#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2012 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην κυβέρνηση φοβούνται ότι θα καταρρεύσει το σύστημα, αν δεν πάρουν την δόση



Αν μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου δεν πάρουμε τη δόση των 31,5 δισ. ευρώ, αν αυτή δεν απελευθερωθεί με απόφαση της Συνόδου Κορυφής κι αφού πρώτα κλειδώσει το πακέτο, τότε η κατάσταση θα είναι δραματική για την Ελλάδα.

Αυτό είναι το βασικό συμπέρασμα που φαίνεται να βγαίνει από τη νέα συνάντηση της τρόικας με τον Γ. Στουρνάρα η οποία και πάλι δεν κατέληξε σε κάποια συμφωνία. Ο λόγος; Η αδιαλλαξία των τροικανών οι οποίοι ανοίγουν θέματα που μέχρι πρότινος έχουν κλείσει, με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα χάσμα της τάξης των 2,5 δισ. ευρώ. Ο τρόμος της ελληνικής πλευράς είναι μήπως αυτή η κωλυσιεργία γύρω από το κλείσιμο του πακέτου, οδηγήσει σε αναβολή της χορήγησης της δόσης των 31,5 δισ. ευρώ.

Αυτό που φοβούνται στην κυβέρνηση είναι ότι αν δε δοθούν τα χρήματα μέχρι το τέλος του Οκτώβρη, τότε θα βαρέσουν κανόνι κάποιες μεγάλες επιχειρήσεις οι οποίες δεν μπορούν να βρουν χρήματα από τις τράπεζες. Όσο η ανακεφαλαιοποίηση είναι στον αέρα τόσο κάποιοι επιχειρηματίες που στηρίζονται στις τραπεζικές κάνουλες θα «σκάσουν» δημιουργώντας κλίμα οικονομικού χάους στη χώρα και χαλώντας το κλίμα στις διεθνείς αγορές.

Δε φοβούνται δηλαδή για την πληρωμή μισθών και συντάξεων (αυτά μπορούν να καλυφθούν με δημοπρασίες) αλλά μην καταρρεύσει το σύστημα.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η διαπραγμάτευση βρίσκεται σε οριακό σημείο και οι πιθανότητες είτε να τιναχθούν στον αέρα είτε να ολοκληρωθούν είναι μοιρασμένες.

Στελέχη του υπουργείου Οικονομικών αναφέρουν ότι γίνεται αγώνας δρόμου είτε να κλειδώσει το πακέτο μέχρι τη Δευτέρα είτε το αργότερο μέχρι τις 16 Οκτωβρίου, παραμονές της Συνόδου Κορυφής. Πάντως, στις συζητήσεις οι τροικανοί εμφανίζονταν να παίζουν... άμυνα και να καθυστερούν τις διαδικασίες. «Πάμε μαζί στην ΕΕ να τους πούμε ότι δε βγαίνει το πακέτο μέτρων» φέρεται να είπε ο Π. Τόμσεν. Οι διαπραγματεύσεις είναι «σε καλό δρόμο, συνεχίζονται» δήλωσε εξερχόμενος από το Μαξίμου ο κ. Στουρνάρας, τονίζοντας όμως ότι το κενό «είναι αρκετά μεγάλο. Θα πρέπει να υπάρξει ένας συμβιβασμός».«Θα έρθουν στις δικές μας θέσεις, θα πάμε στις δικές τους. Θα φανεί» είπε χαρακτηριστικά.

Αν και ο υπουργός φάνηκε περισσότερο αισιόδοξος απ' ότι πριν μερικά 24ωρα, το παζάρι έχει ακόμη αρκετά επίπεδα. Ίσως, από την πλευρά της κυβέρνησης να επιχειρείται να δοθεί και μια αγωνία μη τυχόν τιναχθεί στον αέρα το σύστημα έτσι ώστε να υιοθετηθούν κι άλλα σκληρά μέτρα. Ήδη διέρρευσε ότι μπαίνει και πάλι στο τραπέζι η κατάργηση των δώρων στις αγροτικές συντάξεις, που είναι ένα ποσό της τάξης των 800 εκατ. ευρώ. Επίσης, σύντομα θα παρουσιαστεί το σχέδιο για τα οικογενειακά επιδόματα τα οποία θα δοθούν με εισοδηματικά κριτήρια, κάτι που θα πετάξει έξω πολλούς που σήμερα τα εισπράττουν.

Τέλος, φαίνεται ότι το οικονομικό επιτελείο καταλήγει σε ένα φορολογική κλίμακα για τα εισοδήματα. Ο ανώτατος συντελεστής 35% που θα θεσπιστεί θα αρχίσει να εφαρμόζεται για τα εισοδήματα άνω των 26.000 ευρώ και όχι των 16.000 που προέβλεπαν τα αρχικά σενάρια. Ουσιαστικά καταργούνται οι συντελεστές  38% (εφαρμόζονται στα εισοδήματα μεταξύ 40.000 και 60.000 ευρώ), ο συντελεστής 40% για τα εισοδήματα από τις 60.000 έως τις 100.000 ευρώ και ο συντελεστής 45% που εφαρμόζεται σήμερα για τα εισοδήματα άνω των 100.000 ευρώ.

Έτσι, οι επιβαρύνσεις ξεκινούν από τα 6.000 ευρώ για τους φορολογούμενους με παιδιά και φτάνουν για όλους τους φορολογούμενους μέχρι και το εισόδημα των 50.000 ευρώ. Με την προηγούμενη εκδοχή της φορολογικής κλίμακας όπου ο συντελεστής 35% ξεκινούσε από τις 16.000 ευρώ οι επιβαρύνσεις έφταναν μέχρι και το ετήσιο εισόδημα 90.000 ευρώ. Με άλλα λόγια η νέα εκδοχή της φορολογικής κλίμακας είναι πιο "φιλική" για τους φορολογούμενους με εισόδημα από 50.000 - 90.000 ευρώ. Ωστόσο, ακόμη και τα μεγαλύτερα εισοδήματα που με τη νέα φορολογική κλίμακα ελαφρύνονται θα πληγούν από την σαρωτική κατάργηση των φοροαπαλλαγών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 03/10/2012 21:32:15

    Αφού είδαν ότι περνάνε για πλάκα τα μέτρα θεωρούν ότι είναι καλή ιδεα να σπρώξουν κι άλλο.

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 03/10/2012 21:43:12

    "Όσο η ανακεφαλαιοποίηση είναι στον αέρα τόσο κάποιοι επιχειρηματίες που στηρίζονται στις τραπεζικές κάνουλες θα «σκάσουν» δημιουργώντας κλίμα οικονομικού χάους στη χώρα και χαλώντας το κλίμα στις διεθνείς αγορές."

    Οπότε ας σκάσουν όλες οι υπόλοιπες επιχειρήσεις και ο λαός απο τα μέτρα αρκεί να μη σκάσουν οι 5-10 εκλεκτες,
    Ενδιαφέρον!!
    Τα ονοματάκια τους;

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Χμμμμ 03/10/2012 22:03:29

      Φαντάζομαι δεν ενδιαφέρουν οι επιχειρήσεις που πουλάνε louis vuitton, αλλά μην ξεχνάς πως υπάρχουν και επιχειρήσεις κρίσιμες για την εφοδιαστική αλυσίδα.

      • Χμμμμ avatar
        Χμμμμ @ victoria (true) 04/10/2012 00:20:13

        Tα πετρέλαια να υποθέσω; Δεν έχει το κράτος τα απαραίτητα στρατηγικά αποθέματα για εκτακτες περιπτώσεις;

        • Χαλκιδέος avatar
          Χαλκιδέος @ Χμμμμ 04/10/2012 00:39:35

          Πώς δεν έχει στρατηγικά αποθέμα! Είναι αυτά που αγόραζαν φτηνό πετρέλαιο οι εταιρείες και μετά το πουλούσαν όταν γινόταν πιο ακριβό! Σας θυμίζει κάτι αυτή η πρακτική; Τι είπατε; Τους μαυραγορίτες στην Κατοχή; Ακριβώς αυτά είναι τα περίφημα στρατηγικά αποθέματα της χώρας...

        • drider avatar
          drider @ Χμμμμ 04/10/2012 00:44:47

          Αν αφορά το πετρέλαιο, τότε ήταν εγκληματική η υιοθέτηση από την κυβέρνηση του ευρωπαϊκού εμπάργκο κατά του Ιράν. Ήταν η μόνη χώρα που μας έδινε πετρέλαιο με ανοικτή πίστωση...

          • franc avatar
            franc @ drider 04/10/2012 08:48:12

            Eισαι σίγουρος οτι τηρούν το εμπάργκο οι εφοπλιστές μας?

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ drider 04/10/2012 11:33:01

            Εγκληματική, για έναν επιπλέον λόγο: οδήγησε σε αύξηση της τιμής της βενζίνης κατά 25-30 λεπτά.

  3. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 03/10/2012 21:47:58

    ...Τόσος φόβος, τόσες ανθρωποθυσίες, τόση φθορά, μιζέρια, δουλοπρέπεια, τόσοι αισχροί εκβιασμοί, τόση δειλία, τόσοι ατιμωτικοί συμβιβασμοί, τόση κατάντια !!! Έχουμε πια αρχίσει να ευχόμαστε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝΕ ΤΗ ΔΟΣΗ, να δούμε τι θα γίνει όταν το σύνδρομο της στέρησης αρχίσει να .....παρενεργεί. Το..σύστημά τους, αν είναι ετοιμόρροπο και τόσο σαθρό που για να υφίσταται υποχρεούμαστε να το αιμοδοτούμε ακατάπαυστα με τις ζωές μας, ας καταρρεύσει, κι ας πάμε παραπέρα. Η πλειοψηφία των Ελλήνων, δεν πρέπει να φοβάται, παρά μόνο τους φόβους της. Οι έχοντες κια οι κατέχοντες, ας τρέμουνε για τη βολή και το status τους που κινδυνεύουν.

  4. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/10/2012 22:01:12

    "Θα καταρρεύσει το Σύστημα".
    Αμήν και πότε.

  5. alexei avatar
    alexei 03/10/2012 22:02:42

    δλδ ειχατε την εντυπωση οτι αν ανακεφαλαιοποιηθουν οι τραπεζες θα αρχισουν να μοιραζουν δανεια;

    και ο Καρουζος και η παρεα του; δε θα παρουν αυτοι;

    • alexei avatar
      alexei @ alexei 03/10/2012 22:05:34

      η δοση θα ερθει οπως και να εχει το θεμα με τις λιστες της Λαγκαρντ ή την εκθεση της Τροικας. Μια γενικευμενη αποσταθεροποιηση της Νοτιοανατολικης Ευρωπης (αν πεσουμε εμεις θα πεσει Βουλγαρια/Αλβανια/Σκοπια/Σερβια/Ρουμανια) δεν συμφερει τους "συμμαχους" μας ειδικα οταν σκοπευουν να πατησουν πανω μας για να εισβαλλουν στην Συρια/Ιραν/Κουρδισταν κλπ

      • drider avatar
        drider @ alexei 04/10/2012 00:53:48

        Πού βλέπεις γενικευμένη αποσταθεροποίηση στα Βαλκάνια (hint: ποίες από τις χώρες έχουν ευρώ και ποία από αυτές πρόσφατα πάγωσε επ' αόριστον τις διαπραγματεύσεις για ένταξη της στο ευρώ;)

        Για το 2ο που γράφεις: αν είμαστε τόσο ηλίθιοι να υποστηρίξουμε πολέμους που το μόνο που θα μας αποφέρουν είναι κύματα μεταναστών, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

  6. enas avatar
    enas 03/10/2012 22:03:10

    "Είδηση όμως βγήκε: Όπως ανέφεραν εκπρόσωποι της ΚΕΔΕ ο υπουργός τοποθέτησε χρονικά την εκταμίευση της δόσης το μήνα Νοέμβριο. Ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ Κώστας Ασκούνης σε δήλωσή του μετά τη συνάντηση ανέφερε ότι 14 δήμοι δεν έχουν καταθέσει στην Ενιαία Αρχή Πληρωμών τα χρήματα που αντιστοιχούν για το πρώτο 15νθημερο του Σεπτεμβρίου"

    Αυτά για να τελειώνουν μια και καλή τα ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΣΗ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ. ΟΙ ΧΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ...ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 22:07:09

    Ποιό σύστημα;
    Υπάρχει;

    Ααα, κατάλαβα...
    Πρέπει να "ανακεφαλαιοποιήσουν" επειγόντως τα real estate του Καρούζου...

    • factorx avatar
      factorx @ Ο Θείος 03/10/2012 22:10:15

      Θείε βιάζεσαι να σχολιάσεις και κάνεις λάθη. Πως δεν υπάρχει σύστημα. Είναι αυτό που πεθαίνει και προσπαθουν να το σώσουν

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ factorx 03/10/2012 22:13:14

        Ο αείμνηστος Χαρίλαος, άν ζούσε, θ' αναρωτιόταν θυμόσοφα και ρητορικά: "Θα προκάνουν;"

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 03/10/2012 22:16:45

    Ενα σύνδρομο στέρησης ίσως μας χρειάζεται αυτή τη στιγμή.Είναι άλλωστε το πρώτο (οδυνηρό βεβαίως) βήμα για την απεξάρτηση απο τις δόσεις.

  9. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 03/10/2012 22:26:19

    Ποιο σύστημα θα καταρρεύσει;; Το σύστημα που συγκαλύπτει τους 2000 που έβγαλαν τα χρήματα τους στο εξωτερικό κερδίζοντας χρόνο με τις θυσίες των χαμηλόμισθων και τον συνταξιούχων;;; Το σύστημα των σάπιων πολιτικών που διαπλέκεται με τους μπετατζήδες και τους καναλάρχες;; Το σύστημα τον κρατικοδίαιτων τραπεζών που θα ανακεφαλαιοποιησουμε δανειζόμενοι για να πάρει τα σπίτια των ανεργων που αδυνατούν να εξοφλήσουν τα δάνεια; Ας καταρρεύσει επιτέλους αυτό το σύστημα που έχει καταστρέψει την Ελλάδα. Θα πρέπει μήπως να το θρηνήσουμε;

  10. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 03/10/2012 22:47:10

    Για ποιο σύστημα μιλάμε ? ?????????
    (Βενιζέλου , Παπανδρέου, Κουβέλη, Παπαδήμου, Καρατζαφέρη, ΣΑΜΑΡΑ)
    ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ !!!!!!
    Για ποιό σύστημα μιλάμε??????????????
    Αυτό που είδη έχει καταρρεύσει.
    ΑΝ δεν είναι κατάρρευση αυτό που ζούμε ? Τότε τι ???????????
    Αναρωτιέμαι , γιατί πάντα βάζουν εκβιαστικά διλήμματα ???????
    Τώρα κατάλαβα γιατί μείναμε 400 χρόνια δούλοι !!!!!!!!!!!

  11. Παύλος avatar
    Παύλος 03/10/2012 23:02:51

    Αεί μεν, νυνί δ'ευκοπότερον ειπείν :
    "Γίναμε η χλεύη των ηττημένων"!

  12. Θέμις avatar
    Θέμις 03/10/2012 23:19:58

    Ας καταρρεύσει το "σύστημα" των καναλαρχών-μπετατζήδων-εργολάβων-φυλλαδοεκδοτών και των συνεργών τους στο Κοινοβούλιο κι ας πεινάσουμε. Ούτως ή άλλως φέτος το χειμώνα (που εύχομαι ν' αργήσει) θα παγώσουμε και συνεχίζοντας έτσι, του χρόνου θα ζούμε με γκαζόλαμπες. Ό,τι και να γίνει, αυτή η κατάσταση ομαλή επιστροφή δεν έχει, οπότε ας το πάρουμε απόφαση ότι θα υποφέρουμε, αλλά τουλάχιστον να απαλλαγούμε από τα κατάλοιπα των τσιφλικάδων της τουρκοκρατίας και των συνεργών των ναζί της κατοχής.

  13. Nik avatar
    Nik 03/10/2012 23:28:13

    "Σύστημα" προϋποθέτει σύσταση και κάποια οργάνωση, κάτι που δεν υπήρξε ποτέ. Αρα ότι είναι να καταρρεύσει αυτό σίγουρα δεν είναι κανένα σύστημα.

  14. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 03/10/2012 23:39:32

    Έ, βρε παιδιά, αφού είναι τέτοια ανάγκη,
    και για το καλό της Πατρίδας,
    ας τα πάρουμε τα ρημάδια τα μέτρα!
    Να σωθούν οι τράπεζες, να μπορέσουν να επιστρέψουν και στο κράτος
    τα δανεικά του Αλογοσκούφη

    Παρεπιπτόντως, και πέρα απο τον πικρό σαρκασμό,
    να συμφωνήσω με τον κ. Κοκκαλάκη:
    Αμάν και πότε!

  15. xzetta avatar
    xzetta 04/10/2012 00:00:21

    τι δηλαδή κινδυνεύουν να καταρεύσουν σαν τραπουλόχαρτα και οι δύο πυλώνες της ελληνικής οικονομίας: το παρασιτικό δημοσίο και οι πανίσχυρες συντεχνίες του φοροκλέφτη ιδιωτικού τομέα; τελικά όταν είσαι σάπιος μέχρι το κόκκαλο τρεις λογιστές αρκούν για να σε λιανίσουν.

  16. Γιάννης Δοβλέτης avatar
    Γιάννης Δοβλέτης 04/10/2012 00:05:33

    "Με άλλα λόγια η νέα εκδοχή της φορολογικής κλίμακας είναι πιο “φιλική” για τους φορολογούμενους με εισόδημα από 50.000 – 90.000 ευρώ."
    Πρίν 10 χρόνια σ'αυτήν την κλίμακα αθροιστικά ήταν περίπου 20.000 φυσικά πρόσωπα. Τώρα πόσοι να είναι? Σίγουρα πολύ λίγοι, τίποτα υψηλόμισθοι στις ΔΕΚΟ. Φόρος 35% πάνω από εισόδημα 26.000 ευρώ...εννοεί ατομικό ή οικογενειακό? Εγώ λέω να το διπλασιάσουμε....τι λέτε? Δεν αντιλαμβάνονται ότι δεν θα μπορεί κανένας να είναι συνεπής μ'αυτήν την έκταση της φορολογίας? Μέτρα να γράψουμε στην δανειακή και ας μην έρθουν τα έσοδα? Οκ, αφού δεν μπορώ να πληρώσω την προηγούμενη φορολογία , θα μπορέσω την καινούργια? Και να σκεφτείς ότι φοβόμουν ότι κάποια στιγμή από το κόψε-κόψε θα γίνω ασυνεπής και θα κυνδυνεύσει το σπίτι μας! Μπαααα μάλλον το κράτος θα το κατασχέσει!!! Χι χι χι θα σκοτωθούν η τράπεζα με το κράτος για το ποιός θα το πάρει!!! Σιγά μην σκάσω,εγώ θα ξεπεράσω το τωρινό πακέτο, πάλι λεφτά θα μου κόψουνε. Θα αρχίσω να σκέπτομαι το επόμενο του Μαρτίου 2013, όταν θα "ξαναπαίξει" ο εκβιασμός..αλήθεια τι θα είναι τότε? Τανκς ή δόση, Θράκη ή δόση, FYROM ή δόση, συνεκμετάλευση του Αιγαίου με την Τουρκία ή δόση, Καστελλόριζο και Ρω ή δόση, Κρήτη ή δόση, Τσαμουριά ή δόση, "Μπουμπούμ" ή δόση, υδρογονάνθρακες ή δόση κλπ κλπ.
    Αντώνη Σαμαρά, από αυτό το forum ελπίζαμε ότι θα φύγει ο ΓΑΠ με ελικόπτερο αλλά μάλλον εσύ θα είσαι!! Δεν μπορείς να μην παραδεχτείς ότι σου την έφερε ο ΓΑΠ!! Ηλίθιος, ηλίθιος αλλά ο τύπος είναι killer!! Θα σου σκάσει η μπόμπα στα χέρια και θα ατιμαστείς για πάντα!! Τσολάκογλου οι ΓΑΠ & Παπακωνσταντίνου, "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν" εσύ!! Μπράβο μεγάλε!! Θα μείνεις στην Ιστορία!! Μπράβο!! Ποιός θα είναι ο επόμενος προΘυπουργός? Γιατί κυβέρνηση μακράς πνοής δεν το βλέπω... τι λέτε το παίζουμε στο μπαρμπούτι? Ή για να είμαστε πιο ασφαλείς να ποντάρουμε στα 3πλάσια ποσοστά της Χ.Α.?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Δοβλέτης 04/10/2012 11:21:38

      Φορολογική κλίμακα Γαλλίας (φυσικών προσώπων), σήμερα:
      Up to €5,963 0%
      Between €5,964 - €11,896 5.5 %
      Between €11,897 - €26,420 14 %
      Between €26,421 - €70,830 30 %
      Above €70,830 41 %
      In addition, those with an annual income (including income from capital) of between €250,000 and €500,000 are liable for a special tax (taxe sur les hauts revenus) of 3% on income between this range
      while those with an income above €500,000 will pay at the rate of 4% on any income above the threshold.
      Και όπως πρόσφατα ψηφίστηκε, οι άνω του 1 εκατ. φορολογούνται με 75 %.

      Εταιρικός φόρος κερδών ΑΕ, 33 %

      • franc avatar
        franc @ Ο Θείος 04/10/2012 18:28:09

        Πολύ ωραία τα αναφέρεις θείο.
        Θάπρεπε να αναφέρεις όμως και τις παροχές του κράτους προς τους πολίτες που πληρώνουν αυτούς τους φόρος.
        Θα αναφέρω τέσσερις χαρακτηριστικές απο τις δεκάδες πολύ σημαντικώτερες απο το Ελληνικό κράτος παροχές.:
        1. Eλεύθερη επιλογή γιατρού και νοσοκομείου Ιδιωτικού ή Δημοσίου εντελώς δωρεάν!!!
        2. Κρατικά τραίνα με καθυστέρηση +-2 λεπτών και μέγιστη ταχύτητα 580 χλμ/ώρα.
        3. Δωρεάν δημόσιους παιδικούς σταθμούς για ΟΛΑ τα παιδιά που ζουν σε Γαλλικό έδαφος ανεξαρτήτως οικονομικής επιφάνειας της οικογενείας τους.
        4. Δημόσια λεωφορεία με τηλεόραση και ιντερνετ με καθυστέρηση +-1 λεπτό.
        Και μόνο γι αυτές τις παροχές ο Ελληνας θα γινόταν αυτό που γίνεται όταν ζει σ' αυτά τα κράτη: O ΣΥΝΕΠΕΣΤΕΡΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ.

        • franc avatar
          franc @ franc 04/10/2012 21:27:14

          Απο το Γαλλικό κράτος εννοείται...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Δοβλέτης 04/10/2012 11:25:36

      Η πιό “φιλική” κλίμακα για τους φορολογούμενους με εισόδημα από 50.000 – 90.000 ευρώ (προφανώς ατομικά πάει στις κλίμακες φυσικών προσώπων), άν ισχύσει, πρόκειται για δωράκι στα "ανώτερα μεσοστρώματα" πάσης φύσεως (ελευθεροεπαγγελματικά μεγαλογιατρών- μεγαλοδικηγόρων - εργολάβων κτλ, ή την ολιγάριθμη "μισθωτή αριστοκρατία").
      Στους "πελάτες" δηλαδή.
      Για να συνεννοούμαστε.

  17. Ίωνας avatar
    Ίωνας 04/10/2012 00:16:29

    Να είσαι πρεζόνι να θέλεις να απεξαρτηθείς και να μην σε αφήνουν, τι πράγμα είναι αυτό;Καλύτερα να καταρρεύσουν όλα, έτσι και αλλιώς σάπια είναι, για να πάμε από την αρχή.Με τι υλικά όμως, της μεταπολίτευσης είναι σάπια και σαράντα χρονών έχουν ξεπεράσει το όριο αντοχής.

  18. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 04/10/2012 00:22:34

    Ωραίααααα.

    Να πάνε λοιπόν με τον Τόμσεν και να πουν στους εταίρους μας στην Ευρωζώνη ότι πράγματι το πακέτο δε βγαίνει και ότι αν εφαρμοστεί θα υπάρξει περαιτέρω κοινωνική και οικονομική αποσύνθεση. Ή κάνουμε ριζικές μεταρρυθμίσεις στο κράτος και γρήγορες ιδιωτικοποιήσεις- χωρίς άλλα επαχθή δημοσιονομικά μέτρα - και μας δίνουν τα λεφτά ή δεν μας δίνουν τη δόση και η Ευρωζώνη αποτελεί παρελθόν!

    Εμείς πάντως τον δρόμο μας θα τον βρούμε.

    Η κυβερνητική τρόικα καλύτερα θα ήταν να φοβάται τις απρόβλεπτες αντιδράσεις των πολιτών και όχι των επιχειρηματιών είτε πάρουμε τη δόση μας είτε όχι...

  19. Μαρκος avatar
    Μαρκος 04/10/2012 00:22:54

    Ευρω η τεφρα ρε προδοτες!!!Η Ελλαδα πρεπει να τηρησει τις υποχρεωσεις της προς τους φιλεφσπλαχνους δανειστες -σωτηρες της για το ευρωπαικο οραμα...η ηρωικη κυβερνηση των τριων ηγετων της Ελλαδας ειναι η μονοι που μπορουν να μας οδηγησουν μπροστα!!!

    • drider avatar
      drider @ Μαρκος 04/10/2012 00:57:09

      Θέλει ηρωισμό για να αντιμετωπίσεις εκατομμύρια εξοργισμένων Ελλήνων... παλιολαϊκιστή!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ drider 04/10/2012 07:45:23

        Θέλει περισσότερο ηρωϊσμό όμως, να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά τους τοκογλύφους εκβιαστές σου και να προστατεύσεις από τον εξευτελισμό και την εξαθλίωση, τα εκατομμύρια των Ελλήνων που εκπροσωπείς.....

  20. tsakali avatar
    tsakali 04/10/2012 00:32:34

    ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ, ΧΑΒΙΑΡΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕ !!!

  21. petros avatar
    petros 04/10/2012 01:06:23

    Μακάρι να καταρρεύσει το σύστημα, πριν μας καταρρεύσουν οι πολιτικάντηδες.
    Μεγάλη απογοήτευση ! Με την κατάργηση του αφορολογήτου στα παιδιά μας καταδικάζουν. Ε, καλύτερα να πέσουν.

    Δυστυχώς, πιστέψαμε στο Σαμαρά, του δώσαμε 10 ψήφους περίπου, και τώρα μας οδηγεί στη καταστροφή. Καλά να πάθουμε. Και μετά θα ψάχνουν οι αναλυτές τα ποσοστά κάποιων κομμάτων...

    • Ἀντρέας avatar
      Ἀντρέας @ petros 04/10/2012 01:17:11

      Πέτρο δε σε οδηγεί ο Σαμαράς στην καταστροφή.
      Στην καταστροφή σε οδήγησαν όλοι οι κυβερνήτες μετά τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, με πρώτο τον φαύλο Ανδρέα Παπανδρέου.
      Όλοι όμως. Όλοι.

      • tak avatar
        tak @ Ἀντρέας 04/10/2012 09:11:10

        Ο τελευταίος είναι το μεγάλο θύμα... Όπως όλοι μας... Και σε χειρότερη ακόμα κατάσταση...

  22. stef avatar
    stef 04/10/2012 02:09:52

    Tελικά το τοπίο ξεκαθαρίζει: Το κεντρικό πρόβλημα της Ελλάδας δέν είναι το δημόσο χρέος, ούτε βέβαια το ιδιωτικό (των νοικοκυριών). Οχι, είναι οι τράπεζες!
    Γι' αυτό το πρελούδιο της κρίσης ήταν τα 28 δισ. εγγυήσεις που έδωσε ο Καραμανλής στις τράπεζες και εγγυήθηκε τις καταθέσεις (μέχρι 100.000 ευρω/λογαριασμό).
    Ολοι αναρρωτιότανε, τόσα χρόνια γιατί μας δανείζανε, δέν ξέρανε; Βεβαίως ξέρανε όλα τα στοιχεία και θεωρούσαν την Ελλάδα σχετικά ασφαλή. Το 2008 ο Καραμανλής δανείστηκε πάνω απο 40 δισ. με 4% , χωρίς κανένα πρόβλημα. Δέν είχε η Ελλάδα τότε υπερβολικό δανεισμό; Είχε. Και έπαιρνε ΒΒ απο τους οίκους αξιολόγησης.
    Τί έγινε ξαφνικά και άλλαξαν τα πράγματα; Μήπως το κακό άρχισε οταν φάνηκε οτι οι τράπεζες μας τα είχαν σκατώσει;

    Τώρα το πρόβλημα φαίνεται καθαρά. Είναι το πρόβλημα των ελληνικών τραπεζών, που το κράτος δέν μπορεί να στηρίξει. Γι αυτό πλάκωσε όλη η ΕΕ επάνω μας, γι' αυτό επηρρεάζουμε τις αμερικανικές εκλογές, γι΄αυτό οι συνεχείς απειλές για έξοδο απο το ευρώ, που δέν γίνεται ποτέ.

    Γιατί δέν βγαίνουν οι πολιτικοί να μας τα πούνε αυτά καθαρά;
    Μήπως φοβούνται οτι ο κόσμος θα στραφεί εναντίον των τραπεζών που χαντάκωσαν την χώρα;

  23. xp avatar
    xp 04/10/2012 03:19:28

    Τα νουμερα δεν βγαινουν ότι και να γίνει. Η θα γίνουμε Κόσσοβο ( ευρώ έχει) ή θα πάμε σε πτώχευση-δραχμή.Προτιμώ το δεύτερο!

  24. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 04/10/2012 08:54:34

    Το υποσύστημα 4-4-2, το υπερσύστημα 1950, το σύστημα Λαγκάρντ είναι αυτό που θα καταρεύσει.
    Τα δύο πρώτα έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αλλάξουν, ο νυν υπερ πάντων ο αγών γίνεται για το σύστημα της λίστας των ληστών(ορθογραφικό λάθος).
    Το υποσύστημα 2004 ούτε να το ανακαλύψουν μπορούν.
    Αν δεν έρθει η δόση...
    Αν καταρεύσουμε και πάμε σε τσίπρα και δραχμούλες ή μάλλον σε καταράχτες ,που να βρείς λεφτά για χαλκό, θα μπορέσει η λίστα να διασωθεί?
    Τότε θα πρέπει να βγούν στην φόρα όλα τα ονόματα,και οταν λέμε όλα ενοείται ΟΛΑ, και εκεί θα γίνει κυριολεκτικά Κούγκι...
    Τι επαναστάτες και τι αγωνιστές θα πρέπει να ριφθούν στην πυρά δεν λέγεται.
    ΄Το ότι είναι μη διαχειρίσιμη η τυχόν αποτυχία του αντώνη ,ίσως είναι το μοναδικό του όπλο πιά.Και για τους μέσα των λιστών (όπου αν αποκαλυφθούν ΟΛΕΣ, θα βομβαρδιζόμαστε ολημερίς με ανθρώπους που θα πέφτουν απο τα σύννεφα) αλλά και για τους έξω.
    Κανείς δεν θέλει να διαλύσει ένα γωνιακό μαγαζί επειδή οι διαχειριστές
    που έβαλε είναι για τα γκρέμια.
    Αλλάζει διαχειριστές και αναλαμβάνει το κουμάντο αν χρειαστεί ο ίδιος.
    Θείο, και το 1946-1949 το υποσύστημα "εθνικόφρων" δεν μπορούσε να διαλύσει τους εχθρούς της πατρίδας, ενώ βολευόταν και ζούσε απο την δολλαριακή πλημυρίδα..Ωσπου αποφάσισαν να τους παραμερίσουν και να αναλάβουν να καθαρίσουν οι ίδιοι οι χρηματοδότες που βαρέθηκαν να ρίχνουν λεφτά σε ένα πηγάδι χωρίς πάτο.
    Συμβολικά ο Γράμμος έγινε το σημείο αναφοράς για την νέα τάκη πραγμάτων.
    Κάπως έτσι θα γίνει και τώρα, μόνο που το νέο θέατρο των επιχειρήσεων δεν είναι στα άγρια βουνά αλλά επανήλθε εκεί απο όπου ξεκίνησε το...1944.
    Στο τρίγωνο των αθηνών.
    Εδω γίνονται μάχες και πέφτουν κορμιά,στην καινούργια επανάσταση των φοροφυγάδων..Βγήκαν ήδη τα τάνκς της..Λαγκάρντ...Αν δεν πέσουν τα κάστρα, θα ακολουθήσουν και τα αερόπλανα, και μετά η Ελεγκτική Ταξιαρχία εκ Βερολίνου.
    Αι ημέτεραι δυνάμεις , έντρομες και περιδεείς δεν μπορούν να δράσουν διότι δεν καταλαβαίνουν τις εντολές....
    Ασε που μας κοροιδεύουν μερικοί απο τους εξαποδώ...
    Πως να βάλει ο θλιβερός σφαγιδοφύλαξ της μεγάλης του γένους σχολής του πρωτο-κόλλου ,το σφραγιδάκι "πρωτό-κολλο" που πιστοποιεί ότι η χώρα υπάρχει ως θεσμός του πρωτο-κόλλου?
    Κύταξε με απορία το σκατουλάκι που έμοιαζε με αναπτήρα, κύταξε την σφραγίδα του ,σύγκρινε τα μεγέθη και απεφάνθη...Αυτό το πράμα δεν μπορεί να παραληφθεί, διότι δεν μπορεί να πρωτοκοληθεί.
    Αμέσως ο Διευθυντής του ,του έδωσε προαγωγη και διέταξε να πετάξουν την βλακεία των εξαποδώ στα σκουπίδια.
    Ο Υπουργός εσώθη ...
    Αν μας ρωτήσει κανείς τι το κάναμε τι θα τους πούμε, ανερωτήθη ένας πονηρός γραφειοκράτης...
    Ποιά λίστα, τίποτε δεν υπήρχε...Αφού δεν είχε αίτηση να πρωτοκοληθεί, ούτε χαρτί να χαρακτηριστεί και να μπουν οι σφραγίδες του πρωτο-κόλου, τι να διαβάσουμε? Δεν ξέρουμε καν τι είναι.
    Δοξα σοι ο Θεός...Αναφώνησαν άπαντες...Σωθήκαμε...
    Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει.

    Το σύστημα Ελλάς του πρωτο-κόλλου για άλλη μια φορά κατάφερε να ξεφύγει απο τον ιό του ελέγχου που προσπάθησαν να φυτέψουν οι εξαποδώ στην οργανωμένη χώρα του πρωτο-κόλου.
    Περιχαρής και έμπλεος ενθουσιασμού ο νέος σδοεάρχης ανακοίνωσε τα νέα στους έντρομους πολίτες...Οι λίστες των λιστών (χωρίς ορθογραφικά λάθη) είναι φαντασιώσεις των εξαποδώ...Τώρα θα βγάλει το πόρισμα και ο κος εισαγγελέας...
    Οι Λόου Γκάρντ θα λύσουν τον γρίφο Λαγκάρντ.
    .
    Αβάντι μαέστρο έναν καλαματιανό....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ορεσείβιος 04/10/2012 14:26:16

      Αγαπητέ (συν)ορεσίβειε,
      ¨Ολο και περισσότερο έχω την υποψία ότι τα "κέρδη" και οι "κερδισμένοι" του 1946-1949 και του αγαπημένου μου Γράμμου, "εκουρεύθησαν", απεσβέσθησαν και τώρα τα υπόλοιπα εζυγίσθησαν, εμετρήθησαν και ευρέθησαν ελλιποβαρή. Στον τοίχο γράφει : "Μανή, θεκέλ, φαρές".
      Ακόμη και το μεγαλοπρεπές "τρίγωνο των Αθηνών" (Εκάλη - Κολωνάκι - Ευγενείς Παραλιακές Ζώνες), θυμίζει πιά Τρίγωνο των Βερμούδων. Απόμεινε μόνον η "Σκομπία" του 1944 - αλλά βλέπω να εγκαταλείπουν και την μεθοριακή της ζώνη της Ιπποκράτους.
      Τώρα πιά, ελπίζω μόνον σε ένα (απίθανο, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία): Ότι η "Βάρκιζα 2" θα είναι πιό σοβαρή από την "Βάρκιζα 1". Ότι αυτή τη φορά, οι "απέξω φίλοι" θα είναι πιό προσεκτικοί.
      Δεν είναι πιά ένας πανέξυπνος αλλά μόνος ανάμεσα σε τρελούς (και εραστής του μπέρμπον) ανάπηρος στο καρροτσάκι, ένας Γεωργιανός μουστάκιας εραστής της βότκα κι ένας ένας χοντρός με πούρο που έλεγε συνεχώς ανέκδοτα.
      Αλλά μια λιγνή Γαλλίδα πρώην πρωταθλήτρια της εθνικής ομάδας, μια χοντρή Γερμανίδα κόρη κομμουνιστή παπά κι ένας πονηρός μαύρος από το Τσίκαγκο που αγαπά σαν τρελός το μπάσκετ.
      Θεέ μου, το βρήκα το μαγικό ξόρκι που μας χρειάζεται: Άς αναφωνήσωμεν εν χορώ "όλη η εξουσία στον Φαλσιανί" - να τον ψηφίσουμε και ως απόλυτο άρχοντα με έκτακτες άν χρειαστεί - μπάς και γλυτώσουμε από τους (πραγματικούς αυτή τη φορά) κατσαπλιάδες.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ορεσείβιος 04/10/2012 14:30:26

      Μπούκαραν και στο υπουργείο Άμυνας, η "Σκομπία" παραβιάστηκε.
      Μας πήραν την Αθήνα, νανούμ, νανούμ, νανούμ...
      h**p://www.antinews.gr/2012/10/04/182438/

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Ο Θείος 04/10/2012 18:53:32

        Ψυχραιμία Θείε...Η Βουλή ακόμη βαστά...
        Ο Βαγγέλας βλέπω ότι ανέλαβε την οργάνωση της αντεπίθεσης εναντίον των λιστοσυμμοριτών.
        Φέρτε μου την λίστα στην βουλή ανέκραξε...
        Εβγαλε το άχτι του ο έτερος Ευάγγελος μετά το κάζο που του ετοίμασαν και ετοιμάζεται να επανακαταλάβη το χαμένο έδαφος... Οι κένταυροι κρατούν ακόμη, ήταν αυτοί που έκριναν την τελική μάχη παρόλες τις αδυναμίες τους στον ορεινό αγώνα.
        Ο χοντρός ευάγγελος επέζησε της μάχης με τους νησιώτας του στρατηγού-φούρναρη μετά τον ανηλεή βομβαρδισμό που υπέστη και απο τους λιστοσυμμορίτας?Θα δούμε.
        .
        Ακόμη βλέπουμε τις αψιμαχίες για την εκκαθάριση των μετόπισθεν...
        Η κανονική μάχη αργεί..Να έρθουν και οι ναπάλμ και οι μεγάλες βόμβες των 1οοο ονομάτων .
        Εκτός και αν επέλθει ο συμβιβασμός πριν την επέλαση του κένταυρου βαγγέλα ,που φιλοφοξεί να εισέλθει τροπαιούχος στην πλατεία συντάγματος ωσάν τον παττακό στο καρπενήσι.
        .

  25. Γεωργία avatar
    Γεωργία 04/10/2012 09:31:11

    Η κυβέρνηση να φοβάται αυτήν την ηρεμία. Όποιος έχεις διαβάσει λίγο για το παρελθόν, θα διαπιστώσει ότι όταν επικρατεί κοινωνική ανωμαλία, θα επακολουθήσει και η έκρηξη. Και δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ για αυτό.

  26. πολιτης avatar
    πολιτης 04/10/2012 10:55:22

    καλα μας δουλευουν πλεον ψιλο γαζι. που θα πανε τα λεφτα της περιβοητης δοσης? θα τα δουμε καθολου να περνανε με αεροπλανο πανω απο τον εναεριο χωρο μας? μαλλον οχι. θα αποτελεσουν μια ακομη λογιστικη εγγραφη και θα παμε για την επομενη δοση.
    ασε αυτο το ευφυολογημα με τους φορολογικους συντελεστες. μαλλον πρεπει να το διορθωσουν : 50% φορο απο το πρωτο ευρω εως τις 30000 και 10% για τα επομενα. μετα απο αυτο θα καλεσουν και το οικονομικο επιτελειο για διαλεξεις στο harvard μαζι με τον γαπ...............

  27. Β Α Σ Ο Σ avatar
    Β Α Σ Ο Σ 04/10/2012 10:59:55

    ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ

  28. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 04/10/2012 12:23:22

    Πολύ καταστροφολογία, σήμερα: το σύμπαν εκρήγνυται! Αποσύνθεση, μαρασμός, μιζέρια... Σε λίγο, προσγειώνονται και οι εξωγήινοι.
    Ώχουουουου βρε αδέρφια. Στον πραγματικό κόσμο ζω, παλεύω κι εγώ σκληρά για την επιβίωση κάθε μέρα, αλλά ας κάνουμε λίγο κράτει με τις καταστροφολογίες...

  29. ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΤΕΛΛΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΤΕΛΛΟΣ 04/10/2012 13:27:50

    Βρε λιγη αξιοπρεπεια ΖΗΤΕΙΤΑΙ

  30. lord tanamo avatar
    lord tanamo 04/10/2012 17:18:58

    Χαζομάρα που κουβαλάνε μερικοί στον εγκέφαλο.
    Όλοι φταίνε εκτός του πτωχού πλην τίμιου Σαμαρά.
    Του συμμαθητή του ΓΑΠ,για όσους έχουν κοντά μνήμη.

    Όλοι ανεξαιρέτως όσοι είναι μέσα στη βουλή με τον έναν ή τον άλλον τρόπο είναι συνυπεύθυνοι για τα τραγελαφικά που ζούμε.
    Το γάιδαρό τους αυτοί τον έδεσαν,εμείς και τα παιδιά μας να δούμε πως θα τη βγάλουμε από 'δω και πέρα.