11/01/2009 22:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη Γάζα τα ισραηλινά τανκς

Προς το κέντρο της πόλης της Γάζας προωθούνται αργά από τα δυτικά περίχωρα μονάδες πεζικού και τεθωρακισμένα άρματα του ισραηλινού στρατού ενώ την ίδια ώρα χιλιάδες οικογένειες με μικρά παιδιά να προσπαθούν να εγκαταλείψουν την περιοχή. Τριάντα ακόμα παλαιστίνιοι σκοτώθηκαν στην 16η ημέρα της εισβολής.

Ο ισραηλινός στρατός ανακοίνωσε ότι δυνάμεις εφέδρων προωθήθηκαν στην πρώτη γραμμή, από τα μετόπισθεν όπου βρίσκονταν μέχρι τώρα. Η ισραηλινή επίθεση στη Λωρίδα της Γάζας προσεγγίζει τους στόχους της, αλλά θα συνεχιστεί, δήλωσε ο πρωθυπουργός του Ισραήλ, Εχούντ Ολμέρτ. Παράταση των επιχειρήσεων ζήτησε και ο επικεφαλής των στρατευμάτων, ενώ ισραηλινά μέσα ενημέρωσης κάνουν λόγο για την έναρξη της τρίτης φάσης των χερσαίων επιχειρήσεων, που προβλέπει προέλαση στρατευμάτων για τον εντοπισμό ενόπλων στις κυριότερες πόλεις και καταυλισμούς της Γάζας.

Τη Δευτέρα, πρόκειται να συζητηθεί στο Κάιρο το αιγυπτιακό σχέδιο για την εφαρμογή της εκεχειρίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/01/2009 23:07:03

    To diethnes schedio prochoraei akathekto...

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/01/2009 23:09:25

    χΟ!Χο! Αιγυπτιακο σχεδιο! Ας γελασω...Μαλλον να κλαψω...Αυτα τα πουληταρια,βεβαιωσαν το Ισραηλ οτι δεν θα υπαρξει αντιδραση απο τις αραβικες χωρες!

    Τραβα ρε Ντορα να γινεις υπουργος εκει περα...

    Ειναι και πιο κολπατζης απο τον Ισιδωρο ο Μουμπαρακ!

  3. Skud avatar
    Skud 11/01/2009 23:12:51

    Καλά Χαζέ τι γιαλιά φοράς? Η Ντόρα τι δουλειά έχει...
    Αν οι εκλογές γίνουν πρόωρα (έτσι πιστεύουν και οι ΦΑΚΤΟΡΕΣ) έχει να πέσει πολύ κλάμα εδώ μέσα!

  4. osaperas avatar
    osaperas 11/01/2009 23:16:06

    Σαφέστατα και δεν έχει καμιά δουλειά η Ντόρα για θέματα πόυ αφορύν την περιοχή μας
    Η μόνη δουλειά που έχουμε καταλάβει ότι έχει είναι με τη ζήμενς

  5. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 11/01/2009 23:23:38

    Σκουντ, αυτό νατο πεις στους εγκαυματίες από λευκό φώσφορο και στους κομματιασμένους από βόμβες-ξυράφια... Το πόσο θα χαρούν, δεν περιγράφεται...

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/01/2009 00:01:41

    Ρε παιδιά,

    οι Εβραίοιείναι άτρωτοι; Ούτε ένας νεκτός; Οι Παλαιστίνιοι ρίχνουν στον γάμο τους Καραγκιόζη;

    Περίεργα πράγματα. Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο;

    Γιατί άν είναι όπως οι σφαξε με αγά μου ν'αγιάσω, καλά να πάθουν.

    ΠΕΛΙΑΣ

  7. Decay avatar
    Decay 12/01/2009 00:11:56

    @ 6

    Κομματάκι δύσκολο να καταστρέψεις άρμα ή να καταρρίψεις μαχητικό με καλάσνικοφ, εκτός κιαν έχεις βρεί εσύ τον τρόπο να τους τον πούμε (για να μην αγιάζουν...).

  8. Decay avatar
    Decay 12/01/2009 00:14:05

    13 Νεκροι Ισραηλινοι.Χαμάς Άγνωστον.

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/01/2009 00:27:47

    Οι Γερμανοι antifa διαδηλώνουν υπέρ τού Ισραήλ και τών Αμερικανών κρατώντας Ισραηλίτικες και Αμερικανικες σημαίες.
    Οι Γερμανοί ΄αντεξουσιαστές΄θεωρούν πώς οι Παλαιστίνιοι είναι ΄Εθνικιστές΄και εσκεμένα μπερδεύουν τόν αντισιωνισμό με τον αντισημιτισμό.
    Στό εσωτερικό τής χώρας τους φέρονται σαν μπαχαλάκηδες μαζί με τους Νεοναζί.
    Τσιράκια τών Αμερικανικών και τών Σιωνιστικών Κύκλων οι antifa πουλάνε ΄αντι-εθνικισμό΄και διαδηλώνουν σωβινιστικά υπέρ τού Μπούς και τού Ολμέρτ.

    Αξιος ο μισθός τους.

  10. Le canard avatar
    Le canard 12/01/2009 00:33:33

    Οι Αιγύπτιοι (εξουσία) φοβούνται μια "αιγυπτιακή Χαμάς" στην Αίγυπτο. Γι'αυτό ούτε λίγο ούτε πολύ χειροκροτούν το Ισραήλ. Δεν το κρύβουν άλλωστε.Ούτε τους γιατρούς που είναι μαζεμένοι στα σύνορα Αιγύπτου Γάζας δεν διαπραγματεύνται με τους ισραηλινούς να μπούν στη Γάζα για να βοηθήσουν τα "αδέρφια" τους τους παλαιστίνιους. Κάποιοι πέρασαν σήμερα, αλλά ψιλοπράματα.

  11. Le canard avatar
    Le canard 12/01/2009 00:36:47

    Μην ξεχνάμε οι πρώτοι που έσφαξαν τους παλαιστίνιους είναι οι Ιορδανοί ("μαύρος Σεπρέβρης" 1973) οι δεύτεροι είναι οι Σύριοι (Λίβανος). Οι Σύριοι τώρα ψιλο-κάνουν την πάπια επειδή βρίσκονται σε τροχιά να τα βρούν με το ισραήλ για τα υψώματα του Γκολάν (1967), οι Ιορδανοί δε, μονίμως την πάπια. Αλλωστε η Ιορδανία που έχει τον μεγαλύτερο παλαιστινιακό πληθυσμό στη Μ.Ανατολή (πλειοωηόν κομμάτι στη χώρα) τους έχει καβαλήσει και έχει επιβάλει κυβέρνηση βεδουίνων με το αμερικανάκι τον Αμπντάλα και την ωραία (μεταξύ μας) κυρά του (αμερικανάκι επίσης), βασιλιάδες.

  12. οκτώ avatar
    οκτώ 12/01/2009 00:40:12

    Και ο ΟΗΕ γνωρίζετε γιατί ποιεί την νήσσαν ;
    Διότι το κεντρικό του κτίριο, στον Μανχάτταν της Νέας Υόρκης, έχει χτιστεί σε οικόπεδο-δωρεά του Rockefeller !
    Υπάρχει σχέδιο για την γενοκτονία των Παλαιστίνιων, από τα “μεγάλα αφεντικά”.

  13. Αurora avatar
    Αurora 12/01/2009 00:41:52

    Aκουσα μολις οτι η υποδομη στη Γαζα απο τους ισραηλινους βομβαρδισμους εχει καταστραφει εντελως με αποτελεσμα ο υδραγωγος, που υδροδοτει το Ν. Ισραηλ απο τα πλουσια Παλαιστινιανα ρεζερβουαρ
    εχει στραγγισει, αφου πρωτα ξερασε το αιμα του ολοκαυτωματος των πολυπαθων κατοικων της Γαζας.
    Κι ο πολεμος για το νερο συνεχιζεται με πεισμα και μανια για την επιβιωση των Ισραηλινων.

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 12/01/2009 01:02:49

    Le canard

    Σωστος!

  15. ariel avatar
    ariel 12/01/2009 01:20:09

    Le canard Κάτι πρέπει να γίνει για να σταματήσει η γενοκτονία αυτή. Μου θυμίζει τον αφανισμό των Ινδιάνων της Αμερικής και άλλων μειοψηφιών. Κάποιος πρέπει να αντιδράσει, ποιός όμως έχει τη θέληση και τα κότσια να το κάνει όταν κυβερνάνε τα συμφέροντα παντός είδους και οι τσέπες? Εσεις βλέπετε καμμία λύση να ακούσουν οι άνθρωποι αυτοί που δεν υπολογίζουν κανένα για δικούς τους λόγους??????

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/01/2009 04:47:12

    «Haaretz»: Opinion*

    Editorial / Hamas' actions don't justify a cruel war against civilians-

    "ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΧΑΜΑΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΕΝΑΝ ΣΚΛΗΡΟ- ΩΜΟ- ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ- ΟΔΥΝΗΡΟ- ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ- ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΜΑΧΩΝ"

    Yossi Melman / IDF's manipulation of the media is bad for democracy-

    "Η ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ"

    Zvi Bar'el / Where have Israel's friends gone?-

    "ΠΟΎ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ;"

    -------
    * Είναι τα τρια κεντρικά άρθρα- απόψεις της εφημερίδας, σήμερα.

    Προβληματισμός & Φόβος. Έχουν σοκαριστεί από τις μαζικές εικόνες των ατέλειωτων νεκρών παιδιών και αναλογιζομένοι το τι θα παθένουν οι Άραβες κι οι άλλοι Μουσουλμάνοι όταν τις βλέπουν, φοβούνται ότι θα τους λυώσουν σε λίγο. Την ίδια αντίδραση εισπράττουν κι απ' όλες του κόσμου τις εβραϊκές κοινότητες. Διαβάζοντας τις συζητήσεις στα σχόλια, αλλά και μπλογκ εβραϊκά, δεν το περίμενα ότι υπάρχει, παγκοσμίως, τέτοια μεγάλη αντίδραση από τους ίδιους τους Εβραίους. Ιδιαίτερα, από την Αμερική. Αντιδρούν στο ότι με δικά τους λεφτά- φόρους σφάζονται τα παιδιά, τώρα, και έχει γιγαντωθεί ένα σιωνιστικο-φασιστικο-ναζιστικό κράτος, τα τελευταία 60 χρόνια. ("Κάλιο αργά, παρά ποτέ"!)...

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/01/2009 04:49:27

    Παθαίνουν, λιώσουν

  18. KaryID avatar
    KaryID 12/01/2009 08:23:09

    Σπύρο, έδειξε το CNN μια παρόμοια διαμαρτυρία στην Αγγλία με λιγοστές σημαίες Ισραήλ.

    Φαίνεται ότι το ενοχικό σύνδρομο των Γερμανών για το ολοκαύτωμα λειτούργησε τελικά ως συλλογική λοβοτομή.

    Η Μέρκελ είχε επισκεφθεί πρόσφατα την κνέσετ όπου την είχαν δεχθεί με εξαιρετικές τιμές και προσκύνησε και στο μνημείο του ολοκαυτώματος.

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/01/2009 09:37:28

    Δεν είναι μόνο αυτό.Η ύπαρξη του Ισραήλ σήμερα εκεί που βρίσκεται σε τίποτε δεν θίγει τα γερμανικά συμφέροντα.Μόνο όσοι θίγονται αντιδρουν.
    Η σύγχυση με το Ολοκαύτωμα και η αντιμετωπιση του Ισραήλ,ενός συγκεκριμένου κρατους σε συγκεκριμένη τοποθεσία εκτός Ευρωπης που έχει δικά του γεωπολιτικά συμφέροντα,εχθρούς και φίλους ανάλογα με τα συμφέροντα αυτά βάσει των διωγμών Ευρωπαίων Εβραίων πολλών εθνικοτήτων του παρελθόντος εξυπηρετεί πολλούς.

  20. KaryID avatar
    KaryID 12/01/2009 09:48:25

    Εμείς όταν στα πλαίσια το δόγματος του ΝΑΤΟ καλούμαστε να παράσχουμε διευκολύνσεις, π.χ. Αστακός, φορτία ή ότι άλλο δεν εμπλεκόμαστε σε μια αντιπαράθεση που μπορεί να μας προκαλέσει μεγάλη ζημιά; (προς το παρόν δεν αναφέρομαι καν στο ανθρωπιστικό, που είναι ένα όνειδος).
    Η Γερμανία είναι στο κέντρο της Ευρώπης, εμείς είμαστε οι αιγαιακοί-μεσογειακοί γείτονες.

    Τι θα γίνει με το πλοίο σήμερα; Εχθές η κα ΥΠΕΞ στην ουσία ένιψε χείρας λέγοντας στον κο Αλαβάνο: ... "υπενθυμίζω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα ενέχει σοβαρούς κινδύνους ..."

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/01/2009 10:46:51

    @ Κary ID
    Oλοι εμπλέκονται.Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι η Αίγυπτος που ενδιαφέρει εμάς συνεργάζεται.
    Τώρα και οι ανθρωπισμοί είναι χρήσιμοι αλλά δεν μπορεί κανείς να υποχρεώσει το Ισραήλ να κάνει κάτι που δεν θέλει.
    Εχουμε εκτεθεί επανειλημμένα υπέρ των Αράβων.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη δυτική χώρα που καταψηφισε στον ΟΗΕ τη δημιουργία του Ισραηλ το 1948 και όλες οι κυβερνήσεις μέχρι το 1991 δεν το είχαν αναγνωρίσει.

  22. KaryID avatar
    KaryID 12/01/2009 11:28:53

    Τα χωρικά ύδατα μπροστά στη λωρίδα της Γάζας που ανήκουν;

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/01/2009 11:38:41

    Σε αυτον που ανηκει η Γάζα,δηλαδή στο Ισραήλ ως δύναμη κατοχής.Επίσημο παλαιστινιακό κρατος δεν υπάρχει.Αλλά και να υπήρχε εν καιρω πολέμου ισχύει ο νόμος του πολέμου.Οποιος θέλει να πάει εκεί θα πρέπει να περάσει από τον αποκλεισμό του Ισραηλινού Ναυτικού.

  24. KaryID avatar
    KaryID 12/01/2009 12:11:16

    Έχεις πολύ δουλειά!! τώρα Ψυχραιμία, τα αφήνω για αργότερα.

  25. KaryID avatar
    KaryID 12/01/2009 13:17:12

    Παρέδωσες μαθήματα ευγενούς διαλεκτικής και ορθολογισμού στο άλλο ποστ, ασχέτως του εάν συμφωνώ ή δεν συμφωνώ μαζί σου ιδεολογικά.