας του ΥΠΕΚΑ και έχει εκδοθεί ήδη αντίστοιχη Κ.Υ.Α .

      2. Η ως άνω εταιρεία Rosebud είναι γνωστή στο Υπουργείο Εξωτερικών και στο Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής , τα οποία είναι κατά κύριο λόγο αρμόδια για το σχέδιο του Κατάρ.

      3. Εταίρος της Rosebud σύμφωνα με το γερμανικό εμπορικό μητρώο είναι η εταιρεία της Μονής Βατοπεδίου RASSADEL (με έδρα την Κύπρο), η οποία είναι γνωστή από τη διερεύνηση των σχετικών κοινοβουλευτικών Εξεταστικών Επιτροπών αλλά και ευρύτερα από δημοσιεύματα και αναφορές βουλευτών στη Βουλή.

      4. Είναι γνωστό από Κυβερνητικές ανακοινώσεις, ότι η προαναφερθείσα επένδυση του Κατάρ ανέρχεται σε αρκετά δισεκατομμύρια ευρώ με ανάλογα μεγάλα οικονομικά οφέλη για τα μέλη της κοινοπραξίας και των εταίρων τους.

      5. Με βάση τα παραπάνω στοιχεία αντίστοιχα μεγάλο οικονομικό όφελος θα έχει επίσης η εταιρεία της Μονής Βατοπεδίου RASSADEL , η οποία ήδη συμμετέχει μέσω της Rosebud στις διεργασίες ανάθεσης του έργου της επένδυσης του Κατάρ από το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και τα συναρμόδια υπουργεία.

      Η συγκεκριμένη περιοχή του ΑΣΤΑΚΟΥ προστατεύεται από συνθήκη ΡΑΜΣΑΡ.

      Η εγκατάσταση τέτοιων επιχειρήσεων μετατρέπει την περιοχή σε ενεργειακό κέντρο μεγάλης επικινδυνότητας. Γι' αυτό και υπάγεται στην οδηγία «Σεβέζο» ως επικίνδυνη βιομηχανική εγκατάσταση. Το LPG δεν είναι το φυσικό αέριο (LNG). Είναι το υγραέριο!

  13. youresd avatar
    youresd 16/10/2010 00:28:30

    Η τρελή πλάκα είναι πως στα αλήθεια (!!) πιστεύει πως δεν ομιλούμε την αγγλικήνννν!!!!!!!!!
    Πως δεν μαθαίνουμε/διαβάζουμε τιιι λέει στα ειδησιογραφικά πρακτορεία διεθνώς!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=-lfsiIsnefc

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/10/2010 00:35:35

    Χώρα που οι αρχιμπιζιναδόροι είναι τα δύο αδέρφια του Πρωθυπουργού είναι πιο διαφανής και από την καταπράσινη Λιβύη. Και που θα ελέγχονται από τον κολλητό και την δικιά μας. Και που με 10.000.000 Έλληνες να έχουν δει τα ψέματα, παίρνουμε βραβείο Αλήθειας.

  15. petros avatar
    petros 16/10/2010 01:50:09

    Χα,χα,χα! Θίχτηκαν για τους ίδιους ή γιατί μίλησε για τους μεγαλοεργολάβους που τους πατρωνάρουν ;
    Δηλαδή, δεν πήραν "χορηγίες" οι Τσουκάτος και Μαντέλης ;
    Οι Ολυμπιακοί δεν κόστισαν σχεδόν 30 δισ ευρώ ;

    Έχασε την ψυχραιμία του, απόψε, ο Γιώργος Μητσοτάκης.

  16. Ραβινος avatar
    Ραβινος 16/10/2010 09:33:40

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΛΟΥΣ ΕΡΩΤΩΝΤΕΣ ΚΑ ΝΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΛΑΣΣΟΝΟΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ .ΟΣΟΝΟΥΠΩ {φανταζομαι } ΘΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ Η ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΕΤΣΑΛΝΙΚΟ ΝΑ ΣΤΕΡΓΕΙ ΠΡΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΧΡΕΙΟΥ ΠΙΝΟΚΙΟΓΑΠ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΝ ΦΙΛΙΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ Ο ΒΑΤΡΑΧΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ Ο ΠΙΝΟΚΙΟΓΑΠ.ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ ΒΡΕ ΓΕΛΟΙΕΓΑΠ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΥΡΝΑ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟΥ ''ΞΕΝΙΑ'' ΣΤΟ ΚΑΛΕΝΤΖΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ Ο ΠΙΝΟΚΙΟΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ .ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

  17. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/10/2010 11:33:22

    Ωραίος είναι αυτός ζητάει και τα ρέστα μας καταξεφτίλισε στα παγκόσμια τηλεοπτικά δίκτυα και τώρα πάει να βγει και από πάνω. Σε αφασία ή απλά δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα;

  18. ζαπ-ζαπ avatar
    ζαπ-ζαπ 16/10/2010 14:08:13

    και γιατί με το σκάνδαλο του Αστακού ασχολείται μόνο ο Τσίπρας; Που είναι η αξιωματική αντιπολίτευση;

  19. Περσεφόνη avatar
    Περσεφόνη 16/10/2010 14:43:29

    Τρία πουλάκια κάθονταν
    και έπλεκαν πουλόβερ
    το ένα πλέκει τον γιακά
    το άλλο το μανίκι
    το τρίτο ήταν άστεγο
    δεν είχε για το νοίκι...

    ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΟ (GAP)

  20. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 16/10/2010 21:23:50

    Τελικά όσο τον βλέπεις τόσο σου ανεβαίνει η πίεση στο 200!!!
    Κακώς του έριξε ο γιατρός στη θεσνίκη παπούτσι.
    Αυγά κλούβια έπρεπε.