#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2011 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην αντεπίθεση περνάει η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ



Στην αντεπίθεση περνάει η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ μετά το επικοινωνιακό γκολ που έφαγε από την κυβέρνηση για τις επιδοτήσεις. Στη συνέντευξη που θα δώσουν σε λίγο θα επιχειρήσουν να σκοράρουν και ν' αλλάξουν το (μέχρι στιγμής)  1-0.  Οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ έχουν πολλούς άσους στο μανίκι και θ' αρχίσουν να τους βγάζουν έναν έναν.  Γνωρίζουν πολλά για τη "διαπλοκή" στο χώρο της ενέργειας, και έχουν ράμματα για τις γούνες πολλών. Οι πληροφορίες λένε ότι θα αρχίσουν από τα μικρά ψάρια (όχι και τόσο μικρά) και όσο το παιχνίδι θα χοντραίνει, τόσο θα προβαίνουν σε αποκαλύψεις. Ήδη σε λίγες ώρες αναμένεται να σκάσουν ένα δυο πυροτεχνήματα για αρχή, που θα φέρουν σε δύσκολη θέση την κυβέρνηση.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/04/2011 08:55:30

    Άντε, να τελειώνουμε, γιατί παρατράβηξε το αστείο με τον κοινωνικό αυτοματισμό που προσπαθεί κάθε φορά με βρώμικο τρόπο να υποκινήσει η κυβέρνηση...

    Είμαστε όλοι φορτηγατζήδες!
    Είμαστε όλοι φαρμακοποιοί!
    Είμαστε όλοι υπάλληλοι της ΔΕΗ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Αυριανιστής 28/04/2011 11:33:29

      Φορτηγατζήδες και φαρμακοποιοί είμαστε, αλλά της ΔΕΗ δυστυχώς δεν είμαστε, με εφ'άπαξ κατοστάρικα, συντάξεις τριχίλιαρα, τζάμπα ρεύμα κλπ κλπ κλπ...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ TopGunZ 28/04/2011 12:14:07

        Ας μην κάνουμε διάκριση. Κοινωνικό αυτοματισμό, μόνο η κυβέρνηση και τα δημοσιογραφικά παπαγαλάκια της θέλουν.

        • Φούλης avatar
          Φούλης @ Αυριανιστής 28/04/2011 14:27:40

          Χεχεχε πλάκα θα έχει ο των 600 ευρώ να υποστηρίζει τους εργατοπατέρες με τους μισθούς των τετραχίλιαρων.

  2. Orestios avatar
    Orestios 28/04/2011 09:04:04

    Δεν λυπάμαι ούτε την Κυβέρνηση, ούτε τους πράσινους συνδικαλιστές.
    Είναι άξιοι της μοίρας τους. Οι μεν γιατί είπαν ψέματα και οι δε γιατί αρέσκονται στα ψέματα.
    Τώρα ας φάνε τις σάρκες τους όλοι όσοι ήθελαν τον Σοσιαλισμό.

  3. Μαριος avatar
    Μαριος 28/04/2011 09:08:02

    1 χρόνο σχεδόν από την "απελευθέρωση" των μεταφορών, άδεια για βυτιοφόρο δεν μπορείς να πάρεις γιατί ο υπουργός δεν έχει βγάλει τη σχετική απόφαση....
    Ακόμα νομίζουν ότι μπορούν να κοροιδεύουν τους φράγκους!!!
    Οσο για τα κλειστά επαγγέλματα τί να πούμε....

  4. ataktos avatar
    ataktos 28/04/2011 09:14:18

    είμαστε όλοι ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ

    • noldor avatar
      noldor @ ataktos 28/04/2011 12:28:45

      Είμαστε όλοι ΔΕΗ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ noldor 28/04/2011 15:07:29

        εγώ είμαι με την ΔΕΗ, και το τελευταίο πράγμα που είναι μεταξύ ΔΕΗ και διαλυσης ΔΕΗ είναι η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ.

  5. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/04/2011 09:23:40

    Το πασοκ δημιούργησε το χάος και τώρα προσπαθεί να το ελέγξει.
    Δυστυχώς η σύγκρουση είναι μονόδρομος καθώς η ΔΕΗ,μαζί με τα νερά, τα λιμάνια και τα αεροδρόμια ,είναι τα μόνα που αξίζουν για να αγοράσει κανείς στην Ελλάδα.
    Απλά επειδή αυτό είναι το επίπεδο των πολιτικών μας αλλά και των κομματικών παιδιών τους ,των συνδικα-ληστών,θα δούμε πολύ ξεκατίνιασμα.

  6. lampropoulos avatar
    lampropoulos 28/04/2011 09:24:55

    Αφηστε τα αστεια και ας μας πει καποιος το ποσοστο της Δακε στην ΓΕΝΟΠ να γελασει λιγο το χειλακι μας.....

  7. Παναγος avatar
    Παναγος 28/04/2011 09:30:23

    Οσο πολεμανε τη συμμορια πασοκ τους υποστηριζουμε .
    Να φαγωθουνε ,να εξοντωθουνε μεταξυ τους.

    Να ριξουμε και λιγο "λαδακι" ακομα καλλιτερα .
    Ασχετα αν βγαζω σπυρακια οταν βλεπω το .."συνδικαλιστη"...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Παναγος 28/04/2011 11:35:07

      Αυτό ναι, να σκοτωθούν μεταξύ τους, όχι και να βγάλουμε ήρωες τα αδηφάγα υπανθρωποειδή της ΓΕΝΟΠ.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ TopGunZ 28/04/2011 13:18:34

        TopGunZ,
        Συμφωνώ απολυτως με αυτό και το παραπάνω σου σχόλιο...
        Δεν είμαστε μαζί με τους φαύλους...είμαστε απέναντι...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 28/04/2011 14:27:18

          Κάθε κοινωνικός αυτοματιστής με την πίκρα του. Δημόσιοι (υπάλληλοι) να μην είναι, κι ας είναι ό,τι θέλουν...

  8. zap-zap avatar
    zap-zap 28/04/2011 09:40:14

    συμφωνώ απόλυτα με τον αυριανιστή.

  9. Βασίλης avatar
    Βασίλης 28/04/2011 09:41:23

    Έχουμε το φθηνότερο ρεύμα της Ευρώπης, έχουμε μία επικερδής αναπτυξιακή επιχείρηση από την οποία ζούνε πολλοί εργαζόμενοι και έχουμε και καλή εξυπηρέτηση του πολίτη.

    Να την ιδιωτικοποιήσουμε την ΔΕΗ για πιο λόγο;
    ΑΝ ιδιωτικοποιηθεί, ας πούμε 100%:

    1) ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΡΕΥΜΑ (ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΠΑΕΙ)

    2) ΔΕΝ ΘΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ (Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΗΣΕΙ ΚΕΡΔΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ)

    3) ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΝ ΑΤΟΜΑ (Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ)

    ΑΡΑ ΠΙΟ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ; ΤΑ 30 ΤΑΛΑΝΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΕΦΑΠΑΞ ΜΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ;

    Ας σταματήσουμε να υποθηκεύουμε το μελλον της Ελλάδος.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Βασίλης 28/04/2011 14:45:15

      Δώσε βάση

      http://www.youtube.com/watch?v=sqLyjFHm7PM&feature=player_embedded

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 09:43:56

    Καλημερα
    αν δεν μιλησει ο Ακης θα μιλησει ο Φωτοπουλος... χαχαχααααα
    μπρος γκρεμος και πισω μιζα.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 11:09:46

      κάποιος πρέπει ...να φάει την φόλα

    • chrisss avatar
      chrisss @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 16:16:56

      Εύστοχο!

  11. koinos_nous avatar
    koinos_nous 28/04/2011 09:59:49

    "Γνωρίζουν πολλά για τη “διαπλοκή” στο χώρο της ενέργειας, και έχουν ράμματα για τις γούνες πολλών"
    Δηλαδη ενω γνωριζαν εκαναν το κουνελι!
    Μαλιστα.
    Ωραια πραγματα.
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ. (κατα το ειμαστε ολοι υπάλληλοι της ΔΕΗ!).
    Ταχα μου τωρα ενδιαφερονται για τον Ελληνα καταναλωτη ?
    Στις αυξησεις των τιμολογιων δεν "ακουγαν" σαν τον Σουφλια?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ koinos_nous 28/04/2011 11:36:26

      Ακριβώς, τώρα που θίγονται θα τα βγάλουν στη φόρα, τόσα χρόνια δλδ απλά μπουκώνανε τις στοματάρες τους και μόκο!

  12. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 28/04/2011 11:24:13

    Ναι με τον εναερήτη ή μάλλον αεριτζή Φωτόπουλο.
    Γερά Φωτόπουλε γερά με τσαμπουκά, να μη σου φάνε τα λεφτά.

  13. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 28/04/2011 11:42:29

    Ηθικόν Δίδαγμα : Αγοράστε καμιά λάμπα λαδιού και κανά φακό γιατί μας βλέπω να περνάμε νύχτες ρομαντικές υπό το φώς των άστρων.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ H pena tis orghs 28/04/2011 15:28:07

      Θα σου μαθω να φτιαχνεις φυτιλι για το καντηλι
      Φυτιλι καντηλι, μια χαρα ρημα
      Ριξε λαδι στο καντηλι πριν λησμονηθω
      και αναψε μου το φυτιλι για να ζεσταθω.
      http://www.youtube.com/watch?v=DChn9lQKwCY&feature=related

  14. Νικος avatar
    Νικος 28/04/2011 11:51:25

    ΣΗΜΕΙΩΝΩ

    «Η δημιουργία της ΟΚΔΕ που αποφάσισαν, ΠΑΣΚΕ - ΔΑΚΕ - ΣΑΔ, σε προηγούμενα Συνέδρια και η χρηματοδότησή της από τη ΣΣΕ με σημαντικά ποσά,........."

    «Με απόφαση του ΔΣ της ΓΕΝΟΠ μέσω των ΣΣΕ δίδονται χρήματα στον ΟΚΔΕ που είναι μέρος της ΣΣΕ και ανήκουν στους εργαζόμενους"

  15. juliet avatar
    juliet 28/04/2011 12:29:13

    Εμείς είμαστε με τους αδικημένους ,ακούμε, γιατί άλλο να υποθέτεις και αλλό να τ΄ακούς απο τους ίδιους ,τα συντρόφια ανταλλάσουν απόψεις ποιός ήξερε τά πιο πολλά.Να δούμε τελικά ποιός ήτανε ο πιό καλός ο μαθητής......
    Φωτόπουλε,άντε και βουλευτής .....η παράδοση το απαιτεί.

  16. kouklos avatar
    kouklos 28/04/2011 14:00:07

    Ποτέ δεν ήμουν, δεν είμαι και δεν θα είμαι ΠΑΣΟΚ που πάει να πεί τεμπελχανάς μέχρι βλακείας όμως σ΄αυτή τη φάση είμαι και υπάλληλος της ΔΕΗ είμαι και φωτόπουλος και μακάρι μέσα από την ΔΕΗ να βγεί ένας Παπαδόπουλος ή έστω ένας Λεχ Βαλέσα να στείλει όλους τους πολιτικούς στο Διαο@@. Ακόμα και τώρα λεηλατούν, τώρα δεν τους βολεύουν οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ που μέχρι χθες τάιζαν. Τους τάιζαν για να τους έχουν στο χέρι για να μπορούν τώρα να τους εκβιάζουν όταν τους τα έδιναν τι έπρεπε να πουν δεν τα θέλουμε; Έτσι γινόταν και με τους πολιτικούς από τις διάφορες αγορές τους τα έδιναν τα έπαιρναν και τώρα κάνουν τα χατίρια των αγορών. Μακάρι οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ να μήν υποκύψουν και να μή κάνουν τώρα τα χατίρια αυτών που τους τα έδιναν, μακάρι να μην γίνουν σαν τους πολιτικούς. Πρέπει να έχουν την στήριξη όλων και να μήν ακούμε δημοσιογράφους που κονόμησαν και ακόμα κονομούν με πολιτικά παιχνίδια τύπου Ζουγκλέρ

  17. Φούλης avatar
    Φούλης 28/04/2011 14:30:27

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό. Αριστερή πρωτοβουλία για ξεκάρφωμα, Φωτόπουλος που θα του υποσχθούν βουλευτιλίκι και ΔΕΗ στον Μπόμπολά. Και εδώ θα φωνάζετε είμαστε όλοι ΔΕΗτζήδες. Κορόιδα!

  18. Γιωργος avatar
    Γιωργος 28/04/2011 16:05:06

    Το μονο που μας σωζει ειναι μια κυβερνηση πολεμικη που να μην χαμπαριαζει για τιποτα.

  19. TRG-S25 avatar
    TRG-S25 28/04/2011 17:01:22

    Κύριε Φωτόπουλε και σια ενας ΒΟΥΡΛΟΥΜΗΣ σας χρειάζεται.

  20. giannis avatar
    giannis 28/04/2011 19:17:50

    Το όφελος της κοινωνίας φίλτατε Βασίλη από την ιδιωτικοποίηση είναι, μήπως
    με αρχή τους ΔΕΗτζήδες ξεβρωμίσουμε κάποτε από το απύθμενο θράσος και την
    βρώμα των συνδικαλιστών.

  21. zame avatar
    zame 28/04/2011 22:32:10

    με την εξέλιξη των πραγμάτων στην πραγματική αγορά..που καθημερινά διαμορφώνεται ..
    βλέπω αυτός ο κοινωνικός αυτοματισμός..να μην αφήνει πέτρα για πετρα στο χώμα...
    ΜΟΝΕΣ τους οι πέτρες θα σηκωθούνε για να μας βαράνε...

    η ιδιωτικοποίηση των ΔΕΚΟ και των ΠΟΡΩΝ της χώρας & κάθε χωρας
    εκτός από το οικονομικό όφελος που επιδιώκει ο καθε ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ...
    αναδεικνύει & το μέγεθος της ανεπάρκειας του Κρατικού Μηχανισμού ,
    το βάθος της εξάρτησης απο την διεφθαρμένη διαπλοκή..
    που κατ ουσιαν είναι κατακυριευμένες όλες αυτές οι ΔΕΚΟ..
    ελέω ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ..εξάλλου ειναι γνωστά & χιλιοειπωμένα-επικοινωνιακά- ..κατά καιρούς.

    Όταν το Κράτος ΔΕΝ θα πάψει να ιδιωτικοποιεί τα κέρδη και να κοινωνικοποιεί την χασούρα...
    τι να περιμένουμε μετά..
    Τον Ιδιώτη να ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΕΙ τα ΚΕΡΔΗ της επένδυσης ?
    ..και να Ιδιωτικοποιεί την χασουρα..?

    και αυτοί οι αθεόφοβοι της ΓΕΝΟΠ τι ανόητες δικαιολογίες προβάλουν ως επιχειρήματα...
    και τι ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΕΣ & ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ "ΔΑΠΑΝΕΣ" και "ΑΜΟΙΒΕΣ"
    & έχουν την απαίτηση να αποδεχτεί ο κόσμος που για άλλη μια φορά "ΜΕΝΕΙ" εμβρόντητος και ζαλισμένος..
    απο το κραυγαλέο & άθλιο ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ που γινότανε & εξακολουθεί να γίνεται ..

    Προχτες ηθελα να ταξιδεψω με την ΤΡΕΝΟΣΕ (κλειστα τα Τεμπη) και ζητησα απο την υπαλληλο να μου δωσει τα δρομολογια γραμμενα γιατι (ειτανε πολλα)
    και η ΖΑΜΑΝΦΟΥΤΙΣΤΗΚΗ απαντηση της ητανε ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΑΚΙΑ..& οταν τολμησα να επιμεινω..με αφόπλισε λέγοντας να ΚΑΝΩ τα ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΤΟΝ ΟΣΕ...(πειτε μου σε ποια ιδιωτικη επιχειρηση θα μπορουσε να εχει τετοια αντιμετωπηση ο πελατης) ?
    ..γιαυτο επιμένω & θα επιμενω ότι ειναι για διωξημο αν οχι ολο...ενα μεγαλο μερος ... του ΔΗΜΟΣΙΟΥ γιατι ειναι πολυ ΒΑΘΙΑ "ΜΟΛΙΣΜΕΝΟ"
    και να επαναστελεχωθουνε & επαναπροσληφθούν με ιδιωτικονομικα ορθολογικά και ευνόητα κριτήρια...και όχι αυτό το ΠΡΑΓΜΑ που ζούμε...
    και ακρη δεν θα βγαλουμε...με τις ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ που εδραιωθήκανε ..και δεν τολμα κανείς να ΘΙΞΕΙ...τα ΣΤΡΕΒΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ

  22. antonis avatar
    antonis 28/04/2011 23:46:27

    ναι τωρα θυμηθικαν το συνδικαλισμο στη δεη ,τωρα ειναι τεμπελιδεσ και αργοσχολη τωρα που ετοιμαζωνται για το μεγαλο φαγοποτη οι καρχαριεσ τωρα τουσ την μπαινουν οι συνδικαλιστεσ!συνδικαλισμοσ κυριοι υπηρχε υπαρχοι και θα υπαρχει!οσο γηια τισ αποψεισ καποιον δεν μπορω να καταλαβω σε τη διαφονουν με το δ.ν.τ! τελοσ ασ τα πουλησουν ολα και τα υδροηλεκτρικα τησ δεη που θελουν να κανουν το νερο χρημαρτιστιριακο προιν και να ελεγχουν ολοκληρουσ πλυθησμουσ ασ τα πουλησουν ολα εχω βαρεθη με τετοιου ειδουσ διαφωνιεσ ασ τα πουλησουμε να υσηχασουμε!

  23. antonis avatar
    antonis 28/04/2011 23:48:45

    ζητω το περιφανο δ.ν.τ!!!!!!!ζητω η τροικα!!!

  24. fwteinh avatar
    fwteinh 29/04/2011 01:41:36

    "..Οι ιδιωτικοποιήσεις ήταν πραγματικά σαρωτικές. Χάρις σ’ αυτές οι τιμές του ηλεκτρικού ρεύματος, της βενζίνης, του τηλεφώνου, του νερού διαμορφώνονται εντελώς ελεύθερα στην αγορά, ανάλογα με την ημερήσια προσφορά και ζήτηση. Έτσι κάθε μέρα που ξυπνά ο εργαζόμενος αυτής της χώρας (Αργεντινή), δεν γνωρίζει ποια τιμή τελικά θα διαμορφωθεί για το ηλεκτρικό, το νερό, το τηλέφωνο, τα καύσιμα, κοκ."
    dimitriskazakis.blogspot.com

    ελπίζω να μην ζω για να το δω αυτό εδώ

  25. zame avatar
    zame 29/04/2011 11:26:54

    έχω μια σοβαρή απορία και όποιος έχει μια εκλογικευμένη απάντηση ..ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
    ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΗΣ ΤΖΑΜΑΡΙΑΣ" (οπως εύστοχα κωδικοποιείται) από τον ΚΚ.
    ποιος θα ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΘΙΞΕΙ ΕΣΤΩ ΣΤΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ...αυτά τα γνωστά συμφέροντα..και ειδικά στους ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ & ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ μας...ΠΟΙΟΣ & ΠΩΣ ..? που ΟΧΙ μόνον τρελό θα τον βγάζανε αλλά κινδύνευε και η ζωή του..ποικιλοτρόπως..η δεν είναι έτσι..κ. @αντονις.. που λες παραπάνω πως τώρα τους θυμηθήκαμε ..ΠΑΝΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΑΝΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ "ΒΡΟΝΤΕΡΟ"(μονον για την τσέπη τους) ΠΑΡΟΝ.

  26. antonis avatar
    antonis 29/04/2011 14:44:40

    οποιοσ θελέι να παει ζησει σε μια χωρα χωρισ συνδικαλιστεσ! οπωσ μερικα καθεστωτα και μετα να μου μηλισουν για συνδικαλισμο