24/04/2009 13:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην εποχή των λωτοφάγων


_____________________________________________________________________________________________
Το Antinews (και το Αντί πριν από αυτό) τα έχει γράψει επανειλημμένως από την πρώτη στιγμή. Και σε εποχές που τα γιουσιουφάκια και τα παπαγαλάκια της δημοσιογραφίας εκλιπαρούσαν γονατιστά τον Ρουσόπουλο για την εύνοια του, συνοδευόμενη βεβαίως από παχυλές κρατικές αποζημιώσεις. Η Νέα Δημοκρατία διέψευσε με τον χειρότερο τρόπο όχι μόνο τους ψηφοφόρους της (αυτό δεν μας αφορά) αλλά (ακόμα χειρότερα) όλους εκείνους που σιχάθηκαν  το ΠΑΣΟΚ για όλα όσα έκανε επί μια εικοσαετία. Και έφτασε μέχρι του σημείου να ανακαλύπτει τώρα στα συρτάρια της όλα εκείνα τα σκάνδαλα που έπρεπε να είχε στείλει από καιρό στο δικαστήριο, αλλά ορισμένοι κολλητοί στον Καραμανλή έκριναν ότι ήταν καλύτερο να τα κρατάνε για να εκβιάζουν.

Συγχωροχάρτι  δεν δίνει λοιπόν κανένας μας ούτε στη ΝΔ, ούτε στον Καραμανλή. Συγχωροχάρτια δίνει μόνο ο Πάπας και το άγος του Ριρή και των υπολοίπων δεν χωνεύεται με τίποτα.

Επειδή όμως δεν είμαι λωτοφάγος, για να «συμψηφίσω» κι εγώ τα μπλε με τα γαλάζια σκάνδαλα θέτω ένα πολύ απλό ερώτημα:

Φαντάζεστε να είχε βγει ο Μπλε «Τσουκράτος» και να είχε πει « μάλιστα, κύριοι πήρα 1.000.000 ευρώ από την Siemens και πήρα τα κουπόνια και τα έδωσα στο κόμμα;».

Τι θα είχε γίνει; Θα μιλάγαμε για Σάκη και για Γιουροβίζιον; Για Καγιά; Για Βατοπέδια;

Θα είχε γίνει πόλεμος. Στους δρόμους θα τα σπάγανε όλα , μέχρι και τα λούκια και τις υδροροές. Θα ξηλώνανε την άσφαλτο.

Τα ΜΜΕ θα είχαν αφηνιάσει. Η Τρέμη θα γινόταν 18 χρονών ο δε Πρετεντέρης θα έκανε εκπομπή για άντρες με ανάγκες λαϊφστάϊλ.

Φανταστείτε λοιπόν πόσο βαθειά είναι η σήψη και το Αλτσχάιμερ - επιλεκτικό πάντα;

Να λέει ο Πράσινος «ναι ρε τα πήρα και τα πήγα στο κόμμα από τη Μήζενς» και να μην κουνιέται φύλλο.

Τι έχουν κάνει αυτοί οι Πράσινοι; Πως το καταφέρνουν ακόμα και όταν είναι έξω από την εξουσία;

Η μήπως είναι ακόμη εξουσία και δεν το πήραμε χαμπάρι;  

Έτσι τα έφτιαχναν και όταν ήταν η Επίσημη Κυβέρνηση. Γινόταν χαμός από μαύρα παντού και όλοι έκαναν πάρτι και κουκούλωμα.

«Γινόταν μπίζνες τότε», μου είπε κάποιος.

«Έτρωγε πολύς κόσμος ψωμί, πολύχρωμο όχι πολύσπορο», λέει άλλος

Είναι αλήθεια. Αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω ρε παιδιά !

Μπορείτε εσείς;

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fandis Bastounis avatar
    Fandis Bastounis 24/04/2009 13:34:31

    Υπάρχει λίστα με 1.500 δημοσιογράφους, που υπήρξαν διορισμένοι σε γραφεία τύπου του Πασόκ και άλλες πράσινες θέσεις. Επί ΓΑΠ στο Εξωτερικών λέγεται ότι έτρωγαν αναρίθμητοι από τους μαύρους προϋπολογισμούς. Ποιοί είναι όλοι αυτοί; Αν γνωρίζαμε τα ονόματα, τα οποία θέλησε κάποτε να φανερώσει ο Ρουσόπουλος, θα υπήρχε κάποια εξήγηση.

  2. daris avatar
    daris 24/04/2009 13:48:33

    Ο καημενος ο Ρουσοπουλος ηθελε μαζι με τον καταληλοτερο να σωσει την Ελλαδα αλλα το ΚΑΚΟ ΠΑΣΟΚ δεν τον αφησε.
    Το μονο λαθος της ΝΔ λοιπον ειναι οτι δεν εβαλε φυλακη ολο το ΠΑΣΟΚ και τους ψηφοφορους μαζι!!!
    Ετσι θα ηταν απλο να κυβερνησει και να επανιδρυσει το κρατος.
    Το ΠΑΣΟΚ που επι δυο χρονια σπαραζοταν και δεν υπηρχε καν, μπλοκαρε ολες τις αλλαγες που ηθελε να φερει η ΝΔ στην κοινωνια μας!
    Το ΠΑΣΟΚ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ!!!
    Να μου το θυμηθειτε οτι αν ζορισουν τα πραγματα θα αποκαλυφθει οτι το ΠΑΣΟΚ εριξε τους διδυμους πυργους στη Ν.ΥΟΡΚΗ!!!

  3. 321 avatar
    321 24/04/2009 13:57:25

    "Αυτά παθαίνουν οι τρελλοί,
    το λέει και το τροπάρι,
    όποιος δεν παίρνει συμβουλές,
    τις τρώει με το στυλιάρι"

    Όταν ηθικολογείς, τα κριτήρια με τα οποία σε αντιμετωπίζουν οι "άλλοι" είναι αμείλικτα.

    Όταν αποκαλούσε το Σημίτη "αρχιερέα της διαπολοκής", τώρα φαίνεται ο ίδιος σαν "πατριάρχης".

    Οι υποψίες και οι υπόνοιες ότι κάτι δεν πάει καλά, έπρεπε να εντοπιστούν στην πρώτη περίοδο, όπου είχαν διατηρήσει πάμπολλα πράσινα ενδιάμεσα μπουμπούκια, ακριβώς γιατί δεν ήξεραν πώς να κάνουν τις δουλειές.

  4. 321 avatar
    321 24/04/2009 14:02:53

    Με τον τρόπο της 8ετίας Σημίτη και επειδή τα κυκλώματα γαργάρας δεν αντικαθίστανται εύκολα, νομίζω κ.Π Π ότι μπορώ να το χωνέψω.

    Εκεί που φαίνεται πώς στήνεται η δουλειά είναι με τις δημοσκοποικές εταιρείες, οι οποίες επιτελούν, κατ' αντιστροφή, την ίδια αποστολή με το διάστημα πριν το 2004.

    ΥΓ: Υπάρχουν και οι σόδες για την αρτιότερη πέψη

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 14:09:53

    Ο Τσουκάτος έγινε τσακωτός και τιμωρήθηκε επί Πασόκ. Αν θυσιαστεί ξανά, είναι τσάμπα, θυσιασμένος είναι.

    Τα λαμόγια και οι κρατικοδιάιτοι είναι διακομματικοί. Αν με ρωτήσετε ποιός έχει την δυνατότητα είτε να μοιράσει την πίττα περισσότερο ή να κόψει με τα λαμόγια περισσότερο, με λιγότερους χωροφύλακες στον ΄δρόμο, με 80% βεβαιότητα, το Πασόκ.

    Η ΝΔ από μόνη της αυτόνομα, καταμόναχα, φταίει για την αδυναμία την ατολμία τον συμβιβασμό, τα σκάνδάλά της και την μπουρδολογία της. Δεν φταίει το Πασοκ ούτε για τα δομημένα ούτε για τους Ινδούς, ούτε συμφψηφίζω αυτά που ξέρω εγώ σαν σκάνδαλα Πασόκ, με τα σκάνδαλα της ΝΔ.

    Ο ΓΑΠ βγήκε ανίκανος από αυτους που ΔΕΝ προσκύνησε και από τα καρτέλ που ξεστόμισε ότι θα πειράξει. Άλλο τωρα τι βολεύει να λέμε...

    Το πρόβλημα του ΓΑΠ είναι το Πασόκ και οι Πασόκοι. Όσο για τα λάθη του, όποιος αναμάρτητος...

    Το Πασόκ και η ΝΔ φταίνε για όλα τα κακά της μοίρας μας είτε σας αρέσει είτε όχι και ατυχώς, στο πολιτικό καρτέλ που έχουν φτιάξει, τα μικρά κόμματα είναι φαιδρά και ανύπαρκτα. Η ΕΡΕ μας έφτιαξε, η ΕΡΕ τα έκανε σκατά. Το Πασόκ διπλασίασε την μεσαία τάξη, στο Πασόκ έγιναν γουρούνια χειρότερα από αυτά της φάρμας των ζώων.

    Η σημερινή ΝΔ χωρίς τα ξενα σώματά της θα είχε ελπίδα. Το σημερινό Πασόκ, χωρίς τα βαρίδια του επίσης. Οι υγιείς δυνάμεις. Ποιός μπορεί να τις ενώσει??? Θα αφήσουν οι διαπλεκόμενοι?? Οι Μεγάλες Δυνάμεις?

    Μην παθιάζεστε από τα κεκτημένα σας, "ψυχραιμία".

  6. daris avatar
    daris 24/04/2009 14:15:06

    Ειναι απλο.
    Η χωρα βουλιαζει στα σκανδαλα και την διαφθορα.
    Ο κοινωνικος ιστος διαλυεται.
    Η υγεια και η παιδεια στα ταρταρα.
    Η οικονομια...βοηθα Παναγια.
    Η κοινωνικη ασφαλιση παει περιπατο.
    Η δικαιοσυνη πολιτευεται.
    Η εξωτερικη πολιτικη=ανεμομαζωματα,διαβολοσκορπισματα.
    Αλλα....Κανενας δεν θελει εκλογες και ο ΚΚ ειναι ο Καταληλοτερος.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Γουσταρουμε φουντο με Κωστα στο Μαξιμου γιατι μονο ετσι θα σωθουμε...εμεις τα παπαγαλακια,οι βολεμενοι και οι δημοσιοκαφροι.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 14:25:36

    και πριν με χαρακτηρίσετε πασόκο, δεν λατρεύω ούτε την κα Λούκα και αυτά που κουβαλάει στον νού της, όσο δε για την πράσινη ενέργεια... άσε μην αρχίσω. Η ενέργεια θα έχει χρώμα Βουλγάρικο.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 14:27:40

    @5 Αρχαιε,

    ολα καλα, αλλα δεν μιλαω για τον Τσουκατο. Μιλαω για το κομμα του εισεπραξε μαυρο χρημα απο μεγαλοεργολαβο !!! Το κομμα δεν πρεπει να τιμωρηθει???

    Να διαγραψουν το κομμα απο το κομμα. Τι λεω παλι???

    Ειδες πως μας εχουν καταντησει?? το αυγο και την κοτα το ξερεις !!!

    Ενας μεγαλοτραπεζιτης γαλαζοαιματος μου εχει πει

    " το αυγο ειναι το κολπο της κοτας να παραγει περισσοτερα αυγα " !!!
    και αναφεροταν στα τοξικα και το debt το 2000 !!!!

    Λοιπον με το ΠΑΣΟΚ αυγο και κοτα και τουμπαλιν εχουμε μπλεξει. εκει πονταρουν ! ΕΥΡΗΚΑ !!!! ΕΥΡΗΚΑ !!! ΕΥΡΗΚΑ !!!


    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 14:42:01

    @9

    "ολα καλα, αλλα δεν μιλαω για τον Τσουκατο. Μιλαω για το κομμα του εισεπραξε μαυρο χρημα απο μεγαλοεργολαβο !!! Το κομμα δεν πρεπει να τιμωρηθει???"

    ο δε μεγαλοεργολαβος ειναι υποδικος για διαφορα μαυρα παντου.... στην Ελλαδα και οχι μονον. Μιλαμε για την Ελλαδα. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΜΟ ! παρακατω??

    εχεις σχολια??? μαγκας ο Τσουκατος οκ.

    ΠΠ

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/04/2009 14:58:30

    Εχθες το βραδυ,σε καποιο δελτιο,ειδα εκεινο τον Πρωτοπαππα.Τι θλιψη ρε παιδια,τι επιπεδο ερπετου;
    Και να φωναζει,και να λεει μπουρδες.
    Τι διαολο,μ αυτους περιμενει ο Γεωργιος,να προχωρησει;
    Η με την Ξενογιαννακοπουλου;
    Χαλια μαυρα.

  11. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 15:03:42

    Η αερολογία πάει σύννεφο και μάλιστα γίνεται και ποστ για σοβαρή συζήτηση...
    Κάποιος μου είπε κλπ....
    Όπως συχνά συμβαίνει σε αυτήν την ιστοσελίδα ο συμψιφισμός πάει σύννεφο...
    Η λογική πολύ απλή , προκειμένου να χάσω καλύτερα η ισοπαλία και το παίζω στην παράταση...

    Προσέξτε αγαπητοί συνομιλητές προσέγγιση...
    "Αν ένας μπλε Τσουκάτος είχε παραδεχτεί ότι πήρε 1 εκατ. μαύρα και τα έδωσε στο κόμμα θα είχαν βγει όλοι έξω στους δρόμους και θα τα έσπαγαν..."
    Όχι μόνον αυτό δεν θα είχε συμβεί αλλά αντιθέτως ο Πρετεντέρης και η Τρέμη θα έψαχναν μανιωδώς να θυμηθούν περίπτωση ανάλογη με του ΠΑΣΟΚ!
    Πλήρης διαστρέβλωση της αλήθειας που γίνεται και ποστ από τον Φάκτορα....
    Η μεγαλύτερη επιβεβαίωση περί αλτσχάιμερ είναι το αποτέλεσμα των εκλογών του 2007 όπου εξελέγησαν πάλι αυτοί που έκαναν παιχνίδι και πλούτισαν κάποιοι που έπαιξαν με τα ιερα χρήματα των εργαζομένων στα ασφαλιστικά τους ταμεία....
    Δεν βγήκαν να τα σπασουν τότε αλλά θα έβγαιναν αν ένας μπλε Τσουκάτος έλεγε κάτι ανάλογο για την ΝΔ...
    Και για ποιούς μιλάει...
    Πρετεντέρης-Τρέμη στο MEGA-NET που είναι το κόκκινο πανί για το ΠΑΣΟΚ.....

    Ακόμα και σήμερα λοιπόν μετά απο 5+ χρόνια και με τα γαλάζια όργια που παρακολουθούμε με την μορφή καθημερινού τηλεοπτικού σήριαλ αναρωτιώνται κάποιοι αν κυβερνά ακόμα το ΠΑΣΟΚ...
    Προβοκατόρικο?
    ΕΥΡΗΚΑ !!!! ΕΥΡΗΚΑ !!! ΕΥΡΗΚΑ !!!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 15:12:49

    @15

    βρε φιλε μου Τιραμολα,

    απαντησε μου σε παρακαλω στο ερωτημα μου και οχι στα σχολια μου. μπορεις? θελεις? εχεις κατι να πεις?

    Ειναι η δεν ειναι υπολογο ενα κομμα το οποιο εν γνωσει του πηρε μαυρο χρημα απο διωκομενο μεγαλοεργολαβο?

    Περιμενω.

    ΠΠ

  13. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 15:23:16

    Σου απαντώ λοιπόν.
    Εγώ ο αφελής πιστεύω τον Παπανδρέου ο οποίος δήλωσε ότι μετά από εσωτερική έρευνα που έγινε στο κόμμα του δεν βρέθηκε τέτοιο ποσό.
    Αλλά ακόμα και αν δεν ήμουν αφελής και πονηρεμένος εκτιμώ δύο πράγματα.
    Πρώτον το γεγονός ότι ο Τσουκάτος βγήκε και το παραδέχτηκε ευθέως και δεύτερον ότι η αντίδραση ήταν η άμεση διαγραφή του.
    Όταν λοιπον λέμε όλα στο φως , τι εννοούμε?
    Γιατί όμως να είναι υπόλογο ένα κόμμα στην περίπτωση όπου ένα στέλεχος του νομίζοντας ότι εξυπηρετεί τα συμφέροντα του κόμματος του λειτούργησε έτσι?
    Η διαγραφή του δεν φτάνει?

  14. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 15:23:34

    Ο Τσουκάτος της Πόπης? Με τα Αρμάνι?
    Έλα! Δεν το πιστεύω!
    Το GAP the spitfire, δεν ήξερε?
    Δεν ρώτησε?

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 15:27:25

    θυμίζω ότι ο Τσουκάτος απεπέμφθη επί Σημίτη (και δεν του άρεσε καθόλου)

  16. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 15:31:42

    Γειά σου φίλε μου Ορέστιε.

    ΠΠ δεν βλέπεις τίποτε θετικό από την εξέλιξη της υπόθεσης Τσουκάτου?
    Το γεγονός ότι υπάρχουν διαγραφές για τέτοιες περιπτώσεις , ότι αυτό μπορεί να λειτουργήσει και θετικά για το μέλλον δεν σου περνάει από το μυαλό?

    Δεν θα κάνω συμψιφισμούς αφού παρόλα τα λεχθέντα Σικατσεκ και Κουτσενρόιτερ ότι τα έπαιρναν και τα δύο κόμματα , δεν το έχει παραδεχτεί κανένας απο την ΝΔ , οπότε δεν μπορώ να τους κατηγορήσω...

  17. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 15:34:55

    Γειά σου φίλε Τιραμόλα!
    Δραστήριο σε βλέπω. Είναι ωραία να ζεις στην επαρχεία, όπως λες. Το έζησα για λίγες μέρες. Μην αφήνεις το νοσηρό κλίμα της Αθήνας να σε επηρεάζει.

  18. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 15:45:13

    Δεν έχω παράπονο από τη ζωή μου Ορέστιε.
    Είμαι από τους τυχερούς σε αυτή τη ζωή και μακάρι να ζούσαν σε τέτοιο μέρος ΟΛΟΙ!!!!!!
    Κατοικώ 8 χιλιόμετρα μακριά από την εταιρεία που εργάζομαι παρέα με 32 κότες , 4 κοκόρια , μία σκύλα , 6 γάτες , 2 χελώνες σε μία έκταση 11 στρεμμάτων με 250 πορτικαλιές και 70 ελιές.

    Δεν έχω κανένα παράπονο...
    Να γινόνταν πρωθυπουργός και ο ΓΑΠ κάνοντας πράξη αυτά που υπόσχεται και τι στον κόσμο....
    Αν θέλεις κόντα είμαστε , καβάλα το αμάξι και έλα Κόκορα με χοντρό μακαρόνι θα σε φιλέψω...

  19. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 15:47:37

    Ευχαριστώ για την πρόσκληση Τιραμόλα, με τιμά.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 15:54:00

    Οι πορτοκαλιές αυτήν την εποχή θα είναι μεθυστικές... Τιραμόλα να βάλεις κανένα μελίσι

  21. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 15:59:06

    Έχουν κούραση αρχαίε όλα αυτα , θέλουν περιποίηση...
    Απλά προσπαθούμε να ισοροπήσουμε μεταξυ του καθημερινού άγχους στην εταιρεία και αγροτικών εργασιών χωρίς άγχος...

  22. osaperas avatar
    osaperas 24/04/2009 16:09:25

    Τιραμόλα μερικά πράγματα στην ζωή δεν είναι μόνο θέμα τύχης. Είναι και θεμα επιλογών. Πολλοί από εμάς -φαντάζομαι-θα μπορούσαν να είχαν μία ανάλογη "τύχη". Αλλά έχουν δει τα πραγματα αλλιώς. Στο τέλος (της ζωής) όταν θα κάνουμε λογαριασμό, είμαι σίγουρος ότι θα πούμε "φτου ρε γαμώ το -εάν τότε είχαμε ακολουθήσει τον άλλο δρόμο...." Αλλά too late.

  23. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 16:31:05

    Προσπαθώ να θυμηθώ πώς αντέδρασε η ΝΔ όταν ο Αλαφούζος δήλωσε δημόσια ότι έδωσε χρήματ στο Μητσοτάκη για το κόμμα και του έδωσαν μη έγκυρα κουπόνια και δεν θυμάμαι. Θυμάτε κανείς; Το ΠΑΣΟΚ διέγραψε τον Τσουκάτο μέχρι να διαλευκανθεί η υπόθεση.Η ΝΔ γιατί δεν κάνει εξεταστική επιτροπή να βγουν όλες οι βρωμιές του ΠΑΣΟΚ στη φόρα; Μήπως θέλει να τις βγάζει αυτή λίγες-λίγες όποτε τη βολεύει;ή φοβάται μήπως βγουν και οι δικές της στη φόρα;
    ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
    ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ. ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ;

  24. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/04/2009 16:44:01

    ο αρχαίος στο #5 πέτυχε διάνα !

    το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που τρώνε δεξιά κι αριστερά από τον κρατικό μηχανισμό (λίγα ή πολλά) τους κόβω πάνω από την μισή Ελλάδα οπότε το πρόβλημα δεν είναι ποιος τους ελέγχει αλλά αν μπορεί.

    Μπορεί κανείς ή να αρχίσουμε τα ντου στη Βουλή ?

  25. Ηellenic avatar
    Ηellenic 24/04/2009 17:07:48

    Για να σταματησει η διαφθορα στο επιπεδο που υπαρχει σημερα χρειαζεται επανιδρυση του Κρατους.Με ισχυρους αντιμονωπολιακους νομους και ισχυρους μηχανισμους ελεγχου της αγορας. Ρολος του κρατους ειναι να εποπτευει και να εγγυαται τη λειτουργια του υγιους ανταγωνισμου. Περιορισμος του Δημοσιου τομεα και των υπαλληλων-γιορισμοι με αξιοκρατικα κριτηρια. Για να γινουν αυτα χρειαζεται ισχυρη πολιτικη εξουσια ικανη να συγκρουστει με συμφεροντα και διασφαλισει τα συμφεροντα του λαου και της δημοκρατιας.

  26. ahab avatar
    ahab 24/04/2009 17:10:26

    Πυροπαθής @24
    Σας συμφέρει οι πολλές εξεταστικές και το μπουρδούκλωμα για να πετάξετε την
    μπάλλα στην εξέδρα. Για πιό κύρος και ποιούς πολιτικούς αναφέρεσαι
    Αλήθεια για πές μας ο Σημίτης αρνείται οτι εν γνώσει του παρελήφθησαν
    αυτά τα χρήματα ??
    Μπαίνουν 1 εκ. ευρώ στο λογαριασμό μιας εταιρείας και δεν ενημερώνουν τον πρόεδρο ?
    Και παρεπιπτόντως για πιό σκοπό και με τι αντάλλαγμα εδόθησαν τόσα πολλά χρήματα ?
    Νομίζουν οι αλήτες οτι απευθύνονται σε ντίπ για ντίπ κάφρους .

    Δέν χρειάζονται ούτε αποδείξεις ούτε δικαστήρια φίλε μου και τις εξυπνάδες και προσπάθειες εκφοβισμού αλλού. Αυτοί οι άνθρωποι ειναι
    καμμένοι στην συνείδηση του κόσμου και εμείς είμαστε οι πυροπαθείς.

    Απλά τώρα να επιστρέψουν τα χρήματα έντοκα το ταχύτερο στο Ελληνικό Δημόσιο.
    Αν δεν γίνει εκεί θα δείς δικαστήρια .

  27. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 17:38:00

    @27
    Εμένα γιατί με συμφέρουν οι πολλές εξεταστικές;
    Με ξέρεις; Πώς μιλάς σαν να με ξέρεις;
    Οι χαρακτηρισμοί προσδιορίζουν πάντα αυτόν που τους κάνει.

    Μήπως μαζί μ' αυτά τα χρήματα πρέπει να επιστραφούν και τα κλεμένα με τα ΔΟΜΗΜΕΝΑ ΟΜΟΛΟΓΑ που είναι τα λεφτά των συντάξεών μας κι όχι γενικώς και αορίστος του κράτους.
    Πυροπαθής είμαι εγώ και χιλιάδες άλλοι που καήκαμε το καλοκαίρι του 2007 με αποτέλεσμα 78 νεκρούς πράγμα που δεν έχει ξαναγίνει , γιατί ο Πρωθυπουργός μας ενδιαφερόταν μόνο πώς θα κερδίσει τις εκλογές που προκύρηξε κατακαλόκαιρο τάχα για να ψηφίσει έναν προυπολογισμό που ήξερε ότι δεν θα εφαρμόσει.
    Και ένα σχόλιο για τα Ελληνικά σου. Αφού αυτοί είναι καμμένοι στη συνείδηση του κόσμου και εσύ είσαι ένα κομμάτι του κόσμου, δεν μπορεί να είσαι πυροπαθής. Αυτοί έχουν πάθει από τη φωτιά. Αυτοί είναι πυροπαθείς.
    Εσύ είσαι αυτός που τους έκαψε.Ο πυρπολητής δηλαδή.

  28. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 17:40:04

    Αορίστως και όχι αορίστος.

  29. Res avatar
    Res 24/04/2009 17:54:37

    Ηellenic @26 Γράφεις..
    "Περιορισμος του Δημοσιου τομεα και των υπαλληλων"
    Δηλαδή να δώσουμε "παραδώσουμε" οτι έχει το Δημόσιο στον ιδιωτικό τομέα; Αυτό εννοείς;
    Τότε να μας πεις τι κερδίσαμε ως Δημόσιο όταν τα Διόδια των Εθνικών οδών που παραδώσαμε στον Ιδιωτικό τομέα έφτασαν αισίως στα 2,75€.

  30. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 17:59:28

    @ Πυροπαθής
    Ζήτα και από το GAP τα χρήματα. Η επιταγή που έδωσε στο Νομάρχη τι απέγινε?

  31. ahab avatar
    ahab 24/04/2009 18:00:36

    Πυροπαθή @28
    Τα Ελληνικά μου μια χαρά ειναι. Ξέρεις καλά τι εννοώ άσε τις μπουρδοεξυπνάδες .
    Αυτοί ειναι καμμένοι στάχτη και κάρβουνο.
    Εμείς οι εναπομείναντες, ο κοσμάκης δηλαδή που πληρώνουμε το μάρμαρο είμαστε οι πυροπαθείς.

    Πάλι όμως πετάς έξω την μπάλλα.
    Εδώ έχουμε τεκμηριωμένη ρεμούλα 1 εκ. ευρώ
    εν γνώσει του κυρίου προέδρου ή οχι ??
    Με τι σκοπό και αντάλλαγμα ??

  32. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 18:02:44

    10 σκάνδαλα Παυλίδη, δηλαδή. Μαζεμένα.

  33. ahab avatar
    ahab 24/04/2009 18:18:32

    @Orestios

    Ακριβώς ούτε για ενα cohiba δεν περισσεύουν.

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 18:54:56

    Θα επιμενω σε μια απαντηση.

    Ειναι ψευτης ο Τσουκατος η το Κομμα για το 1 εκ ευρω της Μηζενς??

    Σε καθε περιπτωση και οι 2 ειναι υπολογοι μεχρι αποδειξεως του ποιος εχει την αληθεια με το μερος του.

    Μεχρι τοτε εχουμε ενα ΥΠΟΛΟΓΟ ΚΟΜΜΑ να σφυραει αδιαφορα για τα μαυρα που πηρε η δεν πηρε στα ταμεια του. Μπραβο μας.

    ΑΦΕΛΗΣ ειναι οποιος δεν ασχολειται με την αληθεια. Πεταει μια κουβεντα " σταχτη" και περιμενει να ξεχαστει το θεμα.

    Δεν υπαρχει σοβαροτερο ζητημα απο αυτο.

    Θα μαλλιασει το πληκτρολογιο μου καθε μερα !

    ΠΠ

  35. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 19:01:15

    @ 34
    10 φορές επί τα σκάνδαλα της ΝΔ και βρίσκουμε πόσα έχουν φάει οι ΠΑΣΟΚΟΙ σε μια πενταετία.

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 19:24:21

    Orestie μην ορκίζεσαι...

  37. ahab avatar
    ahab 24/04/2009 19:25:21

    ΠΠ

    Το κόμμα δεν ειναι απρόσωπο .
    ΄Οταν μπαίνουν 1 εκ. ευρώ στο λογαριασμό μιας εταιρείας αμέσως ενημερώνονται πρόεδρος/αντιπρόεδρος και μεγαλοστελέχη.
    ΄Ολοι εγνώριζαν αλλά τώρα σφυρίζουν στον αέρα λες και οι υπόλοιποι τρώνε κουτόχορτο.
    Ειναι όλοι τους συνένοχοι το ξέρουν και γι΄αυτό έχουν αμολύσει και μερικούς τενεκέδες να μαζέψουν την κατάσταση

  38. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 19:38:13

    @38
    Σε μενα το λες??? Εγω φωναζω !!!

    @36
    θα συμφωνησω...

    @17
    οι τυποι αυτοι διαγραφουν τη μνημη και την αξιοπρεπεια τους. !!!! στην ουσια δεν μπαινει κανεις ουτε μπλε ουτε πρασινος.

    ΠΠ

  39. ahab avatar
    ahab 24/04/2009 19:43:09

    ΠΠ
    Με παρεξήγησες δεν το είπα επικριτικά .
    Πιστεύω αντιλαμβάνεσαι ποιοί ειναι οι τενεκέδες
    που γυροφέρνουν

  40. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 19:46:46

    @40

    ahab, πασο ! φωναζω μπας κ μ ακουσει κανεις !


    ΠΠ

  41. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 20:06:32

    @ 37
    Μπορεί να είναι περισσότερα, ε?

  42. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 21:22:45

    Επιβεβαιώνει τον Τσουκάτο και η γραμματέας του

    «Στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ έφταναν χρήματα από τον Θόδωρο Τσουκάτο» υποστήριξαν στις πολύωρες καταθέσεις τους στον εισαγγελέα Παν. Αθανασίου οι άλλοτε αρμόδιοι για τα οικονομικά του κόμματος, που δήλωσαν κατηγορηματικά ότι «ουδέποτε παρέλαβαν οποιοδήποτε ποσό που να συνδέεται με τα «μαύρα ταμεία» της Siemens».

    Ο Σπύρος Αυγερινός και η Δήμητρα Παπαχρήστου (αρμόδιοι το 1998 για τα οικονομικά του ΠΑΣΟΚ) αλλά και η γραμματέας του Θ. Τσουκάτου, Ισμήνη Πιστώνη, επιβεβαίωσαν όσα είχε υποστηρίξει από την αρχή ο πρώην «στρατηγός» της Χαριλάου Τρικούπη.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Σπ. Αυγερινός επιβεβαίωσε καταθέτοντας ότι «πολλές φορές είχαν φτάσει στο ταμείο του κόμματος χρήματα από τον Θεόδωρο Τσουκάτο. Σε περίοδο προεκλογική αλλά και τις παραμονές των συνεδρίων τα χρήματα έφταναν στο κομματικό ταμείο με μεγαλύτερη συχνότητα. Πολλές φορές τα έφερνε ο Θ. Τσουκάτος».

    Ο κ. Αυγερινός επιβεβαίωσε ότι ήταν παρών στις δύο συναντήσεις που έγιναν στο γραφείο του δικηγόρου του Θ. Τσουκάτου, Διονύση Γκούσκου, αλλά και στο πολιτικό γραφείο του πρώην «στρατηγού», στη διάρκεια των οποίων συζήτησαν για το περιεχόμενο της ανακοίνωσης που εξέδωσε ο κ. Τσουκάτος αμέσως μετά τη δημοσιοποίηση του θέματος για την κατάθεση του ενός εκατομμυρίου γερμανικών μάρκων από τη Siemens, που τμηματικά φέρεται ότι έφτασε στο ταμείο του κόμματος.

    Από την πλευρά της η κ. Δ. Παπαχρήστου κατέθεσε ότι είχε πλήρη άγνοια για την ενδεχόμενη διασύνδεση οποιουδήποτε ποσού με τα «μαύρα ταμεία» της γερμανικής εταιρείας.

    Και υποστήριξε ότι, όταν έμπαιναν μεγάλα ποσά στο ταμείο, κόβονταν κουπόνια.

    Για τις συναντήσεις Τσουκάτου κατέθεσε και η κ. Ισμήνη Πιστώνη, η οποία, όπως είπε, «για να μη δουν οι δημοσιογράφοι που περίμεναν έξω από το γραφείο του κ. Τσουκάτου τον Σπ. Αυγερινό, του είπαν να προτιμήσει την έξοδο του γραφείου από την οδό Γαμβέτα».


    ΠΠ

  43. parsifal avatar
    parsifal 25/04/2009 03:11:52

    Eιναι απλό : ο δεξιός ειναι ηλίθιος, προερχόμενος κοινωνικά απο την προσοδοθηρική, τέως αγροτική και πάντως ανήκουσα στον 19 ο αιώνα Ελλάδα. Ο πασόκος, ειναι νεωτερικός, εχει μητροπολιτική συνείδηση, ου μήν και αριστερή "souche" Ενεργεί με συμμορίτικη λογική και αλληλοκάλυψη, χρησιμοποιεί οτι εμαθε απο τα κορόιδα του ΕΑΜ, που αφού τα αυτιά τους στόλισαν την ΑΤ του Δροσογιάννη ψήφισαν μαζικά το πασοκ για να ...αναγνωρίσει την "Εθνική Αντίσταση" Ποιός ?¨το πασοκ που σεμνύνεται για τον "σκατόγερο της δημοκρατίας", τον δούλο του Τσώρτσιλλ και του Σκόμπυ....Οντως μας κυβερνά ακόμη αυτό το συνονθύλλευμα που εχει ηρωες τον Γλέζο, τον Θεοδωράκη και τον δωσίλογο Γιαννόπουλο, επικεφαλής της "Εθνικής Αντίστασης" !