30/09/2010 11:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην κόψη του ξυραφιού η απεργία των εργαζόμενων σε ΔΟΛ και Πήγασο

Στην κόψη του ξυραφιού βρίσκεται η απεργία των εργαζόμενων σε  ΔΟΛ και Πήγασο καθώς τις επόμενες ώρες θα αποφασίσει το δικαστήριο αν θα κριθεί παράνομη η απεργία της ΕΣΗΕΑ και των άλλων Σωματείων Τύπου.

Στις εφημερίδες υπάρχουν ομάδες περιφρούρησης από το πρωί ώστε να μην υπάρξει απεργοσπαστικός μηχανισμός, κυρίως από διοικητικό προσωπικό.

Αν η απεργία κηρυχθεί παράνομη θα βγουν οι εφημερίδες χωρίς πρόβλημα και οι εργαζόμενοι θα αποφασίσουν με περισσότερη σκέψη το ύφος και το μέγεθος των κινητοποιήσεων. Διότι άλλο να κάνεις απεργία σε δύο μαγαζιά κι άλλο γενική απεργία που θα μπορούσε να πλήξει τους εργοδότες.

Το ζήτημα είναι ότι χθες στον Πήγασο και το ΔΟΛ επικράτησε πολύ ένταση, υπήρξε κίνδυνος να γίνουν συμπλοκές μεταξύ εργαζόμενων με διαφορετικές απόψεις ενώ το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ που πήγε από εκεί περισσότερο αποδοκιμάστηκε.

Η αγωνία είναι έκδηλη για τον κόσμο που δουλεύει στις εφημερίδες και τα άλλα μέσα των συγκροτημάτων αλλά και στην Ελευθεροτυπία που έχει εξαγγείλει 24ωρη απεργία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 30/09/2010 11:57:44

    Το θέμα θα κριθεί από τη συμπαράσταση που θα έχουν ή δεν θα έχουν από το κοινό τους. Αν οι αναγνώστες και θεατές επικροτούν τη δουλειά τους θα μπορέσουν να την υπερασπιστούν, άν όχι δεν έχει κανέναν λόγο ο συλλογικός "νταβάς" να διατηρεί αυτή την εποχή τόσο "λίπος" γενικώς στον κλάδο της επικοινωνίας.

  2. klausevitz avatar
    klausevitz 30/09/2010 12:14:11

    Στα μμε, φούσκα τα περισσότερα:
    . φούσκα, οι σχολές-ιδιωτικές και μή- με ατέλειωτο αριθμό αποφοίτων
    . φούσκα, οι αριθμοί συχνοτήτων σε ραδιόφωνο και τηλεόραση
    . φούσκα, οι επαρχιακοί σταθμοί
    . φούσκα, ο ανεξάντλητος αριθμός αθλητικών εφημερίδων
    . φούσκα, ηπολιτική και επιχειρηματική διόγκωση των ομίλλων
    . φούσκα, οι απίστευτες αμοιβές δημοσιογράφων... σε αποστολή!

    Μιά ανεξέλεγκτη μεγέθυνση που μόνο η "πολυφωνία" δεν την διακρίνει,
    με τη στάμπα της...υπανάπτυξης και της κουλτούρας-ερζάτς...όταν η
    φούσκα μεγάλωνε ήσαν όλοι περήφανοι...τώρα η φούσκα σκάει σε βάρος
    των αδυνάτων πρώτα.....δεν θα σταματήσει όμως εκεί,θ'αγγ΄ξει και
    τους αμαρτωλούς....Πρίν απο τήν εξυγίανση προηγείται η θυματοποίηση
    και το...συνδικάτο των δημοσιογράφων προστατεύει,κυρίως,τους..ισχυρούς!
    Ου μήν πολύ! Βορριάς κτυπά την πόρτα μας ή "Old habbits die hard,
    good soldiers fade away.." , καθώς τραγουδάει πρόσφατα ο γερο-αλητάκος
    Μick Jagger!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/09/2010 12:29:18

    Να πανε μοναχοι στο Βατοπεδι... εχει ακρες ο Ψυχαρης θα τους τακτοποιησει δεν ανησυχω.

    ΠΠ

  4. nasos avatar
    nasos 30/09/2010 12:48:01

    δεν είδα οι εργαζόμενοι σε ΔΟΛ και Πήγασο να αντιδρούν στις άθλιες επιθέσεις εναντίον των κινητοποιήσεων των φορτηγατζήδων
    ας μην ζητήσουν αλληλεγγύη τώρα που η φωτιά έφτασε στους πωπούς τους

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nasos 30/09/2010 13:13:23

      Χο! Τέλειο!

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 30/09/2010 14:12:42

    Εγραφα πριν μερικες ημερες ..πισω εχει η αχλαδα τη ουρα!!!
    Ερωτηματα προς Δημοκρατικο(;) Τυπο...Πηγασσο ΔΟΛ και λοιπους συγγενεις. Φυσικα καθε απαντηση ειναι δεκτη εφ οσον ειναι τεκμηριωμενη. Ποτε μια απεργια επιτρεπεται και ποτε οχι; Αναλογως με ποιο κομμα εχει την κυβερνηση;
    Ποτε με οκταστηλους τιτλους μπαινει λουκετο στο δημοσιο;
    Και κατι τελευταιο ισως το πιο σημαντικο: Ποτε οι εργαζομενοι αποτελουν συντεχνια και ποτε οχι;;;

  6. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 01/10/2010 11:16:45

    Οι μάσκες έπεσαν όποιος ψηφίζει τους υποψηφίους τους στις Δημοτικές ψηφίζει νεα μείωση του μισθού του. Μαύρο στους υποψηφίους που υποστηρίζονται από το ΠΑΣΟΚ