#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2012 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην χώρα της ατιμωρησίας οι στελεχάρες του ΠΑΣΟΚ το παίζουν και μάγκες



To θλιβερό περιστατικό με πρωταγωνιστή το κάποτε πανίσχυρο  στέλεχος του ΠΑΣΟΚ (στενός συνεργάτης του  Ανδρέα Παπανδρέου) και πρώην υπουργό Κίμωνα Κουλούρη προκάλεσε χθες αντιδράσεις και οργή σε απλούς αστυνομικούς και πολίτες, αλλά και στον πολιτικό κόσμο.

Ο κ. Κουλούρης παραβίασε τα μεσάνυχτα του Σαββάτου ερυθρούς σηματοδότες στο ύψος του Καλλιμάρμαρου και αρνούμενος, σύμφωνα με τις καταθέσεις των αστυνομικών, να υποβληθεί σε έλεγχο από άνδρες της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. χτύπησε τον έναν από αυτούς με το αυτοκίνητό του, τραυματίζοντας τον στο πόδι.

Όπως κατέθεσαν οι αστυνομικοί της ΔΙ.ΑΣ., ο κ.Κουλούρης αφού τούς «στόλισε» με διάφορους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, όπως “μ…να” και “τεμπέληδες”,  όταν ο ένας εκ των αστυνομικών προσπάθησε να τον εμποδίσει να φύγει, ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ πάτησε γκάζι και τον χτύπησε με το αυτοκίνητο.

Για τον πρώην υπουργό, ωστόσο, δεν ακολουθήθηκε η αυτόφωρη διαδικασία για επίθεση και τραυματισμό αστυνομικού, καθώς το επεισόδιο θεωρήθηκε «πρόκληση τροχαίου ατυχήματος», το οποίο είναι πταίσμα. Έτσι, δεν κρατήθηκε στο Τμήμα, αλλά μεταφέρθηκε στην Τροχαία Καισαριανής, όπου, αφού υποβλήθηκε με μεγάλη καθυστέρηση σε αλκοτέστ (το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό), αφέθηκε ελεύθερος.

Το γεγονός αυτό προκάλεσε την οργή του Σωματείου Ειδικών Φρουρών Αττικής και άλλων συνδικαλιστικών ενώσεων της ΕΛ.ΑΣ. που κάνουν λόγο για «κουκούλωμα» της υπόθεσης. «Στράφηκε εναντίον των αστυνομικών που βρίσκονταν μπροστά του, θέτοντας σε κίνδυνο τη ζωή και σωματική ακεραιότητά τους. Γιατί δεν κινήθηκε η διαδικασία του Αυτόφωρου για αυτεπάγγελτα αδικήματα, όπως η αντίσταση και απείθεια;», υπόμνημά του ΣΕΦΑ προς την αρμόδια εισαγγελέα.

Η υπόθεση του Κίμωνα Κουλούρη, πέρα από τη γελοιότητα που κρύβει και πέρα από την αντιπάθεια που μπορεί να έχουν κάποιοι στο πρόσωπο του πρώην υπουργού, έχει ένα πολύ σοβαρό μήνυμα. Κι έρχεται να «δέσει» με την άλλη υπόθεση που είναι τις τελευταίες ημέρες στο προσκήνιο, αυτό των «αποκαλύψεων» που δήθεν έκαναν ή θα έκαναν οι οικονομικοί εισαγγελείς Γρ. Πεπόνης και Σπ. Μουζακίτης.

Το ερώτημα που τίθεται είναι προφανές: Υπάρχει ατιμωρησία στην Ελλάδα; Υπάρχουν «προστάτες» κάποιων μεγαλόσχημων ώστε να μην πηγαίνει κανείς φυλακή;

Φαντάζεστε τι θα συνέβαινε σε εσάς αν κτυπούσατε κάποιον αστυνομικό που θα σας είχε σταματήσει για τροχαίο; Ο πρώην βουλευτής και υπουργός του ΠΑΣΟΚ όμως πήγε μια βόλτα στην τροχαία Καισαριανής, όπου λέγεται ότι τον είχε... από κοντά ανώτερος αξιωματικός, έκανε την κατάθεσή του και πήγε σπίτι του. Να υποθέσουμε ότι έχοντας το δικαίωμα της μιας τηλεφωνικής κλήσης θα πήρε κάποιον υπουργό για να «καθαρίσει» για πάρτη του. Έτσι ο κ. Κουλούρης πήγε σπίτι του και οι αστυνομικοί δεν αποκλείεται να... διωχθούν για το γεγονός ότι σταμάτησαν να ελέγξουν μια Μερσεντές που περνούσε τα φανάρια προκλητικά.

Να φανταστώ ότι κι εγώ αν απόψε το βράδυ περάσω με κόκκινο, δε σταματήσω στον έλεγχο της αστυνομίας, όταν με σταματήσουν δεν έχω ούτε ένα χαρτί μαζί μου και τελικά πατήσω και κάποιον αστυνομικό, θα τύχω της ίδιας μεταχείρισης. Μπορεί να πάμε και για κανένα ποτό άραγε;

Καραμπινάτη, λοιπόν, υπόθεση ατιμωρησίας ενός προβεβλημένου προσώπου, ενός πολιτικού που δεν είχε ούτε καν βουλευτική ασυλία. Αντιμετωπίζεται όμως ως πολιτικός που κάνει ότι θέλει και δεν υπολογίζει νόμους κι αρχές. Σε άλλες χώρες ακόμη και πρωθυπουργοί πάνε στα δικαστήρια και καταδικάζονται κι εδώ είναι ταμπού να καθίσει στο εδώλιο κάποιος πολιτικός.

Στην υπόθεση των οικονομικών εισαγγελέων γεννήθηκαν οι προσδοκίες ότι κάτι επιτέλους θα έβγαινε στο φως. Οι υποθέσεις που χειρίζονται οι κ. Πεπόνης και Μουζακίτης «καίνε», οι ίδιοι εμφανίζονταν αποφασισμένοι και... τρελοί και έτσι οι Έλληνες περίμεναν κάτι καλύτερο, ίσως μια επιχείρηση... Ντι Πιέτρο α λα ελληνικά.

Αντ' αυτού από την προηγούμενη Πέμπτη είδαμε υπεκφυγές, δήθεν αποκαλύψεις για κάποιους υπηρεσιακούς παράγοντες που τηλεφώνησαν κι άσκησαν πίεση κι άλλα τέτοια νεφελώδη. Ούτε καν τα υπομνήματα δεν είδαμε, ούτε και περιμένουμε τίποτε καινούργιο από τις νέες κλήσεις τους στον Αρειο Πάγο. Μάλιστα, είναι τόσο εκνευρισμένοι στον Άρειο Πάγο και την κυβέρνηση πολλοί, που δεν αποκλείεται οι οικονομικοί εισαγγελείς να πάρουν σύντομα πόδι.

Συμπέρασμα: Οι πιέσεις, οι υπαγορεύσεις και οι ωμές παρεμβάσεις στο έργο της δικαιοσύνης έπεσαν και πάλι στο κενό. Και οι υποθέσεις θα μείνουν στο σκοτάδι.

Η ελληνική κοινωνία εδώ και χρόνια απαιτεί να πάει κάποιος φυλακή, ζητά δικαιοσύνη και αισθάνεται αδικημένη διότι μόνο αυτή διώκεται. Παρ' όλα αυτά προκλητικά οι πολιτικοί (σε αγαστή συνεργασία με τους δικαστικούς) κουκουλώνουν υποθέσεις. Κι όλα αυτά έρχονται την ίδια στιγμή που ο ηγούμενος Εφραίμ (καλώς ή κακώς) πάει φυλακή ενώ οι ποινικές ευθύνες πολιτικών έχουν παραγραφεί.

Κωμωδία, λοιπόν, στην πλάτη του ελληνικού λαού. Που τι θα περιμένει τα επόμενα χρόνια όταν θα ανοίξουν υποθέσεις για τις ευθύνες που είχαν οι κυβερνώντες για το κατάντημα της χώρας; Τι να περιμένουν άραγε για τα εγκλήματα της διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ;

Όταν μια απλή υπόθεση τροχαίας παράβασης γίνεται εξόφθαλμο κουκούλωμα, πως έχουμε όλοι την απαίτηση να στηθούν Ειδικά Δικαστήρια για την καταστροφή της χώρας;

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημητρης avatar
    δημητρης 09/01/2012 10:38:26

    Προσεξτε την στελεχαρα του Πασοκ διπλα στον μετρητη των ρολογιων της ΔΕΗ!!
    Ω τι φατσες μπαμπα!
    Ωμορφαντρες μου!!

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/01/2012 11:07:29

    Μέρος του διεφθαρμένου συστήματος είναι και οι υψηλόβαθμοι Αξιωματικοί της Αστυνομίας συντηρούν την ατιμωρισία των πολιτικών και των επιχειρηματιών και μερικές φορές παρανομούν γι αυτούς κάνοντάς τους διάφορες "χάρες", εκτός πολύ πολύ μικρών εξαιρέσεων βέβαια, είναι οσφυοκάμπτες στους πολιτικούς και στους μεγάλους επιχειρηματίες, τους γλύφουν συνεχώς είναι οι φιλιπινέζες τους για να ανέβουν τα σκαλοπάτια της ιεραρχίας και μετά την αποστράτευσή τους να βολευτούν σε καμμιά θεσούλα με υψηλότατες αμοιβές.
    Και για να νομίζεται ότι λέω παπαρολογίες ας ψάξει κάποιος να δει τους κατά καιρούς τέως αρχηγούς της Αστυνομίας και τους αποστρατευθέντες ανώτατους Αξιωματικούς που απασχολούνται.

  3. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 09/01/2012 11:07:50

    Επίκαιρο!
    http://www.youtube.com/watch?v=1B_2Dd9GXpo

  4. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 09/01/2012 11:25:20

    μη σκυβεις το κεφάλι στους μπάτσους κίμωνα....

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ εξυπνάκιας 09/01/2012 11:56:28

      Οι μπάτσοι που λες, τα παιδιά της ΔΙΑΣ δηλαδή, τον πήγαν στο τμήμα. Αλλά κάποιος τον άφησε, με άνωθεν εντολή (?).

  5. Agni avatar
    Agni 09/01/2012 12:42:29

    Δεν είναι χώρα της ατιμωρησίας!!Είναι χώρα της μη εφαρμογής του νόμου για κάποιους(την νομενκλατούρα του ΚΟΜΜΑΤΟΣ) και εξάντληση η και υπέρβαση της αυστηρότητας του,η με το ζόρι χωρίς να διατρέχει κανένας λόγος δίωξη για κάποιους άλλους..

  6. pipis avatar
    pipis 09/01/2012 12:45:38

    Τι έπαθαν αυτή τη βδομάδα οι γελωτοποιοί του ΠΑΣΟΚ και επικαλούνται τις 16χρονες κόρες τους?
    Ξεκίνησε ο Πάγκαλος που ζητάει από τον Λιάτσο λεφτά, γιατί στεναχωρήθηκε η κόρη του με το μοντάζ με το γουρουνάκι, (αντι να ζητάει το γουρουνάκι), μια μέρα μετά ο Κουλούρης θίχτηκε που ζήτησαν να τον ελέγξουν μπροστά στη κόρη του. Ο Καρχιμάκης έχει 16χρονη κόρη?

  7. Παναγος avatar
    Παναγος 09/01/2012 12:46:01

    Πλημμεληματα κατα συρροη και κακουργημα ο εκ προθεσεως τραυματισμος.
    Φυλακιση χωρις αναστολη και ανευ δυνατοτητος εξαγορας.

    Αυτο θα παθαινε ο οποιοσδηποτε πολιτης.
    Αυτο το νουμερο γιατι πρεπει να τυχει ιδιαιτερης μεταχειρισης?

  8. Orestios avatar
    Orestios 09/01/2012 12:59:49

    Η Δικαιοσύνη έχει εξευτελιστεί πλήρως και το αστείο είναι πως ζητούν από τους πολίτες να τηρούμε τον νόμο που αυτοί οι ίδιοι δεν θέλουν να εφραμόσουν.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Orestios 09/01/2012 17:46:05

      Είναι ανίκανοι να αντιληφθούν το νόμο..συνήθισαν τόσα χρόνια....πώς ν' αλλάξουν τώρα..

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 09/01/2012 13:03:03

    Φαντάσου τι έκανε όταν ήταν παντοδύναμος υπουργός...

  10. dimx avatar
    dimx 09/01/2012 13:03:32

    Νομιζω πως το κατα την ιατρικη γνωματευση διαστρεμα αστραγαλου δεν συναδει σε συγκρουση με Mercedes εκτος αν ο αστυνομικος ηταν VOLVO TIR .

  11. jimmys avatar
    jimmys 09/01/2012 13:06:11

    ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΩΡΑ .............
    ΑΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΤΑΝΤΑΝΕ !!!!!!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ jimmys 09/01/2012 13:27:36

      Τι μας λες βρε φίλε, τι σημαίνει πως Ελλαδίτσα σε καταντήσανε; Όταν εσύ ή ο οποιοσδήποτε με τις κατάληλες γνωριμίες παίρνει τηλέφωνο τον κολλητό για να του σβήσει την κλήση, ή για να έχει ο κανακάρης του ευνοϊκότερη μετάθεση ή για να βολέψει την ανιψιά στο υπουργείο είναι καλύτερος;
      Όλοι μας συμβάλαμε σε αυτή την κατάσταση, κάποιοι λιγότερο και κάποιοι περισσότεροι, ακόμα και αυτοί που ήταν πάντα σωστοί έκαναν τα στραβά μάτια (πχ δεν ζητούσαν αποδείξεις ή όποτε έπεφτε κάτι στην υπόληψη τους πετούσαν το γνωστό “ έλα μωρέ, δεν πειράζει”).
      Καλώς ή κακώς λοιπών έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν, αυτούς που μας βόλευαν τόσα χρόνια για να κάνουμε και εμείς τα στραβά μάτια στα σκάνδαλα και την αδικία και να τους ρίχνουμε την ψήφο μας κάθε 4 χρόνια. Τώρα που έσκασε η φούσκα και το ψέμα που ζούσαμε τόσα χρόνια ξαφνικά ξυπνήσαμε και μας πνίγει η αδικία; Μήπως είμαστε στην πλειοψηφία μας υποκριτές και βολεψάκηδες; Ας τα λουστούμε τώρα λοιπόν και να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε νοοτροπία ως λαός, πριν είναι αργά.

      • Παναγος avatar
        Παναγος @ Δημήτρης 09/01/2012 13:39:42

        Αδελφε,βλεπω εξαγριωμενους ανθρωπους εδω με την ειδικη μεταχειριση σε αυτον.

        Λοιπον αμε στο διαολο και κανεις δεν ζητησε την γνωμη σου ..

        ΕΠΡΕΠΕ ηδη να ειναι φυλακη.
        Και δεν μιλαμε για αφαιρεση διπλωματος,για αφαιρεση πινακιδων,για προστιματα επι προστιμων..
        Μιλαμε οτι αυτος ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ να ειναι φυλακη.

        Και αντ αυτου!?!?
        ΠΡΟΚΑΛΕΙ και απο πανω..
        Αει σιχτιρ πια..

      • Μανωλίτο avatar
        Μανωλίτο @ Δημήτρης 09/01/2012 14:27:05

        Το ορθό είναι "όταν έπεφτε κάτι στην αντίληψή τους" και όχι το "όταν έπεφτε κάτι στην υπόληψή τους" που έγραψες.

  12. Lampros avatar
    Lampros 09/01/2012 13:16:00

    καημένε Εφραιμ...

  13. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 09/01/2012 13:56:39

    Που χάθηκες εσύ l ami;
    Καλή χρονιά.

  14. Κρης avatar
    Κρης 09/01/2012 14:08:28

    μπας και εκτος του Αη Γιάννη το σάββατο
    ήταν και του Αη Λάινερ ?
    -eyeliner-
    που τόσο τον τιμά ο Κουλούρης

    σκετη ξεφτίλα...

    • ΚατΚατ avatar
      ΚατΚατ @ Κρης 09/01/2012 16:43:04

      Νομίζω ότι είναι mascara.......Και μη μας τριψει τα μάτια του για να μας αποδείξει το αντίθετο, γιατί υπάρχουν και μόνιμα.

  15. η Μυρτώ avatar
    η Μυρτώ 09/01/2012 14:15:47

    Χωρίς να θέλω επ' ουδενί να δικαιώσω τους κουτσαβακισμούς του Κουλούρη, θα ήθελα να ρωτήσω τον συνδικαλιστικό εκπρόσωπο των αστυνομικών που καταγγέλλει προσπάθεια κουκουλώματος και παρεμβάσεις στη λειτουργία της δικαιοσύνης:

    Τι ακριβώς δήλωσε η ομοσπονδία του για την τεκμηριωμένη (υπάρχει καταγεγραμμένη σε βίντεο διαθέσιμο στο διαδίκτυο) εκ των υστέρων τοποθέτηση φιαλών στο σακκίδιο συλληφθέντα διαδηλωτή, κατά τη βίαιη αντιμετώπιση των "Αγανακτισμένων" του περασμένου καλοκαιριού, με σκοπό την ενοχοποίησή του;

    Τι; Τίποτε; Α, ωραία. Κουκούλωμα μήπως κι εκεί;

    Ας γευθεί λοιπόν και αυτός και οι συνάδελφοί του (που φέρθηκαν τότε ως πραιτωριανοί, προστάτες του καθεστώτος και της ελίτ, χτυπώντας και τραυματίζοντας αθώους και καθιστώντας ανάπηρο δημοσιογράφο που κατέγραφε τις ανομίες τους) τις "αδικίες" του συστήματος που στηρίζουν (το οποίο φυσικά τους εκμεταλλεύεται...). Τι ειρωνεία, τα κουτσαβάκια της ΕΛ.ΑΣ. που χτυπούσαν με λύσσα τους διαδηλωτές, να ψέγουν για κουτσαβακισμό το πρώην αφεντικό τους και για απόπειρα συγκάλυψης τους ανωτέρους τους!

    Μου μοιάζουν κροκοδείλια τέτοια δάκρυα από άνδρες ανάξιους να μιλάνε για "παρεμβάσεις στη λειτουργία της δικαιοσύνης" και να φοράνε παντελόνια ταυτόχρονα, όταν και οι ίδιοι αποδεδειγμένα συμμετέχουν σε τέτοιες. Δεν έχουμε όλοι μνήμη χρυσόψαρου.

    Ουαί υμίν, γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές!

    • Stella27 avatar
      Stella27 @ η Μυρτώ 09/01/2012 15:23:37

      Μπράβο Μυρτώ καλά τα γράφεις.

      Κι ας μη λησμονεί ο προαναφερόμενος συνδικαλιστής τους τραυματισμούς από "ζαρντινιέρες" σε διαδηλώσεις του πρόσφατου παρελθόντος, χωρίς ουσιαστική καταγγελία (ή αποπομπή, ναι ξέρω ωραίο ανέκδοτο) των συμμετεχόντων από το συνδικαλιστικό τους όργανο.

      Γιαυτό Μυρτώ και λοιπά κορίτσια και κυρίες αναγνώστριες του antinews, κάντε αυτό που κάνω κι εγώ και και οι φίλες μου και που συμβουλεύω σχετικά όλες τις γνωστές μου:

      Καμμία απολύτως σχέση (κοινωνική, φιλική, ερωτική) με τα κουτσαβάκια - πραιτωριανούς.

      Αν, μετά από μια παρατεταμένη περίοδο "νηστείας", ανακαλύψουν τις χαρές των "επαφών τρίτου τύπου" μεταξύ τους, θα "μαλακώσει" από μόνη της η νταηλίδικη συμπεριφορά τους. Είναι νομίζω καθαρά θέμα ορμονών, συσσωρευμένης και -φευ- αχρησιμοποίητης τεστοστερόνης, αν με εννοείτε...

    • Fanis1821 avatar
      Fanis1821 @ η Μυρτώ 09/01/2012 17:41:23

      Mην παρακολουθείς πολύ τον.....Φώσκολο,θα σου γίνει έμμονη ιδέα <>...Πρόσεχε τα σήριαλ.!

  16. Π. Πολίτης avatar
    Π. Πολίτης 09/01/2012 14:19:35

    Η συμπεριφορά του κουλούρη δεν είναι η μοναδική. Θεωρώ ότι η τιμωρία είναι για να φοβούνται οι άλλοι, δεν αλλάζει την νοοτροπία. Νομίζω ότι η περίπτωση του κουλούρη είναι μια ακόμα ευκαιρία στους πολίτες να σκεφτούν ποιους και για λόγους επιλέγουν για αντιπροσώπους στο κοινοβούλιο;

  17. βασίλης avatar
    βασίλης 09/01/2012 14:31:16

    Απο τον Βαθμό του συνταγματάρχη και επάνω είτε στον Στρατό είτε στην Αστυνομία ολοι τους προάγωγονται κατά κύριο λόγο με κομματικά κριτίρια
    οπότε όλοι μας καταλαβαίνουμαι τι γίνεται απο εκεί και πέρα.
    ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΟΥ.
    ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ
    ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΗ?

  18. aggelosview avatar
    aggelosview 09/01/2012 14:38:33

    ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΜΩΝΑ! Ο Κίμων μέχρι πρότινος μπορούσε να στείλει με μετάθεση στη Λήμνο όποιον μπατσάκο γούσταρε. Ο Κίμων εργάστηκε πολύ σκληρά για να φτάσει τη χώρα του εδώ που είναι. Συνταξούλα βουλευτή έχει ο κακομοίρης. Το παρεμπόριο το δάμασε! Το Hondos center το συντηρεί με τα eyeliner. Τι άλλο θέλετε άπληστοι νεοέλληνες; Απορία: αν ο μπατσάκος τον πυροβολούσε, η αριστερά θα έκαιγε την Αθήνα; Τα μέλη του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ θα έκλειναν δρόμους και διόδια; Τιμή και δόξα στο σύντροφο Κίμωνα!

  19. Nik avatar
    Nik 09/01/2012 14:53:07

    Αμερική, αίθουσα δικαστηρίου, ώρα 9.15. Ο δικαστής μπαίνει φουριόζος, ανακοινώνει πριν την έναρξη της δίκης ότι έχει μια εκκρεμότητα, ρίχνει ένα πρόστιμο 50 δολλάρια στον εαυτό του για καθυστέρηση και ξεκινά η κανονική δίκη. Αυτά εκεί, εδώ Κουλούρης, Αη Λάινερ, μαγκιά, κλ.... και θεωρία περί δημοκρατίας.

  20. Αικατερίνη L.A. avatar
    Αικατερίνη L.A. 09/01/2012 15:09:11

    @Nik

    Στην ίδια Αμερική η δικαιοσύνη, για την οποία έγραψες, κρίνει βάσει νόμων που αγοράζονται από τα επιχειρηματικά λόμπυ.

    Στην ίδια Αμερική φυλακίζονται (ενίοτε σε μυστικές φυλακές) "εχθροί του κράτους", που μπορεί να είναι και αμερικανοί πολίτες, χωρίς κατηγορητήριο, δίκη ή πρόσβαση σε νομική προστασία. Εκεί επίσης στήνονται στρατιωτικές δίκες εκτός των εδαφών της χώρας (π.χ. βάση Γκουαντανάμο) για να μην υπάγονται οι δικαζόμενοι στη δικαιοδοσία των αμερικανικών δικαστηρίων.

    Στην ίδια Αμερική υποκλέπτονται συνομιλίες αντιπροσώπων άλλων εθνών στο κτίριο της έδρας του Ο.Η.Ε. στη Ν. Υόρκη κι ενώ αυτό αποκαλύπτεται δεν ασκείται καμμία δίωξη. (Αργότερα το υπ. εξωτερικών της χώρας παραγγέλλει στους διπλωμάτες να υποκλέπτουν τα στοιχεία πιστωτικών καρτών των ξένων που μιλούν ή δειπνούν μαζί τους).

    Θα σας πρότεινα να βγάλετε τα φιμέ γυαλιά σας και να μην συγχέετε την έλλειψη τιμωρίας στην Ελλάδα με την έννοια της δικαιοσύνης εδώ. Η αυστηρότητα δεν συνεπάγεται πάντοτε ισονομία και πραγματική δικαιοσύνη.

    Η δικαιοσύνη δεν είναι εντελώς αθώα περιστερά ούτε στην εδώ πλευρά του Ατλαντικού.

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ Αικατερίνη L.A. 09/01/2012 18:55:20

      παντως Αικατερινη (συνονοματη) απ' το L.A. εκει, αμα λαχει κανουν και ρομπα παγκοσμιως τον πλανηταρχη!!
      επειδη τα εχω ζησει απο κοντα και για ετη πολλα...

      • lampros avatar
        lampros @ Κατερινα 10/01/2012 12:22:37

        Και για τι τον κάνουν ρόμπα; Για την Μόνικα --που στα τέτοια μας τι έκανε και πως μαζί της. Και ποιός ξέρει τι συμφέροντα τους σφύριξαν να τον κάνουν ρόμπα.

        Τον Μπους με την Χαλιμπάρτον και τα φιλαράκια του που τρώγανε και πίνανε δισεκατομμύρια δολλάρια, είδες κανέναν να τον κάνει ρόμπα;

  21. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 09/01/2012 15:11:10

    Πάντα γραφικός ''η τέως επικοινωνιακη αρχιστελχάρα του ΠαΣοκ'' ο Κίμωνας...ύστερα από τις μπαρούφες με την δήθεν 'επονίτισα' με τα... κεντητά εργόχειρα, μας προέκυψε και οργισμένος 'λέων' της άσφαλτου.( άλλα σε ασυλία).
    Αυτοί καθορίζουν τη ζωή μας επί χρονιά τώρα...τα θέλαμε και τα πάθαμε και το μόνο που έμεινε είναι η ξεθωριασμένη πλέον αγανάκτηση των...αγανακτισμένων που εντέχνως καπελώθηκαν κι' αυτοί.....

  22. ktisias avatar
    ktisias 09/01/2012 15:27:28

    Πολύς θόρυβος για το τίποτα…… Στην Ινδία αν κάποιος από ανώτερη κάστα πατήσει με το αυτοκινητό του κάποιον κατωτέρας κάστας πεζό, δεν τρέχει τίποτα, ουδεμία ευθύνη φέρνει, πόσο μάλλον αν πατήσει την (φιλιππινέζα)του, καιρός να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα και να μην γκρινιάζουμε, αφού οι πολιτικοί μας επέλεξαν το ινδικό μοντέλο για την Ελλάδα.

  23. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 09/01/2012 15:28:37

    Τα παιδιά των 700 ή εσχάτως μπορεί και των 600 ευρώ, τον πήγαν στο τμήμα και από εκεί ο περιπατητής των λαϊκών αγορών με τη μερσεντές αφέθηκε ελεύθερος, με άνωθεν εντολή! Φαντάσου πόσα ξέρει ο Κίμωνας, ή νομίζουν πως ξέρει και τους έπιασε τέτοιος τρόμος!
    Η Ισονομία και Ισοπολιτεία σε όλο της το μεγαλείο, αγαπητέ Αριστερέ Ψάλτη!

    • Βιτάλι avatar
      Βιτάλι @ Aφροδίτη 09/01/2012 15:53:43

      Θα ήθελα να ήξερα βρε Αφροδίτη πού είχε βρει χώρο να παρκάρει τη Μερσεντές (χωρίς να τραυματίσει "ακούσια", όπως τώρα λέει, κάποιον πεζό που του έκλεινε το δρόμο), όταν πήγε να περπατήσει στις λαϊκές αγορές, δεδομένου του συνωστισμού που συνήθως παρατηρείται στις παρυφές αυτών.

      Πρέπει να είναι πολύ ικανός οδηγός για να το καταφέρει, ε, δεν χρειάζεται τώρα να έχει και σχετικό δίπλωμα ικανότητας οδηγού σε ισχύ.

      Αντί να θάψει το κεφάλι του στην άμμο από ντροπή, ο κομματάνθρωπος επιδεικνύει αλλαζονεία και μικρότητα. Ας ελπίσουμε πως ΔΕΝ θα γίνει φωτεινό παράδειγμα για το παιδί του, ο ανάξιος πατέρας Κουλούρης.

      Άσχετο: κάποιες πληροφορίες που αναφέρουν ότι ο διοικητής του τμήματος τροχαίας Καισαριανής, ο οποίος επέτρεψε την απελευθέρωσή του, θα προτιμήσει στις Απόκριεας, λόγω του εθίμου των μασκαράδων φυσικά, αντί παντελονιών να φοράει κάτι ελαφρύτερο (και πιο κομψό) είναι αληθείς;

      Αχ, ελληνική τρελλή καθημερινότητα, ποτέ δεν θα πάψεις να προσφέρεις αφειδώς υλικό στους επιθεωρησιογράφους αυτής της χώρας...

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Βιτάλι 09/01/2012 18:56:11

        Καλή χρονιά Βιτάλι! Τότε, στις ατέλειωτες βόλτες του στις λαϊκές, τον πήγαινε οδηγός με τεθωρακισμένο αυτοκίνητο και δύο συνοδευτικά τουλάχιστον. Αυτός θα οδηγούσε; Άρα δικαίως ο άνθρωπος ξέχασε να αναθεωρήσει το δίπλωμά του! Ποίος είναι ο Κίμων, για να κάνει όσα υποχρεούνται να κάνουν οι απλοί πολίτες; Ίσα κι όμοιοι είμαστε;

  24. ENIALIOS avatar
    ENIALIOS 09/01/2012 15:39:19

    ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΣΤΑ ΜΠΛΟΚΑ ΠΑΤΑΤΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑ.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ...
    ΧΘΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙ Ο ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΣ ΤΗΣ...

  25. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 09/01/2012 15:56:02

    Από τη μια, αστυνομικοί "σερίφηδες", ζαρντινιέρες, ξυλοδαρμοί, αυθαιρεσία.
    Από την άλλη ο Κίμωνας “ξέρεις ποιος είμαι εγώ” Κουλούρης να φέρεται με τρόπο που ένα κοινό θνητό θα του φόρτωνε ένα τσουβάλι κατηγορίες και ποινές. Είναι αντάξιοι ο ένας στο άλλο. Τους δημιούργησε και τους δυο η ίδια νοοτροπία.
    Νόμος είναι το δίκιο εκείνου που μπορεί να το επιβάλλει.

    • σκεπτόμενη ξανθιά avatar
      σκεπτόμενη ξανθιά @ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 09/01/2012 21:30:59

      Ξεχάσατε το ξεβράκωμα (και όχι μόνον) καλλίγραμμων θηλυκών λαθρομεταναστών (από ανατολική Ευρώπη φυσικά) εκεί στα πάνω πατώματα του κτιρίου της Γ.Α.Δ.Α. στην Λ. Αλεξάνδρας;

      Για τέτοια "αντράκια" δεν έκανε ποτέ θέμα ο συνδικαλιστής αστυνομικός, ούτε οι κορυφές της ΕΛ.ΑΣ. και ο υπουργός δημόσιας τάξης.

      Όπως γράφετε είναι αντάξιοι ο ένας του άλλου. Φυσικά δεν έχουν όλοι (ούτε καν οι περισσότεροι) τέτοιο ποιόν, αλλά οι ηγέτες τους ανέχονται (διάβαζε κουκουλώνουν) τέτοιες αήθεις και αηδιαστικές συμπεριφορές (κατάχρηση εξουσίας και ισχύος).

      Δυστυχώς...

  26. sotirios avatar
    sotirios 09/01/2012 16:20:51

    Ami du peuple (και προφανώς enemie de Byzance), η Σικελία ήταν Βυζάντιο για πολλά πολλά χρόνια! Νομίζω έχει περισσότερους αρχαιοελληνικούς ναούς (μάρτυρες της Μεγάλης Ελλάδας) διότι έχει πολύ λιγότερους σεισμούς από την Ελλάδα. Ίσως αν διάβαζες λίγο τι επιδρομείς πέρασαν από τα μέρη μας, Γότθοι και λοιποί... πιο προστατευμένη -λόγω του ότι είναι νησί στην άκρη της Ιταλικής χερσονήσου και όχι πέρασμα η ίδια... Και βασικά δεν είχε Τούρκους!!!
    Πάντως όταν πέρασε σε άλλα χέρια, απέκτησε και Ιερά Εξέταση που εμείς δεν είχαμε...

  27. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 09/01/2012 16:31:15

    Πολύ απλά,ελεεινός.Ενας τιποτένιος εκπρόσωπος του ''ξέρεις ποιός είμαι εγώ'',της απόλυτης πασοκικής ξεφτίλας.Πως να πάει αυτή η χώρα μπροστά με τέτοια ρεμάλια και πόσα ακόμα γίνονται και δεν τα μαθαίνουμε ποτέ.....

  28. juliet avatar
    juliet 09/01/2012 17:00:30

    Dee Jay Stelio,
    καλώς ήλθες στην αρένα! χαχαχα,από το Κουλούρη άρχισες;μωρέ ξύλο πότε θα φάνε.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ juliet 10/01/2012 15:35:41

      Φιλενάδα σκουπόξυλο θέλουν και να τους βαράμε χίλιοι,και λίγους λέω......

  29. Mr. Marketing avatar
    Mr. Marketing 09/01/2012 18:30:25

    Το όλο επεισόδιο θα διδάσκεται προσεχώς στις σχολές επικοινωνίας και μάρκετιγκ.

    Ενότητα:
    Διαχείριση κρίσης από πρώην πολιτικό πρόσωπο

    Ερώτηση:
    Τι να ΜΗΝ κάνετε σε περίπτωση που βρεθείτε (με αρνητικό τρόπο) στο φως της δημοσιότητας (χωρίς eye liner :-))

    Απάντηση:
    Βλέπε συμπεριφορά Κίμωνα Κουλούρη (Αθήνα, Ιανουάριος 2012)

    Ερώτηση:
    Τι να ΚόΝΕΤΕ σε περίπτωση που βρεθείτε (με αρνητικό τρόπο) στο φως της δημοσιότητας (χωρίς eye liner :-))

    Απάντηση:
    - αποδέχομαι πως υπάρχει πρόβλημα!
    - χαλαρώνω και χρονοτριβώ: η αντίδραση εν θερμώ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.
    - σκέφτομαι (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ), δεν ενεργώ σαν ανόητος/η.
    - αφού έχουμε ζημιά, ας τη διαχειρισθώ επικοινωνιακά για ελαχιστοποίηση απωλειών- ζητάω συγγνώμη από το τραυματισμένο όργανο και του στέλνω λουλούδια στο 401 νοσοκομείο
    - παραδέχομαι δημόσια πως έχω πρόβλημα με την οδήγησή μου και χρειάζομαι τη βοήθεια ειδικού
    - υπόσχομαι να ξαναπαρακολουθήσω την πλήρη εκπαίδευση νέου υποψηφίου οδηγού
    - πωλώ αμέσως τη Μερσεντές και τα έσοδα από την πώληση τα χαρίζω δημόσια στην επαρχιακή πόλη με τον μεγαλύτερο αναλογικά αριθμό τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα, για να φτιαχθεί πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής
    (Σημείωση προς εαυτόν: έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορώ να την κυκλοφορήσω για το προσεχές 6μηνο, λόγω αφαίρεσης πινακίδων, αδείας κυκλοφορίας και μέχρι να ξαναβγάλω δίπλωμα. Εξάλλου λόγω των νέων τεκμηρίων για τα αυτοκίνητα όλοι πουλάνε κι έτσι θα μπορέσω να ξαναγοράσω μία αρκετά φθηνά)




    Παρατηρήσεις:

    1) Αν και υπεύθυνος επικοινωνίας του κόμματος ο Κουλούρης φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν έχει επιστημονική κατάρτιση στο αντικείμενο με το οποίο βρέθηκε να ασχολείται και δεν μπορεί να λειτουργήσει ως επαγγελματίας.

    2) Αν είχαμε σοβαρό κράτος και ευέλικτη δικαιοσύνη, κάποια από τα παραπάνω θα μπορούσε να τα διατάξει το δικαστήριο...

  30. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 09/01/2012 19:45:55

    Πριν 2 μέρες ο μεγαλύτερος εκδότης της χώρας , ο μεγαλύτερος τραπεζίτης και ο πρώην πρωθυπουργός αλληλοκατηγορούνταν για εκβιασμούς και "στημμένα" δάνεια ... πριν λίγους μήνες ο προηγούμενος Υπ. Οικ. κατηγορήθηκε για αλλοίωση στοιχείων από στέλεχος της Εθ. Στατιστ. Υπηρ. ... τουλάχιστον 3 πρώην υπουργοί και στελέχη του Πασόκ έχουν φάκελο δικογραφίας μεγαλύτερο από του Ψωμιάδη ...

    κατά τα άλλα ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΙΜΩΝΑΣ !!! ... μπράβο ρε μάγκες

  31. τεχνική λύση avatar
    τεχνική λύση 10/01/2012 14:46:41

    Η λύση του προβλήματος ελέγχου πολιτών από διοικητικά όργανα είναι απλή, φθηνή και εύκολη (χάριν της τεχνολογίας).

    Ο ελέγχων φέρει συσκευή καταγραφής ήχου (κάτι σαν τα δημοσιογραφικά κασετοφωνάκια, αλλά με ψηφιακή καταγραφή) και η στιχομυθία του με τον ελεγχόμενο αποθηκεύεται προς αποφυγήν μελλοντικών παρεξηγήσεων. Αρκεί το μηχάνημα να φέρει μηχανισμό ασφαλείας, ώστε να μην μπορεί να διαγραφεί το περιεχόμενό του.

    Αν κάθε εφοριακός, τελωνειακός, υπάλληλος πολεοδομίας ή διεύθυνσης υγιεινής, αστυφύλακας σε περιπολία ή μπλόκο, χρησιμοποιούσε έναν τέτοιο ουδέτερο και αντικειμενικό παρατηρητή, τα φαινόμενα χρηματισμού ή κουτσαβακισμού θα μειώνονταν ραγδαία.

    Κόστος ελάχιστο (30-50 ευρώ). Κέρδος ανυπολόγιστο. Σε άλλα κράτη η καταγραφή είναι υποχρεωτική (π.χ. στα περιπολικά) ενώ γίνεται και καταγραφή εικόνας (π.χ. με μικροσκοπική κάμερα στο στήθος ή κράνος που φορά το όργανο).

    Το ερώτημα είναι αν οι ελέγχοντες (και οι ελεγχόμενοι) το θέλουν.

    Πάντως, μέχρι να θεσπισθεί κι εδώ ένα τέτοιο μέτρο, κυρίες και κύριοι αναγνώστες του antinews, την επόμενη φορά που θα κληθείτε για έλεγχο από κάποιο όργανο του κράτους, ενεργοποιήστε την καταγραφή ομιλίας στο κινητό σας (εξοικειωθείτε πώς γίνεται κάτι τέτοιο από τώρα, ώστε να μπορείτε να το κάνετε γρήγορα, όταν χρειασθεί). Ποτέ δεν ξέρετε πού και πότε θα σας χρειασθεί. Επιπλέον, επειδή βρίσκεσθε στον ιδιωτικό σας χώρο (οικία, κατάστημα, αυτοκίνητο) δεν χρειάζεσθε άδεια για την καταγραφή ήχου εντός αυτού.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ τεχνική λύση 12/01/2012 12:52:07

      Αστειεύεστε βέβαια! Θα πέσει να μας φάει όλο το ψευτοπροοδευτικό κρυφοφασισταριό για υποκλοπή προσωπικών δεδομένων! (αντιλαμβάνεστε φυσικά ότι συμφωνώ πλήρως με την πρότασή σας)