#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2011 20:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην θεία πρόνοια εναποθέτει τις ελπίδες του ο Παπανδρέου



Συνάντηση με τον Οικουμενικό Πατριάρχη, Βαρθολομαίο, θα έχει αύριο στις 10 το πρωί ο πρωθυπουργός. Προφανώς το κάνει για λόγου αβροφροσύνης αφού ο Πατριάρχης βρίσκεται στην Ελλάδα για τους Special Olympics.

Μήπως όμως ο Γ. Παπανδρέου εναποθέτει τις τελευταίες του ελπίδες στη θεία πρόνοια;Θα ήταν μια καλή ευκαιρία για το πρωθυπουργό να ζητήσει τη μεσολάβηση του κ. Βαρθολομαίου στο Θεό μπας και σώσει την Ελλάδα, έτσι που την κατάντησε η κυβέρνησή του. Θα ήταν επίσης καλό να ζητήσει ο κ. Παπανδρέου να “φωτίσει” ο Θεός τους βουλευτές που είναι έτοιμοι να καταψηφίσουν το Μνημόνιο και τον εκτελεστικό νόμο.

Λέτε άραγε να ζητήσει να εξομολογηθεί για όσα έκανε 20 μήνες τώρα στην Ελλάδα; Να ζητήσει συγγνώμη για τα λάθη που έφεραν τη χώρα σ' αυτό το χάλι; Να πει ακόμη για τα ψέματα που έχει αραδιάσει στον ελληνικό λαό;

Είναι μια καλή ευκαιρία να συγχωρηθούν οι αμαρτίες του. Ομως ο ελληνικός λαός δύσκολα θα τον συγχωρήσει και σίγουρα θα του το δείξει την Τρίτη και την Τετάρτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sauraki avatar
    sauraki 26/06/2011 20:30:11

    οι μέρες αυτές θυμίζουν λίγο Κύπρο τον Απρίλη του 2004. Πολιτικοί οι οποίοι υποστηρίζουν πως υπηρετούν την Πατρίδα (όπως ΓΑΠ, Μητσοτάκης) προσπάθησαν να προκαταλάβουν την απόφαση των Κυπρίων υποστηρίζοντας πως το ΟΧΙ στο Αναν θα έβαζε ταφόπλακα στον Κυπριακό Ελληνισμό. Οι Κύπριοι δε μάσησαν και δικαιώθηκαν. Το πρόβλημα βέβαια τώρα είναι πως θα αποφασίσει μια ισχνή κοινοβουλευτική πλειοψηφία η οποία εξελέγη με ψέμματα και όχι ο λαός. Είναι άδικο για τον Ελληνισμό.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ sauraki 27/06/2011 04:39:08

      +100000

  2. Demetrio_ avatar
    Demetrio_ 26/06/2011 21:18:05

    Συνάντηση των 2 αρχιμασόνων.

  3. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 26/06/2011 21:26:10

    Μπα, έχει ζητήσει βοήθεια και πιο άνωθεν...

    h**p://prosexeseblepo.blogspot.com/2011/06/blog-post_4570.html

  4. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 26/06/2011 21:46:39

    ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΕΙΝΑΙ !!! ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΣΑΚΟΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ.

  5. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 26/06/2011 21:54:17

    Δεν έχει ανάγκη τον θεό ο GAP , υπάρχει η συμαχία των ..προθύμων πατριωτών Ντόρας και Καρατζαφερη!
    Όπως όλα δείχνουν η ψηφοφορία θα είναι ονομαστική ,για καλό και για κακό μερικοί από τον ΛΑΟΣ και δυό τρία Νταράκια κατά την πρώτη ανάγνωση του καταλόγου θα είναι ..στην τουαλέτα ! έτσι "αν το πανί δεν βγαίνει βρακί" για το ΠΑΣΟΚ στην δευτερη ανάγνωση θα μπούν να καθαρίσουν και να ..σώσουν την πατρίδα και την παρτίδα!!!
    Τι να τον κάνω τον Θεό και πιό παληά και τώρα
    πούχω καντήλι τον ΛΑΟΣ και θυμιατό την Ντόρα !! ,όπως λέει ένας φίλος από το Λασίθι (πρώην ΠΑΣΟΚος μάλλον ή άρτι ανεξαρτοποιηθείς) .

  6. Εγώ avatar
    Εγώ 26/06/2011 21:57:19

    Όλοι οι δικτάτορες αποχαυνώνουν τον κόσμο είτε με το ποδόσφαιρο, είτε με τη θρησκεία είτε και με τα δυο ταυτόχρονα όπως τώρα. Και ο ΓΑΠ δεν θα αποτελούσε εξαίρεση.

    Για να δούμε λοιπόν τι ξέρει η θεια πρόνοια από κεϋνσιανή οικονομία…

  7. δημης avatar
    δημης 26/06/2011 22:00:48

    ΣΤΗΣ....ΘΕΙΑΣ ΤΟΥ ΤΟ...ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ....

  8. τάσος avatar
    τάσος 26/06/2011 22:08:17

    η θεία πρόνοια έχει επιληφθεί του θέματος της αναλήψεως εις τους ουρανούς και της σωτηρίας του κυρίου ημών γεωργίου παπανδρέου. ελικοπτεράκι. τικιτικιτικιτικιτικιτικιτικι. όπως στο αποκάλυψη τώρα. i love the smell of napalm in the morning.

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 26/06/2011 22:28:52

    Πάντως ότι και να λέτε παιδιά εγώ πιστεύω ότι κάτι κέρδισε η Χριστιανική Ορθόδοξη Πίστη μας με την παρουσία του ΓΑΠ. Από τότε που έγινε πρωθυπουργός έχει πάει τόσες φορές στην εκκλησία όσες δεν είχε πάει από τότε που βαπτίσθηκε μέχρι σήμερα. Από τότε δηλαδή που το ΤΖΕΦΡΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 22:33:29

    ΓΑΠ-ΝΥΧ
    Καστελόριζο. «Η Ελλάδα έχει χάσει ένα μέρος της κυριαρχίας της»!
    Έκτοτε το έχει επαναλάβει κατ’ επανάληψη!
    «Απωλέσαμε εθνική κυριαρχία»! «...αφαιρείται και ένα κομμάτι της κυριαρχίας μας και είναι εγκληματικό και αυτό πρέπει να το ξαναπάρουμε πίσω»!

    «Την Πατρίδαν ουκ ελάττω παραδώσω» ορκίζονταν οι αρχαίοι αθηναίοι,
    «Το την Πόλιν σοι δούναι ουκ εμόν εστί» είπε ο Κωνσταντίνος Δραγάσης Παλαιολόγος και πέθανε μαχόμενος στην Άλωση της Κωνσταντινούπολης .

    Αυτά λέει και απαιτεί η ιστορία μας. Αυτές είναι οι υποθήκες μας. Ουσιαστικά πρόκειται για προδοσία. Αυτοί που εμπνεύστηκαν, προκάλεσαν, συμμετείχαν στην τέλεση του αδικήματος της εκχώρησης των κυριαρχικών δικαιωμάτων του Ελληνικού Κράτους θα πρέπει να αποκαλυφθούν και να τιμωρηθούν έτσι ώστε να αδρανοποιηθούν και να μην μπορέσουν να ολοκληρώσουν την εκχώρηση της κυριαρχίας, αν μέχρι τώρα είναι μερική. Είναι επιβεβλημένο να καταδειχτούν οι εκχωρούντες την κυριαρχία, γιατί αν αφεθούν, θα συνεχίσουν το προδοτικό τους έργο μέχρι την ολοκληρωτική εκχώρηση, την κατάλυση δηλαδή του Ελληνικού Κράτους. Επείγει να τους αφαιρεθεί η εξουσία πάση θυσία. Θέλω να πιστεύω ότι το Ελληνικό Κράτος μέχρι αυτήν την στιγμή είναι όντως κράτος και όχι κράτος-μαριονέττα.

    ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 23:15:56

    «Διότι Κύριος ο Θεός σου θέλει σε ευλογήσει καθώς υπεσχέθη εις σε και θέλεις δανείζει εις πολλά έθνη, συ όμως δεν θέλεις δανείζεσθαι, και θέλεις βασιλεύσει επί πολλά έθνη» (Δευτερονόμιον ΙΕ΄ 6)

    ΠΠ

  12. RYaN avatar
    RYaN 26/06/2011 23:24:29

    @ΠΠ
    "Δει δη χρημάτων και άνευ τούτων ουδέν εστί γενέσθαι των δεόντων"
    Δημοσθένης Α΄Ολυνθιακός

    Μην το ξεχνάμε κι αυτό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ RYaN 26/06/2011 23:40:57

      Καλησπερα,
      Στην μια περιπτωση ο Θεος εδωσε αυτη την εντολη στους Εβραιους...
      Ο Δημοσθενης εκανε μια διαπιστωση !!! ρητωρ και φιλοσοφος.... δει

      ΠΠ

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/06/2011 23:37:47

    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Ο ΓΑΠ, ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ...ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΟΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/06/2011 00:07:07

    Ολο το σκηνικο εχει στηθει για εναν λογο !
    ΘΑ ΜΑΣ ΧΡΕΟΚΠΗΣΟΥΝ.-
    Ολη η Πρασινη Σταχτη ειναι προπαρασκευαστικη!
    Θα φταινε οι αλλοι ,οι κακοι, οσοι ειπαν ΟΧΙ, θα φταιμε ολοι εμεις!

    Μαζι με το "μαζι τα φαγαμε" θα βγει ενας γυφτοΠΑΣΟΚΟΣ να πει
    "μαζι χρεοκοπησαμε"...!!!

    Αυτο θα συμβει σε 6 μιν και 18 μηνες μαξιμουμ.

    Οταν το ΠΑΣΟΚ θετει αποκλειστικη και απολυτη προτερεοτητα την πληρωμη των χρεολυσιων και τοκων, αφηνοντας μισθους-συνταξεις-υγεια-αμυνα-παιδεια σε δευτερη μοιρα.... τι περιμενετε??? Οι Ελληνες θα πληρωθουν ΕΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΨΟΥΝ απο τους Δανειστες !...

    Λες και πρπει σημερα να εφευρουμε την αναχρηματοδοτηση δανειων !! χαχαχα

    Ετσι θα γινει. Δυστυχως. Το κακο ειναι οτι ενδιαμεσα εκβιαζομαστε να ξεπουλησουμε τη Χωρα !!! απο τωρα !! διοτι μετα δεν θα υπαρχει φταγκο ουτε υποθηκη !

    Παραδειγμα, οταν το 2015 θα χρωσταμε 500/600δις !! ΚΑΙ
    οταν απο φετος προσημειωσουμε/υποθηκευσουμε/ενεχειριασουμε/πουλησουμε τα παντα ολα..... ΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟ 2015 ΣΤΑ 500ΔΙς ????

    ΤΙΠΟΤΕ ! Αυτη την απλη σκεψη να βαλετε στο μυαλο σας, ως ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ των Επιχειρηματων ΚΑΤΑ του Μνημονιου ΙΙ, Δανειακης ΙΙ και Εφαρμοστου Νομου Ι ( Νομοσχεδιο Υπερ Χοντρικη )

    ΠΠ

  15. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 27/06/2011 00:24:52

    Πίσω από τήν χρεωκοπία η οποία είναι δεδομένη ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.
    Αν πιστεύουν τώρα κάποιοι ανώμαλοι στη σκέψη ότι δεν τρέχει τίποτα , τι να υποθέσω; Γι' αυτό επαναλαμβάνω έχουμε ανταλλακτικά για τα αεροπλάνα μας και
    για τις φρεγάτες μας; Γιατί πολύ σύντομα θα κελαηδήσουν.

  16. ΜΑΡΙΝΑ avatar
    ΜΑΡΙΝΑ 27/06/2011 00:29:40

    ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ......

  17. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 27/06/2011 00:29:55

    Από το "ηλεκτρονικό" ΒΗΜΑ:
    "Από νωρίς το απόγευμα είχε ξεκινήσει η προσέλευση του κόσμου στο Καλλιμάρμαρο... Ανάμεσά τους ο πρωθυπουργός κ. Γιώργος Παπανδρέου, ο Οικουμενικός Πατριάρχης κκ Βαρθολομαίος, η σύζυγος του αντιπροέδρου της Αμερικής, Τζιλ Μπάιντεν και εκπρόσωποι κυβερνήσεων από όλο τον κόσμο".

  18. Orestios avatar
    Orestios 27/06/2011 01:24:47

    Hugo Chavez died of heart attack yesterday in Cuba

  19. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/06/2011 02:09:44

    Σίγουρα κάτι προνοήθηκε και για ΓΑΠ - Δανειστές. Αλλά μπορί και να μην τους αρέσει.