#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2013 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην κόψη του ξυραφιού η κυβέρνηση λόγω Τρόικας και ...ΠΑΣΟΚ



Τον αδύναμο κρίκο της κυβέρνησης, δηλαδή το ΠΑΣΟΚ, φοβούνται στο Μέγαρο Μαξίμου, καθώς κανείς δεν αποκλείει το ενδεχόμενο «ατυχήματος» που θα προκαλέσει πολιτική αναταραχή.

Σήμερα, ο Ευ. Βενιζέλος, στη συνεδρίαση της Κ.Ο. θα ζητήσει ουσιαστικά ψήφο εμπιστοσύνης στο πρόσωπό του και στην επιλογή του να στηρίξει την κυβέρνηση. Αν και δεν φαίνεται να υπάρχουν αυτή τη στιγμή νέοι αποστάτες τύπου Τζάκρη, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον και σε κρίσιμες ψηφοφορίες.

Η κυβέρνηση έχει 154 βουλευτές και οι 27 είναι Πασόκοι που βρίσκονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Είναι λογικό επομένως να υπάρχει μια ιδιαίτερη ανησυχία μήπως κάποιοι επιχειρήσουν «ηρωική έξοδο» σε κάποια άλλη χρονική στιγμή.

Ο Β. Βενιζέλος αναμένεται να επιτεθεί με σφοδρότητα κατά του Αλ. Τσίπρα για το προσκλητήριο αποστασίας που απηύθυνε και θα τον κατηγορήσει για πολιτική ανηθικότητα, θέλοντας με τον τρόπο αυτό να συσπειρώσει το κόμμα του. Άλλωστε, οι διαφωνίες βουλευτών όπως ο Σκανδαλίδης, ο Κασσής, ο Μωραϊτης και ο Σηφουνάκης παραμένουν ενώ οι «υπόγειες» κινήσεις του Γ. Παπανδρέου (στον οποίο χρεώνουν την Τζάκρη και τον Σηφουνάκη) ασφαλώς προκαλούν πονοκέφαλο.

Βεβαίως, το γενικότερο πολιτικό κλίμα δεν είναι και το καλύτερο και σ' αυτό φυσικά συμβάλλει η αδιάλλακτη στάση της τρόικας. Την Τετάρτη ο Τόμσεν και η παρέα του ξαναπερνούν την πόρτα του Γ. Στουρνάρα και μετά από λίγες ώρες θα ξέρουμε αν θα επιμένουν στην αδιάλλακτη στάση τους. Αν θα ζητήσουν περικοπές σε μισθούς και συντάξεις (κυρίως των ένστολων), σε πλήρη απελευθέρωση πλειστηριασμών, σε περικοπές για να κλείσει η μαύρη τρύπα από το φόρο ακινήτων. Το χάσμα είναι μεγάλο και δεν αποκλείεται να μη... χρειαστεί το ΠΑΣΟΚ για να πέσει η κυβέρνηση. Άλλωστε, η δραματική έκκληση κυβερνητικού στελέχους σε ξένη εφημερίδα το οποίο είπε ότι ακόμη και μισό μέτρο να ζητηθεί θα γίνει... επανάσταση, δείχνει το κλίμα που επικρατεί. Είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ότι πράγματι η κατάσταση με την τρόικα είναι πολύ επικίνδυνη και οι πρώτες συζητήσεις που έγιναν με τους υπουργούς δεν είχαν καθόλου καλή εξέλιξη, έφτασαν στα όρια του τσακωμού.

Το κλίμα επιβαρύνεται ασφαλώς από το εκρηκτικό τοπίο που έχει διαμορφωθεί στα πανεπιστήμια και από την σχεδόν σίγουρη απώλεια του εξαμήνου για χιλιάδες φοιτητές.

Επίσης, κανείς δεν πρέπει να ξεχνά ότι υπάρχει σοβούσα κρίση και σε άλλα κόμματα του κοινοβουλίου. Στη ΔΗΜΑΡ οι μισοί ζητούν συνεργασία με τον ΣΥΡΙΖΑ και οι άλλοι ανασύνταξη της Κεντροαριστεράς. Στους ΑΝΕΛ οι μισοί φλερτάρουν με τον Τσίπρα και οι υπόλοιποι σκέφτονται πώς θα φύγουν για άλλες... πολιτείες.

Όσο για το κόμμα που διεκδικεί την εξουσία, τι να πει κανείς. Χωρίς να έχουν κυβερνητικό πρόγραμμα και χωρίς να δίνουν μια αξιόπιστη διέξοδο στον κόσμο, ασχολούνται με τις... βίζιτες του Τατσόπουλου και του Μουλόπουλου. Έχει χαθεί η σοβαρότητα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/11/2013 08:18:36

    Eπομένως αντι το Μάιο οι εκλογές πρέπει να γίνουν τώρα. Ούτως ή άλλως τότε τα πράγματα θα είναι σίγουρα χειρότερα διότι εκτός απο το οχι της τρόικας θα εχουμε και το οχι της Μέρκελ στο κούρεμα. Να γιατί έκανε τις εκλογές το 2009 ο Καραμανλής υποσχόμενος προεκλογικά "αιμα και δάκρυα" όπως δεν είχε τολμήσει προηγούμενος πρωθυπουργός και μάλιστα δεξιός να κάνει...

    • ΠΕΦ avatar
      ΠΕΦ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 20/11/2013 10:35:49

      Καλημέρα, μπαίνω στον πειρασμό να σας απαντήσω για τον συγκεκριμένο πρωθυπουργό που αναφέρεστε ο οποίος από το 2004 και μετά, σύμφωνα με τα λεγόμενα του, είχε απογειώσει την οικονομία αλλά τα διαπλεκόμενα δεν τον άφησαν να ολοκληρώσει την απογείωση..........

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΕΦ 20/11/2013 11:18:24

        @ΠΕΦ.
        Συμπληρωνω λοιπόν την παράνθεση: "όπως δεν είχε τολμήσει προηγούμενος πρωθυπουργός και μάλιστα δεξιός ( ο οποίος εννοείται δεν κόβει το κλαδί στο οποίο στηρίζεται, ήτοι την άρχουσα τάξη που είναι τα διαπλεκόμενα) να κάνει...

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 20/11/2013 08:36:53

    Nα πω κατι απο καρδιας. Παλαιοτερα τετοια αρθρα μας εκαναν να καρδιοχτυπαμε, τα διαβαζαμε πρωτα πρωτα ειτε στις εφημεριδες ειτε στο διαδικτυο.
    Σημερα εκτος απο αυτους που ενδιαφερονται μη χασουν καμμια καρεκλα, εχω την αισθηση οτι οι υπολοιποι το ακουν κρυα. Τη προσπερνουν σαν μια ακομα ειδηση της ημερας σαν κατι βαρετο και ανουσιο που δεν χτυπαει κανενα καμπανακι. Με απογοητευση και κουραση ο κοσμος τρεχει στην κουρσα της καθημερινοτητος που εχει γινει πια τραγικη και αδιαφορει για ολα τ αλλα. Ποιος; ο Ελληνας που η πολιτικη ηταν ζυμωμενη με το DNA του. Οι περισσοτεροι σκεφτονται οτι ο,τι κι αν προκυψει θα ειναι μια απ τα ιδια αφου η χωρα ειναι παραδομενη σε Διευθυντηριο εξωτερικου. Ειναι ομως ετσι; η μηπως συμβαινει το λεχθεν κατα κορον:"Μωραινει Κυριος ους βουλεται απωλεσαι";

    • anarcholiberal avatar
      anarcholiberal @ Ρηνα 20/11/2013 10:05:47

      Ετσι είναι Ρηνα, δυστυχώς ή ευτυχώς. Ευτυχώς, διότι η ζυμωμένη στο dna του Ελληνα Πολιτική, δεν μας έβγαλε τα τελευταία τριαντα χρονια σε καλό. Δυστυχώς, διότι ΤΩΡΑ που θα έπρεπε ο καθένας από εμάς ν αναλάβει επιτέλους την (πολιτικη) ευθύνη που του αναλογεί, αγκομαχαει για τον επιούσιο... Κριμα. Σε κάθε περίπτωση, είχα τονίσει και σε άλλη ανάρτηση ότι, οι Βουλευτες τoυ ΠΑΣοΚ είναι φυσικοτατο να έχουν στο μυαλό τους την ηρωική έξοδο, για να μπορέσουν κάποτε να πιουν έναν καφε εκτός της οικίας τους! Πέραν τουτου, το εν λόγω Κίνημα, ουδέποτε ενδιαφέρθηκε για το καλόν της Πατρίδος, ει μη μόνον για το καλό των υπηρετών του. Σκεφθείτε απλώς τούτο: για καμμια δεκαριά ψήφους, εan ενθυμούμαι καλώς, θα είχαμε Πρωθυπουργο τον Ακη!
      Επομένως, εάν όντως τα πράγματα δεν πάνε καλα στις διαπραγματεύσεις με την Τροικα, θα συμφωνήσω ότι καλύτερα τωρα εκλογες παρά το 2014. Αυτό που παραμένει μυστήριο προς επίλυση είναι βεβαια το γιατί τα πράγματα δεν πάνε καλα με την Τροικα, αφής στιγμής η Ελλάς, επιασε, όπως επιασε, το μνημονιακώς συμφωνηθεν "πρωτογενές πλεονασμα". Τί παιζεται στο παρασκήνιο; Διότι κάτι πάιζεται ασφαλως, το οποίο ευελπιστώ να μην το μάθουμε μετά απο 30 χρόνια που θ ανοιξουν οι φακελοι της εποχής μας από το Foreign Office!!

      • George avatar
        George @ anarcholiberal 20/11/2013 11:35:50

        Υπήρχε και ο Κουτσόγιωργας πριν τον Ακη.Το ΠΑΣΟΚ είχε ένα μικρό πρόβλημα με το Νο 2 διαχρονικά και η Ελλάδα ένα μεγάλο με τον κάθε φορά Νο 1.
        Μάλλον δεν χρειάζεται να περιμένετε 30 χρόνια για να δείτε τι παίζεται με την τρόικα. Το πρωτογενές πλεόνασμα ήταν προ-απαιτούμενο για την μείωση χρέους όχι η κολυμβήθρα του Σιλωαμ για να μην κάνουμε τα υπόλοιπα. Δεν βγάζουν τις αστοχίες από το μυαλό τους οι άνθρωποι και σίγουρα δεν έχουν το mandate να αλλάξουν την συμφωνία. Σαφώς η Μέρκελ μπορεί γι'αυτό φαντάζομαι και το ταξίδι...

        • anarcholiberal avatar
          anarcholiberal @ George 20/11/2013 12:30:35

          οψομεθα αγαπητε λοιπον .. Πάντως όμως, θα πρέπει να παραδεχτείς ότι, παρα το γεγονός ότι πραγματι εχεις δικιο σχετικά με την κολυμβήθρα, η Τροικα το παρακάνει ολιγον. Τωρα το παρακάνει διότι δεν έχει το madate? Ισως...

    • George avatar
      George @ Ρηνα 20/11/2013 10:24:43

      Εχει απαντηθεί :-)
      http://www.antinews.gr/2012/05/08/160111/

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ George 20/11/2013 14:10:50

        Και ολα αυτα μετα απο 1,5 χρονο ακριβως εχουν επιδεινωθει τουλαχιστον * 2

    • nikias avatar
      nikias @ Ρηνα 20/11/2013 23:23:50

      Πολύ εύστοχη παρατήρηση,Ρήνα.

      Mια μικρή διόρθωση:
      απολέσαι -με όμικρον - γράφεται το απαρέφατο αορίστου...

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 20/11/2013 09:56:12

    "Άλλωστε, η δραματική έκκληση κυβερνητικού στελέχους σε ξένη εφημερίδα το οποίο είπε ότι ακόμη και μισό μέτρο να ζητηθεί θα γίνει… επανάσταση."

    Το έχω πει πάρα πολλές φορές ότι επανάσταση θα γίνει και χωρίς να μπει κανένα νέο μέτρο. Αρκεί να διατηρηθούν για πολύ ακόμη τα ήδη εφαρμοζόμενα.

    Δεν ξέρω τι επανάσταση θα είναι αυτή. Μπορεί να είναι μία βουβή επανάσταση όπου οι πολίτες που πήγαν το πασόκ απο το 45% στο 5% και την ΝΔ απο το 40% στο 21%, θα αποφασίσουν να τελειώσουν οριστικά με αυτό το κόμμα και αυτό το "κίνημα". Και αυτή είναι η καλή εκδοχή της επανάστασης. Πάντα υπάρχει και η άσχημη.

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 20/11/2013 10:24:26

    Είναι λόγω βενιζέλου και τίποτα άλλο.

  5. Magganas avatar
    Magganas 20/11/2013 11:25:13

    Πέραν από την "επανάσταση", θα γίνει ας πούμε και καμιά "επαναστατική" μεταρρύθμιση...;;;
    Υποτίθεται ότι μπήκαμε στα μνημόνια και πηγαίνουμε επαίτες στο τραπέζι της Ε.Ε, για να πάρουμε χρήματα που θα μας βοηθήσουν να "αλλάξουμε" όχι να παραμείνουμε ως έχουμε...
    Βλέπει κανείς καμία αλλαγή πουθενά από τότε που μπήκαμε στο μνημόνιο;;;

  6. H.S avatar
    H.S 20/11/2013 11:45:49

    Δυο πραγματα συμβαινουν 1)Το πλεονασμα ειναι μουφα ή 2)Οι ευρωπαιοι(Γερμανια)προσπαθουν να μας σουταρουν απο το ευρω.

  7. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 20/11/2013 14:52:00

    ''Σήμερα, ο Ευ. Βενιζέλος, στη συνεδρίαση της Κ.Ο. θα ζητήσει ουσιαστικά ψήφο εμπιστοσύνης στο πρόσωπό του....''
    Αναβλήθηκε η κατάθεση ''εμπιστοσύνης'', λόγω ανυπόφορων ...ιλίγγων!
    Αλλά και πάλι, υπάρχει σώφρων Έλλην μη κινούμενος από φτηνά προσωπικά ελατήρια, που να ....εμπιστεύεται οτιδήποτε στον κ. Βενιζέλο;
    Κατά τα άλλα, στη ζωή και στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα κι εδώ που έχουμε φτάσει, οι κούφιες θεωρίες, τ΄ανεδαφικά προγράμματα και οι ψευτοδεσμεύσεις με ημερομηνία λήξεως στο τέλος της προεκλογικής περιόδου, είναι τελείως άχρηστα ''όπλα''. Χρειάζεται ρίσκο, αποφασιστικότητα, διάθεση για ρήξεις, πίστη και τόλμη. Τα μεσοβέζικα της ευπιστίας, της ατολμίας και των συμβιβασμών, τα δοκιμάσαμε. Καιρός ν΄αλλάξουμε το ...μείγμα και να εφεύρουμε το αντίδοτο στο ....''φάρμακο που είναι φαρμάκι''. Στο παρά ...ένα; Έστω.....
    Δικός μας είναι μόνο αυτός που είναι ''εχθρός'' τους..... Μονόδρομος. Δε θέλουμε να .....σ΄αγαπάνε. Θέλουμε να σε υπολογίζουν κι αν γίνεται, να σε φοβούνται.
    Δες το επί τέλους, έχεις αργήσει ήδη ασυγχώρητα.

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 20/11/2013 17:05:53

    Προσωπικά αυτό που βλέπω είναι ότι από εκεί που λέγαμε, θα διώξουμε τους χαρτογιακάδες και έχουμε Plan B και θα βγούμε στις αγορές αν δεν δεχτούν τους όρους μας, πάμε τώρα στο να θέλουμε πάλι την συμφωνία της τρόικας για να προχωρήσει ο,τιδήποτε.

    Άρα, είτε η κυβέρνηση δεν ήταν προετοιμασμένη επαρκώς για την σύγκρουση με την τρόικα, είτε ήταν μεν προετοιμασμένη αλλά της το χάλασε ο αστάθμητος παράγων "Τζάκρη". Που όμως είναι και αυτό το ίδιο, μια που δείχνει ότι η κυβέρνηση δεν είχε καλύψει επαρκώς τα νώτα της - λες και δεν ήξερε με ποιους πάει να τα βάλει.

    Το συμπέρασμα είναι ότι η χώρα παραμένει προς το παρόν όμηρος αυτών που την έριξαν στην κρίση και ότι οι πρόοδοι που μέχρι στιγμής έγιναν δεν επαρκούν για να πάμε σε "απότομη" έξοδο από το Μνημόνιο. Η γνώμη μου είναι ότι αυτό οφείλεται πρωτίστως στην κατασυκοφάντηση της χώρας την περίοδο Παπανδρέου-Παπαδήμου, επιβεβαιώνοντας το ρητό "καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα".

    Ας ελπίσουμε η κυβέρνηση να τα πάει καλά στην διαπραγμάτευση, στην οποία ενεπλάκη, και ας ελπίσουμε η συνάντηση Σαμαρά-Μέρκελ να βγάλει "λαγό" τέτοιον, που να οδηγήσει την κυβέρνηση σε νίκη στην διαπραγμάτευση με την τρόικα.

    Λογικά η συνάντηση δεν θα κανονιζόταν, εάν δεν είχε ήδη επιτευχθεί κάποια πολιτική συμφωνία σε πολιτικό επίπεδο. Όπως δηλαδή συνήθως συμβαίνει σε αυτά τα πράγματα.

    Ο Σαμαράς κατόρθωσε να χρησιμεύσει στην Μέρκελ η Ελλάδα ως απόδειξη της επιτυχίας της οικονομικής της πολιτικής στην Ευρωζώνη. Του χρωστάει μια χάρη λοιπόν. Ας ελπίσουμε να του την ανταποδώσει. Αν και αυτά στην πολιτική σπάνια έχουν σημασία.

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ Διογένης 20/11/2013 19:41:15

      ''Σύμφωνα με ανακοίνωση που εκδόθηκε από την Καγκελαρία, ο πρωθυπουργός έχει προσκληθεί σε γεύμα εργασίας από την καγκελάριο, στη διάρκεια του οποίου θα συζητηθούν κυρίως η ευρωπαϊκή πολιτική, διμερή θέματα, καθώς και η κατάσταση στην Ελλάδα. Μετά το γεύμα εργασίας θα ακολουθήσει κοινή συνέντευξη Τύπου.
      Στην ανακοίνωση επισημαίνεται ακόμη ότι αφορμή της επίσκεψης του κ. Σαμαρά στο Βερολίνο αποτελεί η συμμετοχή και ομιλία του στο οικονομικό συνέδριο Γερμανικής εφημερίδας. Με αφορμή τις αναφορές που έχουν γίνει στην Ελλάδα σχετικά με τις επιδιώξεις της συνάντησης του Αντώνη Σαμαρά με την Άγκελα Μέρκελ, το Βερολίνο σπεύδει να διευκρινίσει ότι σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να υπάρξει διαπραγμάτευση παρά μόνο ενημέρωση.
      Η διευκρίνιση ήρθε την Τετάρτη από τον εκπρόσωπο της Καγκελαρίου, κ.Στέφαν Ζάιμπερτ, ο οποίος τόνισε πως δεν υπάρχουν διμερή θέματα για να συζητηθούν και πρόσθεσε ότι η Ελλάδα έχει δείξει φερεγγυότητα, τονίζοντας πως και οι εταίροι της θα φανούν αντιστοίχως φερέγγυοι έναντι της χώρας μας.''
      Προσωπικά, δε χαίρομαι καθόλου που μας χρησιμοποίησαν αισχρά (κι ακόμη αυτό κάνουν), όπως χρησιμοποιούν και την Ιρλανδία (παραποιώντας τα οικονομικά στοιχεία) για να εμφανίσουν....παράδειγμα επιτυχημένης εφαρμογής των .....σταθεροποιητικών - φτωχοποιητικών - τοκογλυφικών τους προγραμμάτων. Τα 25 δις που ενθυλάκωσαν οι Ούννοι διαχειριζόμενοι εις βάρος των λαών του Νότου την κρίση, είναι η απόδειξη για τα ειλικρινή τους ....αισθήματα και η ...ηθική τους ακυρώνει αυτόματα την ευχή σας : '' Του χρωστάει μια χάρη λοιπόν. Ας ελπίσουμε να του την ανταποδώσει.''. Δεν χρωστάνε οι βάρβαροι ''χάρες'', κανενός αγαπητέ Διογένη. Μην ελπίζετε άδικα. Έχουνε άλλα σχέδια και με άλλους τρόπους αντιμετωπίζονται. Ποτέ με...ευχές.

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/11/2013 17:32:46

    Καημένε Διογένη ,
    Ειχες ελπίσει και πάλι, αλλά ξανααπογοητεύτηκες...
    Κάθε σκαλί που κατεβαίνεις σε οδηγεί σε ένα ακόμα πιο παρακατιανό...
    Πού ξέρεις, στο τέλος δεν θα χρειάζεται καν να διαπραγματευόμαστε .
    Ισως δεν θα χρειάζεται καν ναρχεται η τρόικα.(Θα περηφανευτούμε μάλιστα στην πλέμπα οτι βγήκαμε απ' το μνημόνιο και διώξαμε την τρόικα) . Το πολύ πολύ κανα τηλέφωνο και μετά θα τα κόβουμε μόνοι μας...Τα ποσά των μισθών και των συντάξεων εννοώ...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ΝΙΚΟΛΑΣ 20/11/2013 17:57:35

      Και από ό,τι βλέπω εσείς το φχαριστιέστε πάρα πολύ.

      Το πραγματικό κατάντημα είναι να χαίρεται κάποιος με το να πηγαίνει χειρότερα η χώρα του.

      Να χαίρεται διότι επιτυγχάνουν οι σχεδιασμοί μόνιμης υποτέλειας της χώρας του.

      Τελικά έχουμε ό,τι μας αξίζει ως χώρα.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Διογένης 20/11/2013 18:14:10

        Ετσι είναι, αν αυτό κατάλαβες.
        Δυστυχώς όμως, άλλοι είναι αυτοί που το φχαριστιούνται πολύ.
        Πάντως βλέπω οτι παραδέχεσαι οτι όπως τα περιγράφω είναι, ασχέτως αν εγώ το φχαριστιέμαι ή όχι. Διότι λίγο παλιότερα δεν το πίστευες και περίμενες success stories ...

  10. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 20/11/2013 19:19:47

    The only hope is that: There is too much at steak for both sides. Revolutions have never been a solution; because, they generate too much waste heat. Just enjoy it while it lasts, and pray that it lasts......

    • φιλήμων avatar
      φιλήμων @ Agrofylakas 20/11/2013 20:11:20

      Διακυβεύεται μήπως κάποια μπριζόλα; (steak vs. stake)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Agrofylakas 20/11/2013 20:18:32

      And pray that what lasts??? You are not quite clear. :D

  11. Αβαδδών avatar
    Αβαδδών 21/11/2013 01:00:38

    Η Ελλάδα έιναι μη ανταγωνιστική σύμφωνα με τον ρώσικο επενδυτικό φορέα Renaissance Capital και πρέπει να εξέλθει του ευρώ. Στη συνέχεια υπολογίζει το ΑΕΠ της χώρας σε 90 δις ευρώ κατά τον πρώτο χρόνο της δραχμής...

    • George avatar
      George @ Αβαδδών 21/11/2013 15:13:19

      Δεν μπορεί να γίνει αυτό. Οι δημόσιες δαπάνες είναι 100 δις και είναι ανελαστικές. Θα προσαρμοσθεί η πραγματικότητα :-)

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ George 21/11/2013 22:22:10

        Θα γινόντουσαν 50 δις με την ίδια υποτίμηση, που θα έφερνε το ΑΕΠ στα 90 δις. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι τόση η υποτίμηση. Κάτι κοντά στο 40%, μάλλον.