#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2008 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στης ακρίβειας τον καιρό, ή φάτε μάτια ψάρια...

Με εντυπωσίασαν τα 41 μέτρα εναντίον της ακρίβειας που ανακοίνωσε ο κ. Φώλιας. Όπως γράφει και το «Αντί» στο τεύχος του που κυκλοφορεί πρόκειται περί ενός άκρως επικοινωνιακού και συμβολικού αριθμού, που παραπέμπει κατευθείαν στον Αλή Μπαμπά και τους 40 κλέφτες. Δεν είναι βέβαια «41» ακριβώς, κάτι λιγότερο είναι, αλλά αφήνω σε εσάς να τους εντοπίσετε. Να μην τα κάνω κι όλα μόνος μου.

Τέλος πάντων. Από τα 41 αυτά μέτρα πρόσεξα ιδιαιτέρως τα εξής:

Οι αγρότες θα συναλλάσσονται με δίγραμμες επιταγές. Το μέτρο αυτά θα συμβάλει αποφασιστικά στην καταπολέμηση της ακρίβειας, αλλά θα δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στους αγρότες κάθε φορά που θα επιχειρούν να περάσουν τα γαλλοελβετικά σύνορα με Μερτσέντες.

Υποχρεωτική αναγραφή του χρόνου παραγωγής του προϊόντος: Στη περίπτωση των αυγών θα αναγράφετε ο ακριβής χρόνος συνευρέσεως της κότας με τον κόκορα, συνοδεία DVD που θα αποδεικνύει του λόγου τους αληθές. Όσοι αγρότες θα επιχειρούν μοντάζ, θα συλλαμβάνονται.

Επιβράβευση επιχειρήσεων φιλικών προς τον καταναλωτή: Θα σαρώσουν τα βραβεία, οι ενορίες και οι οίκοι ανοχής.

Αναβάθμιση της Επιτροπής Ανταγωνισμού: Πάει, θα πήξουμε στους «κουμπάρους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. plagal avatar
    plagal 01/03/2008 19:20:24

    Ωραια η Μονικα Μπελουτσι (πολυ πολυ πολυ ωραια για την ακριβεια) αλλα που κολλαει με την ακριβεια?

  2. Γιώργος Κούρβας avatar
    Γιώργος Κούρβας 01/03/2008 19:24:16

    Τι να διαβάσουμε, ρε, φίλε;
    Πλάκα μας κάνεις; Την έχω τη φωτογραφία και πάλι "έπαθα", όταν άνοιξε ξαφνικά μπροστά μου η σελίδα! "40 χρόνια βαρελάς, τέτοιο πάτο δεν έχω ξαναδεί", που 'λεγαν και οι "παλαιοί"!
    Αυτή θα γίνει η σελίδα με τις περισσότερες επισκέψεις και τις λιγότερες ...αναγνώσεις! Να γράψουμε και το όνομα της καλλιτέχνιδας; Monica Belucci, - ΑΛΒΑΝΙΔΑ! (Να κατέβει μ' αυτήν στην αφίσα ο Τσενάυ, να δεις μέχρι και τους ...Χρυσαυγίτες παρέα με τον Παπαθεμελή να κολλάνε αφίσες της ...Μεγάλης Αλβανί(δ)ας).

    Αντίστοιχο της εικόνας και το κομμάτι, -για να μην ξεχνιόμαστε κι εντελώς.

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/03/2008 19:39:55

    Η αλήθεια είναι ότι οι έμποροι για να κάνουν την κομπίνα αγοράζουν από τους αγρότες φτηνά αλλά το τιμολόγιο γράφουν μεγαλύτερη τιμή. Αγοράζουν 10 και γράφουν 20. Πετυχαίνουν τα εξής πράγματα.
    1) Για το 10 μαϊμού δεν πληρώνουν φόρο.
    2) Για το 10 μαϊμου ο αγρότης εισπράττει το ΦΠΑ από την εφορία
    3) Με το 20 σαν τιμή αγοράς του προϊόντος άνετα μπορούν να πουλήσουν για 30.

    Ίσως να πετυχαίνουν κι άλλα αλλά αυτά ξέρω εγώ. Αφού τα ξέρω εγώ τα ξέρουν και οι αρμόδιοι. απλά αφήνουν τα κυκλώματα να αλωνίζουν.

    Είναι ξεφτίλα να πληρώνει ο Έλληνας τη ντομάτα ίσα με το Γερμανό.

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/03/2008 19:40:58

    Το παραπάνω δε θα συνέβαινε αν όλες οι πληρωμές γίνονταν μέσω τραπέζης και μόνο βάση τιμολογίου.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2008 19:44:00

    Η Μόνικα είναι προφανώς το «Φάτε μάτια ψάρια κλπ.» Έίναι και αυτό μέγα μέτρο κατά της ακρίβειας. Για τους αγγλομαθείς, άλλο μέτρο είναι το wish sandwich, "when you have two slices of bread and wish you had some cheese between them" (από τους Blues Brothers)

  6. Theodore avatar
    Theodore 01/03/2008 19:49:11

    Διαμαρτυρομαι εντονως. Γιατι μονο απο πισω η φωτο; Χαθηκε και λιγο απο μπρος;

  7. Theodore avatar
    Theodore 01/03/2008 19:53:42

    Εχω την αποψη, οτι για τα αγροτικα, θα λυνοταν το προβλημα, αν ο αγροτης υοχρεωνοταν να πληρωνει ΦΠΑ με το τιμολογιο που παρουσιαζει. Τοτε, δεν θα τον συνεφερε να ανεβαζει ψευτικα την τιμη.
    Αλλα οι καραγκιοζηδες πολιτικοι μας, λαικιστες του κερατα γαρ, δεν τολμπουν να το κανουν.
    Δε νομιζω δε, οτι στην ΕΕ γινεται το ιδιο. Αν καποιος ξερει περισσοτερα, ας το γραψει, γιατι αν ειναι ετσι, πρεπει να φωναξουμε.
    Δε μπορει, για να κανει πολιτικη η εκαστοτε κυβερνηση, να πληρωνουμε εμεις τα σπασμενα.

  8. factorx avatar
    factorx 01/03/2008 20:29:18

    "Φάτε μάτια ψάρια". archaeopteryx προσλαμβάνεσαι εθελοντής.
    Αλλάζω και τον τίτλο τώρα που αποκαλύφθηκε το υψηλό νόημα του σχολίου.

  9. factorx avatar
    factorx 01/03/2008 20:30:26

    Εξάκτινε, μην είσαι τόσο καρτεσιανός σε παιδί μου. Μου την σπας μερικές φορές (με όλη την εκτίμησή μου)

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/03/2008 23:05:21

    Προσπαθώ να σέβομαι τη σοβαρότητα του μπλογκ και να παραμένω εντός θέματος. ;)
    .
    .

    Επίσης ωραία τα ημισφαίρια της Μόνικας αλλά στη γυναίκα προτιμάω το μυαλό της. ;)
    .
    .
    Τώρα αν μου πεις ότι πολλές δεν έχουν και πολύ οποτε τα ημισφαίρια είναι ο σίγουρος δρόμος τότε έχεις δίκιο. :P
    .
    .

  11. Factorx avatar
    Factorx 01/03/2008 23:14:50

    Η σοβαρότητα θα μας φάει.