#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2010 16:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Ινδία ανακάλυψε ο Γιώργος την ηλεκτρονική ταυτότητα;



Η μεγαλύτερη προσπάθεια όλων των εποχών, στη ταυτοποίηση ανθρώπων, ξεκινά όπου νάναι σε μικρή επαρχία της βόρειας Ινδίας. Το χωριό Maharashtra είναι αυτό που επελέγη για το ξεκίνημα ενός φιλόδοξου σχεδίου με απώτερο σκοπό τη συγκέντρωση δαχτυλικών αποτυπωμάτων ολόκληρου του ινδικού πληθυσμού που αγγίζει τα 1.2 δισεκατομμύρια ανθρώπους. Σε όλους λοιπόν τους κατοίκους, πρόκειται να δοθούν μοναδικοί αριθμοί ταυτότητας, με 12 ψηφία ο καθένας.

Ειδικοί από όλο τον κόσμο έχουν φτάσει στη χώρα προκειμένου να συνδράμουν στη κολοσσιαία αυτή προσπάθεια, η οποία παραμένει σε εθελοντική βάση προς το παρόν.

Οι αξιωματούχοι της Ινδίας ισχυρίζονται πως με τις νέες ταυτότητες θα βελτιωθούν οι συνθήκες ζωής των φτωχών ανθρώπων, οι οποίοι πολλύ συχνά δεν μπορούν να αποδείξουν το ποιοι είναι. Πολλοί πάντως ανησυχούν για το αν το αναποτελεσματικό ινδικό διαδίκτυο θα μπορέσει να αντεπεξέλθει σε όλες αυτές τις πληροφορίες, όμως οι ειδικοί υπόσχονται πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και θα τηρηθεί το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων. Όπως λένε, «μόλις η πληροφορία φτάσει στους κεντρικούς σέρβερς, δεν θα φεύγει. Θα είναι σαν μια μαύρη τρύπα».

Wall Street Journal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/09/2010 16:56:15

    Η προμήθεια είναι επί των 10 εκ. Ελλήνων ή του 1,2 δις Ινδών;

    Απλά πράγματα: ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.

    Αν μας εκβιάσουν οργανωνόμαστε σε ανταλλακτικές κοινότητες.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 29/09/2010 17:00:17

      Στην Αγγλία οι πολίτες ΑΝΥΠΑΚΟΥΣΑΝ και η κάρτα πήγε στα ΑΖΗΤΗΤΑ.

      Αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση είπε όχι:
      Ευρω-στοπ στην “έξυπνη κάρτα” για τις αποδείξεις!

      http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1055688

      …..Όμως, πριν καν δοθούν περαιτέρω πληροφορίες και λεπτομέρειες για το πώς θα εφαρμοστεί το μέτρο, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εντόπισε κενά σε θέματα προστασίας προσωπικών δεδομένων. Στις Βρυξέλλες εκτιμούν ότι “η χρήση ατομικών καρτών με γραμμωτό κωδικό συνεπάγεται την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων των καταναλωτών, κάτι που υπόκειται στις εθνικές διατάξεις εφαρμογής της Οδηγίας για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και της ελεύθερης κυκλοφορίας των δεδομένων αυτών. Επίσης, οι διατάξεις της εν λόγω Οδηγίας ορίζουν ότι η επεξεργασία πρέπει να γίνεται για συγκεκριμένους και νόμιμους σκοπούς, να είναι συναφής και όχι δυσανάλογη σε σχέση με τον σκοπό για τον οποίο χρησιμοποιείται”.
      Επιπλέον, η Επιτροπή υπογραμμίζει ότι “δεν γνωρίζει εάν έχει διενεργηθεί τέτοιου είδους αξιολόγηση, ούτε εάν έχει ζητηθεί η γνώμη της εθνικής αρχής προστασίας των δεδομένων κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του σχετικού μέτρου”.
      Επισημαίνει παράλληλα ότι δεν γνωρίζει την ύπαρξη παρόμοιων συστημάτων σε κράτη μέλη βάσει των οποίων συγκεντρώνονται δεδομένα, γενικά, κατά την αγορά προϊόντων ή υπηρεσιών μέσω ατομικής ηλεκτρονικής κάρτας………."

  2. gram avatar
    gram 29/09/2010 17:01:07

    Αν εννοείτε την λεγόμενη Κάρτα του Πολίτη, αυτή είναι ιδέα του Αντρέα Δρυμιώτη του πλέον πετυχημένου πληροφορικάριου της Ελλάδας (Δέλτα Πληροφορική, κτλ). Αν ο Λοβέρδος ή οποιοσδήποτε στο Υγείας αντιληφθεί τη χρησιμότητα της ίδιας αρχής και στις δαπάνες υγείας τότε το πρόβλημα της απάτης εκεί θα έχει εν πολλοίς αντιμετωπισθεί

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ gram 29/09/2010 17:06:05

      Σιγά μην είναι ιδέα του δον φούφουτου... το 1985 την πρωτακούσαμε.
      Το πότε θα εφαρμοστεί δεν ξέραμε, αλλά μάλλον ήρθε η ώρα της.

      • gram avatar
        gram @ denkserotipota 29/09/2010 17:12:39

        το 1985 αγαπητέ δεν υπήρχαν computers που να μπορούσαν να κάνουν αυτές τις δουλειές ούτε στην NSA. Μην επιβεβαιώνετε τόσο πανηγυρικά το ψευδώνυμο σας...

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ denkserotipota 29/09/2010 17:19:18

        Καλά, καλά ότι πείτε.

        Απλώς λάβετε υπόψην ότι ένας Πατροκοσμάς ας πούμε, μίλησε για πράγματα που ... έγιναν και γίνονται. Οταν τα είπε κανένας δεν τον καταλάβαινε και πολλοί τον λοιδωρούσαν.

        Ετσι και αυτά που πρωτάκουσα γω το 85΄ και ΟΝΤΩΣ τότε φαινόντουσαν ουτοπικά, μήπως ήρθε η ώρα να γίνουν;;;
        Και βάζω ερωτηματικό, μιας και η εξαγγελία απέχει από την πράξη. Οταν γίνει πράξη η εξαγγελία για την κάρτα θα άρω και τα ερωτηματικά μου.

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ denkserotipota 30/09/2010 12:08:02

        Τα PC βγήκαν το 1975 και Η/Υ για πολίτες υπήρχαν από το 1972. Τα PC, σε περίπτωση που δεν το έχετε καταλάβει, απευθύνονταν στους λογιστές και στην ελλάδα είχαν εξαπλώνονταν το 1985 και μετά στα βίντεοκλαμπ, όπου φυσικά τα χρησιμοποιούσαν για να καταγράφουν προσωπικά δεδομένα.

        Οι πιστωτικές κάρτες ξεκίνησαν το 1921, ως ιδέα εμφανίστηκε το 1887.
        Οι κάρτες στην αρχή δεν ήταν ηλεκτρονικές, αλλά πατούσαν τα ανάγλυφα στοιχεία του κατόχου με καρμπόν σε μια χάρτινη απόδειξη και μετά αυτός έβαζε υπογραφή.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ gram 29/09/2010 17:09:50

      Η ιδέα είναι πολύ παλιότερη και δεν είναι καν ελληνική. Εγώ την άκουσα εκτός Ελλάδος για πρώτη φορά, το 1999, μπορεί και το 2000. Πάντως όχι φέτος...

    • Greg avatar
      Greg @ gram 29/09/2010 17:27:40

      Άλλο κάρτα για τις υπηρεσίες υγείας που υπάρχει σε κάποιες χώρες (με αυστηρό πλαίσιο προστασίας του ιατρικού απορρήτου) και άλλο κάρτα για αγορές που δεν υπάρχει πουθενά και είναι καθαρά οργουελική επινόηση.

      • gram avatar
        gram @ Greg 29/09/2010 18:01:30

        Τα δικά μου ελληνικά είναι ακριβή αγαπητέ.

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ Greg 30/09/2010 12:09:58

        Οι τράπεζες είναι γεμάτες με κάρτες για αγορές.

        Στην Ελλάδα θέλουν να καταργήσουν τελείως το χρήμα(χάρτινο και μεταλλικό) και να έχουμε μόνο ηλεκτρονικό χρήμα.

    • F avatar
      F @ gram 29/09/2010 20:02:21

      Τοῦ πιὸ ἐπιτυχημένου; Μά ὁ Δρυμιώτης μόνο ἀπὸ ἐκλογὲς ξέρει. Στὸν ἰδιωτικὸ τομέα εἶναι παντελῶς ἄγνωστος.

      • gram avatar
        gram @ F 29/09/2010 22:39:34

        Γιατι εκφερετε γνωμη σε θεματα που προφανως δεν γνωριζετε?

  3. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 29/09/2010 17:03:34

    666 the number of the beast...?Ξυπνήστε..!!!

  4. Orestios avatar
    Orestios 29/09/2010 17:38:23

    1984 was not supposed to be a manual

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 29/09/2010 18:17:30

      ....και απανταει ο ΓΑΠ...you wish...orestie!!

      μα πως γινεται βρε παιδι μου να φαινεται μερα με την ημερα οτι τελικα τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας βρισκουν του εφαρμοστες τους σε συγκεκριμενα ufo!!!

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 29/09/2010 18:02:57

    Πειραματόζωα μας έχει κάνει το Αμερικανάκι.

  6. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 29/09/2010 19:06:39

    Περιχαρείς μάς παρουσίασαν σήμερα τα κανάλια τους την «έξυπνη κάρτα» αγορών (αντί αποδείξεων), που θα μας απαλλάξει από τόσα δεινά, θα μας απαλλάξει από το άγχος …..και περίπου θα αποκαταστήσει την χαμένη ψυχική μας ισορροπία –τα τομάρια !

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 29/09/2010 19:28:35

    Το 1990 αγόρασα ένα υπολογιστή με σκληρό 40 ΜΒ. Για να "μάθουν" τα παιδιά!! Όλοι αυτοί που "γνώριζαν" μου είπαν τι τον θέλω τόσο μεγάλο δίσκο! Το 2003 αγόρασα πάλι έναν υπολογιστή με σκληρό 40 GB. Ο αδελφός μου που είναι γραφίστας και χρησιμοποιεί από πολύ νωρίς υπολογιστή, μου είπε τι τον θέλω τόσο μεγάλο δίσκο!!

    Βεβαίως όλοι γνωρίζουμε ότι τα υπολογιστικά συστήματα εξελίσσόνται με τρομακτική ταχύτητα, με αποτέλεσμα όλοι οι "χρήστες", να αποκτούν τεράστιες δυνατότητες.

    Ως εκ τούτου φοβάμαι ότι η ώρα της εμφύτευσης μικροτσίπ στους ανθρώπους, η ώρα που θα μας αναγνωρίζουν με την τοποθέτηση της παλάμης μας σε κάποιο αισθητήρα, ή θα μας αναγνωρίζουν από την ίριδα των ματιών, ή από την έξυπνη κάρτα του ανεκδιήγητου "πρωθυπουργού" της παγκόσμιας διακυβέρνησης, ή δεν ξέρω από τι άλλο, ΔΕΝ ΑΡΓΕΙ...

    Φοβάμαι ότι η ώρα του "παγκόσμιου" φασισμού, η ώρα του ολοκληρωτικού ελέγχου των ανθρώπων και των λαών, πλησιάζει. Και ακόμα χειρότερα, φοβάμαι ότι έχω αρκετά χρόνια μπροστά μου, για να το δω.

    Εκτός αν οι άνθρωποι αποφασίσουν να ξυπνήσουν.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Αρματιστής 30/09/2010 12:12:07

      Εγώ ελπίζω στην ΔΕΗ. Αν κάνει απεργίες 4-5 μήνες. Από τις πολλές διακοπές θα καούν όλες οι ηλεκτρικές συσκευές, ακόμα και τα UPS.

  8. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 29/09/2010 19:57:35

    Μόνον αφελής είναι αυτός που πιστεύει ότι η εν λόγω κάρτα σχετίζεται μόνον με τις οικονομικές συναλλαγές μας και τον έλεγχό τους. Μετά τον Όργουελ και το BIG BROTHER έρχεται ο Γ.Α.Π. Δεν τολμώ να σκεφθώ ποιός θα αξιολογεί και για ποιό σκοπό τα δεδομένα των καρτών αυτών .Πρέπει να εναντιωθούμε συλλογικά στην προσπάθεια αυτή γιατί φοβάμαι ότι το επόμενο βήμα θα είναι ψεκασμός στον εγκέφαλο στο προνήπιο .....

  9. nyfitsa avatar
    nyfitsa 29/09/2010 20:20:48

    VIVA Maharashtra !!!!!!!!!!

  10. anonymos avatar
    anonymos 29/09/2010 20:29:12

    Θα είναι μεγαλύτερη η μίζα. Στειλε τον Νικολακη

  11. allan dalon avatar
    allan dalon 29/09/2010 21:12:01

    http://www.banksnews.gr/portal/home-page/124-top-story/1239--colpo-grosso-

    Το νέο colpo grosso των τραπεζών

    Όποιος έχει πιστέψει, ότι ο πραγματικός λόγος της χθεσινής επίσκεψης των επιφανών εκπροσώπων του τραπεζικού χώρου στον Γ. Παπακωνσταντίνου και τον Μ. Χρυσοχοϊδη ήταν για να βρεθεί ένας τρόπος να στηριχθεί με ρευστότητα η πραγματική οικονομία, μάλλον είναι έτοιμος να πιστέψει και ότι οι τράπεζες διοικούνται από… χερουβείμ. Ο πραγματικός λόγος της επίσκεψης, σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές του “B” ήταν να τεθεί σε εφαρμογή το colpo grosso , να αρχίσει η ύστατη προσπάθεια των τραπεζών να δημιουργήσουν ποταμό κερδών από… αέρα κοπανιστό (out of thin air, κατά την αγγλική έκφραση που θα ταίριαζε στα τραπεζικά golden boys).

    Σύμφωνα με τις πληροφορίες του “B”, οι τραπεζίτες έφθασαν αποφασισμένοι στους δύο υπουργούς να τους δελεάσουν να γίνουν συμμέτοχοι στο τελευταίο τους pet project, κατά τη βρετανική έκφραση, που αναφέρεται στα σχέδια που προτιμά να προωθεί κανείς επειδή τον εξυπηρετούν και όχι επειδή είναι πραγματικά σημαντικά ή αναγκαία:

    n Το σχέδιο είναι απλό και θα μπορούσε να έχει την κωδική ονομασία «εξαφανίστε τα μετρητά»! Αντί να ταλαιπωρείται το υπουργείο Οικονομικών και οι πολίτες, με δύσκολα στην υλοποίησή τους σχέδια, όπως η καταγραφή όλων των αγορών σε μια ειδική, «έξυπνη κάρτα» που θα μοιράσει το υπουργείο Οικονομικών, ώστε να… θεριέψει το «κίνημα των αποδείξεων» (άλλη μια «ιερόσυλη» χρήση της λέξης «κίνημα»…), οι τραπεζίτες ευγενώς προσφέρθηκαν ευγενώς να εξαφανίσουν τις επάρατες συναλλαγές μετρητοίς, που διευκολύνουν την φοροδιαφυγή, με ένα σχεδόν «μαγικό» τρόπο.

    n Στο όνομα της πάταξης της φοροδιαφυγής, της τήρησης του μνημονίου και άλλων υψιπετών εθνικών στόχων, οι… καλοί τραπεζίτες προσφέρονται να εκδώσουν αυτοί, που έχουν και έτοιμες υποδομές, τις ειδικές «έξυπνες κάρτες», στις οποίες θα καταγράφονται όλες οι συναλλαγές στα σημεία πώλησης, μέσω της υποδομής P.O.S (Points of Sale) του υπουργείου Οικονομικών. Δηλαδή, σε όλα τα σημεία πώλησης θα εγκατασταθούν κάποιου είδους συστήματα ανάγνωσης καρτών, που θα πάρουν τη θέση των γνωστών ταμειακών μηχανών και αντί να εκδίδονται χάρτινες αποδείξεις, οι καταγραφές θα γίνονται ηλεκτρονικά. Το προϊόν αυτής της καταγραφής (τα δεδομένα) θα περνά προφανώς πρώτα από τα συστήματα πληροφορικής των τραπεζών και θα καταλήγει στην Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, ο γενικός γραμματέας της οποίας, καθηγητής Δ. Σπινέλλης, είναι αμφίβολο με πόσο «καλό μάτι» βλέπει αυτή την… ανθρωπιστική προσφορά των τραπεζών.

    n Μια ακόμη πιο… «προχώ» εκδοχή του ίδιου σεναρίου είναι να έχουν οι νέες «έξυπνες κάρτες» διπλή λειτουργία, να είναι δηλαδή και χρεωστικές κάρτες, συνδεδεμένες με το βασικό τραπεζικό λογαριασμό κάθε φορολογούμενου/καταναλωτή. Με τον τρόπο αυτό, οι τράπεζες είναι σαφές ότι επιδιώκουν να επιταχύνουν ακόμη περισσότερο την εξαφάνιση των εγχρήματων συναλλαγών, ακόμη και για μικρά ποσά, μεσολαβώντας με τα ηλεκτρονικά τους συστήματα στη συντριπτική πλειονότητα των συναλλαγών. Ουσιαστικά, ακόμη και οι κάτοχοι «μαύρου χρήματος», θα υποχρεωθούν σταδιακά αυτό το χρήμα να το περάσουν μέσα από το τραπεζικό σύστημα για να διευκολύνουν τις συναλλαγές τους, επιτρέποντας στο τραπεζικό σύστημα να «βάλει χέρι» για δεύτερη φορά σε μαζική κλίμακα στην ελληνική ακμάζουσα παραοικονομία (το πρώτο πείραμα έγινε βέβαια το 1999 με τη χρηματιστηριακή «φούσκα», αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη συζήτηση).

    n Η ευγενής προσφορά τών τραπεζών δεν περιορίζεται, όμως, μόνο στις συναλλαγές των απλών καταναλωτών, αλλά επεκτείνεται στις συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων. Αφού ήδη με τον τελευταίο φορολογικό νόμο οι συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων πέρα από ένα όριο γίνονται υποχρεωτικά μέσω του τραπεζικού συστήματος, οι τραπεζίτες προτείνουν να γίνει ένα ακόμη βήμα προς την κατεύθυνση του «σφιχτότερου» ελέγχου των συναλλαγών με μετρητά, ενδεχομένως ακόμη και με τη διασύνδεση των συστημάτων των τραπεζών με την ΓΓΠΣ, ώστε το υπουργείο Οικονομικών να ενημερώνεται άμεσα για τις επαγγελματικές συναλλαγές.

    Βοήθεια στο έθνος με το αζημίωτο…

    Το ελληνικό τραπεζικό σύστημα, βέβαια, δεν ενδιαφέρθηκε ξαφνικά για την πάταξη της φοροδιαφυγής περισσότερο από όσο ενδιαφέρεται ο ίδιος ο υπουργός Οικονομικών –η βούληση των τραπεζών να συνεισφέρουν στην πάταξη της φοροδιαφυγής έχει φανεί, άλλωστε, ως τώρα σε πολλές περιπτώσεις: αρκεί κανείς να μετρήσει τις θυγατρικές τους σε φορολογικούς παραδείσους, ή να καταγράψει τις υπηρεσίες φοροαποφυγής που προσφέρουν στους καλούς πελάτες τους διαχρονικά, για να αντιληφθεί πόσο ενδιαφέρον έχουν οι τραπεζίτες για την… υγεία των δημόσιων ταμείων).

    Στην πραγματικότητα, οι τραπεζίτες επιχειρούν να κάνουν πραγματικότητα το παλαιό όνειρό τους, να πετύχουν αυτό που πέτυχαν προ πολλού π.χ. οι Αμερικανοί συνάδελφοί τους, δηλαδή να εισάγουν την τραπεζική διαμεσολάβηση στις περισσότερες συναλλαγές, ακόμη και στις πιο ασήμαντες. Στις ΗΠΑ, βέβαια, αυτό έγινε με «δέλεαρ» την ευκολία του πλαστικού και του ηλεκτρονικού χρήματος, ενώ στην «καθυστερημένη» Ελλάδα η τραπεζική μεσολάβηση επιχειρείται να επιβληθεί στους «απείθαρχους» καταναλωτές και επιχειρηματίες με τη «ράβδο» του φοροεισπρακτικού μηχανισμού του κράτους.

    Πόσο θα μας στοιχίσουν αυτές οι υπηρεσίες; Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα, αν αναλογισθεί κανείς τις πρακτικές του παρελθόντος που ακολούθησε το τραπεζικό συστημα σε τέτοιες περιπτώσεις (αρκεί να διαβάσει κανείς προσεκτικά τις υποθέσεις που απασχόλησαν την Επιτροπή Ανταγωνισμού –υπέρογκες προμήθειες για συλλογή ασφαλιστικών εισφορών και για διατραπεζικές συναλλαγές- για να βγάλει συμπεράσματα για την τιμολογιακή πολιτική των ελληνικών τραπεζών, που δεν θα είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά…).

    Ακόμη και ένα απειροελάχιστο (φαινομενικά…) ποσοστό προμήθειας που καταβάλλεται από το υπουργείο Οικονομικών στις τράπεζες για τη συμβολή τους στον… ιερό αγώνα κατά της φοροδιαφυγής, μπορεί να μετατρέψει σε ένα… ποταμό δισεκατομμυρίων τις προμήθειες που θα καταλήγουν στα ταμεία των τραπεζών, αν αναλογιστούμε ότι η βάση υπολογισμού των αμοιβών είναι χονδρικά το μεγαλύτερο μέρος των συναλλαγών της εθνικής οικονομίας.

    Αν το τραπεζικό σύστημα καταφέρει άλλη μια φορά να σχηματίσει κατά τις επιταγές του μια νέα «συμμαχία προθύμων πολιτικών», κάνοντας πράξη το σχέδιο εξαφάνισης των μετρητών, ίσως η σημερινή βαθιά οικονομική κρίση, που πιέζει αφόρητα την πολιτική ηγεσία να επιστρατεύσει κάθε μέσο για λίγα περισσότερα φορολογικά έσοδα, να αποτελεί τη μεγαλύτερη ευκαιρία των τραπεζών εδώ και πολλές δεκαετίες. Ένα… χιλιοστό προμήθειας από τις περισσότερες συναλλαγές είναι φανερό ότι μπορεί να δώσει αρκετά –και, το κυριότερο, άνευ ρίσκου- κέρδη στο τραπεζικό σύστημα, για να ισοφαρίσει –με το παραπάνω…- όλες τις απώλειες από το ελληνικό οικονομικό δράμα. Όλα αυτά δικαιώνουν, βεβαίως, τη γνωστή ρήση, κατά την οποία ο καλύτερος τρόπος για να προωθήσεις το ιδιωτικό συμφέρον είναι να το μετατρέψεις σε εθνική υπόθεση…

  12. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/09/2010 22:29:51

    Θέση να λάβει η ΝΔ και ο Αντώνης Σαμαράς, τώρα! Πριν λάβει διαστάσεις η φασιστικού τύπου προπαγάνδα υπέρ της κάρτας αυτής. Αυτό δεν είναι δύσκολο διότι η συναλλαγή με μετρητά είναι συνταγματικώς κατωχυρωμένη. Δεν μπορεί μια ελληνική κυβέρνηση να καταργήσει τα μετρητά. Προαιρετικά, λοιπόν, θα πάνε να την περάσουν και ό,τι τους κάτσει.

  13. tony avatar
    tony 29/09/2010 23:11:18

    Καλά τώρα σοβαρά, πιστεύεται ότι αυτοί είναι σε θέση να εφαρμόσουν μια τόσο μεγάλη αλλαγή?
    Αν εξαφανιστεί το μαύρο χρήμα πάει όλη η δύναμη των πολιτικών.
    Πάνε οι προεκλογικές δαπάνες πάνε τα ρουσφέτια πάνε τα πόστα.
    Από που θα κρατήσουν την εξουσία τους?
    Μπούρδες άλλο είναι το κόλπο.

    • donaE avatar
      donaE @ tony 29/09/2010 23:18:51

      Μηπως και καταφερουν τις τραπεζες να χορηγησουν κανενα φραγκο.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ tony 30/09/2010 12:15:25

      Οι πολιτικοί χρησιμοποιούν συστηματικά το τραπεζικό σύστημα για το μαύρο χρήμα και τα ρουσφέτια. Όλο το σκάνδαλο μιζενς μέσω τραπεζών έγινε. Πως θα μεταφέρουν εκατομμύρια ευρώ; Σε χαρτάκια;

  14. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 30/09/2010 08:08:28

    ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΤΗΝ "ΕΠΙΤΥΧΗ" ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ.
    ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ 50 ΠΧ. ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ [ΠΟΥ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΚΩΛΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ], ΑΛΛΑ 30 ΕΥΡΩ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ!
    ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΝΤΟΥΚΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ.
    ΕΚΤΟΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ!
    ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΕΥΡΩ, ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΛΑΡΙΟ, Η ΤΟ ΓΙΕΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ.
    ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑ [ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ] ΜΕ ΓΙΕΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ!!
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΕΦΙΚΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

  15. patriot avatar
    patriot 30/09/2010 10:42:24

    ”Θα σας δίνουν κάρτες για να σας
    συνηθίσουν μ’ αυτές.
    Κι όταν κάποτε όλα τα συγκεντρώσουν σε
    μια κάρτα
    (ταυτότητα,διαβατήριο,δίπλωμα οδήγησης κλπ)
    αυτό θα είναι το σφράγισμα,
    να μην το πάρετε”.

    ( Γέρων Παΐσιος ο Αγιορείτης)

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ patriot 30/09/2010 10:54:45

      Και αυτοί ως "Ευρωπαίοι" δε μας πειράξουν αν δεν την πάρουμε, λέει ο Γέροντας...

      Απλά δε θα μπορούμε να κάνουμε συναλλαγές.
      Θα την βρούμε την άκρη...

  16. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 01/10/2010 01:02:25

    Πρέπει να αντιδράσουμε όλοι στην χρήση της κάρτας . Εάν αντιληφθούν ότι δεχόμαστε άκριτα να πάντα και δεν αντιδρούμε θα αποθρασυνθούν και θα έλθουν και τα χειρότερα ....

  17. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 01/10/2010 03:54:56

    Κάπου την είχα διαβάσει αυτή την ιδέα για αντικατάσταση του χρήματος με κάτι ανάλογο σαν την ιδέα των καρτών. Φυσικά αυτή δεν ήταν η μοναδική καινοτόμα ιδέα. Μια άλλη ήταν σε κάθε άνθρωπο να αποδίδεται από την γέννησή του ως το θάνατό του ένας προσδιοριστικός αριθμός. Κουφό; Φυσικά ,όχι.

    Πάντως δεν ήταν ούτε στο 1984 όπου ο Όργουελλ μίλαγε αλληγορικά για την Γουωλ στρητ ούτε και στο θαυμαστό νέο κόσμο του Χάξλευ.