#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2012 15:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη γραμμή εξορμήσεως με τον Φαήλο…



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Ξεκινάω τον αγώνα στη Β' Πειραιά.

Από ένα πολιτικό γραφείο στον Άη Γιώργη στον Κορυδαλλό με 200 ευρώ ενοίκιο. Χωρίς ασανσέρ, ανεβαίνεις 29 σκαλιά, ας μας συγχωρέσουν οι ηλικιωμένοι για την ταλαιπωρία, με έπιπλα, κάποια δανεικά και κάποια αγορασμένα, μαζί με τις δυο ταμπέλες και κάτι μεγενθυμένες φωτογραφίες, όλα μαζί γύρω στα 1300 ευρώ, συν άλλα 300 για το τηλεφωνικό κέντρο. Στελεχωμένο μόνο με εθελοντές και εθελόντριες, με την ανίκητη δύναμη της φιλίας και των Ιδεών της Λαϊκής Πατριωτικής παράταξης. Δεν έχω γραμματέα, επικοινωνιολόγο, έμμισθους συμβούλους.

Με ελάχιστα χρήματα, γιατί απλούστατα τόσα έχω, με την μικρή βοήθεια φίλων που δεν είναι μπετατζήδες, εκδότες, έμποροι όπλων κλπ. Δεν θα δείτε την φάτσα μου σε 800 πανώ. Το φυλλάδιο μου θα το παίρνετε μόνο στα χέρια σας 'η στην πόρτα και το γραμματοκιβώτιο σας. Θα είναι το μόνο μου όπλο, μαζί με 20.000 μηνύματα που αγόρασα αντί 500 ευρώ. Δεν θα σας "βομβαρδίσω", ούτε θα πετάω χαρτάκια στους δρόμους. Θα βγω σε όποιες εκπομπές με καλέσουν, θα συνεχίσω την αρθρογραφία μου και σημειώστε ότι παράλληλα είμαι υποχρεωμένος να συνεχίσω να δουλεύω. Το κωλόπαιδο στην πρώτη φωτογραφία είναι η αφεντιά μου, πάνω στη μηχανή του πρώτου μου ήρωα, του πατέρα μου και το "νταμάρι" πίσω, η γειτονιά μου, Πλαταιών και Αμοργού. Εκεί μένω και τώρα. Έχει αλλάξει πολύ αλλά εξακολουθεί να είναι μια γειτονιά λαϊκών καλών ανθρώπων. Στην δεύτερη φωτογραφία το "μετά".

Δείτε, διαβάστε, ακούστε τι λέω, τι έχω κάνει και στις 6 Μαΐου κάνετε κατά την συνείδηση σας ό,τι θεωρείτε καλό για την Πατρίδα.

Καλό βόλι!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 12/04/2012 12:45:29

    Καλή επιτυχία φίλε... Σου αξίζει...

  2. blue nile avatar
    blue nile 12/04/2012 12:48:08

    Καλή επιτυχία.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ blue nile 13/04/2012 11:22:44

      Mucho obligado! Καλή Ανάσταση!

  3. spiros avatar
    spiros 12/04/2012 12:48:14

    Καλή επιτυχία. Θα περάσω να σε δώ . Κρίμα που δεν ψηφίζω Πειραιά .

    • fantomas avatar
      fantomas @ spiros 12/04/2012 13:51:28

      Τι και εαν δεν ψηφιζεις Πειραια?
      Σιγουρα εχεις φιλους που μπορεις να παροτρύνεις να τον ψηφίσουν !
      Ειτε μπορει να εχεις χρονο για να εργαστείς στην προεκλογικη εκστρατεία !
      ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΦΑΗΛΟ.

      • spiros avatar
        spiros @ fantomas 12/04/2012 14:42:32

        Εξέφρασα το προσωπικό μου παράπονο που δεν μπορώ να τον "σταυρώσω" . Το άλλο είναι υποχρέωσή μου για τον φίλο.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/04/2012 12:49:41

    R26 είναι ,ή R50 ? Νομίζω R50 ,έτσι?

    Τι μου θύμισες Φαήλο! "Εχω...γκρεμοτσακιστεί και με τις δυό!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/04/2012 13:05:11

      Ρε Στέλιο με συγχωρείς που θα στο χαλάσω, αλλά αποκλείεται να είχες ποτέ R26 και R50!
      Γιατί είναι και οι δύο σπαστοψάλιδες και κάνουν μπαμ από χιλιόμετρα!
      Άσε που είναι και οι δύο φαρδυτάμπουρες σε σχέση με την εικονιζόμενη R51/2 την μισοτάμπουρη!

      Γειά σου ρε Φαήλο με τα "εργαλεία" σου!!!
      Καλή επιτυχία!!!

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Σταύρος 12/04/2012 13:20:54

        Σταυρούλη που να θυμάμαι , ξέρεις πόσοι αιώνες έχουν περάσει απο τη δεκαετία του '70 ? Πάλι καλά που θυμάμαι πως είχαν ρόδες!

        Στην παρέα υπήρχε μέχρι και R25, και sidecar με μαρκούτσι μπροστά για τα καλώδια απο τον πόλεμο (τότε έλεγαν ,λανθασμένα , πως ήταν βάση για το πολυβόλο!)

        Δεν υπήρξα ποτέ χομπίστας με τις μηχανές, (και δεν ξέρω τι κάν σημαίνει "σπαστοψάλιδες"), δεν τις πέρναμε για ομορφιά τότε ,αλλα γιατί ήταν φτηνές,απο έναν τύπο στην Πειραιώς. Μόλις τα οικονομικά το επέτρεψαν το γύρισα στους 4-τροχούς, λόγο και προβλήματος στη μέση...

        (αλλα γιατί αυτή η πρεμούρα να με βγάλεις...ψεύτη, άλλη όρεξη δεν είχα! Πολύ ευγενικό εκ μέρους σου!)

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/04/2012 13:38:05

          "...Τι μου θύμισες Φαήλο!..."

          "...με συγχωρείς που θα στο χαλάσω..."

          Καλή Ανάσταση!

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Σταύρος 12/04/2012 13:48:05

            Δεν κατάλαβα αλλα δεν πειράζει! Σου εξήγησα πως μου θύμισε τα οχήματα με τα οποια έξ'ανάγκης κυκλοφορούσαμε τότε ,(όπως και ο πατέρας του Φαήλου υποθέτω) χωρίς να ξέρουμε πολλά-πολλά για ψαλίδια και άξονες-θυμάμαι πάντως πως είχε άξονα!)

            Επίσης καλή Ανάσταση!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/04/2012 14:22:12

      R50

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/04/2012 14:34:26

        Ή R51, θα ρωτήσω τον πατέρα μου και θα σου πω.
        Πριν από αυτή είχε μια Victoria με λεβιεδάκι ταχυτήτων στο χέρι, δίπλα από το τεπόζιτο, μπροστά ελατήρια και πίσω τίποτα! Άμα έπεφτες σε λακκούβα, σου φεύγανε τα σφραγίσματα από τα δόντια.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/04/2012 21:55:20

          Άλλες εποχές Φαήλο!

          Ακόμα θυμάμαι την...ηδονή ,όταν πήρα μια HONDA που είχε , θαύμα θαυμάτων, ΜΙΖΑ!

          Να πατάς το κουμπί και να παίρνει ,χωρίς να χρειάζεται να χοροπηδάς! Πρέπει να είχα αδειάσει μιά μπαταρία άναψε-σβήσε ,για να το ευχαριστηθώ!

          Σίγουρα και ο πατέρας σου θα είχε ανάλογη εμπειρία!

          Μα τώρα το γυρίσαμε στις μηχανές ,το θέμα είναι οι εκλογές! Αλλα νομίζω πως η δική σου εκλογή είναι δεδομένη!

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/04/2012 11:25:44

            Ωραίες εποχές. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Καλή Ανάσταση και να είσαστε γεροί πάντα!

  5. juliet avatar
    juliet 12/04/2012 12:50:03

    Kαλή επιτυχία ....κάποιος ρώτησε πότε θα πας στη Σαλαμίνα.Και στο Πέραμα ,Φαήλο .

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ juliet 12/04/2012 12:52:25

      Έχω πάει και θα ξαναπάω. Θα ενημερώνω δημόσια για το πρόγραμμα μου. Ευχαριστώ!

  6. avanti avatar
    avanti 12/04/2012 12:51:12

    Κύριε Κρανιδιώτη, γιατί μόνο στον Κορυδαλλό? Εχει και άλλους Δήμους η Β΄Πειραιά, είναι σίγουρο ότι σας θέλουν κοντά τους!
    Καλό Πάσχα & Καλή Ανάσταση!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ avanti 13/04/2012 11:00:05

      Ο εκλογικός νόμος επιτρέπει ανά περιφέρεια ένα πολιτικό γραφείο σε όροφο, όχι ισόγειο, και μέχρι δυο εκλογικά κέντρα που μπορούν να είναι σε ισόγειο αλλά αυτά, τα εκλογικά κέντρα, μπορείς να τα έχεις μόνο για την περίοδο των εκλογών.
      Θα οργανώσω κι ένα στη Σαλαμίνα, το βρήκαμε κι αυτό πολύ φθηνά και σε καλό μέρος, που θα στελεχωθεί κι αυτό με εθελοντές. Μέχρι εκεί. Άλλο δεν θέλω και δεν μπορώ να ανοίξω. Δεν υπάρχει ούτε χρήμα, ούτε λόγος.
      Το πολύ πολύ να βάλουμε και μερικά πανώ σε μπαλκόνια φίλων, ΟΧΙ στους δρόμους, ΟΧΙ σε κολώνες κλπ, δεν θα γράψει κανείς σε τοίχους (θα παλούκωνα όποιον το έκανε). Κι αν δείτε φυλλάδιο πεταμένο στο δρόμο, θα το πέταξε αυτός που το πήρε στα χέρια του, όχι εθελοντής της εκστρατείας μου.

  7. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 12/04/2012 12:51:15

    Φαήλο, σου εύχομαι απ' την καρδιά μου κάθε επιτυχία. Να ξέρεις οτι έχεις πολλούς κι'αληθινούς φίλους.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Θ. 13/04/2012 11:27:28

      Το ζω κάθε μέρα από τους δεκάδες ανθρώπους που έρχονται μόνοι τους να με βρουν! Καλή Ανάσταση, Νικόλα.

  8. JKAL avatar
    JKAL 12/04/2012 12:52:12

    Καλή επιτυχία, το έχεις!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ JKAL 13/04/2012 11:28:10

      Λες; Ευχαριστώ! Καλή Ανάσταση.

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/04/2012 12:56:05

    Αντε, με τη νίκη!
    Και ..προσοχή στα τάκλιν του ....Ανατολάκη!

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Κώστας Ροδινός 12/04/2012 13:28:22

      Καλο παιδι ο ανατολ αλλα σε λάθος κόμμα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 12/04/2012 14:07:43

      Διάβασα ότι σήμερα ο Καρατζαφύρερ έριξε στο γήπεδο κι άλλον γαύρο: τον (παλαίμαχο) Π. Καραβίτη!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας Ροδινός 13/04/2012 11:29:58

      Ευχαριστώ παίδες! Έχω μάθει μπάλα σε κατηφορικό (!) χωμάτινο γήπεδο με κοτρώνες, οπότε δεν φοβάμαι τίποτα. Ή θα νικήσουμε ή θα χάσουν.

  10. δημης avatar
    δημης 12/04/2012 12:59:54

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ δημης 13/04/2012 11:31:00

      Ευχαριστώ πολύ. Καλό Πάσχα!

  11. nikos avatar
    nikos 12/04/2012 13:00:20

    Καλή επιτυχία Φαήλε εσυ και ο Τραγακης μονο στη βουλη

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nikos 13/04/2012 11:32:43

      Ευχαριστώ. Ό,τι πει ο κυρίαρχος Λαός. Καλή Ανάσταση, Νίκο!

  12. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/04/2012 13:00:55

    Καλή δύναμη, καλή επιτυχία!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ victoria (true) 13/04/2012 11:33:32

      Τ' όνομα σου να γίνει πραγματικότητα!

  13. Darki avatar
    Darki 12/04/2012 13:02:23

    Ωραιο πειρουνι η Χαρλευ.Παρακαλω στειλε μειλ.(εξουσιοδοτω το Φακτορα να στο δωσει).Καλο αγωνα,και καλη επιτυχια ευχομαι.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Darki 13/04/2012 11:34:21

      Ευχαριστώ. Αναμένω... Καλή Ανάσταση!

  14. Νίκος Γκ. avatar
    Νίκος Γκ. 12/04/2012 13:02:49

    Καλή τύχη Φαήλο! Το καταευχαριστήθηκα το κείμενο! Εύγε!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Γκ. 13/04/2012 11:36:16

      Να ΄σαι καλά. Καλό Πάσχα, με υγεία και δύναμη.

  15. καίτη κάπα avatar
    καίτη κάπα 12/04/2012 13:07:23

    Είσαι σπαθί ρε Φαήλο..

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ καίτη κάπα 13/04/2012 11:35:03

      Έχω και πιστόλι! Καλή Ανάσταση!

  16. ΛΟΥΔΙΑΣ avatar
    ΛΟΥΔΙΑΣ 12/04/2012 13:23:30

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Τα δύσκολα θα είναι μετά . Εκεί πρέπει να δείξετε ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΛΟΥΔΙΑΣ 13/04/2012 11:37:04

      Τα στερνά τιμούν τα πρώτα... Ευχαριστώ.

  17. DMARTINOPOULOS avatar
    DMARTINOPOULOS 12/04/2012 13:27:09

    Καλή επιτυχία

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ DMARTINOPOULOS 13/04/2012 11:37:42

      Ευχαριστώ πολύ. Καλή Ανάσταση.

  18. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 12/04/2012 13:27:17

    Καλή επιτυχία φαηλο με όλη μου την ψυχή σου εύχομαι

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Διηνεκης 13/04/2012 11:38:59

      Και να ψοφήσουν οι οχτροί μας (της Πατρίδας) ! Καλή Ανάσταση!

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/04/2012 13:36:31

    Καλή επιτυχία, Φαήλο!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αυριανιστής 13/04/2012 11:39:29

      Ευχαριστώ!

  20. Karanus avatar
    Karanus 12/04/2012 13:44:07

    Η πρώτη φωτογραφία και τα λόγια "πάνω στη μηχανή του πρώτου μου ήρωα, του πατέρα μου και το “νταμάρι” πίσω" είναι όλα τα λεφτά.
    Άραγε πόσοι απο τους "300" έχουν μια τέτοια φωτογραφία.
    Ψήφο στον Φαήλο με όλη μας τη δύναμη.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Karanus 13/04/2012 11:40:48

      Ευχαριστώ. Να 'σαι καλά. Υγεία και δύναμη. Καλή Ανάσταση.

  21. ΚΜ avatar
    ΚΜ 12/04/2012 13:45:28

    Καλή επιτυχία κύριε Κρανιδιώτη. Με το καλό να ακουστεί ο λόγος σας και μέσα στη βουλή!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΚΜ 13/04/2012 11:42:17

      Αν, λέω, αν τα καταφέρω, πιάστε στασίδι για το τι θα γίνει... Καλή Ανάσταση ΚΜ!

  22. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 12/04/2012 13:45:36

    Καλή επιτυχία στον αγώνα σου...αλλά όχι και Harley βρε Φαήλο!!!
    Σε είχα για κάτι πιο μάχιμο και με καλύτερη αναλογία kg/hp!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αθωος Περαστικος 12/04/2012 14:54:14

      Παιδικά όνειρα είναι αυτά, απ' όταν άκουσα τα πρώτα σκασίματα και τις βαθιές ανάσες της. Είναι η δεύτερη, πρώτα είχα μια Souper Glide Custom, είδα αυτή, ζαλίστηκα, την έδωσα ανταλλαγή, πρόπερσι και θα την πληρώνω ως και το 2013. Για να με καταλάβεις, διάβασε το κείμενο που έγραψα το 2007, όταν πήρα την Super Glide:

      Ο ΔΡΑΚΟΣ.
      Δεν ξέρω πότε ακριβώς ήταν, πάντως πριν πάω σχολείο στα τέλη του ‘60, όταν άκουσα τον ήχο της για πρώτη φορά. Πρώτα την άκουσα και μετά την είδα. Έτσι είναι πάντα, πρώτα την ακούς. Ένας βαθύς ασυγχρόνιστος μεταλλικός ήχος και πίσω του ένα «χαλί» από ρυθμικές βροντές. Πιστονιές και σκασίματα ανάμεσα τους. Σταμάτησε στο φανάρι. Στο ρελαντί έτρεμε ολόκληρη από τους κραδασμούς. Όταν μπήκε η πρώτη, την άκουσα από 10 μέτρα μακριά. ΚΛΑΝΚ! Κι όταν άνοιξε το γκάζι κι ανέβηκαν οι στροφές, ο ήχος έστρωσε λίγο αλλά ο μύλος εξακολουθούσε ν’ αλέθει σίδερα και να κάνει παύσεις κι ύστερα πάλι να βρυχάται και ξανά παύσεις. Ένας δράκος που κάνει γαργάρες με μπουζόκλειδα. Σαν το μοτέρ να ‘παιρνε μόνο του ανάσες αλλά ο ήχος βροντερός και βαθύς ταυτόχρονα. Τον άκουγες με τα κόκαλα σου, όχι μόνο με τ’ αυτιά. Ήταν μια 1200άρα της ΕΣΑ ή της Αστυνομίας, δεν θυμάμαι. Διπλά ρεζερβουάρ, σασμάν τριτάχυτο με λεβιέ αριστερά στο ρεζερβουάρ, μονόσελη, χοντρές ρόδες μπρος πίσω, μπροστά μπουκάλες, πίσω τίποτα. Αυτό που οι Αμερικάνοι λένε hardtail ή rigid. Άμα έπεφτες σε λακκούβα σου φεύγανε τα σφραγίσματα. Εκκίνηση με μανιβέλα φυσικά. Άμα σε πετύχαινε ανάποδη πιστονιά ή στο ΚΑΤ ή έφτανες στον δεύτερο χωρίς ασανσέρ. Ήταν δυο πράγματα: ο ήχος και το V των κυλίνδρων. Τα καπάκια τους σαν δυο ανάποδα ταψιά. Δεν μου ‘κανε λοιπόν εντύπωση που ‘μαθα μεγαλώνοντας ότι οι Αμερικάνοι λένε αυτό το μοτέρ panhead. Μαγεύτηκα. Την κοίταγα μέχρι που χάθηκε. Δεν θύμιζε με τίποτα το γουργούρισμα, την διακριτική τευτονική παρουσία της Μαρμάρως, της R51 του πατέρα μου, το υστερικό σεσουάρ για τα μαλλιά των σχιστομάτιδων τετρακύλινδρων ή το εκνευριστικό νιαούρισμα των ισχνών δίχρονων Simson, Zundapp και Sachs που κυκλοφορούσαν οι πολλοί. Ήταν ακόμη το βασίλειο των Άγγλων στις μεγάλες τετράχρονες μηχανές κι από δίπλα και λίγο πιο μπροστά οι Γερμανοί. Triumph, BSA, Norton, Matchless. Υπήρχαν και λίγες ιταλίδες, Υπέροχα Ducati, τρικύλινδρες Benelli, Laverda και κάτι λίγα Moto Guzzi. Όλα λαδιέρες. Eίμαι τόσο παλιός. Kι αυτές βροντούσαν, ειδικά τα μεγάλα, για την εποχή, εγγλέζικα μονοκύλινδρα και οι Ducati αλλά τίποτα δεν πλησίαζε την ατσάλινη ξεκούρδιστη ορχήστρα από το Μιλγουώκι. Ο πατέρας μου ήταν από πιτσιρικάς μηχανόβιος και μάστορας από τους λίγους, στα πάντα. Ακόμη στα 80 του είναι απίστευτος. Μοτέρ, ρολόγια, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά. Πες το κι έγινε. Είχε μια Victoria, πριν γεννηθώ εγώ, μπροστά springer πηρούνι, δηλαδή ψαλίδια με δυο ελατήρια της πλάκας και πίσω ανάρτηση γιοκ. Η χαρά της λακούβας και του ορθοπεδικού. Μετά την έδωσε, έβαλε και τέσσερα χιλιάρικα από πάνω και πήρε την R51, μαύρη, φυσικά και με καλάθι. Πεντακοσάρα με διπλό καρμπυρατέρ, δύο ξεχωριστές σέλες, ανάρτηση με μπουκάλες μπρος πίσω, ρεζέρβα πίσω στο καλάθι, εργαλειοθήκη πάνω στο ντεπόζιτο. Εργαλείο. Κάναμε πολλά χιλιόμετρα σε εκδρομές, η μάνα μου στην πίσω σέλα κι εγώ με τον αδελφό μου στο καλάθι. Οικογένεια στον Άη Γιάννη το Ρώσο ή η Βέρμαχτ στο Βαλκανικό Μέτωπο. Μετά ο πατέρας μου πούλησε το καλάθι και κράτησε την μηχανή μοναχή της. Ένα ατύχημα την άφησε χρόνια λαβωμένη και γερμένη στο πλάϊ στην αυλή μας στον Κορυδαλλό. Την αγαπούσα την Μαρμάρω και μεγαλώνοντας την σήκωνα κι έκανα πως την οδηγώ. Ξέρετε, ΒΡΟΥΜ-ΒΡΟΥΜ και τα γνωστά. Όμως, όμως η καρδιά μου είχε δει κι είχε ακούσει. Ήμουν αλλού. Ρωτούσα γι’ αυτήν τον πατέρα μου και μου ‘λεγε «Άσε», όχι περιφρονητικά, αλλιώς. Μετά μου εξήγησε. Σπάνιο είδος. Μόνο ο Στρατός, η Χωροφυλακή κι η Αστυνομία Πόλεων είχαν. Το Ναυτικό ή και η Αεροπορία, νομίζω, είχαν Norton Commando και κάτι BSA. Και τότε οι αμερικάνες ήταν σπάνιες κι ακριβές. Μετά το ’70 και μέχρι αρχές του ’80 έβλεπες μόνο εκείνες τις μικρές δίχρονες που έφτιαχνε η Cagiva με ταμπέλα Χάρλεϊ στο ρεζερβουάρ. Καμμία σχέση με τις μεγάλες, τις αληθινές. Χρόνια σταματούσα και τις χάζευα όταν τύχαινε να συναντήσω καμμιά, πάντα με ένστολο αναβάτη κι αν την άκουγα να περνά απ’ την Πλαταιών έτρεχα στο παράθυρο για να προλάβω να την δω. Προς το τέλος είχαν ξεμείνει μόνο αυτές της Χωροφυλακής, στην Τροχαία Εθνικών Οδών και τελευταίες των τελευταίων αυτές της Στρατονομίας, όπως λεγόταν μετά το ’74 η ΕΣΑ. Στην παρέλαση ήταν πανδαισία, γιατί περνούσε ουλαμός ολόκληρος από θηρία. Το ’80 ήρθε ο θείος μου απ’ το New Jersey και μου ‘δωσε 20 δολάρια για χαρτζηλίκι. Βρήκα την διεύθυνση στο Μιλγουώκι και τους έστειλα γράμμα, έβαλα μέσα κι όλο το αποθεματικό μου σε συνάλλαγμα, δηλαδή τα 20 δολάρια. Μετά από κανά δίμηνο πήρα έναν τεράστιο φάκελο με προσπέκτους όλων των μοντέλων, ήταν η εποχή των Shovelhead, το «φτυάρι» είχε αντικαταστήσει το «ταψί», ένα βιβλίο με την ιστορία της εταιρείας, το «Enthusiast», το περιοδικό της κι ένα προσωπικό γράμμα για την πάρτη μου. Ξαγρύπνια, πυρετός. Χάζευα με τις ώρες την Super Glide, την Wide Glide, την Sturgis και φυσικά το κλασσικό μαστόδοντο, την Electra. Η αντιπροσωπεία τότε ήταν στην Καποδιστρίου, την είχε ο Καλύβας και ένας πιτσιρικάς του γυμνασίου, εγώ, τον έπαιρνε μερικές φορές κάθε χρόνο να τον ρωτήσει πόσο κάνει η Super Glide και η Electra, που φυσικά δεν πούλαγαν σχεδόν καμμία στην Ελλάδα, μόνο τα ιταλικά δίχρονα των φρατέλων. Πήγα και δυο-τρεις φορές από κει. Δεν υπήρχε ούτε μία στη βιτρίνα. «Μεγάλη δεν πουλάμε σχεδόν καμμία» μου είπε ο υπομονετικός άνθρωπος, «μόνο δίχρονες 250άρες και 350άρες». Πέρασαν χρόνια. Το ‘83 – ‘84 βγαίνανε σε πλειστηριασμό στον ΟΔΔΥ οι τελευταίες Χάρλεϊ της Στρατονομίας. Είχα ψήσει τον πατέρα μου να χτυπήσουμε μία. Έτοιμα όλα, ως δημόσιος υπάλληλος ήθελε μικρή εγγύηση, δέκα τα εκατό, και η εξόφληση ήταν σε πολλές δόσεις. Μέγκλα. Από την χαρά μου, δεν κοιμόμουν. Με σκεφτόμουν να πηγαίνω στην Νομική Θεσσαλονίκης με το ατσάλινο θηρίο και χανόμουν στον έβδομο ουρανό. Ώσπου την προηγούμενη μας πήρε χαμπάρι η μάνα μου κι ο κυρ Μίλτος υπέκυψε στον κλασικό εκβιασμό: «Άμα πάθει τίποτα το παιδί…». Πάει το όνειρο κι εγώ τότε στα 18 μου ήμουν πιο φτωχός κι από ποντικό εκκλησίας, που ‘λεγε κι ο φίλος μου ο Τσάντλερ ή όπως λέω εγώ, ήμουν πιο στεγνός κι απ’ την έρημο Σαχάρα, οπότε από ρόδα πάπαλα. Πάει το όνειρο. Περάσανε κι άλλα χρόνια, κάτι οι σπουδές, η πολιτική, μετά οι Καταδρομές, ύστερα η δουλειά, η οικογένεια, το ‘χα εκεί θαμμένο. Μπορούσα πολλές φορές να πάρω διάφορες άλλες μηχανές. Δεν το ‘ κανα. Μεταξύ σοβαρού κι αστείου έλεγα στους κολλητούς μου ότι, αν πάρω, θα ‘ναι μόνον Χάρλεϊ, μια Super Glide ή μια Electra και αφού δεν μπορώ να την πάρω, δεν θα πάω ούτε δίπλωμα να βγάλω. Και δε πήγα. Που και που το σκουλήκι ξύπναγε και με ‘τρωγε κι ύστερα το κοίμιζα πάλι. Στο μεταξύ άρχισαν να πληθύνονται, άρχισα να τις συναντάω όλο και πιο συχνά στο δρόμο μου, συχνά με τύπους που φορούσαν μπουφάν Χάρλεϊ, μπότες Χάρλεϊ, κράνη Χάρλεϊ, υποθέτω ότι θα φορούσαν και σώβρακα Χάρλεϊ. Μέχρι έπιπλα κήπου πουλάνε με το λογότυπο, έμαθα! Όμως πάλι σταματούσα, πάλι γυρνούσα το κεφάλι μου να τις δω κι άνοιγα το παράθυρο του αυτοκινήτου για να τις ακούσω καλύτερα. Ήταν ακόμη εκεί, καλύτερες, πιο αξιόπιστες, πιο σύγχρονες, πάντα βαριές, τριακόσια κιλά σίδερο και χρώμιο και βάλε αλλά στην καρδιά τους ακόμη βρυχόταν ο δράκος, παίρνοντας βαθιές ακανόνιστες ανάσες ανάμεσα στις πιστονιές και τα σκασίματα κι ακόμη η πρώτη βρόνταγε. Έτσι πέρσι, μόλις μπήκε ο Οκτώβρης κι ένοιωσα πάλι την ανάσα του Χρόνου στο σβέρκο μου, μια μέρα μπήκα μέσα και το ‘κανα. Δεν ήμουν 15 πια, με πήραν στα σοβαρά. Το ‘κανα. Μια μαύρη Super Glide, ενενήντα έξι κυβικές ίντσες, με χρώμια, διπλά ρεζερβουάρ και σέλα δίπατη. Θα την κάνω μονόσελη. Αλητεία. Θα της βάλω και ίσιες να βρυχάται και να βαριανασιαίνει ο δράκος πιο πολύ. Συγγνώμη όζον, συγγνώμη Αλ Γκορ και καρέτα – καρέτα. Ο πρώτος που πήγα να του το πω ήταν ο γέρος μου. Μόλις άκουσε τα νέα μου είπε με ανησυχία: «Έχει ανάρτηση πίσω, ε;»! Έχει, του είπα. Πήγα κι έβγαλα και δίπλωμα μηχανής. Ήμουν πιστός. Μου την φέρανε στο σπίτι με φορτηγό, την έβαλα στο γκαράζ, υπό την εποπτεία του βετεράνου της Victoria και της R51, εξοπλίστηκα (όχι από την γνωστή μπουτίκ), στα μαύρα όλα και μετά από μια εβδομάδα πήρα και το δίπλωμα στα χέρια μου και μια Κυριακή πρωΐ ανέβηκα, γύρισα το κλειδί κι άκουσα τον δράκο ν’ αλέθει τα σίδερα, έσφιξα τον συμπλέκτη, τέντωσα τ’ αυτιά μου κι έβαλα πρώτη. Βρόντηξε όπως το περίμενα κι αφήνοντας μαλακά το συμπλέκτη έφυγα. Πήρα το ποτάμι και μπήκα στην Αττική. Οκτώ το πρωΐ Κυριακή, ψυχή ζώσα. Κοιτούσα που και που λίγο χαμηλά μπροστά μου κι έβλεπα το ταχύμετρο και δεξιά κι αριστερά τις δυο τάπες στα ρεζερβουάρ κι άκουγα. Άκουγα. Έφτασα στο Μαρκόπουλο και σταμάτησα για λίγο. Πήρα το φιλαράκι μου την Φανή, φίλοι από τα 15, συμμαθητές, που μ’ έβλεπε να την ζωγραφίζω στο πρόχειρο. Ήξερε τον καημό μου και εκείνη χρόνια τώρα κυκλοφορεί μ’ ένα ΧΤ. Είχαμε να μιλήσουμε κανά χρόνο και το συγκεκριμένο θέμα είχαμε να το θίξουμε καμμιά εικοσαριά. Μπορεί και εικοσιπέντε. «Μάντεψε τι πήρα», της είπα. Αγουροξυπνημένη έκανε μια μικρή παύση και ξαφνικά μου φώναξε: «Μαλάκα, δεν το πιστεύω πήρες Χάρλεϊ»! Έβαλα πάλι μπροστά και πλησίασα το κινητό στο μοτέρ. Ο δράκος την χαιρέτισε με πιστονιές και βαθιά εισπνοή. Όμορφη μέρα.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/04/2012 16:05:40

        Α, ρε Φαήλο καλλιτέχνη! Με συγκίνησες με την περιγραφή σου, γιατί βγαίνει από την ψυχή σου..... Σημασία έχει η πίστη στο όνειρο ,όσα χρόνια και να περάσουν..... Καλά έκανες και την πήρες και την πήρες με δικά σου λεφτά όταν μπόρεσες! Ελπίζω κάποτε να σε γνωρίσω ,γιατί μου θύμησες το εαυτό μου στο πείσμα και στο όνειρο.... Καλή επιτυχία και πάνω απ'όλα ,νάχεις υγεία ψυχική και σωματική ,να κάνεις τόσα πολλά σε τόσο λίγο προεκλογικό χρόνο.

  23. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 12/04/2012 13:47:13

    Και τα δύο εργαλεία φοβερά Φαήλο ,κρίμα να μην ψηφίζω β πειραιά ,έχω ένα πατζανάκη εκεί κάτω θα τον ΄ψησω που θα μου πάει .
    ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αντάμ Παπαντάμ 13/04/2012 11:43:14

      Ψήστον! Καλή Ανάσταση.

  24. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 12/04/2012 13:52:13

    Καλή επιτυχία κ. Κρανιδιώτη,
    Λυπάμαι που δεν ψηφίζω στην περιφέρειά σας και για αυτό δεν μπορώ να σας ψηφίσω. Θα σας βοηθήσω με κάθε τρόπο όταν χρειαστεί. Το αξίζετε.
    Μην ξεχάσετε, ότι από εσας ειδικά, έχουμε μεγάλες απαιτήσεις.

    Καλή Ανάσταση!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Σπύρος Δούκας 13/04/2012 11:44:25

      Αγαπητέ Σπύρο, σ' ευχαριστώ πολύ. Καλή Ανάσταση!

  25. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 12/04/2012 13:55:23

    Καλή επιτυχία. Χωρίς ίχνος υπερβολής, η Ελλάδα χρειάζεται τον πατριωτισμό σου.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Παναγιώτης 13/04/2012 11:45:39

      Όλων μας τον πατριωτισμό χρειάζεται. Σ' ευχαριστώ πολύ. Καλή Ανάσταση.

  26. anetos avatar
    anetos 12/04/2012 14:10:26

    εισαι απο τους λιγους πολιτικους που συμπαθω ! καλη τυχη !!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ anetos 13/04/2012 11:46:29

      Εν είμαι, δεν νοιώθω πολιτικός αλλά σ' ευχαριστώ πολύ. Καλή Ανάσταση.

  27. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 12/04/2012 14:16:34

    Φαήλο καλή επιτυχία.Την αξίζεις και σου αξίζει να μπείς στη Βουλή.
    Αν μπορούμε να βοηθήσουμε οπουδήποτε, σφύρα κλέφτικα εδώ στο antinews και θα κατηφορίσουμε από Γουδί μεριά να κάνουμε ότι πρέπει.Αλλιώς να ξέρεις ότι ήδη όποιον ξέρω στη Β΄Πειραιά τον έχω πείσει ότι αξίζει να σε ψηφίσει.
    Καλό αγώνα και καλή αντάμωση.

  28. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/04/2012 14:19:50

    Ὡραῖος.... Καλὴ ἐπιτυχία!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/04/2012 14:20:22

      Τὴν Β' Ἀθηνῶν μου μέσα. Οὔτε Φαῆλο δὲν μποροῦμε νὰ ψηφίσουμε

  29. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/04/2012 14:41:37

    Βάλε και μία foto την έδοξη ΜΑΛ και σε οκίζομαι κανείς δεν θα πει ότι είσαι αλεξιπτωτιστής στα ψηφοδέλτια της ΝΔ.
    ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ
    Για την επιτυχία ειμαι σίγουρος.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΠΕΛΙΑΣ 13/04/2012 11:47:27

      Έρχεται!

  30. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/04/2012 14:44:12

    Kαλη επιτυχια.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ψυχραιμια 13/04/2012 11:49:07

      Ευχαριστώ. Καλή Ανάσταση!

  31. dimitris avatar
    dimitris 12/04/2012 14:48:00

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Η ΝΔ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΓΝΗΣΙΟΥΣ ΔΕΞΙΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ
    ΦΙΛΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΟΛΗ ΤΗ ΦΥΡΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ dimitris 13/04/2012 11:52:08

      Ψηφίστε σαν να πυροβολείτε!

  32. Δαναός avatar
    Δαναός 12/04/2012 14:48:09

    Δίκοπο μαχαίρι ο λόγος σου. Αστραπή η ματιά σου. Ελλάδα η καρδιά σου! Όρμα στη μάχη! Καλή επιτυχία!

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 12/04/2012 17:43:00

      Στη μάχη και οι μεγάλες δυνάμεις! Πώς και μας θυμήθηκες;

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ tak 12/04/2012 17:44:11

        Σου έχω και ανάρτηση δίπλα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δαναός 13/04/2012 11:52:57

      Ευχαριστώ. Υγεία και δύναμη. Καλή Ανάσταση!

  33. oneoff avatar
    oneoff 12/04/2012 14:54:49

    Ο κος Κρανιδιώτης είναι τίμιος, αγωνιστής και πατριώτης.
    Τριακόσιους σαν τον κο Κρανιδιώτη χρειάζεται η χώρα μας, έστω και αν διαφωνούμε πολιτικά.
    Καλή επιτυχία.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ oneoff 13/04/2012 11:53:51

      Αν συμφωνούσαμε σε όλα, θα ήταν βαρετό κι επικίνδυνο. Καλή Ανάσταση!

  34. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 12/04/2012 14:57:27

    Καλή επιτυχία κε Κρανιδιώτη.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 13/04/2012 11:54:40

      Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή Ανάσταση.

  35. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 12/04/2012 14:58:38

    Μπράβο Λεβέντη μας! Έτσι τίμηα, καθαρά και ξάστερα! Άνοιξε το δρόμο για Έλληνες μέσα από τα σπλάχνα του λαού μας και όχι του κομματικού σωλήνα, να νομοθετούν και να καθοδηγούν με το παράδειγμά τους. Η Παναγιά μαζί σου!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Β.Κ.Σ. 13/04/2012 11:55:43

      Ευχαριστώ πολύ! Καλή Ανάσταση.

  36. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 12/04/2012 14:58:57

    Με μενα που ψηφιζω Α Πειραιως τί γινεται;... θα ηθελα πολυ ειμαι στην Β' Πειραιως για να σε ψηφισω.. Φαηλο εισαι δυναμη.. και αγνος πατριωτης απο τους λιγους... ευχομαι να σαρωσεις (μαζι φυσικα με την ΝΔ)...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Σικελιανος 13/04/2012 11:56:51

      Ευχαριστώ, να ΄σαι καλά. Από το στόμα σου και στου Λαού τ' αυτί. Καλή Ανάσταση.

  37. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/04/2012 15:09:56

    Φαήλε,καλή ἐπιτυχία.
    Βλέπω,τζέντλεμαν ἁπό μικρός,τό κράνος ἒτοιμο στό πίσω κάθισμα γιά τήν κοπελίτσα...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/04/2012 11:57:49

      Αμέ! Άλλωστε το καλύτερο κομμάτι του Έθνους είναι το θηλυκό! Καλή Ανάσταση

  38. ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΥΚΟΣΤΡΑΤΗΣ avatar
    ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΥΚΟΣΤΡΑΤΗΣ 12/04/2012 15:26:49

    Δεν ψηφίζω Πειραιά έχω όμως πολλού φίλους που θα τρέξουν να βοηθήσουν όσο μπορούν για να είσαι πρώτος και με διαφορά.Ήρθε η ώρα που η Ελλάδα χρειάζεται λεβέντες με καρδιά και ψυχή για να δούμε όλοι καλύτερες μέρες και να αισθανθούμε περήφανοι. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΥΚΟΣΤΡΑΤΗΣ 13/04/2012 11:58:49

      Θανάση, θερμά ευχαριστώ! Καλή Ανάσταση με υγεία και δύναμη για σένα και την οικογένεια σου.

  39. GreekInLux avatar
    GreekInLux 12/04/2012 15:31:59

    Κάθε καλό στον αγώνα σας, από καρδιάς καλή επιτυχία.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ GreekInLux 13/04/2012 11:59:33

      Θερμά ευχαριστώ! Καλή Ανάσταση.

  40. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 12/04/2012 15:55:31

    Καλή επιτυχία Φαήλο!!
    Σε πιστεύουμε, σε εκτιμούμε, σε αγαπάμε και σε θέλουμε στη βουλή!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δώρα Γκανούλη 13/04/2012 12:00:23

      Δώρα μου, σ' ευχαριστώ πολύ! Καλή Ανάσταση.

  41. Σταύρος Καρκαλέτσης avatar
    Σταύρος Καρκαλέτσης 12/04/2012 16:04:40

    Όλα καλά να σου πάνε φίλε Φαήλο, η μάχη αυτή είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΛΠΙΔΑ για όλους μας και για την Πατρίδα, όπως τη γνωρίσαμε και την αγαπήσαμε!

    Ο συνυποψήφιός σου στην Εύβοια και φίλος του Antinews
    Σταύρος Καρκαλέτσης

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Σταύρος Καρκαλέτσης 12/04/2012 16:41:46

      Καλή ἐπιτυχία καί σέ ἐσᾶς κ.Καρκαλέτση.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Σταύρος Καρκαλέτσης 12/04/2012 16:58:15

      Δηλαδή θα έχουμε δυο βουλευτές στην Βουλή; Θέλω άλλους οκτώ!!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Factorx 12/04/2012 17:15:26

        χαχαχαχαχα....κόμμα Antinews ανεξάρτητοι;

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Factorx 12/04/2012 17:16:32

        Ρήξε τα ονόματα!!!!!!

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 12/04/2012 17:28:06

          Ο Φάκτορ δεν είναι μαρτυριάρης ,ούτε και εγώ .Οι δυό το είπανε ,περιμένουμε τους υπόλοπους .Σωστά ,Φάκτορα;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Factorx 12/04/2012 20:58:25

        Εφτά χρειάζεσαι. Ξεχνάς τον Δαναό που θα βγει παμψηφεί στο Τσοτύλι (αν δεν θέλουν τα γερόντια να κάνουν Δεκαπενταύγουστο στο νοσοκομείο).

    • spiros avatar
      spiros @ Σταύρος Καρκαλέτσης 12/04/2012 19:26:59

      Σταύρο Καλή επιτυχία στην πολύ δύσκολη περιοχή . Πάρε το e-mail από τον Φάκτορα και να επικοινωνήσουμε. ΄Κατάγομαι από Κύμη.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Σταύρος Καρκαλέτσης 13/04/2012 12:04:35

      Σταύρακα, καλό βόλι και να θυμάσαι: NO PRISONERS!

  42. ΚΕΚΡΟΠΑΣ avatar
    ΚΕΚΡΟΠΑΣ 12/04/2012 16:10:17

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ, Η ΝΔ ΔΕΝ ΘΑ'ΤΑΝ ΣΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΩΡΑ...

  43. atheo avatar
    atheo 12/04/2012 16:45:41

    Φαηλο εγω ψηφιζω α αθηνων.
    Αρα δεν μπορω να σου υποσχεθω υποστηριξη,εξ αλλου τοχω ξαναγραψει κατεβηκα και ψηφισα τον αντωνη για προεδρο αλλα πικραθηκα.
    Εσενα παντως σου αξιζει να μπεις και να παλεψεις στη βουλη για αυτο σου ευχομαι απ τη καρδια μου καλη επιτυχια.
    Καλη Ανασταση

  44. Βαρλάμης Νίκος avatar
    Βαρλάμης Νίκος 12/04/2012 17:09:27

    Καλή επιτυχία Φαήλο.

  45. Νικήτας avatar
    Νικήτας 12/04/2012 17:15:12

    Καλή δύναμη Φαήλο. Με την ΝΙΚΗ!

  46. ΚΥΠΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΠΡΙΟΣ 12/04/2012 17:23:29

    Γνώρισα το antinews από σπόντα τους τελευταίους μήνες. Πρώτη φορά σας γράφω, από την νοτιανατολικότερη εσχατιά του ελληνισμού, την ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου. Ελπίζω οι συνέλληνες της μητρόπολης, τούτη τη φορά να στείλουν τους άριστους στη Βουλή. Καλή επιτυχία και κρατηθείτε γερά στα αγκωνάρια της ιστορίας μας.

  47. t avatar
    t 12/04/2012 17:35:41

    φαηλο κρανιδιωτη για να δη η παραταξη
    ιδεολογια αλλα και τιμιους αγγωνιστες

  48. airman avatar
    airman 12/04/2012 18:10:47

    Καλή δύναμη!
    Θα χρειαστεί όχι τόσο τώρα αλλά πολύ περισσότερο μετά!

  49. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/04/2012 18:30:54

    Άντε και με τη νίκη αγαπητέ Φαήλε.

    Ν. Αργεάδης

  50. Mixalis avatar
    Mixalis 12/04/2012 18:42:35

    Ειχα αποφασισει να ψηφισω ανεξαρτητους ελληνες...εσυ εισαι ενας λογος για να αλλαξω την αποψη μου,απο αυτα που γραφεις φαινεσε σωστος,απλος ανθρωπος,μπραβο σου

  51. Pluto avatar
    Pluto 12/04/2012 18:57:54

    Φαήλο καλή επιτυχία!
    Αν οι ψηφοφόροι της ΝΔ έχουν στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης,πρέπει σε εκλέξουν πρώτο καί με διαφορά!Καλή δύναμη!

  52. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 12/04/2012 19:07:30

    Καλή επιτυχία συμπατριώτη (εκ μητρός).

    Δώσε μετά από το Πάσχα Διευθύνσεις, Τηλέφωνα για να βοηθήσουμε. Πού και πότε θέλεις εθελοντές κλπ κλπ

  53. intruder avatar
    intruder 12/04/2012 19:41:01

    Καλη επιτυχια απο Θεσσαλονικη φιλε.

  54. Aris. A avatar
    Aris. A 12/04/2012 19:58:04

    Καλή επιτυχία στην Β Πειραιά παρόλο που πιστεύω ότι έπρεπε να σε ρίξει ο προπονητής στην Β Αθηνών που είναι γυμνό το κόμμα.

  55. sofia or8h avatar
    sofia or8h 12/04/2012 20:06:02

    Φαήλο
    Καλη επιτυχία ,λεβέντες σαν και εσένα έχει ανάγκη η Πατρίδα μας ,οπωσδήποτε κάνουμε οτι μπορούμε να βοηθήσομε στον αγώνα σου,γιατί εγώ τον θεωρώ και δικό μου αγώνα

  56. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/04/2012 20:17:35

    ΠΡΟΣΟΧΗ- Ακολουθεί πολιτική διαφήμιση:
    Ο Strange Attractor στηρίζει και προτείνει Φαήλο Κρανιδιώτη!!!!
    Διότι έτσι μας αρέσει....

  57. however avatar
    however 12/04/2012 20:56:40

    Αγαπητέ κ.Κρανιδιώτη,

    Καλή αρχή! Καλή επιτυχία! Συγχαρητήρια για το άρθρο/επιστολή σας. Αυτή η γλώσσα έχει λείψει. Μακάρι και άλλοι στη ΝΔ να μπορούσαν να παρακολουθήσουν την αλήθεια και την αυθεντικότητα της σκέψης και του λόγου σας. Να είστε καλά και να ξέρετε ότι ο κόσμος και μυαλό έχει και μνήμη και κρίση στην επιλογή του. Να παραμείνετε ίδιος και μετα την εκλογή σας.

  58. Αρβανίτης avatar
    Αρβανίτης 12/04/2012 21:00:57

    Αγώνα τ' μιρ' ωρέ Φαήλο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αρβανίτης 13/04/2012 00:47:47

      Έτσι, με τ΄ μίρ'!

  59. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/04/2012 21:01:21

    Άνθρωπο που μυρίζει τα οκτάνια για θυμάρι και ακούει τις πιστονιές για κελάηδισμα δεν τον φοβάμαι! Καλή επιτυχία Φίλε Φαήλο! 500χλμ χωρίζουν τις κάλπες μας, μακάρι να μπορούσα να στο ρίξω δαγκωτό!

  60. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 12/04/2012 21:12:48

    Φαήλο,
    σου εύχομαι ολόψυχα καλόν αγώνα και καλή επιτυχία! Χρειαζόμαστε ανθρώπους σαν εσένα στη Βουλή, αυτοδημιούργητους, ιδεαλιστές, ηθικούς και τίμιους, ικανούς και πάνω απ' όλα αγνούς πατριώτες με πίστη και σεβασμό στην Ελλάδα, την Ιστορία, τα σύμβολα και τους Ήρωες της. Ελπίζω να διατηρήσεις την ακεραιότητα του χαρακτήρα σου και την ακλόνητη πίστη στις αρχές της ιδεολογίας μας. Να μην συμβιβαστείς ποτέ και για κανέναν αλλά πάντα να καβαλικεύεις το "εργαλείο" για να αγγίξεις το άπιαστο και το ανέφικτο( ακόμα και αν είσαι μόνος). Είσαι άξιο παλληκάρι και ένα φως ελπίδας και ικμάδας στα ως επί το πλείστον στάσιμα και απαρχαιωμένα ψηφοδέλτια της ΝΔ γενικώς.
    Ελπίζω και σου εύχομαι μετά από 4 χρόνια διακυβέρνησης από την αυτοδύναμη ΝΔ να μπορείς ακόμα να εμπνέεις 18χρονους έφηβους και να αποτελείς παράδειγμα προς μίμηση και πρότυπο πατριωτισμού και του Ελληνικού Τρόπου.
    Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς για Νίκη και Αυτοδυναμία!

  61. skopelosnews avatar
    skopelosnews 12/04/2012 21:26:08

    το "σκοπελοσνεως" δεν υποστηρίζει νέα δημοκρατία ούτε φυσικά πασοκ ούτε καμένο ούτε λαός ούτε σύρριζα ούτε κλπ αλλα προτείνουμε σε όσους ψηφίσουν Ηέα δημοκρατία στην στη Β’ Πειραιά.ψήφο υπέρ του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη και ας διαφωνούμε πολλές φορες μαζί του είναι όμως καθαρός και διαφωνούμε πολιτικά και από την εργατική ταξη προερχόμενος .η φωτογραφία σου τα λέει όλα φαήλο
    καλή σου επιτυχία σου ευχόμαστε

  62. The Don avatar
    The Don 12/04/2012 21:32:02

    Φαήλο, καλή επιτυχία και καλή τύχη.

  63. Georgio avatar
    Georgio 12/04/2012 22:14:17

    Καλή Δύναμη, Καλό Αγώνα και Καλή Ανάσταση στην πατρίδα μας
    Γιώργος Μουρούτης

  64. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 12/04/2012 22:46:47

    Η γλώσσα κόκαλα δέν έχει, μα κόκαλα τσακίζει.Η δική σου γλώσσα αγαπητέ Φαήλο,είναι απαραίτητη στή βουλή.Απο την καρδιά μου καλή επιτυχία.

  65. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 12/04/2012 22:54:56

    Καλή επιτυχία, κ. Κρανιδιώτη. Πολύ καλό, καθαρό και ειλικρινές το κείμενο σου, όπως είσαι και συ πάντα σε όλες τις τοποθετήσεις σου.

  66. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 12/04/2012 23:16:33

    Καλή επιτυχία σας εύχομαι.
    Μακάρι ο ξύλινος πολιτικός λόγος να είναι στα χέρια σας και όχι στο στόμα.Για να περιποιηθείτε δεόντως κάποιους μέσα στη Βουλή.

  67. strathgos avatar
    strathgos 12/04/2012 23:21:25

    ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ.ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ.ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΑΝ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΟΥ ΕΩΣ ΕΔΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΙΤΥΧΗΣ.ΠΕΙΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟ ΣΟΥ ΚΑΙΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΙΣΘΟΥΝ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΣ.ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΤΟΜΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

  68. Παναγιωτης avatar
    Παναγιωτης 12/04/2012 23:39:11

    Καλη επιτυχία φίλε μου και ελπίζω όταν μετο καλο βγεις να μείνεις όπως είσαι και να μην ριξεις και καθόλου νερό στο κρασί σου

  69. M.O. avatar
    M.O. 13/04/2012 00:10:22

    Στη Β΄Πειραιά Θρύλο και Φαήλο...

  70. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/04/2012 00:43:25

    Καλή επιτυχία και καλή Ανάσταση Φαήλο! Αλλά δεν μας έδωσες τη διεύθυνση του πολιτικού σου γραφείου.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 13/04/2012 00:46:32

      Εγώ, πάντως, ένα σταυρό μόνο θα βάλω στο ψηφοδέλτιο της ΝουΔου αυτή τη φορά. Και είμαι Β΄ Πειραιώς. Καλή σου επιτυχία εύχομαι ολόψυχα. Αλλά να το ξέρεις, θα είναι η τελευταία ευκαιρία που θα δώσω στη ΝΔ να δείξει ένα σοβαρό πρόσωπο, να φτιάξει μία σοβαρή και αποτελεσματική κυβέρνηση. Στο λέω ξεκάθαρα, επειδή και εγώ είμαι από αρβανίτικη ρίζα και δεν μου αρέσουν τα μισόλογα. Οι ανοχές μας πλέον είναι περιορισμένες.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΒΙΣ 13/04/2012 11:17:38

      Αγίου Γεωργίου 18Α, πρώτος όροφος, στην Πλατεία Αγίου Γεωργίου στον Κορυδαλλό, τηλ. 210-4974147, 210-4974115, 2104974168.
      Καλή Ανάσταση αδερφέ!

  71. Λόγιος avatar
    Λόγιος 13/04/2012 01:17:43

    Καλή επιτυχία μάγκα!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Λόγιος 13/04/2012 12:30:09

      Ευχαριστώ πολύ. Να ΄σαι πάντα καλά. Καλή Ανάσταση!

  72. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 13/04/2012 02:32:58

    απόλυτα σωστός..όπως και ο βορίδης..να φάνε φούμο κάτι βαψομαλλιάδες..καλή δύναμη φαήλο..η επιτυχία είναι δεδομένη..

  73. ENIALIOS avatar
    ENIALIOS 13/04/2012 09:40:33

    ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΥΚΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ.
    ΕΔΩ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΧΥΕΙ
    ΚΟΥΚΟΣ ΠΙΕΡΙΑΣ - ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΥ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΟΥ ΜΑΡΞΙΣΜΟΥ

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ENIALIOS 13/04/2012 12:17:57

      "Μακεδονία ξακουστή..."! Ευχαριστώ. Καλή Ανάσταση.

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ ENIALIOS 13/04/2012 12:18:52

      γεια σου πατριωτη!
      εμεις γερα Αννα Μάνη και Ξενοφώντα Μπαραλιάκο!
      να καθαρίσει το κόμμα από την κοπρο και την δυσωδία των παλιών!

      χαιρετισμούς και καλή Ανασταση στον Κούκο!!!

  74. Άδωνις Α Γεωργιάδης avatar
    Άδωνις Α Γεωργιάδης 13/04/2012 10:12:37

    Αγαπητέ Φαήλε, αν και κατά καιρούς έχουμε σκοτωθεί, οφείλω να πω ότι αμφότεροι γνωρίζουμε την κοινή μας αγάπη για την Πατρίδα μας και ότι η πολιτική χρειάζεται θαρραλέους ανθρώπους. Εσύ είσαι σίγουρα ένας από αυτούς και προσωπικά σου εύχομαι Καλή Επιτυχία.

    Άδωνις Α. Γεωργιάδης

    Υ.Γ. Στείλε και κανένα φυλλάδιό σου στο γραφείο μου

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άδωνις Α Γεωργιάδης 13/04/2012 12:16:54

      Αν ήμασταν όλοι ίδιοι και συμφωνούσαμε σε όλα θα βαριόμασταν και μάλλον θα ήμασταν ...Βορειοκορεάτες! Ευχαριστώ πολύ. Καλή επιτυχία και σε σένα και Καλή Ανάσταση!

  75. ΜΕΤΟΙΚΟΣ avatar
    ΜΕΤΟΙΚΟΣ 13/04/2012 10:21:31

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΦΑΗΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ.ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΜΕΤΟΙΚΟΣ 13/04/2012 12:14:58

      Χαρτιά δεν παίζω αλλά το 'πιασα το υπονοούμενο! Καλή Ανάσταση.

  76. extra muros avatar
    extra muros 13/04/2012 10:50:15

    Καλή επιτυχία !!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ extra muros 13/04/2012 12:13:49

      Ευχαριστώ. Υγεία και δύναμη σε σένα και όσους αγαπάς. Καλή Ανάσταση.

  77. elli avatar
    elli 13/04/2012 10:57:24

    ΚΑΛΉ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΦΑΗΛΟ! Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι σαν εσένα στη ΝΔ !

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ elli 13/04/2012 12:10:50

      Ευχαριστώ! Καλή Ανάσταση.

  78. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 11:20:03

    Καλημέρα Στρατηγέ και καλή Ανάσταση. Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και την στήριξη. Κι εγώ χάρηκα την κουβέντα μας. Υγεία για σας και την οικογένεια και ανάταση για την Πατρίδα!

  79. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 11:21:09

    Ευχαριστώ φίλε! Καλή Ανάσταση.

  80. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 11:23:33

    Παίδες, ευχαριστώ εκ βαθέων. Καλό Πάσχα!

  81. Ξεχασμένος Έλλην avatar
    Ξεχασμένος Έλλην 13/04/2012 11:35:25

    Αγαπητέ Φάηλε σου έυχομαι καλή επιτυχία και θα επιθυμούσα να τοποθετηθείς ξεκάθαρα για την λύση Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας που επιθυμούν οι διάφοροι στην Κύπρο

    Ευχαριστώ
    Ελλάς κράτα γερά ο Ελληνισμός της Κύπρου ζει και αναπνέει για την ανάσταση σου

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ξεχασμένος Έλλην 13/04/2012 12:06:03

      Τα γράφω χρόνια αλλά αφού δεν τα έχεις διαβάσει, η θέση μου παιδιόθεν είναι μία: ΟΧΙ.-

  82. filippos avatar
    filippos 13/04/2012 11:44:49

    megale proxora. tha se voithiso giati foras pantelonia. tha ertho sintoma na se gnoriso kai tha katalaveis! kali anastasi.
    Kai kati akoma tin ellada den tha tin sosoun oute oi podosfairistes oute oi tragoudistes eleos pia!!!!!!!!!!!

  83. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 12:09:56

    Το γραφείο είναι Αγίου Γεωργίου 18Α, πρώτος όροφος, στον Κορυδαλλό, τηλ. 2104974147. 'Ελα! Καλή Ανάσταση!

  84. evangelos avatar
    evangelos 13/04/2012 12:22:30

    Καλή επιτυχία Κύριε Κρανιδιώτη .
    Ελπίζω να εκτιμήσουν δεόντος οι ψηφοφόροι το οτι διατυπώνεις πάντα την αποψή σου ακομα κι αν δεν αρέσει . Άλλωστε τους δίνεται η ευκαιρία να στείλουν στο σπίτι τους πασης φύσεως κληρονόμους και να αναδείξουν ανθρώπους τις καθημερινότητας .

  85. Κωστοπουλοσ Κωστας avatar
    Κωστοπουλοσ Κωστας 13/04/2012 12:29:04

    ....απο μπομπιρας σε BMW ρε κεφαλαιοκρατη; στην ηλικια σου ειχαμε floretta

    ευχομαι δυναμη, καλο αγωνα και καλη επιτυχια.
    Η παρουσια σου και μονο στην διεκδικηση του σταυρου προτιμησης ειναι ενας αριστος οιωνός

  86. Σ.Β avatar
    Σ.Β 13/04/2012 12:33:59

    Έξοχο το κείμενο για την Κούκλα. Μιά από τις πολλές μηχανές μου ήταν R51/3.
    Εύχομαι ολόψυχα Καλή Επιτυχία στούς στόχους σου, από Φιλιππίνες.

  87. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/04/2012 14:43:18

    Kαλή επιτυχία (νομίζω την έχεις σίγουρη) και καλή Ανάσταση!

  88. Kostas avatar
    Kostas 13/04/2012 18:16:39

    Φαήλο καλή δύναμη,η εκλογή σου (την θεωρώ) δεδομένη θα σημάνει δυνατή εθνική φωνή στο κοινοβούλιο.

  89. Κωνσταντίνος Περ. Τριανταφύλλου avatar
    Κωνσταντίνος Περ. Τριανταφύλλου 13/04/2012 18:41:36

    Καλή επιτυχία. Η Βουλή θέλει μια δυνατή φωνή από έναν αγνό εραστή της κλασσικής μοτοσυκλέττας.

  90. Μαχητής του Αιγαίου avatar
    Μαχητής του Αιγαίου 13/04/2012 19:39:37

    Εύχομαι Καλή Ανάσταση ,ελπίζω να είναι προπομπός της Μεγάλης Ανάστασης του Έθνους,και κάτι βασικό να τιμήσουμε όλοι νέους αγωνιστές και ντόμπρους , ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ !Δεν είναι ώρα για ευχές αλλά για αγώνα!

  91. Άναυδος avatar
    Άναυδος 13/04/2012 20:17:48

    Καλή επιτυχία Φαήλο.
    Ειλικρινά καλή επιτυχία.

  92. μαρικα avatar
    μαρικα 13/04/2012 21:47:49

    Καλη επιτυχια σας ευχομε απο την καρδια μου κυριε Κρανιδιωτη.

  93. Greco21 avatar
    Greco21 13/04/2012 22:45:53

    Φαήλο καλό αγώνα. Χαίρομαι πολύ που θα είσαι υποψήφιος στην Β' Πειραιώς.

    Σου γράφω από το νησί της Σαλαμίνας. Όσο είναι ακόμα νησί γιατί ο Άκτωρας θέλει να βάλει την πινελιά του με πρόσχημα την ανάπτυξη. Από τέτοια ανάπτυξη έφτασε η Ελλάδα εδώ που την έφτασε.

    Δεν είναι ώρα όμως για γκρίνια. Σου εύχομαι καλό αγώνα.

    Σου υπόσχομαι ότι θα συναντηθούν οι δρόμοι μας ;)

  94. ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 13/04/2012 22:59:43

    Σ ΟΥ ΕΥΧΩΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ .ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΨΗΦΗΖΩ ΓΙΑΝΝΕΝΑ. ΠΥΣΤΕΥΩ ΘΑΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΣ ΕΚΛΟΕΣ

  95. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 23:53:55

    Θερμά ευχαριστώ. Καλή Ανάσταση.

  96. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 23:55:05

    Ε, Κώστα μου, όπως βλέπεις από την αυλή μας πίσω, το φυσάγαμε το χρήμα.
    Ευχαριστώ! Καλή Ανάσταση.

  97. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 23:56:11

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλή Ανάσταση, αδερφέ, εκεί στην άκρη του κόσμου.

  98. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 23:58:22

    Αλλενάκι, σ' ευχαριστώ. Το μόνο σίγουρο είναι ο ίδιος ο αγώνας. Νοσταλγώ τις πρώτες μας "αψιμαχίες" και συζητήσεις όταν ήμουν πρωτόμπαρκος στο Αntinews.
    Καλή Ανάσταση, πάντα γερή και χαρούμενη εσύ κι όσοι αγαπάς.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/04/2012 13:17:52

      α, με τσιγκλάς τώρα και θα στην πώ μοτοσικλετιστικά!
      :)

      έχω μια απορία κοιτάζοντας τις φωτογραφίες

      τι αίσθηση έχεις όταν ξεπεζεύεις το άλογο και ανεβαίνεις στη χάρλει, δεν είναι λίγο παράξενο;
      (δεν τις πήγα ποτέ ιδιαίτερα είναι αλήθεια, όχι φυσικά από θέμα ποιότητας)
      προτιμώ τις λεπτές και ψηλές μηχανές, είναι πράγματι σα να είσαι πάνω σε άλογο

      και ο ήχος του υστερικού σεσουάρ στην ψηλότερη συχνότητα που μπορείς να φανταστείς, δεν με ενοχλεί διόλου καθόλου!

  99. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/04/2012 23:59:18

    Τίποτα δεδομένο. Νυν υπέρ πάντων ο αγών.
    Καλή Ανάσταση.

  100. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/04/2012 00:00:20

    Καλή Ανάσταση. Ευχαριστώ!

  101. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/04/2012 00:01:05

    Venceremos!

  102. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/04/2012 00:16:19

    Επίσης! Καλή Ανάσταση!

  103. vardarskian avatar
    vardarskian 14/04/2012 00:22:10

    Καλή επιτυχία Φαήλο ΜΑΣ!
    Για πολλούς από εμάς να ξέρεις, το κρίμα στο λαιμό σου....
    Καλή Ανάσταση!

  104. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 14/04/2012 00:31:47

    Καλή επιτυχία, Φαήλο!Διαφωνώ σε πολλά μαζί σου, αλλά ο αναντίρρητος πατριωτισμός σου και η μαχητικότητα σου θα είναι πολύτιμοι αρωγοί στην προσπάθεια μας να ξανακάνουμε την Ελλάδα...ελληνική!Δυστυχώς εκεί φτάσαμε, να μαχόμεθα για τα αυτονόητα...Να ξέρεις οτι αμα τη εκλογή σου το ροζ πουά θολοκουλτουριάρικο εκδοτικό και πολιτικό κατεστημένο θα σε πολεμήσει ανελέητα. Μη λυγίσεις, τσακισέ τους! Καλή Ανάσταση!

  105. ΛΕΩΝΤΟΚΑΡΔΟΣ avatar
    ΛΕΩΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 14/04/2012 01:26:43

    Η συγκινηση του ανηφορου.Το ονειρο χτυπα τωρα πιο δυνατα στις φλεβες μας.Ενωνουμε τις δυναμεις μας μαχητες της ζωης αγωνιστες της λαικης κοινωνικης πατριωτικης δεξιας αυτοφωτοι που δεν χρωσταμε σε κανεναν που δεν μας χαρισε κανεις τιποτα.ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.Να γκρεμισουμε τζακια βαρωνους και τοπικους δημογεροντες κοντζαμπασηδες.Φαηλο παντα να θυμασαι οτι χρωσταμε μονο σε αυτους που περασαν θα ερθουν θα περασουν κριτες θα μας δικασουν οι αγεννητοι οι νεκροι.Καλη δυναμη.Καλη επιτυχια.

  106. Ξεχασμένος Έλλην avatar
    Ξεχασμένος Έλλην 14/04/2012 01:33:31

    Ξεκάθαρος και ξηγημένος ,

    Όσον αφορά την Κύπρο πως μπορεί να χαραχθεί κοινή γραμμή εναντίον της προαναφερθέντας λύσης και πως μπορεί αυτή να χαραχθεί όταν ο πιθανός ο νέος πρόεδρος της Κύπρου ανήκει στην "δεξία" της Κύπρου αλλά τασσόταν υπέρ του σχεδίου αναν και είναι υπέρμαχος της Δ.Δ.Ο .

    Παράλληλα ποια η άποψη σας για τον τρόπο της Ελλαδικής αντίδρασης κατά της τουρκίας εαν καταφέρουμε να μην διαλύσουμε μόνοι μας το κράτος μεσο σχεδίων τύπου αναν και έχουμε να αντιμετωπίσουμε

    α) Την μη αναγνώριση της Κύπρου κατά την περίοδο προεδρίας της Ε.Ε από την Άγκυρα

    β) Τις τουρκικές πολεμικές απειλές κατά των ενεργειών εξόρυξης πετρελαίου στην Κυπριακό ΑΟΖ από τις Κυπριακές αρχές.

  107. 0030salvador avatar
    0030salvador 14/04/2012 08:11:45

    Καλή επιτυχία και αγωνιστικούς χαιρετισμούς απο Χανιά,καλή Ανάσταση στις ψυχές μας και στον τόπο μας!

  108. ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ avatar
    ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ 14/04/2012 11:06:54

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΜΕ ΣΟΥΖΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ. ΕΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΡΑΚΟ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ. ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΩΝ ΑΙΘΕΡΩΝ.

  109. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 14/04/2012 11:36:38

    Καλή επιτυχία και Kαλή Ανάσταση σε όλους, στις Ψυχές και στις Ζωές μας!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ daughter of mercy 14/04/2012 13:55:13

      Παρακαλώ διορθώστε καθώς αντί για την ιστοσελίδα μου
      www.sigatakastana.blogspot.com
      το url στο άνωθεν σχόλιο μου βγαίνει στο email μου.
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  110. Γιάννης avatar
    Γιάννης 15/04/2012 17:52:33

    Αν ήμουν στην περιφέρεια σου θα ψήφισα ΝΔ μονο για σενα . Ομως δεν είμαι οπότε...

  111. k avatar
    k 15/04/2012 23:01:23

    Τουλάχιστον καφέ ελληνικό έχεις? Είσαι ωραίος. Εύχομαι καλή επιτυχία.