Στην φυλακή ο Κασιδιάρης
10/07/2014 14:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην φυλακή ο Κασιδιάρης

Στη φυλακή οδηγείται ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Κασιδιάρης μετά τη συμπληρωματική απολογία που έδωσε για την κατηγορία της διακεκριμένης οπλοκατοχής με σκοπό τη διάθεση σε εγκληματική οργάνωση. Ο Ηλίας Κασιδιάρης κρίθηκε προφυλακιστέος με τη σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα.

Στο σκεπτικό του εντάλματος προφυλάκισής του ο κ. Κασιδιάρης χαρακτηρίζεται ως επικίνδυνος να τελέσει και νέες εγκληματικές πράξεις, λόγω του χαρακτήρα του.

Ως χαρακτηριστικά παραδείγματα των βίαιων εκρήξεών του καταγράφονται το τηλεοπτικό επεισόδιο με το χαστούκι στη Λιάνα Κανέλλη, αλλά και το επεισόδιο στην Κρήτη όταν απευθυνόμενος σε επικεφαλής αστυνομικών αρχών είπε χαρακτηριστικά ότι «θα υπάρξουν και νεκροί».

Σύμφωνα με πληροφορίες του «Βήματος», στο σκεπτικό της απόφασης καταγράφονται επίσης τα ντοκουμέντα της δικογραφίας όπου απεικονίζεται να πυροβολεί με όπλα, αλλά και να εκπαιδεύει άλλα μέλη της ΧΑ.

Οι δικαστές αναφέρονται επίσης στη στρατιωτική δομή της ΧΑ, την ιεραρχία, την λεκτική βία που χρησιμοποιούσαν με σκοπό την επιβολή με τη βία της ιδεολογίας της σε τρίτους, αλλά και σε βίαια επεισόδια όπου ήταν πρωταγωνιστής.

Λίγο μετά τις 3.30 περίπου 50 άτομα συγκεντρωμένα έξω από το Εφετεία φώναζαν συνθήματα υπέρ του Ηλ. Κασιδιάρη, κυρίως το «αίμα, τιμή, Χρυσή Αυγή».

Ο βουλευτής έφτασε στο Εφετείο λίγο πριν από τις 10 το πρωί και, σε αντίθεση με τις άλλες φορές, έκανε αμέσως δηλώσεις στους δημοσιογράφους γιατί, όπως είπε, δεν ξέρει «τι θα γίνει μετά», προεξοφλώντας μια πιθανή κράτησή του.

Υποστήριξε επίσης πως η συμπληρωματική δίωξη που του ασκήθηκε αφορά δύο καραμπίνες, τις οποίες κατείχε νόμιμα.

Ο βουλευτής επέδειξε τις άδειες κατοχής των δύο όπλων στους δημοσιογράφους, επαναλαμβάνοντας ότι πρόκειται για δύο κυνηγητικά «και όχι πολεμικά όπλα», ενώ τόνισε πως η δίωξη σε βάρος του «είναι ξεκάθαρα πολιτική».

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ 10/07/2014 15:08:52

    ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΗΣΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΣΝΙΚΩΦ.

  2. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 10/07/2014 15:12:34

    Λέτε να κινδυνεύει και ο Πρετεντέρης με εκείνο το μπουκάλι ? Η ο Μαρκογιαννάκης και η Κωνσταντοπούλου με τους τσακωμούς τους ? Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις τους στέλνουν γιά διαχείριση θυμού, όπως είχαμε δει και στην σχετική ταινία και όχι στην φυλακή . Οταν κάποιοι αποδεικνύονται βασιλικότεροι του Βασιλέως , τότε συνήθως είναι επιζήμιοι γιά τον Βασιλέα .

  3. smanos avatar
    smanos 10/07/2014 17:14:14

    η προφυλάκιση αυτή θα δώσει τουλάχιστο άλλα 3% στη ΧΑ...

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ smanos 10/07/2014 18:31:26

      Προφανώς κάποιοι αγωνίζονται να την κάνουν αξιωματική αντιπολίτευση.

      • Ιδιώτης avatar
        Ιδιώτης @ Επισκέπτης 10/07/2014 21:51:08

        κυβέρνηση

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 10/07/2014 18:46:13

    δεν υπερασπίζομαι τον χαστουκιάρη και δεν ξέρω αν διαβάσατε το σκεπτικό της προφυλακισης αλλα αν αληθεύει έιναι επικίνδυνο. αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα. ακούς εκεί να προφυλακίζουν άνθρωπο γιατί έχει "βίαιο χαρακτήρα" και γιατί "μετέτρεψε τα κυνηγετικά όπλα που, κατά τεκμήριο ήταν νόμιμα, σε-κρατηθείτε-πυροβόλα όπλα! κι' εγώ που νόμιζα πως φυλακίζονται ΠΡΑΞΕΙΣ, όχι προθέσεις. δεν πάνε καθόλου καλά μ' αυτά...καθόλου καλά. ο δρόμος για την κόλαση έιναι ήδη καλά στρωμένος με καλές προθέσεις...

    • ΑΓΙΟΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ @ Νίκος Αργεάδης 11/07/2014 10:52:23

      ΝΑ'ΒΛΕΠΑ ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΑΝ ΣΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΖΕ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ ΑΓΙΟΣ 12/07/2014 11:23:24

        ακριβώς τα ίδια θα έλεγα αγαπητέ άγιε.πρέπι να ξεχωρίζουμε το δημόσιο από το προσωπικό όταν είμαστε σε τέτοιες θέσεις, κάτι που το ανώριμο ελλαδικό πολιτικό προσωπικό δεν κατανοεί. άλλο τι λένε και άλλο τι πράττουν. η δικαιοσύνη τιμωρεί τις πράξεις, όχι τις ιδέες.

        • το δίκιο του ισχυρού!!!! avatar
          το δίκιο του ισχυρού!!!! @ Νίκος Αργεάδης 12/07/2014 19:01:56

          η σημερινή δικαιοσύνη με το νέο ποινικό νόμο τιμωρεί αναλόγως το μέγεθος της πράξης ... βλέπε τα λεγόμενα "μικρής κοινωνικής απαξίας".. αν δηλαδή κάποιος χαστουκίσει κάποιον .. δε τιμωρείται για την πράξη, αλλά για το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να προκάλεσε....

      • το δίκιο του ισχυρού!!!! avatar
        το δίκιο του ισχυρού!!!! @ ΑΓΙΟΣ 12/07/2014 17:09:37

        Θα τολμήσω να σου απαντησω εγω... - ελπιζοντας οτι δε θα δεχτει λογοκρισια το σχολιο μου -... δεν είδα την ίδια πρεμουρα στα στελεχη της σημερινής συγκυβέρνησης όταν από τη θέση που έχουν λόγω "κυβερνητικής συμπάθειας" απειλούν κόσμο που τολμησε να αντιδράσει σε χαστούκι που δέχτηκε από δικό τους άνθρωπο με χαρακτήρα μακράν χειρότερο του Κασιδιάρη .... Τι λέμε τωρα λοιπόν....

  5. Scarface avatar
    Scarface 10/07/2014 19:06:50

    Ερωτηση 1. Ποιες είναι οι παλιες εγκληματικες πραξεις για τις οποιες υπαρχουν καταδικαστικες αποφασεις και που δημιουργουν την εντυπωση ότι θα τελεσει και νεες? Ποσες εγκληματικες ενεργειες διεπραξε από την προηγουμενη ανακριση οπου και αφεθηκε ελευθερος με περιοριστικούς ορους, ώστε να δικαιολογειται τωρα η προφυλακιση του? Ερωτηση 2. Είναι παρανομη η κατοχη κυνηγετικου με αδεια? Πως αυτό μπορει να μετατραπει σε "πυροβολο"? Προηγουμένως τι ηταν αν όχι "πυροβολο"?

  6. Βασίλης Β. avatar
    Βασίλης Β. 10/07/2014 20:20:44

    Η άποψή μου για τη χρυσή αυγή γνωστή σε όποιον με έχει παρακολουθήσει ως σχολιαστή. Από εκεί και πέρα νομίζω οτι πρέπει να αρχίσουμε σιγά-σιγά να παραδεχόμαστε όλοι μας ήρεμα και ειλικρινά, οτι το πράγμα από φαιδρό έχει αρχίσει να γίνεται απολύτως επικίνδυνο. Ακόμα και τα αριστερά σάϊτ υποδέχθηκαν την είδηση πολύ μουδιασμένα, έχουν αρχίσει οι πάντες να ομολογούν οτι έχουμε να κάνουμε με πολύ χοντροκομμένες κινήσεις που δεν κρατούν ουτε προσχήματα. Κάποιοι που σε μελλοντικό χρόνο θα πάψουν να ασκούν εξουσία πολύ φοβάμαι οτι αφήνουν πίσω τους ένα κακοφορμισμένο καρκίνωμα που θα σκάσει βίαια με ορμή στο πρόσωπο όλης της ελληνικής κοινωνίας. Εκτός αν αυτό θέλουν, ώστε όταν η ροζ-αριστερά γίνει κάποια στιγμή κυβέρνηση να υπάρχει ένας οργισμένος μπαμπούλας στην αντιπολίτευση και στους δρόμους. Κι έτσι η χώρα να βρίσκεται συνεχώς υπό τη δαμόκλειο σπάθη του εμφυλίου.

    • ekptotos avatar
      ekptotos @ Βασίλης Β. 11/07/2014 10:58:53

      Εξαιρετικός όπως πάντα

  7. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 10/07/2014 20:30:47

    Κατηγορητήριο (προμήθεια οπλισμού σε εγκληματική οργάνωση)και σκεπτικό προφυλάκισης(θυμώδης εκπαιδευτής!) αποτελούν την ιδανική αιτία για την διακοπή της παραστάσεως.

  8. Naruto avatar
    Naruto 10/07/2014 20:40:08

    Αυτό που δέν κατάλαβα είναι πως διέγνωσαν τον χαρακτήρα του και τις προθέσεις του αφού δεν τον ρώτησαν τίποτε , απο φωτογραφίες ?Τα όπλα που μετατράπηκαν σε πυροβόλα τι ήταν πρίν πετροβόλα ? Δεν πάμε καθόλου καλά .

  9. Nikos avatar
    Nikos 10/07/2014 21:03:03

    τι έγινε,τελείωσαν τα βίντεο;

  10. Ιδιώτης avatar
    Ιδιώτης 10/07/2014 22:24:18

    Στη φυλακή και ο Κασιδιάρης... Άμα αρχίσουν να λένε στα κανάλια ότι ο Σύριζα τους κλείνει στη φυλακή, μπορεί να πιάσει καλύτερα το κόλπο...

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/07/2014 22:31:46

    Μήπως τώρα έρχεται το σπαρταριστό βίντεο με "εθνικολάικ στάιλ" πασόκους, "αντι"-λαικούς δεξιούς και τα "βίαια επαναστατικά πηρούνια των γουρουνάδικων" (αυτά που κόβουν το γουρουνίσιο κοψίδι "σύριζα" στο κόκαλο);

  12. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 11/07/2014 08:12:21

    Είμαι περίεργος πότε θα γίνουν οι δίκες και τι θα καταστεί δυνατόν να αποδειχθεί από τις κατηγορίες. Η κατηγορία ότι ο κασιδιαρης είναι νευρικός σίγουρα ευσταθεί. Δεν ξέρω όμως τι ποινή μπορεί να επιφέρει.

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ Άπαντα Επιστάμενος 11/07/2014 11:10:53

      Την εσχάτη. Είναι κατηγορία και μάλιστα βαρύτατη το να 'ναι κανείς νευρικός. Στο θαυμαστό κόσμο της νέας Ελλάδας όλοι πρέπει να φαίνονται μόνιμα ήρεμοι και χαμογελαστοί ανεξαρτήτως του περιβάλλοντος.

      • Άπαντα Επιστάμενος avatar
        Άπαντα Επιστάμενος @ Ιδιώτης 11/07/2014 13:57:20

        Εγώ κύριε ιδιώτη το έχω πιάσει το νόημα. Είμαι πάντα ήρεμος εξωτερικά σε βαθμό που οι φίλοι μου με φωνάζουν Ντέιτα (απο το ρομποτ στο σταρ τρεκ).

        • Ιδιώτης avatar
          Ιδιώτης @ Άπαντα Επιστάμενος 11/07/2014 19:53:42

          Άμα κάνει κάποιος αυτό που θέλουν και είναι "συνεργάσιμος", τον ανταμείβουν. Τον τρώνε τελευταίο...

  13. Seagull avatar
    Seagull 11/07/2014 08:26:06

    Και ποιός θα αναλάβει τώρα την ηγεσία της Χρυσής Αυγής? Το δύσκολο κομμάτι τώρα αρχίζει. Πως θα το πάρουν οι οπαδοί της Χρυσής Αυγής, θα αποδεχτούν την καινούργια ηγεσία ? Μιά υπόθεση με μεγάλα ρίσκα, για να δούμε πως θα εξελιχθεί και αν θα αποδώσει τα αναμενόμενα σύμφωνα με τους σχεδιασμούς.

    • GregA avatar
      GregA @ Seagull 11/07/2014 09:20:24

      Εάν υπάρχουν σχεδιασμοί, το μόνο που κατάφεραν έως σήμερα είναι να καταγράφεται ραγδαία αύξηση των ποσοστών της Χ.Α. αλλά και δραστηριοποίηση στη πολιτική της δράση αξιολογότερων ατόμων με αυξανόμενη διεισδυτικότητα στη κοινωνία. Μόνον εάν στόχος είναι η ενδυνάμωση της, είναι λογική η συνέχιση του ίδιου λάθους της ποινικής δηλαδή αντιμετώπισης ενός κόμματος, ανεξάρτητα ιδεολογίας και πρακτικής. Δεν έχει η ΝΔ πολιτικά οξυδερκή στελέχη να αντιμετωπίσουν και να ακυρώσουν στα μάτια των ψηφοφόρων άτομα σαν τον Λαγό, τον Μίχο και τον Γερμενή, ή τον Παναγιώταρο και έπρεπε να επιστρατευθεί η δικαιοσύνη η οποία με λογικά άλματα που δεν ευσταθούν κουρελιάζει την όποια αξιοπιστία της είχε απομείνει, μετά τη συναλλαγή με το κράτος στο μισθολογικό θέμα; Ας ενημερώσει επιτέλους κάποιος από το Μαξίμου, το ΚΙΣ ότι με αυτή τη πρακτική θα δημιουργήσουν ένα ανεξέλεγκτο έκτρωμα τη στιγμή που καθημερινά νοικοκυραίοι περιθωριοποιούνται από τη φοροκαταιγίδα και την κρατική (τροϊκανή) αναλγησία. Ταυτόχρονα δε συνεχίζεται με αμετροέπεια ο Πασοκικός πολιτικός ναρκισσισμός, που αποτελεί ύβρι για τον μέσο Έλληνα, δεξιών καταβολών, πολίτη. Όταν λοιπόν αναλάβει τη Χ.Α. ένας νέος και "φανταχτερός" αρχηγός, μη τρέχετε να κρυφτείτε κύριοι της κυβέρνησης, εσείς θα έχετε δημιουργήσει αυτό το μοναδικό παγκοσμίως φαινόμενο. Ένα ναζιστικό κόμμα στην εξουσία το 2014 στην ΕΛΛΑΔΑ!!! Έλεος ξυπνάτε!

      • Seagull avatar
        Seagull @ GregA 11/07/2014 09:42:50

        Μα είναι προφανές ότι ο επόμενος αρχηγός της ΧΑ μπορεί να είναι φανταχτερός θα πρέπει όμως να είναι και πιό light και χωρίς ναζιστικά βαρίδια, έτσι ενδεχομένως να μπορέσει να προκύψει μια μελλοντική συνεργασία της ΝΔ με την ΧΑ και να υπάρξει συγκυβέρνηση. Το ζητούμενο είναι πως θα περάσει όλο αυτό στον κόσμο της ΧΑ και ενδεχομένως οι σκληροπυρηνικοί και οι γύρω από την ηγεσία να αποχωρήσουν σχηματίζοντας ένα νέο αλλά αυστηρά εθνικιστικό κόμμα ... Πάντως το ζητούμενο είναι οι πεντακόσες χιλιάδες και κάτι ψηφοφόροι να μην μένουν ανεκμετάλλευτοι. Εγώ αυτόν τον σχεδιασμό βλέπω - που δεν είναι και κακός σε τελευταία ανάλυση - και μακάρι να πέφτω έξω.

    • Άπαντα Επιστάμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμενος @ Seagull 11/07/2014 11:08:58

      Φίλε μου δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ανάγκη για νέα ηγεσία στην ΧΑ, όπως δεν υπήρξε μέχρι τώρα. Αρχηγοί της μαφίας ήλεγχαν την αυτοκρατορία τους μέσα από την φυλακή για δεκαετίες. Δεν είναι δύσκολο να ελέγχεις ένα κόμμα μέσα από την φυλακή, ειδικά όταν το εκλογικό σώμα έτσι κι αλλιώς έχει συνηθίσει να μην βλέπει ποτέ το κόμμα αυτό στα κανάλια και έχει αποδεχτει την πιθανότητα να είναι εγκληματική οργάνωση. Εννοώ, τι θα χάσει η ΧΑ που δεν έχει ηγεσία; Κάποια εμφάνιση στο δελτίο της τρέμη;

  14. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 11/07/2014 11:32:18

    Όσοι δεν έχουν ακούσει για τον "Μιθριδατισμό" δεν είναι δύσκολο να ψάξουν στο διαδίκτυο να ενημερωθούν. Η αλήθεια όμως είναι ότι το σύνδρομο του Μιθριδατισμού ισχύει για τα αντανακλαστικά εκείνα που πρέπει να διαθέτει η Πολιτεία, η Κοινωνία ως συλλογικό υποκείμενο και οι πολίτες και τους κινητοποιούν στην υπεράσπιση της Δημοκρατίας, της έστω και ισχνής Δημοκρατίας. Το επί δεκαετίες πριόνισμα της Δημοκρατίας και οι καταχρήσεις της που κυβερνώντες και αετονύχηδες έκαναν μας οδήγησαν σε παράλυση και αδυναμία να δούμε με καθαρή ματιά τις απειλές που εξυφαίνονται από επίδοξους σφετεριστές. Μάθαμε να παρατηρούμε την ατιμώρητη δράση των κουκουλοφόρων, των τρομοκρατών και των αλληλέγγυών τους και έτσι ή συμψηφίζουμε τις αντίπαλες δράσεις ή τις θεωρούμε συμβατές με τη Δημοκρατία. Οι στρατιωτικές στολές, ο στρατιωτικός βηματισμός, οι τραμπουκισμοί εναντίον πολιτών ή μεταναστών, οι απειλές εναντίον λειτουργών του κράτους ή της αυτοδιοίκησης, οι πυρσοί, τα ναζιστικά σύμβολά, τα δημόσια χαστουκίσματα, οι χυδαίες ύβρεις και συμπεριφορές στο κοινοβούλιο, τα όπλα και οι ασκήσεις σε στρατόπεδα κομάντο, οι ξιφολόγχες που θα ακονίζονται στα πεζοδρόμια, οι δημόσιες δηλώσεις αρχηγού κόμματος ότι δεν είναι Δημοκράτης και σιχαίνεται τη Δημοκρατία, οι δολοφονίες μεταναστών και του Φύσσα και δεκάδες άλλες αντιδημοκρατικές ενέργειες για κάποιους εννοούνται ως επιτρεπόμενες στο δημοκρατικό πλαίσιο λειτουργίας των κομμάτων. Κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι η ψήφος των πολιτών και η ανοχή τέτοιων συμπεριφορών από σημαντική μερίδα τους μπορεί να δικαιώνει και να αθωώνει τους παρανομούντες. Αγνοούν τη μέγιστη "αντινομία" της Δημοκρατίας. Ότι στη Δημοκρατία η πλειοψηφία παίρνει τις αποφάσεις πλην εκείνης της κατάλυσης της Δημοκρατίας και της καταπάτησης των δικαιωμάτων της μειοψηφίας. Ότι ποτέ η εκλογική αποδοχή της αντιδημοκρατικής και εγκληματικής δράσης ενός κόμματος δεν αποτελεί νομιμοποίηση της δράσης του. Ότι και ένας πολίτης ΜΟΝΟΣ του έχει το δικαίωμα να ενεργήσει ακόμη και με τη βία για να προασπίσει το Δημοκρατικό Πολίτευμα. Ευτυχώς που η ισχνή Δημοκρατία μας στην περίπτωση της ΧΑ έδειξε τα αντανακλαστικά και την ισχύ που απαιτεί η προάσπισή της. Ο υποκριτικός φόβος εκείνων που ανησυχούν ότι η δικαστική δίωξη των εγκληματιών της ΧΑ θα την δυναμώσει εκλογικά, αποδεικνύει ότι η Δημοκρατία αμύνεται σωστά.

    • Ισόνομος πολίτης avatar
      Ισόνομος πολίτης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 11/07/2014 11:47:21

      Σχόλιο ΠΡΩΤΟ με ουσία, επισημάνσεις και επιχειρήματα... Σημειώνω και επικροτώ ιδιαίτερα το παρακάτω σας ΣΟΝ ΠΕΝ: (...ποτέ η εκλογική αποδοχή της αντιδημοκρατικής και εγκληματικής δράσης ενός κόμματος δεν αποτελεί νομιμοποίηση της δράσης του...)

      • κοινός νούς avatar
        κοινός νούς @ Ισόνομος πολίτης 11/07/2014 15:39:52

        Δηλαδή όταν το ΚΚΕ πάρει 50 % + 1 και εφαρμόσει το πρόγραμμα του , όπως λέει το ίδιο , δεν θα είναι νομιμοποιημένο που θα στέλνει μέσα κόσμο γιά αντικομμουνιστική δράση ? Ξεχνάτε ότι ο κυρίαρχος Λαός είναι πάνω από όλα . Φανατισμένα σχόλια είναι εύκολο να γράφουν οι βασιλικότεροι του Βασιλέως . Οι επικίνδυνοι ατραποί όμως έχουν χώρο γιά πολλούς . Συνήθως γιά τους ηττημένους , ιδιαίτερα όταν ο νικητής δεν έχει να δείξει άλλο έργο .

        • Ισόνομος πολίτης avatar
          Ισόνομος πολίτης @ κοινός νούς 11/07/2014 21:01:49

          Μα καλό είναι νομίζω να δίνουμε και λίγη βάση και προσοχή σε ότι διαβάζουμε: Εξ αντικειμένου μιλάμε για: " αντιδημοκρατική και εγκληματική δράση" Ο κυριάρχος Λαός αγαπητέ εκφράζεται και προσμετράται η έκφρασή του, μέσα από συντεταγμένες και καθαρές δημοκρατικές διαδικασίες. Και....ασφαλώς η μειοψηφία υπακούει πάντοτε στις αποφάσεις και τα κελεύσματα της πλειοψηφίας...

    • Βασίλης Β. avatar
      Βασίλης Β. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 11/07/2014 17:12:02

      Δεν αμφισβητεί κανείς οτι ανάμεσα στους χνουδωτούς “ανησυχούντες” κρύβονται και πολλοί λύκοι. Πρέπει να ανοηταίνει πολύ όμως κανείς για να χαρακτηρίζει συλλήβδην υποκριτές όσους εκφράζουν την πεποίθηση οτι οι χρυσαυγίτες έπρεπε α) να αντιμετωπιστούν πρωτίστως στον πολιτικό στίβο και β) να διώκονται εγκαίρως όταν έδιναν λαβές τον καιρό που έπρεπε και με το σοβαρό κατηγορητήριο που τους αναλογούσε. Κι όχι ετεροχρονισμένα μετά την δολοφονία Φύσσα με την πολιτεία να φαίνεται σαν διαιτητής ποδοσφαιρικού αγώνα που προσπαθεί να ισοφαρίσει προηγούμενη καραμπινάτη παράληψη (όταν άφηνε αμήχανα τους χρυσαυγίτες να αλωνίζουν) ακολουθούμενη από εκούσια εξόφθαλμη αδικία (άτυπη πολιτική δίωξη) που κακοποιεί συνολικά το ήδη καταπονημένο άθλημα (δημοκρατία). Πέρα από κάποιους πωρωμένους ακροαριστερούς δεν νομίζω να υπάρχει κανείς άλλος σήμερα που να μην έχει στο στόμα του ισχυρή τη γεύση πως αυτό που γίνεται με τη χρυσή αυγή είναι πολιτική δίωξη, ξέχωρα από το γεγονός πως όλοι ξέρουμε επί της ουσίας τι εστί χρυσή αυγή και τι κουμάσια είναι. Καταφέραμε όμως να τους εφοδιάσουμε πλέον το επιχείρημα οτι διώχθηκαν και φυλακίσθηκαν για τα πιστεύω τους, όπως έγινε και με τους κατσαπλιάδες του εμφυλίου πράγμα που οδήγησε στην μετέπειτα ιδεολογική τους ηγεμονία. Έτσι δε και στο τέλος η δίκη αποδειχθεί φιάσκο με αθωώσεις ή ποινές της πλάκας, είμαστε για μαζική μετανάστευση όλοι.

  15. Chr avatar
    Chr 11/07/2014 13:24:20

    "Ο υποκριτικός φόβος εκείνων που ανησυχούν ότι η δικαστική δίωξη των εγκληματιών της ΧΑ θα την δυναμώσει εκλογικά, αποδεικνύει ότι η Δημοκρατία αμύνεται σωστά." Η έλλειψη ρεαλισμού φέρνει τις καταστρεπτικότερες συνέπειες θα έλεγα.Οπως και ότι η ΧΑ θα αποκτήσει ποιό ήπια ηγεσία και θα συνεργαστεί με το πνεύμα του μνημονίου. Μα τότε τα ποσοστά της θα πέσουν στο 0,3% ! Η μονομανία της ελίτ του πολιτικού ,οικονομικού και κοινωνικού συστήματος να παραμείνει αλώβητο μετά την χρεωκοπία και η άκριτη λατρεία του ευρώ με το παραπλανητικό επιχείρημα ότι δήθεν δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις δημιούργησαν την εμφάνιση υψηλών ποσοστών στον ΣΥΡΙΖΑ και την ΧΑ . Κόμματα που δεν λένε απολυτως τίποτε. 100 % Λάθος της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ .Διοτι στην απουσία δημόσιας ουσιαστικής κουβέντας για κρίσιμα θέματα όπως η ρευστότητα , η υπογεννητικότητα , η ανάπτυξη και εάν μπορεί να γίνει εντός του ευρώ , έβαλαν τον με ΣΥΡΙΖΑ να υπόσχεται την δε ΧΑ να το παίζει ράμπο . Δηλαδή οι μουγκοί προσκάλεσαν στο τραπέζι τους κουφούς . Από κεί και πέρα αρχίζει ο πανικός ,οι αγιοποιήσεις και όλα τα σκηνικά που βλέπουμε . Αυτό συμβαίνει -κατά την ταπεινή μου γνώμη-επειδη δεν υπάρχει ουσιαστική επαφή κομματικών στελεχών με την υπόλοιπη κοινωνία. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι βολεμένοι ακόμη και εάν δουλεύουν στον Ιδιωτικό τομέα . Επειδή λόγω γνωριμιών περνάνε ήρεμα και χωρίς εκπλήξεις πιστεύουν ότι η παραγωγική ελληνική κοινωνία κινείται με τον αυτόματο πιλότο.

  16. το δίκιο του ισχυρού!!!! avatar
    το δίκιο του ισχυρού!!!! 12/07/2014 19:05:23

    η Χ.Α θελει πολιτική αντιμετώπιση με επιχειρήματα και κοιτάζοντάς της κατάματα .. και όχι δικτατορική... αλλιως ποια η διαφορα των οσων αυτή πρεσβευει με τις πράξεις και ενέργειες της σημερινής συγκυβέρνησης;;;;