#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2010 15:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην “χώρα της διαφθοράς” η κυβέρνηση έχει γίνει ανέκδοτο



Η κωμωδία εφευρέθηκε στην Ελλάδα και αιώνες τώρα την έχουμε στο DNA μας.

Δυστυχώς μπήκε και στην πολιτική μας ζωή και εκεί, μπορεί να γελάμε αλλά το γέλιο είναι ...πικρό!

Η κωμωδία ξεκίνησε στην ΔΕΘ του 2009 με το περίφημο “λεφτά υπάρχουν” και συνεχίστηκε με την εκλογή του ΠΑΣΟΚ τον περασμένο Οκτώβριο.

Το μνημόνιο και η υπερψήφισή του ήταν σκέτο ανέκδοτο και τα όσα ακολούθησαν “στο όνομα του μνημονίου” μας πάγωσαν το γέλιο.

Τώρα η κωμωδία συνεχίζεται..

Για το Βατοπέδι:
Φταίνε όλοι οι γαλάζιοι υπουργοί (προσωπικά ουδόλως τους εκτιμώ!) και κανένας πράσινος(!!!), ακόμα και χωρίς αποδείξεις(!!!) και με παραγεγραμμένες κατηγορίες(!!!).

Για το έλλειμμα του 2009:
Ακόμα γυρίζει η μπίλια στη ρουλέτα χωρίς να ξέρει κανένας που θα κάτσει (!!!), με αποκλειστική υπαιτιότητα της κυβέρνησης Καραμανλή(!!!), αλλά όσο και να πάει δεν θα υπάρξουν νέα μέτρα(!!!) ή νέο μνημόνιο(!!!).

Για την ανάπτυξη:
Προχωράει το ΕΣΠΑ(!!!), επιδοτείται η απασχόληση ανέργων μέσω του ΟΑΕΔ(!!!), ετοιμάζεται (ακόμα...) ο νέος αναπτυξιακός(!!!) και η πράσινη ανάπτυξη έχει πολλές προοπτικές(!!!).

Για το κάπνισμα:
Ο νόμος ίσως να εφαρμοστεί(!!!), οι δημοτικοί αστυνομικοί θα γεμίσουν με τα  πρόστιμα τα δημοτικά ταμεία(!!!) και τα καταστήματα δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα(!!!).

Για τον Καλλικράτη:
Η νέα δομή των ΟΤΑ θα επιφέρει μεγάλη οικονομία(!!!), θα τους δοθούν πόροι για όλες τις υποχρεώσεις και αρμοδιότητες που αναλαμβάνουν(!!!) και ο Καλλικράτης δεν θα επιφέρει κανένα πρόβλημα στην συνοχή της χώρας(!!!).

Και τώρα;...

Τώρα θα πατάξουν την φοροδιαφυγή βγάζοντας στο διαδίκτυο τα φορολογικά στοιχεία του κάθε Έλληνα!!!...

Πως φαίνεται ότι ζουν σε άλλον πλανήτη!!!

Υπάρχουν λοιπόν τρεις πιθανότητες:

1)  Ανακαλύπτεις ότι ο Αγνωστός σου δηλώνει όλα όσα βγάζει πράγμα που σαφώς τον κάνει... μ@@@!
2)  Ανακαλύπτεις ότι ο Β γνωστός σου δηλώνει περισσότερα από όσα σου λέει ότι βγάζει ενώ παραπονιέται για την ακρίβεια πράγμα που σαφώς τον κάνει... μ@@@ και μάλιστα γκρινιάρη μ@@@!
3)  Ανακαλύπτεις ότι ο Γ γνωστός σου δηλώνει λιγότερα από αυτά που σου έχει πει ότι βγάζει.
Αυτό σημαίνει είτε ότι καταφέρνει να “πουλάει μούρη” ενώ δεν βγάζει αρκετά, είτε ότι καταφέρνει να φοροδιαφεύγει ενώ βγάζει πολλά.
Και στις δύο περιπτώσεις το πράγμα σαφώς τον κάνει... μάγκα!!!

Το σίγουρο είναι ότι δεν πατάσσεις την φοροδιαφυγή με τέτοια μέτρα και θέλω να δω τι θα κάνει η κυβέρνηση όταν αρχίσουν οι εκβιασμοί και οι απαγωγές νομοταγών, μη φοροδιαφευγόντων πολιτών, με βάση τα στοιχεία που η ίδια η κυβέρνηση έχει διαρρεύσει.

Στην “χώρα της διαφθοράς” λοιπόν η κυβέρνηση έχει γίνει ανέκδοτο και η καθημερινότητά μας κωμωδία.

Δεν υπάρχει καμία σοβαρότητα, η κυβέρνηση κάνει δοκιμές χωρίς να ξέρει τι της γίνεται και ο κόσμος έχει χάσει τον μπούσουλα.

Κανένας δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο αλλά ούτε και η κυβέρνηση ξέρει τι θα κάνει αύριο...

Με όσα μας συμβαίνουν καθημερινά έχουμε πάθει πλέον ανοσία και το κάθε νέο “πείραμα” της κυβέρνησης μας βγάζει γέλιο.

Κύριοι είσαστε γελοίοι και για την ώρα σας κάνουμε χάζι...
Όταν όμως κάποια στιγμή πάρουμε τα πράγματα σοβαρά τότε δεν θα προλάβετε να καταλάβετε τι σας βρήκε και από που σας ήρθε!

Απλή κοινή λογική...


http://koinos-topos.blogspot.com/2010/10/blog-post_20.html#ixzz12tC7pRKK

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 15:40:20

    Η βλακεία καί ή ηλιθιότητα,από τήν εποχή τού Αριστοφάνη,αντιμετωπίζεται
    μόνο μέ χιούμορ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 15:48:39

      δυστυχως αυτα τα 2 ειναι ανικητα!

      παρτε παραδειγμα, το πασοκ χτυπα την κομματικη τους πελατεια, που ειναι δηλαδη ολος ο δημοσιος τομεας και αυτοι τους ξαναψηφιζουν!
      ρε να τους παρουν και τα σπιτια αμα γινεται και μυαλο δεν προκειται να βαλουν οι νεοελληνες!

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ Enzo 21/10/2010 16:14:26

        Πολλοί απο τούς ψηφοφόρους-δημοσίους υπαλλήλους,βρίσκονται
        ακόμη στό στάδιο τής άρνησης τών όσων γύρο τους συμβαίνουν.

        Αρνούνται νά πιστέψουν,ότι λεφτά δέν υπάρχουν.
        Αρνούνται νά πιστέψουν ότι τά έφαγαν αυτοί.
        Αρνούνται νά πιστέψουν ότι έχουμε οικονομική κατοχή μέ επιλογή
        τής κυβέρνησή τους
        Αρνούνται νά πιστέψουν ότι εκχωρείται Αιγαίο καί δυτ.Θράκη.
        Αρνούνται νά πιστέψουν οτι ιδιωτικοποιούνται τά πάντα.
        Αρνούνται νά πιστέψουν τόν εργασιακό μεσαίωνα τού ιδιωτικού
        τομέα,μέχρι νά τούς ακουμπίσει καί τούς ίδιους.

        Τότε καί μόνον τότε μπορεί νά ξυπνήσουν!

      • george avatar
        george @ Enzo 21/10/2010 19:47:12

        ΣΠΥΡΟΣ:
        Πρέπει να είσαι πολύ βλάκας για να πιστεύεις ότι οι ΟΛΟΙ οι Δημόσιοι Υπάλληλοι είναι ΠΑΣΟΚΟΙ.

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ Enzo 22/10/2010 04:13:09

        Αγαπητέ George,αναφέρομαι στό σύνολο τών δημοσίων υπαλλήλων,
        ανεξαρτήτως πολιτικών τοποθετήσεων,όπως καλά τούς γνώρισα,ώς
        ενεργός,κάποτε καί συνταξιούχος τώρα,τέως συνάδελφός τους.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/10/2010 15:48:57

    ...μα για αυτό ξανά αλλάζουμε το έλλειμμα βρε επειδή δεν βγαίνουν τα ...νούμερα όχι τα "οικονομικά" αλλά τα άλλα ...νούμερα.
    ..και πριν αρχίσουν οι εκατέρωθεν κομματικοί να λοιδορούν ή να πανηγυρίζουν να εξηγήσω:
    Το Κράτος έχει κάνει στάση πληρωμών, σε επιχειρήσεις, σε μισθωτούς (οι εργαζόμενοι που κάκιστα έκλεισαν την Ακρόπολη τους οφείλουν πάνω από 12 μήνες πχ), σε προμηθευτές κλπ Συγχρόνως έκοψε μισθούς συντάξεις ΠΔΕ και ...πόδια αν είναι για οικονομία, αύξησε φόρους ΦΠΑ και άρπαξε ότι μπορούσε, για να έχει μείωση στο 9μηνο 7% αντί στόχου 7,8% και εσόδων 3,8& αντί 8+%....
    Οπότε ...η επιτυχία ανεβάζει το έλλειμμα ...γιατί μην μου πεις ότι τώρα ανακάλυψαν πχ ότι οι ΔΕΚΟ χρωστούν και είναι ...έλλειμμα.
    Παρόλα αυτά ο "επιτυχημένος" Υπουργός σχεδιάζει προϋπολογισμό για το 2011, χωρίς να ξέρει το έλλειμμα του 2009, τα αποτελέσματα-υπόλοιπο του 2010, αλλά ...καταστρώνει σχέδια.
    Γελοίο; και όχι μόνο....

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/10/2010 16:22:31

    Πρασινο ειναι το νεο ΜΑΥΡΟ...!

    ΠΠ

  4. Κρης avatar
    Κρης 21/10/2010 18:08:20

    Παρασκευη ξεκιναει η συνοδος πρυτάνεων παρουσια υπουργου κλπ παρατρεχαμενων
    και απο εχθες Τεταρτη φυλανε τα σωματα ασφαλειας το πενταστερο

    .....Υπό τον φόβο επεισοδίων, η αστυνομία θα έχει λάβει αυστηρά μέτρα ασφαλείας
    ενώ ήδη από χθες φυλάσσεται το ξενοδοχείο
    που θα φιλοξενήσει τους 23 πρυτάνεις και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στην Σύνοδο.

    Η Αστυνομική Διεύθυνση Ρεθύμνου έχει ζητήσει ενίσχυση ανδρών των ΜΑΤ, ομάδες των οποίων θα έρθουν στο Ρέθυμνο από την Αθήνα και την υπόλοιπη Κρήτη. Τα μέτρα θα είναι από σήμερα αυξημένα και θα αναπτυχθούν πλήρως το Σάββατο τόσο στην πόλη όσο και στην περιοχή του Πλατανιά.

    Η Άννα Διαμαντοπούλου αναμένεται στον χώρο της Συνόδου στις 5 το απόγευμα του Σαββάτου αλλά κανείς δεν μπορεί ακόμα με βεβαιότητα να πει εάν θα τηρήσει το πρόγραμμα της επίσκεψης της ή αν θα ματαιωθεί καθώς οι διαδηλωτές δεν προγραμματίζουν να αποχωρήσουν από τους γύρω δρόμους του ξενοδοχείου. .....

    http://bit.ly/c0ex03


    @@@@@

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 21/10/2010 18:47:35

    Τι θα γίνει? Θα πέσει αυτή η κυβέρνηση του "ζωικού βασιλείου"??

    Αρκετά με τους πλέον διεφθαρμένους "Παπατζήδες" που γνώρισε ο τόπος.

    Σας κόψανε τις συντάξεις και τους μισθούς ...ρε ζώα και ακόμα τους καμαρώνετε? Τι περιμένετε, να σας ΧΧΧΧ κιόλας?.

    Δώστε ηχηρό μήνυμα στις εκλογές και μετά πετάξτε τους εκεί που πρέπει.

    Δυστυχως, τα πράγματα είναι πολύ χειροτερα από αυτά που ευστόχως περιγράφονται εδω στο ΑΝΤΙνιούς, η "κυβέρνηση οπερέτα" επιδιώκει το πλήρες ξεπούλημα της χώρας και να στείλει το βιοτικό επίπεδο του Έλληνα 40 χρόνια πίσω.

    Τσακίστε την ΠΡΑΣΙΝΗ ΧΟΥΝΤΑ. Τώρα έπεσαν πλέον τα προσωπεία...

    • tiramola avatar
      tiramola @ Dubai Expatriate 21/10/2010 18:59:23

      Που ήσουν? Χάθηκες.
      Έχεις καμιά πρόβλεψη για τις εκλογές?

  6. anonymous avatar
    anonymous 21/10/2010 19:08:15

    Πριν από μήνες είχε γίνει μια ανάρτηση που υπέγραφε ένας γιατρός δερματολόγος για τη δανέζικη φαρμακευτική Leo που αποχώρησε από την Ελλάδα μετά από τα γυμνάσια της Ξενογιαννακοπούλου.

    Λοιπόν το πράγμα έχει συνέχεια. Στην Ελλάδα η φαρμακευτική αυτή διακινούσε, δε διακινεί πλέον, ένα σκεύασμα με την επωνυμία dovonex. Το σκεύασμα αυτό είναι μοναδικό διότι είναι το μόνο μη κορτιζονούχο σκεύασμα για την πάθηση που χρησιμοποιείται.
    Το κόστος του στην Ελλάδα ήταν πριν τα γυμνάσια της Ξενογιαννακοπούλου περί τα 14 Ευρώ και στο εξωτερικό περί τα 28. Η τιμή του δηλ. ήταν απόλυτα λογική.

    Το σκεύασμα αυτό μετά την αποχώρηση της εταιρίας έχει πάψει να διακινείται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει υποκατάστατο. Όσοι ασθενείς το χρησιμοποιούσαν είναι πλέον υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούν κορτιζόνη με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Σε απλά Ελληνικά μας άφησαν και χωρίς φάρμακα.

  7. γατος avatar
    γατος 21/10/2010 19:55:34

    Μια μικρή φυγή σε καιρούς τροϊκανοπασοκανών,


    http://www.gataros1.info/2010/10/blog-post_5704.html

  8. Dubi Expatriate avatar
    Dubi Expatriate 21/10/2010 22:20:15

    Προς Τιραμόλα ενταύθα,

    Θέμα Πρόβλεψη εκλογών

    Το ΠΑΣΟΚ θα κερδίσει στο Δήμο Πατρέων και στο Δήμο Ιεράπετρας (Για το εκλογικό αποτέλεσμα στο σύνολο της χώρας)

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Dubi Expatriate 22/10/2010 00:44:17

      Μην του λες τέτοια γιατί θα τραβάει υπερορίες.