#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2012 13:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην πλευρά του ΠΑΣΟΚ και του Παπακωνσταντίνου έσκασε η βόμβα της λίστα Λαγκάρντ



(Ανανεωμένο) - Βόμβα στο πολιτικό σκηνικό, αλλά από την πλευρά του... ΠΑΣΟΚ, αναμένεται να σκάσει σε ότι αφορά τη Λίστα Λαγκάρντ. Σύμφωνα με πληροφορίες, η νέα λίστα που συγκρίθηκε με την παλιά έχει μία και μόνο διαφοροποίηση. Τρία ονόματα που υπάρχουν στη λίστα συνδέονται με πρώην υπουργό και πρώην βουλευτή του ΠΑΣΟΚ για λογαριασμό ύψους 1,2 εκατ. δολαρίων.

Οι δημοσιογραφικές πληροφορίες που βγαίνουν στον αέρα αναφέρουν ότι πρόκειται για τον πρώην υπουργό Γ. Παπακωνσταντίνου κι ότι τα ονόματα που τον συνδέουν είναι συγγενείς του. Ο ίδιος, πάντως, λένε οι ίδιες πληροφορίες, αρνείται κατηγορηματικά οποιαδήποτε σχέση με την υπόθεση.

Τα ονόματα που ακούγονται είναι πολλά και φυσικά η ονοματολογία δεν κάνει καλό. Αλλωστε, σύντομα θα βγουν τα στοιχεία και τότε ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. Το ερώτημα που τίθεται πάντως είναι ένα:

Εγινε αλλοίωση της λίστας ώστε να αποκρυβεί το συγκεκριμένο όνομα ή απλά έγινε περαιτέρω διερεύνηση και συνδέθηκαν τα ονόματα με τον πολιτικό;

Αν έχει γίνει αλλοίωση υπέρ του πολιτικού τότε θα «πέσουν τα τσιμέντα» διότι θα πρέπει να βρεθεί ποιός το έκανε. Είναι ο Διώτης, ο Βενιζέλος, ο Παπακωνσταντίνου ή κάποιος άλλος;

Ιδού το ερώτημα και θα έχουμε σύντομα πολύ σημαντικές εξελίξεις.

Η Νέα Δημοκρατία

Από τη Νέα Δημοκρατία, για τις εξελίξεις σχετικά με τη “Λίστα Λαγκάρντ”, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Η διαπίστωση από τη Δικαιοσύνη ότι η αυθεντική “Λίστα Λαγκάρντ” διαφέρει από εκείνη που είχε παραδοθεί προ διμήνου στις αρμόδιες αρχές, εγείρει σοβαρότατα ερωτήματα που πρέπει άμεσα και πειστικά να απαντηθούν. Ιδιαίτερα, μάλιστα, όταν τα αποκρυβέντα ονόματα είναι συγγενείς πολιτικού προσώπου που παρέλαβε και διαχειρίστηκε τη λίστα αυτή.

Οι ευθύνες όποιου παρενέβη και αλλοίωσε το περιεχόμενο της λίστας είναι βαρύτατες.

Η αλήθεια πρέπει να έρθει άμεσα στο φως, όπως άμεση πρέπει να είναι και η απόδοση ευθυνών σε όποιον ανήκουν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Μανώλης avatar
    Γιάννης Μανώλης 28/12/2012 13:59:25

    3 συγγενικά πρόσωπα του κηπουρού δεν περιλαμβάνονται στην πειραγμένη λίστα! Ποιος να το έκανε άραγε;

    • YiannisK avatar
      YiannisK @ Γιάννης Μανώλης 28/12/2012 15:47:08

      2000-3=1997 ,Προσωπα που επιτελους πρεπει καποιος να ασχοληθει και να φερει εσοδα στο Κρατος!
      Εγω θα περιμενω να δω ποτε θα σεντραρουν τους υπευθυνους του ΣΔΟΕ αλλα και τους λαλιστατους εισαγγελεις που ολο κακαριζουν αλλα απο αυγα μηδεν!

  2. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/12/2012 14:02:54

    Έτσι κι αλλιώς αυτός ο κύριος, καθώς και ο Πρωθυπουργός (λέμε τώρα) που τον επέλεξε, έπρεπε να βρίσκονται στον Κορυδαλλό ήδη, για εκατοντάδες πολύ πιό σοβαρούς λόγους, όπως είναι η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ας πούμε.....
    Ωστόσο μακάρι έστω κι έτσι....
    Και τον Αλ Καπόνε εξ΄άλλου, για δευτερεύουσας σημασίας παραβάσεις τον ....καγκελώσανε και όχι για τα σοβαρότατα εγκλήματά του......

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ BLACKQUEEN 28/12/2012 17:27:11

      Ετσι ειναι...ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ..αλλα ουτε καν λογος δεν γινεται πλεον
      Ο Παπακωνσταντινου ειναι εδω και καιρο υποπτος φυγης και εξακολουθει να κυκλοφορει ελευθερος
      Ο δε αλλος ειναι ειδικη περιπτωση και απολαμβανει (για ποσο;) υψηλης προστασιας
      Προς το παρον να μην εχουμε αυταπατες
      Αν και καποια στιγμη θα πληρωσουν

  3. kotstak avatar
    kotstak 28/12/2012 14:23:47

    Εάν, ο πρώτος που παρέλαβε και άνοιξε τη λίστα, είδε μέσα σε αυτήν ονόματα συγγενικών του προσώπων, είναι πιθανόν να τα διέγραψε.

    Από την άλλη, είναι πολύ δύσκολο να αφαιρέσουν ονόματα οι επόμενοι παραλήπτες της λίστας, όταν ξέρουν ότι αυτός που τους την έδωσε πιθανόν να κρατά αντίγραφο.

    Μόνον ο πρώτος παραλήπτης μπορούσε, με μιά σχετική ασφάλεια, να την "πειράξει".

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 28/12/2012 14:42:51

      Εάν αυτός που την πήρε πρώτος στα χέρια του την “πείραξε”, οι επόμενοι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μάθουν την αλήθεια.
      Είναι αδύνατον να "πειράξουν" τη λίστα οι επόμενοι παραλήπτες. Είναι βλακώδες.
      Εάν ο πρώτος την “πείραξε”, δεν υπάρχει περίπτωση να πει σε αυτόν που τη δίνει ότι την “πείραξε”.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ kotstak 28/12/2012 14:47:48

      Σωστη σκεψη για τον 1ο παραληπτη αλλα υπαρχει και η συνεννοηση η ο εκβιασμος, γιατι σ αυτα τα "εδαφη" αυτα ειναι συνηθισμενες τακτικες.
      Σε κρατω απο εδω, με κρατας απο κει και παει λεγοντας, οποτε καλυτερη η σιωπη.
      Η πολιτικη εχει πολλη βρωμια οπως ολοι ξερουν καθως και ο συνδικαλισμος.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ρηνα 28/12/2012 16:12:40

        Πολύ σωστά. Πάνω απ΄όλα η...συννενόηση, η συνενοχή και η συνδιαλλαγή. Τυχαία φτάσαμε εδώ που είμαστε;

  4. Karenin avatar
    Karenin 28/12/2012 14:33:33

    Ο χειρισμός της επίμαχης λίστας ήταν η ταφόπλακα του Πασόκ. Η συγκάλυψη απο εδώ, και σκληρά ανάλγητα μέτρα για τους άλλους. Οι συνειρμοί θα έχουν συνέχεια όταν οι ουρανοί των πόλεων θα πνιγούν στούς καπνους, γιατί κάποιοι ηλίθιοι και ανίκανοι δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το λαθρεμπόριο καυσίμων. και πέρασαν στην εξίσωση. Οταν θα παίρνουν και την τελευταία γίδα του φτωχού, ενω ταυτόχρονα θα παρέχουν ασυλία στις μεγάλες περιουσίες.

  5. Lambros avatar
    Lambros 28/12/2012 14:34:03

    O Mπένυ θα βγει λάδι δηλαδή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Lambros 28/12/2012 21:25:55

      Τύποις και εξ΄ανωτέρας βίας (να μην τους πέσει η συγκυβέρνηση και...χτυπήσει), για την ώρα ΔΕΝ λέγεται όλη η αλήθεια για τον εγκληματία Μπένι..... Για πόσο όμως ???? Είναι και...εύσωμος.
      Πού να βρεθεί τρύπα που να τον χωράει για να ...κρυφτεί;

  6. Ελεος avatar
    Ελεος 28/12/2012 14:53:15

    Ρε παιδια αν ο Σαμαρας θελει το λαο να τον στηριξει και να ναι μαζι του,ειναι δυνατον να τρυγυρναει ελευθερος ο Παπακωνσταντινου και ο ΓΑΠ? Να μην εχει ασκηθει ακομα μια διωξη για τα εγκληματα τους?

  7. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 28/12/2012 14:54:29

    ειναι αληθες οτι οι κινησεις αυτων των λογαριασμων αφορουν διαστημα μεχρι το 2000 ; αν ειναι ετσι μιλαμε γι'απυθμενη βλακεια αφενος και για αποπροσανατολισμο αφετερου γιατι υπαρχει και η ουσια ολων των υπολοπων της λιστας και τη πιθανη φοροδιφυγη που πιθανον να υπαρχει.

  8. kotstak avatar
    kotstak 28/12/2012 15:01:38

    Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και τη “λίστα” των πολιτικών που έλεγαν ότι έχουν αφαιρεθεί 600 ονόματα από τη λίστα.

    Πως πρέπει να χαρακτηρίσουμε τους πολιτικούς αυτούς που λένε αερολογίες και πετάνε λάσπη, όταν ξέρουν ότι σε δυο μέρες η αλήθεια θα λάμψει;

  9. Λογικός avatar
    Λογικός 28/12/2012 15:03:54

    Εγώ πάντως από το όνομα που βλέπω να έχει αποκρυπτεί από την Λίστα για Νέα Δημοκρατία μεριά την βλέπω να σκάει την βόμβα...... αλήθεια μήπως τα ποσά πρίν από το 2000 και από το 1984 κατατέθηκαν ενόσο ο πατέρας των καταθετών ήταν υπουργός..... αυτή η παραφιλολογία πρέπει να σταματήσει, είναι μια κοινή προσπάθεια αποπροσανατολισμού και τίποτε άλλο.
    Χαράτσια φόροι αυξήσεις, μειώσεις συντάξεων και άλλα σε δεύτερη μοίρα έχουνε περάσει ε;

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Λογικός 28/12/2012 17:50:06

      Ο Γεώργιος Μ. Παπακωνσταντίνου, είχε αποκτήσει το 1941 το εργοστάσιο ηλεκτρικής ενέργειας, σύμφωνα με το προνόμιο παραγωγής και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας στην Πτολεμαΐδα που του είχε παραχωρήσει ο κατοχικός πρωθυπουργός Γεώργιος Τσολάκογλου.

      Ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου (1919-2000), υιός του Γεώργιου Παπακωνσταντίνου, υπηρέτησε ως διερμηνέας των Γερμανών στην Κοζάνη καί ώς υπουργός Εξωτερικών της κυβέρνησης Μητσοτάκη.

      • kapar13 avatar
        kapar13 @ Ιαπετός 28/12/2012 19:43:16

        Τσ, τσ... Ντροπή σας να γράφετε τέτοια πράγματα για "ευπατρίδεις" της πολιτικής και πυλώνες του κράτους...
        Είναι σαφές ότι (και) αυτή η οικογένεια ήταν -από πάππο προς πάππο- "εκ των βάσεων του καταστήματος" (που έλεγε κι ο Αυλωνίτης σε εκείνη την παλιά ταινία).
        Δηλαδή, άμα πιάσουμε έναν-έναν τους συνεργάτες των ναζί στην κατοχή, όλων τα παιδιά και τα εγγόνια, κατά ένα μυστήριο τρόπο, πρόκοψαν. Άμα προέρχεσαι καημένε από οικογένεια με αρχάς, θα τον βρεις το δρόμο σου...

  10. cogito ergo sum avatar
    cogito ergo sum 28/12/2012 15:08:24

    Παει στοιχημα οτι δεν θα γινει απολυτως τιποτα;

  11. NTUA avatar
    NTUA 28/12/2012 15:11:26

    Επειδή μιλάμε για το ΠΑΣΟΚ... Σκεφθήτε την εξής πιθανότητα: Την αρχική λίστα φεν ην "πείραξε" ο Παπακωνστντίνου. Την παρέδωσε στον Βενιζέλο, γνήσια. Την λίστα πείραξε ο Βενιζέλος, για να εκθέσει τον Παπακωνσταντίνου, με μια μικρή "αμυχή" προς ην ΝΔ, αφού τα πειραγμένα ονόματα, απ' ό,τι φαίνεται, αφορούν τις ξαφέλφες του, κόρες του αείμνηστου Παπακωνσταντίνου, βουλευή και υπθργού της ΝΔ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ NTUA 28/12/2012 17:40:34

      Δεν έσπασε ακόμη το σχοινί που το ξεχείλωσες τόσο;

  12. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 28/12/2012 15:50:10

    ''Η βόμβα έσκασε στην πλευρά του ΠΑΣΟΚ''

    Μη βάζουμε το κεφάλι στην άμμο..................

    Όλα αυτά αφορούν μόνο την HSBC.

    Μπορεί να φανταστεί ο καθένας τι γίνεται στις άλλες τράπεζες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 28/12/2012 17:20:57

    Αν σε λένε σύριζα και σε σιγοντάρουν τα ελεγχόμενα από την πρεσβεία ΜΜΕ δε σταματάς τις βλακείες γιατί η λάσπη μένει. Περίεργο πράγμα να ασκούν την τακτική του θιασώτη των ναζί Γκέμπελς οι -υποτιθέμενοι- αιώνιοι ιδεολογικοί εχθροί του...

  14. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 28/12/2012 17:22:51

    Τώρα μιλάμε για την αλλοίωση. Το κυνήγι του μαύρου χρήματος της λίστας είναι θέμα που δε θα ασχοληθεί η Βουλή. Ήδη οι οικονομικοί εισαγγελείς και το ΣΔΟΕ κάνει διασταυρώσεις για να βρεθεί το ποιοι δεν δικαιολογούν τις καταθέσεις τους. Δεν καθυστερεί το ένα το άλλο.

  15. ikaros avatar
    ikaros 28/12/2012 17:39:38

    Μην τυχόν και αρχίσουν εξεταστικές και προανακριτικές... και πέσει η κυβέρνηση που στηρίζει το ΠΑΣΟΚ. (Βλ. εξεταστική για μνημόνιο1)

  16. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/12/2012 18:04:06

    Απεβίωσε προχθές, σε ηλικία 91 ετών, ένας από τους σοβαρούς πολιτικούς της δημοκρατικής παράταξης στην προδικτατορική Ελλάδα: ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου. Γεννημένος στην Κοζάνη, γόνος μεσοαστικής οικογένειας, ο Μιχάλης έκανε νομικές σπουδές στην Αθήνα και σε συνέχεια στα Πανεπιστήμια του Μάντσεστερ, του Κέιμπριτζ και της Χαϊδελβέργης. Το 1961 πήρε μέρος για πρώτη φορά στις εκλογές με την Ενωση Κέντρου και εξελέγη βουλευτής Κοζάνης, έδρα την οποία κράτησε και στις επόμενες εκλογές ως τη δικτατορία. Το 1964, ανέλαβε για πρώτη φορά κυβερνητικό αξίωμα στην κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου ως υφυπουργός Εθνικής Αμυνας. Το 1973, η χούντα του επέβαλε έναν «άτυπο κατ΄ οίκον περιορισμό», προειδοποιώντας εμμέσως τη σύζυγό του ότι θα τον συνελάμβανε «αν κυκλοφορούσε και φλυαρούσε». Με τη Μεταπολίτευση εντάχθηκε στη βραχύβια Ενωση Κέντρου- Νέες Δυνάμεις αλλά δεν εξελέγη βουλευτής. Αργότερα, το 1978 προσχώρησε μαζί με άλλους κεντρώους πολιτικούς στη Νέα Δημοκρατία του Κωνσταντίνου Καραμανλή και επανήλθε στη Βουλή το 1981, πάντοτε ως βουλευτής Κοζάνης. Ενα διάστημα χρημάτισε κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ. Στην κυβέρνηση Τζαννετάκη, το 1989, ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου ανέλαβε το υπουργείο Βιομηχανίας και ακολούθως, στις κυβερνήσεις Μητσοτάκη, το υπουργείο Γεωργίας το 1990-1991, το υπουργείο Δικαιοσύνης το 1991-1992 και των Εξωτερικών το 1992-1993.

    Εντιμος, πολιτικά ηθικός, ρεαλιστής και με υψηλό δημοκρατικό φρόνημα, ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου- θείος του υπουργού Οικονομικών Γεωργίου Παπακωνσταντίνου- δεν δίστασε το 1993 να έλθει σε σύγκρουση και να αντιταχθεί στις εθνικιστικές κορόνες του τότε αρχηγού της ΝΔ Μιλτιάδη Εβερτ για το Σκοπιανό και έναν χρόνο αργότερα, τον Σεπτέμβριο του 1994, παραπέμφθηκε στο πειθαρχικό όργανο του κόμματος και διεγράφη από τη ΝΔ επειδή με δηλώσεις του αναφέρθηκε σε «ανεπίτρεπτη συμφωνία» του κόμματός του με την ηγεσία του ΠαΣοΚ για την υπόθεση της ΑΓΕΤ. Εκτοτε παρέμεινε ανεξάρτητος και δεν πολιτεύθηκε. Ως υπουργός Εξωτερικών χειρίστηκε με σωφροσύνη το Σκοπιανό- έγινε μέγα ζήτημα στις εφημερίδες της Δεξιάς επειδή στο εξωτερικό, σε μια άτυπη σύνοδο, έδωσε το χέρι του και χαιρέτησε τον τότε ηγέτη της πΓΔΜ Γκλιγκόροφ- και ήταν πάντοτε υπέρ του διαλόγου με την Τουρκία πιστεύοντας, όπως δήλωνε, ότι «διάλογος δεν σημαίνει ούτε διαπραγμάτευση ούτε εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων, αλλά ούτε και παραχωρήσεις ». Το 1995, τιμήθηκε με το ειδικό Βραβείο Ελληνοτουρκικής Φιλίας «Ιπεκτσί».

    Μολονότι αεικίνητος και πολυάσχολος, ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου άφησε πλούσιο συγγραφικό έργο: «Η Μακεδονία μετά τον Μακεδονικό Αγώνα» (1992) θεωρείται από τα πλέον αξιόλογα έργα αυτού του χώρου. Τα βιβλία του, είτε για την Κοζάνη είτε για την πολιτική και την κυβέρνηση Κέντρου, είναι κείμενα επιστημονικού και ιστορικού ενδιαφέροντος, όπως «Μια βορειοελληνική πόλη στην Τουρκοκρατία», «Η ταραγμένη εξαετία 1961-1967», «Το Ημερολόγιο ενός πολιτικού», «Βαλκάνια, η άγνωστη γειτονιά μας» κ.ά.

    Η κηδεία του θα γίνει αύριο στις 2 μ.μ. από τον Ιερό Ναό των Αγίων Θεοδώρων του Α΄ Κοιμητηρίου Αθηνών.

    Ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου δήλωσε για τον Μιχάλη Παπακωνσταντίνου: «Υπηρέτησε για περισσότερες από τρεις δεκαετίες την πολιτική ζωή του τόπου με ήθος, εντιμότητα και αξιοπρέπεια. Προσέφερε πλούσιο έργο απ΄ όποια θέση κι αν υπηρέτησε την πατρίδα». Ο εκπρόσωπος Τύπου της ΝΔ κ. Π. Παναγιωτόπουλος τον χαρακτήρισε «ευπατρίδη της πολιτικής ζωής».

    Η διπλή σύγκρουσή του με τη στρατοκρατία

    Δ εν είχε ενδιαφέρον να πολιτευθεί ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου ακόμη και όταν σπούδαζε στη Νομική του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ο ίδιος και συγγενικά του πρόσωπα τον προόριζαν για δικηγόρο επιχειρήσεων. Ηταν στις αρχές της δεκαετίας του ΄50 όταν, σπουδαστής μεταπτυχιακών στη Χαϊδελβέργη της Γερμανίας, κάποιος γερμανός συμφοιτητής του τού μετέδωσε το «μικρόβιο» της πολιτικής. Δεν μετάνιωσε ποτέ που αναμείχθηκε, και το τόνιζε αυτό κάθε φορά που, στα μέσα της δεκαετίας του ΄90, αποτραβηγμένος πλέον από τη Βουλή και το παρασκήνιό της, ερχόταν το θέμα στη συζήτηση. Κι ας τον πίκραναν πολλοί από το κόμμα του, τον πολιτικό κύκλο του και τους Κοζανίτες τους οποίους αντιπροσώπευσε επί τρεις δεκαετίες και πλέον στο Κοινοβούλιο. «Ηταν κάποιοι», έλεγε χρόνια αργότερα και γελούσε, «που στις προεκλογικές συγκεντρώσεις μου έρχονταν και με διαβεβαίωναν για την ψήφο τους και δέκα λεπτά αργότερα χειροκροτούσαν τον αντίπαλο που μιλούσε σε άλλο καφενείο».

    Η είσοδος του Μιχάλη Παπακωνσταντίνου στη Βουλή συνδέεται και με «Το Βήμα». Από δημοκρατική οικογένεια, με σύγχρονες ιδέες για τον ρόλο των κομμάτων και της Βουλής- έχει γράψει και σειρά άρθρων σε νομικό περιοδικό και στο «Βήμα»-, ήθελε και την ηθική υποστήριξη του Συγκροτήματος όταν, το 1961, αποφάσισε να πολιτευθεί με κάποιο από τα κόμματα της πολυπρόσωπης τότε δημοκρατικής παράταξης. Με συστατικό τηλεφώνημα του Σοφοκλή Βενιζέλου παρουσιάστηκε στο γραφείο του Χρήστου Λαμπράκη και συζήτησαν επί μισή και πλέον ώρα. Στη Θεσσαλονίκη σκεπτόταν ο Μιχάλης να θέσει υποψηφιότητα με τη νεοσύστατη Ενωση Κέντρου, αλλά συζητώντας κατέληξε ότι θα ήταν προτιμότερο να πολιτευθεί στον Νομό Κοζάνης. Οπως και έγινε. Και ο νεόκοπος πολιτευτής με την κατάλληλη ηθική υποστήριξη των δημοκρατικών εφημερίδων εξελέγη, το 1961, βουλευτής στις περιβόητες εκείνες εκλογές της βίας και της νοθείας, πλειοψηφώντας σε σταυρούς με αντίπαλους έμπειρους και «πατροπαράδοτους». Η χούντα, συγκεκριμένα ο ΙΔΕΑ που ήταν ο γεννήτοράς της, σημάδεψε πολύ νωρίς τον Μιχάλη Παπακωνσταντίνου. Ηταν υφυπουργός Εθνικής Αμυνας στην κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου, το 1964, όταν άρχισε να μετακινεί και να απομακρύνει από την Αθήνα και από πολιτικώς ευαίσθητα πόστα αξιωματικούς που έβλεπαν τη δημοκρατική κυβέρνηση ως «απόστημα» . Προτού προλάβει να κάνει τη «δημοκρατική εκκαθάριση», για την οποία είχε κάνει λόγο στον πρωθυπουργό και είχε την έγκρισή του, αντέδρασε το Παλάτι. Ο άνθρωπός του στην κυβέρνηση, ο Πέτρος Γαρουφαλιάς, που ήταν υπουργός Εθνικής Αμυνας, «απαγόρευσε» - ήταν η λέξη που χρησιμοποίησε- στον Μιχάλη να κάνει οποιαδήποτε μετάθεση. Ταυτόχρονα ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος, ο οποίος ηγείτο της καραμανλικής ΕΡΕ, «κατήγγειλε» στη Βουλή την κυβέρνησηότι «διαλύει τον Στρατό» και όλες οι εφημερίδες της Δεξιάς πιπίλιζαν επί ημέρες την κατηγορία. «Δυστυχώς», θα γράψει αργότερα ο Παπακωνσταντίνου, «ο πρωθυπουργός (...) δεν με υποστήριξε. Υπεχώρησε» στις πιέσεις. Τριάντα χρόνια αργότερα- ο Μιχάλης ήταν υπουργός Εξωτερικών στην κυβέρνηση Μητσοτάκη τότε- αναζητώντας κάποια υπηρεσιακά έγγραφα της δεκαετίας του ΄60 ανακάλυψε ένα «εμπιστευτικό» σημείωμα του συνταγματάρχη Νίκου Παπαρόδου, αρχηγού του Στρατιωτικού Οίκου του βασιλέως, στο οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ ο (τότε) υφυπουργός Μιχάλης Παπακωνσταντίνου χαρακτηριζόταν «αμφιβόλου εθνικής ευαισθησίας».

    Ηρθε και μία ακόμη φορά σε σύγκρουση με τη στρατοκρατία ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου. Οταν λίγους μήνες μετά την ανάληψη των καθηκόντων του έβαλε μπροστά ένα σχέδιο αμυντικής θωράκισης της Κύπρου. Με τη βοήθεια έλληνα εφοπλιστή άρχισε να στέλνει «τουρίστες» στην Κύπρο- στην πραγματικότητα νέους που έκαναν το στρατιωτικό τους, άοπλους φυσικά, με τους αξιωματικούς τουςοι οποίοι συγκρότησαν την ειδική μονάδα που θα αντιμετώπιζε ενδεχόμενη τουρκική επίθεση. [Ηταν η στρατιωτική δύναμη που ανακάλεσε η χούντα, με συνέπεια να μείνει ουσιαστικά άοπλη η Κύπρος όταν εισέβαλε ο τουρκικός στρατός].

    Τ ο ΓΕΣ και ο στρατηγός Σπαντιδάκης δεν είχαν κατ΄ αρχήν αντίρρηση για την αποστολή των στρατιωτών-τουριστών. Εξέφρασαν όμως με τον πιο άγαρμπο τρόπο τις «ανησυχίες» τους για το «φρόνημα και τα ιδεολογικά εφόδια (...) των μετακινούμενων», όπως έγραψε ο αντισυνταγματάρχης Λουκόπουλος σε υπηρεσιακό σημείωμα προς την αρμόδια διεύθυνση της ΑΣΔΕΝ. Τρεις εφημερίδες της Δεξιάς πρόδωσαν ουσιαστικά την επιχείρηση όταν επί ημέρες εξεδήλωναν «ανησυχία» για κάποιους νεαρούς που «ενοχλούν» την Εθνοφρουρά στην Κύπρο και αμφισβητούσαν, δήθεν, τον ρόλο του Μακάριου. Είναι ενδιαφέρον ότι εναντίον της (μυστικής) αποστολής στρατιωτών στην Κύπρο εκδηλώθηκε και η Αριστερά. Ο τότε εκπρόσωπος της ΕΔΑ Αντώνης Μπριλάκης εξέφρασε στον Παπακωνσταντίνου την «ανησυχία» - και αυτός- της δημοκρατικής παράταξης για τη «στρατιωτικοποίηση» της Κύπρου που, υποτίθεται, επιχειρούσε η κυβέρνηση Παπανδρέου. Αλλά και ο Γρίβας αντέδρασε- αυτός όμως επειδή έβλεπε ότι έχανε τον ρόλο του στρατιωτικού αφεντικού στη Μεγαλόνησο.
    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=310230

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Ιαπετός 28/12/2012 18:29:32

      Συγχαρητήρια για το δημοσίευμα. Αυτός ο ανθρωπος λοιδορήθηκε τα μέγιστα γιατί ήθελε να σκέφτεται ελεύθερα.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Μανιάτης 28/12/2012 19:32:32

        Μανιάτη. Διάβασε πίσω από τίς γραμμές καί πήγαινε πίσω στόν ιστορικό χρόνο. Τότε θά καταλάβεις τήν διασύνδεση τών οικογενειών Παπακωνσταντίνου καί Παπανδρέου.
        Δημόσια η πρώτη τους διασύνδεση είναι η υπόθεση ΑΣΠΙΔΑ.

        «Όταν πολλά χρόνια αργότερα , το 1980 κουβεντιάζαμε στο σπίτι του, (Στ. Στεφανόπουλου) στην οδό Λάχητος 5, παραδέχθηκε ότι διέπραξε το μεγαλύτερο ΕΓΚΛΗΜΑ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ.
        ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.
        Είχε την υποχρέωση τότε να επιταχύνει τις διαδικασίες και να αφήσει την υπόθεση στη Δικαιοσύνη.
        Πάντως, για να μη λέμε ότι για όλα φταίνε οι ξένοι, αρκετό μερίδιο στην υπόθεση συγκάλυψης της μεγάλης συνωμοσίας του ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ..
        ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ,ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ , ΕΚΔΟΤΕΣ , ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ , ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΙ , ΜΕΓΑΛΟΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΦΟΡΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ( Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α.), ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΓΑΛΗΝΗΣ……
        ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟΤΕ……………»

        Αυτά ποιός τά έγραψε, δέν θέλω προσώρας νά τό θίξω.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Ιαπετός 29/12/2012 00:01:58

          Να τονίσω πάντως πως είναι Ιστορία δεν είναι δικαστήριο. Τα γεγονότα πρέπει να κρίνονται σε συνάρτηση με το ιστορικό του περιβάλλον.

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Μανιάτης 29/12/2012 01:04:23

            Πολύ αθώος είσαι Μανιάτη.

            «Ηταν υφυπουργός Εθνικής Αμυνας στην κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου, το 1964, όταν άρχισε να μετακινεί και να απομακρύνει από την Αθήνα και από πολιτικώς ευαίσθητα πόστα αξιωματικούς που έβλεπαν τη δημοκρατική κυβέρνηση ως «απόστημα» .»

            Ήταν τό άτομο εμπιστοσύνης τού Γ. καί Α. Παπανδρέου στίς σωστές μετακινήσεις αξιωματικών τής παπανδρεϊκής οργάνωσης ΑΣΠΙΔΑ, πού στόχο είχε πραξικόπημα (αφετηρία Κύπρος) καί κανταφικό καθεστώς γιά τήν Ελλάδα μέ τόν Α.Παπανδρέου τόν Καντάφι τής Ελλάδας.

            «Με τη βοήθεια έλληνα εφοπλιστή άρχισε να στέλνει «τουρίστες» στην Κύπρο».
            Τό όνομα αυτού Ποταμιάνος.

            «Συγκεκριμένα η σύσκεψη πραγματοποιήθηκε, στην εξοχική έπαυλη του Χρήστου Λαμπράκη στον Πόρο. Επικεφαλής της συσκέψεως, σύμφωνα με το έγγραφο, ήταν ο εκδότης Χρήστος Λαμπράκης, τον οποίον ο κ. Κουλίας χαρακτήρισε ως πολιτικό νου του πραξικοπήματος και σε αυτή μετείχαν ο δικτάτορας Δημήτρης Ιωαννίδης και επιτελείς του, o εφοπλιστής Ποταμιάνος, ενώ από την Κύπρο πήγε στον Πόρο και συμμετείχε στη σύναξη ο Νίκος Σαμψών, ο οποίος ανέλαβε «πρόεδρος» της πραξικοπηματικής κυβέρνησης μετά την ανατροπή του Μακαρίου στις 15 Ιουλίου του 1974.»
            http://www.antinews.gr/2011/03/17/91634/

            Θά μπορούσα νά γράψω ολόκληρη διατριβή, αλλά δέν θά είναι πιά σχόλιο.

          • Samurai avatar
            Samurai @ Ιαπετός 29/12/2012 04:30:17

            Ιαπετέ.
            Είμαι σίγουρος ότι εάν σου απαντούσε
            ο Προφήτης θα έλεγε:
            Πέστα Ιαπετέ να μαθαίνουν κι οι νεώτεροι.
            Για τη διατριβή δεν ξέρω αλλά από διάλεξη και πάνω σε κόβω.
            Βολεύεσαι και μικρό ακροατήριο το ξέρω.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Ιαπετός 28/12/2012 21:48:44

      Το χαϊδευτικό του ήταν Τζακ Ντάνιελς

  17. aris. aold avatar
    aris. aold 28/12/2012 18:05:57

    Δηλαδή για να καταλάβουμε.

    Ενας πρωθυπουργός, δύο πρώτης γραμμής υπουργοί, και δύο πανίσχυρα κρατικά και κομματικά στελέχη συνωμότησαν να κρατήσουν μυστική την λίστα για να μην εκτεθεί η ξαδέρφη του Παπακωνσταντίνου για ένα εκατομμύριο που δεν είναι και κανά φοβερό ποσό.

    Και καλά ο Παπακωνσταντίνου την έκρυψε για την ξαδέρφη του ο Βενιζέλοςγιατί την έθαψε;;

    Ο Πάγκαλος το είπε και τον μεταφράζω ¨η πραγματική λίστα δεν μπορεί να βγει γιατί θα πέσει η κυβέρνηση και θα γίνει της που....ας με τα ονόματα που είναι μέσα".

    Οπως συγκαλήφθηκε η υπόθεση Σιεμενς έτσι θάβεται και η λίστα Λαγκάρντ.

    Μόνο που τώρα με διακομματική απόφαση πετιέται στα σκυλιά ένα αντιπαθητικό για την κοινή γνώμη πρόσωπο όπως ο Παπακωνσταντίνου, στον οποίο δεν μπορούν να κάνουν νομικά τίποτα γιατί δεν μπορεί να αποδειχθεί οποιαδήποτε παραποίηση των στοιχείων.

    Δίνεται ένοχος στην κοινή γνώμη ένας έτσι και αλλιώς τελειωμένος πολιτικά για να την γλιτώσουν αυτοί που πρέπει να την γλιτώσουν.

    Υπάρχει ομως μια κρίσιμη λεπτομέρεια κάποιος να έχει την πραγματική λίστα και να την βγάλει στον αέρα οπότε σημαίνει και πτώση της κυβέρνησης αν αποδειχθεί ότι έχουμε διακομματική συναίνεση στο θάψιμο της υπόθεσης.

    Η αποκάλυψη της πραγματικής λίστας θα γίνει μόνο αν υπάρχουν πανίσχυρα συμφέροντα στο εξωτερικό που θέλουν την πτώση της κυβέρνησης.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ aris. aold 28/12/2012 19:19:42

      Από θεωρίες και φανταστικά σενάρια σκίζεις!Να γράψεις μυθιστόρημα. Ο Σαμαράς τι να φοβηθεί δηλαδή; Ποιος θα προστατεύσει τους ενόχους ρίχνοντας την κυβέρνηση αν αυτός τα βγάλει στη φόρα και κερδίσει το λαό;

    • factorx avatar
      factorx @ aris. aold 28/12/2012 21:39:52

      Αρη, λυπάμαι αλλά όπως το πας σε βλέπω να αρθρογραφείς σε καμια πασοκειάδα - ποια ειναι η αλήθεια; δες την κεντρική ανάρτηση

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ aris. aold 30/12/2012 21:47:26

      Την πραγματική λίστα την έχει ούτως ή άλλων η πρώην και ο νύν Γάλλος υπουργός Οικονομικών και 6 - 7 άλλοι υπουργοί κρατών (ή ομόσπονδων κρατιδίων) της Ευρωζώνης.
      Άν την συγακαλύπτουν και πάλι τώρα, ξανά μετά από 3 χρόνια, κάποιος "τρελός" (Μοσκοβισί ή άλλο όνομα) θα τους "τελειώσει". Και μετά μάλλον θα"βάλουν το πιστόλι στον κρόταφο του Τσίπρα" να κάνει κυβέρνηση με τον Σαμαρά και τον Κουβέλη...
      Πάτε στοίχημα ότι θα πειθαρχήσει "για εθνικούς λόγους";

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/12/2012 18:08:28

    Έσκασε, όπως αναμενόταν, στο ΠΑΣΟΚ και στον Παπακωνσταντίνου.
    Αλλά αυτό που έσκασε εκεί είναι το "βομβίδιο" του 1,5 εκατ. $
    Η πραγματική βόμβα, που έχει ισχύ δισεκατομμυρίων τόννων ΤΝΤ είναι η λίστα όλη, με τα ονόματα που ήδη ξέρουμε. Συν τις άλλες λίστες, που θα αποκαλυφθούν - κυρίως της ΤτΕ με τα 25.000 ονόματα.
    Το "ευκατάστατο" τμήμα της Ελληνικής κοινωνίας έχει αποκαλυφθεί. Όλη η Ευρώπη και ακόμα παραπέρα ασχολείται με αυτό - εμείς με το άν "αλλοιώθηκε" η λίστα.
    Φυσικά και αλλοιώθηκε. Θα γλύτωνε; Υπάρχουν ακόμη αφελείς;
    Για κοινωνικούς, ταξικούς αγώνες θα μιλήσει κανείς; Μόνον το ΚΚΕ, αλλοίμονο;

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Ο Θείος 28/12/2012 18:33:30

      Φαίνεται γιατί τελικά οι Αμερικανογερμανοί έχουν στο χέρι όλους της 80ετούς Φεουδαρχίας. Γι'αυτό και τα δημοσιεύματα του Ρόϊτερς και του Στερν....ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ...η κυρία Λαγκάρντ τα ΓΝΩΡΙΖΕ όλα αυτά όσο έκανε τις διαπραγματεύσεις για την είσοδο του ΔΝΤ στην Ελλάδα...και ως υπουργός οικονομικών της Γαλλίας και ως Διευθυντής του ΔΝΤ....το γνώριζε...άρα το παιγνίδι ήταν και θα συνεχίσει να είναι σικέ όσο βρίσκεται στην εξουσία όλος αυτός ο συρφετός...μη ξεχνάμε πως η Λίστα Λαγκάρντ αφορά μόνο ένα υποκατάστημα από μία από τις τράπεζες της Ελβετίας...όλοι αυτοί οι αριστεροδεξιοί εκπρόσωποι των παλαιοτέρων πολιτικών οικογενειών έκαναν ένα σφάλμα: έστειλαν τα χτήματά τους έξω...όσο τα είχαν στην Ελλάδα τα προστάτευαν επειδή οι τράπεζες ήταν ένα συγκοινωνούν δοχείο με τα κόμματα...εκεί τους "είδαν" οι ξένοι μαφιόζοι και τώρα τους εκβιάζουν ΟΛΟΥΣ. Μαζί και την Ελλάδα...δεν έχω πλέον καμία αμφιβολία πως ίσως έχουν στο χέρι ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΕΩΣ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ...ΚΑΜΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Η ΝΔ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ....και όχι η Λίστα Λαγκάρντ δεν αφορά μόνο το ΠΑΣΟΚ: ο Μιχ. Παπακωνσταντίνου ήταν της ΝΔ...τόσα χρόνια πόσοι άλλοι παλαιοί Νεοδημοκράτες έστελναν εκει τα μαύρα χρήματά τους;;;;; ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΑΛΥΘΥΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΜΕ ΠΑΤΑΓΟ ΚΑΙ ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΣ. ΤΕΛΟΣ Η ΚΟΡΟΪΔΙΑ.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Τί να λέμε; 29/12/2012 11:44:49

        Βιάζεσαι.
        Και τι ακριβώς θα πεί "αμερικανογερμανοί";
        Οι Γάλλοι δεν σου κάνουν δηλαδή;
        Ξέρεις πόσα ανέκτησε το Γαλλικό Δημόσιο απο φοροφυγάδες λιστών όπως της Λαγκάρντ;
        Δεν είναι θέμα πολιτικών οικογενειών.
        Φοβόμαστε τώρα ακόμη και στον ΣΥΡΙΖΑ να εκστομίσουμε τον όρο "αστική τάξη";
        Κάθε μέρα βοούν οι ΝΥΤ και ο Spiegel...

  19. kapar13 avatar
    kapar13 28/12/2012 18:20:12

    Εγώ μία απορία έχω, και μόνο:
    Αυτοί-ες οι 3-4 που κατά λάθος βγήκαν στη φόρα τι φόρο έχουν πληρώσει τα τελευταία 10 χρόνια;
    Ή μήπως είναι κι αυτό προσωπικό δεδομένο;
    Μόνο αυτό να μας δείξουν και δεν θέλω τίποτα άλλο. Διότι άμα είναι εγώ να πληρώνω και να ξαναπληρώνω σαν γαϊδούρι και οι ανιψιές/ξαδέρφες πρώην υπουργών να σφυρίζουν κλέφτικα, χαίρω πολύ...
    Και, εν πάσει περιπτώσει, όλος ο συγγενικός κύκλος όλων των πρώην υπουργών, βουλευτών, διοικητών, γενικών/ειδικών γραμματέων και εν γένει λαμογιών μπορεί και να είναι το 5% του πληθυσμού. Τι θα γίνει δηλαδή; Θα χαίρονται ανενόχλητοι τα κλεμμένα τους ενώ όλοι οι οι άλλοι θα βλέπουν το βιοτικό τους επίπεδο να κατρακυλάει για να αποφύγουμε το "νέο διχασμό";

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kapar13 28/12/2012 18:25:44

      Ο πραγματικός διχασμός δεν είναι "πολιτικός", δηλαδή κομματικός. Απόδειξη το ότι οι κομματικές νομενκλατούρες και οι οικογένειές τους με τους φίλους τους, αλληλοπροστατεύονται διακομματικά. Απολύτως.
      Πλαγιοκαλύπτοντας έτσι και το ευρύτερο, πολύ μεγαλύτερο "υπόλοιπο" της κοινωνικής τους τάξης.
      Ταξικός, κοινωνικός είναι ο διχασμός.
      Μας το λένε πλέον χωρίς περιστροφές, ακόμη και υπεράνω πάσης υποψίας πομποί.
      Ακούει κανείς;

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/12/2012 18:30:20

    Παρακολουθούμε το βαθύ λυκόφως του μετεμφυλιακού Ελληνικού αστισμού.
    Μισός αιώνας και βάλε απαξιώνεται, αποσύρεται στην ηθική και πολιτική χωματερή.
    Σκληρό και ανελέητο φώς που έρχεται έξω από την Ελληνική επικράτεια (βλέπε λίστες τύπου Λαγκάρντ και άλλες), φωτίζει την εξόδιο ακολουθία.
    Φώς, περισσότερο φώς...

    • Karenin avatar
      Karenin @ Ο Θείος 28/12/2012 19:35:24

      Κοντά σε ολα αυτά που αναφερεις και είναι η ουσία, και η ανατολίτικη βαλκανικη συμπεριφορά πολιτικών που για ψίχουλα, η προστασία δικών τους ζημιώνουν πολαπλάσια την χώρα. Η ελιτ της ελληνικής κοινωνίας σε ντροπιαστικές λίστες κοινών φοροφυγάδων και ένα κυριολεκτικά αμήχανο πολιτικό σύστημα ανίκανο να παρέμβη σε οτιδήποτε, αλλά να επιμένει να μας σώζει.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Karenin 29/12/2012 11:47:04

        Να τελειώνουμε με την "ταφή".
        Όχι μόνον των πολιτικών οικογενειών, αλλά ευρύτερα.
        Το πολιτικό σύστημα δεν μπορεί.
        Οι εταίροι μπορούν.
        Αρκεί να θελήσουν. Αμφιβάλλω σφόδρα.

  21. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/12/2012 19:32:40

    Κι αυτή η ιστορία καταδεικνύει ότι η χώρα είναι ένα χωράφι για κλοτσοσκούφι.

    Ο καθένας με τον νόμο του, την σφυρίχτρα του.
    Το Κράτος, το Δημόσιο, ιδιοκτησία του κάθε οπλαρχηγού. Λες και τίποτα δεν άλλαξε από το 1825. Τίποτα! Η ίδια νοοτροπία.
    Πορνογραφική παράσταση που οι πρωταγωνιστές (οπλαρχηγοί) και το κοινό (λαός) συνηδονίζονται, συμπάσχουν, συμπράττουν και συνθλίβονται.
    Κι όσοι αντιδρούν εξοντώνονται.

    Πότε ως λαός θα επιβάλουμε τα αυτονόητα!
    Πότε θα καταλάβουμε το έγκλημα π.χ. που έγινε με την αλλαγή του Συντάγματος το 1985, αλλά και με τι επόμενες.
    Πότε θα καταλάβουμε τι σημαίνει όταν π.χ. οι υπουργοί λένε " ο νόμος θα εφαρμοστεί". Δηλαδή η Εκτελεστική εξουσία αποφασίζει για την Δικαιοσύνη!!!
    Το ακούμε και καμαρώνουμε ή λέμε πως δε θα γίνει τίποτα. Και μας διαφεύγει η ουσία.
    Όσο μπόρεσα να ερευνήσω δεν βρήκα άλλη δυτικοευρωπαϊκή χώρα, όπου το κάθε κόμμα να έχει το δικό του σύνταγμα, τη δική νομοθεσία, την δική του αντίληψη για κάθε τι μεταξύ ουρανού και γης σε πλήρη ρήξη με αυτή των άλλων κομμάτων ακόμη και συγγενικών.
    Ο καθένας κι οπλαρχηγός με το τσαντίρι του. Και τριγύρω, εχθροί, προδότες, φασίστες, κομμουνιστές, χριστιανοί και άθεοι, Ελληνάρες και πακιστανοάραβες,
    Κι αυτό το λέμε Ελευθερία λόγου. Ελευθερία έκφρασης.

    Και μετά, λες και τραβάει το καζανάκι της μπόχας του, βγαίνει ο Σημίτης με ύφος Απολλώνιο να μας αυνανίσει:
    «Δεν ευθύνεται η Ελλάδα αλλά τα δομικά λάθη της ΕΕ για την κρίση»

    Λες να φτάσαμε στον πάτο; Όχι, γιατί η ιστορία δεν έχει πάτο, όπως δεν έχει αρχή και τέλος.

  22. nestor avatar
    nestor 28/12/2012 20:18:33

    Εγώ λέω να την πάρουμε άλλη μια φορά την λίστα και να την συγκρίνουμε με την δευτερη που έχει συγκριθεί με την πρώτη, κατόπιν να την ζητήσουμε τέταρτη φορά και να συγκριθούν όλες μαζί απο 5 άτομα που θα κάνουν μια τριμελή επιτροπή με πρόεδρο τον βαμβακούλα και αντιπρόεδρο τον Τζίμη τον Πανούση.

    Σταγόνα στον ωκεανό ο Παπακωνσταντίνου αλλα δυστυχώς ο ωκεανός αποτελείται απο αμέτρητες σταγόνες.

  23. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/12/2012 23:02:48

    Για την οικογένεια Παπανδρέου συμφωνώ απόλυτα.
    Την θεωρω την καταστροφή της Ελλάδος.
    Για τον Παπακωνσταντίνου, από όσα γνωρίζω, δεν ήταν λαμόγιο, ούτε τυχοδιώκτης.
    Δεν θεωρώ δε αμάρτημα το ότι νέος ήταν διερμηνέας των Γερμανών. Η ιστορία δεν είναι ήρωες - προδότες.
    Μην ευλογήσουμε και την τακτική του Λαλιώτη.
    Πάντως, δυστυχώς δεν έχουμε σοβαρή ιστορική έρευνα, ώστε χωρίς εμπάθειες να γνωρίζουμε και να κρίνουμε.

  24. o Βόγλης ο Κηφισεύς avatar
    o Βόγλης ο Κηφισεύς 30/12/2012 21:08:19

    Why mr "X"
    ξερεις εσυ καμια άλλη πλευρά που θα μπορουσε να σκασει
    και που εμεις δεν ξερουμε?