#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2009 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη βουλή η Χρυσή Αυγή μέσω ΛΑΟΣ

 

Ενώ σύσσωμη η τηλεοπτική παρέα ασχολείται με τις πιθανές λαμπερές υποψηφιότητες που σφάζονται τάχα για να περάσουν την πόρτα του … «πολυσυλλεκτικού» Γ. Καρατζαφέρη, διακριτικά εισχωρούν από το παράθυρο στελέχη που έχουν να επιδείξουν πλούσια κοινωνική και πολιτική δράση.

Η επόμενη λοιπόν μεταγραφή του κ. Καρατζαφέρη, που διαμαρτύρεται όταν τον αποκαλούν «ακραίο»,  ακούει στο όνομα Δ. Ζαφειρόπουλος, που σε αντίθεση από τον Ανατολάκη, είναι επιθετικός ...σε ακραίο βαθμό.

Ο πρώην υπαρχηγός της Χρυσής Αυγής έχει λάβει μέρος σε πολλούς αγώνες με χαρακτηριστικότερη τον ξυλοδαρμό εις βάρος αριστερού φοιτητή και έχει καταδικαστεί για αυτή τη πράξη. Μάλιστα κατά τη διάρκεια της δίκης του (στις 18/9/2008 καταδικάστηκε από το Α΄ Τριμελές Εφετείο Αθηνών για παράβαση του Ν. 927/79) υπήρξε ο -σχεδόν θανατηφόρος- τραυματισμός του φοιτητή Κουσουρή.

 Κατά τα άλλα, είναι φανερό πως η ενδεχόμενη κάθοδος στη πολιτική σκηνή του Ηλ. Ψινάκη ( σε ένα εξόχως ομοφοβικό κόμμα), έγινε απλά και μόνο για να στηθεί ένα εξαιρετικό επικοινωνιακό πανηγύρι, γύρω από το ΛΑΟΣ. 

 Δεν είναι βέβαια καθόλου τυχαίο πως τα κυριότερα εκδοτικά συγκροτήματα, έχουν πάντα στη πρώτη σελίδα θέμα από τα τεκταινόμενα στο ΛΑΟΣ, μιας και αποτελεί μια από τις βασικότερες αντλίες αποδυνάμωσης της ΝΔ (και ταυτόχρονης ισχυροποίησης του ΠΑΣΟΚ), ενώ δημιουργεί και για αυτό που αποκαλούμε «σύστημα» το καλύτερη μηχανισμό απορρόφησης των όποιων κοινωνικών αντιδράσεων.

 Γίνεται αντιληπτό ότι η είσοδος της Χρυσής Αυγής μέσω του ΛΑΟΣ στο Κοινοβούλιο, δημιουργεί τις προϋποθέσεις συνταγματικής νομιμοποίησης και ταυτόχρονης κοινωνικής αποδοχής των δράσεων και των συμπεριφορών αυτών των ακραίων ομάδων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 12/09/2009 14:47:44

    Βρήκε ο γύφτος τη γενιά του. Στο ρόλο της γενιάς η Χρυσή Αυγή και στο ρόλο του γύφτου ο Καρατζαφέρης. Που, σημειώστε, δεν είναι ακραίος. Επικίνδυνος είναι.

    • Χι avatar
      Χι @ Swell 12/09/2009 15:20:02

      Ο Τρεμόπουλος είναι λιγότερο επικίνδυνος;

      • αντί avatar
        αντί @ Χι 12/09/2009 18:29:30

        ΝΑΙ!!!

  2. παράλογος? avatar
    παράλογος? 12/09/2009 15:14:37

    1ο ο χρυσαυγήτης καταδικάστηκε απο τα δικαστήρια,τέλος.Δεν την σκαπούλαρε επειδή ο μπαμπάς του έχει άκρες,ούτε επείδη είχε υπεράσπιση την Κούρτοβικ,στο τέλος-τέλος δεν με ενδιαφέρει το ποιόν του γιατι έχει ήδη κριθέι απο τα δικαστήρια.
    2ο "εξόχως ομοφοβικό κόμμα" μα αυτό το κόμμα δεω έχει ήδη βουλευτή (και προβεβλημένο απο την τηλεόραση) που φαίνεται να είναι "τρελό αγόρι"????τι ανάλυση είναι αυτή?
    3ο ο.κ ο Καρά-τζαφέρης βάζει στη βουλή χρυσαυγίτες,ο συριζα δεν έχει βάλει και αυτος το "αντίπαλον δέος" το ακοε του Μπανιά? έ????αυτοί δηλαδή είναι καλά παιδιά?
    Φάκτορα με απογοητέυεις - Η πραγματική δημοκρατία αφήνει όλες τις φωνές να ακουστούν δεν μεροληπτέι μονον υπέρ των αριστερών τραμπούκων.
    υ.γ δεν ψηφίζω λαος (θα ήθελα είναι η αλήθεια,αλλά δεν πρόκειται γιατι βλέπω οτι και αυτοί γλίτσες είναι)

    • patriot avatar
      patriot @ παράλογος? 13/09/2009 18:58:54

      πεστα αδερφε, αντε με ολους τους προπαγανδιστες αριστερους εδω περα.
      οσο παει τους σιχαινομαι και περισσοτερο, δεν υποστηριζω τους χρυσαυγητες αλλα οι αναρχικοι ειναι καλυτεροι?? μηπως ο κυριος κουσουρης ηταν αναρχικος??? μηπως εχει χτυπησει πολλους χρυσαυγητες
      αλλα την εχει σκαπουλαρει και χωρις δικες μιας και ολοι τους κανακευουν?? κουρτοβικ για παραδειγμα. οπως ειπες κι εσυ τον δικασαν,ποσσους αναρχικους εχουν δικασει??προσφατα τον αλλο τον αφησαν ελευθερο χωρις να εκτεισει την ποινη του. ντροπη στο antinews,ενα απο τα ιδια ειστε κι εσεις

  3. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 12/09/2009 15:28:41

    Η δεύτερη είναι light και αόρατη δια γυμνού οφθαλμού επικινδυνότητα. Η πρώτη, ορατή, μετά ξύλου, ενίοτε δε και δια ροπάλου.

  4. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 12/09/2009 15:28:42

    Η δεύτερη είναι light και αόρατη δια γυμνού οφθαλμού επικινδυνότητα. Η πρώτη, ορατή, μετά ξύλου, ενίοτε δε και δια ροπάλου.

  5. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 12/09/2009 15:29:58

    Από προηγούμενες αναρτήσεις μου θα έχετε διαβάσει την κριτική που ασκώ στο ΛΑ.Ο.Σ. Δεν μπορώ, ωστόσο, να μην σχολιάσω την προχειρότητα των συμπερασμάτων της εν λόγω δημοσίευσης, καθώς και του σχολίου του Swell.Πώς είναι δυνατόν να παρουσιάζεται ο Δ. Ζαφειρόπουλος ως "πρώην χρυσαυγίτης" και παρόλαυτά να θεωρείτε οτι η Χρυσή Αυγή εισέρχεται στο κοινοβούλιο μέσω ΛΑ.Ο.Σ. ; Εάν δεχθούμε οτι υπάρχει τέτοιο "σχέδιο", γιατί η Χρυσή Αυγή κατέρχεται αυτονόμως στις εκλογές; Θα κατέβαινε στις εκλογές, εάν ήθελε να εκλεγεί πρώην στέλεχός της; Θα κατέβαινε στις εκλογές, εάν δεν ήταν αναγνωρισμένη ως πολιτικό κόμμα;
    Δεν ξέρω, τέλος, εάν πρόκειται για απλό ορθογραφικό λάθος, αλλά ο Κουσουρής υπέστη βαριές σωματικές βλάβες (εξ όσων γνωρίζω δεν προβλέπεται από τον νόμο "σχεδόν θανατηφόρος τραυματισμός") το 1998 και όχι το 2008.

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ διερωτώμαι 12/09/2009 15:37:44

      Κατά τα άλλα, εάν ο "καθρέφτης" δεν κοιτάζει πέρα από το είδωλό του, ας αναλογισθεί ποιές πολιτικές ομάδες εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιούν βία ακόμη και εναντίον ανθρώπων ανηκόντων σε χώρους που παραδοσιακά τους υπερασπίζονται και τους υποστηρίζουν. Η δε βία τους δεν εξαρκείται στα ρόπαλα, επεκτείνεται και σε πυροβολισμόυς η σε βόμβες.
      Συμφωνώ εν μέρει με τον "παράλογος?" - εκτός του σημείου που απευθύνεται στον φάκτορα, δεν ξέρω τι έχει προηγηθεί μεταξύ τους - και απολύτως με τον "Χι".

    • Vachus avatar
      Vachus @ διερωτώμαι 12/09/2009 19:40:53

      και απο τον Περίανδρο όχι τον Ζαφειρόπουλο. Πολύ προπαγάνδα πέφτει εδω μεσα

  6. feder avatar
    feder 12/09/2009 15:32:24

    O καραμανλισμός εσχάτως ανακαλύπτει εκ νέου ότι ο ΛΑΟΣ είναι 'επικίνδυνος' για τη δημοκρατία και ακραίος.. Οι αξιολογήσεις του ΛΑΟΣ βεβαίως διαρκώς κυμαίνονται, ανάλογα με τις ανάγκες συγκεκριμένων 'καραμανλικών' -που στην πραγματικότητα τη δική τους ανέλιξη κόβονται να εξασφαλίσουν. Πριν και μετά τις ευρωεκλογές, καλλιεργούσαν την ιδέα του ΛΑΟΣ ως εσώτερο χώρο της κεντροδεξιάς που ενισχύεται επειδή προτάσσει όσα απασχολούν τους πολίτες σε όλη την Ευρώπη -και ουκ ολίγοι εκ των υποστηρικτών αυτών των ιδεών στήριζαν και την ιδέα μιας εν ευθέτω χρόνω συγκυβερνησης με ΛΑΟΣ, ώστε να βαλει 'χέρι' η ΝΔ στο 7% του Καρατζαφέρη και να μείνει στην εξουσία λίγο παραπάνω.. Την ίδια ώρα κατηγορούσαν όσους στη ΝΔ εξακολουθούσαν να αποτάσσονται τον ΛΑΟΣ (Σουφλιά, Ντόρα κλπ) ως 'αριστερίζοντες', θιασώτες του μύθου του 'μεσαίου χώρου' και πάει λέγοντας..
    Τώρα, που κόβονται να χασουν λιγουλάκι πιο αξιοπρεπώς απ'όσο προβλέπεται, για να μη φύγουν 'νύχτα' την επόμενη, ονειρεύονται να 'τσιμπολογήσουν' ποσοστούλια απ'όπου μπορούν.. Και έτσι ο ΛΑΟΣ ξανάγινε εχθρός, αναξιόπιστος, και όλα τα συμπαραμαρτούντα..

    Έχουμε να δούμε ακόμα τούμπα στον αέρα...

    • Factorx avatar
      Factorx @ feder 12/09/2009 15:35:30

      δηλαδή στηρίζεις Καρατζαφύρερ;

      • feder avatar
        feder @ Factorx 12/09/2009 17:14:13

        Eίπα εγώ τέτοιο πράγμα; Κατ'αρχάς που μιλάω για μένα στο ποστ μου; Στις διακυμάνσεις των θέσεων κάποιων καραμανλικών αναφορικά με το ΛΑΟΣ αναφέρομαι.. Αυτούς δεν είδα να τους ρωτάει κανείς, όταν πριν 3 μήνες στήριζαν την ιδέα 'συγκυβέρνησης' με το εν λόγω κόμμα ως σωσίβιο για να μείνουν στην εξουσία λίγο παραπάνω, αν είναι υποστηρικτές του 'καρατζαφύρερ'..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ feder 12/09/2009 15:50:22

      εγώ ο άσχετος λέω ότι όπως το ΔΙΚΗ ήταν παρανυχίδα του Πασόκ, έτσι και ο ΛΑΟΣ είναι της ΝΔ. Κόμματα φτιαγμένα για χαλάστρες. Ο Κατατζαφέρης πρέπει να είναι "ο" τυχοδιώκτης. Οπωσδήποτε έχει βελτιώσει τα κοστουμάκια του από τότε που ξεκίνησε το χέρι χέρι. Ο Τσοβόλας ήταν πιο ΄...σοβαρός (θεέ μου... τι έχω καταντήσει να λέω)

  7. Factorx avatar
    Factorx 12/09/2009 15:36:29

    Δίκαιο έχεις. Τον αλλάζω τον τίτλο: "Μέσω ΛΑΟΣ στην Βουλή η Χρυσή Αυγή"

  8. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 12/09/2009 16:17:10

    Πολύ καλό το αρθράκι Φάκτωρα Χ! Μπράβο. Έτσι είναι!

    Έχουμε καταντήσει να απολογούμαστε όταν λέμε τα αυτονόητα.

    Με το δήθεν lifestyle των στελεχών του Λάος που περνάει μέσα από την τηλεώραση γίνεται προσπαθεια να παρουσιαστεί το Λάος σαν ένα "συμπαθητικό" δεξιούλικο κόμμα, το οποίο αποτελείται από νέους και "πατριώτες" που θα προστατεύσουν την Μακεδονία μας...

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ o Μήτσος 12/09/2009 20:19:09

      Μπράβο, μπράβο! Να γράφουμε διαστρεβλώνοντας τα γεγονότα, μάλλον αυτό είναι το αυτονόητο, έτσι είναι Μήτσο!

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ διερωτώμαι 12/09/2009 22:50:18

        Φυσικά. Είναι γνωστό ότι το Λάος είναι τα χρυσά αυγά σε κοινοβουλευτική έκδοση. Είναι γεγονός και δεν υπάρχει καμία διαστρεύλωση. Είναι και αυτονόητο ότι πρόκειται για φασιστοειδή! Έτσι είναι και μην διερωτάσαι και πολύ!

  9. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 12/09/2009 16:23:08

    @παράλογος:

    -αφου έχει καταδικαστεί από τα δικαστήρια πως είναι υποψήφιος; Είναι ηθικό (και νόμιμο) ένας υπόδικος να είναι υποψήφιο μέλος του εθνικού κοινοβουλίου
    -ομοφοβικό κόμμα: συχνές είναι οι αναφορές του Καραταφέρη για το πρόβλημα που δημιουργούν στην ελληνική κοινωνία αλλά και στην ελληνική πολιτική σκηνή οι gay (αναφορές σε Βαλλιανάτο κτλ..), αλλά και τηλεοπτικές αναφορές στη περίφημη σχέση του Καραμανλή με τη Σαλώμη (Αρη Σπ), η οποία τον
    οδήγησε σε έξοδο.Το Σαλώμη προφανώς και δε παραπέμπει μόνο στον αποκεφαλισμό.Είναι λοιπόν ένα ομοφοβικό μόρφωμα.
    -το συγκεκριμένο άρθρο δεν αναφέρεται στους ακραίους του ΣΥΡΙΖΑ

    @ διερωτώμαι
    -αν θυμάσαι τη φώτο του Κουσούρη δε χρειάζεται να διαβάσεις το νόμο.
    -επίσης αν θυμάσαι πόσα χρόνια μετά πιάστηκε (?) ο περίφημος Περίανδρος
    -για την επίθεση δεν καταδικάστηκε εν τέλει ο Ζαφειρόπουλος, αλλά καταδικάστηκε το 2001 για επίθεση σε μέλη του ΣΕΚ και το 2008 ως εκδότης του Ελέυθερου Κόσμου για αντισημιτισμό..

    Υ.Γ ο Τρεμόπουλος δεν είναι λιγότερο επικίνυνος

    • παράλογος? avatar
      παράλογος? @ Θ.Τ. 12/09/2009 18:39:21

      @ Θ.Τ
      -Υποψήφιος είναι επειδή του το επιτρέπει ο νόμος προφανώς,και αφού ο νομοθέτης δεν ενδιαφέρεται για το αν κάποιος υποψήφιος έχει καταδικαστεί,τότε καταλήγοντας στο "ήθικο" άστο αυτό να το κρίνουν οι πολίτες της περιφέρειας οπου κατεβαίνει ο τύπος υποψήφιος.
      -Επιμένω στα όσα γραφώ στο προηγούμενο σχόλιο μου οτι ομοφοβικό κόμμα με βουλευτή "τρελό αγόρι"(έλα που δεν καταλαβαίνεις ποιόν λέω...κοίτα τους 5 είναι δεν θα δυσκολευτείς να τον βρείς).Όλα τα άλλα που λές για Βαλιανάτο,Σαλώμη κτλ δεν μου φάινεται να υποστηρίζουν το επιχείρημα σου.
      -Αφού δεν αναφέρεσαι στους ακραίους του συριζα σε αυτο το άρθρο,θα ήθελα να δω λοιπόν και ένα άρθρο για τα καλά αυτα παιδιά,που και αυτοι με τον ίδιο τρόπο είναι στη βουλή.

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ Θ.Τ. 12/09/2009 20:14:25

      Εάν θυμάσαι τι ρόλο έπαιξε και παίζει η "ελευθεροτυπία", θα φρόντιζες να διαβάσεις τον νόμο όχι μόνον σε ό,τι αφορά στις σωματικές βλάβες, αλλά και σε άλλα αδικήματα. Επειδή θυμάμαι πολύ καλά, ο Περίανδρος παραδόθηκε, διακάστηκε σε πρώτο βαθμό, καταδικάστηκε, φυλακίστηκε και μετά το δευτεροβάθμιο εφετείο και μείωση της αρχικής ποινής του, αποφυλακίζεται. Για το πότε έγινε η επίθεση και για ποιές καταδίκες έχει ο Δ. Ζαφειρόπουλος, απευθύνσου στους υπόλοιπους ενημερωμένους ενημερωτές και όχι σε μένα.

  10. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 12/09/2009 17:41:51

    @Παράλογος: Ο Μπανιάς έχει κάνει φυλακές και εξορίες, την εποχή που τα τσουτσέκια της ακροδεξιάς πρόδιδαν την Κύπρο. Όσο και να προσπαθείτε να αλλάξετε την ιστορία, δεν μπορείτε. (Όσο για το ότι ο Χρυσαυγίτης δεν είχε, δήθεν, πλάτες, αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι τη δολοφονική του επίθεση, όπως και πολλά άλλα, την έκανε μπροστά στα μάτια των ΜΑΤ. Τέρμα το παραμύθι με τα φτωχά, πλην τίμια, παιδιά, όλο το παρακράτος κάνει πλάτες σε αυτούς τους αλήτες.)

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/09/2009 17:52:24

    Πιό στόκος από τον Ανατολάκη πάντως, δύσκολα θα βρεθεί. Κάνει κάποιες πανελίστριες και σκυλούδες, να φαίνονται τέρατα μάθησης.

  12. Panayote Dimitras avatar
    Panayote Dimitras 12/09/2009 18:30:22

    Η αμετάκλητη καταδίκη του το Σεπτέμβρη 2008 (με δικηγόρο τον Κ. Πλέυρη) για αντισημιτικο δημοσίευμα στον Ελευθερο Κόσμο δεν έχει καμια σχέση με το επεισόδιο Κουσουρή.

    Στη δε δικη Κ. Πλεύρη (με δικηγόρο το Θ. Πλέυρη για το βιβλίο του περί Εβραίων που έχει συνεκδωσει ο Α. Γεωργιάδης) ο Ζ. ήταν μάρτυρας υπεράσπισης.

    Επίσης προχθες 9-9-09 ξανακαταδικάστηκε τελεσιδικα σε δεύτερο βαθμο από το Πενταμελές Εφετιο Αθυνών για εξύβριση μου.

    Στις δικες αυτές εμφανιστηκε ποινικο μητρωωο του πως έχει μόνο μια παλαιότερη αμετακλητη καταδίκη σε 6 μήνες.

    • Αλέξανδρος avatar
      Αλέξανδρος @ Panayote Dimitras 12/09/2009 22:46:20

      Καλά όλ' αυτά, αλλά μια και σας βρήκαμε, πείτε μας:

      α) αν έχουν τα 2,6 εκ. Μακεδόνες της Ελλάδας δικαίωμα πολιτισμικού προσδιορισμού, χωρίς να επιθυμούν να σχετίζονται με τα 1,3 εκ. του πολυεθνικού γειτονικού κράτους
      β) αν η κρατική χρηματοδότηση του ΕΠΣΕ είναι "60,000 ευρώ για την προηγούμενη επταετία", "για δικαστικά έξοδα υποθέσεων τράφικινγκ", όπως δήλωσε προχτές στο ΣΚΑΪ ο κ. Βαλλιανάτος

  13. αντί avatar
    αντί 12/09/2009 18:31:42

    Τελικά υπάρχουν πολλοί φασίστες...

  14. Vachus avatar
    Vachus 12/09/2009 18:33:02

    Ρε Φάκτορα μήπως εκλογολογείς κα εσύ τελικά;
    καρατζαφυρερ και ΧΑ, άσχετα από αυτά που αναπαράγουν Τρομοτυπία,ιοι, ιντυ και τωρα και εσυ δυστυχως κλπ, για το καλο μας, ειναι στα μαχαίρια. Εκτος αυτου η ΧΑ κατεβαίνει αυτονομα σε ολους τους νομους.
    Αυτα δεν είναι σοβαρά.

  15. παράλογος? avatar
    παράλογος? 12/09/2009 19:06:14

    @Πολυβώτης
    -Το ότι έχει κάνει φυλακές και εξορίες (προς τιμήν του)δεν αναιρεί τα όσα μπορεί (και φαίνεται) να έχει κάνει μετά.Και άλλοι φίλε μου τράβηξαν τα ίδια επι της χουντας των συνταγματαρχών,αλλά μετά δεν την είδαν όπως το ακοε.
    -Την Κύπρο φίλε την "πουλάμε" ακόμα και σήμερα αν δεν το γνωρίζεις,για θυμίσου ποιοί δήλωναν δημόσια υπέρ του σχεδίου ανάν...
    -Και η Αθήνα τον περασμένο Δεκέμβριο μπροστά στα μάτια των ΜΑΤ κάηκε νομίζω.Και τα περισσότερα επεισόδεια μπροστά στα μάτια των αστυνομικών γίνονται αλλά και αυτους όπως τους χρυσαυγήτες δεν τους συλλαμβάνουν..
    Το πιό περίεργο δέ είναι οτι για όλους όσους "κουκουλοφόρους" συλαμβάνονται δκηγόρος υπεράσπισης είναι συγκεκριμένη δικηγόρος,η οποία τα βάζει με το παρακράτος της δεξιάς και πάντα σχεδόν τους καθαρίζει όλους (ολόυς όσους δεν έχουν μπαμπά βουλευτή,μεγαλογιατρό,μεγαλοδικηγόρο,μεγαλοκατασκευαστή, γιατι αυτοί φέυγουν αμέσως απο τη ΓΑΔΑ μετα απο τηλεφωνήματα).

  16. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 12/09/2009 20:37:20

    Πέρα από τη γραφικότητα και το φλερτ του ΛΑΟΣ με ακραίες θέσεις, ο λόγος για τον οποίο είναι διαρκώς στα κανάλια και αυξάνει τα ποσοστά του είναι η μαχητικότητα και οι καθαρές θέσεις που έχει σε κρίσιμα ζητήματα όπως οι σχέσεις με την Τουρκία, το άσυλο κτλ. Καλώς ή κακώς η κινητικότητα του Καρατζαφέρη όταν ήταν στο ευρωκοινοβούλιο ήταν πολύ μεγαλύτερη από όλων των υπολοίπων ευρωβουλευτών μαζί.

    • ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
      ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ @ ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 12/09/2009 20:45:39

      ΥΓ: Εξυπακούεται ότι δεν υπάρχει άλλοθι για την επιλογή του εν λόγω φασιστοειδούς για τα ψηφοδέλτια του ΛΑΟΣ, ούτε για την παλαιότερη στήριξη του Γεωργιάδη προς τον αντισημίτη Κ. Πλεύρη, ούτε για τις παλαιότερες δηλώσεις Καρατζαφέρη περί προσεταιρισμού χουντικών, χρυσαυγιτών και βασιλικών όταν ήταν στη ΝΔ προ δεκαετίας.

  17. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 12/09/2009 21:20:37

    Κι εγώ - όσο κι αν υποκύπτω στον ναρκισσισμό του καθρέφτη μου - "διερωτώμαι" γιατί να μετατοπίζεται η συζήτηση και σε άλλους που δέρνουν, ( ακόμα και Bohum ;;;) λες και διαφωνία μου με την πρακτική των πρώτων, σημαίνει αυτόματα την υποστήριξη των δεύτερων. Δεν νομιμοποιούνται ούτε οι μεν ούτε οι δε, αλλά αυτό είναι μιας άλλης τάξεως και αναρτήσεως ζήτημα, άρα και εκτός θέματος.

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ καθρέφτης 12/09/2009 22:01:53

      Δεν υπήρξε μετατόπιση, απλώς κατοπτρίζεται επιλεκτικά η βία. Άφησε, λοιπόν, στην άκρη τα υπονοούμενα και τις ειρωνικές αντιγραφές διαφημίσεων - ναι, και η γηπεδική βία είναι πρόβλημα, ειδικά όταν οι εκρήξεις της εξυπηρετούν σχεδόν όλο το πολιτικό και επιχειρηματικό φάσμα - και έλεγξε ποιός βγήκε πρώτος εκτός θέματος. Εκτός εάν θεωρείς ότι η βία αποτελεί πρακτική μόνον μίας παρατάξεως ή μόνον συγκεκριμένων πολιτικών ομάδων ή, τέλος, συγγνωστό προνόμιο της αριστεράς και των αναρχικών.

  18. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 12/09/2009 22:04:25

    Κάποιος εκ ΛΑ.Ο.Σ. να πεί την γνώμη του; Ή μήπως ακόμα συλλογάσθε, πόσος χρόνος απαιτείται, για να μην ξαναφάτε χυλόπιττα από επιτυχημένους κυρίους σαν τον Ψινάκη;

  19. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 12/09/2009 22:19:36

    Μάλλον πλάκα μου κάνετε...

    Δλδ θέλετε να μου πείτε πως δεν έψαχναν τον ΠΕΡΙΑΝΔΡΟ ολόκληρη η αστυνομία και..δε μπορούσε να τον βρει!!
    Σιγά τον Παλαιοκώστα...που κρυβόταν.

    Θα έπρεπε να ενδιαφέρεται ο λαλίστατος περί ηθικής Καρατζεφέρης για την ηθικότητα των υποψήφιων βουλευτών του..

    Κι όμως αυτά που σημειώνω για Βαλλιανάτο και Σαλώμη υποστηρίζουν τα όσα λέω..
    δε μπορείς να επικοινωνείς με τη χειρότερη προσωπικότητα της ελληνικής τηλεόρασης, τον άνθρωπο που εκφράζει ότι πιο χυδαίο...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θ.Τ. 12/09/2009 23:33:21

      Κάποιες λαοπρόβλητες και χρυσοπληρωμένες κλώσσες-βασίλισσες της πρωινής ζώνης, που διαμορφώνουν γενιές και γενιές ελληνίδων, ίσως να είναι πολύ πιο επικίνδυνες στη πραγματικότητα...

    • παράλογος? avatar
      παράλογος? @ Θ.Τ. 13/09/2009 12:03:32

      και τα κουκούλια που καίνε την αθήνα στο γνωστό καφέ της ναυαρίνου την αράζουν...αλλά και εκεί η αστυνομία δεν μπορεί να τους βρεί...
      Θ.Τ δεν σε ξανασχολιάζω-και όπως θα έλεγε και ο ΓΑΠ "You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting".

  20. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 12/09/2009 23:32:43

    Καλά και το χρήμα είναι μεταμφιεσμένη βία...και πολλά μπορούμε να πούμε σε μια διάλεξη για το φαινόμενο κλπ, αλλά δεν ήταν το θέμα της ανάρτησης. Αν το θέμα σου είναι να καταδικάσεις την αριστερή όχθη της βίας, ατύχησες μαζί μου γιατι το 'χω κάνει πολλά χρόνια νωρίτερα κι ως εκ τούτου το θεωρώ και πασέ πλέον. Ωστόσο, μόλις βγήκα εκτός θέματος...

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ καθρέφτης 13/09/2009 00:37:35

      Ναι, και το sex ή το όργωμα της γής είναι μορφές βίας, μην επεκταθω και στο spam.Δυστυχώς τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια δεν παρακολουθώ τα γραπτά σου ή τις εμφανίσεις σου, για να γνωρίζω πότε και πού καταδίκασες την αριστερή βία, πραγματικά ατύχησα μαζί μου και με την έφερες έξυπνα.Δεν θυμάμαι να θέτω εγώ πρώτος το θέμα της βίας, παππού ή γιαγιά, αλλά εσύ. Συνεπώς βγήκες για δεύτερη φορά εκτός θέματος και όχι μόλις τώρα.

      • διερωτώμαι avatar
        διερωτώμαι @ διερωτώμαι 13/09/2009 00:39:48

        "μαζί σου" ήθελα να γράψω

  21. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 13/09/2009 00:00:38

    Υπάρχει κάτι καλύτερο ανώνυμε. Υπάρχει η Δημοκρατική Αναγέννηση του Παπαθεμελή.

  22. thouthou avatar
    thouthou 13/09/2009 01:52:33

    Ναι, υπάρχει η ΝΔγεννημένη Παπαθεμελειάδα που το επιχείρημα της να βγει στην πολιτική ήταν ότι οι του ΛΑΟΣ ήταν δωδεκαθεϊστές....

    Πολιτική σκέψη; Πώς ήταν η ΧΑ πρό Καρατζαφέρη, και πώς είναι μετά; Και -κυρίως- πώς θα ήταν η ΧΑ σήμερα, με την σημερινή κοινωνική κατάσταση, με την σημερινή λαθρομετανάστευση, με την σημερινή εγκλημετικότητα, με τους σημερινούς κουκουλοφόρους, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ;

    Σημερινή κατηγορία: ο Ζαφειρόπουλος.
    Λόγος: Πρώην χρυσαυγίτης.....

    Δηλαδή όλοι θα προτιμούσατε να ήταν χρυσαυγίτης στον δρόμο, και όχι πολιτικός της αστικής δημοκρατίας;Αυτό είναι νίκη της δημοκρατίας, ή όποιο ιδεολογικο σύμπλεγμα νομίζετε;

    Ο Καρατζαφέρης ανοίχτηκε στην ΧΑ, της πήρε όλους τους νέους που είχαν λουκιαστεί σε αυτήν επειδή δεν είχαν ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ να εκφράσουν την πατριωτική τους αγωνία... Γιαυτό και ο ΛΑΟΣ είναι ο υπ'αριθμός 1 στρατηγικός στόχος της ΧΑ....

    Αν ο ΣΥΡΙΖΑ λειτουργούσε έτσι, αν μάζευε όλους τους πορωμένους κουκουλοφόρους και τους έδινε ένα αξιακό, θεσμικό όραμα, τότε όλοι θα του βγάζαμε το καπέλο. Αντ'αυτού, τους χάϊδεψε, και το πληρώνει σήμερα...

    Όσο για όλα τα υπόλοιπα "βαθυστόχαστα" χαβαλέ επιχειρήματα επιπέδου Star Channel, αυτά απλά επιβεβαιώνουν την λογική "υποψηφιότητας Ψινάκη"...

    Άντε, και άρχισε η ίδια επιχειρηματολογία του 2007... Το τί ακούγαμε τότε... Ότι με τον ΛΑΟΣ θα βγει η ΧΑ και θα σκοτώνει στους δρόμους... Έχουν περάσει 2 χρόνια, και έχουμε πλήρες δείγμα γραφής (για όσους είχαν αμφιβολίες)... Οι μπαμπουλολόγοι δεν έχουν την παραμικρή αξιοπρέπεια να παραδεχτούν ότι έλεγαν τρίχες; Πόσο θα ακούμε την ίδια επιχειρηματολογία; Μέχρι το 2010; Το 2050; Ήμαρτον πια.....

    Και μετά αναρωτιέστε γιατί είμαστε πίσω από την Μποτσουάνα......

    • sinn avatar
      sinn @ thouthou 13/09/2009 02:16:26

      Δηλ., τα χαβαλέ επιχειρήματα των αντιπάλων επιβεβαιώνουν την λογική “υποψηφιότητας Ψινάκη”. Ασχολούνται έστω και για πλάκα με τον Κορανταφέρη άρα έχουμε ρέυμα. Ιδιοφυές και κυριολεκτικά ανατριχιαστικό σχόλιο. Ναι μεν η ΧΑ εκφράζει την πατριωτική αγωνία των νέων αλλά ο ΛΑΟΣ εκφράζει την πατριωτική τους ΚΑΙ την σεξουαλική τους ανάγκη (Ψινάκης + Χίτλερ). Χώρια που κοιμόμαστε ήσυχοι γιατί έτσι (συμπραξη ΛΑΟΣ-ΧΑ) τα φασιστάκια μαντρώθηκαν και ηρέμησαν. Ουαου!!!

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/09/2009 02:19:00

    Ολα τα περι ΧΑ ειναι εκ του πονηρου.Δεν εκαψε περυσι το Δεκεμβρη την Αθηνα η ΧΑ.Την εκαψαν οι αναρχικοι και το ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΣΑΝ οχι μονο ο ΣΥΡΙΖΑ αλλα ολη η εκτος ΚΚΕ αριστερα.Ειδα τις διακηρυξεις τους στις ευρωεκλογες που εξυμνουσαν την "εξεγερση" και τα αποκαιδια.
    Για μενα δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ ΑΝΤΑΡΣΥΑ ή εξωκοινοβουλευτικης αριστερας και Χρυσης Αυγης.Αρκετα με τα δυο μετρα και δυο σταθμα.Οι εμπρηστες και οι μπαχαλακηδες δεν δικαιουνται να δινουν μαθηματα δημοκρατιας.

    • sinn avatar
      sinn @ ψυχραιμια 13/09/2009 02:28:33

      Εννοείται: υμνητές της βίας δεν έιναι μόνο τα βρυκολακιασμένα της ΧΑ -τούτο βέβαια δεν είναι ελαφρυντικό για τη ΧΑ ή το ΛΑΟΣ, κάθε άλλο.

    • andr3as avatar
      andr3as @ ψυχραιμια 13/09/2009 11:10:00

      ψυχραιμια είσαι η φωνή της λογικής.για άλλη μια φορά.

  24. Lavazza avatar
    Lavazza 13/09/2009 11:19:48

    Ο Ζαφειρόπουλος δεν θα είναι υποψήφιος.

    Ασχοληθείτε με τις πορνοσταρ των δύο μεγάλων Κομμάτων...

    • maquis avatar
      maquis @ Lavazza 13/09/2009 13:06:11

      Ουφ!!! Ξεϊδρώσαμε. Ο Καρατζαφ. πρώην διαφημιστής ήταν (και... είναι!) το παίζει καλά το βιολί του.

  25. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 13/09/2009 12:20:15

    Αυτά κάνουν τα κενά ενημέρωσης.

  26. Panayote Dimitras avatar
    Panayote Dimitras 13/09/2009 13:00:20

    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΤΟΥ ΕΛΣΙΝΚΙ (ΕΠΣΕ)
    Τ.Θ. 60820, 15304 Γλυκά Νερά, Tηλ. 2103472259 Fax: 2106018760
    email: office@greekhelsinki.gr ιστοσελίδα: http://cm.greekhelsinki.gr/

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    13 Σεπτεμβρίου 2009

    Ο Γιώργος Καρατζαφέρης έκοψε το νέο-ναζί Δημήτρη Ζαφειρόπουλο από τα ψηφοδέλτια!

    Το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ) επισημαίνει πως ο ΛΑΟΣ δημοσιοποίησε σήμερα απομαγνητοφωνημένη συνέντευξη του Γιώργου Καρατζαφέρη στο Mega TV (http://www.ana.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=7950366) κατά τη διάρκεια της οποίας ανήγγειλε πως έκοψε από τα ψηφοδέλτιά του ΛΑΟΣ τον εκδότη του «Ελεύθερου Κόσμου», πρώην υπαρχηγό της «Χρυσής Αυγής», και καταδικασμένο (στις 18 Σεπτεμβρίου 2008) για αντισημιτισμό (και στις 9 Σεπτεμβρίου 2009 για εξύβριση του Εκπροσώπου του ΕΠΣΕ Παναγιώτη Δημητρά) Δημήτρη Ζαφειρόπουλο, ο οποίος το έμαθε από την τηλεόραση:

    «Δημοσιογράφος: Ο κ. Ζαφειρόπουλος είναι δικός σας υποψήφιος βουλευτής στην Πάτρα;
    Γ. Καρατζαφέρης: Όχι δεν είναι δικός μας υποψήφιος και ούτε θα είναι στα ψηφοδέλτια του ΛΑΟΣ..»

    Επειδή είναι πιθανό ο ΛΑΟΣ να ισχυρισθεί πως ο Δημήτρης Ζαφειρόπουλος ποτέ δεν πήρε το χρίσμα, το ΕΠΣΕ παραθέτει στη συνέχεια σχετικό υλικό από την εφημερίδα του ΛΑΟΣ «Άλφα Ένα», την ιστοσελίδα του υποψήφιου που αντέδρασε σήμερα με έκπληξη στο κόψιμό του, και την είδηση του Γαλλικού Πρακτορείου Ειδήσεων AFP που έκανε το γύρο του κόσμου και ανέφερε (μόνη αυτή) την καταδίκη του για αντισημιτισμό.

    Προηγούμενα δελτία τύπου του ΕΠΣΕ για το Δημήτρη Ζαφειρόπουλο, τις καταδίκες του και τη συμπόρευσή του με Κώστα Πλεύρη, Θάνο Πλεύρη και Άδωνι Γεωργιάδη:
    http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192&cid=3513
    http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192&cid=3515



    http://alpha1.gr/older_versions_A1/A1-2009/September/05-09-09/frontpage_articles/17.pdf




    Η κα Κατερίνα Ρουσοπούλου, Αντινομάρχης στο Νομό Πέλλας, και ο κύριος Δημήτρης Ζαφειρόπουλος, εκδότης της εφημερίδας «Ελεύθερος Κόσμος». θα κοσμίσουν τα ψηφοδέλτια του ΛΑ.Ο.Σ.




    Περί της υποψηφιότητας του Δ. Ζαφειρόπουλου
    http://dzafeiropoulos.gr/index.php?view=article&catid=1:latest-news&id=57:2009-09-13-08-15-39&tmpl=component&print=1&layout=default&page=

    Την περασμένη Παρασκευή ο εκδότης του “Ελεύθερου Κόσμου”, Δημήτρης Ζαφειρόπουλος βρέθηκε με τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ Γιώργο Καρατζαφέρη στα γραφεία του ΛΑΟΣ στην οδό Καλιρρόης και ο δεύτερος του έκανε την πρόταση να είναι υποψήφιος με τον ΛΑΟΣ στην Αχαία. Μια πολύ τιμητική πρόταση, την οποία και αποδέχθηκε.

    Αμέσως μετά, ξεκίνησε τον πολιτικό του αγώνα στην περιοχή από την οποία άλλωστε κατάγεται. Η υποψηφιότητα ανακοινώθηκε το Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου και από τις εφημερίδες “Α1” και “Ελεύθερος Κόσμος”. Ακολούθησε το σύνολο σχεδόν του τύπου και της Αχαΐας με συνεχή δημοσιεύματα. Η τοπική κοινωνία της Αχαίας, όπως προκύπτει από τα πολλά δημοσιεύματα, υποδέχθηκε με ενδιαφέρον την υποψηφιότητα.

    Ο προεκλογικός αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, ο Δημήτρης Ζαφειρόπουλος μάλιστα νοίκιασε γραφείο στην κεντρική πλατεία των Πατρών, Γεωργίου Α΄, εξέδωσε φυλλάδια και γενικότερα προεκλογικό υλικό, τα οποία από το βράδυ της περασμένης παρασκευής μοιράζονται από και σε φίλους του κόμματος.

    Σήμερα το πρωί, της Κυριακής 13 Σεπτεμβρίου, σε πρωινή εκπομπή του Mega, ο Γιώργος Καρατζαφέρης ερωτηθείς από τους δημοσιογράφους για την συγκεκριμένη υποψηφιότητα, είπε ότι ο Δημήτρης Ζαφειρόπουλος δεν θα είναι υποψήφιος. Μια διατύπωση η οποία μας άφησε έκπληκτους, καθώς ουδέν το σχετικό μας έχει κοινοποιηθεί. Ελπίζουμε ο κ. Καρατζαφέρης να εξηγήσει στα στελέχη του κόμματός του και στην αχαϊκή κοινωνία το τι ακριβώς έχει συμβεί.


    Ex-top spy to stand for Greek far-right party
    http://www.ejpress.org/article/38885

    ATHENS (AFP)---The former head of Greece's secret services Yannis Korantis is to stand for extreme-right party LAOS in next month's parliamentary elections, the party said on Thursday.

    Korantis will head the party's list at the October 4 elections, called by Prime Minister Costas Karamalis last week to deal with the country's economic woes.

    Korantis was sacked in July after five years as the head of the EYP spy agency. A police source said that his sacking was punishment for publishing transcripts of phone taps in Greek newspapers.

    Neo-Nazi Dimitris Zafeiropoulos, who recently joined LAOS, said he would also stand for the party in Patras in the northern Peloponnese.

    Zafeiropoulos was last year sentenced to five months in jail for writing an article celebrating how few Jews were left in the northern city Thessaloniki, where 96 percent of the Jewish population was killed by the Nazis.

    LAOS entered parliament for the first time in 2007 with 3.8 percent of votes and 10 MPs.

  27. maquis avatar
    maquis 13/09/2009 13:03:12

    Oλα τα παραπάνω είναι η γιαλαντζι έκδοση παλαιότερων τάσεων που έμφανίστηκαν και έδρασαν στην Ελλάδα ιδίως απο κατοχή εμφύλιο και μετά. Μπουραντάδες, Σουρλαίοι, κλπ και ΟΠΛΑ και άλλα παιδια απο την άλλη. Τα σημερινά χρυσά αυγά και οι "αναρχομπαχαλάκηδες" είναι μέρος του συστήματος, ένα είδος αυξομειούμενου περιθώριου απαραίτητου για την "λειτουργία" του. Αρκεί να μη βρεθείς στο δρόμο τους.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ maquis 13/09/2009 13:36:32

      Εξαιρετικό σχόλιο. Ακριβώς.

    • thouthou avatar
      thouthou @ maquis 14/09/2009 18:55:40

      Άμα μπράβο...

  28. Panayote Dimitras avatar
    Panayote Dimitras 13/09/2009 13:07:02

    http://alpha1.gr/older_versions_A1/A1-2009/September/05-09-09/frontpage_articles/17.pdf




    Η κα Κατερίνα Ρουσοπούλου, Αντινομάρχης στο Νομό Πέλλας, και ο κύριος Δημήτρης Ζαφειρόπουλος, εκδότης της εφημερίδας «Ελεύθερος Κόσμος». θα κοσμίσουν τα ψηφοδέλτια του ΛΑ.Ο.Σ.




    Περί της υποψηφιότητας του Δ. Ζαφειρόπουλου
    http://dzafeiropoulos.gr/index.php?view=article&catid=1:latest-news&id=57:2009-09-13-08-15-39&tmpl=component&print=1&layout=default&page=

    Την περασμένη Παρασκευή ο εκδότης του “Ελεύθερου Κόσμου”, Δημήτρης Ζαφειρόπουλος βρέθηκε με τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ Γιώργο Καρατζαφέρη στα γραφεία του ΛΑΟΣ στην οδό Καλιρρόης και ο δεύτερος του έκανε την πρόταση να είναι υποψήφιος με τον ΛΑΟΣ στην Αχαία. Μια πολύ τιμητική πρόταση, την οποία και αποδέχθηκε.

    Αμέσως μετά, ξεκίνησε τον πολιτικό του αγώνα στην περιοχή από την οποία άλλωστε κατάγεται. Η υποψηφιότητα ανακοινώθηκε το Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου και από τις εφημερίδες “Α1” και “Ελεύθερος Κόσμος”. Ακολούθησε το σύνολο σχεδόν του τύπου και της Αχαΐας με συνεχή δημοσιεύματα. Η τοπική κοινωνία της Αχαίας, όπως προκύπτει από τα πολλά δημοσιεύματα, υποδέχθηκε με ενδιαφέρον την υποψηφιότητα.

    Ο προεκλογικός αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, ο Δημήτρης Ζαφειρόπουλος μάλιστα νοίκιασε γραφείο στην κεντρική πλατεία των Πατρών, Γεωργίου Α΄, εξέδωσε φυλλάδια και γενικότερα προεκλογικό υλικό, τα οποία από το βράδυ της περασμένης παρασκευής μοιράζονται από και σε φίλους του κόμματος.

    Σήμερα το πρωί, της Κυριακής 13 Σεπτεμβρίου, σε πρωινή εκπομπή του Mega, ο Γιώργος Καρατζαφέρης ερωτηθείς από τους δημοσιογράφους για την συγκεκριμένη υποψηφιότητα, είπε ότι ο Δημήτρης Ζαφειρόπουλος δεν θα είναι υποψήφιος. Μια διατύπωση η οποία μας άφησε έκπληκτους, καθώς ουδέν το σχετικό μας έχει κοινοποιηθεί. Ελπίζουμε ο κ. Καρατζαφέρης να εξηγήσει στα στελέχη του κόμματός του και στην αχαϊκή κοινωνία το τι ακριβώς έχει συμβεί.


    Ex-top spy to stand for Greek far-right party
    http://www.ejpress.org/article/38885

    ATHENS (AFP)---The former head of Greece's secret services Yannis Korantis is to stand for extreme-right party LAOS in next month's parliamentary elections, the party said on Thursday.

    Korantis will head the party's list at the October 4 elections, called by Prime Minister Costas Karamalis last week to deal with the country's economic woes.

    Korantis was sacked in July after five years as the head of the EYP spy agency. A police source said that his sacking was punishment for publishing transcripts of phone taps in Greek newspapers.

    Neo-Nazi Dimitris Zafeiropoulos, who recently joined LAOS, said he would also stand for the party in Patras in the northern Peloponnese.

    Zafeiropoulos was last year sentenced to five months in jail for writing an article celebrating how few Jews were left in the northern city Thessaloniki, where 96 percent of the Jewish population was killed by the Nazis.

    LAOS entered parliament for the first time in 2007 with 3.8 percent of votes and 10 MPs.

  29. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 13/09/2009 13:22:29

    Καλά...ψήφισε ΛΑΟΣ εσυ παράλογε...και μετά βγάλε το ερωτηματικό...

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/09/2009 13:37:51

    Ο κ Καρατζαφέρης, προσπαθεί να δημιουργήσει θόρυβο, για όσους είχαν κάποτε κάνει Marketing. Οι ανύπαρκτες οργανωτικές δομές και το κόμμα του αρχηγού είναι ξεπερασμένα μοντέλα που ευδοκίμησαν στην χώρα στην μεταπολίτευση. Πριν αρχίσει κάποιος να φωνάζει, ας αναλογιστεί ότι δεν είναι τίποτα άλλο από ένα κόμμα αρνητικής ψήφου. Ψήφου γιατί τα υπόλοιπα κόμματα είναι αποκομμένα από τα πραγματικά προβλήματα της κοινωνίας και ιδιαίτερα της ασφάλειας και του μεταναστευτικού, θέματα που δεν πλήττουν τους κοινοβουλευτικούς μας προύχοντες που δεν κατοικούν στις περιοχές αυτές.
    Χωρίς καμία δόση ρατσισμού, για παράδειγμα εχθές το βράδυ πήρα τον οκτάχρονο πιτσιρικά και πήγα στην Σταδίου για εφημερίδες, 10.00 ΜΜ και ήταν γεμάτο ναρκομανείς και μετανάστες η Ομόνοια.
    Πριν 10 χρόνια δίναμε ραντεβού στου Μπακάκου και τώρα το μόνο που μπορείς να βρεις στο σημείο αναφοράς, είναι ναρκωτικά.
    Βέβαια για τους πατέρες του έθνους είναι ακατανόητες τέτοιες ανησυχίες καθώς συχνάζουν στη Μεγάλη Βρετάννια και στο Κολωνάκι ή το αντιμετωπίζουν με ...ΔΕΛΤΑ και μετατόπιση σε άλλες περιοχές μέχρι να σταματήσουν οι φωνές. Το κενό αυτό, της αντιμετώπισης θεμάτων πρόνοιας - ασφάλειας - υγιεινής, καλύπτει το ΛΑΟΣ.
    ...και ας φωνάζουν ορισμένοι, ευτυχώς που υπάρχει το ΛΑΟΣ και ο κ Καρατζαφέρης με ικανότητες πολιτικού λόγου έως Ψινάκη, Ανατολάκη και Σαρρή. Ενας απλός διαφημιστής είναι, που αν δεν υπήρχε το κενό αυτό θα το κάλυπτε η αληθινή ακροδεξιά.
    Γιατί το κενό αναφισβήτητα υπάρχει και το καλύπτει ο ιστορικός Αδωνις, ενώ διαφορετικά με τις ικανότητες των πολιτικών μας θα το κάλυπτε το ...αυγό του φιδιού.

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ Ο Ιθαγενής 13/09/2009 15:56:21

      Εν ολίγοις υποστηρίζεις οτι λειτουργεί ως βαλβίδα αποσυμπίεσης;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ διερωτώμαι 13/09/2009 16:13:13

        Ακριβώς, όπως οι Ελληνες Σοσιαλδημοκράτες είναι αριστεροί, έτσι και το ΛΑΟΣ είναι ακροδεξιό.
        Φυσικά έχει χουντικούς στις τάξεις του όπως και πρώην οπαδούς του ΠΑΣΟΚ, του ΚΚΕ, της ΝΔ. Ένα κόμμα που παίζει το ρόλο της βαλβίδας στη συσσωρευμένη συμπίεση, ενώ ο αρχηγός του θέλει να ανέβει στα ρετιρέ της πολυκατοικίας....

      • διερωτώμαι avatar
        διερωτώμαι @ διερωτώμαι 13/09/2009 16:37:27

        Συμφωνώ, ευχαριστώ για την απάντησή σου!