#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2011 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην κυριολεξία «εκτελέστηκε» ο Προϋπολογισμός!

Πάντα μέσα στους στόχους!

Όταν τα αποτελέσματα δεν πιάνουν τους στόχους…. αναπροσαρμόζουμε τους  στόχους με βάση τα αποτελέσματα.




Τα έσοδα έχουν καταποντιστεί υπολείπονται κατά 973 εκ του 2010 και 1180 εκ από το στόχο του Προϋπολογισμού για το αντίστοιχο διάστημα (με το ρυθμό αυτό υστέρησης οδηγούμαστε στα 5 δις στο τέλος του έτους)

Οι δαπάνες είναι αυξημένες κατά 500  εκ, περίπου από το 2010 και 156 εκ. ευρώ από το στόχο που έθεσαν για το τρίμηνο στον Προϋπολογισμό του 2011.

Οι παραπάνω αστοχίες καλύφθηκαν από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων που  εμφάνισε έσοδα  600 εκ που δεν αναμενόταν  από την ΕΕ (!) ενώ οι δαπάνες  για έργα και επενδύσεις υστερούν κατά 923  εκ (ΠΔΕ το γνωστό μαξιλάρι !).

Οι στρατιωτικές δαπάνες (άλλο μαξιλαράκι) εμφανίζονται …όπως βολεύουν. (Πρόβλεπαν 366 εκ  ευρώ στο τρίμηνο και  …έγραψαν μόνο 50 εκ. Είχαμε μάλλον ακύρωση …παραγγελιών εξοπλισμού!) .

Με τη δημιουργική αυτή λογιστική μαγειρεύουν  το ενδιάμεσο έλλειμμα κοντά στο στόχο, στο τέλος όμως όλοι μας  θα πληρώσουμε τον λογαριασμό με νέα μέτρα, νέες θυσίες και …Υπανάπτυξη.

Εάν δεν χρησιμοποιούσαν τα γνωστά πλέον … μαξιλάρια το έλλειμμα του 2011 στο πρώτο τρίμηνο θα έφθανε τα 6,3 δις ευρώ !( 3%  του ΑΕΠ).

Μία αναγωγή σε ετήσια βάση δείχνει προς τα που πάει το έλλειμμα  του κρατικού Προϋπολογισμού το 2011 . (Φανταστείτε να  μπουν στο έλλειμμα αυτό και οι ΟΤΑ, ΟΚΑ, ΔΕΚΟ..)

Ν.Π.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2011 14:29:28

    Η κυβέρνηση μοιάζει με την Φουκοσίμα.
    Περιμένουμε πότε θα σκάσει γεμίζοντάς μας με απόβλητα μιζών και χορηγιών.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Orestios 12/04/2011 14:40:06

      +1000

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2011 14:45:56

    Προτείνω να ζητήσουμε όλοι την αύξηση του μισθού των μελών της Κυβέρνησης γιατί φαίνεται πως έτρεξαν πολύ για την Ελλάδα και με τόσες αποτυχημένες αλλαγές στο αποτυχημένο μνημόνιό τους κουράστηκαν πάρα πολύ.
    Χωρίς ενοχές (όπως είχε πεί το GAP πέρυσι) συστήνω να τους επιβραβεύσουμε.

    • manos avatar
      manos @ Orestios 12/04/2011 18:25:55

      Εκανε και υπερωρίες. Μην τις ξεχάσεις γιατί θα σας καταγγείλω στην επιθεώρηση εργασίας. :-)

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 12/04/2011 23:38:20

        αχαχαχαχαχαχαχαχα
        +110 δισεκατομμύρια

  3. Περίεργος avatar
    Περίεργος 12/04/2011 15:18:46

    Μετά από όλα αυτά, εξακολουθούμε να είμαστε πρωτογενώς (χωρίς τόκους) ελειματικοί !!!!

    Τόσο χάλια.....

  4. man8os avatar
    man8os 12/04/2011 15:22:47

    3*4=12

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ man8os 12/04/2011 15:37:17

      12++++

      • Orestios avatar
        Orestios @ pikras57 12/04/2011 23:39:05

        Θριάμβος

  5. manos avatar
    manos 12/04/2011 17:18:44

    Αυτό το λένε ελαστικό προυπολογισμό (flexible budget).
    Δεν νομίζω όμως ότι είχαν υπόψιν τους το γιωργάκη όταν τον ονόμασαν έτσι.
    Μάλλον του γιωργάκη είναι ξελαστιχωμένος προυπολογισμός.

  6. A.M. avatar
    A.M. 12/04/2011 18:02:05

    "Menu > Tools > Goal seek".
    :lol:

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/04/2011 23:21:06

    Δεν ανησυχώ ο κύριος Υπουργός έχει δεσμευτεί ότι αν ...ξανά πάρει νέα μέτρα και θα έχει ...αποτύχει και θα ...παραιτηθεί.

    ΥΓ
    -θα κόψουμε ΠΔΕ
    -θα κάνουμε ενιαία μισθολόγια
    -με το Μητρώο Δεσμεύσεων (ΠΔ 113) δεν πληρώνεται τίποτα και κλείνουν νοσοκομεία και ΤΕΙ
    -θα πουλήσουμε ΟΠΑΠ και κανένα ...στρέμμα
    -και αν όλα αποτύχουν θα κόψουμε συντάξεις...

    Τι να κάνουν τα έσοδα; Σκοτούρες διαχείρισης αποταμίευσης και επένδυσης.
    Οπότε δεν πληρώνω και απλά φεσώνω και είμαι ....Υπουργός.