#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/12/2011 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Στην ώρα την παρούσα, τι θέλαμε κυβέρνηση σαρανταποδαρούσα;»



Είναι γεγονός ότι έχουν πολύ χιούμορ οι Έλληνες, γι’ αυτό και εκφράζουν την πίκρα τους με όμορφες μαντινάδες και κάλαντα. Ειδικά οι Κρητικοί… γράφουν κάθε χρόνο τέτοια εποχή. Πέρσι μέχρι και την… Ντόρα έβγαλαν πρωθυπουργό αλλά επειδή η προφητεία τους δεν έγινε πραγματικότητα φέτος στην κόρη του Μητσοτάκη τα «έψαλαν» Πόντιοι που δεν κάνουν μαντινάδες.

Όμως, έχουν πολύ πλάκα όσα είπαν στον Παπαδήμο και τη Διαμαντοπούλου που μάλλον την τύχη της Ντόρας θα έχουν.

Στον πρωθυπουργό, λίγο πριν του τα ψάλλει ο Σαμαράς είπαν:

«Έλλην τα του οίκου του δεν έβγαζε εν δήμω, γι΄ αυτό κι εμείς αλλάξαμε πάμε με Παπαδήμο». Άσχετα αν και ο Παπαδήμος δεν μπορεί να μαζέψει τίποτε και ακολουθεί τη γραμμή Παπανδρέου.

Έριξαν και τις μπηχτές τους για το υπουργικό σχήμα: «Στην ώρα την παρούσα, τι θέλαμε κυβέρνηση σαρανταποδαρούσα;» ή «χαράτσια αβέρτα πέφτουνε φτώχεια και ανεργία και νάχει η κυβέρνηση 40 υπουργεία;»

Και το ωραίο το κράτησαν για το τέλος: « Χρόνια πολλά πρωθυπουργέ και ίσια το τιμόνι. Τούτες τις ώρες τις σκληρές, ελπίδα είστε μόνη».

Είπαμε έχουν πλάκα αυτές οι μέρες.

Εκεί που θερμοκρασία έπεσε στους… μείον 50 βαθμούς ήταν όταν έψαλαν τα κάλαντα στον Γ. Παπανδρέου και του είπαν: «Ο αετός και στο χώμα να βρεθεί περήφανα σαλεύει».

Όλοι έκαναν πως δεν άκουσαν αλλά όλοι κατάλαβαν ότι θα είναι η τελευταία φορά που ακούν τέτοια κάλαντα αφού ο… αετός μας αφήνει χρόνους.

 

Όσο για την υπουργό Παιδείας, όπως και η Ντόρα πέρυσι, σίγουρα θα απέκτησε ελπίδες μετά από αυτά που άκουσε:

«Για μια γυναίκα στο ΠΑΣΟΚ τώρα χτυπάει η καμπάνα, Διαμαντοπούλου αρχηγός και το μικρό της Άννα»!

Βέβαια δεν της είπαν ότι η καμπάνα χτυπά και για άλλους λόγους. Όπως π.χ. για τον πολιτικό θάνατο του ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/12/2011 23:01:32

    Εγώ δεν θα εκτιμήσω το χιούμορ τους.
    Αντίθετα, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν δεν πήγαιναν καθόλου να τους πουν τα κάλαντα.
    Αρκετά πια με τις αβρότητες. Η συμμορία αυτή είναι ανεπιθύμητη!

    • mike avatar
      mike @ εναςάσχετος 24/12/2011 11:31:34

      +100000000000000000

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 23/12/2011 23:32:32

    Και ένα από μένα κυρίως για τον Πρωθυπουργό και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, αλλά και για όλους όσους συμμετείχαν στη συμφωνία του Νοεμβρίου που προέβλεπε εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου.

    Η μπέσα λέξη δυνατή, ταιριάζει μόνο σ’ άντρα,
    Όποιος δεν την ετήρησε, τον έφαγ’ η μαρμάγκα.

  3. Παύλος avatar
    Παύλος 23/12/2011 23:36:46

    Γελοιότητες κάθε χρόνο με τα κάλαντα στους πολιτικάντηδες.

  4. Κρης avatar
    Κρης 24/12/2011 03:59:01

    Ο Κιαγιαδάκης σαν πρόεδρος του Ρεθυμνιώτικου σωματείου
    ''συλλογος βρακοφορων κρητης '' αλλη μια φορά οπως θα ηθελε ,
    ξαναβγήκε στις ''τελεοράσεις''
    Μερικες Μαντιναδες
    «Έλλην τα του οίκου του δεν έβγαζε εν δήμω,
    γι΄ αυτό κι εμείς αλλάξαμε πάμε με Παπαδήμο»,
    «Στην ώρα την παρούσα, τι θέλαμε κυβέρνηση σαρανταποδαρούσα;» ή «χαράτσια αβέρτα πέφτουνε φτώχεια και ανεργία και νάχει η κυβέρνηση 40 υπουργεία;»
    Και του ευχήθηκαν
    « Χρόνια πολλά πρωθυπουργέ και ίσια το τιμόνι.
    Τούτες τις ώρες τις σκληρές, ελπίδα είστε μόνη

    απο που που τα κονέ ?
    μα ειναι κουμπαρος της Γιαννας
    ( του παντρεψε την κορη, που για να νιωσει ανετα η κοντεσα , πρωτη φορα στον νομο ράψανε και καλυματα για τις καρεκλες στο κεντρο που εγινε το τραπεζι )

    γενικα ο ''προεδρος'' ένα χούι με την προβολη την εχει
    πριν δυο χρονια για να τιμησει και καλα τον '' εφεδρο αξιωματικο'' οπως και αυτος, οργανωσε ειδικη εκδηλωση με τιμωμενους
    Κωνσταντίνος Μητσοτάκης
    Θεόδωρος Βασιλάκης
    Γεώργιος Βαρδινογιάννης
    Σπύρο Κοκοτός
    h**p://www.rethnea.gr/news/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=3514

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 24/12/2011 14:16:59

    "Εκεί που θερμοκρασία έπεσε στους… μείον 50 βαθμούς ήταν όταν έψαλαν τα κάλαντα στον Γ. Παπανδρέου και του είπαν: «Ο αετός και στο χώμα να βρεθεί περήφανα σαλεύει»."

    ΠΕΘΑΝΑ στὰ γέλια!

  6. φωνη avatar
    φωνη 24/12/2011 21:03:51

    Η γιαγιά μου σήμερα στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι μου σχολίαζε τον Παπαδήμο:
    "Εγώ το καλό του Παπαδήμου ακόμα δεν το είδα. Τι έκανε δηλαδή; Τι άλλαξε;Έγινε καμιά αλλαγή; Και ούτε η φωνή του ακούγεται, δε μιλάει, δεν έχει λίγο δύναμη να πει μια κουβέντα ενθαρρυντική για το ελληνικό λαό. Είναι... σα βρασμένο κολοκύθι."

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ φωνη 24/12/2011 21:12:39

      Πες στη γιαγιάκα σου να κάνει υπομονή και αύριο ....ποιός ξέρει....μπορεί να βγεί ανά τις τηλεοράσεις να μας πει χρόνια πολλά .....γέλια που θα κάνουμε!!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Αγρότης 24/12/2011 21:46:04

        Καλησπέρα ,χρόνια πολλά
        δεν μας είπε ακριβώς η φωνή τι χρώμα είχε το κολοκύθι.'
        Εχει σημασία,αν ήτανε κόκκινο ήτανε κολοκύθα και φαντάζομαι όταν ήτανε μικρός να του είπε η νόνα του πολλά παραμύθια με κολοκύθες .Η κολοκύθα μεταμορφωνότανε σε άμαξα που μετάφερε τη φτωχή αλλά αδικημένη κοπέλλα που η κακιά μητριά την είχε υπηρέτρια στο χορό και ο πρίγκηπας την ερωτεύεται.Αλλά μετά τα μεσάνυχτα η κολοκύθα γίνεται πάλι κολοκύθα και η πριγκήπισσα πάλι υπηρέτρια .
        Τούτη η κολοκύθα η δική μας τι είναι ;
        Αλλοστε κάπου πήρε το μάτι του τον Μητσό ,κάντε το σταυρό σας να ευχηθεί και στο Παπαδήμα.
        Χρόνια Πολλά.

  7. φωνη avatar
    φωνη 24/12/2011 21:03:51

    Η γιαγιά μου σήμερα στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι μου σχολίαζε τον Παπαδήμο:
    "Εγώ το καλό του Παπαδήμου ακόμα δεν το είδα. Τι έκανε δηλαδή; Τι άλλαξε;Έγινε καμιά αλλαγή; Και ούτε η φωνή του ακούγεται, δε μιλάει, δεν έχει λίγο δύναμη να πει μια κουβέντα ενθαρρυντική για το ελληνικό λαό. Είναι... σα βρασμένο κολοκύθι."

    • ορτικι ορτικαδ avatar