#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/09/2010 21:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Ρηγίλλης περιμέναν ότι η Ντόρα θα έδειχνε μεγαλοψυχία;



Ποιά είναι η πρώτη είδηση σήμερα; Το Μνημόνιο ...εφ΄ όρου ζωής και τα σχετικά παραμύθια της κυβέρνησης που προσπαθεί να δημιουργήσει την εικόνα ότι «πάμε καλά» (Εφιαλτικά σενάρια για Μνημόνιο Νο2 μέχρι το … 2020)

Ποιά είναι η δεύτερη; Η επίθεση του ΔΝΤ εναντίον της ΝΔ και του Σαμαρά επειδή δεν ψήφισε το Μνημόνιο και δεν στηρίζει τα αντιλαϊκά μέτρα (“Απογοητευμένο” το ΔΝΤ απο τη ΝΔ, “ευχαριστημένο” απο Ντόρα και ΛΑΟΣ)

Τι έπαιξε πρώτη και δεύτερη είδηση στα κανάλια; Η κριτική μιας ανεξάρτητης και μόνης βουλευτού (Ντόρα Μπακογιάννη) στον Πρόεδρο της ΝΔ επειδή δεν πήγε λέει στη Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, λόγω της μετάβασής του στην Θεσσαλονίκη για την Διεθνή Έκθεση και οι δηλώσεις της κ. Πελέκη.

Ο Σαμαράς πολύ καλά έκανε και δεν πήγε στις Βρυξέλλες. Είναι κλεισμένος στο σπίτι του και προετοιμάζεται για την Θεσσαλονίκη. Κάνει δηλαδή αυτό που πρέπει να κάνει και χ… η φοράδα στο αλώνι για όποιον πιστεύει το αντίθετο.

Περίμενε όμως κανένας στη ΝΔ ότι η Ντόρα θα έδειχνε μεγαλοψηχία που της την χάρισαν χθες στην Εξεταστική για την Ζήμενς και δεν θα επιτίθετο σήμερα στον Σαμαρά; (Δωράκι πολιτικής αυτοϋπονόμευσης της ΝΔ στη Ντόρα).

Περίμενε κανείς στην Ρηγίλλης ότι τα κανάλια δεν θα έκαναν πως και πως για μια δήλωση εναντίον του Σαμαρά, προκειμένου να χαλάσουν την εμφάνισή τουν στην Θεσσαλονίκη;

Όποιος  το νόμιζε αποδείχθηκε πολύ γελασμένος.

Όπως δεν χαϊδεύεις ποτέ στο κεφάλι έναν κροταλία, έτσι και στην πολιτική: Δεν κάνεις ποτέ δωράκια πολιτικής αυτοϋπονομευσης σε αντιπάλους.

Αν οι βουλευτές της ΝΔ στην εξεταστική έκαναν χθες το καθήκον τους και στρίμωχναν τη Ντόρα στο καναβάτσο, το πρώτο θέμα στα δελτία θα ήταν αυτό σήμερα και οχι ο Καραμανλής – ή και αυτό.

Και ο Σαμαράς θα πήγαινε στη Θεσσαλονίκη – επειδή για την παρουσία του εκεί γίνονται όλα αυτά – με τη Ντόρα στριμωγμένη στην γωνία. Ενώ τώρα τα κανάλια χρησιμοποιούν  τη Ντόρα και την Πελέκη εναντίον του.

Κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνουμε γιατί “συνεργάτες του Σαμαρά” απάντησαν στη Ντόρα για το ΕΛΚ. Απαντούν σε κάθε μεμονωμένο βουλευτή; Μήπως αντί να “κατεβάσουν” το θέμα, το “ανέβασαν” ετσι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 21:52:54

    Αγνοηστε την επιτελους!!!! Αρκετα εχουμε ααλ ζητηματα πιο σοβαρα σε αυτη την χωρα. ας κανει οτι θελει μονη της ειναι

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 23:29:53

      + 666

    • ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. avatar
      ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 23:43:05

      Τι απορίες είναι αυτές; Πολλά στελέχη της ΝΔ περιμένουν την επάνοδο της Ντόρας και γι αυτό κάνουν λεύκη απεργία. Δεν υποστηρίζουν ΠΑΣΟΚ αλλά ... δεν τρελαίνονται και στην αντιπολίτευση... Τα πλοκάμια της Ντόρας είναι ακόμη στη ΝΔ..

  2. diasapollon avatar
    diasapollon 16/09/2010 22:38:58

    Ότι και να κάνει η κ.Μητσοτακομπακογιαννοκουβέλου Θεοδώρα είναι τελειωμένει.Ο λάος θα κρίνει όλους τους μνημονιάκες,κάντε λίγο υπομονή.

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ diasapollon 16/09/2010 23:23:22

      Αγαπητοί,
      μην έχετε εμπιστοσύνη σε λαό που είναι καταχρεωμένος και έχει μάλιστα υποθηκεύσει και τα μαύρα λεφτά του... Ιδιαίτερα αν αυτόςο λαός είναι οι Έλληνες!
      Ξέρετε ότι ΝΔες δεν πήγαν να ψηφίσουν ή ψήφισαν ΠΑΣΟΚ, γιατί όλοι σκέφτηκαν σαν Πασόκοι;
      Σου λέει: "Κάποια πασοκιά θα κάνουν οι Πασόκοι με το Γιώργη και θα τους ξεγελάσουμε τους κουτόφραγκους. Έδώ τους πιάσαμε Κώτσους και μπήκαμε στην ΟΝΕ, τους έχουμε φάει χρήμα από τα ΚΠΣ... κάτι θα κάνουν πάλι οι μάγοι της π..ασοκιάς. Έτσι θα γλυτώσουμε το ΕΤΑΚ και το πάγωμα των μισθών αφού ο Γιώργης θα μας δώσει τα λεφτά που ως γνήσιος Πασόκος ξέρει ότι υπάρχουν..."
      Το ίδιο έργο παίζεται και τώρα: Ολοι λένε ότι κάτι γίνεται στην οικονομία (ένω όλοι βλέπουν ότι καταρρέουμε!)... απ' την άλλη η ΝΔ είναι τριχασμένη (μέχρι και η Ντόρα-η-φοβερή-τώρα το λέει και χαιρετάει τον Μπουτάρη, ο οποίος χαίρεται που τον χαιρετάει αυτή που όπως έλεγε ο ίδιος είναι μπλεγμένη με τη siemens)... Αρκεί να πρασινίσει ο χάρτης κείνο το δύσκολο πολιτικό βράδυ...
      Για φαντάσου πόσο μ-λ-κ-ς είναι ο Έλληνας και τι παγίδα έστησε κι έπεσε ο ίδιο μέσα:
      Αν καταψηφίσει το ΠΑΣΟΚ τότε καταρρέει το μνημόνιο και χρεωκοπεί... όπως Αργεντινή
      Αν ΔΕΝ καταψηφίσει το ΠΑΣΟΚ τότε δίενι το σήμα στήριξης του μνημονίου και νομιμοποιεί μια πολιτική που δείχνει με μεγάλη σαφήνεια την αποτυχία της! Επειδή ΔΕΝ αυξάνουν τα έσοδα μειώνουμε δαπάνες πχ μισθούς. Έτσι δεν θα συνεχίσουν να αυξάνονται τα έσοδα και θα μειώνονται οι μισθοί... ο φαύλος κύκλος σταματάει όταν αποφασίσουν οι δανειστές μας, οι οποίοι νομιμοποιημένοι για 3 χρόνια θα στραγγίζουν τον Έλληνα... μετά βλέπουμε... Ίσως να πρέπει να εξηγήσουν στο Σαμαρά τι πρέπει να κάνει...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ karamanlikos 16/09/2010 23:35:36

        Ξερεις ποσοι ψηφισαν ΠΑΣΟΚ το 2000 πιστευοντας πραγματικα οτι αν βγει θα αρχισει να ξανανεβαινει το Χρηματιστηριο;
        Φυσικα κατερρευσε την επομενη μερα.Την ιδια αξια ειχαν και οι υποσχεσεις του ΓΑΠ.
        Ειναι γεγονος οτι σε ενα λαο που γενικα ειναι καχυποπτος και δεν πιστευει κανενα το ΠΑΣΟΚ εχει κατορθωσει να το πισετυουν παρ οτι λεει ψεματα απο την ωρα που ιδρυθηκε (ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ιδιο συνδικατο,οι βασεις φευγουν κλπ).
        Αυτο βασικα οφειλεται στα λεφτα που μοιρασε τη δεκαετια του 80 αλλα ειπαμε : το 81 παρελαβε χρεος 25% μονο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ karamanlikos 16/09/2010 23:56:40

        Αυτο βασικα οφειλεται στα λεφτα που μοιρασε τη δεκαετια του 80

        Για το λόγο αυτό πρέπει να περάσει μια διάταξη στο σύνταγμα που να λέει ότι για να δανειστεί το κράτος πρέπει να κατατίθεται σχέδιο στη Βουλή και να πάρει 180 ψήφους. Μια τέτοια διάταξη θα μπλόκαρε το ΠΑΣΟΚ ή τουλάχιστον θα το καθυστερούσε.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/09/2010 22:43:35

    Δυσκολες μερες περναει η παραταξη και να δουμε που θα βγαλει..

  4. karamanlikos avatar
    karamanlikos 16/09/2010 22:54:23

    Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά νομίζω ότι κάνετε ΣΟΒΑΡΟ λάθος: Αν ΚΑΘΕ στιγμή ενδιαφερόμαστε (...και δεν το κρύβουμε) για το τι λένε τα ΜΜΕ του μνημονίου, τότε νομίζω ότι το χάσαμε το παιχνίδι... Ταυτόχρονα παίρνουμε στο λαιμό μας τον Αντώνη πιέζοντάς τον για επικοινωνιολαγνεία... Έτσι οδηγείται (όλα έτσι δείχνουν, λόγω κόκκινου Πανου...) στο λάθος Ρουσόπουλου-Καραμανλή, περί πολιτικού Πολιτισμού και δημιουργίας διαύλων επικοινωνίας (Κοραή, Χιώτης κλπ).
    Αυτούς αν τους πάρεις με το καλό θα σ' αρπάξουν τη στιγμη που θα σε βρουν μπόσικο... Αν τους ταϊζεις, τότε κερδίζεις χρόνο μέχρι να έρθει το σούσι που έχουν παραγγείλει... πάντα θα υπάρχει ένας πασόκος που θα κάνει ακόμα και το Γιαπωνέζο για να κάνει τη δουλειά του!
    Έτσι απομένουν 2 τρόποι αντίδρασης:

    Είτε συγκρούεσαι ΜΕΤΩΠΙΚΑ μαζί τους χρησιμοποιώντας μεθόδους αδιάφθορων κατά Αλ Καπόνε...
    Είτε εφαρμόζεις καινοτομικά αντίμετρα:
    Σαρώνεις το Internet και λες την ΑΛΗΘΕΙΑ σε όλο τον πλανήτη...
    και ΟΡΓΑΝΩΝΕΙΣ το ΔΙΚΟ ΣΟΥ δελτίο ειδήσεων των 8:00 ζωντανά στην ΠΛΑΤΕΙΑ σε κάθε πόλη και χωριό σε όλη τη χώρα... με σύνθημα:
    "ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ στις 20:00"
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ... αλλιώς
    Ο Σαμαράς πρωθυπουργός με τη Σέχτα σε αναμονή και τις φωτιές να απειλούν τη χώρα τα προεκλογικά καλοκαίρια, θα είναι άλλη μια παρένθεση για να ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ η συνέχεια ενός νέου μνημονίου!

    ΥΓ Εγώ πάντως θα κανόνιζα ένα ταξίδι στη Βουδαπέστη να συναντήσω κάτι δεξιούς που κάνανε άνω κάτω την Ευρώπη, αλλά βαδίζουν ΑΓΕΡΩΧΟΙ...
    Αυτοί που προσέχουν τη χώρα τους, όταν πάνε (αν πάνε) στις συνόδους του ΕΛΚ, εισπράτουν δυσαρέσκεια; Θα τρελλαθούμε!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ karamanlikos 16/09/2010 23:38:39

      Ναι αλλα η δεξια εχει αλλη δυναμη ιστορικα στην Ουγγαρια.
      Ερχεται απο πολυ παλια-η πρωτη αντικομμουνιστικη εξεγερση στο ανατολικο μπλοκ το 1956 που χρειαθηκαν πολλες μεραρχιες Σοβιετικων για να τη καταστειλουν.

  5. yannidakis avatar
    yannidakis 17/09/2010 11:29:01

    η χωρα καιγεται κι εμεις συζηταμε για το 1ο θεμα με το οποιο ασχοληθηκαν τα ΜΜΕ;
    Μας απασχολουν οι λεπτομερειες της κοκορομαχιας τους ενω θα επρεπε να αναλογιζομαστε την ευθυνη που εχουμε σαν πολιτες να συνεργαστουμε για το κοινο καλο :[