16/06/2011 16:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην αντεπίθεση προσπαθεί να περάσει ο Γ. Παπανδρέου

Στην αντεπίθεση προσπαθεί να περάσει ο πρωθυπουργός, βάζοντας κορυφαίους υπουργούς και στελέχη του κόμματος να κάνουν δηλώσεις περί οργανωμένου σχεδίου και ανάγκης για ενότητα. Η λέξη “αποστασία” μπορεί να μην ακούγεται από κανέναν επίσημα, όμως η δήλωση Πάγκαλου περί ημερών του '65 που ζούμε, βάζει στο τραπέζι κι αυτό το σενάριο. Η συγκεκριμένη λέξη είναι ιδιαίτερα “φορτισμένη” για το ΠΑΣΟΚ και δεν έχει επιλεγεί τυχαία η συγκεκριμένη στρατηγική. Θέλει δηλαδή να φέρει τους βουλευτές του κόμματος προ των ευθυνών τους ώστε να μην επιχειρήσουν ανατροπή του ιδίου και της κυβέρνησης.

Ολοι όσοι μιλούν μπαίνοντας στη Βουλή για την Κ.Ο. αναφέρονται στην ανάγκη για ενότητα, να σωθεί η χώρα, να κρατηθεί στα πόδια της κ.λπ. Είναι η συγκεκριμένη γραμμή Παπανδρέου που θα χρησιμοποιήσει και μέσα στην αίθουσα ανεβάζοντας, ωστόσο, τους τόνους. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο πρωθυπουργός θα επιχειρήσει με δραματικούς τόνους να εγκλωβίσει τους βουλευτές που σκέφτονται να παραιτηθούν. Θα τους πει ότι δε μπορεί κανείς να παίζει με την ενότητα του ΠΑΣΟΚ κι ότι η παράταξη δεν μπορεί να δεχθεί Εφιάλτες και αποστάτες.

Παράλληλα, κάποια από τα ιστορικά στελέχη, όπως ο... Νέστoρας, Απόστολος Κακλαμάνης, ενδεχομένως να μιλήσει κι αυτός για ενότητα και ίσως να αναστήσει και τον... Ανδρέα Παπανδρέου. Τερτίπια δηλαδή και επικοινωνιακά κόλπα που χρησιμοποίησε ο Γ. Παπανδρέου και το 2007 όταν πήρε τα... παντελόνια του Ευ. Βενιζέλου.

Η συνάντηση του πρωθυπουργού με τον υπουργό Αμυνας θα κρίνει και τις εξελίξεις. Αν καταφέρουν να τα βρουν και ο Γ. Παπανδρέου βγει αλώβητος από την Κ.Ο. τότε αργά το βράδυ θα ανακοινώσει ανασχηματισμό.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ανασχηματισμός θα είναι διαφορετικός απ' ότι είχε σχεδιαστεί. Δηλαδή μάλλον θα μπουν σε καίριες θέσεις κομματικά στελέχη, αυστηρά ώστε να μπορέσει έτσι να ελέγξει το κόμμα του ο κ. Παπανδρέου. Ισως σε κάποιες δευτερεύουσας σημασίας θέσεις να μπουν τεχνοκράτες και εξωκοινοβουλευτικοί.

Αν δεν τα σπάσει με τον κ. Βενιζέλο τότε ο τελευταίος θα φύγει από το Αμυνας και ίσως πάει σε καλύτερο υπουργείο, ίσως στο Οικονομικών, ίσως στο Εξωτερικών. Απαλλάσσεται των καθηκόντων του ο κ. Παπακωνσταντίνου ο οποίος κατά πάσα πιθανότατα θα πάει σε υπουργεία για να βρει την ησυχία του, όπως π.χ. στο Αμυνας. Δυνατά ακούγεται το όνομα της κ. Διαμαντοπούλου και του κ. Ρέππα ενώ ίσως ενοποιηθεί το Υγείας με το Κοινωνικών Ασφαλίσεων με τον κ. Λοβέρδο στη θέση αυτή.

Μεταξύ άλλων, ο κ. Παπανδρέου θα συναντηθεί, ή συναντήθηκε με  τους Χρήστο Παπουτσή, Άννα Διαμαντοπούλου, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, Κώστα Σκανδαλίδη κ.ά.



Δηλώσεις

Στόχος μας σε αυτές τις πολύ δύσκολες στιγμές είναι η σταθερότητα, υπογράμμισε σε δηλώσεις στο περιστύλιο της Βουλής ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου.

«Οι περιστάσεις απαιτούν από κάθε πολιτικό να κάνει το μεγάλο πολιτικό πρόβλημα προσωπικό του ζήτημα και όχι το προσωπικό του ζήτημα πολιτικό πρόβλημα», τόνισε ο υπουργός Υποδομών, Δημήτρης Ρέππας. «Ο τόπος έχει ανάγκη όχι από μεταρρυθμιστές αλλά από μεταρρυθμίσεις όχι από σωτήρες αλλά από σωτηρία», πρόσθεσε ο υπουργός Υποδομών.

Δεν έχω να σχολιάσω τίποτε από τα τεκταινόμενα, είμαι βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και έχω πλήρη συνείδηση της τιμής, της ευθύνης και της εντολής των πολιτών, δήλωσε ο Χρ. Παπουτσής, απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων.

«Ο λαός έχει επιλέξει τον Πρωθυπουργό», δήλωσε ο υφυπουργός Υποδομών, Γιάννης Μαγκριώτης, ερωτηθείς σχετικά με τις εξελίξεις στο εσωτερικό του κυβερνώνοντος κόμματος.

«Είχαμε επιτυχίες, κάναμε και λάθη», παραδέχθηκε ο κ. Μαγκριώτης και πρόσθεσε: «Η πατρίδα έχει εκλεγμένη κυβέρνηση και πρωθυπουργό.

Κανείς δεν έχει δικαίωμα να το ξεχνά και όσοι επιχειρούν να το παρακάμψουν διαπράττουν ύβρη απέναντι στη δημοκρατία και στους πολίτες». δήλωσε ο υπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης Μ. Χρυσοχοΐδης,

Σήμερα δεν εκλέγουμε αρχηγό του κόμματος. Έχουμε και αρχηγό και πρωθυπουργό. Χρειάζονται αποφασιστικά βήματα, δήλωσε ο αναπληρωτής υπουργός Αμυνας, Πάνος Μπεγλίτης προσερχόμενος στη Βουλή. Ο κ. Μπεγλίτης υπογράμμισε επίσης ότι όλα τα μέλη της ΚΟ συναισθάνονται το εθνικό τους καθήκον.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 16:55:08

    Η Κυβέρνηση συνωμοσιολογεί βυθισμένη στο παραλήρημα δίωξης.

  2. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 16/06/2011 16:59:49

    Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές και να το επαναλάβουμε. Γκέμπελς ήσουν νάνος μπροστά στους μαέστρους του ΦΑ.ΣΟ.Κ. Οι άνθρωποι είναι ανεπανάληπτοι στην προπαγάνδα. Αξίζουν πολλά Νομπελ. Όλο το σκηνικό που έχουν στήσει είναι μόνο και μόνο για να εγκλωβίσουν τους βουλευτές τους και να ψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο, όχι με το ένα χέρι αλλά και με τα 2 χέρια και με τα 2 πόδια και να κλαίνε από χαρά και περιφάνεια συγχρόνως. Είναι απίστευτοι.

    • man8os avatar
      man8os @ H pena tis orghs 16/06/2011 17:04:23

      Οταν φαν κανα πεπονι (πλησιαζει η εποχη) να σου πω εγω τι δακρυα χαρας θα νιωθουν

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/06/2011 17:00:41

    Ποιός συν-σχολιαστής έγραψε χθές ότι πάμε πίσω στα Ιουλιανά και στην αποστασία;
    Ο "Φίλος του Λαού ήταν". Bingo!
    Ελπίζω να έπιασε τοίχο με την όπισθεν το κάρο "Η Ελλάς".
    Αλλά καλού κακού, συντρόφια, προσοχή τα τρίκυκλα, όταν περνάτε απέναντι. Και τους τύπους με καρφίτσες.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Ο Θείος 16/06/2011 21:49:50

      Γριφοειδή σε ακούω, για καντα πιο λιανά...εν ανάγκη στείλε μου ΠΜ μέσω φξ

  4. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 16/06/2011 17:00:51

    Εντάξει ρε παιδιά, μίλησε ο Πάγκαλος και χέστηκε η φοράδα στ΄ αλώνι...

  5. STATHIS avatar
    STATHIS 16/06/2011 17:01:33

    Μήπως πέρασε απ’το μυαλό κάποιου εξ'υμών (?) ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ είναι ΣΙΚΕ (?) Και θα εμφανισθεί μια νέα “σωτήρια” ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ (με τον ανασχηματισμό) με τη στήριξη του ΟΛΟΥ ΠΑΣΟΚ στον ίδιο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ και μάλιστα θα παρουσιαστεί ως ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ …. ΑΛΛΑ και ως κοινωνική ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ (με το σκεπτικό της εκπροσώπισης του ΛΑΟΥ μέσω των κυβερνητικών ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ) στη ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΩΝ “ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΙΩΝ” ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ( ξεπούλημα – υποταγή – επιτροπεία κ.ο.κ.) ?????
    Λές να φταίει το σάπιο μου μυαλό ??


    *ex mea sententia.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ STATHIS 16/06/2011 17:03:45

      όχι...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/06/2011 17:06:17

    Ωχ, ακούω στο ράδιο "Βενιζέλος" και μου έρχεται η εικόνα του Λευτεράκη με το μουσάκι, να ξηγιέται με το σύντεκνο Γούναρη και το κοπέλι τον Τσαλδάρη!
    Θεέ μου, παραισθήσεις έχω ή το κάρο - μηχανή του χρόνου έπιασε 1930;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 16/06/2011 17:12:22

      Μια τέτοια συνεδρίαση της Βουλής ήταν, "Φιλελεύθερον φώς εναντίον Λαικού σκότους" (και τούμπαλιν), και μετά η περιβόητη μεσοπολεμική χρεωκοπία.
      Όχι, παραίσθηση είναι: Το 1931 γραμματέας του ΚΚΕ ήταν ο Ανδρόνικος Χαϊτάς και μετά το 1931 ο Νίκος Ζαχαριάδης.
      Εδώ βλέπω Αλέκα Παπαρρήγα, Αλέξη Τσίπρα...
      Νέα πρόσωπα.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 16/06/2011 17:16:13

      Η συνάρτηση βαίνει φθίνουσα από το 22 και εντεύθεν. Τώρα, λόγω της συσσωρευμένης αρνητικής ενέργειας, το ελατήριο εκτινάσσεται προς τα πίσω με οριακό σημείο το Σαγγάριο.
      Ελευθερία ή ευημερία? Ιδού η απορία. Και τα δύο κοστίζουν. Η αλήθεια είναι σαν τον ήλιο. Ζωοδότης αλλά και εκτυφλωτικός!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 17:32:27

        Γουστάρω ελεύθερη και πλούσια ζωή!

      • kiki avatar
        kiki @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 17:41:55

        Ιωαννη,
        μην ξεχναμε και το 1917 , " φιλιες δυναμεις" μας αποκλεισαν , στρατο κατοχης δεν τον λεγανε?
        και σημερα το ιδιο δεν λεμε, παλι χρεωκοπημενοι, αλλα ο ζωοδοτης ηλιος ειναι και εκτυφλωτικος.

  7. drider avatar
    drider 16/06/2011 17:06:44

    Χα, χα. Άκου να πάει ο Βενιζέλος σε καλύτερη θέση όπως το υπουργείο Οικονομικών! Τελικά το αντινιούς έχει πολύ χιούμορ τελικά!

  8. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 16/06/2011 17:13:08

    Δεν το βάζει με τίποτα κάτω πως βρίσκουν κάθε φορά τη φόρμουλα και μαντρώνουν τα πρόβατα δεν μπορώ να καταλάβω, άλλος στη θέση του θα είχε προ πολλού παραιτηθεί...αυτός μου θυμίζει ταινία Hollywood όπου ο πρωταγωνιστής δεν πεθαίνει με τίποτα...

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Περιπτερας 16/06/2011 17:33:23

      Γιατί το λές έτσι ? ... είχες αμφιβολία για τ'ότι ΕΙΝΑΙ "ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ" που το χειρίζεται ο "σχεδιαστής" - σεναριογράφος - κειμενογράφος ???


      *ex mea sententia.

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 16/06/2011 17:29:46

    Αυτος εχασε και το ξερει...Μονο στον συνηθη Ελληνικο Εγωισμο (ενιοτε ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΤΑΤΟ), μπορει κανεις να "διαβασει" ψηγματα της ανεδαφικης συμπεριφορας του...Το ζητημα ομως δεν ειναι αυτος.Ειναι η ΕΛΛΑΔΑ και η συνεχεια της.Που στην συνεχεια της ο ιδιος και τα παιδια του θα απουσιαζουν.Που και για αυτα ολοι αυτοι οι καρεκλοκενταυροι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΑΓΟΙ αγωνιουν...Αν δηλαδη θα εξακολουθουν--δικην "χαρισματικου" κληρονομικου δικαιωματος--να πινουν το αιμα ολων ημων των πληβειων που ποδηγετουν ΜΕ ΠΛΗΘΩΡΑΨΕΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΥΠΟΣΧΕΣΕΩΝ κοντα δυο αιωνες..Οι ΠΑΤΡΙΚΙΟΙ του Ελλαδισταν!!Περι αυτου Ο ΛΟΓΟΣ.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/06/2011 17:32:17

    Έχουν δίκαιο ....το ΠΑΣΟΚ συνωμοτεί για να ρίξει το ΠΑΣΟΚ και έχουν πάθει ΣΟΚ.
    Να φανταστείτε ότι ο αποστάτης Γιώργος πήγε να παραιτηθεί και να ρίξει την κυβέρνηση αλλά την τελευταία στιγμή την έσωσε την κυβέρνηση και την ανασχημάτισε ο Παπανδρέου ως Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ.

    Τι πίνουν και δεν μας δίνουν;

    Και καλά εμάς θα μας "σώσουν" ...μέχρι να γίνουν εκλογές και να ψάχνουν σωτηρία.

    Από τον εαυτό του πως μπορεί κάποιος να σωθεί;

  11. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 16/06/2011 17:33:36

    Να πως κυβερνιέται εύκολα μια χώρα απο τους ίδιους , να πως η μεταρρύθμιση μένει πάλι στη σφαίρα του ονείρου...

    "Γνωρίζουμε καλά το τραγούδι της ιστορίας , επαναλαμβάνεται με όλους τους κανόνες. Όταν η τάξη που είναι στην εξουσία νιώθει ότι το έδαφος αρχιζει να τρέμει κάτω από τα πόδια της, εμφανίζεται την ενδέκατη ώρα ένας "υπουργος των μεταρρυθμίσεων"
    Rosa Luxemburg

    ..ειπώθηκε μια φόρα και θα συναντήθει χιλίαδες ακόμα!

  12. geopan avatar
    geopan 16/06/2011 17:35:40

    το τσίρκο είναι στην πόλη μας..αλλά δυστυχώς εκλογές στις 6/10/2013..

  13. Enzo avatar
    Enzo 16/06/2011 17:36:45

    βαλανε τα παπαγαλακια να κανουνε δηλωσεις στηριξης.
    ριξτε τον μωρε! τι τον κοιτατε? αυτος ειναι το προβλημα της Ελλαδος!

  14. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 16/06/2011 17:46:29

    Τὸ ΠΑΣΟΚ κάμνει ἁπλῶς αὐτὸ ποὺ ξέρει νὰ κάνει καλύτερα: ἐπιβολὴ κομματικῆς (οἰκογενειοκρατικῆς) πειθαρχίας διὰ τῆς ἐπικλήσεως τοῦ φαντάσματος τῆς ἀποστασίας.

  15. anonymos avatar
    anonymos 16/06/2011 17:52:53

    Τι βενιζελικοί τι παπανδρεικοί αντε να τελείωνουμε με αυτό το κόμμα όλοι στους δρόμους να επιβάλουμε εκλογές τώρα.

  16. Γιάννης Ρειχιώτης avatar
    Γιάννης Ρειχιώτης 16/06/2011 18:00:47

    ότι και να κάνουν ότι και να πούν για ένα είμαι σίγουρος. Ο κόσμος ΣΙΧΑΘΗΚΕ κυριολεκτικά το πασοκ. Ακόμα και οι δικοί τους πατριώτες ψηφοφόροι (θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν. Η συμμορία των παπανδρέου τελειώνει σ ύ ν τ ο μ α. Σε λίγο η λέξη παπανδρέου θα είναι έκφραση απαξίωσης....

  17. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 16/06/2011 18:06:58

    Τελικά έχουν ή δεν έχουν αρχηγό εκεί στο πασοκ ?!
    Μην μας μείνει η απορία..
    Και αν έχουν γιατί τόσος πανικός να μας πείσουν..
    Πόσο πιο τραγικοί μπορεί να είναι που όσο πάνε να το ξεκαθαρίσουν χειρότερα τα κάνουνε,παρακολουθούμε σκηνές απείρου κάλλους!

  18. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/06/2011 18:09:06

    Ο Γιωργος ειναι πονηρος και αυτα που λεει μη τα τρως.Ο χθεσινος ελιγμος του, θυμισε αυτον που ειχε κανει το 2007,οταν το βραδυ της ηττας των εκλογων ειχε κανει τους παντες να πιστεψουν οτι φευγει,για να κατεβει τελικα υποψηφιος λιγες μερες μετα.Ο Γαπ ειναι τελικα σε ενα πραγμα καλος.Ξερει να αγοραζει χρονο.

  19. Eurocrat avatar
    Eurocrat 16/06/2011 18:18:52

    Μερικοί μάγοι περπατούν στο νερό, Chuck Norris can swim through land. Ο Παπανδρέου μπορεί να κυβερνήσει την Ελλάδα από αέρος (μαζί με το Βενιζέλο και τον Πάγκαλο - αυτοί από σαλάμι αέρος).

    • Eurocrat avatar
      Eurocrat @ Eurocrat 16/06/2011 18:20:44

      Από αέρος - βλέπε ελικόπτερο, που έδειχναν χτες οι διαδηλωτές και φώναζαν ρυθμικά "νατος νατος ο πρωθυπουργός"

  20. pizza avatar
    pizza 16/06/2011 18:36:43

    Τελευταιες ανασες του ΓΑΠ. Με τι πυγμη θα κυβερνησει?

  21. STATHIS avatar
    STATHIS 16/06/2011 18:45:13

    Πρίν από λίγο έλαβα τα κάτωθι μηνύματα :

    1ο': ΤΟ'ΒΛΕΠΕΣ ......... ΤΟ'ΠΕΞΕΣ ????(χωρίς υπογραφή).

    2ο': ΔΕ ΣΕ ΠΑΙΖΩ .............. ΕΙΣΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΑΡΗΣ .!! (Υπογρ.: ξέρεις ποιός).


    ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ..... ΔΕ ΚΟΙΝΟΠΟΙΟΎΝΤΑΙ .!


    *ex mea sententia.

  22. Posidonas avatar
    Posidonas 16/06/2011 18:45:48

    Factorx: γράφτο καλύτερα αδελφέ, είναι κρίμα να πάνε χαμένα

  23. babayaro avatar
    babayaro 16/06/2011 20:49:24

    Και εγω βλεπω ρελανς του Γαπ στο Σαμαρα για το μεταναστευτικο..
    Αποσυρση του νομοσχεδιου εσυ,τον Παπακ στο Αμυνης εγω....
    Ποναει το μυαλο μου σου λεω!! Οι ανθρωποι ειναι αδιστακτοι και δουλευουν με σχεδιο.Μετα την οικονομια,σειρα εχει η Αμυνα.