#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2012 18:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Ελλάδα ο Πούτιν το Πάσχα;



Κατά ασφαλείς πληροφορίες, είναι πολύ πιθανόν να έλθει ο Βλαντιμήρ Πούτιν στην Ελλάδα το Πάσχα. Λέγεται ότι θα επισκεφθεί το Άγιο Όρος. Είναι άγνωστο εάν η επίσκεψή του θα έχει ιδιωτικό χαρακτήρα ή επίσημο. Προς το παρόν, οι πληροφορίες συγκλίνουν στην εκτίμηση ότι θα είναι προσωπική.

Τελευταία φορά είχε επισκεφθεί, και πάλι ως πρόεδρος της Ρωσίας, το Άγιο Όρος το Σεπτέμβριο του 2006. Τώρα, με την επανεκλογή του σχεδιάζει να κάνει το ίδιο.

Να σημειωθεί ότι το Κρεμλίνο ρίχνει ιδιαίτερο βάρος στο Άγιο Όρος. Πρόσφατα μάλιστα, με αφορμή τη σύλληψη και φυλάκιση του ηγούμενου Βατοπεδίου, Εφραίμ, σε μια σπάνια κίνηση στην ιστορία των διπλωματικών σχέσεων Ελλάδας-Ρωσίας, η Μόσχα είχε στείλει πολύ σκληρό μήνυμα στην Αθήνα. Προηγουμένως ο Εφραίμ είχε μεταφέρει στη Μόσχα, όπου έγινε παλλαϊκό προσκύνημα την "Τίμια Ζώνη", και είχε συναντηθεί με τον Ρώσο Πατριάρχη, τον Πούτιν και τον απερχόμενο Ρώσο πρόεδρο, Μεντβέντεφ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης Π. avatar
    Δημήτρης Π. 29/03/2012 18:57:51

    Ξέρουμε αν πρόκειται για το Πάσχα με το "δικό" μας ημερολόγιο ή με το παλιό; Γιατί και οι Ρώσοι και οι Αγιορείτες, απ' όσο ξέρω, γιορτάζουν το Πάσχα με το Ιουλιανό.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Δημήτρης Π. 29/03/2012 19:07:29

      Το Πάσχα πέφτει πάντα μαζί διότι υπολογίζεται και για εμάς με βάση το ιουλιανό. Οι καθολικοί το υπολογίζουν με βάση το Γρηγοριανό και γι αυτό πέφτει συνήθως μια βδομάδα πριν αλλά δεν είναι σπάνιο να έχουμε 3 βδομάδες διαφορά ή να πέφτουν μαζί.

      Τα Χριστούγεννα οι Ρώσσοι τα γιορτάζουν με βάση το Ιουλιανό εμείς με βάση το Γρηγοριανό.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ anonymous 29/03/2012 19:37:29

        Σωστός!

    • χρηστος avatar
      χρηστος @ Δημήτρης Π. 30/03/2012 00:15:04

      ιδια μερα γιορταζουν το πασχα ολοι οι ορθοδοξοι στον κοσμο και το παλιο και το νεο μαζι. ο πουτιν το πσχα θα ειναι στο βατοπεδι. για αυτο βγαινει και ο εφραιμ. αυτα.

      • κωστας Α avatar
        κωστας Α @ χρηστος 01/04/2012 22:57:05

        Επι τελους ας συνελθουμε καποτε σ αυτο τον τοπο .Αρκετα χρονια επικρατησαν συμπλεγματικες συμπεριφορες . Ειμαστε Ελληνορθοδοξο κρατος ΝΑΙ η ΟΧΙ ;Που λοιπον το περιεργο ο αρχηγος ενος ΜΕΓΑΛΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ να ελθει στην κοιτιδα της ορθοδοξιας το ΑΓΙΟΝ ΠΑΣΧΑ ; ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟΝ Ο ΗΓΕΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝ ΕΠΙΣΗΜΑ Η ΙΔΙΩΤΙΚΑ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ; Μηπως μας εχουν ψεκασει και δεν το ξερουμε ; ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΟΝΗ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ και ΤΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΦΡΑΙΜ επειδη καποιοι ετσι θελουν για δικους τους λογους πολιτικους η αλλους να περασουν στον λαο ; ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ Η ΧΩΡΑ ΘΑ ΔΙΕΛΘΕΙ ΜΟΝΟΝ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΡΑΜΑΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Mara avatar
    Mara 29/03/2012 19:17:46

    Θα συναντηθεί και με τον ηγούμενο Εφραίμ??? Σίγουρα....
    (μήπως η αποφυλάκιση έγινε κατόπιν Ρωσικής πιέσεως....?)

    Βρέ... Αντώνη, (λέω εγώ τώρα... και καμμιά "βλακεία" να περάσει η ώρα) δεν παίρνεις τον Καραμανλή να πάτε καμμιά βόλτα..., τις άγιες ημέρες που έρχονται κατά Άγιο Όρος μεριά, να συναντηθείτε με τον Πούτιν, να βγάλετε και καμμιά φωτογραφία και να δείς μετά πώς παίρνουμε την αυτοδυναμία, που καθόμαστε και σκάμε...???
    Να πέσει το γέλιο της αρκούδας!!!
    Να δείς πώς θα τρέχουν ΟΛΟΙ και δεν θα φθάνουν...
    Γιατί να μας φάει η αγωνία...???

    Υ.Γ.
    Άν είναι και την Ανάσταση?
    Ακόμα καλύτερα!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mara 29/03/2012 19:39:56

      Mέ προσοχή ὃμως,γιατί τήν προηγούμενη φορά πού εἶχε ἒλθει ὁ Πούτιν στό Ἃγιο Ὂρος εἶχε πέσει ἓνα ἐλικόπτερο...

      • Mara avatar
        Mara @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/03/2012 20:42:18

        Και άν δεν κάνω λάθος, είχε ακυρώσει την μεταφορά του τελευταία στιγμή....

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mara 29/03/2012 20:47:32

          Καί ''ἒφυγε'' ἂλλος ἀντί γι' αὐτόν.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Mara 30/03/2012 03:15:15

      ΟΧι Μαρα
      ΑΝ ηταν θα το ειχε κάνει ηδη ο ΠΟυτιν και θα ειχε πιέσει
      Για αλλους λογους βγηκε ο Εφρίαμ
      Δεν είναι πια επικινδυνος για τις ορεξεις και τα εργα καποιων εδω!

      Oπως και να χει η επισκεψη του εχει πολλαπλες σημασίες
      Δειχνει πολλα και λεει πολλα΄απ΄αυτα που δεν λεγονται και που φοβουνται καποιοι
      'οπως' ο διάολος το λιβανι

  3. franc avatar
    franc 29/03/2012 19:19:43

    Αυτή η επίσκεψη έχει διπλή ερμηνεία:.
    1. Η μην ξεκινάτε τις γεωτρήσεις χωρίς εμένα γιατί θα με χρειαστείτε και θα το μετανοιώσετε.
    2. Η τώρα, φίλοι Ελληνες που τα βρήκαμε με Εβραίους και Αμερικάνους ,ήρθα να
    γιορτάσουμε τα εγκαίνεια kai na epishmopoi;hsoyme th sx;esh maw kai gia ta perait;erv.

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/03/2012 19:49:35

    Ο ΠΟΥΤΗΝ είναι καλοδεχούμενος διότι είναι ορθόδοξος συνειδητός και όχι υποκριτής. Και βέβαια θα συναντηθεί με τον ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΦΡΑΙΜ στην ΙΜΜ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ οπου θα γίνει και η ανάλογη υποδοχή με κωδονοκρουσίες , ψαλτήρια, πολυχρόνια κ.λ.π.
    Βυζαντινά προβλεπόμενα και αρμόζοντα σε κορυφαίο
    προσκυνητή της ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ.

  5. Dimitris avatar
    Dimitris 29/03/2012 19:58:31

    Τα Πάσχα ο Κ.Κ έχει προγραμματίσει να το περάσει στη Θεσσαλονίκη. Τι λέτε δεν θα γίνει συνάντηση για τα συγχαρίκια, επ' ευκαιρίας της επανεκλογής αλά Μπερλουσκόνι? Είναι πολλά αυτά που γίνονται και δεν λέγονται. Δεν την ξαναπατάνε, όπως ο Κ.Κ. Ειδικά τον τελευταίο μήνα από την επίσκεψη Σαμαρά και μετά παρατηρείται στη Χαλκιδική αύξηση Ρώσων επενδυτών. Λέτε κάτι να ξέρουν παραπάνω από εμάς?

  6. franc avatar
    franc 29/03/2012 20:08:39

    Εγώ το είπα: Κάντο όπως οι Κύπριοι. Δοκιμασμένη συνταγή: μέσα noble energy Ισραήλ, Ρωσία.
    Kι αν το Ηolly mountain (διακριτικά όπως κάνουν και οι προτεστάντες στην Ελβετία,η πίστη πίστη και το χρήμα χρήμα) γίνει σαν το San Marino μαζι με κανα δυό νησάκια, δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε το 2020 για να βγούμε στις αγορές γιατί θα έρθουν εκείνες μέσα...

  7. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2012 20:10:36

    Δεν είναι ακριβώς Ελλάδα το Αγιον Όρος

    • franc avatar
      franc @ Orestios 29/03/2012 21:09:50

      Eιναι περισσότερο Ελλάδα απο την Κύπρο. Εχει Αυτονομια-αυτοδιοίκηση. Δεν είναι ανεξάρτητο κράτος όπως η Κύπρος. Εν πάσει περιπτώσει τα διαδικαστικά τα ξέρουν οι ειδικοί και θα τα εφαρμόσουν άμεσα μόλις πάρουν εντολή.

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/03/2012 20:28:21

    Τί εἶναι ἀγαπητέ μου τό Ἃγιο Ὃρος;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2012 22:05:03

    Έχει αυτοδιοίκητο και η κάθε ορθόδοξη χώρα έχει κι από ένα μοναστήρι. Νομίζω η Ρουμανία έχει μια σκήτη. Δεν είμαι σίγουρος. Οι μονές συμμετέχουν όλες στη διοίκηση.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ anonymous 29/03/2012 22:26:36

      Ἒχει αὐτοδιοίκητο,ἐκκλησιαστικά μνημονεύει τόν Πατριάρχη,ἀκολουθεῖ τό Παλαιό ἡμερολόγιο μόνο κατό τήν ἡμερολογιακή διαφορά τῶν 13 ἡμερῶν, ἒχει 20μοναστήρια καί ἀρκετές σκῆτες,ἐκ τῶν 20 Ἱερῶν Μονῶν ἡ μία εἶναι ρώσικη καί ἡ μία ρουμάνικη,στίς ὁποίες ὃμως ζοῦν καί ἒλληνες μοναχοί,σέ ὃλα τά ἂλλα ἡ συντριπτική πλειοψηφία τῶν μοναχῶν εἶναι ἒλληνες εἶναι Ἐλληνικό ἒδαφος μέ μεγάλη ἰστορία καί τεράστια πνευματική προσφορά καί τέλος,ὃπωςὁλόκληρη ἡ Ἐκκλησία καί ὃλα τά μοναστήρια πληρώνουν τούς φόρους στό ἐλληνικό κράτος κανονικά.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/03/2012 22:48:39

        Διόρθωση: Σέρβικη ὂχι Ρουμάνικη

        • anonymous avatar
          anonymous @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/03/2012 00:41:08

          Υπάρχει και βουλγάρικη και στο παρελθόν υπήρχαν εντάσεις μεταξύ Βουλγάρων κι Ελλήνων. Το Βατοπαίδι είναι Κυπριακό. Επίσης στο Άγιον Όρος βρίσκεις, εγκατεσπαρμένους στις διάφορες μονές, πολίτες αρκετών χωρών.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ anonymous 30/03/2012 07:34:47

            Βουλγάρικη σκήτη ὂχι Ἱερά Μονή.Στό Βατοπαίδι εἶναι καί πολλοί Ἒλληνες,ἒπειτα,ἓνα μοναστήρι τοῦ Ἁγίου Ὂρους εἶναι ἂλλης ἐθνικότητας καί ὂχι ἐλληνικῆς ὂχι γιατί ἐγκαταβιοῦν ἐκεῖ ξένοι μοναχοί,ἀλλά ἐπειδή τά χρήμα γιά τήν ἀνέγερσή τους τά εἶχαν δώσει ξένοι βασιλεῖς καί ἠγεμόνες,ὃπως μέ τήν Ι.Μ.Χιλιανδαρίου πού στήν ἀνέγερσή τους συνέβαλαν σάν κτίτορες οἱ βασιλεῖς τῆς Σερβίας Στέφανος καί Συμεών τόν 12ο αι.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/03/2012 22:43:51

    Πολύ περίεργη σύμπτωση, και έχω μια θεωρία για αυτό. Πολύ πιθανόν να ήταν στόχος ο Βλαδίμηρος.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Strange Attractor 29/03/2012 22:50:21

      Ἒτσι ἒχει ἀκουστεῖ.

      • Mara avatar
        Mara @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/03/2012 23:23:01

        Πάντως η είδηση ότι το Πάσχα θα είναι εδώ ο Πούτιν, έχει θορυβήσει... για τα καλά...
        Στην ΝΕΤ στο δελτίο ειδήσεων, ο ανταποκριτής από την Ρωσία επιβεβαίωσε την είδηση συμπληρώνοντας ότι "είναι το πρώτο ταξίδι του Πούτιν εκτός Ρωσίας ώς Πρόεδρος και θα δείξει με αυτή την επίσκεψη, το πόσο θέλει να στηρίξει την Ελλά...." και σε αυτό το σημείο, απότομα τον έκοψε η Στάη και τον καληνύχτισε στο τσάκα-τσάκα....

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mara 29/03/2012 23:32:53

          Ἒκανε ἡ Στάη τέτοιο πράγμα;!;

  11. Δημήτρης Π. avatar
    Δημήτρης Π. 29/03/2012 23:18:34

    Σ' ευχαριστώ για την κατατόπιση!

  12. Mara avatar
    Mara 29/03/2012 23:51:05

    Xα χα!
    Τί πρωτότυπο έ..??

  13. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 30/03/2012 08:22:07

    Ο καθορισμός του Πάσχα δεν έχει σχέσει με τα Ημερολόγια
    Οι δυτικοί το γιορτάζουν την Πρώτη Κυριακή μετά την πρώτη Εαρινή Πανσέληνο και τίποτα άλλο._

    Οι Ορθόδοξοι το γιορτάζουν την πρώτη Κυριακή μετά την πτώτη Εαρινή Πανσέληνο και εφόσον 'εχει περάσει το Ευραϊκό Πάσχα (Νομικόν Φάσκα)
    Έτσι λοιπόν φέτος το Ευραϊκό Πάσχα έναι 11 Απριλίου , άρα το Πάσχα των Ορθοδόξων πηγαίνει την Κυριακή αμέσως μετά το Ευραϊκό Πάσχα αφού έχει παρέλθει η Πρώτη Εαρινή Πανσέληνος......
    Ευχαριστώ

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αλέξανδρος 30/03/2012 08:46:10

      Νά συμπληρώσω μόνο,ὃτι τό Πάσχα ἐμεῖς οἱ Ὀρθόδοξοι τό γιορτάζουμε μετά τήν πρώτη πανσέληνο τῆς ἐαρινῆς ἰσημερίας καί ἂν συμπέσει μέ τό Ἐβραϊκό Πάσχα,τό γιορτάζουμε ἐμεῖς μιά βδομάδα μετά.Μέχρι τό 1582 τό γιορτάζαμε μαζί μέ τούς Καθολικούς ἀλλά ἂλλαξαν τά καθιερωμένα καί ἒκτοτε δέν συμπίπτουμε στήν ἑορτή τοῦ Πάσχα παρά ἐλάχιστες φορές ὃπως τό 1990,2001.

  14. Νικηφηρος Φωκας avatar
    Νικηφηρος Φωκας 30/03/2012 12:41:57

    Γιατι πιστευω οτι αν οι εκλογες δειξουν σωστα τοτε θα εχουμε κοσμογονικες αλλαγες στην νοτιο-ανατολικη Ευρωπη και κυριως στην Ελλαδα μας (αμην!) ?

    Απαντηση ΠΡΙΝ το δεκαπενταυγουστο.

    • franc avatar
      franc @ Νικηφηρος Φωκας 31/03/2012 09:40:19

      Aν είναι να εχουμε κοσμογονικες αλλαγες στην νοτιο-ανατολικη Ευρωπη και κυριως στην Ελλαδα μας ΠΡΙΝ το δεκαπενταυγουστο, το αποτέλεσμα των Ελληνικών εκλογών δεν θα το θυμάται κανένας...

  15. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 07/04/2012 13:15:44

    Το Άγιον Όρος, είναι αναπόσπαστο-αυτοδιοίκητο τμήμα της Ελληνικής Επικράτειας υπαγόμενο πνευματικά στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Υπάρχει η Ι.Μ. Χιλανδαρίου (Σερβική), η Ι.Μ. Ζωγράφου (Βουλγαρική), η Ι.Μ. Αγίου Παντελεήμονος (Ρωσική) και υπάρχει και η Ι.Μ. Ιβήρων που χτίστικε από τους Γεωργιανούς. Όλοι οι μοναχοί, ανεξαρτήτου χώρας προέλευσης αποκτούν την ελληνική υπηκοότητα.

    Δεν καταλαβαίνω προς τι ο ντόρος για τον επικείμενο ερχομό του Πούτιν στο Όρος; Και ο θείος μου ο Μανώλης, κάθε χρόνο πηγαίνει για ένα τριήμερο, αλλά δεν ασχολείται κανείς... ούτε η θεία μου (ησυχάζει το κεφάλι της!).

    Εάν ο Βλαδίμηρος, επιθυμεί να ασκήσει κάποια πολιτική, αρνητική ή θετική, σε σχέση με την Ελλάδα γενικότερα ή το Όρος ειδικότερα θα πρότεινα να ανοίξουν τα μάτια και τα αυτιά τα 300 φιντάνια και να δράσουν αναλόγως. Γιατί και κάτι μεμέτια που έρχονται στην Δυτική Θράκη, τα αφήνουμε να ενεργούν σαν να βρίσκονται στο Εσκί Σεχήρ.