#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2010 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη Βουλή η δικογραφία για τα στατιστικά ύστερα από αναφορά Καρατζαφέρη !!!



Διαβιβάστηκε στη Βουλή η δικογραφία, που αφορά τα  στοιχεία για την δημοσιονομική κατάσταση της χώρας, προκειμένου να διερευνηθούν τυχόν ποινικές ευθύνες για τον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή και τους πρώην υπουργούς της ΝΔ, Οικονομίας Γιώργο Αλογοσκούφη και Γιάννη Παπαθανασίου και Υγείας Δημήτρη Αβραμόπουλο.

Η δικαιοσύνη ξεκίνησε να διερευνά την υπόθεση, μετά την κατάθεση από τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ Γιώργο Καρατζαφέρη, των δύο πορισμάτων για την οικονομία, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των ειδικών εμπειρογνωμόνων.

Ο κ. Καρατζαφέρης προσωποποίησε τις ευθύνες κι έτσι η δικαιοσύνη δεν είχε άλλο δρόμο απο την διαβίβαση της υπόθεσης στην Βουλή

Η διευθύνουσα της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Ελένη Ράντου, μετά την ολοκλήρωση της προκαταρκτικής έρευνας, έστειλε τη σχετική δικογραφία στον αντιεισαγγελέα του Αρείου Πάγου Αθανάσιο Κατσιρώδη.

Ο τελευταίος σε συνεννόηση με τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ιωάννη Τέντε διαβίβασαν το φάκελο στη Βουλή, η οποία και θα αποφασίσει για τη σύσταση Εξεταστικής ή Προανακριτικής Επιτροπής που θα διερευνήσει τυχόν ποινικές ευθύνες υπουργών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2010 22:30:34

    μα είπαμε ..και τώρα σε ρόλο ... καραφυρερ χιχχι

  2. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2010 22:32:39

    http://www.zoo.gr/tvplayer/188187

  3. ρηγας φεραιος avatar
    ρηγας φεραιος 27/07/2010 22:36:35

    ΑΞΙΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ...ΑΣ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ...ΤΖΑΜΠΑ ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΔΝΤ;
    ΚΑΙ ΕΝΩ Ο ΚΑΘΕ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΘΑ ΣΤΕΝΑΖΕΙ, ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΙΓΗ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ. ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ. ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ ΘΑ ΑΣΚΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 27/07/2010 23:04:04

    Εγώ πάντως πιστεύω ότι κάθε μορφή "δημιουργικής λογιστικής" είναι εις βάρος της Ελλάδας. Το ποιός ενοχοποιείται και πότε δεν με απασχολεί. Ή μήπως, η ύπαρξη "πράσινης" πρέπει να θέσει στο απυρόβλητο και την "μπλέ";

    • ρηγας φεραιος avatar
      ρηγας φεραιος @ ΠΗΛΕΑΣ 27/07/2010 23:12:48

      Οχι βεβαια κανεισ δεν ειναι στο απυροβλητο, αλλα μην μας πει το ΠΑΣΟΚ οτι αυτο δεν ξερει τιποτα για τον φονο. Το ΠΑΣΟΚ φιλε μου δρα εκδικητικα. Εχω μια καλη ερωτηση και περιμενω μια καλη απαντηση.
      Αν υποθεσουμε-- αν-- οτι τον Οκτωβριο του 2009 η ΝΔ ξανακερδιζε τις εκλογες και αμεσως μετα ετρεχε στο ΔΝΤ τι θα επακολουθουσε;

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ρηγας φεραιος 28/07/2010 02:20:48

        Ασφαλώς και ξέρει το ΠΑΣΟΚ για τον φόνο (και από φόνους, γενικώς). Το θέμα είναι αν η ΝΔ μπορεί να επιβάλλει άνοιγμα της συζητήσεως και για τα χρόνια του Σημίτη. Και αν θέλει, ή θα δεχθεί να συμψηφίσει, τσάτρα-πάτρα, αφήνοντας το ΠΑΣΟΚ να πετάξει και λίγες ατάκες παραπάνω -κυβέρνηση είναι δα. Γιατί δεν ξεχνάω την "Κάθαρση" του Μητσοτάκη, που βρήκε μόνο το "πανωσήκωμα" του Κοσκωτά, για στάχτη στα δικά μας μάτια, ενώ υπήρχαν κραυγαλέες περιπτώσεις παρανομιών -ακόμα και ο λογαριασμός του Κουτσόγιωργα στην Ελβετία ήταν ποινικά κολάσιμος την εποχή εκείνη, αλλά αν και ήταν γνωστός δεν ποινικοποιήθηκε.
        Ως προς το ερώτημα, θέλει ρώτημα; Χαμός θα γινόταν. Και γιατί όλα θα "κούμπωναν" σωστά (ή "Δεξιά" κυβέρνηση, η "αριστερή" αντιπολίτευση) και γιατί η ανικανότητα, που επιδείχτηκε τα προηγούμενα χρόνια από την ΝΔ ήταν μνημειώδης. Εσωτερικές αλληλοεξοντώσεις και παραλυσία στην αντιμετώπιση σε θεωρητικό και δραστικό επίπεδο ταραχών και διεκδικήσεων (ιδέ Δεκ'08) θα ενεθάρυναν κάθε "αντιστασιακό" σχεδιασμό. Ποιός θα "κράταγε"; Ο Υπουργός Εργασίας Γιακουμάτος ή ο θεωρητικός της "στροφής της ετέρας παρειάς" Παυλόπουλος; Η η στιβαρή σφίγξ ο Κωστάκης;
        Άστα φίλε, το ερώτημα σου δέχεται μόνο θλιβερές απαντήσεις. Και είναι, από μόνο του, άσκηση εργασίας για τον Σαμαρά. Που πρέπει να απαλλάξει την ΝΔ από κάθε δοκιμασμένα και αποδεδειγμένα άχρηστο.

      • ρηγας φεραιος avatar
        ρηγας φεραιος @ ρηγας φεραιος 28/07/2010 14:48:50

        τα πολλα τα λογια λοιπον ειναι φτωχια..ας λαβει το θαρρος να τους πει αυτο το ανεπαναληπτο της Μαλβινας: εξω π...ς απο την παραγκα!!! τα κουβαδακια σας και σε αλλη παραλια.!!!

  5. The Saint avatar
    The Saint 27/07/2010 23:17:47

    Αλλη μιά εξεταστική... Σαν αυτή για το Βατοπέδι, την Siemens... Kαι να πεί κανείς ότι στο τέλος θα τιμωρηθεί κάποιος ΣΟΒΑΡΑ υπεύθυνος απο δαύτους, πάει τα κομμάτια... Αλλά μεχρι τώρα οι πορείες των τρεχόντων εξεταστικών άλλα μου δείχνουν...
    Θύματα είμαστε όλοι... Εχουμε τυφλωθεί απο τη στάχτη που μας ρίχνουν συνεχώς...

  6. aurora3363 avatar
    aurora3363 28/07/2010 00:06:33

    αραγε αν ποτε ερθει στην εξουσια η ΝΔ θα κανει εξεταστικη για τα τεκταινομενα σημερα??

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/07/2010 00:32:59

    Σχεδόν ένα χρόνο μετά την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία και ακομα ασχολουμαστε με τα υποτιθεμενα σκανδαλα της ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ κρατά ΚΑΒΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ για να αποπροσανατολιζει τον κοσμακη. Ταίζει τον λαό γαλάζια σκανδαλα για να ξεχνά την πείνα και την ανεργία του ΔΝΤ. Η ΝΔ να καταγγείλει τον εμπαιγμο και να αποχωρίσει μαζικά μέσα στον Αύγουστο από ΟΛΕΣ τις ψευτο-εξεταστικές που μόνο στόχο έχουν τον Καραμανλή και τη ΝΔ. Να καταγγείλει τον εμπαιγμό και τις μεθοδεύσεις του ΠΑΣΟΚ και να αποχωρίσει, παύοντας έτσι να νομιμοποιεί τις επιτροπές αυτές. Μόνο που δεν βλέπω μεγάλη όρεξη για δουλειά από τη ΝΔ. Σα να το χουν κλείσει για διακοπές μου φαίνεται..

  8. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 28/07/2010 03:18:11

    ΟΤΑΝ Ο ΣΗΜΙΤΕΝ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΤΗ ΕU ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΔΙΝΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ Ο ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΣ ΧΟΝΤΡΟΣ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑΣ ΜΟΥΓΚΑ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΣΗΝΟ ΓΙΑ ΤΟ [ΚΑΛΟ] ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΞΕΣΠΑΘΩΣΗ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΨΕΥΤΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ΄. ΜΕΤΑ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕ΄¨ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΑΜΕ ΒΟΛΕΥΤΗ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΔΕΚΑΝΙΚΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.ΚΡΙΜΑ ΠΡΟΕΔΡΕ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕΣ .ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΛΑΒΗΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΟΒΑΡΟ ΣΟΥ.....

  9. Vicky avatar
    Vicky 28/07/2010 08:48:38

    Μωρέ ξεχνάει ότι στην περιβόητη Ε.Π.Υ. είχε φιλήσει τα πόδια του Αβραμόπουλου να διορίσει σαν μέλος ''προστατευόμενη'' του αιθέρια ύπαρξη και συνεργάτιδα του από τα παλιά ? Δεν φταίει αυτός όμως. Ας πρόσεχε και ο Αβραμόπουλος και ο Καλογερόπουλος. Ας τους γίνει μάθημα για το μέλλον.

  10. armageddon avatar
    armageddon 28/07/2010 11:28:43

    ΤΟ ΔΕΚΑΝΙΚΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΝ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΥΣΤΡΙ ΤΗΣ ΛΑΣΠΗΣ..

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/07/2010 12:03:49

    Το ΠαΣοΚ έχει πολλά άπλυτα, σίγουρα, και καλά κάνουν οι σχολιαστές εδώ που το επισημαίνουν. Εγώ θα είμαι ο τελευταίος που θα υπερασπιστεί ένα κόμμα και μάλιστα το ΠαΣοΚ.

    Ομως άπλυτα έχουν και όλα τα άλλα κόμματα. Μηδέ της ΝΔ εξαιρουμένης. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το θυμόμαστε όλοι και να το συνειδητοποιήσουμε επιτέλους. Ο πολιτικός μας κόσμος είναι εμποτισμένος στην διαφθορά. Είτε άμεσα είτε έμμεσα. Γνωρίζοντας δηλαδή και μη μιλώντας.

    (Στην Ιταλία και τη Γαλλία κάποια στιγμή μάλιστα άνοιξε και συζήτηση για τη νομιμοποίηση της μίζας, ε, συγνώμη, της χορηγίας.)

    Εκδικητικά, ξε-εκδικητικά, που δεν διαφωνώ ότι έτσι είναι, σημασία έχει ότι μέρος της σήψης έρχεται στην επιφάνεια και γίνεται γνωστή. Ακόμη και αν δεν στέκονται όλες οι καταγγελίες και κάποιες ίσως να είναι και κατασκευασμένες το σημαντικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.

    Το σημαντικό είναι ότι έχουμε ένα πολιτικό καθεστώς σε εμφανή πλέον σήψη. Και οι χαλκευμένες κατηγορίες πάλι σε αυτό συνηγορούν. Και η χάλκευση είναι σήψη. Και σιγά σιγά μαθαίνουμε το εύρος αυτής της σήψης.

    Τα άλλα κόμματα, και πρωτίστως η ΝΔ που βάλλεται, έχουν κάθε λόγο να βγάλουν τα άπλυτα των "αντιπάλων" τους στην φόρα. Ας το κάνουν. ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. Ας το κάνουν για να ικανοποιήσουν τους οπαδούς τους έστω. Χάρη θα κάνουν και στον εαυτό τους και στην κοινωνία που παρακολουθεί άναυδη. Στην πατρίδα, που τόσο αγαπούν. Στον λαό που σκίζονται να υπηρετήσουν. Χάρη στην δημοκρατία στην οποία ορκίζονται.

    Οι "καλοί τρόποι" και η σιωπή πρέπει να σπάσει. Πρέπει να μάθουμε. Η κοινωνία πρέπει να πληροφορηθεί τι γινόταν και τι, ακόμη και τώρα, συνεχίζει να γίνεται πίσω από την πλάτη της. Ωστε να καταλάβει ότι αυτό το σάπιο καθεστώς πρέπει να αντικατασταθεί. Πρέπει να εκδημοκρατιστεί. Πρέπει να φύγει, να αλλάξει.

    Κι εδώ έχουμε οπαδούς κομμάτων που γκρινιάζουν και δυσφορούν κάθε που το "αντίπαλο" κόμμα βγάζει τα δικά τους απλυτα, αληθινά ή ψεύτικα.

    Κύριοι, ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΚΟΜΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Να βγάλει τα άπλυτα των αντιπάλων του. Ετσι θα προσφέρετε υπηρεσία και στην "παράταξη" (τι πίκρα αυτή η λέξη!) και στην πατρίδα. Στην ελληνική κοινωνία.

    Το πολιτικό σύστημα ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΘΑΡΗ. Αντε να "τιμωρήσει" κάνα δυο και αυτό θάναι όλο που θα κάνει. Το πολιτικό σύστημα ΤΡΕΜΕΙ τις φωνές που ζητούν την αναδιοργάνωση και τον εκδημοκρατισμό του. Που απαιτούν να λογοδοτεί στον λαό. Το πολύ πολύ να μας υποσχεθεί καμμία "αυτοκάθαρση" σαν αυτή της εκκλησίας, που δεν είδαμε ποτέ...

    Η σήψη του πολιτικού σκηνικού και του δημόσιου βίου είναι που τροφοδοτεί με άλλοθι την εγχώρια τρομοκρατία, όπως ακριβώς οι αδικίες των αμερικανών στον μουσουλμανικό κόσμο τροφοδοτούν την ισλαμική τρομοκρατία. Η τρομοκρατία δεν είναι λουλούδι που φυτρώνει στον μπαξέ. Στην κοπριά φυτρώνει.

    Πότε ακούσατε τελευταία και από ποιον κομματικό σχηματισμό προτάσεις για δημοκρατικές αλλαγές στο πολίτευμα που θα εγγυώνται το στρίμωγμα της διαφθοράς και τον σεβασμό της εντολής του πολίτη; Πότε; ΠΟΤΕ; Πείτε μου.

    Πείτε μου εσείς οι δυσφορούντες από τις χαλκευμένες και "χαλκευμένες" καταγγελίες του ΠαΣοΚ; Τι πιστεύετε δηλαδή ακόμη; Οτι είναι ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΩΝ; Αρκεί ένας έντιμος και άφθαρτος αρχηγός να ξεπλύνει όλη αυτή την κόπρο του Αυγείου ως άλλος Ηρακλής; Πόσες φορές θέλετε να ζήσουμε ως κοινωνία αυτόν τον μύθο; Αντιλαμβάνεστε την ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ για την κατάσταση όλων μας; Πότε θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ; Ενα δημοψήφισμα για κάτιτις βρε αδερφέ. Ενα.

    Αν ο λαός δεν απαιτήσει, και μάλιστα ΔΥΝΑΜΙΚΑ, τέτοιες αλλαγές, ούτε συζήτηση δεν πρόκειται να γίνει από την μεριά των επαγγελματιών πολιτικών.

    Απομακρυνθείτε λοιπόν από τα κόμματα. Κανένα κόμμα δεν θα φέρει την σωτηρία της πατρίδας μας. Οσο τα κόμματα επιμένουν πως πρέπει να πηγαίνουμε μια στα τέσσερα χρόνια να ψηφίζουμε και τίποτε άλλο μετά, τα κόμματα υπηρετούν ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.

    Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις αυτό έλληνα δεξιέ-πασόκε-αριστερέ-πατριώτη πολίτη;
    Φαίνεται πως είναι.

    Θραξ Αναρμόδιος

  12. thouthou avatar
    thouthou 28/07/2010 23:30:37

    Το μόνο που βλέπω εγώ, είναι να στέλνει ευχαριστήριο σημείωμα ο Σαμαράς στον Καρατζαφέρη..
    Μετά τους βατοπεδινούς, αυτή είναι άλλη μια αφορμή για τον Σαμαρά να ξεφορτωθεί όλη την μούχλα τύπου Παυλόπουλων, Αλογοσκούφηδων, που δεν μπορεί να το κάνει στο ξεκάρφωτο, λόγω εσωκομματικών ισορροπιών...
    Μοναδική ευκαιρία για τον Σαμαρά -που για λόγους σταθερότητας αναγκάζεται πολλές φορές να υπερασπιστεί την πολιτική Καραμανλή- να απαγκιστρωθεί από αυτή, "λόγω αντικειμενικών δεδομένων"...
    Ουσιαστικά, ο καρατζαφέρης δεν χτυπάει Σαμαρά, χτυπάει διακυβέρνηση ΝΔ, η οποία είναι και βαρύδι για τον Σαμαρά... Ο οποίος, αν το παίξει σωστά, θα βγει κερδισμένος...
    Stress test....