04/06/2009 00:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην ευθεία των μεγάλων συγκεντρώσεων τα κόμματα

Σφοδρή επίθεση στο ΠΑΣΟΚ εξαπέλυσε ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής κατά την ομιλία του στην πλατεία Αριστοτέλους της Θεσσαλονίκης, κατηγορώντας το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης για «ανευθυνότητα», «ψευδή και λασπολογίες» που υποβαθμίζουν, όπως είπε, την προεκλογική εκστρατεία. «Ξεκίνησε με το απαράδεκτο και υβριστικό δίλημμα 'σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα' -χωρίς κανένα θετικό μήνυμα γιατί απλούστατα δεν έχει τίποτα θετικό να προτείνει- και τώρα κορυφώνεται λίγο πριν την κάλπη με μαύρη διαφήμιση...«Καταλαβαίνω γιατί την ώρα αυτή καταφεύγουν στην γκρίζα προπαγάνδα. Είναι προϊόν μεγάλου πανικού. Το ΠΑΣΟΚ και η ηγεσία του έχουν χάσει την ψυχραιμία τους».

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου μίλησε το πρωί στο Διεθνές Συνέδριο με θέμα: «Οι κλιματικές αλλαγές και οι προκλήσεις για τις μελλοντικές γενιές» και τόνισε ότι «ή  θα προχωρήσουμε σε μια πράσινη ανάπτυξη ή θα ζήσουμε τη βαρβαρότητα της υποβάθμισης του περιβάλλοντος». Έδωσε επίσης συνέντευξη στο Ν. Χατζηνικολάου όπου είπε: Απώτατο όριο ζωής της κυβέρνησης είναι οι Προεδρικές εκλογές
______________________________________________________________________________________________
Στην κεντρική προεκλογική συγκέντρωση του ΚΚΕ στο Πεδίον του Άρεως η Αλέκα Παπαρήγα μίλησε για πέπλο σιωπής, που παίρνει τη μορφή της σκανδαλολογίας και επιβάλλεται εσκεμμένα από τα δύο μεγάλα κόμματα γύρω από την πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τις συνέπειές της στην Ελλάδα. Επιτέθηκε επίσης κατά του ΣΥΡΙΖΑ, του ΛΑΟΣ και των Οικολόγων Πράσινων.
___________________________________________________________________________________________________________
Το ενδεχόμενο στήριξης της ΝΔ μετά τις ευρωεκλογές υπαινίχθηκε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης, μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1, λέγοντας με νόημα ότι θα αναλάβει «ευθύνες και πρωτοβουλίες» από τη Δευτέρα για να μην «διαλυθεί και να γίνει περίγελος αυτή η παράταξη». «Είναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει σήμερα. Επέτρεψε ο κ. Καραμανλής, από την ανεπάρκεια των ανθρώπων γύρω του, να έρχεται τιμωρός και εισαγγελέας, ποιος; Το ΠΑΣΟΚ. Είναι αδιανόητο. Επομένως, από Δευτέρα πρέπει να αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας και εγώ θα αναλάβω το μερίδιο που μου ανήκει», πρόσθεσε.

Την ανάγκη για τη δημιουργία ενός καινούργιου αριστερού πόλου, επανέλαβε από τη Μυτιλήνη ο Πρόεδρος του ΣΥΝ Αλέξης Τσίπρας. Όπως είπε, σκοπός είναι «να φτιάξουμε έναν καινούριο αριστερό πόλο. Να αλλάξουμε όλοι μαζί το πολιτικό τοπίο. Να δημιουργήσουμε νέους συσχετισμούς, που θα ανοίξουν τον δρόμο για ένα εναλλακτικό πολιτικό σχέδιο, στην υπηρεσία της κοινωνίας και όχι των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 04/06/2009 00:57:56

    Στην αγκαλιά μου κι απόψε σαν άστρο κοιμήσου
    δεν απομένει στον κόσμο ελπίδα καμιά
    τώρα που η νύχτα κεντά με φιλιά το κορμί σου
    μέτρα τον πόνο κι άσε με μόνο στην ερημιά

    Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου
    σε περιμένω να 'ρθεις
    μ' ένα τραγούδι του δρόμου να ρθεις όνειρό μου
    το καλοκαίρι που λάμπει τ' αστέρι με φως να ντυθείς

  2. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 04/06/2009 01:15:12

    Έπαθα σοκ όταν είδα την συγκέντρωση στην Θεσσαλονίκη !!
    Στην εποχή μας; Τι νόημα έχει; Ποιόν θα πείσει; Προς τι το επιθετικό ύφος του Κωστάκη;

    Νομίζω ότι είναι ύβρις να ξοδεύονται τόσα χρήματα, είναι παρανοικό σε τέτοια κρίση -όχι οικονομική- να μην έχουμε φαντασία και να αρχίζουμε τις κοκορομαχίες. Θα βγει και ο πρίγκηπας Γιωργάκης να μιλήσει γιά "Δεξιά"!

  3. αχβαχ avatar
    αχβαχ 04/06/2009 01:22:09

    Τα πολλά λεφτά -γύρω στα 150 εκατομμύρια αν δεν κάνω λάθος- πάνε στους δικαστικούς αντιπροσώπους, δημόσιους υπάλληλους, αστυνομικούς κλπ. ως εκλογικό επίδομα.

  4. M avatar
    M 04/06/2009 01:24:45

    Oλα τα λεφτά Τετάρτη βράδυ = ο κυρ-Γιάννης ο Αναλυτής στο δελτίο του MEGA (ο φίλος του Kλόουν ντε!).

    Κατάπιε τη γλώσσα του όταν η MRB έβγαλε το γαλάζιο κόμμα του τρίτο στην ικανότητα διακυβέρνησης, πίσω από το δεύτερο "κανένα από τα δύο κόμματα" (MRB). Συνήθως κάνει χιουμοράκι με κάτι τέτοια...ο Αναλυτής.

  5. anagnostis avatar
    anagnostis 04/06/2009 01:39:37

    @Καραμήτρος: Για το ΠΑΣΟΚ δεν επαθες σοκ;

  6. Le canard avatar
    Le canard 04/06/2009 01:43:37

    "'Η αλλάζουμε ή βουλιάζουμε".

    Και επειδή βουλιάζουμε, ... κουφάλες όλοι στη θάλασσα για μπάνιοοοοοοοο

  7. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 04/06/2009 02:09:57

    @5
    Φυσικά ρε μεγάλε! Υπάρχει πιό φόλα αντι-πασοκτζής από μένα; Απλώς αναφέρομαι στην συγκέντρωση της Ν.Δ γιατί αυτήν έτυχε να δω στην Τι-Βι σήμερα.

  8. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 04/06/2009 02:15:17

    Αλήθεια μίλησε κανείς τους για Ευρώπη, ευρωκοινοβούλιο, ευρωσύνθήκες, προοπτικές, νέες αρμοδιότητες. κάτι τελοσπάντων να ξεφεύγει από τη νεοελληνική μιζέρια μας και για να τηρηθούν έστω τελευταία στιγμή τα προσχήματα. αλλά βέβαια σε ανοιχτές συγκεντρώσεις αποκλείεται, εκεί παίζουν συνθήματα, βαβούρα, εκτόξευση λάσπης προς όλες τις κατευθύνσεις.
    Μόνο σ' εμένα δημιουργείται η αίσθηση ότι αυτοί πιο πολύ για γκαλοπ τις βλέπουν τις ευρωεκλογές;!

    Οι στημένες συγκεντρώσεις μόνο σε μένα μοιάζουν κακή αντιγραφή χιλιοπαιγμένη σήριαλ περασμένης δεκαετίας;

  9. ataktos avatar
    ataktos 04/06/2009 08:31:38

    Σίγουρα τα κόμματα έχουν μπερδέψει τις ευρωεκλογές με τις εθνικές εκλογές….. δεν νομίζουμε ότι έκαναν λάθος, αλλά απεναντίας πιστεύουμε ότι το έκαναν σκόπιμα….

  10. leon avatar
    leon 04/06/2009 11:18:28

    Τι να περιμενεις απο την Ευρωπη των Αγγλων και των Γερμανων? Περιμενεις να υποστηριξουν την Ελληνικη θεση στην Κυπρο? Στα Σκοπια? Στον επομενο πολεμο των Βαλκανιων?
    Περιμενεις απο τον Ευρωπαιο επιτροπο να σου πει οτι δεν χρειαζεται να ματωσεις στους φορους για να σε βγαλει απο την επιτηρηση?
    Περιμενεις να μην σε συμπεριλαβει ΔΕΥΤΕΡΟ στην λιστα με τις χωρες που το ΛΑΔΙ δεν ειναι μονο για σαλατες? (πρωτη λεει στο λαδωμα η Λιθουανια).
    Για ποια Ευρωπη θα ψηφισεις 70% του Ελληνικου εκλογικου σωματος οταν στην Πορτογαλια θα ψηφισει το 18%?
    Ειδικα αυτη η αφισα της ΝΔ μου γυρναει τα αντερα. Με συμμαχο εσενα λεει. Θελει δηλαδη να μου φορτωσει καθε μακακια της με το να με κανει συμμαχο της. Ρε αντε γεια!