10/08/2009 09:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην δεκαετία του 1990 επικεντρώνει η έρευνα για τo δίδυμο SIEMENS - INTRACOM – επιτέλους το κατάλαβαν



Από την «Καθημερινή της Κυριακής», πληροφορηθήκαμε ότι ο 4ος ειδικός ανακριτής που διερευνά την υπόθεση των «μαύρων ταμείων» της SIEMENS επικεντρώνει το ενδιαφέρον του στις συμβάσεις του ΟΤΕ την χρονική περίοδο 1993-1997. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της «Καθημερινής» η επικέντρωση του ενδιαφέροντος του κ. Ζαγοριανού σε εκείνη την περίοδο βασίζεται και σε μία κατάθεση του Μιχάλη Χριστοφοράκου στη γερμανίδα ανακρίτρια Χίλντεργκραντ. Σύμφωνα με εκείνη την κατάθεση τα συστήματα υπολογισμού των προμηθειών δεν τα δημιούργησε ο Μιχάλης Χριστοφοράκος, αλλά τα κληρονόμησε.

Και επειδή σκάνδαλο της SIEMENS χωρίς την εμπλοκή της εταιρείας του Σωκράτη Κόκκαλη δεν υπάρχει, είναι προφανές ότι οι δικαστικές αρχές θα ξεκινήσουν το ξεσκόνισμα όλων των συμβάσεων SIEMENS - Intracom, ακόμη και εκείνων που ανήκουν... στο πολύ μακρινό παρελθόν. Ωστόσο κάποιοι δικαστικοί κύκλοι εκφράζουν τις αμφιβολίες τους σχετικά με το κατά πόσο θα αποδώσουν οι έρευνες γύρω από τις συμβάσεις παλαιότερων χρονικών περιόδων, καθώς υπάρχουν εμπόδια, που ίσως αποδειχθούν ανυπέρβλητα. Εξάλλου για τον κ. Κόκκαλη έχουν εκδοθεί πάνω από 20 απαλλακτικά βουλεύματα.

Σύμφωνα με τις ίδιες δικαστικές πηγές ο Ζαγοριανός θα μελετήσει πιο διεξοδικά τις παραμέτρους που αφορούν στις λεγόμενες και «συμβάσεις των Καρπαθίων» εκείνες δηλαδή που αφορούν στην εξαγορά της Romtelecom και ίσως στο άμεσο μέλλον υπάρξουν εξελίξεις καθώς η έρευνα διαρκώς επεκτείνεται. Η υπόθεση της εξαγοράς της Romtelecom είναι εκείνη εξάλλου που εκτιμάται ότι μπορεί να οδηγήσει στην τεκμηρίωση ότι οι δύο εθνικοί προμηθευτές δηλαδή η SIEMENS και η Intracom είχαν κοινά ταμεία δωροδοκίας. Ήδη από τον περασμένο Απρίλιο ο κ. Ζαγοριανός είχε επεκτείνει την έρευνά του στο σκέλος που αφορά στην εξαγορά, της Romtelecom από τον ΟΤΕ. Την περασμένη άνοιξη εξάλλου είχαν φτάσει στο γραφείο του 4ου ειδικού ανακριτή, μέσω της Eurojustice τα σχετικά εμβάσματα που έχουν να κάνουν με τις συμβάσεις τις οποίες είχε υπογράψει το Δημόσιο με τη SIEMENS. Όπως όλα τα στοιχεία δείχνουν το ο γερμανικός Κολοσσός διέθετε μυστικό σύστημα πληρωμών, από το οποίο εξυπηρετούταν και η Ιntracom του κ. Σωκράτη Κόκκαλη.

Δικαστικοί κύκλοι εκτιμούν ότι σύντομα, οι συμβάσεις γύρω από την εξαγορά της Romtelecom θα ανοίξουν και παράλληλα θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου.

Και επειδή σκάνδαλο με τα »μαύρα ταμεία» της  SIEMENS χωρίς την εμπλοκή της Intracom δεν γίνεται καλό είναι να υπενθυμίζεται ότι τα στελέχη του γερμανικού Κολοσσού συμφωνούν ότι οι περισσότερες μίζες δόθηκαν από το 1997 και έπειτα. Η εμπλοκή του Σωκράτη Κόκκαλη με τα λεγόμενα «μαύρα ταμεία» διαπιστώνεται και από την παρουσία του ... ανθρώπου του στη SIEMENS Voler Jung, ο οποίος πολύ λίγο μετά από την αποχώρησή του από την γερμανική εταιρεία είχε βρει επαγγελματική στέγη στην Intracom του «θείου», ως μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της εταιρείας. Μόλις τρεις μήνες μετά!!! Η επιμονή του κου Jung εξάλλου για μεταφορά των μετοχών της SIEMENS στα γραφεία της εταιρείας στην Ελλάδα έχει υπογραμμιστεί από μάρτυρες σε καταθέσεις για την υπόθεση των «μαύρων ταμείων». Τα απαλλακτικά βουλεύματα, ωστόσο, που έχουν εκδοθεί κατά το παρελθόν για τον κ. Κόκκαλη, λέγεται ότι μπορεί να αποτελέσουν εμπόδια σε ότι έχει να κάνει με την περίοδο 1993 - 1997 όπου διερευνώνται τα σχετικά κυρίως με τη σύμβαση 7430 την οποία είχε υπογράψει ο, υπό τον κ. Πέτρου Λάμπρου,  ΟΤΕ για την προμήθεια ενός εκατ. ευρώ παροχών. Τα σπουδαιότερα, όμως, έρχονται από την περαιτέρω διερεύνηση της υπόθεσης της εξαγοράς της Romtelecom, μετά την επιστροφή του Νικόλαου Ζαγοριανού, από την Γερμανία, όπου έχει μεταβεί προκειμένου να ενημερωθεί σχετικά με την υπόθεση της παράδοσης του βασικού κατηγορουμένου Μιχάλη Χριστοφοράκου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 10/08/2009 15:38:03

    ΑΥΤΟΣ είναι η πηγή όλων των κακών...

    Γι'αυτό και κάθε φορά που τον βλέπω στην τηλεόραση πιάνω τα κάκκαλά μου (που λένε και οι Πόντιοι) για να μη γκαντεμιαστώ.

  2. face avatar
    face 10/08/2009 18:58:17

    Re paidia olo koufamares akouw....! Gia tin sumvasi tou 1990 me ton OTE uparxei vouleuma efetwn apalaxtiko! Auto simainei oti den uparxei periptwsi na ksananoiksei i upothesi me tipota dioti kai stin upothetiki thewria oti anoigei exoun ola paragrafei!!!!!!!!!!!!!! H tasi tou na asxoloumaste ma fantasmata tou parelthontos einai apisteuti se auto tin xwra! MA KALA DEN EXOUME NA KANOUME TIPOTA KALUTERO APO TO NA ASXOLOUMASTE ME TIN DEKAETIA TOU 90?????? uparxoun polla kai stin dekaetia tou 2000!!!! UPARXEI EMONI gia to 90 otan exoun paragrafei apanta adikimata gia olous!!!

    Oso gia to arthro pou les tis kuriakis tiw kathimerinis milas epilektika factorx! Nai men les oti o anakritis mporei kai na asxolithei me tin dekaetia 93-97, den les omws oti O kox kai Xart lene oti den uparxoun maura tameia afou ta xrimata auta pairnounsan stous isologismous kai ara itan nomima!!!!! gia na min trwte xorto edw mesa parte tin kathimerini tis kuriakis tis porigoumenis kai tha to diavasete apo tin teloglou!!!

  3. zaza avatar
    zaza 10/08/2009 20:03:25

    Α ωραία, τώρα θα ξεκαθαριστούν όλα, φαντάζομαι όλοι νιώθετε πλέον το κόκκαλο βαθιά στο μαχαίρι ή καπως έτσι :)

    Να μην ξεχάσουν όμως να φωνάξουν και τις εταιρείες που αποκλείστηκαν στον πρώτο διαγωνισμό για τις ψηφιακές γραμμές αυτές να δείτε τι έχουν να πουν ίσως γιατί έχουν ακούσει τα ποσά για το master franchise του προμηθευτή του ΟΤΕ και τα περί τα πολλά χρήματα κύλισαν αργότερα αυτά να τα λεει στους χαχολους ο Χριστοφοράκος είπαμε η αγαπημένη του ελληνική σειρά ήταν "Αγαπημένοι μου γείτονες" αλλά όχι και έτσι... και φυσικά όχι ότι δεν κύλισε λαδάκι για τις επεκτάσεις των Συμβάσεων ή των νέων στα Βαλκάνια αλλά να ξέρουμε τι έγινε για να μην μας δουλεύουν τα ΜΜΕ και οι δικηγόροι.

  4. tiramola avatar
    tiramola 11/08/2009 13:11:15

    Ο δικηγόρος του "εγκληματία" Χριστοφοράκου δήλωσε ότι αν από την ΝΔ ζητήσουν στοιχεία για πληρωμές στα ταμεία της από τη Siemens , τότε ας μας στείλει σχετικό αίτημα.Θα το διαβιβάσω αμέσως στον πελάτη μου.Είμαι σίγουρος ότι αυτός θα της απαντήσει επακριβώς.

    Θα το ζητήσουν επισήμως ή έστω και ανεπισήμως?
    Η ΝΔ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα , έτσι δεν είπε ο πρωθυπουργός?
    Ιδού η ευκαιρία!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/08/2009 13:41:48

    χα χα χα. Διακομματική και υπερκομματική είναι η Ζήμενς, και ο Χριστοφοράκος απλός υπάλληλος που εκτελούσε οδηγίες. Εγκληματίες είναι ο εργοδότης του και οι αποδέκτες των χρημάτων και δώρων.

    Εκτός και αν βγει η Ζήμενς και δηλώσει επίσημα ότι γινόταν εν αγνοία της. Χα χα χα ουα χα χα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 11/08/2009 14:09:31

      Αρχαίε μακριά από μένα η ισοπαλία!
      Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει και να αγωνίζεται για όποιο κόμμα γουστάρει!
      Εκεί που μου γυρνάει το κεφάλι είναι που μπαίνουν κάποιοι στη διαδικασία να δικαιολογούν την κοροιδία και να ψάχνουν να βρούν δικαιολογίες ρίχνοντας το ανάθεμα μόνο στην άλλη πλευρά.
      Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί κλπ...
      Μετά από αυτή τη δήλωση θα έπρεπε , όπως ξέρω πολύ καλά ότι έγινε στο ΠΑΣΟΚ , να σταλλούν χιλιάδες μειλ στη Ρηγίλλης για απαίτηση εξηγήσεων.
      Ή θα κάτσουμε σαν μαλάκες να βρίζουμε γενικά το πολιτικό σύστημα ή θα προσπαθήσουμε να τους δείξουμε ότι κύριοι μέχρις εδώ...
      Την αλήθεια ή σας στέλνουμε στο διάολο όλους!

  6. sinn avatar
    sinn 11/08/2009 14:16:11

    "όπως ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι έγινε στο ΠΑΣΟΚ
    [ότι δηλ. εστάλησαν χιλιάδες μειλ]".
    Εσωτερική ενημέρωση !;

    • tiramola avatar
      tiramola @ sinn 11/08/2009 14:23:41

      Ναι ρε sinn , χιλιάδες μέιλ , δεν γράφω παραμύθια!
      Δεν μπορείς να καταλάβεις δηλαδή ότι αν οι διαμαρτυρίες είναι πολλές εκεί που κάθονται και διαλογίζονται στις κολοκαρέκλες θα αρχίσουν επιτέλους να καταλαβαίνουν ότι πλέον δεν τους παίρνει άλλο να παραμυθιάζουν τον κόσμο?
      Γιατί διάολε ασχολείστε με την πολιτική?
      Για να διοριστείτε στην αγροφυλακή?

      • sinn avatar
        sinn @ tiramola 11/08/2009 18:18:30

        Eίπα οτί γράφετε παραμύθια για χιλιάδες μειλ; Υπονόησα απλά τις στενές, αγαθές σας σχέσεις με τον μηχανισμό του ΠαΣοκ που σας επιτρέπουν να αποφαίνεστε με βεβαιότητα και γι΄αυτό το θέμα. Μην εξάπτεσθε αυγουστιάτικα και μην αρπάζεστε τόσο εύκολα -αν και όλοι κατανοούμε ότι το κέφαλι σας πρέπει απ΄το πολύ γύρισμα εδώ μέσα να ΄χει γίνει σβόυρα.

        Ελπίζω να μην σας έθιξα πάλι :)