#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2013 12:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην κόψη… των εκλογών



Λίγες ώρες έμειναν πριν από την κρισιμότερη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών η οποία θα κρίνει αν θα πάμε κατακαλόκαιρα σε εκλογές ή θα βρεθεί μια εμβαλωματική λύση ώστε να πάμε ακόμη μερικούς μήνες με αυτή την κυβέρνηση. Μέχρι το επόμενο «καυτό» θέμα.

Το απόγευμα στο Μαξίμου δε θα υπάρχουν άλλα περιθώρια για κόλπα, πολιτικούς ελιγμούς και υπεκφυγές. Με το μαύρο να εξακολουθεί στους δέκτες οι κ. Βενιζέλος και Κουβέλης καλούνται να αποφασίσουν με ποιους θα πάνε και ποιους θα αφήσουν.

Οι δυσκολίες για την επαναλειτουργία της ΕΡΤ είναι πολλές και τις θίξαμε σε προηγούμενο άρθρο. Τα βασικά σενάρια που μελετώνται και θα κατατεθούν είναι δύο: Είτε να ξεκινήσει η ΕΡΤ να λειτουργεί με όλους τους εργαζόμενους αλλά με δίμηνες συμβάσεις είτε να λειτουργήσει με 400 εργαζόμενους και από άλλο κτίριο, πιθανότατα από το κανάλι της Βουλής.

Όπως αντιλαμβάνεται κανείς ακόμη και αυτές οι προτάσεις δείχνουν ότι υπάρχει μεγάλο αδιέξοδο και επιτείνουν το ήδη βαρύ πολιτικό κλίμα. Σύμφωνα με πληροφορίες, αρμόδιοι κυβερνητικοί παράγοντες αλλά και τα στελέχη των κομμάτων βρίσκονται σε διαρκή ετοιμότητα και ήδη κάποιοι «ξεσκονίζουν» τους νόμους για το πώς μπορούν να γίνουν οι εκλογές και πότε.

Το κακό κλίμα επέτεινε και ο έλεγχος της τρόικας αλλά και το αδιέξοδο στις διαπραγματεύσεις καθώς οι τροικανοί έφυγαν χωρίς να υπάρξει συμφωνία για κανένα από τα θέματα. Ούτε για την ΕΡΤ και τις απολύσεις στο Δημόσιο, ούτε για τους φόρους ακινήτων, ούτε για τον ΦΠΑ στην εστίαση, ούτε και για τη μαύρη τρύπα στα δημοσιονομικά που όλο και αυξάνεται μετά την «αποκάλυψη» νέων ελλειμμάτων 1 δις στον ΕΟΠΥΥ.

Με την κυβέρνηση να υποστηρίζει με σθένος ότι άλλα μέτρα δε θα ληφθούν διότι δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά με την τρόικα να συνεχίζει στο ίδιο αδιάλλακτο τοπίο. Εδώ η χώρα καίγεται και διαλύεται πολιτικά και κοινωνικά και ο Τόμσεν κάνει ότι δεν καταλαβαίνει απαιτώντας να βρούμε λύσεις εδώ και τώρα για θέματα που είναι αδύνατο να λυθούν σε μια χώρα που επί πέντε έξι συναπτά έτη βρίσκεται σε βαθιά ύφεση.

Η χώρα βρίσκεται ήδη στην κόψη των εκλογών με την επιλογή αυτή να θεωρείται για μεγάλο μέρος του κόσμου ως καταστροφή και για άλλους ως μονόδρομο. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι αδιέξοδα στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν και τη λύση πρέπει πάντα να τη δίνει ο λαός, η πρόωρη προσφυγή στις κάλπες θεωρείται αυτή τη στιγμή εγκληματική για την οικονομία η οποία θα γυρίσει πολλούς μήνες πίσω. Και φυσικά, με βάση τις δημοσκοπήσεις τουλάχιστον, οι εκλογές πιθανότατα να μη δώσουν λύσεις στα αδιέξοδα. Ο κόσμος δείχνει να έχει αποκλείσει τις μονοκομματικές κυβερνήσεις, γι’ αυτό και ψήφισε όπως ψήφισε πριν από ένα χρόνο. Επομένως, μια νέα προσφυγή στις κάλπες πολιτικά τουλάχιστον πώς θα μπορούσε να δώσει διέξοδο; Με συνεργασίες που όπως βλέπουμε καρκινοβατούν; Με άλλες συνεργασίες κεντροαριστερού προσανατολισμού (δηλαδή ΣΥΡΙΖΑ-ΔΗΜΑΡ-ΠΑΣΟΚ) ή με άλλες «εκπλήξεις» που κανείς δε μπορεί να φανταστεί; Ακόμη και το σενάριο του μεγάλου συνασπισμού «παίζουν» κάποιοι, αλλά είναι απορίας άξιο πώς θα μπορούσαν ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ να καθίσουν έστω στο ίδιο τραπέζι.

Τι να πει κανείς. Τα πάντα κινούνται στη σφαίρα της αβεβαιότητας για τη χώρα κι αν δεν υπάρξει το βράδυ μια λύση τότε το καλοκαίρι θα είναι μακρύ και δύσκολο για όλους. Πολλοί ελπίζουν να είναι μια ευκαιρία για το τελικό ξεκαθάρισμα λογαριασμών με τους ανεύθυνους που θέλουν να κρατήσουν ζωντανό ένα πεθαμένο μεταπολιτευτικό σύστημα. Αυτό θα ήταν ευχής έργον αν δεν υπήρχε το αγκάθι της οικονομίας. Διότι τι να το κάνουμε το ξεκαθάρισμα αν οι εκλογές οδηγήσουν σε χρεοκοπία τη χώρα και σε ακόμη μεγαλύτερη φτώχεια;

Για όλους τους παραπάνω λόγους είναι τώρα ώρες ευθύνης για όλους. Όποιοι είναι να βάλουν νερό στο κρασί τους ας το κάνουν τώρα με την ΕΡΤ. Διότι δε μπορεί να οδηγούμαστε σε περιπέτειες για ένα «άδειο πουκάμισο». Εκτός κι αν τα αδιέξοδα είναι άλλα που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 19/06/2013 12:18:13

    "Εκτός κι αν τα αδιέξοδα είναι άλλα που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε"

    Κάτι ολίγα ΔΙΣ νέες τρύπες και η αδυναμία κάλυψής τους ακούγεται ότι είναι η πραγματική αιτία των πρόσφατων "ηρωισμών" ένθεν κακείθεν...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ρύκιος 19/06/2013 12:38:29

      Αλλο, αλλο....

      • monomaxos avatar
        monomaxos @ Ρηνα 20/06/2013 09:47:45

        Υποβάθμιση του Χρηματιστηρίου Αθηνών, από ανεπτυγμένης χώρας σε αναδυόμενη αγορά που συμβαίνει για πρώτη φορά παγκόσμια. Γίναμε όχι η Δανία αλλά η Αφρικανική Δημοκρατία του Ευρωπαϊκού Νότου.

        Η Αδυναμία ολοκήρωσης με επιτυχία των αποκρατικοποίησεων ΟΠΑΠ, ΔΕΠΑ και το μπιτ παρά ξεπούλημα της ΔΕΣΦΑ.

        Το ξεχείλωμα των ελλειμάτων του ΙΚΑ, του ΕΟΠΠΥ και των άλλων ασφαλιστικών ταμείων.

        Η ανεργία που συνεχώς αυξάνει και πλέον φλερτάρει με το 28%.

        Η αδυναμία χάταξης Εθνικής Σταρτηγικής και το σύρσιμο μας πίσω από τα κελεύσματα των Διεθνών προστατών μας, πότε με τον έναν (ΔΝΤ, ΗΠΑ για αγωγούς) και πότε με τον άλλο (ΕΕ, ΕΚΤ, Γερμανία - λιτότητα) ανάλογα τα λόμπι που μας πατρονάρουν.

        Αυτά τα λίγα για να μην τρώω χώρο. Αν θέλεις και άλλα έχω πολλά ακόμη. Απλά ζήτα το.

  2. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 19/06/2013 12:19:20

    Εγώ πάλι ... πώς δεν φοβάμαι ΚΑΘΟΛΟΥ τις εκλογές!!
    Είμαι καλά, γιατρέ μου;;

    • DexMax avatar
      DexMax @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 19/06/2013 13:04:38

      Πότε οι εκλογές είναι το "ύψιστο δημοκρατικό δικαίωμα έκφρασης του πολιτη" και πότε "πρέπει να αποφεύγονται για το καλό της δημοκρατίας και των πολιτών" δεν μας έχει διασαφηνήσει κανείς ακόμα...

      • leak avatar
        leak @ DexMax 19/06/2013 16:41:56

        Πάρα πολύ σωστός. Μάλλον στις δημοκρατίες σκέφτονται άλλοι για μας, για να μας ξεκουράζουν.

      • Mihalis avatar
        Mihalis @ DexMax 19/06/2013 17:38:01

        Δε χρειάζεται να ξέρεις! Θα σου λέμε εμεις τι ισχύει κάθε φορά. Άλλωστε εσύ είσαι το εμπόρευμα, η ύπαρξή σου δεν ανήκει στη δικαιοδοσία σου.

    • Μαύρο πέπλο avatar
      Μαύρο πέπλο @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 19/06/2013 13:27:52

      Εσείς, κάτι παραπάνω θα γνωρίζετε μάλλον :-)

  3. Δημητριος avatar
    Δημητριος 19/06/2013 12:24:35

    Χρηματα λειπουν και δεν μπορουν πλεον να βρεθουν.
    Οι λοιπες κορωνες περι δημοκρατιας ειναι περιττες.
    Διοτι για να παραφρασω τη Θατσερ, ωραιο πολιτευμα η δημοκρατια, μεχρι να τελειωσουν τα λεφτα των αλλων.

  4. SPARTAKOS avatar
    SPARTAKOS 19/06/2013 12:35:04

    "...εκτος και αν τα αδιεξοδα ειναι αλλα που δεν μπορουμε να τα φανταστουμε...." Στην τελευταια παραγραφο τα ειπες ολα...

  5. Α avatar
    Α 19/06/2013 12:45:50

    Aν θέλουν να βρεθεί λύση στο αδιέξοδο, ας εφαρμόσουν την απόφαση του ΣτΕ.
    Όχι με την παλιά ΕΡΤ, αλλά με μια μεταβατική κατάσταση μέχρι να δημιουργηθεί ο νέος φορέας ραδιοτηλεόρασης.
    Τα υπόλοιπα όλα είναι προσχήματα.
    Ο κόσμος υποφέρει και δεν θα ανεχτεί θεατρινισμούς και επικοινωνιακά τερτίπια.
    Φτάνει, δεν είναι το μείζον θέμα η ΕΡΤ, άλλα είναι που καίνε στην Ελλάδα της φτώχιας.
    Σ΄αυτά ας εστιάσουν όλοι οι κυβερνώντες, όχι στην ανευθυνότητα, ας κρατήσουν γερά το τιμόνι, ας μην εγκαταλείψουν τώρα, ας μην βουλιάξουν το καράβι μέσα στη θύελλα.
    Θα είναι όλοι υπεύθυνοι για την κατρακύλα της χώρας, αλλά δεν θα είναι αυτό το θέμα. Το θέμα θα είναι ότι θα πάρουμε οριστικά πια τον δρόμο που δεν θα έχει επιστροφή.

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ Α 19/06/2013 13:07:14

      εισθε βεβαιος οτι ο τωρινος δρομος εχει επιστροφη?

      • Α avatar
        Α @ πολιτης 19/06/2013 13:14:04

        Με τον Σαμαρά έχω ελπίδες. Χωρίς Σαμαρά δεν έχω καμμία.

        • Mihalis avatar
          Mihalis @ Α 19/06/2013 17:58:12

          Τον έστειλε ο Θεός για να μας σώσει.

          • Α avatar
            Α @ Mihalis 19/06/2013 19:27:28

            τον ψήφισε ο λαός.

          • Mihalis avatar
            Mihalis @ Α 20/06/2013 17:01:25

            όπως τον Αδόλφο

  6. πολιτης avatar
    πολιτης 19/06/2013 13:02:28

    οι ζαριες οταν πεφτουν πρεπει να παιχτουν.
    οι μεγαλοστομιες και οι βερμπαλισμοι εχουν οριο.
    αν κανεις μια κινηση και δεν εχεις σταθμισει ολες τις παραμετρους και τις συνεπειες δεν κανεις για κυβερνητης.
    αν κανει πισω τωρα ο σαμαρας εχασε το παιχνιδι. τοσο απλα.
    εκλογες λοιπον αν επιμεινουν οι εταιροι σε μαγκιες και στηριξη των βιλαετιων τους.
    αναιμακτοι τσαμπουκαδες δεν υφιστανται ενθεν κακειθεν.......

  7. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 19/06/2013 13:25:31

    Φημολογείται πως έχει βρεθεί χρυσή τομή με Μπενίτο,μα ''κλωτσάει'' ο κυρ-Φώτης...

  8. The Camel avatar
    The Camel 19/06/2013 13:29:39

    Οι 2 προτεινόμενες λύσεις είναι εφαρμοσιμες;

    1) θα δεχτούν οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ να υπογράψουν δίμηνες συμβάσεις οταν οι συνδικάλες ζητάνε οτι είχαν πριν, ενθαρυμμένοι απο την στάση των κομμάτων της αντιπολίτευσης και των ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ;

    2) Θα βρεθούν 400 εργαζόμενοι να δουλέψουν για το κανάλι της Βουλής όταν άπαντες θα τους θεωρούν απεργοσπάστες; Κι αντε πες οτι βρισκονται. Θα τους αφήσουν οι άλλοι της ΕΡΤ να δουλέψουν υπο φυσιολογικές συνθήκες;

  9. Δικηγόρος του Αγγέλου avatar
    Δικηγόρος του Αγγέλου 19/06/2013 13:30:25

    Τα αδιέξοδα ΕΙΝΑΙ άλλα και τα φανταζόμαστε...

  10. Δικηγόρος του ...αγγέλου avatar
    Δικηγόρος του ...αγγέλου 19/06/2013 13:32:53

    Τα αδιέξοδα είναι άλλα και τα φανταζόμαστε.

  11. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 19/06/2013 13:34:49

    όσοι δεχθούν τις δίμηνες να έχουν προτεραιότητα στον νέο φορέα

    • Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
      Για τα Μπάζα Είμαστε. @ Βούλα Ελευθεριάδου 19/06/2013 13:41:49

      Και αν τις δεχτούν όλοι ;

  12. Δικηγόρος του Αγγέλου avatar
    Δικηγόρος του Αγγέλου 19/06/2013 13:55:19

    Tότε, με κλήρωση. Στους χαμένους, δώρο ένα ποδήλατο

  13. Δικηγόρος του Αγγέλου avatar
    Δικηγόρος του Αγγέλου 19/06/2013 13:57:56

    Tότε, με κλήρωση. Στους χαμένους, δώρο ένα ποδήλατο και η βιογραφία του Μητσοτάκη.

  14. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 19/06/2013 14:02:03

    Γιατί ρε παιδιά να γινουν εκλογές?? Τώρα που ήρθε (επιτελους) η ανάπτυξη? ...

    • dinos avatar
      dinos @ ΣΑΚΑΤΑΚ 19/06/2013 14:45:01

      Ποιες εκλογες ? εχει να πεσει κωλοτουμπα απο μπεννυ- κουβελη το βραδυ.....μην ακους τις τζαμπες μαγκιες που πουλανε στα καναλια....μπροστα στον αντωνη θα βαρεσουν προσοχη

  15. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 19/06/2013 15:01:17

    Έτσι είναι , ελπίζω μόνο ο Σαμαράς να μην υποκύψει στους εκβιασμούς τους για άλλα που μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ ,η ΕΡΤ είναι το πρόσχημα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 19/06/2013 19:07:50

      Πρόσχημα ή όχι στην ΕΡΤ μέσα δύσκολα εβρισκες δεξιό.Τυχαίο μπορεί βεβαίως να είναι ...

  16. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 19/06/2013 15:15:28

    Ο ΜΠΑΡΜΑ ΦΩΤΗΣ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΑΠ..........ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

  17. GSV avatar
    GSV 19/06/2013 16:05:03

    Ολα γινονται για το θεαθηναι αντε και για καμια καρεκλα! Εκλογες δεν υπαρχει περιπτωση να γινουν! Το δειχνει ο δεικτης της Σοφοκλεους σημερα! Αμα πηγαιναμε για εκλογες θα ειχε παρει τη κατιουσα απο το πρωι!

    • zikos.fe avatar
      zikos.fe @ GSV 19/06/2013 16:17:02

      Μαλλον ετσι ειναι οπως τα λες ...απλα μενουμε για να παρακολουθησουμε την κωλοτουμπα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ GSV 19/06/2013 17:19:26

      Η Σοφοκλέους δε θα είχε σκαμπανεβάσματα 2-3 φορές τη μέρα ανάλογα τις φήμες αν ήξεραν τα γατόνια τι θα γίνει. Με φήμες δουλεύουν και δεν είμαι καθόλου βέβαιος για το τι θα γίνει έτσι που μουλάρωσαν οι 2 εταίροι. Και είναι συνέχεια της κόντρας για αντιρατσιστικό και μεταναστευτικό μεταξύ αυτών και του Σαμαρά.

  18. zikos.fe avatar
    zikos.fe 19/06/2013 16:17:46

    πορτοκαλι μυριζει....κοψτο κανει κακο.

    • Δικηγόρος του Αγγέλου avatar
      Δικηγόρος του Αγγέλου @ zikos.fe 19/06/2013 16:34:15

      Ναι βρε παιδί μου. Αυτά τα εσπεριδοειδή, δημιουργούν στομαχικές ανακατωσούρες

  19. leak avatar
    leak 19/06/2013 16:44:32

    Εκλογές δεν θα γίνουν. Είναι πασιφανές. Δεν υπάρχει κανείς που να τις θέλει.
    Άρα γιατί να γίνουν?
    Αν τις ήθελε κάποιος είναι μόνο ο Σαμαράς.

  20. GSV avatar
    GSV 19/06/2013 18:21:45

    Εαν δεχτουμε οτι η Σοφοκλεους δουλευει με φημες τοτε η φημη που οργιαζει απο εχθες το βραδυ ειναι οτι πεφτει η κυβερνηση και παμε σε εκλογες. Αυτο συνεπαγεται οτι σημερα θα επρεπε να βλεπουμε μινι κραχ στο γενικο δεικτη, κατι που δεν συμβαινει.

  21. airman avatar
    airman 19/06/2013 19:37:10

    Επειδή όλοι γνωρίζουν (και ο Μπενίτο και ο Φώτης καλύτερα από όλους) τι θα συμβεί στις κάλπες εάν οδηγηθεί ο τόπος σε εκλογές, καλό θα είναι να επικρατήσει νηφαλιότητα.
    Εάν όντως είναι άλλοι οι λόγοι που οδηγούν τα πράγματα στις κάλπες, ο Αντώνης Σαμαράς οφείλει να τους αποκαλύψει στον Ελληνικό λαό. Κανένα κόστος δεν μπορεί να δικαιολογήσει την απόκρυψή τους. Ως Πρωθυπουργός της χώρας και ο μόνος που μπορεί να δώσει ρεαλιστικές λύσεις, δεν έχει καμία άλλη επιλογή. Εκτός και εάν θέλει να αφήσει τη χώρα χωρίς επιλογή.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ airman 19/06/2013 20:18:25

      Και είδε ο Σαμαράς με πόση ψυχραιμία και νηφαλιότητα αντιμετωπισε ο λαός τις τελευταίες εξελίξεις και εσύ θέλεις και άλλες αποκαλύψεις!!
      Ο Ελληνικός λαός δεν μπορεί ακομη να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα,δυστυχώς

  22. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/06/2013 19:53:35

    Πολύ σωστά ἀγαπητέ airman.

  23. zikos.fe avatar
    zikos.fe 19/06/2013 21:11:07

    Τι εγινε βρε παιδια βγηκε η νοσοκομα; Αγορι ;κοριτσι;

  24. zikos.fe avatar
    zikos.fe 19/06/2013 21:28:44

    Βγηκαν οι μαμες...σε λιγο θα ξερουμε....εχω μια αγωνια!!!!

    • zikos.fe avatar
      zikos.fe @ zikos.fe 19/06/2013 21:36:00

      χαχαχαχαχα αυριο παλι!!!!!!!