#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2010 20:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην πραγματικότητα μισούν την Ελλάδα



Δυστυχώς όσοι δεν μπόρεσαν να ξαναγράψουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο την Ιστορία, επιχειρούν τώρα, που ήρθαν στα πράγματα, να τη διαγράψουν. Και είναι μάλλον αφελές να νομίζετε ότι πρόκειται μόνο για τη γνωστή παρέα Ρεπούση, Λιάκου, Δραγώνα...

Οι αγράμματοι ή έστω με τα «πλαστικά» πτυχία και ακαδημαϊκούς τίτλους που ανταλλάσσουν μεταξύ τους (και ο νοών νοείτω), που συγκρίνουν τις ΗΠΑ με την Ελλάδα δηλώνοντας οι αστοιχείωτοι ότι κάποτε έπαιρναν και έλληνες μετανάστες την αμερικανική ιθαγένεια στην Αμερική, επομένως γιατί να μην κάνουμε το ίδιο και εμείς… Και εκστομίζοντας τέτοιες μπαρούφες δηλώνουν και επιστήμονες…

Και όλοι αυτοί που σήμερα δίνουν υποτίθεται μάχη για την εξαφάνιση της ελληνικότητας και που θεωρούν τη διατήρηση της κοινής εθνικής συνείδησης, των παραδόσεων και της ιδιαιτερότητας ως «εθνικισμό» και «ακροδεξιές θέσεις» είναι οι ίδιοι που αρθρογραφούν και... ακτιβίζονται (συνήθως με κρατικά κονδύλια) για να τα υποστηρίξουν όλα αυτά εφόσον αφορούν όμως τους ιθαγενείς του... κάτω Αμαζόνιου, τη... μελαψή φυλή του δυτικού Νεπάλ και ό,τι άλλο πιο εκκεντρικό μπορείτε να φαντασθείτε.

Υπάρχει μία εξήγηση: μισούν την Ελλάδα γιατί δεν τους έκανε ακαδημαϊκούς, δεν τους έκανε υπερυπουργούς, γιατί δεν αναγνώρισε το ταλέντο τους. Και έτσι τώρα είναι η ώρα της εκδίκησής τους απέναντι σε καθετί ελληνικό.

Έτσι μπορεί να αποσπάσουν και καμιά υποτροφία του Ιδρύματος Σόρος…

(από το ΠΑΡΟΝ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 04/01/2010 20:22:28

    Εύγε το προσυπογράφω.

    • HOOLIGAN avatar
      HOOLIGAN @ «Κασσάνδρα» 04/01/2010 20:40:22

      ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ Ο ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΙΩΝΙΣΜΟΣ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ HOOLIGAN 04/01/2010 20:45:09

        ο Ερντογάν είσαι;

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ archaeopteryx 04/01/2010 20:54:21

          Μπα, για άκακο τρολλ μοιάζει...

          • HOOLIGAN avatar
            HOOLIGAN @ (Α)θανάσης 04/01/2010 20:59:20

            ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΙΩΝΙΣΜΟ ΕΓΙΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

          • HOOLIGAN avatar
            HOOLIGAN @ HOOLIGAN 04/01/2010 21:00:46

            ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΕ ΣΚΛΑΒΟΠΑΖΑΡΑ

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ HOOLIGAN 04/01/2010 21:15:58

        Hooligan γρήγορα στη θύρα σου...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2010 20:35:34

    Σωστή η επισήμανση και οι σημερινοί μας Αρχοντες έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά και είναι εντελώς κομπλεξικοί στις απόψεις τους. Ο Ελληνας μετανάστης που γίνεται Αμερικάνος, το εννοεί και άσχετα από την καλή ή κακή του σχεση με την Ελλάδα, η σχέση του με την Αμρεική είναι αδιαπραγμάτευτη.

    Οι σημερινοί είναι μισοαποτυχίες που ούτε έξω στεριωσαν (όποτ θέλετε πιάνουμε τα βιογραφικά τους ένα ένα), αλλά ελπίζουν να αποδειχθούν ηγέτες στην χώρα των κάφρων. Η φόρμουλα των νεοπασόκων είναι πια γνωστή. Η επανάσταση τους τέλειωσε, τώρα έχουν άλλες πιπίλες. Με καφετζούδες και ανέραστους χίππις του γλυκού νερού, υπηρέτες, αποτυχημένων κρατικοδίαιτων.

  3. eo avatar
    eo 04/01/2010 20:39:44

    Τι κάνουμε ομως; Δεν πρεπει να χαθει η μάχη της πληροφορησης με την παραπληροφορηση που επικρατει. Και θελει ισοροπημενες και τεκμηριωμενες θεσεις, προσωπικα δεν εχω προβλημα για την β' γενια και εφόσον εχει πραγματι την οποια ελληνικη παιδεια, αλλά θα πρεπει να μαθει ο κοσμακης οτι
    α) αφορα κυριως την α' γενια με 3 χρονια υπο συνθήκες διαμονής
    β) δίνεται δικαιωμα ψηφου σε εθνικες εκλογες κλπ κλπ
    γ) αυτα δεν γίνονται πουθενά!

  4. Marianthe avatar
    Marianthe 04/01/2010 20:46:48

    Προσυπογράφω το άρθρο από το ΠΑΡΟΝ…

  5. anthropos avatar
    anthropos 04/01/2010 20:49:08

    Εξαίρετο άρθρο!

  6. ange-ta avatar
    ange-ta 04/01/2010 20:52:47

    "ακτιβίζονται (συνήθως με κρατικά κονδύλια)" Ω ναί!! Και με ευρωπαϊκά κονδύλια υπο την μορφή κάποιας ΜΚΟ......

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ange-ta 05/01/2010 01:13:40

      ...που μόνο ΜΚ δεν είναι...

  7. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2010 20:57:15

    Όχι μόνο μισούν αλλά και κάτι χειρότερο. Φθονούν.
    Ο φθόνος εμπεριέχει α)το μίσος και β)την επιθυμία για ολοκληρωτική καταστροφή του αντικειμένου.
    Φανερώνει τον αρχέγονο πρωτογονισμό όσων τον φέρουν και δυστυχώς δύσκολα καλύπτεται, για να μην πω πως εξ'αιτίας της φύσης του δεν καλύπτεται καθόλου. Είναι χαρακτηριστικό ακατέργαστων ανθρώπων, γιατί τέτοιοι είναι οι αναφερόμενοι στο άρθρο, με συμπεριφορά χυδαία και αποκρουστική. Γιατί τέτοιες είναι οι πρωτόγονες συμπεριφορές. Άνθρωποι χυδαίοι και ακαλαίσθητοι, λατρεύουν τοτέμ μιας άλλης εποχής. Γυμνοί από πραγματικά συναισθήματα. Μην σας γελά το δήθεν ενδιαφέρον τους για τους πονεμένους της γής. Είναι μαέστροι της εξαπάτησης και της διαστροφής προκειμένου να καταστρέψουν κάθε τι που φθονούν. Ορμώμενοι από μια μεγαλειώδη πεποίθηση για τον εαυτό τους θεωρούν ότι έχουν ολοκληρωτική δύναμη. Πιστεύουν ότι με την δύναμη αυτή θα καταφέρουν τα πάντα. Συνεπικουρούμενοι από την διαστροφή τους δεν διστάζουν να συναχτούν σαν ύαινες. Ο φθόνος τους ενώνει, είναι ο κοινός παρονομαστής. Στο βάθος όμως είναι παιδιά. Παιδιά που πιστεύουν πως κάποιος κάποτε τους έκανε κάτι κακό. Και στο όνομα αυτού του κακού μπορεί να λυσάξουν. Το πιο πιθανό είναι να τα κοροϊδεύαν στο σχολείο. Μόνο που δεν το δούλεψαν το θέμα και συνεχίζουν να τους κοροϊδεύουν μέχρι σήμερα.

  8. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 04/01/2010 21:32:47

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΝΟΦΙΤΩΝ(ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΝΟΦ)?
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ.ΟΙ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΑΝΩΝ,ΑΛΒΑΝΩΝ,ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΛΠ.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/01/2010 21:59:09

    Μηδείς Αγεωμετρητος Εισίτω

    ΠΠ

  10. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 04/01/2010 22:17:34

    " ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΝΙΟΙ ΔΙΑ ΤΑΣ ΙΔΙΑΣ ΕΠΙΝΟΙΑΣ ΛΑΝΘΑΝΟΥΣΙΝ
    ΕΙΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΕΜΒΑΛΛΟΝΤΕΣ ".
    Μεταφραση:Δεν θα φτανουν οι πτησεις για ολους....

  11. trochalos avatar
    trochalos 04/01/2010 22:37:06

    Ο Μάκης πάντα ενημερωμένος

  12. Ι Δ. avatar
    Ι Δ. 04/01/2010 22:39:29

    Όλλοι τουs έχουν μια άλλη κοσμοαντιληψη.Την διδάχθηκαν απο τουs γονείs τουs.Την διδάχθηκαν και την κουβαλάνε σαν μια τραυματική εμπειρία σε όλη την ζωή τουs.Ειναι μια θεωρία αντίπαλη τηs Ελληνικήs .Είναι συνεπείs λοπόν αυτοί που θέλουν να μαs επιβάλουν τον αφελληνισμό μαs. Το θέμα είναι εμείs τι θα κάνουμε;

  13. σπυρος avatar
    σπυρος 04/01/2010 23:17:56

    ειναι ολοι στην καταγωγη αρβανιτες

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ σπυρος 04/01/2010 23:32:11

      Αυτό φαντάζομαι είναι χιούμορ.

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 05/01/2010 01:45:50

    Στην Καλιφόρνια ο 1 στους 3 είναι ισπανόφωνος και το 50% του πληθυσμού μιλάει στο σπίτι γλώσσα άλλη από τα αγγλικά.

    Ας τολμήσει κανείς να απαιτήσει να γίνουν τα ισπανικά επίσημη γλώσσα τής πολιτείας ή να παρέχει η πολιτεία ισπανόφωνη εκπαίδευση με τα αγγλικά ως δεύτερη γλώσσα στα δημόσια σχολεία των ισπανόφωνων περιοχών, και θα δει πόσα απίδια βάνει ο σάκος.

    This is America, θα του πουν, speak English!

    Ας τολμήσει κανείς να αμφισβητήσει τους Ιδρυτές Πατέρες τού Έθνους (The Nation's Founding Fathers) ή να υποστηρίξει επισήμως ότι ο πόλεμος Βορείων και Νοτίων δεν έγινε γιατί είχε γκαϊλέ ο Λίνκολν να απελευθερώσει τους σκλάβους, αλλά για να αρπάξει ο βιομηχανικός Βορράς τις πρώτες ύλες τού πλούσιου Νότου, και για το πότε θα τον βάλουν στο βαρέλι με την πίσσα και τα πούπουλα, ούτε ο ίδιος δεν θα το καταλάβει!

    Τι να λέμε τώρα... ποια σύγκριση με τις ΗΠΑ;

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 05/01/2010 02:17:00

    Πω, πω, πω πως αλλαζουν οι καιροι. σαν να το 'γραψα εγω.
    Ευγε!
    Χεχεχεχε!

  16. herbie avatar
    herbie 05/01/2010 03:00:16

    η ελλάδα δεν θα ήταν ελεύθερη αν οι παλιοί δεν είχανε κάνει αυτό που κάνει τώρα ο παπανδρέου.τα άλλα τα γράφουνε αυτοί που μάθανε ιστορία από το σχολείο

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 05/01/2010 11:58:36

    @ herbie,
    αν εννοεις τους Μαυροκορδατο, Κωλεττη κ.α. εχεις δικιο, χαριν αυτων θιοθετησαμε και επισημως τον γραικυλισμο και την θεσμοθετημενη δουλοπρεπεια ως επισημη κρατικη πρακτικη και νοοτροπια. Η διαφορα ειναι οτι σημερα αυτα ντυνονται με ιματια "προοδευτισμου" "ευρωπαϊσμου" και αλλων "-ισμων" που εγινα "εσμοι". Το αντιτιμο; βαθμιαια ελλειψη ΕΘΝΙΚΗΣ ανεξαρτησιας, βιλλες και Σαιγιεν, και κοττερα για τα εκτελεστικα της αλητ μας. Αν οντως εννοεις ολα αυτα εχεις δικιο. Χρονια Πολλα.

  18. Maria P. avatar
    Maria P. 05/01/2010 17:45:11

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Αποστομωτική επιχειρηματολογία!! Να υποθέσω ότι είστε και "καλά παιδιά" που πηγαίνετε κάθε Κυριακή στην εκκλησία. Χαλαρώστε!!! Με τον τρόπο που εκφράζεστε φανερώνετε τις δικές σας προκαταλήψεις, στερεότυπα, κομπλεξ, και γενικώς τις δικές σας ακρότητες. Αν θέλουμε να θεωρούμαστε κοινωνία, είναι σίγουρο ότι σε κανέναν μας δεν ωφελούν οι ακρότητες γενικώς.