#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2012 21:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη δημοσιότητα επιστολή του κτηματομεσίτη Ι. Λιβανού στον Πρωθυπουργό



Επιστολή του επιχειρηματία Ιωσήφ Λιβανού, η οποία πήρε αριθμό πρωτοκόλλου από τη γραμματεία του προέδρου της Βουλής στις 12 Σεπτεμβρίου 2012 και αναφέρεται στην υπόθεση των καταγγελιών του περί «ξεπλύματος μαύρου χρήματος», έδωσε στη δημοσιότητα το γραφείο Τύπου της Βουλής.

Η επιστολή - καταγγελία του κ. Λιβανού έχει ημερομηνία 11/09/2012 και έχει ως κύριο αποδέκτη τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά ενώ παράλληλα κοινοποιείται εκτός από τον πρόεδρο της Βουλής και στον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ., στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου και τον ειδικό γραμματέα του ΣΔΟΕ

Ο επιχειρηματίας, μεταξύ άλλων, υποστηρίζει ότι κινδυνεύει η ζωή του ενώ κάνει λόγο για εκβιασμούς και πιέσεις που δέχεται ο ίδιος για να διαρρεύσει πληροφορίες σχετικά με το μεγάλο σκάνδαλο για το ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

Παράλληλα αφήνει υπαινιγμούς για μεγαλοστέλεχος της ΝΔ, ο οποίος συνδέεται με «στοχευόμενες κουμπαριές».

Αλλά και το γραφείο Τύπου του πρωθυπουργού στη Βουλή επιβεβαίωσε την παραλαβή της επιστολής του Ι. Λιβανού, σημειώνοντας: «Το γραφείο του πρωθυπουργού πράγματι παρέλαβε μια επιστολή από τις χιλιάδες που λαμβάνει κάθε μέρα. Επειδή υπήρξε απειλή κατά της ζωής του καταγγέλλοντος η επιστολή παραπέμφθηκε αμέσως στον αρμόδιο υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Νίκο Δένδια».

Το γραφείο Τύπου του πρωθυπουργού στη Βουλή σχολίασε ακόμα ότι στην επιστολή δεν υπάρχει καμία ονομαστική αναφορά σε πολιτικά πρόσωπα για τις απειλές που δέχεται ο καταγγέλλων.

Διαβάστε όλη την επιστολή εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sirios avatar
    sirios 27/09/2012 21:37:21

    Τελικά είναι όντως ο κ. Λιβανός και όχι κάποιος Λιβανέζος.
    Και τα ποσά που αναφέρει είναι πραγματικά και όχι μυθικά όπως κάποιοι προσπάθησαν να τα παρουσιάσουν για να θολώσουν τον "ντορό"

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ sirios 27/09/2012 21:50:22

      Tελικά είναι όντως συλληφθείς για εκβιαστής ο Λιβανός και ο ΝΧ δεν το αναφέρει.
      Τελικά ο ΝΧ έκανε ήδη τούμπα σε ό,τι αφορά στα 10δις ακινήτων(!) , μιλώντας σήμερα για τζίρο και όχι συνολική αξία. Ενώ στο δημοσίευμα έλεγε άλλα.
      Τελικά τηρεί σιωπή και δεν ανοίγει και ο ίδιος τους λογαριασμούς του αν και προκλήθηκε ευθέως.
      Τελικά η παρέα με τον Κουρή θα τον οδηγήσει στην αναξιοπιστία.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ sirios 27/09/2012 22:06:57

      Είναι?? Γιατί τα Ελληνικά του δε μου φαίνονται...Ελληνικά!

    • cyprusnet avatar
      cyprusnet @ sirios 28/09/2012 10:37:45

      Και σε εμένα έστειλε, νομίζω και στην Κομμώτρια δίπλα!!!

  2. alex23 avatar
    alex23 27/09/2012 21:47:24

    το μονο που αποδεικνυεται περιτρανα ειναι οτι δεν ελεγε κανεις επισημα ονοματα σε κανεναν, μεχρι να αναλαβουν την εργολαβια οι γνωστοι κυκλοι..

    χωρις ονοματα καταγγελιες ειναι για τα σκουπιδια..

    • Enzo avatar
      Enzo @ alex23 27/09/2012 21:51:02

      Αυτη ειναι η επιστολη προς τον Πρωθυπουργο.
      Εχει στειλει ομως και καμια 50αρια στο ΣΔΟΕ, διαβασες τι λενε αυτες?


      Tsar Bomba - King of the Bombs - 57,000,000 Tonnes of TNT

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Enzo 28/09/2012 10:52:27

        ...με πραγματική δυνατότητα 100 megatons.

        Στήν Ελλάδα όμως μην περιμένετε να σκάσουν τέτοιες βόμβες ,πρόκειται για τις γνωστές στάχτες στα μάτια όποτε είναι να περαστούν νέα μέτρα.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/09/2012 15:18:26

    Την ζημια την εκανε ο λιβανεζος !Να δουμε πως θα πληρωσει την συκοφαντια του !Προχθες στον Σκαι με τον Τελογλου και τον Ευαγγελατο δεν ηξερε τι ελεγε ο αθεοφοβος .Απο την μια ''εδινε '' εμμεσως τον Μειμαρακη και απο την αλλη σε ερωτηση εαν ηξερε ο Μειμαρακης τα ''καμωματα'' του Καρουζου απαντησε επι λεξι ''Εαν τα ηξερε ο Μειμαρακης δεν θα τον εκανε κουμπαρο βαφτιζοντας την κορη του ''.Εκει επεσε το γελιο της αρκουδας !Περιμενω την μηνυση Μειμαρακη για βαρεια συκοφαντικη δυσφημιση του στον Λιβανεζο να του παρει ο,τι εχει και δεν εχει ετσι για τις απορες κορασσιδες ρε γ@##το!

  4. chris avatar
    chris 28/09/2012 23:52:40

    Ο μόνος λόγος που κινδυνεύει η ζωή του Λιβανού είναι τα υψηλά επίπεδα χοληστερινης,να σταματήσει τα κοψίδια και τα τηγανιτά.

  5. snowman avatar
    snowman 29/09/2012 02:17:59

    το ερώτημα είναι γιατί η δικογραφία που κάνει λόγο για "ξέπλυμα μαύρου χρήματος" κ στην οποία εμπλέκεται το όνομα του Προέδρου της Βουλής και πολλάκις υπουργού, έμεινε κλειδωμένη στο συρτάρι του αρμόδιου εισαγγελέα για δυο ολόκληρα χρόνια; ποιος δεν ήθελε να πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης η υπόθεση; και γιατί την κρατούσε κρυμμένη; και γιατί η εισαγγελέας κα Ράϊκου αντί να ψάξει να βρει ποιος παρεμπόδισε τη δικαιοσύνη στο έργο της, δίνει εντολή να ελεγχθούν οι "διαρροές" που έφεραν στο φως της δημοσιότητας την υπόθεση; πρώτη φορά είδαν έγγραφα να...διαρρέουν στα ΜΜΕ; Προς Θεού...Οι ίδιοι τα δίνουν στη δημοσιότητα. Οι ανακριτές κ οι εισαγγελείς που ασχολούνται με τις διάφορες υποθέσεις φροντίζουν να διαρρέουν είτε άμεσα είτε μέσω των υφισταμένων τους αλλά πάντα με δική τους πρωτοβουλία. Διαφορετικά δεν διαρρέεται τίποτα. Και αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Όσο για τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη ας μην βιαστούμε να τον καταδικάσουμε ότι τα...πήρε. Η όλη υπόθεση όμως πρέπει να διαλευκανθεί και νομίζω ότι ο ίδιος ο Πρόεδρος της Βουλής θα έπρεπε να είχε πράξει τα δέοντα τώρα, δηλαδή να παραιτηθεί για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ότι κρύβεται πίσω από το θεσμικό του ρόλο. Εξάλλου αυτή δεν είναι μια κατηγορία που βαρύνει το θεσμό αλλά το συγκεκριμένο πρόσωπο. Δεν το έπραξε. Αντίθετα δημιούργησε μια τεράστια παραφιλολογία για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και επειδή τα λεφτά είναι πολλά και αυτά που λείπουν από τα ταμεία ακόμη περισσότερα, το ακόμη και οι πιο ψύχραιμοι έχουν αρχίσει να τα...χάνουν από τα δις που