#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 13:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην δημοσιότητα οι φωτογραφίες από τη συνάντηση Πούτιν - Σαμαρά



Κάποιοι αμφισβήτησαν ακόμη και ότι έλαβε χώρα η συνάντηση, προκειμένου να υποβαθμιστεί η σημασία του ταξιδιού Σαμαρά στη Ρωσία.

Σε όλους αυτούς αφιερώνουμε τις φωτογραφίες που δόθηκαν σήμερα στην δημοσιότητα, εξαιρετικά

Χρειάστηκε μεγάλη αποφασιστικότητα και πολιτική τόλμη για να σπάσουν οι πάγοι. Ο Αντώνης Σαμαράς με το που πάτησε το πόδι του στη Μόσχα, ξέφυγε από την συμβατική διπλωματική γλώσσα. Και από τη μία εξέπεμψε το μήνυμα ότι “we mean business”, από την άλλη όμως, διευκρίνισε ότι οι διμερείς σχέσεις τραυματίστηκαν και ότι ο ίδιος αναλαμβάνει την πολιτική ευθύνη για να τις θεραπεύσει.

Ξέφυγε από τα διπλωματικά ειωθότα ο αρχηγός της ΝΔ και η θερμότητα της επίσκεψης αποτυπώνεται στις φωτογραφίες από  την συνάντηση του με τον ισχυρό άνδρα της ρωσικής πολιτικής σκηνής.

Ασφαλώς και δεν περιμένει κανείς  από τους Ρώσους να μας σώσουν μονομιάς, χάριν των πατροπαράδοτων δεσμών. Αλλά η αποκατάσταση της ισορροπίας που είχε διαταράξει η προβληματική συμπεριφορά του Γιώργου Παπανδρέου, με μια παγκόσμια δύναμη ήταν εθνική επιταγή. Και όλα δείχνουν ότι η δέσμευση του εν αναμονή πρωθυπουργού για ζωηρή αναθέρμανση των σχέσεων Αθήνας-Μόσχας ελήφθη πολύ σοβαρά υπόψιν. Στην Ρωσία και αλλού…



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΠ avatar
    ΜΠ 31/01/2012 13:14:11

    Για τους άπιστους Θωμάδες...
    Με προσοχή τον ακούει τον Α.Σ ο Πούτιν. Ας ελπίσουμε ότι τα αποτελέσματα της επίσκεψης αυτής θα τα δούμε σύντομα να υλοποιούνται με Πρωθυπουργό τον Α.Σ σε ένα ελεύθερο Κράτος, απαλλαγμένο από Μνημόνια.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΜΠ 31/01/2012 15:45:18

      Έχει γείρει το σώμα του προς τον Πρόεδρο...οικειότητα κι ενδιαφέρον δείχνει ο Πούτιν...ας θυμηθούμε και τη φωτό με τον Γαπ..έτσι να γελάσει λίγο το χειλάκι μας...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ ΕΥΑ 31/01/2012 17:11:39

        Οντως... Μπράβο Εύα!!!

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ ΜΠ 31/01/2012 17:31:36

      Ειμαστε για ομαδικη ψυχοθεραπεια . Εδω καραβια χανονται βαρκουλες αρμενιζουν. ΟΛΑ τα φανταζομουνα .Οτι θα προσπαθουσαν να αμφισβητησουν την συναντηση του ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΗΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ με τον ΠΟΥΤΙΝ δεν μπορουσα να το φαντασθω ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ . Αν σ αυτες τις δυσκολες στιγμες που διερχεται ο Ελληνικος λαος , αμφισβητουν την ειλικρινεια του κ. Σαμαρα σε ενα τοσο ευαισθητο θεμα τοτε εχουν δικαιο οσοι υποψιαζονται αλλοτριους σκοπους γυρω ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΦΥΛΑΚΙΣΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΦΡΑΙΜ.

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ κωστας Α 31/01/2012 17:41:01

        γελοιοδεστεροι των γελοιων! εσκουζαν για μια φωτογραφια!

        ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΑΡΡΩΣΤΟΙ!!!!

        ΣΚΙΣΤΟΥΣ ΠΡΟΕΔΡΑΡΑ ΜΑΣ!!!!

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ κωστας Α 31/01/2012 21:05:59

        Κώστα Α, τις δύσκολες στιγμές τις περνάμε εμείς . Αυτοί ασφαλείς στο περιφρουρούμενο μικρόκοσμό τους, με τα πολλά λεφτά και τα προνόμια , δεν περνάνε καμμία δύσκολη στιγμή. Ετσι έχουν όλο το χρόνο για συνομωσίες , παγίδες , οτιδήποτε εξασφαλίζει τα βρώμικα και χυδαία συμφέροντά τους. Σκουλίκια που μόνο όταν τα πατήσεις τελειώνεις μαζί τους......

  2. Γιάννης Δ. Κίνιας avatar
    Γιάννης Δ. Κίνιας 31/01/2012 13:22:05

    Ελπίζω, μετά τη δημοσιότητα των φωτογραφιών της συνάντησης Σαμαρά-Πούτιν, οι γνωστοί-άγνωστοι συκοφάντες και αμφισβητίες, να ασχοληθούν, πια, με την ουσία και τα ουσιαστικά... Η Ελλάδα δεν έχει τη πολυτέλεια, στη παρούσα φάση της, να ασχολείται με τους διυλίζοντες τον κώνωπα...

  3. factorx avatar
    factorx 31/01/2012 13:23:36

    Στις φωτογραφίες δίπλα στον Σαμαρά η μεταφράστρια και δίπλα της ο σύμβουλος επί εξωτερικής πολιτικής του Πούτιν, Ουτσακώφ

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/01/2012 13:32:20

    Α! Ώστε συναντήθηκαν τελικά. Κοίτα να δεις κάτι πράγματα.
    Συνεπώς, τη συνάντηση δεν την κάλυψε δημοσιογραφικά ο Χασαπόπουλος!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Γιάννης Φαίλτωρ 31/01/2012 14:07:06

      Χα, χα, χα! Γιάννη μάλλον εννοείς τον Ιορδάνη Πασοκόπουλο.

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Νίκος Αργεάδης 31/01/2012 15:27:22

        Υπάρχει και η ομοούσιος περίπτωση του Νίκου βεβαίως, από το "Ντα Κάτω" του ΔΟΛ...

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 31/01/2012 13:40:14

    ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΦΤΑΝΕΙ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΗ ΣΟΥ ΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΑΝΔΡΑ ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΑΓΩΣΟΥΝ Η ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕΓΑΛΗ.

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ ΙΩΑΝΝΗΣ 31/01/2012 17:38:52

      ......και μολις τελειωσει η μεγαλη αναγκη εμεις ξερουμε παλι τα ιδια . ΠΡΟΣΟΧΗ θα παθουμε οτι επαθε ο τσομπανης με τον λυκο και τα προβατα . ''ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΔΟΤΗ ΟΥΔΕΙΣ''

  6. gatos avatar
    gatos 31/01/2012 13:48:52

    Έχει πολλούς κακόβουλους και ανόητους.

  7. unfair avatar
    unfair 31/01/2012 13:50:48

    επίσης, η συνάντηση κράτησε 75 λεπτά! δεν ήταν μόνο για καφεδάκι.
    για να δυναμώσουμε σαν κυρίαρχο κράτος, ΠΡΕΠΕΙ να συνεργαστούμε κ με την Ρωσία, πάντα βέβαια, με ισότιμους όρους!

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 31/01/2012 13:51:23

    Λυσσαξαν οι ολιγιστοι !Σωνει και καλα να κοντηνουν τον Σαμαρα !Βρε ασπαλακες του κερατα σταθητε μια φορα στο υψος των περιστασεων και σκεφτειτε εστω και για μια στιγμη οτι για την Ελλαδα παλευει ο ΑΣ και οχι για τις μιζες των εξοπλιστικων και των δημοσιων εργων που εχουν ως σημαια τα ΜΜΕ !Ουστ να μου χαθειτε αλ@τες !!

    • Βερβερίτσα avatar
      Βερβερίτσα @ Ραβινος 31/01/2012 14:58:14

      Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι παλεύει για την Ελλάδα.... κατόπιν εορτής; Τι να το κάνω; Για τα μάτια του κόσμου;

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ Βερβερίτσα 31/01/2012 21:16:12

        Καλά παλεύει για την Τασμανία.

  9. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 31/01/2012 13:55:48

    όχι δεν είναι αλήθεια, με γελούν τα μάτια μου, δεν μπορώ, ζαλίζομαι, δεν μπορεί να είναι αλήθεια, αν δεν το δείξει το Μέγκα δεν το πιστεύω, ποτέ δεν θα το πιστέψω, ποτέ, ποτέ , ποτέ.

    Γιώργος Κοσταρίκας
    Ντόρα Μητσογιάννη

  10. avanti avatar
    avanti 31/01/2012 13:55:56

    Βεβαίως η ηλεκτρονική έκδοση της Φαληριώτικης εφημερίδας ούτε κουβέντα για το θέμα... δεν υπάρχει λέμε, αλλά ας μην είμαστε αχάριστοι, αναφέρουν για την νίκη του Πούτιν στις προεδρικές εκλογές.....

  11. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 31/01/2012 14:07:01

    Εκείνος ο κουρδιστός θέλω να ξερω τι θα πει τώρα. Θα κυνηγάει τον Καρχιμάκη που τον βαζει να γραφει ανοησίες; Ή τον φίλο του τον Κατακαϋμένο;

    • τάσος avatar
      τάσος @ Αυτόνομος 31/01/2012 19:18:18

      καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, εκτός από πασοκσής.

  12. Τάσος Τελίδης avatar
    Τάσος Τελίδης 31/01/2012 14:09:37

    Ψέμματα είναι, αφού δεν το είπε το MEGA είναι φωτομοντάζ

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Τάσος Τελίδης 31/01/2012 14:26:12

      Καλό και άξιο το κράξιμο στο μέγκα και λίγα λέτε για το ξαφνικά αντιμνημοναικό υφάκι της θείας Ολγας και του Γιαννάκη, αλλά τη συνάντηση Σαμαρά - Πούτιν τουλάχιστον να αναγνωρίσουμε ότι το είπαν. Είχαν και τον ανταποκριτή Θανάση Αυγερινό για να μεταδώσει ρεπορτάζ. Πότε το είδα δεν θυμάμαι. Εχει 2-3 μέρες πάντως.

  13. Γιωργος Δεβελέκος avatar
    Γιωργος Δεβελέκος 31/01/2012 14:10:21

    ρε παιδια, εκει καταντησαν καποιοι;;;να αμφισβητουν και το ότι υπήρξε συνάντηση ;;;ημαρτον δηλαδη

  14. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 31/01/2012 14:14:04

    Καλή η επισήμανση του "we mean business" και ιδιαίτερα έξυπνη..
    Business σε αγωγούς, υδρογονάνθρακες, διευκολύνσεις, βίζα. Εχουμε πολλά να κερδίσουμε και εμείς και εκείνοι.

    Τα περί ομοδοξίας, φυσικών συμμάχων κλπ είναι μια ωραία σαλτσούλα που ευτυχώς δεν αναμασά το επιτελείο το Σαμαρά επιλέγοντας προσεκτικά τις διατυπώσεις. (Μη σου πω οτι και ως προς την Ορθοδοξία & τα εκκλησιαστικά, τα συμφέροντά μας δεν είναι και τοοοσο κοινά...)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 31/01/2012 17:13:23

      Πάντως ως προς την Ορθοδοξία & τα εκκλησιαστικά ούτε με το Βαρθολομαίο έχουν οι Ορθόδοξοι κοινούς στόχους. Αυτός θέλει παγκόσμια κυβέρνηση και ένωση με πάπα...

  15. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 31/01/2012 14:20:32

    O ξε-kourdistos ακόμη και σήμερα αμφισβητεί την συνάντηση! Τελείως ρόμπα.
    Έχει συνηθίσει φαίνεται από φωτογραφίες σαν αυτές που έβγαζε προεκλογικά τον ΓΑΠ μαζί με τον Ραγκούση(δημοσιογραφική φιλιππινέζα του οποίου είναι) στην Πάρο και μετά με θράσσος λούμπεν δημοσιογράφου μας παρουσίαζε τον ΓΑΠ ως πολεμιστή του φωτός.
    Τελείως ρεζίλης...

  16. Dark Blue avatar
    Dark Blue 31/01/2012 14:31:56

    Γιατί ρε παιδιά δεν δείχνατε την φώτο από την αρχή ;... πάλη ρόμπα τους κάνατε ;...δεν είναι σωστό αυτό, και αυτοί άνθρωποι (ουστ) είναι !!

  17. Παύλος avatar
    Παύλος 31/01/2012 14:32:08

    Για φανταστείτε,
    Την ώρα που ο Σαμαράς κανει προσπάθειες επαναθέρμανσης των σχέσεων με την Ρωσία ( που ακυρώθηκαν προδοτικά και απολύτως συνειδητά από τον ημιανεγκέφαλο που σώνει και καλά ήθελε να γίνει πρωθυπουργός), το καταραμένο άτομο (ή κάποιο διάδοχό του)να ξαναβυσσοδομεί, με σκοπό νέα ακύρωση, προκειμένου να μην γίνει ποτέ πρωθυπουργός ο Σαμαράς!;!;!;

  18. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 31/01/2012 14:40:55

    Περαστικά στους κουρδιστούς (παπαγάλους) και στην ανυπόληπτη δημοσιογραφία τους, όπως προκύπτει εκ του αποτελέσματος.

  19. BLADERUNNER avatar
    BLADERUNNER 31/01/2012 14:44:14

    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΙΟΝ PHOTOSHOP ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΧΑΣΑΠΟΠΟΥΛΟΣ.

  20. Μιχαήλ avatar
    Μιχαήλ 31/01/2012 14:58:07

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ , ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΣΚΑΪ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΤΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΙΝΗΣ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.
    ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΑΓΓΛΟΣΑΞΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΥΤΙΝ, ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΑ.
    ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ.
    ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΠΟΥΤΙΝ - ΣΑΜΑΡΑΣ ?
    ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ.
    ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ.

  21. perseas avatar
    perseas 31/01/2012 14:59:44

    Οι κουρδιστοί παπαγάλοι, δεν μετρούν τίποτε μπροστά την φανατίλα, την κακοήθεια, την κομπλεξικότητα ενός άλλου 'ιστολογίου' - εμετού.
    Κάνετε μια βόλτα για να δείτε το κατακάθι σε όλο του το μεγαλείο του.
    http://logoplokies.blogspot.com/2012/01/blog-post_31.html

    • BLADERUNNER avatar
      BLADERUNNER @ perseas 31/01/2012 16:12:35

      ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΟΧΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΙΒΕΛΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΟΘΡΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ.
      ΕΙΠΑΜΕ,ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΛΙΓΟΝ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΤΑ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ perseas 31/01/2012 16:59:58

      χαχα! και μετά απορούμε ποιο είναι το 10,69% που ψηφίζει Πασόκ, το 1,69% που ψηφίζει Ντόρα, κλπ κλπ....

  22. Ταραχή avatar
    Ταραχή 31/01/2012 15:13:30

    Με τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα τις συντάξεις και τις απολύσεις τι γίνεται ξέρει κανείς;

    • Ακροβολιστής avatar
      Ακροβολιστής @ Ταραχή 31/01/2012 16:36:16

      Μπορείτε να απευθυνθείτε Ιπποκράτους 22, Λ. Συγγρού 47 και Καλλιρρόης 52.

  23. me avatar
    me 31/01/2012 15:29:19

    Από τις πιο ωραίες πλάκες που τους έχουμε κάνει!
    Το έστειλα σε "φιλαράκια" που στο FB αμφισβητούσαν την συνάντηση.
    Προσωπικά το χάρηκα γιατί σοβαρά με αυτούς δεν μπορώ να κουβεντιάσω. Οπότε απολαμβάνω την πλάκα.
    Επικοινωνιακά όμως ήταν λάθος του κόμματος και του γραφείου τύπου να μην τις δώσει από την αρχή και αντί να κουβεντιάζουμε για την τεράστια διεθνή επιτυχία του προέδρου, να μιλάμε με βλάκες για το αν έγινε ή οχι η συνάντηση.

    • Ακροβολιστής avatar
      Ακροβολιστής @ me 31/01/2012 16:33:04

      Οι Ρώσοι δεν τις δημοσίευαν, δεν ήταν φάουλ της Συγγρού.

      • me avatar
        me @ Ακροβολιστής 31/01/2012 16:42:13

        Εδώ γράφτηκε (σχεδόν επίσημα) πως επειδή θεσμικά ήταν ανεπίσημη επίσκεψη δεν υπήρχαν φωτογραφίες.
        Όποιος και να φταίει πέρασε χρόνος με ηλίθιες συζητήσεις περί φωτογραφιών και όχι επί της ουσίας. Από αυτή την άποψη έγινε επικοινωνιακό λάθος.
        Ας λέγαμε πως είναι ευθύνη της Ρωσίας.
        Δεν είναι κακό να αναγνωρίζουμε τα επικοινωνιακά μας λάθη και να μαθαίνουμε από αυτά.
        Εγώ το φωνάζω μήνες πως το μεγαλύτερο πρόβλημα του Αντώνη είναι μερικοί συνεργάτες του.

  24. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 31/01/2012 15:52:45

    Είναι ολοφάνερα φωτομοντάζ, ο Σαμαράς δεν...έχει κόκκινη γραβάτα. χαχαχαχαχααχαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχχα

  25. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 31/01/2012 15:55:28

    Εγώ θα πιστέψω μόνο εάν δω φωτογραφία με τον Πούτιν, δίπλα στον Σαμαρά, να κρατάει το ΒΗΜΑ της ημέρας της συνάντησης.

  26. andreas avatar
    andreas 31/01/2012 16:51:31

    ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΕΣΤΕ ΜΑΣ

  27. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 31/01/2012 16:59:03

    Μια φωτό που… διαψεύδει – περισσότερες από – χίλιες λέξεις!

    Σε πείσμα όσων επιδόθηκαν τα τελευταία 24ωρα σε έναν λυσσαλέο πόλεμο – κυρίως μέσω Twitter και αναρτήσεων σε ιστοσελίδες- προσπαθώντας να καλλιεργήσουν το κλίμα ότι η συνάντηση Σαμαρά – Πούτιν στο Κρεμλίνο δεν έγινε ποτέ, η φωτογραφία από …τις κατ’ ιδίαν συνομιλίες των δύο ανδρών αποκαθιστά την πλήρη αλήθεια.

    Και διαψεύδει τις… κονδυλοφέρουσες Κασσάνδρες που, προκειμένου να στηρίξουν τους ευσεβείς τους πόθους, θυμήθηκαν να ανασύρουν από τα κιτάπια τους ακόμη και την προ ετών μη πραγματοποιηθείσα συνάντηση Καραμανλή- Ερντογάν. Παραδίδονται στην κρίση αναγνωστών, ακροατών και τηλεθεατών.
    http://hellenicspace.wordpress.com/

  28. Agni avatar
    Agni 31/01/2012 17:15:12

    Δεν έχει γενικότερη σημασία,τι εγινε,η γενικότερη στάση είναι θέμα να αλλάξει,υπάρχει ικανός πολιτικός να βγάλει την Ελλάδα απο το ανεπανόρθωτο τέλμα της τελευταίας μεγάλης αφήγησης?να τη σώσει απο τα ζόμπι ενος φανταστικού ψυχρού πολέμου(ΓΑΠ) που έχει επιστρατεύσει εδω και εκεί για να παραμείνει ζωντανή?Να την τοποθετήσει στην τροχιά του πολυπολικού μέλλοντος?Η ταπεινότατη γνώμη μου και χίλια συγνώμη για αυτό είναι πως όχι(με εξαίρεση τον ΚΚ που κοιτούσε μια δεκαετία μπροστά,αλλα και άλλους μικρότερους παράγοντες χωρίς δυναμική εξουσίας)το να μπαίνουμε σε μια λογική τεκμηρίων όχι μόνο ενισχύει την αποψη μου,αλλα είναι και λίγο παιδικό και γραφικό,σεβόμενη απόλυτα τη σκληρή και αν μη τι άλλο αξιόλογη δουλειά και το ήθος των παιδιών εδώ,δεν θα τολμούσα να πω ψηφοθηρικό.Οι πολιτικοί ηγέτες μας λοιπόν είτε είναι καμικάζι του μονόπλευρου ψυχρού πολέμου είτε ελαστικοί και σε άλλες προτάσεις γατζωμένοι όμως παράλληλα απο τις πιο ακραιφνείς φιλοπολεμες και σκληροπυρηνικές νεοψυχροπολεμικές αλλα όλο και πιο περιθωριακές δεξαμενές σκέψης στις οποίες μας δεσμεύσε ο ΓΑΠ(οι οποίες πουλάνε στους αδαείς νεοσυντηριτική ιδεολογία αλλα στην πραγματικότητα απλώς κερδοφορούν),γεγονός που δεν προοικονομεί κάποια δραματική εξέλιξη,ουτε καν σταδιακή διότι μόνο στο μυαλό του δημοφιλούς και τιμιότατου μεν αλλα τελικά ρηχού ως αναλυτή ΠΚ μπορεί αυτό το τουρλουμπούκι να λειτουργήσει εξισορροπημένα,σίγουρα όχι όμως στη λογική κάθε ισχυρού παράγοντα που αντιλαμβάνεται όχι άδικα την ελληνική πολιτική σκηνή ως μια παρακμιακή θεατρική παράσταση στην καλύτερη και ως μολυσμένη και δομικά υποτελή στο ήδη μακρινό παρελθόν,του διπολικού κόσμου, στη χειρότερη(Απο το ένα άκρο ΓΑΠΙΣΜΟΣ,απο το άλλο ΚΚΕ) .Άλλωστε η λογική "με γνώμονα τα εθνικά συμφέροντα'' είναι ξεπερασμένη,με γνώμονα το μέλλον,την εγρήγορση και την Ιστορική εμπειρία πρέπει να κινούμαστε,ο κακός ενοούμενος συντηριτισμός μας,το βόλεμα μας σε "αίώνιες" σταθερές,το κόμπλεξ κατωτερότητας απέναντι στην πάλαι πότε δυτική υπεροχή, και η αδυναμία μας να διακρίνουμε νωρίς ως λαός προς τα που πάει το "πράγμα"-τικο,όχι μόνο μας κόστισαν σε εθνικές τραγωδίες(συμπεριλαμβανομένου και ενός ντροπιαστικού εμφυλίου,που μάλιστα δεν ήταν δικός μας!!),αλλα μας άφηναν και πάντοτε "ψωροκώσταινα",καρικατούρα,σκιά του εαυτού μας,αδύναμους να καθορίσουμε τη μοίρα μας και να ανοίξουμε τα φτερά μας υποδεχόμενοι το επερχόμενο,ο ΓΑΠ σε μια απο τις πιο Ιστορικές χρονιές των τελέυταίων 20 χρόνων μας απομόνωσε απο την Ιστορία,μας στέρησε το μέλλον και την διανοιγόμενη προοπτική,αφού όπως γνωρίζουν και οι οικονομολόγοι φίλοι μας κάθε κρίση είναι και ευκαιρία (για αναθεώρηση πολλών πραγμάτων θα προσέθετα).ο ΓΑΠ μας βύθισε στο παρελθόν,στο θάνατο αν θέλετε και για αυτό είναι εγκληματίας,αντί να δημιουργούμε και να σχεδιάζουμε με αισιοδοξία τον μετα-αμερικάνικό πολυπολικό κόσμο με την υπόλοιπη ανθρωπότητα μοιρολατρούμε,συνωμοσιολογούμε και ακολουθούμε στον τάφο τόσο την αμερικανική ηγεμονία όσο και τον αντι-αμερικανισμό..Το μέλλον όμως είναι ήδη εδώ και είναι πολυπολικό και μη-ηγεμονικό όχι επειδή ήταν η μεγάλη επιθυμία και προφητεία,ενός απο τους τελευταίους αυθεντικούς ηγέτεςτης Ευρώπης του Ζάκ Σιράκ,αλλα επειδή τα πάντα πλέον πιέζουν προς αυτό,οι ανερχόμενες μεγάλες δυνάμεις,η παγκόσμια τράπεζα,ο ποε,οι ισχυρότεροι οικονομικοί παράγοντές-ακόμα και αυτό το δόλιο το ΔΝΤ,οι αγορές,οι ειρηνικές διαμαρτυρίες απο το Μαρόκο μέχρι την Ουάσιγκτον και το Τελ Αβίβ,σύσσωμη η διανόηση της Δύσης,αλλα και ο απλός κόσμος(όχι στην συγχισμένη Ελλάδα) που ενημερώνεται για την επικινδυνότητα-που απειλεί την ίδια τη ζωή πάνω στη γη-ενός μονοπολικού κόσμου,που επιθυμεί να επιβάλλει παντού την δική του υποκειμενικότητα ως απόλυτη αλήθεια.

  29. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 31/01/2012 18:04:11

    Ποιος Πουτιν και τριχες κατσαρες ?

    Ρουμπινι (Σαλιαρελης των αγορων δηλαδη), Στιγκλιτς και Παγκροτσκυ...Σιουτη,Σχοιναρακη κ.λ.π

  30. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 31/01/2012 19:54:09

    χα χα χαααααα

    Φτηνά και επικίνδυνα ψέμματα - Ανδρέας Ανδριανόπουλος

    Είναι ποτέ δυνατόν ο Αρχηγός της ΝΔ να πήγε στην Ρωσία και να ανακοινώθηκε από τους κομματικούς του κύκλους πως συναντήθηκε με τον Βλαδιμίρ Πούτιν – ενώ τέτοια συνάντηση δεν φαίνεται να έγινε ποτέ; Κατ’ αρχήν δεν θα ήταν καθόλου υποτιμητικό να γνωστοποιηθεί η απόλυτη αλήθεια. Η συνάντηση με τον πρώην Αντ/δρο της Ρωσικής κυβέρνησης και παλιό Υπουργό Αμυνας κ. Ιβάνωφ, που τώρα ανέλαβε καθήκοντα προσωπάρχη του Κρεμλίνου εν όψει προφανώς επιστροφής του Βλ. Πούτιν στην Προεδρία, κάθε άλλο παρά υποτιμητική είναι. Τα συμπλεγματικά όμως στελέχη με την επαρχιακή νοοτροπία που περιβάλλουν την ηγεσία της ΝΔ προτίμησαν το ψεύδος – που τελικά εντυπωσιάζει μόνο τους ίδιους – από την γυμνή αλήθεια. Η συμπεριφορά όμως αυτή αντανακλά άσχημα και στις πολιτικές προοπτικές του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Αν ψεύδονται και για τέτοια ακόμη ζητήματα ενώ βρίσκονται ακόμη εκτός εξουσίας, ο κόσμος ανατριχιάζει για το τι θα μπορούσε να συμβεί αν τελικά έπαιρναν τις τύχες της χώρας στα χέρια τους. Και δεν ομιλώ βέβαια για τους εκπροσώπους του Τύπου που βρέθηκαν στη Μόσχα και ανέλαβαν να μας «ενημερώσουν» έγκυρα και έγκαιρα…
    http://www.forumgreece.gr/

  31. Eva avatar
    Eva 31/01/2012 19:59:26

    ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΑΝΟΙΞΕ......ΜΕ ΑΡΓΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ!
    Η ΕΛΠΙΔΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ!
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!

    Ομιλία του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας
    κ. Αντώνη Σαμαρά,
    στη ΔΕΘ - 2011
    .......Γνωρίζω την ανηφόρα που θα συνεχίσουμε, για καιρό, να ανεβαίνουμε, ως λαός και ως χώρα. Γι’ αυτό και πρέπει να δούμε κατάματα την πραγματικότητα......Δεν θα χαϊδέψω αυτιά. Απορρίπτω το εύκολο μονοπάτι των ψεύτικων υποσχέσεων.......Το πρώτο μήνυμα σήμερα είναι, ότι η Ελλάδα έχει τεράστιες δυνατότητες και πλούτο. Αλλά δυνατότητες ανεκμετάλλευτες. Και πλούτο αναξιοποίητο. Μέχρι σήμερα… Δεν είναι η Ελλάδα «Ψωροκώσταινα»! Κι εμείς οι Έλληνες Μπορούμε!
    .....Δεν είναι μόνο η φύση της Ελλάδας… Είναι και η θέση της: Στο μεταίχμιο θαλασσών και ηπείρων. Μαζί με την Κύπρο, μοναδική «γέφυρα» Ευρώπης-Μέσης Ανατολής. Και μοναδική «πύλη» και της Κεντρικής Ευρώπης και της Ρωσίας προς νότο. Κρίσιμο πέρασμα χερσαίων και θαλάσσιων ενεργειακών αγωγών, σημερινών και μελλοντικών......Να ξέρετε η Μακεδονία μας είναι ευλογημένος τόπος. Κι αυτή η ευλογία δεν θα πάει χαμένη. Καμιά ευκαιρία, κανένα συγκριτικό πλεονέκτημα κανένα στοιχείο του εθνικού πλούτου δεν θα πάει χαμένο. Αυτό ισχύει για όλη την Ελλάδα. Ισχύει ιδιαίτερα για την Μακεδονία μας. Που είναι Ελλάδα, όσο κι αν αυτό δεν αρέσει σε κάποιους...
    Εμείς κρατάμε τη σωτηρία μας στα χέρια μας. Στο χέρι μας είναι να σηκωθούμε…Οι Έλληνες μπορούμε!
    ...Απευθύνομαι σε σας, σας κοιτάω στα μάτια και σας λέω: Δεν είμαστε όλοι ίδιοι! Έχετέ μου εμπιστοσύνη. Μαζί θα αλλάξουμε την Ελλάδα! Δεν σκύβουμε το κεφάλι…Οι Έλληνες μπορούμε!....Και κάτι ακόμα: Θα τα καταφέρουμε με τη βοήθεια του Θεού! Γιατί βρισκόμαστε όλοι σήμερα σε Πόλεμο επιβίωσης. Κι όπως ξέρετε, στα χαρακώματα δεν υπάρχουν άθεοι. Όλοι προσεύχονται!.....Σε δέκα χρόνια, θα μας πάει ο χρόνος στο 2021. Και τότε θα γιορτάζουμε τα 200 χρόνια της Ελευθερίας μας. Τα 200 χρόνια από το δικό μας ’21, το 1821 του Έθνους και της καρδιάς μας. Το ’21 που τότε ύψωσε τη μικρή Ελλάδα σε άπιαστα επίπεδα δόξας και παγκόσμιου θαυμασμού.
    ....Θα επιτρέψουμε ποτέ εμείς, οι πολίτες της ίδιας αυτής Πατρίδας, θα επιτρέψουμε ποτέ εμείς, αυτόν τον τόπο που άφησαν κληρονομιά οι γονείς μας και οι δικοί τους γονείς, θα επιτρέψουμε να γιορτάσει τα 200 χρόνια της Λευτεριάς της η Ελλάδα, οικονομικά δέσμια, κοινωνικά διαλυμένη και ψυχολογικά εξουθενωμένη; Σας κοιτώ στα μάτια και σας απαντώ: Ποτέ! Αυτό είναι το δικό μου όνειρο: Αντίσταση όλων των Ελλήνων, στη μοιρολατρία, στην ηττοπάθεια, στην ταπείνωση και τον εξευτελισμό.
    ...Ένα καινούργιο ξεκίνημα για την Αξιοπρέπεια της Πατρίδα μας: Για Επανεκκίνηση της Οικονομίας μας σήμερα, και της Ψυχολογίας της Κοινωνίας, ώστε να λυτρωθούμε από το χθες, ώστε τα νέα Ελληνόπουλα να κατακτήσουν το αύριο της Ελπίδας που τα περιμένει…

    Η Επανεκκίνηση δεν αφορά μόνο την Οικονομία. Αφορά και την Ελλάδα και τους Έλληνες. Και το ηθικό τους και το φρόνημά τους και τις αξίες τους. Να ανακαλύψουμε τη δύναμή μας, να ανακαλύψουμε τις αρετές μας, να ξαναβρούμε τον εαυτό μας και την Ψυχή μας. να ξαναβρούμε την Ελλάδα που έχουμε μέσα μας!
    Ο Οδυσσέας Ελύτης, για τις σκληρές ώρες που όλοι περνάμε σήμερα, μας έχει δώσει τη σωστή συμβουλή: «Από μας θα εξαρτηθεί το τελικό αποτέλεσμα… Από μας θα εξαρτηθεί ο Παράδεισος ή η Κόλαση που θα χτίσουμε. Η μοίρα μας βρίσκεται στα χέρια μας!».!!!!!

  32. Romios avatar
    Romios 31/01/2012 23:44:41

    Να δείτε που ο Χασαπόπουλος δεν θα αμφισβητήσει ότι ο Σαμαραάς είδε τον Πούτην αλλά θα αμφισβητήσει ότι υπάρχει Ρωσία!!!!!!

  33. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 01/02/2012 00:39:15

    Δείτε ο Πούτιν πως τον κοιτάει...
    Όπως κοίταγε και τον Γιωργάκη!!!
    Δεν κάνω πλάκα

  34. Στυλιανός Σφακιανάκης avatar
    Στυλιανός Σφακιανάκης 08/02/2012 02:43:10

    Σωστή και καλή η επίσκεψη του κ. ΣΑΜΑΡΑ στον κ. ΠΟΥΤΙΝ, αλλά δεν είναι από μόνη της ικανή να μας βγάλει από την οικονομική κρίση, που προήλθε βασίμως από τις αντιδημοκρατικές διατάξεις του τελευταίου Συντάγματος του 2001 που προστέθηκαν από το ΠΑΣΟΚ, εάν ο κ. Σαμαράς υπαναχωρήσει από τις 32 περιληπτικές προτάσεις του περί αναθεωρήσεως του Συντάγματος και ειδικά εάν αρκούντως δεν τις επεξηγήσει στο νέο προεκλογικό του πρόγραμμα.
    Καλό θα είναι τo πρόγραμμα ΠΕΡΙΚΛΗΣ του καθηγητή του ΕΜΠ κ. Καμουράκη να υιοθετηθεί ως μόνιμος (πάγιος) εκλογικός νόμος των βουλευτών, ευρωβουλευτών, περιφερειαρχών , νομαρχών , δημάρχων και κοινοταρχών κλπ, αφού βέβαια υπάρξουν οι βέβαιες αποδείξεις εφαρμογής του σε ανόθευτο αμεσοδημοκρατικό ή σε άλλο παρεμφερές εκλογικό σύστημα.
    Οι ομάδες των αγανακτισμένων από τον πρωτοπόρο Μίκη Θεοδωράκη μέχρι και των σημερινών ζήτησαν ένα Νέο Σύνταγμα. Αυτό ήδη ετοιμάζεται από όσους αποφάσισαν να κάνουν την ιδέα του Νέου Συντάγματος πράξη, ως η μόνη εφικτή για μία βέβαιη έξοδο από την κρίση . Η επιτροπή, που ασχολείται για την σύνταξη και την τελική παρουσίαση του Νέου Συντάγματος στο ΛΑΟ (δείτε www.pamet.gr), θεωρεί ότι εάν το Πρόγραμμα Περικλής, σε περίπτωση βάσιμων αποδείξεων ότι αυτό θα μπορεί να λειτουργήσει με ασφάλεια σε όλες τις περιπτώσεις ανόθευτου αμεσοδημοκρατικού εκλογικού νόμου, θα το προβάλει για εφαρμογή του παράλληλα με την προβολή του τελικού σχεδίου του Νέου Συντάγματος.