#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2010 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην χώρα του επιλεκτικού Άλτσχαϊμερ



Το Antinews (και το Αντί πριν από αυτό) τα έγραψε από την πρώτη στιγμή. Και σε εποχές που τα γιουσιουφάκια και τα παπαγαλάκια της δημοσιογραφίας εκλιπαρούσαν γονατιστά τον Ρουσόπουλο για την εύνοια του, συνοδευόμενη βεβαίως από παχυλές κρατικές αποζημιώσεις. Η Νέα Δημοκρατία διέψευσε με τον χειρότερο τρόπο όχι μόνο τους ψηφοφόρους της (αυτό δεν μας αφορά) αλλά (ακόμα χειρότερα) όλους εκείνους που σιχάθηκαν  το ΠΑΣΟΚ για όλα όσα έκανε επί μια εικοσαετία.

Συγχωροχάρτι  δεν δίνει λοιπόν κανένας μας ούτε στη ΝΔ, ούτε στον Καραμανλή.

Αλλά να μην μας δουλεύουν κι από πάνω με την επιστολή του Καραμανλή στον Χριστοφοράκο; Θα του είχε δώσει μίζα και θα του έστελνε και απόδειξη;

Για τον άλλο μεγάλο πολιτικό που βγαίνει κάθε τόσο στα κανάλια και διαμαρτυρόταν στον Μιζοφοράκο ότι δεν έβαλε τα λεφτά στο λογαριασμό του, αλλά στο λογαριασμό του κόμματος, γιατί δεν μας λένε; Δεν έχουν χαρτιά;

Φαντάζεστε όμως να είχε βγει ένας γαλάζιος Τσουκάτος και να είχε πει, όπως ο πράσινος,  « μάλιστα, κύριοι πήρα 1.000.000 ευρώ από την Siemens και πήρα τα κουπόνια και τα έδωσα στο κόμμα;».

Φαντάζεστε να είχε αποδειχθεί ότι ένας μπλε Τρεπεκλής ήταν, όπως ο πράσινος, ο επίσημος αντιπρόσωπος του αμαρτωλού C4I και είχε βγάλει και κάμποσα εκατομμυριάκια;

Φαντάζεστε ένας γαλάζιος βουλευτής να ήταν εισαγγελέας κατηγορίας στο Βατοπέδι την ίδια στιγμή που ήταν δικηγόρος για τις …ΑΠΕ άλλης αγίας μονής;

Φαντάζεστε να είχε βγει ένας μπλε Κοροβέσης και να μας είχε πει ότι επί Οικουμενικής έβαλε και το κόμμα του το χέρι στο μέλι;

Τι θα είχε γίνει; Θα μιλάγαμε για κρίση, ανεργία και Μπιρμπίλη; Θα δίναμε μία για τους αγρότες, τον Πάγκαλο και τον Παπακωνσταντίνου;

Θα είχε γίνει πόλεμος. Στους δρόμους θα τα σπάγανε όλα , μέχρι και τα λούκια και τις υδρορροές. Θα ξηλώνανε την άσφαλτο.

Τα ΜΜΕ θα είχαν αφηνιάσει. Η Τρέμη θα γινόταν 18 χρονών ο δε Πρετεντέρης θα έκανε εκπομπή για άντρες με ανάγκες λαϊφστάϊλ.

Φανταστείτε λοιπόν πόσο βαθειά είναι η σήψη και το Άλτσχαϊμερ – επιλεκτικό πάντα;

Να λέει ο Πράσινος «ναι ρε τα πήρα και τα πήγα στο κόμμα από τη Μήζενς» και να μην κουνιέται φύλλο.

Τι έχουν πάρει αυτοί οι Πράσινοι; Πως τα καταφέρνουν έτσι, ρε παιδί μου;

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντί avatar
    αντί 25/01/2010 11:19:45

    "Τι έχουν πάρει αυτοί οι Πράσινοι; Πως τα καταφέρνουν έτσι, ρε παιδί μου;"

    Απλά οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες κλέφτες, ενώ οι γαλάζιοι ερασιτέχνες.
    Όποτε πήγαν να κλέψουν, αποκαλύφθηκαν αμέσως!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/01/2010 11:40:51

    Δεν αμφιβάλλω ότι στη χώρα των λωτοφάγων υπάρχει επιλεκτικό alzheimer. Ωστόσο, διαφωνώ ότι "θα είχε γίνει πόλεμος και στους δρόμους θα τα σπάγανε όλα". Άνοιξε καμιά μύτη με τους κουμπάρους, τα δομημένα (βρ)ομόλογα ή το Βατοπέδι;

  3. alejandro avatar
    alejandro 25/01/2010 11:50:02

    πως τα καταφερνουν ετσι? Μα πολυ απλα " ΠΑΣΟΚ ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ'!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ alejandro 25/01/2010 13:18:18

      Χαχαχα! Καλό!

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ alejandro 25/01/2010 13:26:42

      Οχι απλά ελέγχει μεγάλη μερίδα του τύπου.

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 25/01/2010 11:51:52

    ναι...λυσσαξαν τα ΜΜΕ και εριξαν την κυβερνηση μεσα σε ενα χρονο..

  5. Σον Πεν avatar
    Σον Πεν 25/01/2010 12:13:26

    FACTORX. Εχω μια απορία.Λες τα αυτονόητα που όμως κανένας άλλος δεν τα λέει.Μήπως εκτός των άλλων έχουμε σοβαρό επικοινωνιακό πρόβλημα?
    Πρόβλημα που συμβαδίζει με έλλειμα πληροροφόρησης των Ελλήνων?

  6. Swell avatar
    Swell 25/01/2010 12:47:03

    Ο Καραμανλής, προφανώς τον ευχαρίστησε για άλλο λόγο.

    http://swell-swell.blogspot.com/2010/01/blog-post_24.html

  7. Dimi avatar
    Dimi 25/01/2010 13:13:57

    O συνήθως ήπιων τόνων εκδότης κ. Σεραφείμ Φυντανίδης, βλέπει με απόγνωση την "Ελευθεροτυπία??" του, να κτυπάει βάθος αμέτρητον. Ακόμη και η "FREE" έκδοση της "Ελευθεροτυπίας??" δεν έχει το αναμενόμενο τιράζ. Επιστρατεύει λοιπόν την επιλεκτική μνήμη του, διότι νομιζει ότι με πυροτεχνήματα θα διασώσει την βυθιζόμενη, πάλαι ποτέ αξιοπρεπή εφημερίδα του.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Dimi 25/01/2010 13:33:46

      "Δυστυχώς" φίλε Dimi, ο Σεραφείμ είναι πάλαι ποτέ, όχι η "Ε"!

  8. Ιστος avatar
    Ιστος 25/01/2010 13:46:17

    Θα πρέπει να θέσουμε το θέμα στην σωστή του βάση και για εμένα είναι να μην ανεχόμαστε από κανέναν την κλοπή δημοσίου χρήματος. Δεν έχει σημασία αν οι πασόκοι ξέρουν να κρύβονται και οι νεοδημοκράτες όχι, σημασία έχει ότι εμείς οι δεξιοί είμασταν περήφανοι γιτί είμασταν καθαροί και τώρα για το μόνο που δεν είμαστε περήφανοι είναι αυτό.

  9. rs avatar
    rs 26/01/2010 13:39:40

    Το οτι το ΠΑΣΟΚ έκανε επιστήμη την "λαμογιά" και τους μηχανισμούς "παραλλαγής" της δεν χρειάζεται απόδειξη!
    Αλλά το άρθρο τί υπονοεί; Δεν υπάρχει "γαλάζιος" Τσουκάτος; Ή ότι δεν υπάρχει γαλάζιος μηχανισμός "απαλλοτρίωσης;
    Εάν φυσικά το το όλο άρθρο γράφτηκε για να καταλήξει στο αγωνιώδες ερώτημα "τί έχουν αυτοί οι πράσινοι" τότε η απάντηση είναι ... τίποτε!!
    Και για να μην παρεξηγηθώ, επιτρέψτε μου μια απλοϊκή εξήγηση.
    Ο Έλληνας δεν μπορεί να είναι δεξιός.... ή αριστερός!Το ξεκάθαρο δεν τον βολεύει. Θέλει να είναι και απο τα δύο. Στη θολούρα πιό εύκολα χάνεται και ...φυσικά "προοδεύει" σε βάρος των άλλων!