13/05/2010 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Κυβέρνηση διαβάζουν … Antinews;

Στις 2 Μαΐου γράψαμε ένα άρθρο με τίτλο «Υπάρχει και ελληνική λύση αντί για το ΔΝΤ».

Εκεί, μεταξύ άλλων προτείναμε:



Διεκπεραίωση επενδύσεων: όποιος έχει επιχειρήσει να ιδρύσει μια ανώνυμη εταιρεία στην Ελλάδα, ξέρει τι τραβάει. Φανταστείτε τώρα έναν ξένο! Χάνεται στους δαιδαλώδεις διαδρόμους της γραφειοκρατίας! Θέλει πραγματικά η κυβέρνηση να δώσει λύση; Ας διοριστεί ένας υφυπουργός παρά των πρωθυπουργών με αρμοδιότητα τις επενδύσεις. Ας συγκροτήσει και μια ομάδα ειδικών-καμικάζι. Όποιος ενδιαφέρεται να επενδύσει στην Ελλάδα, να καταθέτει εκεί τα στοιχεία του φακέλου. Και αν όλα είναι εν τάξει, να πηγαίνει σ’ ένα μήνα και να παραλαμβάνει τις άδειες! Ούτε φακελάκια, ούτε «γρηγορόσημα», ούτε …εκβιασμοί.



Διαβάζω στο www.in.gr :

Υπό την εποπτεία του πρωθυπουργού οι μεγάλες επενδύσεις στη χώρα
Σε μια προσπάθεια επιτάχυνσης των διαδικασιών, ο πρωθυπουργός αναλαμβάνει την εποπτεία των μεγάλων επενδύσεων στη χώρα, όπως προέκυψε από το άτυπο Υπουργικό Συμβούλιο την Τετάρτη.«Χρειάζεται να κάνουμε μπαϊπάς στη Δημόσια Διοίκηση», είπε ο κ. Παπανδρέου και λίγο αργότερα ανέθεσε στον Ευάγγ. Βενιζέλο να επεξεργαστεί νομοσχέδιο, το οποίο θα παρέχει τη δυνατότητα να εγκρίνονται με διαδικασίες εξπρές οι μεγάλες επενδύσεις που έρχονται στη χώρα, παρακάμπτοντας τα εμπόδια που προκαλεί σε αυτές τις περιπτώσεις η γραφειοκρατία.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/05/2010 12:00:02

    Αφού υπάρχει κυβερνητικό σχέδιο.
    Ακούμε αυτά που λένε οι άλλοι και τα κάνουμε.
    Γιατί να βρούμε εμείς (η κυβέρνηση) λύσεις, θα αντιγράψουμε κάποιον ή θα βρουμε βοήθεια από το εξωτερικό.

  2. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 13/05/2010 12:38:27

    Αν διαβάζουν λέει;;;;;;;;; Εμβριθέστατα μάλιστα! Παράλληλλα,έχουν ξαμολήσει και κάτι ανεπάγγελτα πρασινιφρουράκια,που γιά λίγα ευρουλάκια,μας χαρίζουν ανέξοδη(από μέρους μας)διασκέδαση,πιστεύοντας τα τσαμένα,ότι επιτελούν και ιερό κομματικό καθήκον. Καλώστα μας και γιά όλους έχει ο μπαξές πουλάκια μου.

  3. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 13/05/2010 12:43:23

    Δηλαδή, ο Παπανδρέου θα κάνει το... βύσμα; Αυτή δεν είναι αναπτυξιακή πολιτική. Επίσης δεν υπάρχουν μόνο οι ξένοι, αλλά και οι Έλληνες. Η χώρα στηρίζεται στις μικρές-μικρομεσαίες επιχειρήσεις και μας βγάζουν την Παναγία μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Όσο περίεργο κι αν φαίνεται σε κάποιους, ναι, εγώ και πολλοί άλλοι θέλουμε να ξεκινήσουμε κάτι φέτος.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Γιάννης Σ. 13/05/2010 14:44:00

      Πολλοί θέλουν για την ακρίβεια, αλλά το Κράτος δεν βοηθά καθόλου τη κατάσταση, ούτε καν οι Τράπεζες και είναι ακριβώς τέτοιους καιρούς που πρέπει να δίνουν κίνητρα γιατί η αναδιάρθρωση και ο εκσυγχρονισμός της αγοράς θα επέλθει γρηγορότερα κι επιτυχέστερα με τις νέες ιδέες και το νεο αίμα.
      Εμείς κατα τα άλλα περιμένουμε ή να βγούμε στη βίζιτα, ηα να φύγουμε στο εξωτερικό ή να κάνουμε το λούστρο.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ otiprepei 13/05/2010 20:13:34

        Η Κύπρος είναι κοντά.

  4. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/05/2010 12:58:45

    Το σχέδιο τους (αυτό που μας επιβάλλουν οι ξένοι) είναι όλα στους ξένους επενδυτές.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 13/05/2010 14:01:08

    "Ας διοριστεί ένας υφυπουργός παρά των πρωθυπουργών με αρμοδιότητα...".

    Αν μου επιτρεπετε, μαλλον "παρα τω Πρωθυπουργώ" θελετε να πειτε. Αυτη η "ατιμη" η δοτικη δεν λεει να εκπνευσει.

    Οσο για τον μήνα που θα απαιτειται: Στην Αμερικη χρειαζεσαι Η/Υ και το πολυ μια ωρα συμπληρωσεως της αιτησεως οπως και το παράβολο το οποιο διαφερει αναλογα με την πολιτεια. Η πιο φιλικη πολιτεια; Πριν κανα δυο-τρια χρονια το Ντελαγουεαρ.

  6. Manny F. avatar
    Manny F. 13/05/2010 14:26:02

    Με τα 2 νέα προγράμματα του ΤΕΜΠΜΕ τι έγινε τελικά; Θα ξεκινήσουνε τα δάνεια; Η Κατσέλη τα εξήγγειλε πριν δυο μήνες και ακόμη δεν δέχονται αιτήσεις. Χθες συζητήθηκε τίποτα στο άτυπο Υπουργικό Συμβούλιο που ήτανε υποτίθεται για την ανάπτυξη;

  7. otiprepei avatar
    otiprepei 13/05/2010 14:38:56

    Γιατί εχω την εντύπωση οτι το ΠΑΣΟΚ έχει προβλέψει να φύγει με ταχύτητα εξπρές και ετοιμάζεται να ξεπουλήσει τη χώρα με ταχύτητα εξπρές και όλες αυτές οι συντομεύσεις είναι εκ του πονηρού;

  8. gram avatar
    gram 13/05/2010 15:26:49

    Στην ομάδα που δημοσιεύετε, δεν υπάρχει ούτε ένας που να μπορεί να πάρει τη μπάλλα μιάς δουλειάς ή μιάς επένδυσης και να τρέξει, μιά Γιάννα μ' άλλα λόγια. Ο Βενιζέλος μπορεί να πιάνει τα θέματα αλλά από διοίκηση δεν σκαμπάζει, το Μπιρμπίλη είναι οτι πιο αρνητιστικό έχει βγάλει ο πλανήτης, εύκολα, η Λούκα ονειρεύεται και εφαρμόζει τη λίμπεραλ νιρβάνα του Ηστ Κόουστ και ο Τζωρτζ είναι ήδη κάνα δυό λεύγες κάτω απ' τα νερά του. Ακούω ότι γίνεται προσπάθεια από τον ΓΑΠ να επανενταχθεί στη μάχη παλαίμαχο διοικητικό στέλεχος του Πασοκ που γνωρίζει καλά και τις πολυπλοκότητες των μεγάλων έργων και τα επιχειρησιακά χαρακτηριστικά των αναγκαστικά μετρημένων μεγαλοεπενδυτών στη χώρα μας. Η στάση του στελέχους αυτού είναι ακόμα αμφίσημη αλλά οι παροτρύνσεις που δέχεται για να αναλάβει να τρέξει σημαντικά έργα, πληθαίνουν. Εξ' άλλου, εάν δεν επενδύσουν ή αφαιθούν να επενδύσουν στην Ελλάδα οι Ελληνες, απο που κι' ως που να έρθουν οι ξένοι;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ gram 13/05/2010 15:33:25

      τα είπες όλα σε μια παράγραφο. Μπράβο σου.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ gram 13/05/2010 15:57:26

      μην βρίζεις την λίμπεραλ νιρβάνα του Ηστ Κόουστ... Η Λούκα καταλαβαίνει Φιντελ Κάστρο από το έργο Μπανάνας του Γουντη Αλλεν.

      Οι άλλοι ούτε αυτό. Καλαθοπλεκτική δι αλληλογραφίας καταλαβαίνουν.

      Όσο για την Γιάννα... Πρόσεξε μην σου λιποθυμίσει την ώρα του πολύ μανατζμεντ. Αν θέλει, να πληρώσει το 2004.

      • gram avatar
        gram @ archaeopteryx 13/05/2010 16:27:23

        Αγαπητέ, χάρηκα που σε γνωρίζω. Εκτιμώ τις γνώσεις σου περί τα ενεργειακά και τις παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Μάλιστα προσπάθησα να σου στείλω μια απάντηση για ένα σχόλιο που μίλαγε για το Club of Rome και τους Meddows του Limits to Growth, κάπου όμως τα έμπλεξα με το Google.
        Τώρα αναφορικά με τη Γιάννα, μην μου αποδίδεις τον όρο μάνατζμεντ. Το τρέξιμο ενός έργου γίνεται και με γαμοσταυρίδια και με περίσσιο θράσος και πιστεύω, αλλά δεν ελπίζω, ότι για να εξισορροπηθεί κατά το ελάχιστο η δυστυχία των μέτρων των άνευ φαντασίας κρατιστών του μετα-Πασόκ πρέπει με κάποιο τρόπο να αναπτυχθούν αμέσως δουλειές στον ιδιωτικό τομέα. Εις το επανειδείν

    • ataktos avatar
      ataktos @ gram 13/05/2010 16:00:14

      Ναι αλλά η Μπιρμπίλιο …ειδές χθες τον ΓΑΠ από την μύτη και στην παραλία τον πήγε

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/05/2010 16:05:52

    Ωχχχ πάει η έστω και μία στις 1000 επενδύσεις, θα το βάλουν σε διαβούλευση για να το πάρει μετά από κανένα χρόνο ...ο Μήτσος...

    ΥΓ

    7 μήνες και ακόμα νοσοκομεία, οργανισμοί, ασφαλιστικά ταμεία δεν έχουν διοικήσεις γιατί ...διαβουλεύονται...

  10. yangoolas avatar
    yangoolas 13/05/2010 16:10:17

    Ο κ. Αντρίκος Παπανδρέου είναι μέλος της οργανωτικής επιτροπής Διεθνούς Συνεδρίου που θα διεξαχθεί στις 14 Οκτωβρίου στην Αθήνα, με θέμα τις κλιματικές αλλαγές και την ενεργειακή ασφάλεια. Ο Αντρίκος φασόν τις μπιζνες της Οικογένειας.

    http://www.opam.gr/news/2364.html

    Ποιός αμφιβάλει?

    • ataktos avatar
      ataktos @ yangoolas 13/05/2010 16:15:36

      yangoola- Μα γκοτζιαμ…. καθηγητής είναι το παιδί όλο προσόντα έχει… δες το βιογραφικό του και …όχι υποπράκτορας χιχιχιχ

  11. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2010 16:10:20

    To GAP διαβάζει ή μέσω της μετάφρασης το κάνει? χο! χο!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2010 18:37:25

    Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι και ποσα πτυχεια χρειαζονται να βγει ο ΓΑΠ και να πει.. Ελατε επενδυτες στο λικνο του πολιτισμου και για 10 χρονια αφορολογητες οι επενδυσεις ( labor intensive ) kai meta τα 10 με 25%. Προνομιακα και ανα κλαδο και χωρα προελευσης των επενδυσεων.

    ποσο ειναι 2 ωρες δουλεια μαζι με το διαγγελμα σε Ελληνικα και αψογα Αγγλικα του? Με διπλα του τον Καστανιδη και το Παπακνου?

    Θα μου απαντησει ΕΝΑΣ??

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2010 20:01:29

      ΠΠ
      Οταν σου απαντήσουν, να μας ενημερώσεις!

  13. FRESH avatar
    FRESH 13/05/2010 19:37:08

    ο β.β. ή όπως αλλιώς λέγεται είναι ο νομικός που πέρασε το νόμο που είναι η αιτία πολλών κακών για τον τόπο. το νόμο περί ευθύνης υπουργών. σε 2 χρόνια όλα παραγράφονται! (έκανε και τον νόμο περί τύπου κτλ)
    πάλι όλα πουτ@ν@ θα τα κάνει.