#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2011 20:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Ελλάδα της παρακμής ο χουλιγκανισμός ευδοκιμεί



Στην Ελλάδα της παρακμής τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν πριν και μετά τον τελικό κυπέλλου, είναι απλά ένα συνηθισμένο φαινόμενο. Εδώ και πολλά χρόνια ο χουλιγκανισμός είναι μάστιγα για τον ελληνικό αθλητισμό αλλά κανείς δεν έχει τολμήσει ή δεν είναι ικανός να το αντιμετωπίσει.

Ας θυμηθούμε όλοι ότι πριν από δέκα και περισσότερα χρόνια η τότε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ είχε ανακοινώσει δρακόντεια μέτρα κατά των χούλιγκαν. Ποτέ αυτά δεν εφαρμόστηκαν. Ομοίως και η προηγούμενη κυβέρνηση της ΝΔ προσπάθησε με ημίμετρα να καταπολεμήσει το πρόβλημα.

Όσο για τη σημερινή κυβέρνηση, κάθε φορά που γίνεται κι ένα επεισόδιο, απειλεί ότι θα διακόψει τη χρηματοδότηση των ομάδων που να θυμίσουμε είναι εταιρείες κι όχι ΔΕΚΟ.

Κανείς δεν έχει τολμήσει να βάλει το μαχαίρι στο κόκαλο. Για παράδειγμα, ποιος τόλμησε να διακόψει επ' αορίστω το πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο ή το μπάσκετ στα οποία γίνονται και τα περισσότερα επεισόδια;

Ποιος τόλμησε να τιμωρήσει σκληρά ομάδα όπου φίλαθλοί της διέλυσαν τα πάντα; Ακόμη και να υποβιβάσει σε άλλη κατηγορία ομάδες όσο μεγάλες κι αν είναι;

Ποιος τόλμησε να βάλει βαθιά στη φυλακή χούλιγκανς που συλλαμβάνονται να σπάνε. Να καταστρέφουν, να απειλούν ανθρώπινες ζωές;

Είναι θέμα χρόνου να θρηνήσουμε νέα θύματα στον πόλεμο αυτό που δε λέει να τελειώσει. Όμως το αυτί κανενός μεγαλόσχημου δε λέει να ιδρώσει. Όλοι βλέπουμε πώς άλλες χώρες με αντίστοιχο πρόβλημα το αντιμετώπισαν αλλά δεν κάνουμε τίποτε για να τους μιμηθούμε. Και ξέρετε γιατί;

Γιατί ο επαγγελματικός αθλητισμός είναι βαθιά βουτηγμένος στην λάσπη. Διοικείται από ανθρώπους που είναι κράτος εν κράτει.
Γιατί υπάρχει σφιχτός εναγκαλισμός της πολιτικής εξουσίας με συγκεκριμένους παράγοντες.
Γιατί το ποδόσφαιρο ειδικά λειτουργεί σαν Κολυμβήθρα του Σιλωάμ για τον “εξαγνισμό” όσων παραγόντων είναι βουτηγμένοι στα σκάνδαλα και τις επιχειρηματικές απάτες. Άλλωστε, οι οπαδοί των ομάδων είναι οι καλύτεροι “στρατοί”
Διότι δεν υπάρχει ισχυρή κυβέρνηση να αντιμετωπίσει το θέμα. Θα κάνει πάλι συσκέψεις, θα απειλήσει με κόψιμο των επιχορηγήσεων, θα διαλύσει κυρίως τις μικρές ομάδες που δεν κάνουν επεισόδια κι έχουν ανάγκη τα λεφτά και οι μεγάλες ΠΑΕ και ΚΑΕ θα συνεχίσουν να κάνουν ότι δε βλέπουν.

Νόμοι υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται. Δικαστές υπάρχουν, όπως και θεσμοί αλλά δεν τολμούν. Το σύστημα είναι σαθρό και σ' αυτό συμβάλλουν και οι ίδιοι οι πολίτες. Διότι είναι απίστευτο να διαδηλώνουν χιλιάδες οπαδοί του Πανιωνίου ή του Ηρακλή στην πιθανότητα να υποβιβασθούν λόγω χρεών ή οικονομικών ατασθαλιών, και από την άλλη στη συγκέντρωση για την Πρωτομαγιά να πηγαίνουν μόλις 3.000 άνθρωποι.

Ύστερα από όσα συνέβησαν το Σάββατο θα περίμενε κανείς να υπάρξει άμεση αντίδραση. Να τιμωρήσει ομάδες, να διακόψει το πρωτάθλημα, να μην αφήσει τίποτε όρθιο. Κανείς δεν το κάνει διότι υπάρχει προηγούμενο. Γιατί να τιμωρηθεί π.χ. η ΑΕΚ, όταν σε αντίστοιχα επεισόδια ο Ολυμπιακός ούτε καν ίδρωσε;

Γι' αυτό και δεν περιμένει κανείς να γίνει κάτι. Μέχρι τα επόμενα επεισόδια ή μέχρι τους επόμενους νεκρούς.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 20:49:25

    Οι εξεγερσοεις ειναι η Χαρα του Δανειστη !!!...
    θα σου πει.. εχει αποστεθεροποιηθει το συστημα.... ρισκαρω τα $$ μου... και στα κοβω ολα... πληρωσε με τις υποθηκες !!!
    Θα σε βαλουν και σε εμφυλιο... δε μασανε !! παντου τα ιδια κανουν... η αντιδραση των λαων ειναι φυσικο επομενο στα μετρα τους!!! και φυσικο επομενο ειναι αυτο που λεω...
    Πρεπει να σκεφτομαστε οπως αυτοι και οχι οπως θελουν αυτοι να σκεφτομαστε !

    ΠΠ

  2. kostas avatar
    kostas 01/05/2011 20:55:54

    οι χουλιγκανς ειναι το τελευταιο προβλημα στον Ελληνικο Αθλητισμο , εισαι ειναι και το καλυτερο ξεπλυμα , μπροστα σε οσα συμβαινουν να τα ριχνουμε εκει παντα...

  3. Παναγος avatar
    Παναγος 01/05/2011 21:24:58

    Αριστερός Ψάλτης
    ==
    Απο πιττα που δεν τρως τι σε νοιαζει κι αν καει?

    Μην πας στο γηπεδο ,μην τους βλεπεις ,μην ασχολεισαι μαζι τους και νο προμπλεμ..

    Γιατι να διακοπει το πρωταθημα? Η το μπασκετ??

    Εμενα μαρεσει να βλεπω τα ματς στη ΝΟΒΑ η στη Τιβι.
    Χτες απολαυσα και "ριγκ" και μαλιστα τζαμπα.

    Το προβλημα ειναι για τους κατοικους που γειτνιαζουν με τα γηπεδα.
    Αυτους πραγματι τους λυπαμαι.
    Για τους αλλους δεκαρα δεν δινω. Να σφαχτουνε,να μαχαιρωθουνε να καουνε να πανε στο διαολο ,δεκαρα δεν δινω ..
    Και σορυ..

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Παναγος 02/05/2011 01:50:05

      Συμφωνώ απόλυτα Πανάγο

  4. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/05/2011 21:30:22

    Αρκετούς συμπολίτες μας μάλλον τους ενδιαφέρει περισσότερο η ομάδα τους, παρά ο εαυτός τους και η πατρίδα τους.
    Είναι πρόθυμοι να αιματοκυλιστούν και να αιματοκυλίσουν για ένα κύπελλο ή για ένα πρωτάθλημα, παρά για μια αξιοπρεπή ζωή και ένα καλύτερο μέλλον για τους ίδιους και τα παιδιά τους.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2011 21:55:17

    Από τη στιγμή που διείδυσε ο υπόκοσμος στα ποδοσφαιρικά πράγματα, όλα είναι φυσικά και επόμενα.
    Είδατε ποτέ μπεγλέρια, 45αρια και μπράβους στα αποδυτήρια της Μάντσεστερ;
    Οι χαπακωμένοι χούλιγκανς είναι απλά οι χρήσιμοι ηλίθιοι του σάπιου συστήματος των "αφεντικών", που σε αγαστή συνεργασία με κάποιους της επίσημης"πολιτείας" αλωνίζουν μαζεύοντας μόνο τα κέρδη.
    Εδώ ο λαοφιλής Ντέμης προσπάθησε να τα βάλει με το θηρίο και τον φάγανε σε χρόνο ντε τε. Ποιος άλλος θα μπορούσε;
    Χρειάζεται πανεθνική διακομματική συναίνεση προκειμένου να παταχθεί το φαινόμενο του χουλιγκανισμού. Τίποτα άλλο δεν αρκεί (εκτός ίσως από στρατιωτική επέμβαση).

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Strange Attractor 01/05/2011 22:06:52

      Ποια πανεθνική συναίνεση; Οταν όλοι οι μεγαλοπαράγοντες των ομάδων, που συντηρούν τον στρατό από χαπακωμένα ανεγκέφαλα και τους δίνουν λεφτά για να έχουν τη δόση τους, είναι κολλητοί με πολιτικούς...
      Εδώ ο ΚΚ ο Εξαφανισμένος είχε ως μόνο θέμα συζήτησης το ποδόσφαιρο και θεωρείται ακόμα από κάποιους ως "κρυφό χαρτί της παράταξης", χαχα. Καμμένο χαρτί, φυσικά, όσο καμμένο είναι και το μυαλό των οπαδοκάφρων.

    • aggelosview avatar
      aggelosview @ Strange Attractor 01/05/2011 23:02:18

      Εγώ πάντως χθες στην Πλάκα, έκλεισα κατά λάθος το δρόμο του Μάκαρου, επειδή μιλούσα στο κινητό και ευγενέστατος μου ζήτησε συγνώμη για να περάσει. Μήπως είσαι υπερβολικός;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Strange Attractor 02/05/2011 15:10:53

      Αν θές να δείς πώς τά βαλε με το "θηρίο" ο ντέμης, δεν έχεις παρα να κατεβάσεις τον διαχειριστικό ελεγχο και θα καταλάβεις για ποιό θηρίο ασχολήθηκε και τι μασαμπούκα έπεσε.
      Το να φέρνεις πάντως bon jovi-δες και U2 και Sakir-ες μετά δεν γίνονται με τρείς και εξήντα.
      Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι ενοοώ, απλά ψάξε τον διαχειριστικό και θα καταλάβεις πάντως.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/05/2011 22:04:15

    Οι στρατοί των ομάδων ταϊζονται με πρέζα και συντηρούνται οικονομικά από τους παράγοντες των ομάδων για να κάνουν τη δουλειά που κάνουν.
    Οι μετακινούμενοι οπαδοί, ακόμα και για παιχνίδια στο εξωτερικό, μετακινούνται με αεροπλάνα που έχουν κλείσει παράγοντες των ομάδων και καταναλώνουν ελεύθερα ναρκωτικά, κάθε είδους, την ώρα της πτήσης. Αυτά είναι γνωστά πράγματα και φυσικά τα ξέρουν όλοι οι μεγαλοπαράγοντες. Ξέρουν ότι οι οπαδοί τους οι οργανωμένοι είναι ΟΛΟΙ πρεζόνια, ξέρουν ότι αυτοί οι άνθρωποι εξαρτώνται οικονομικά από αυτούς για να επιβιώνουν (γιατί τί δουλειά να κάνουν;) και για να έχουν τη δόση τους, αλλά τους χρησιμοποιούν. Εξωγηπεδικά τους χρησιμοποιούν για μπράβους, για βρώμικες δουλειές, ξεκαθαρίσματα λογαριασμών, κλπ. Ενδογηπεδικά τους χρησιμοποιούν για στρατό. Ένας στρατός από ανεγκέφαλα πρεζόνια, με μακράν πρώτο αυτόν του Ολυμπιακού. Μιλάμε εδώ για το κατώτερο επίπεδο που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος.

  7. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 01/05/2011 22:11:48

    Αυτά τα 500-2000 "καλά παιδάκια" της ΑΕΚ, είναι φίλοι του Χατχη...., που βγαίνει στο Tηλε Αστυ, διότι ο πατέρας τής κοπέλας του είναι μέτοχος στον σταθμό και κατευθύνει αυτά τα παιδιά πέρα από την ΑΕΚ, και πολιτικά !!!....Και όλοι οι σύνδεσμοι της ΑΕΚ στα εκτός παιχνίδια,.."ενοικιάζουν", ΜΟΝΙΜΑ !!... τα πούλμαν απο την εταιρεία του Αδωνη.
    Ας τα σκεφτούμε όλα αυτά και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

  8. Ευμένης avatar
    Ευμένης 01/05/2011 22:23:12

    Διακρίνω μια αδιαφορία από ορισμένους στα σχόλια, του τύπου τι σε μέλλει εσένα και άσε τους χούλιγκαν να σκοτώνονται.
    Διαφωνώ ριζικά γιατί:
    α. Εγώ πληρώνω τους αστυνομικούς να πηγαίνουν στα γήπεδα να φυλάνε αυτούς τους αλήτες, αντί να φυλάνε εμένα και την οικογένειά μου.
    β. Εγώ πληρώνω τις ζημιές που κάνουν.
    γ. Εγώ πληρώνω την διεθνή απαξίωση της χώρας μας.
    δ. Εγώ ξεπληρώνω τα υπέρογκα χρέη των ομάδων
    και άλλα πολλά.
    Να δούμε πότε θα βρεθεί μια πραγματική κυβέρνηση να ασχοληθεί με αυτό το θέμα και όχι μόνο...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Ευμένης 01/05/2011 23:41:02

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και συμπληρώνω:
      ε. Εγώ πληρώνω τις τσαμπουκαλίστικες νοοτροπίες που καλλιεργούνται και μέσα στα γήπεδα, αλλά δεν περιορίζονται μέσα σε αυτά.

      Και μια "απορία": Γιατί στα ευρωπαϊκά παιχνίδια όλοι αυτοί οι "μάγκες" είναι "γατούληδες" Την απάντηση την ξέρουμε όλοι μας. Κάποιοι έχουν το "κουσούρι" να εφαρμόζουν τους νόμους!!!

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 01/05/2011 23:36:31

    Αριστερέ Ψάλτη, έλυσαν κανένα σοβαρό πρόβλημα μέχρι τώρα για να λυσουν και αυτό; Όλη η κάστα αποτελείται απο ανθρωπάκια ανήμπορα που κοιτουν ΜΟΝΟ το συμφέρον τους. Η έννοια του δημοσίου συμφέροντος είναι άγνωστη αλλά και αντικειται στα ατομικά συμφέροντα τους.

  10. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 02/05/2011 02:11:16

    "Στην Ελλάδα της παρακμής ο χουλιγκανισμός ευδοκιμεί"

    Εννοείται. Και ποιός θα βάλει χέρι στους χουλιγκάνους; Και μετά πώς θα τούς στέλνουν και για "άλλες" δουλειές;

  11. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 02/05/2011 02:59:35

    Ένα ρητορικό ερώτημα :
    πώς γίνεται να μην παίρνουμε τίποτα από τα θετικά της ΕΕ στην οποία υποτίθεται ότι είμαστε ισότιμα μέλη και ειδικά σε θέματα όπως αυτό που μπορούμε εύκολα να δούμε πως έδρασαν άλλες χώρες - πχ Αγγλία - και παίρνουμε μόνο από τα αρνητικά και μάλιστα τότε ισχυρίζονται οι εκάστοτε κυβερνώντες ότι το επιβάλλουν κοινοτικές οδηγίες και μνημόνια ;

    Mήπως κάποιοι βολεύονται με αυτή τη κατάσταση για να εκτονώνεται το πόπολο και να βγαίνουν μετά οι εκσυχρονιστάδες και να λένε αυτή είναι η Ελλάδα των διεφθαρμένων και των υποανάπτυκτων;

    Πολλά χρόνια δεν κράτησε αυτή η ξεθωριασμένη κολόνια, του δώσε τσόντα στο λαό ( Μπουτάρης ), μπάλα με ξύλο και χαζοχαρούμενη τηλεόραση;

    Δεν είναι αυτή η Ελλάδα που θέλουμε, αυτή είναι η Ελλάδα που τη κατάντησαν 'ετσι τα παράσιτα της διαπλοκής και οι διάφορες παράγκες.

    Ας ελπίσουμε ότι ο Αντώνης Σαμαράς και το επιτελείο του θα ετοιμάσουν σχέδιο να αντιμετωπίσουν αυτή τη γάγγραινα και να αναλάβει η Πολιτεία την διοργάνωση των αγώνων με δικούς της αυστηρούς κανόνες που θα ισχύουν το ίδιο για όλους. Να πληρώνουν οι ΑΕ τις ζημιές και πολύ ψηλά πρόστιμα και να δούμε μετά αν βγαίνουν οι διάφοροι μαγκίτες να .το κόσμο των ομάδων τους

  12. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 02/05/2011 03:01:22

    να βγαίνουν και να φανατίζουν το κόσμο για τα δικά τους συμφέροντα.

  13. zackii avatar
    zackii 02/05/2011 06:48:24

    Το πρόβλημα των ποδοσφαιροεπεισοδίων στην Ελλάδα είναι πολιτικό, γιαυτό και δεν λύνεται. Ποιά κυβέρνηση μπορεί να αντέξει το πολιτικό κόστος να στείλει τον Ολυμπιακό η την ΑΕΚ στη Β Εθνική? Ξεκινώντας από το 1996 με τα κατορθώματα του θείου Σωκράτη που μετέτρεψε το ποδόσφαιρο σε φαρσοκωμωδία με τη γνωστή σε όλους παράγκα του -κοκκαλιάρη- Θωμά Μητρόπουλου, το στρατό του Τσουκαλά με τα 2 δις δρχ που κέρδισε και καλά στο στοίχημα, τα 700.000.000 του Σωτηρακόπουλου του sport fm -ναι κι αυτός διάβαζε ...βουλωμένο γράμμα όπως ο προηγούμενος, και τα λιγότερα μεν αλλά πάντως εκατοντάδες εκατομμύρια άλλων - κυρίως - δημοσιογράφων η λίστα των οποίων βγήκε εδώ και μερικά χρόνια στον τύπο αλλά...εξαφανίστηκε την άλλη μέρα μέχρι που -αν δεν κάνω λάθος- την ξανάφερε η Λιάνα Κανέλλη στη βουλή, ο χορός καλά κρατεί. Τη σκυτάλη παίρνει απ'ότι φαίνεται ο Μαρινάκης ....διδάσκοντας ήθος. Εδώ και λίγες μέρες βγήκε απόφαση της ....καραγκιόζ μπερντέ αθλητικής δικαιοσύνης που δήλωσε....αναρμόδια να τον τιμωρήσει - όπως και η τακτική φαντάζομαι. Μετά -και καλά κατά τη γνώμη μου- ήρθαν και τα επεισόδια με την ΑΕΚ που....ζήλεψε τη δόξα του Μαρινάκη διδάσκοντας ...ήθος με τη σειρά της, στηριζόμενη απλά στο ότι αφού μπουκάρησαν οι Ολυμπιακοί στο γήπεδο και η ομάδα τους έφαγε μία αγωνιστική -τύφλα νάχει η ποινή του Μαντέλη- κι αυτοί δεν θα φάνε περισσότερο. Τέλος το καλύτερο σχόλιο γιά την κατάσταση το έκανε ο Δώνης. Γιά να δούμε τώρα. Θα βρεθεί δικαστής ...αρμόδιος να τον δικάσει?

  14. Παντελής Κωνσταντινάκος avatar
    Παντελής Κωνσταντινάκος 02/05/2011 09:47:20

    Αγαπητοί σχολιαστές
    Νομίζω ότι το φαινόμενο των Βιαιοτήτων στον Ελληνικό Αθλητισμό και όχι ο Χουλιγκανισμός στο Ποδόσφαιρο όπως αυτό θέλουν ΄΄κάπιοι΄΄ να παρουσιάζουν είναι ένα κοινωνικό γεγονός - λειτουργία που έχει τις ρίζες του στη δομική διαμόρφωση της πολιτικής κατάστασης της Ελλάδας. Χρειάζονται σοβαρές αναλύσεις για να προσεγγίσουμε το ΄΄φαινόμενο΄΄ και όπως βλέπετε στα ΜΜΕ όσοι μιλάνε και ΄΄αναλύουν΄΄ δεν παρουσιάζουν καμία σοβαρή επιστημονική τεκμηρίωση, λόγια και λόγια ως όλοι να είναι ΄΄ειδικοί΄΄ που μπορούν να προτείνουν λύσεις. Σοβαροί ερευνητές - επιστήμονες που δεν είναι στα ΄΄δημοσιογραφικά κυκλώματα΄΄ άν και έχουν μελετήσει το φαινόμενο δεν καλούνται, το γιατί είναι εύκολο να το κατανοήση ο κάθε μη φανατικός πολίτης. Οι σημερινοί αλλά και οι χθεσινοί διοικούντες έχοντας δίπλα τους παρατρεχάμενους ΄΄κομματικούς΄΄ συμβουλάτορες πειραματίζονται για τα μέτρα και λύσεις του φαινομένου ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρουν, μέχρι τότε υπομονή και στο επανιδείν...........
    Ουδέτερος επιστημονικός μελετητής

  15. whatever avatar
    whatever 03/05/2011 16:51:25

    χουλιγκανισμος??? γελαει ο κοσμος..μην πατε μακρια..μια ματια ριχτε στα συγκεκριμενα post εδω και θα καταλαβετε..αλλοι αναφερουν τον ...κοκκαλη και τον μαρινακη (που κολλανε με τα επεισοδια του κυπελλου ειναι αλλη ιστορια).
    Αλλοι βαζουν στο ιδιο καζανι ΟΛΟΥΣ τους οργανωμενους ως "πρεζακια".
    Αλλοι δειχνουν απλα αδιαφορια...
    Απλα πραγματα¨ ολες οι ομαδες εχουν τους δικους τους καφρους. Αν τωρα του Ολυμπακου σφαζουν με κατανα ενω της Αεκ με γιαταγανι λιγη σημασια εχει.

    Η λυση ειναι πανευκολη αρκει να υπαρχει θεληση¨ η Θατσερ εδειξε τον δρομο...