#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2010 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Στηρίζουν το ΠΑΣΟΚ μέχρι να ολοκληρώσει το μνημόνιο»



«Το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να βγάλει τη χώρα από την κρίση», τόνισε ο Αντώνης Σαμαράς στη συνεδρίαση της ΚΟ του κόμματος από την οποία εξαπέλυσε σφοδρή επίθεση στην κυβέρνηση, λέγοντας μεταξύ άλλων:

Η κυβέρνηση με την πολιτική της πέτυχε το κατόρθωμα της ύφεσης του πληθωρισμού και της ανεργίας, αφού κορόιδεψε τον ελληνικό λαό, λέγοντας ότι λεφτά υπάρχουν για να κερδίσει τις εκλογές

Για να  μην πονοκεφαλιάζουν άδικα προκειμένου να καταλάβουν πως φτάσαμε στη σημερινή κρίση, θα ήθελα να σας διαβάσω ένα απόσπασμα, πρόσθεσε: «…Οι εξελίξεις στο δημόσιο χρέος αυξήθηκαν με μέσο ετήσιο ρυθμό 40% από το 1981 ως το 1987. Οι δαπάνες δεκαπλασιάστηκαν μέσα σε μια δεκαετία! Σε αυτή την κατάσταση φτάσαμε λόγω των ανεξέλεγκτων αυξήσεων των δημοσίων δαπανών κατά τα προηγούμενα χρόνια. Και το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν μπορούμε πια εύκολα να ελέγξουμε την κατάσταση, γιατί μπήκε ήδη σε λειτουργία ο αυτόματος πιλότος του δημοσίου χρέους και άλλων ανελαστικών κονδυλίων, που επηρεάζουν αυτόνομα τη διαμόρφωση του προϋπολογισμού, ανεξάρτητα δηλαδή από την κυβερνητική βούληση…»

Αυτό το αποκαλυπτικό απόσπασμα δεν είναι πρόσφατο. Και δεν το υπογράφει στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας. Είναι του 1988 και το υπογράφει ο Απόστολος Λάζαρης, από τους πρώτους οικονομικούς υπουργούς του ΠΑΣΟΚ.

Διατυπώνει, ήδη από τότε, τη θέση που εμείς προβάλαμε πρόσφατα: Ότι το φαύλο κύκλο ελλειμμάτων-χρέους, τον έθεσε σε κίνηση το ΠΑΣΟΚ από τη δεκαετία του 1980!



Όχι, το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να μας βγάλει από την κρίση! Μπορεί μόνο να μας βυθίσει περισσότερο… Βέβαια, το στηρίζουν πολλοί, ώσπου να ολοκληρώσει την εφαρμογή των μέτρων που περιλαμβάνονται στο Μνημόνιο. Αλλά κανείς δεν πιστεύει πια, ότι μπορεί να οδηγήσει την χώρα έξω από την κρίση.

Μόνο η Νέα Δημοκρατία μπορεί. Και γι’ αυτό το ΠΑΣΟΚ την πολεμάει λυσσαλέα. Προσπαθεί να την ακυρώσει, προσπαθεί να τη αποδυναμώσει, προσπαθεί να την απαξιώσει. Προσπαθεί, αλλά δεν τα καταφέρνει!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εκηβόλoς avatar
    Εκηβόλoς 18/06/2010 17:49:39

    To μνημόνιο είναι μια συμφωνία υποτέλειας και κατοχής της χώρας από τις ΗΠΑ,ΕΕ και ΔΝΤ.Μόνο ένας εχθρός ή ένας προδότης θα υπέγραφε ένα τέτοιο κατάπτυστο κείμενο.Μήπως ο Σαμαράς θα έπρεπε να ανεβάσει τον τόνο της αντιπαράθεσης χρησιμοποιώντας τους παραπάνω χαρακτηρισμούς;Δε φτάνει μόνο η καταψήφιση του μνημονίου, όταν οι εργαζόμενοι οδηγούνται στο κολαστήριο του ΔΝΤ με κατακρεουργημένα τα δικαιώματά τους.Μήπως θα έπρεπε να χαρακτηρίσει εμπαιγμό το δίλημμα χρεοκοπία ή μέτρα και να προτείνει την ελεγχόμενη χρεοκοπία εδώ και τώρα και όχι ύστερα από δύο χρόνια που θα έχει εκτοξευθεί το χρέος στα 500 δις;Μόνο φωτιά και τσεκούρι.Αλλιώς δεν έχει άδικο η πλειοψηφία που θεωρεί και τα δύο κόμματα το ίδιο.

  2. socrates avatar
    socrates 18/06/2010 17:50:13

    Ο Παπανδρέου έχει πρώτα τα πληρώσει μερικά ακόμη ακριβά γραμμάτια πριν πάρει την άγουσα.
    Πρώτα υπέγραψε το μνημόνιο που κρέμασε μια λαιμητόμο πάνω από την κρατική περιουσία.
    Δεύτερο ακύρωσε τον αγωγό Μπουργάς-Αλεξανδρούπολης
    Παραμένουν ακόμη ο κυπριακό και το σκοπιανό.
    Μέχρι το τέλος του χρόνου θα τα προχωρήσει και αυτά.
    Μετά μπορεί να πεί "αποστολή εξετελέσθη".
    Να δώ μόνο που θα βρούν γωνιές να κρυφτούν οι 160 βουλευτές του.

  3. Μαρία avatar
    Μαρία 18/06/2010 17:57:14

    Ποιο μνημόνιο; Θα μας τρελάνουν; Αυτό το διάβασα μόλις! Μην κάνετε το δικό μου λάθος να το θεωρήσετε απλά ένα πομπώδη δημοσιογραφικό τίτλο αν προηγουμένως δεν διαβάσετε το άρθρο.Σημειωτέον ότι το άρθρο το υπογράφει υποψήφιος Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ της Α' Αθήνας.

    ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΑΝ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ!
    http://www.blogpress.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=117:2010-06-17-21-38-47&catid=37:-blog&Itemid=60


    Γι'αυτό έκλεισαν και το κανάλι SBC; Χθες είχε προγραμματίσει αναλυτική παρουσιάση των επίμαχων άρθρων του μνημονίου.
    Φτάνει πια! Η υπομονή μας εξαντλήθηκε! Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει!

  4. Greco avatar
    Greco 18/06/2010 18:06:31

    οσα λαθη και αν ακανε κατα την πενταετια ο καραμανλης,τους τσουζει αγρια τους πασοκους και τα γιουσουφακια τους που δεν ψηφισε το καταπτυστο "μνημοσυνο" της εθνικης υποτελειας

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Greco 18/06/2010 18:23:03

      Το "λάθος" του Καραμανλή - όπως είπε και σε μια συνέντευξή του ο Μίκης - είναι ότι είπε πολλά "Όχι". "Όχι" στους Αμερικανούς στο Βουκουρέστι, "Όχι" στο Σχέδιο Ανάν, "Όχι" στους Αμερικανούς για τους αγωγούς με ταυτόχρονο άνοιγμα στους Ρώσους... Μετά ξεκίνησαν οι φωτιές, τα Δεκεμβριανά, τα ΜΜΕ...Λίγο θέλει; Όπως λέγαν και οι Βυζαντινοί σπεσιαλίστες της υψηλής στρατηγικής : "Η υπονόμευση του εσωτερικού του εχθρού είναι ο φθηνότερος δρόμος για τη νίκη".

      • αθανασιος Ι. avatar
        αθανασιος Ι. @ Μαρία 18/06/2010 18:26:25

        Μαρία- προφανώς αυτός ήταν ο λόγος που δέχτηκε στο σπιτάκι του τον ΓΑΠ ..ΤΟΝ ΕΧΕΙ συγχωρέσει

      • Μαρία avatar
        Μαρία @ Μαρία 18/06/2010 18:28:12

        Ναι...δεν έχεις άδικο σ'αυτό! Μου κακοφάνηκε πολύ όταν το είδα! Ήταν κι ο φίλος...Ταγίπ!

  5. αντισταση avatar
    αντισταση 18/06/2010 18:17:19

    paidia akoyste ki ayta
    http://www.youtube.com/watch?v=JsV07U2lqKQ

    http://www.youtube.com/watch?v=ihi7w-F4giE

  6. ABC avatar
    ABC 18/06/2010 18:52:00

    ΟΛΑ θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν ο ΓΑΠ έκανε ΣΟΒΑΡΗ & ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. Όμως το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να γίνει ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ της Χώρας "at any cost". Και έχοντας αυτοσκοπό μόνο την Πρωθυπουργική Καρέκλα, ήταν ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ στα πάντα (ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΒΑΣΙΚΟ ΜΕΤΟΧΟ, ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ, ΟΛΠ/COSCO, Ο.Α., ΤΡΑΠΕΖΕΣ), και κυρίως στις επανειλημμένες εκκλήσεις του τέως Πρωθυπουργού για ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ στα θέματα της Οικονομίας.
    Να θυμίσω, ότι συμμετείχε και ο ίδιος σε ΠΟΡΕΙΕΣ και ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ μαζί με τους εκάστοτε συνδικαλιστές και, ΒΕΒΑΙΩΣ, συνεπικουρούμενος πάντα από τους ... αξιότιμους δημοσιογράφους των ΜΜΕ, προκειμένου να μην εφαρμοστούν τα μέτρα που τολμούσε να πάρει η προηγούμενη Κυβέρνηση.

    Ας μην απορούμε τώρα για την "υποδούλωση" της Χώρας μας. Όλα έχουν την εξήγησή τους.

    Αλήθεια τί έχουν να μας πουν τώρα οι κύριοι κύριοι των ΜΜΕ για:
    - την ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ 1,5 ΕΥΡΩ τώρα που το βαρέλι έχει $70 (όταν, εν μέσω της ΠΕΤΡΕΛΑΪΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ με το βαρέλι στα $150 είχει 0,98ΕΥΡΩ/λίτρο - και αφιέρωναν ατέλειωτες ώρες σε ρεπορτάζ κατακρίνοντας την τέως Κυβέρνηση?
    - τον ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ στα 5,4 μονάδες, όταν μεσούσης της Παγκόσμιας Οικονομικής Κρίσης ήταν γύρω στη 1 μονάδα.
    - για το ΣΚΑΝΔΑΛΑ SIEMENS (ΠΑΣΟΚ) που ζημείωσε το Ελληνικό Κράτος με δισεκατομμύρια ευρώ, ενώ εκείνοι αφιέρωναν ατέλειωτες μέρες-μήνες για τα υποτιθέμενα σκάνδαλα "ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΥ" και "ΠΑΚΙΣΤΑΝΩΝ" ???
    - την παραπληροφόρηση, διαστρεύλωση των ειδήσεων, την καταστροφολογία που φρόντιζαν να διασπείρουν πριν καλά καλά παραλάβει η Κυβέρνηση ΚΑΡΑΜΑΝΛΉ στοχεύοντας στην αποδόμηση του ίδιου του Καραμανλή από την πρώτη μέρα της Πρωθυπουργίας του??

    Ελπίζω κάποτε οι Έλληνες να καταλάβουν το "έγκλημα" που διέπραξαν - παρασυρόμενοι από τα ΠΑΣΟΚΟ-διαπλεκόμενα ΜΜΕ που κυριαρχούν στην πολιτική ζωή του τόπου - να επαναφέρουν το ΠΑΣΟΚ στην Εξουσία με τον ΓΑΠ να ολοκληρώνει το "καταστροφικό" έργο του πατέρα του.

    • xrayman avatar
      xrayman @ ABC 19/06/2010 01:29:00

      Δεν τον ενδιέφερε ήταν να γίνει ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ της Χώρας. Ήταν ταγμενος από καιρό απο τους «φίλους» να υπηρετήσει το ΣΧΕΔΙΟ για να επιβαιβεωθει ξανά η ρήση του ποιητή....
      ’Ήρθαν ντυμένοι «φίλοι» αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας. Και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους’.

  7. Γιάννης avatar
    Γιάννης 18/06/2010 19:02:16

    Αντε πάλι με την υπερήφανη εξωτερική πολιτική του ΚΚ: Για την ιστορία, δεν είπε ποτέ όχι στο σχέδιο ΑΝΑΝ, για την ακρίβεια δεν πήρε ποτέ θέση. Δεν είπε όχι στους Αμερικάνους για τους αγωγούς γιατί κανένα αμερικάνικο σχέδιο αγωγών που να ωφελεί την Ελλάδα. Τα ανοίγματα στους Ρώσους είδαμε όσο απέδωσαν: Η Ρωσία αποδυνάμωσε η ίδια τον αγωγό την ίδια στιγμή που υπογράφει σημαντικότατες συμφωνίες με την Τουρκία. Τώρα αν νομίζετε ότι το βέτο στο θέμα της ΠΓΔΜ είναι αυτό που εξαγρίωσε τους Αμερικάνους μάλλον έχετε πολύ μεγάλη ιδέα για τη θέση και τη σημασία της χώρας μας διεθνώς. Όσο για τις πυρκαγιές φτάνει πια με τις θεωρίες συνωμοσίας: Οι ελληνικές κυβερνήσεις έχουν αποδειχθεί ανίκανες να προστατεύσουν το δασικό πλούτο της χώρας και οι κυβερνήσεις του ΚΚ αποδείχθηκαν κατατροφικά λίγες σε αυτό τον τομέα. Τέλος σε ό,τι αφορά τα Δεκεμβριανά το δίδυμο Καραμανλή - Παυλόπουλου άφησε τους ταραξίες να καταστρέφουν για δύο μέρες χωρίς τη στοιχειώδη πολιτική βούληση παρέμβασης. Δεν ευθύνεται κανένας ξένος παράγοντας παρά μόνο η ανικανότητα και η αβελτηρία της προηγούμενης κυβένρησης!

    • nick avatar
      nick @ Γιάννης 18/06/2010 19:48:03

      Μόνο 2 κατηγορίες ανθρώπων υποστηρίζουν ότι ο Κ. Καραμανλής δεν ειπε ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν:
      Οι ναιναικοι του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ που αφού ξεφτιλίστηκαν υποστηρίζοντας το ναι, έψαχναν για συνενόχους και οι υπερπατριώτες του τηλεκόμματος (ΛΑΟΣ) που από το ΟΧΙ στο Ανάν έφτασαν να στηρίζουν με όλες τους τις δυνάμεις τους ναιναικους του ΠΑΣΟΚ (Δεν είναι περίεργο, το κόμμα αυτό είναι δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ και των νταβάδων, με μόνη εντολή να προξενήσει εκλογική ζημιά στη ΝΔ).
      Αφού κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε λοιπόν, αναζητήστε τις δηλώσεις του Τάσσου Παπαδόπουλου (σε κοινή επίσκεψη με τον Καραμανλή στη Νέα Υόρκη), όπου δήλωσε πως με τους Καραμανλή-Μολυβιάτη είχαν κοινή στρατηγική και συμφωνούσαν σε ΟΛΑ.
      Αν πάλι θέλετε να συνεχίσετε να κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε, δεν πειράζει. Το τεράστιο ΟΧΙ του Καραμανλή στο Ανάν δε σβήνεται. Ό,τι και να πουν οι νταβάδες, ό,τι και να πουν αυτοί που ακούν και αναπαράγουν μόνο αυτά που τους λένε οι νταβάδες…

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Γιάννης 18/06/2010 21:02:27

      Σχέδιο Ανάν: “Τώρα που έχει έρθει η ώρα της κρισιμότερης απόφασης της σύγχρονης ιστορίας μας, η μεγάλη δημοκρατική και προοδευτική παράταξη, συνεπής στις αρχές, στους αγώνες και στις παραδόσεις μας, λέει το «ναι» στο κοινό μέλλον των δυο Κοινοτήτων, το «ναι» στην κοινή συμβίωση, το «ναι» στην ένταξη μιας επανενωμένης Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Λέει «ναι» στη συνεργασία και «όχι» στο διχασμό. Λέει «ναι» στην προοπτική και «όχι» στη στατικότητα… Το ΝΑΙ θα είναι μια γενναία ιστορική, πατριωτική στάση υπέρβασης του παρελθόντος”, δήλωσε 2 ώρες πριν το προγραμματισμένο διάγγελμα του Τάσσου Παπαδόπουλου, γεγονός διπλωματικά και πολιτικά απρεπέστατο διότι επιχείρησε να προκαταβάλει την τοποθέτηση του Προέδρου της Κύπρου. (Απόσπασμα από την Καθημερινή 8.4.2004)

      Δηλώσεις Καραμανλή για το Σχέδιο Ανάν: Αναφερόμενος στο δημοψήφισμα του 2004 για το σχέδιο Ανάν, ο κ. Καραμανλής αναφέρθηκε στη δυναμική, όπως είπε, «στάση της Κυβέρνησης (του) στο να εξασφαλίσει το δικαίωμα στους Κυπρίους αδελφούς να ψηφίσουν όπως ήθελαν, στην ουσία να καταψηφίσουν ένα σχέδιο, το σχέδιο Ανάν, που δεν τους ταίριαζε, δεν τους πήγαινε».

      «Και το αντιπαραβάλω αυτό με τη δική σας τότε στάση που επιμένατε δημοσίως και έντονα να πιέσετε τους Κυπρίους να ψηφίσουν υπέρ», είπε ο κ. Καραμανλής απευθυνόμενος προς τον κ. Παπανδρέου.

      Στο θέμα αυτό, συνέχισε, «θεωρώ τον εαυτό μου πραγματικά υπερήφανο που με τη στάση μου συνέβαλα ώστε να μπορέσουν οι Κύπριοι να αποφασίσουν αυτό που ήθελαν και να μην τους επιβληθεί κάτι που δεν τους ταίριαζε». Είχαν προηγηθεί οι δηλώσεις Παπαδόπουλου περί σύμνοιας απόψεων με τον Κ. Καραμανλή.


      Βέτο στο Βουκουρέστι: Σε παραπέμπω στα δημοσιεύματα της εποχής και στις φωτό με την ξινισμένη μουρίτσα της Κοντολίζας μετά το τέλος της συνεδρίασης!

      Αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη: «…η διακρατική συμφωνία κατοχυρώνει τα συμφέροντα μόνο της μιας πλευράς», (σ.σ.: της Ρωσίας) είχε δηλώσει ο ΓΑΠ στις 10 Σεπτεμβρίου του 2009 εξοργίζοντας τους Ρώσους! Αξίζει να δούμε την δήλωση αυτή σε συνδυασμό με τη δήλωση του Αμερικανού υφυπουργού των εξωτερικών επί Μπους :”Aποτελεί στρατηγικό λάθος το 80% του φυσικού αερίου της χώρας σας να προέρχεται από την Gazprom.
      H πρακτική αυτή πλησιάζει σε αυτό που λέμε μονοπώλιο“, είπε και εξαντλώντας τα όρια πίεσης προς την ελληνική κυβέρνηση εν όψει της επίσκεψης Kαραμανλή στη Mόσχα στα τέλη Aπριλίου, συμπλήρωσε, «αναρωτιέμαι ποια πολιτική ηγεσία δεν βλέπει ότι μια τέτοια εξάρτηση είναι επικίνδυνη». (Δημοσίευμα της Καθημερινής, 11 Απριλίου 2008) Σαν "όχι" στα σχέδια των Αμερικανών για τον δικό τους αγωγό που περνά απ' τα Σκόπια εξαιτίας της ελληνορωσικής συνεργασίας μου κάνει εμένα...


      Άρα, ποιος κατέστρεψε τις σχέσεις μας με τη Ρωσία; Η τελευταία δικαίως κάνει πλέον business με τον Ερντογάν αφού όπως δήλωσε Ρώσος αξιωματούχος τόσο η Ελλάδα όσο και η Βουλγαρία προσανατολίζονται πλέον δυτικά!


      Πυρκαγιές: Θεωρίες συνομωσίας...Ένας απ' τους συλληφθέντες Τούρκους αξιωματικούς κατηγορούμενος για συμμετοχή στο σχέδιο Βαριοπούλα πρόσφατα πρόλαβε να δηλώσει μπροστά στις τουρκικές κάμερες κατά τη μεταφορά του στις φυλακές ότι "Όταν με έβαζαν να καίω ελληνικά δάση ήταν καλά, τώρα με βάζουν φυλακή". Είδαν οι φίλοι του Γιωργάκη ότι με τον "κουμπάρο" δεν βγάζουν άκρη και είπαν να ανεβάσουν τον...χορευτή με τις ζεϊμπεκιές! Τους βγαίνει σε καλό! Κάθε μέρα και πιο πολύ! Άλλωστε δείγματα γραφής είχε δώσει απ'την θητεία του στο Υπ. Εξωτερικών. “«Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας» Συνέντευξη τύπου στην Ελληνική πρεσβεία του Καναδά -1999)

      "Δεκεμβριανά". Σ'αυτό θα συμφωνήσω! Η αδράνεια της κυβέρνησης τότε ήταν εξοργιστική! Η διακριτική παρακολούθηση της καταστροφής δημόσιας και ιδιωτικής περιουσίας είναι ασυγχώρητη! Αναρωτιέμαι συχνά όμως που είναι η καταπιεσμένη από το σύστημα εκείνη "γενιά" που κατέβηκε στο δρόμο βλέποντας το μέλλον της "μαύρο"... Το μπογιάτησε ο Γιωργάκης;

      • ΦΩΝΗ avatar
        ΦΩΝΗ @ Μαρία 19/06/2010 19:39:06

        «Πυρκαγιές: Θεωρίες συνομωσίας…Ένας απ’ τους συλληφθέντες Τούρκους αξιωματικούς κατηγορούμενος για συμμετοχή στο σχέδιο Βαριοπούλα πρόσφατα πρόλαβε να δηλώσει μπροστά στις τουρκικές κάμερες κατά τη μεταφορά του στις φυλακές ότι “Όταν με έβαζαν να καίω ελληνικά δάση ήταν καλά, τώρα με βάζουν φυλακή”».

        Αυτό που το διάβασες; Μπορείς να δώσεις κάποια πηγή;

      • Μαρία avatar
        Μαρία @ Μαρία 19/06/2010 20:19:51

        Φυσικά! Το διάβασα στον Ινφογνώμωνα, είναι το blog του Σάββα Καλεντερίδη, πρώην αξιωματικού της ΕΥΠ. Το άρθρο αναφερόταν στο "Σχέδιο Βαριοποπούλα". Αν το ψάξεις μέσω της μηχανής αναζήτησης του blog θα το βρεις.

      • ΦΩΝΗ avatar
        ΦΩΝΗ @ Μαρία 19/06/2010 20:48:51

        Mαρία.
        Συγνώμη, αλλά δεν το βρίσκω.
        Μπορείς να μου αναφέρεις το σχετικό link;

      • Μαρία avatar
        Μαρία @ Μαρία 19/06/2010 21:56:13

        Δεν βρήκα ακριβώς το άρθρο στο οποίο το διάβασα στον Ινφογνωμωνα (εκείνο μιλούσε για το σχέδιο Βαριοπούλα) αλλά βρήκα μια συνέντευξη του Καλεντερίδη που το αναφέρει.

        Ο Σάββας Καλεντερίδης,δηλώνει ότι στο παρελθόν οι Τούρκοι θεωρούσαν ότι ασκούσαν «πολιτική» βάζοντας φωτιές στην Ελλάδα. «Είναι βέβαιο ότι μας έβαζαν φωτιές» δηλώνει ο Σάββας Καλεντερίδης.

        'Εχουμε μια ομολογία. Ο Γιασάρ Οζ ήταν μέλος τουρκικής παρακρατικής οργάνωσης που ήταν συνάμα συμμορία της μαφίας. Στο εσωτερικό της Τουρκίας έκαναν δολοφονίες και χτυπήματα σε κουρδικούς στόχους. Κάποια στιγμή ο Οζ συνελήφθη με δέκα κιλά ηρωίνη. Οταν τον έπιασαν οι αρχές ασφαλείας και τον οδηγούσαν στη φυλακή, μπροστά στα τηλεοπτικά κανάλια άρχισε να φωνάζει. Μάλιστα, κάποιοι τον είχαν προειδοποιήσει να μην πει κουβέντα, αλλά εκείνος πρόλαβε να φωνάξει: “Οταν έβαζα φωτιές στην Ελλάδα, ήμουν καλός και τώρα με κλείνετε φυλακή;”».

        Είναι διαφωτιστική συνέντευξη.
        http://www.efylakas.com/archives/1897

  8. aristotelis avatar
    aristotelis 18/06/2010 19:54:44

    Ευτυχώς Γιάννη, που ήρθε ο ΓΑΠ και ανύψωσε την Ελλάδα σε επίπεδα μοναδικά για την σύγχρονη ιστορία μας...Αλλά φυσικά και στο σχέδιο Ανάν είχε επιδείξει τον ίδιο ζήλο, κατεβαίνοντας στην Κύπρο και προπαγανδίζοντας υπέρ του ΝΑΙ. Και δεν επέδειξε μόνο ζήλο αλλά και διορατικότητα αφού κατάφερε να αντιληφθεί την βούληση του Κυπριακού Λαού...
    Αντιθέτως δε ο Καραμανής για μια ακόμη φορά τα έκανε θάλασσα όπως άλλωστε και σε πολλές άλλες περιπτώσεις...(Ολυμπιακοί Αγώνες, Ολυμπιακή, συμφωνίες με Κίνα και άλλα πολλα όπως οικονομική ανάπτυξη και διατήρηση βιοτικού επιπέδου μικρομεσαίων). Αυτό άλλωστε είναι ξεκάθαρο σύμφωνα και με την ενημέρωση των αντικειμενικών ΜΜΕ της χώρας μας...

  9. PELIAS avatar
    PELIAS 18/06/2010 20:37:27

    ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΣΤΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΑ


    «.ούτε ο Δανειολήπτης, δηλαδή η Ελλάδα, ούτε τα περιουσιακά του στοιχεία, έχουν ασυλία λόγω της Εθνικής κυριαρχίας ή διαφορετικά λόγω της δικαιοδοσίας κατάσχεσης -συντηρητικής ή αναγκαστικής- ή αναγκαστικής εκτέλεσης σε σχέση με οποιαδήποτε ενέργεια ή διαδικασία σχετικά με τη σύμβαση».

    Ακόμα, σε συνδυασμό με το παραπάνω «με την παρούσα ο Δανειολήπτης (δηλαδή η χώρα μας) αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά στοιχεία, από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα σύμβαση, συμπεριλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας, όσον αφορά την άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή και όσον αφορά την εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του, στο βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος»

    =======================

    Σ.Σ.: Ποιος έδωσε το δικαίωμα και σε ποιον ώστε να προσημειώσει την χώρα μας; Ποιος έδωσε λευκή επιταγή;

    Οι Ελληνες πολίτες πρέπει να αντιδράσουν και να προσφύγουν κατα αυτού του συμβολαίου με κάθε μέσο.

    Εμείς εδώ, μέσα και έξω, τί κάνουμε;

    ΠΕΛΙΑΣ

  10. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 18/06/2010 22:48:50

    ΜΗΝ ΚΤΥΠΑΤΕ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ( Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ - Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ )-

    ΑΛΛΟΙ ΣΑΣ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ !
    ========================================================

    ΑΛΗΤΕΣ - ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ - ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ;
    ------------------------------------

    Το σάϊτ του ¨Ζούγκλα¨ μας ¨πληροφορεί¨ ότι στην χώρα που ανατρέπουν τα ¨μνημόνεια της υποτέλειας¨ , όπου ¨Λαός και Στρατός¨ προχωρούν ενωμένοι, την Βενεζουέλα όπου προσπαθούν να προχωρήσουν στον Σοσιαλισμό χωρίς μονοκομματική δικτατορία , ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΥΝ ΤΑ ¨ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ¨ ...

    Όποιος διαβάσει την αμέσως παρακάτω Ζουγκλοειδή είδηση θα διαπιστώσει ότι η κυβέρνηση Τσάβες προσπαθεί να περιορίσει τις υπονομευτικές κινήσεις των ΕΝΩΣΕΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ( οι οποίες κινούνται πάντα σε συνεργασία με τους ιμπεριαλιστές των ΗΠΑ και της Ε.Ε. ) , γεγονός που ενοχλεί άλλο ένα ιμπεριαλιστικό - καπιταλιστικό παρμάγαζο τον λεγόμενο ¨Παγκόσμιο Οργανισμό Εργασίας (ILO , κάτι σαν ¨Σοσιαλιστική Διεθνής¨ και ΠΑΣΟΚ )¨ το οποίο εξέδωσε με την ¨εντολή των κυρίων του¨ και την σχετική ¨καταγγελία¨.

    Το ενδιαφέρον είναι ότι τα παιδιά του ¨Ταρζάν¨ μεταφράζουν την ¨Fedecamaras¨ , η οποία είναι βέβαια ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ - ΚΑΙ ΟΧΙ ¨ΣΥΝΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ - ΕΡΓΟΛΗΠΤΩΝ ¨ , σαν ¨συνδικάτο¨ του οποίου καταπιέζουν τις ¨Ελευθερίες¨ και τις ¨κατακτήσεις¨...

    Βέβαια ο Τσάβες τελευταία δημεύει- κρατικοποιεί τράπεζες ΚΑΙ ΛΙΜΑΝΙΑ και δεν είναι διατεθειμένος να πεθάνει-δολοφονηθεί, όπως το 1974 ο Αλλιέντε στην Χιλή , από τα ¨συνδικάτα¨ των εργοδοτών-καπιταλιστών...

    Τυχαίο το γεγονός - ότι ο ¨Ζορό του Λαού¨ και ο κάθε Ζούγκλας ασκούν την συγκεκριμένη ¨αντικειμενική δημοσιογραφία¨ στην συγκεκριμένη περίοδο ( ;) -δεν νομίζω !

    Διαβάστε :

    Για παραβίαση ελευθεριών των συνδικάτων κατηγορείται ο Τσάβες
    Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2010, 21:21
    -------------------------------------------------------------

    Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Εργασίας (ILO) κατηγόρησε σήμερα την κυβέρνηση της Βενεζουέλας του Ούγκο Τσάβες, ότι παραβιάζει τις ελευθερίες των συνδικάτων.

    Σε έκθεσή του την οποία υιοθέτησε η ετήσια διάσκεψή του που ολοκληρώθηκε σήμερα στη Γενεύη ο ILO «εκφράζει τη βαθιά του ανησυχία για τις κατηγορίες για βία κατά των επικεφαλής των εργοδοτικών οργανώσεων ή των εργατικών συνδικάτων, για την ποινικοποίηση νόμιμων συνδικαλιστικών πράξεων, καθώς και για άλλους περιορισμούς της δημόσιας ελευθερίας που είναι απαραίτητη για την άσκηση των συνδικαλιστικών δικαιωμάτων».

    Ο ILO «καταγγέλλει τις επιθέσεις κατά της έδρας της (εργοδοτικής οργάνωσης) Fedecamaras, τις οποίες δεν ακολούθησε η καταδίκη των δραστών».

    Η έκθεση καταγγέλλει επίσης «το κλίμα εκφοβισμού στο οποίο υποβάλλονται οι επικεφαλής των εργοδοτών», οι οποίοι αναφέρουν ότι απαλλοτριώνεται η γη τους και ότι γίνονται ενέργειες κατά των ιδιοκτησιών τους και των εδρών των οργανώσεών τους.

    Καταγγέλλονται επίσης οι «σοβαρές ελλείψεις στον κοινωνικό διάλογο και την καθυστέρηση ετών για την υιοθέτηση νομοθετικών μεταρρυθμίσεων» που έχει ζητήσει ο ILO, όσον αφορά τον τομέα των συνδικαλιστικών εκλογών και το δικαιώματα των εργατών και των εργοδοτών να δημιουργούν τις οργανώσεις που εκείνοι θεωρούν απαραίτητες.

    Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2010, 21:22

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=147467&cid=5
    ----------------------------------------------------------

    Αφου διαβάσατε την ¨είδηση¨ , τώρα μπορείται να σβήσετε και τα ερωτηματικά στο ¨Αλήτες - Ρουφιάνοι - Δημοσιογράφοι¨.

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 19/06/2010 19:28:21

      α) Ήταν ποτέ δυνατό ο Τριανταφυλλόπουλος να υποστηρίξει τον Τσάβες;
      β) Και γιατί, επειδή κάποτε το έπαιζε αριστερός (ο Τριανταφυλλόπουλος);
      Δεν οικονομάει από το (α), αλλά από την αξιοποίηση του (β).

  11. axbax avatar
    axbax 18/06/2010 23:36:45

    ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
    Προς τον κ. Υπουργό Οικονομικών
    ΘΕΜΑ: Αίτηση Ελλάδας προς το ΔΝΤ για παροχή Διακανονισμού Χρηματοδότησης Άμεσης Ετοιμότητας

    Τα άδικα και σκληρά μέτρα που μαστίζουν την ελληνική κοινωνία έχουν παρθεί στο πλαίσιο της απαράδεκτης συμφωνίας της Ελληνικής Κυβέρνησης, της ΕΕ και του ΔΝΤ.
    Στον εργασιακό και ασφαλιστικό τομέα, επικαλούμενοι τις επιταγές του Μνημονίου, προτείνετε μέτρα που οδηγούν τη χώρα σε ένα κοινωνικό και εργασιακό μεσαίωνα.
    Επειδή
    • έχουμε πια πειστεί ότι χρησιμοποιώντας το κατεδαφιστικό Μνημόνιο και εκμεταλλευόμενοι την οικονομική κρίση, οδηγείτε τους εργαζόμενους δεκαετίες πίσω, καταστρατηγώντας κεκτημένα δικαιώματα δεκαετιών, που κατακτήθηκαν με αγώνες,
    • η Ελλάδα υπέβαλε στο ΔΝΤ αίτηση για παροχή Διακανονισμού Χρηματοδότησης Άμεσης Ετοιμότητας
    • δικαιούμαστε να γνωρίζουμε λεπτομερώς ποιες δεσμεύσεις έχετε αναλάβει.
    Ζητάμε
    Να μας χορηγηθούν όλα τα έγγραφα που αφορούν στην έγκριση εκ μέρους του ΔΝΤ της παραπάνω αίτησης της Ελλάδας για παροχή Διακανονισμού Χρηματοδότησης Άμεσης Ετοιμότητας συμπεριλαμβανομένης και της Δανειακής Σύμβασης που τυχόν υπογράφτηκε μεταξύ Ελληνικής Κυβέρνησης και Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

  12. zackii avatar
    zackii 19/06/2010 07:35:58

    O K.K έχασε την μοναδική ευκαιρία όταν το 2004 έγινε πρωθυπουργός να κλείσει τους απατεώνες φυλακή, στο όνομα της συναίνεσης?? και είδαμε που οδηγήθηκε.
    Αν ο κος Σαμαράς γίνει ποτέ πρωθυπουργός, το αίτημα όλων πρέπει να είναι να περάσει όλους αυτούς από δικαστήριο με την κατηγορία τηε εσχάτης προδοσίας

  13. vassilis avatar
    vassilis 19/06/2010 18:50:04

    Το λαθος του καραμανλη ηταν που εγινε πρωθυπουργος καθως και των αλλων των πασοκων που κυβερνησαν για την μεγαλη αρετη της αρπαχτης.Το πολιτικο συστημα ειναι διεφθαρμενο και καμια διαφορα υπαρχει μεταξυ πασοκ και ΝΔ.Ασφαλως μεριδιο ευθυνης φερνει και ο πολιτης που αποδεχεται τετοιες συμπεριφορες και κοροιδιες και δεν τους στελνει απο εκει που ηρθαν.