#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2010 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην αναμπουμπούλα ο πιο χαρούμενος είναι ο λύκος…



Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για κάθαρση της πολιτικής ζωής του τόπου, ειδικά δικαστήρια για πολιτικούς των τελευταίων 20 ετών που κατέστρεψαν την οικονομία, για φυλακές που θα ανοίξουν για υπουργούς κι όχι μόνο. Χαρακτηριστικό το δημοσίευμα της σημερινής Real News που έχει ρεπορτάζ για εξεταστικές επιτροπές κατά υπουργών οικονομικών κι όχι μόνο και για φυλακίσεις υπευθύνων.

Πολύ ωραία όλα αυτά όπως και πολύ ωραία η συνεχής επίκληση δημοσιογράφων και πολιτικών στο αίσθημα δικαιοσύνης και στην οργή που νιώθει ο λαός. «Φέρτε πίσω τα κλεμμένα, να καεί η Βουλή, στη φυλακή τα λαμόγια οι πολιτικοί» και άλλα πολλά συνθήματα ακούγονται τελευταία, τα περισσότερα δε με πολύ επιτακτικό τρόπο.

Πράγματι ο λαός πρέπει να δει να πληρώνουν και κάποιοι για την κατάντια της χώρας έτσι ώστε να πουν ότι οι θυσίες που κάνουν δεν πάνε χαμένες. Πολλοί δε, πιστεύουν ότι με ορισμένα ειδικά δικαστήρια και κάποιους πολιτικούς στο σκαμνί θα ξεθυμάνει η λαϊκή οργή. Ίσως και να έχουν δίκιο…

Όμως, αυτό ακριβώς είναι που φαίνεται να θέλει να εκμεταλλευτεί η κυβέρνηση αφενός και η καθεστηκυία τάξη αφετέρου ώστε να εδραιωθούν στην εξουσία.

Η λογική είναι απλή: Δώσε στον κόσμο θήραμα, δώσε στο λαό θέαμα και θα ξεχάσει τον πόνο του. Κάτι σαν Κολοσσαίο δηλαδή όπου καμιά δεκαριά πολιτικοί των προηγούμενων ετών θα μονομαχούν για το ποιος θα πάει φυλακή και ο λαός θα ζητωκραυγάζει στις κερκίδες.

Έτσι, όμως, ο… Καίσαρας, δηλαδή η κυβέρνηση θα περνά ωραία, θα επιβάλει μέτρα – φωτιά, θα κυβερνά με μαστίγιο αλλά χωρίς καρότο και ο κόσμος θα ξεχνιέται με τις δίκες των πολιτικών.

ΟΚ, να τους κρεμάσουμε στο Σύνταγμα, Παπαντωνίου, Χριστοδουλάκηδες, Αλογοσκούφηδες, Σημίτηδες, Καραμανλήδες κ.λπ. Μήπως αυτό θα μας βγάλει από το ΔΝΤ; Μήπως θα ξαναπάρουμε πίσω τους μισθούς και τις συντάξεις που μας κόβουν ή θα δούμε ξανά μια ελπίδα στον ορίζοντα;

Το κόλπο με τις επιχειρήσεις «καθαρά χέρια» το χρησιμοποίησαν και στην Ιταλία ώστε να βρει ελεύθερο πεδίο ο Μπερλουσκόνι και η παρέα του. «Έφαγε» ο κόσμος την κάθαρση της πολιτικής ζωής και από τότε ρίχνει την ψήφο του σε λαμόγια.

Στην Ελλάδα, η συζήτηση περί ευθυνών πολιτικών βολεύει τα μέγιστα την κυβέρνηση και όσους θέλουν να κάτσει ο κόσμος ήσυχα. Αυτό πρέπει να το προσέξουμε όλοι όταν θα γίνεται χαμός στη Βουλή από βροχή καταγγελιών, καταθέσεις, ύβρεις, συγκρούσεις κομμάτων κ.λπ.

Στην αναμπουμπούλα ο πιο χαρούμενος είναι ο λύκος…

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Giorgos avatar
    Giorgos 09/05/2010 09:41:29

    ΣΥΜΦΟΝΩ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕ .ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ ΜΕ 3-4 ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ
    ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΝΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΚΑΘΗΛΩΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ TV

  2. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 09/05/2010 09:48:23

    Και αυτοί θα συνεχίσουν το "θεάρεστο έργο" που ασκούν όλα αυτά τα χρόνια στην καημένη την Ελλάδα! Φυσικά και αυτός είναι ο στόχος τους! Η δική τους επιβίωση σε μια πατρίδα ρημαγμένη, σε έναν λαό που κάποτε ήταν υπερήφανος, ελεύθερος και τον καταντάνε υπόδουλο στο παγκόσμιο σύστημα! Τα ΘΗΡΙΑ!!!

  3. JIM avatar
    JIM 09/05/2010 10:02:28

    Διαφωνώ, Αν σπάσει η ομερτά για τους μεγάλους ο ένας θα έχει προηγούμενα με τον άλλον για να τον καρφώσει και να τον στείλει στην φυλακή. Πήγε να αρχίσει με τον Ανδρέα Παπανδρέου και το θάψανε γιατί κατάλαβαν τι θα παθουν. Και στο κάτω κάτω η δικαιοσύνη πρέπει να ισχύει και για τα λαμόγια τους πολιτικούς.

  4. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 09/05/2010 10:10:36

    Ο.Κ.να μπούνε μερικοί στη φυλακή.Αλλά μόνον αυτό;;;Προτείνω άμεση δήμευση των περιουσιών των ενόχων κι άν τ'άχουν σπαταλήσει,υπάρχουν και οι αγροτικές φυλακές στην Τύρινθα.Ομως:Ποιοί θ'άναι οι αδέκαστοι δικαστές;Ποιός θα τους ορίσει;Ο υπουργός δικαιοσύνης μήπως;;; Θα μπούνε στην ψειρού αυτοί που φάγανε τα πολλά,ή όπως παγίως συμβαίνει οι κλεφτοκοτάδες;Γιά το υπερσκάνδαλο του χρηματιστηρίου,θα γίνει αναψηλάφιση της δίκης; Γιά ΤΟΡΜ1; Γιά το C4I ? Γιά τη Βίλλα της Εκάλης(το κωλόσπιτο κατά τον αείμνηστο Γιαννόπουλο,ντέ);Γιά τους δανειστές στο χτίσιμο της βίλλας; Γιά πολεοδομικές παραβάσεις σε πατρογονικά προαστειακά οικόπεδα; Γιά το Βατοπέδι,από της ΕΝΑΡΞΕΩΣ του θέματος; Γιά τη χλίδα των γάμων στο Παρισινό Four Seasons;;;Γιά τα δομημένα ΑΠΟ ΠΑΛΗΑ,ομόλογα;;;Γιά το τριακονταετές ομόλογο που ΣΚΑΕΙ οσονούπω; Γιά κάτι περίεργα τσουρνέματα συζυγικών τραπεζικών θυρίδων ;;; Γιά ΑΘΕΜΙΤΕΣ (αλλά καλά κρυμένες)αγορές αχανών δασικών εκτάσεων ΕΝΤΟΣ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟΥ;;;;;;;;;;;;;
    Σωστά και δίκαια όλ'αυτά συντρόφια,αλλά αφορούν μόνον λεφτά.Δεν νομίζετε πως κάποιοι πρέπει να σταλούν ΠΡΩΤΟΙ-ΠΡΩΤΟΙ στον εισαγγελέα,γιά θέματα ηθικής τάξης; Οπως, ψευδείς υποσχέσεις και παραπλάνηση του λαού; Γιά υποθήκευση της χώρας στο ΔΝΤ;;;;;Γιά εσχάτη προδοσία;;;;;;;;;

  5. lotofagos avatar
    lotofagos 09/05/2010 10:30:12

    οι καταθεσεις στην Ελλαδα εινα καπου 380 δις, δηλαδη 150% του χρεους (μαζυ με το νεο χρεος ΔΝΤ-ΕΕ). Ας ανοιξουν του λογαρασμους σε πρωτη φαση των πολεοδομων.
    Δεν θα βρουν καποια 20ρια δις? [Εδω βρηκαν 2-3 εκ σε 3]. Μετα των εφοριακων των ΑΕ,... και παμε λεγοντας.

    Κα οσοι δεν μπορουν να τα δικαιολογησουν να τα καταθεσουν υπερ του χρεους...
    Νατα τα λεφτα που υπαρχουν!

    Παρομοια κολπα και με τη μισθοδοσια ωστε να μην πληρωνονται αγνωστοι υπαλληλοι.. να τος και ο 13ος...

  6. tzager avatar
    tzager 09/05/2010 11:18:26

    Δηλαδή να μη τεθεί κανένα θέμα με πρών διαχειριστές της εξουσίας για να μη χαρεί ο λύκος...

    Ο κόσμος θέλει αίμα. Φυλακίσεις και δημεύσεις περιουσιακών στοιχείων.

    Γκέγκε;

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ tzager 09/05/2010 11:52:25

      Γκέγκε, αλλά εάν μανατζάρουν τα Καρπάθια, σε λίγο Παπανδρέου, Πάγκαλος, Παπακωνσταντίνου, όχι μόνο θα πάσχουν από ακατάσχετη αιμορραγία, αλλά θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν για μεταγγίσεις. Κι άντε μετά οι γιατροί να βρουν φλέβα σε αυτούς που συνηθίζουν να το ρουφάνε.

  7. Alex avatar
    Alex 09/05/2010 11:31:36

    Α ΡΕ ΄΄Επαρατο 89΄΄......αχαχαχαχαχα ρε πως αλλαζουν οι καιροι...

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 09/05/2010 11:46:12

    Φωνάζει ο κλέφτης. Η όλη φιλολογία περί τιμωριών αποσκοπεί να καλύψει αυτούς που θα έπρεπε να είναι σήμερα οι ίδιοι υπόδικοι.
    Ο Alex Jones στο υποτιτλισμένο βίντεο με τίτλο "Έλληνες Αγωνιστείτε", που κυκλοφορεί έντονα στο Ελληνικό διαδίκτυο, προτείνει ως τρόπο αντιπαράθεσης την δημιουργία αντιπληροφόρησης και την συλλογική προσφυγή σε δικαστήρια.
    Καιρός είναι να στραφεί το επικοινωνιακό τέχνασμα της απονομής κυρώσεων ενάντια στους λαοπλάνους που το προωθούν, φέρνοντας τους ίδιους προ των νομικών ευθυνών τους.
    Αλλιώς το θέμα της απόδοσης ποινικών ευθυνών και κατάσχεσης των κλοπιμαίων θα εκφυλιστεί σε εικονικό αίμα στην αρένα της λαϊκής εκτόνωσης, όπως ορθά προειδοποιεί η ανάρτηση.
    Δημιουργείστε πρωτοβουλίες βάσεις για την προώθησε καταγγελίας επί εσχάτη προδοσία σε βάρος αυτών που βυθίζουν την χώρα. Παπανδρέου, Πάγκαλος και Παπακωνσταντίνου πρώτοι στον κατάλογο.
    Να δημευτεί η περιουσία όσων ψήφισαν υπέρ της προσαγωγής στο ΔΝΤ.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Μποτίλια στο πέλαγος 09/05/2010 12:02:54

      Μποτίλια στο πέλαγος,όπως θα διαβάσεις και πιό πάνω,(ώρα 10.10)συμφωνώ απόλυτα.Οχι μόνο συμφωνώ,προσυπογράφω.Οσο,γιά τον τσαμένο τον γκέγκε,έ ,είναι προφανές ότι ο έρμος κι ασβολερός,τίποτε δεν γκέγκε.Μην απαιτούμε την ίδια νοημοσύνη απ'όλους. Μεγαθυμία χρειάζεται.Γι αυτό λοιπόν,μην ασχολείσαι με στραγάλια.Ολα τα φυτά έχουν δικαίωμα ν'ανθίσουν. Ακόμα και τα βούρλα.

  9. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 09/05/2010 12:06:05

    Κανεις δεν μιλαει για 'εικονικες' τιμωριες... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΟ (απο 1974) ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ολων των ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ προσωπων και ΔΙΟΙΚΗΤΩΝ οργανισμων και επιχειρησεων του ΔΗΜΟΣΙΟΥ προσωπικα ΚΑΙ σε συγγενεις πρωτου βαθμου... ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΤΑΣΘΑΛΙΑ , ΤΟΤΕ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΔΗΜΕΥΣΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ... επισης καθιερωση ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ στο ΔΗΜΟΣΙΟ απο ΠΡΟΕΔΡΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ μεχρι βολευταδες , δημοσιγραφισκους και διοικηταδες στα ΕΥΡΩ 4000. Κανεις σιτιζομενος απο δημοσιο κορβανα να μην μπορει να παρει φραγκο πανω απο 4000 ευρω κατάνωτατο μισθο.

    Καντε αυτα τσογλαναρεοι και μετα ζητηστε θυσιες απο τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ...

    Αεισιχτιρι πια.

  10. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/05/2010 12:09:52

    Ποτέ δεν θα καταλάβω το μυαλό που κουβαλούν ...τα καθαρά χέρια της χώρας.
    Ποιος είπε ότι χρειάζεται νέος νόμος;
    Αρκεί η διασταύρωση Ε1 με Ε9 & καταθέσεις.
    Αρκεί δηλαδή οι εφοριακοί των ΔΙΒΕΤ, οι δικαστικοί και το Ελεκτικό Συνέδριο να κάνουν τη δουλειά τους.
    Οταν λοιπόν οι καταθέσεις είναι 368 δις € και υπάρχουν και πάνω από 100 δις έξω ενώ τα Δημόσια έσοδα υστερούν κατά 9% του κοινοτικού μέσου όρου τα υπόλοιπα είναι απλά μπούρδες.
    Αν δε λάβουμε υπόψη ότι άλλο πράγμα καλύπτει ο νόμος περί ευθύνης Υπουργών και άλλο είναι οι δυνατότητες της νομοθεσίας για τη διακίνηση απόκτηση και κατοχή μαύρου χρήματος το δούλεμα πάει σύννεφο...

    Αλλά το πρόβλημα (και δεν θα βαρεθώ να το λέω) είναι ότι θα πρέπει η εκάστοτε πολιτική και δικαστική εξουσία να αρχίσει από τις τσέπες των αφεντικών τους, τις δικές τους και των φίλων τους.

    Οπότε αυτοί μας δουλεύουν (δημοκρατία, ισονομία, κοινωνική πολιτική, ΜΜΕ ενημέρωση) και εμείς δουλεύουμε τους εαυτούς μας, τόσο απλά ....

  11. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/05/2010 12:25:00

    ...και για να το πω μπακάλικα: οι Διοικητές και Πρόεδροι των Ταμείων για Χρηματιστήριο πχ ή για τα δομημένα έχουν ασυλία ή έχουν παραγραφεί;
    Οι Δ Σύμβουλοι των μιζών εμπίπτουν στο νόμο περί ευθύνης Υπουργών;
    Η ανεξάρτητη και αδέσμευτη Ελληνική Δικαιοσύνη δεν μπορεί πχ να στείλει ένα FAX στο Λονδίνο για να της αποσταλούν τα ονόματα των ιατρών που χρηματίζονταν μετά από τη γνωστή καταδίκη;
    Αλλά εδώ η ανεξάρτητη και αδέσμευτη δικαιοσύνη της χώρας κοιτά πχ τον κύριο Τσουκάτο γιατί τα χρήματα που μετέφερε, κατά παραβίαση νόμου, τα εναπόθεσε σε ένα κόμμα...

    Αλλά ξέχασα χρειαζόμαστε νέους νόμους και πολιτικές πρωτοβουλίες λες και οι νόμοι που έχουμε εφαρμόζονται ή οι εκπρόσωποί μας δηλώνουν ΝΑΙ στο λάδωμα...ΝΑΙ στο δούλεμα λένε απλώς...

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/05/2010 12:32:15

    "ΟΚ, να τους κρεμάσουμε στο Σύνταγμα, Παπαντωνίου, Χριστοδουλάκηδες, Αλογοσκούφηδες, Σημίτηδες, Καραμανλήδες κ.λπ. Μήπως αυτό θα μας βγάλει από το ΔΝΤ; Μήπως θα ξαναπάρουμε πίσω τους μισθούς και τις συντάξεις που μας κόβουν ή θα δούμε ξανά μια ελπίδα στον ορίζοντα";

    Βάλε στη σούμα 5-6 κατά Καραμανλή νταβατζήδες, δήμευσε τις περιουσίες όλων των ανωτέρω, και εγώ δέχομαι να μου κόψουν τον μισό μισθό για 10 χρόνια.

  13. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 09/05/2010 12:47:44

    Μη άρτος και θεάματα.

  14. Misha avatar
    Misha 09/05/2010 12:54:28

    Αλλαγή και τιμωρία είναι αδύνατον να προκύψει από το παρόν πολιτικό σκηνικό.
    Είναι σα να ζητάς από το σαλίγκαρο να γεννήσει αετόπουλο.
    «Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους » κατά την προσταγή Κολοκοτρώνη , κι αφού διώξουμε τους γερμανοτσολιάδες, να συμμαζευτούμε, να βρούμε έναν Καποδίστρια και μερικούς Μακρυγιάννηδες «τη Ελλάδα μας να φέρουν πίσω, το στραβό να κάνουν ίσο.»
    Τερμα στις Βαυαροκρατίες, παλιές και νέες, και τους ευρωμονόδρομους.
    Αλλιώς,θα μείνετε μόνοι σας -οι πολιτικάντηδες με τους πραιτωριανούς και τους τραπεζίτες τους- με 4-5 εκατομμύρια λαθρομετανάστες κι οι υπόλοιποι θα πορευτούμε, όπως οι προπαππουδες μας σε άλλες ηπείρους να βρούμε την τύχη μας.

  15. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 09/05/2010 13:12:52

    @ Αριστερός Ψάλτης....1) στην Ιταλία οι πολίτες αηδίασαν από το πολιτικό σύστημα που κυβερνούσε 40 χρόνια και ήταν πλήρως διαβρωμένο και διεφθαρμένο....για αυτό και καταψήφισαν συλλήβδην όλα τα πολιτικά κόμματα της εποχής, και τα περισσότερα από αυτά - ή όλα - διαλύθηκαν.....και τον Μπερλουσκόνι τον ψήφισαν οι Ιταλοί ψηφοφόροι διότι πλήρως απογοητευμένοι από τους πολιτικούς, στήριξαν σε αυτόν τις ελπίδες τους για ένα καλύτερο μέλλον...

    2) η επιχείρηση "Καθαρά Χέρια" ήταν ΑΠΑΙΤΗΣΗ ολόκληρης της ιταλικής κοινωνίας, που ήθελε πάση θυσία να ξεκαθαρίσει το πολιτικό σκηνικό, να μπει τέλος στην συστηματική και μακροχρόνια διαφθορά που ταλάνιζε την ιταλική πολιτική ζωή......

    3) γράφεις:"η συζήτηση περί ευθυνών πολιτικών βολεύει τα μέγιστα την κυβέρνηση..."........δεν σε καταλαβαίνω...δηλαδή δεν πρέπει να αποδοθούν ευθύνες στους ανθρώπους που φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και που ΟΝΤΩΣ ευθύνονται για τα χάλια μας?
    Διαβλέπω τώρα μια αγωνιώδη αλλά συνάμα και μάταιη προσπάθεια να μην αποδοθούν ευθύνες σε πολιτικούς (ακόμα και της παράταξής σου) ή κάνω λάθος?

    3) Και δεν καταλαβαίνω και το άλλο που υπονοείς....ότι δηλαδή ενδεχομένως αν αλλάξει ο νόμος περί ευθύνης υπουργών θα γίνεται χαμός στη Βουλή από βροχή καταγγελιών(άρα και για αυτό δεν πρέπει να αλλάξει το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο)......μα δεν βλέπεις ότι η αλλαγή - ή κατάργηση - του νόμου περί ευθύνης υπουργών είναι ΑΠΑΙΤΗΣΗ όλης της κοινωνίας?

  16. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/05/2010 13:20:29

    Δεν χρειαζόμαστε νέους νόμους. Νέους δικαστές χρειαζόμαστε. Οι οποίοι πρέπει να είναι κληρωτοί πολίτες. Ενα δικαστήριο της Δημοκρατίας χρειαζόμαστε. Εκτός κιαν συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι αυτό το διεφθαρμένο σύστημα έχει την ικανότητα να αυτοκαθαρθεί.

    Κόρακας κοράκου μάτι...

    Θραξ Αναρμόδιος

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 09/05/2010 15:22:06

      Συμπατριώτη συμφωνώ και επαυξάνω.

  17. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 09/05/2010 13:53:36

    Δε χρειαζόμαστε καν δικαστές.
    Οι φορολογικές δηλώσεις βουλευτών, υπουργών, διευθυντών, γ. γραμματέων, δικαστών, δημάρχων, συμβούλων και των οικογενειών τους στο Διαδύκτιο.
    Εφ' εξής αυτό να συμβαίνει κάθε χρόνο.
    Τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους.

  18. otiprepei avatar
    otiprepei 09/05/2010 13:53:49

    Στο κορυδαλλό είναι οτι πρέπει για νεο κόμμα.
    Εκεί με ολα τα άλλα αποτυχημένα πρακτώρια και τα βαποράκια των βαλκανίων.

  19. Hot dog avatar
    Hot dog 09/05/2010 14:01:23

    Αντί να κάνουν εξεταστικές για να παίρνουν τα επιδόματα συμμετοχής & να ρίχνουν σταχτη στα μάτια του κόσμου. Όποιος έχει στοιχεία (και κάτι άλλο μεσα στα παντελόνια του) ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΑΜΕΣΩΣ!!!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Hot dog 09/05/2010 15:10:07

      Σε εκείνον που διαπραγματεύοταν με το ΠΑΜΕ στΟΝ Ιερό Βράχο;
      Αστειύομαι. Το θέμα εδώ είναι οι εξόφθαλμες περιπτώσεις, που δεν χρειάζονται καν καταγγελία. Βγάζουν μάτι...Η Δικαιοσύνη όμως είναι τυφλή...Η λέξη "αυτεπάγγελτα" μας λέει κάτι;

  20. nikos avatar
    nikos 09/05/2010 15:03:40

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Δε μπορώ να σου περιγράψω ψάλτη μου πόσο συμφωνώ!! Μας έχουν πρήξει να ζητάνε αίμα -ακριβώς για να σώσουν το δικό τους τομάρι.

  21. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 09/05/2010 15:47:00

    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ at 10:10: Υποθετω οτι υπονοεις τη ρυθμιση Μητσοτακη, που την ακολουθησαν πιστα και οι επομενοι με ανανεωσεις του χρονου ισχυος της σχετικης διαταξης, με την οποια ολοι οι βουλευταδες μας, εκεινοι τους οποιους οι βουλευταδες μας ηθελαν να βολεψουν και οσοι πηραν μυρωδια την κομπινα, κυριως δημοτικοι αρχοντες και μεσιτες, αρπαξαν μεγαλα (και πανακριβα ηδη) δασικα κομματια στην Αττικη. Ειναι ενα πολυ μεγαλο σκανδαλο για το οποιο ολοι κανουν το κορόιδο, παρα το γεγονος οτι το ξεκινησε ο πρωθιερεας της διαφθορας Μητσοτακης, για τον οποιο δεν γνωριζουμε ποσες δασικες εκτασεις κατοχυρωσε για τον εαυτο του και τα μελη της οικογενειας του - η κυρια Ντορα γνωριζει κατι επ΄ αυτου?

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ xenitemenos21 09/05/2010 16:06:36

      xenitemenos21,αυτό που αναφέρεις,είναι παρωνυχίδα,γιατί όπως γράφεις,προηγήθηκε ρύθμιση κι επωφελήθηκαν πολλοί.Η περίπτωση που σχολιάζω πιό πάνω,είναι....μπεμπέκα.Δηλαδή και νεαρή,(πρόσφατη,ολίγων μόνον μηνών)και...θηλυκό.Κι επωφελήθηκαν ελάχιστοι.Αλλά όπως θα διάβασες,πολύ καλά μασκαρεμένη.Σχεδόν αγνώριστη.Αποδεικνύεται γάτα με πέταλα η βλαχάρα.Επειδή όμως τα ξερονήσια 'άνοιξαν' από δικούς τους προγόνους και με τα όσα βλέπουμε να διαδραματίζονται γύρω μας,καθόλου δεν το αποκλείω να 'ξανανοίξουν',αρκέσου γιά την ώρα σ'αυτά.Πάντως βλαχάρα μου,να ξέρεις:ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον.

  22. GreenHorses avatar
    GreenHorses 09/05/2010 15:54:37

    Ο χατζαλαλακής έχει δώσει ρεσιταλ λαικισμού και αβάντας στην ντρορίτα μας.

  23. πολίτης avatar
    πολίτης 09/05/2010 20:29:21

    Τι ωραία! Τι είδους ντρίμπλα είναι αυτή; Θα εξαφανίσει όλες τις αρχές του ποινικού δικαίου; Θα γελάσει κάθε πικραμένο χείλι, αφού στο τέλος θα εφαρμοστεί μόνο για το μέλλον. θα το τολμήσουν;

  24. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar