#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2011 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην ΔΕΘ μοιράζουν καφέ, κονιάκ και ...κόλυβα



Του Γιώργου Χαρβαλιά*

Κι άλλες φορές στην μεταπολιτευτική ιστορία, η παρουσία ενός πρωθυπουργού στην Διεθνή Εκθεση Θεσσαλονίκης σημάδεψε το κύκνειο άσμα μιας κυβέρνησης. Ποτέ όμως, η ομιλία πολιτικού αρχηγού στο Βελίδειο, δεν πήρε χαρακτηριστικά κηδείας μιας ολόκληρης πολιτικής παράταξης και ταυτόχρονα μιας ολόκληρης κρατικής οικονομίας.

Το μοναδικό αυτό κατόρθωμα ανήκει στον Γιώργο Παπανδρέου. Ο σημερινός πρωθυπουργός απολογείται σήμερα, ως ο αλαφροίσκιωτος νεκροθάφτης της ελπίδας για την έξοδο από μία κρίση στην οποία ο ίδιος μας οδήγησε. Κι από δίπλα  ο πρωθυπουργεύων αντιπρόεδρος, σε ρόλο τσουρουφλισμένης μοιρολογίστρας, βρίζει την ώρα και τη στιγμή που ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά.

Οι εξελίξεις των τελευταίων 24ώρων στο σήριαλ της μνημονιακής μας ομηρίας, ικανοποίησαν έναν και μόνο άνθρωπο σε αυτή τη χώρα. Τον Γιώργο Παπανδρέου που μπορεί πλέον να ελπίζει ότι σύντομα θα πάει σπίτι του, χωρίς περούκα, ψευδώνυμο και ελικόπτερο. Εχοντας φορτώσει και τον κυριότερο εσωκομματικό του αντίπαλο ευθύνες για το ναυάγιο του στιγμιαίου... «ανένδοτου» με την τρόικα.

Είναι φανερό ότι ο κ. Παπανδρέου, παγιδεύοντας τον Ευάγγελο Βενιζέλο που τα θαλάσσωσε για δεύτερη φορά στην διαπραγμάτευση με τους δανειστές, επιλέγει την λύση της μετωπικής σύγκρουσης με την κοινωνία. Με  ένα και μοναδικό σκοπό. Να εκβιάσει την πτώση του και την έγκαιρη προσφυγή στις κάλπες πριν σημάνει το κανόνι της χρεωκοπίας. Να εξασφαλίσει δηλαδή την απόδραση του, για να δεί την καταστροφή της Πομπηίας, ανέμελος, ως παρατηρητής, μπροστά από την τηλεόραση του σπιτιού του. Ισως μετά, να γράψει και ένα δοκίμιο στοχασμού στα αγγλικά εξηγώντας πώς οι δυνάμεις του σκότους, απέτρεψαν και υπονόμευσαν την μεγάλη μεταρρυθμιστική του προσπάθεια...

Ο Γιώργος είναι ασφαλώς στον κόσμο του. Ενστικτο πολιτικής αυτοσύντηρησης όμως διαθέτει, όπως άλλωστε και η οικογένεια του. Γνωρίζει καλά ότι το οριστικό «κρασάρισμα» της ελληνικής οικονομίας θα έρθει μεταξύ 6ης και 7ης δόσης. Η μεν 6ης μπορεί τελικά να δοθεί ως τμήμα της βοήθειας του πρώτου πακέτου διάσωσης, αλλά η επόμενη είναι εξαιρετικά απίθανο να αποτελέσει την πρώτη δόση του νέου πακέτου διάσωσης που προβλέπει στα χαρτιά, η συμφωνία φάντασμα της 21ης Ιουλίου. Πάνω εκεί, γύρω στο Δεκέμβρη, όπως προβλέπει η εμπιστευτική έκθεση της Royal Bank of Scotland, είτε στο πρώτο τρίμηνο του 2012 όπως προδικάζουν οι αναλύσεις των αμερικανικών οίκων αξιολόγησης, θα σταματήσει η δανειοδότηση και η Ελλάδα θα κηρύξει πτώχευση εντός ή εκτός Ευρωζώνης.

Φυσικά όλα αυτά δεν αποκλείεται να συμβούν και νωρίτερα. Γι αυτό ο κ. Παπανδρέου βιάζεται να πάει σπίτι του.

Στο κάδρο των ευθυνών, φρόντισε όπως είπαμε να συμπαρασύσει τον βασικότερο διεκδικητή της αρχηγίας στο ΠΑΣΟΚ, επιταχύνοντας την διάλυση του κόμματος. Η εικόνα αδικεί εν μέρει τον Βενιζέλο. Γιατί αυτός αν μη τι άλλο, προσπάθησε να παζαρέψει. Με την φουσκωμένη αυτοπεποίθηση ενός Ελληνα, διαχρονικού υπερυπουργού, που είναι  το χαιδεμένο παιδί των ντόπιων μέσων ενημέρωσης. Και νόμισε ότι με αυτή την αμφιβόλου αξίας προίκα θα φοβερίσει τους... «χαμηλόβαθμους και ασήμαντους τεχνοκράτες της Τροίκας».

Η διαπραγμάτευση υπήρξε ατυχής γιατί η μπλόφα έπεσε στο κενό και οδήγησε την ελληνική πλευρά σε άτακτη υποχώρηση και αστραπιαία υιοθέτηση  όλων των αξιώσεων της άλλης πλευράς.

Ομως ο Βενιζέλος επιχείρησε να διαπραγματευτεί σε ναρκοθετημένη, από τον προκάτοχο του περιοχή. Αντίθετα, ο κ. Παπανδρέου ουδέποτε διαπραγματεύτηκε. Απλώς...παρέδωσε.

(*δημοσιεύεται στον "Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 10/09/2011 18:24:23

    Όλοι όσοι ψήφισαν τα ΜΝΗΜΌΝΙΑ πρέπει να κατηγορηθούν για εσχάτη προδοσία . Μετά στρατοδικεία και ισόβια. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΙΣΟΒΙΑ ΕΝΝΟΟΎΜΕ ΙΣΌΒΙΑ.

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ ΣΠΥΡΟΣ 10/09/2011 19:19:44

      etsi kai xeirotera

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ ΣΠΥΡΟΣ 10/09/2011 20:58:36

      Για εσχάτη προδοσία έχω ακούσει άλλη τιμωρία...

      • lampros avatar
        lampros @ Γιώργος1 10/09/2011 23:33:22

        Σωστός...

    • M.Γ avatar
      M.Γ @ ΣΠΥΡΟΣ 11/09/2011 12:12:41

      Εχεις απολυτο δικηο. Ο ΓΑΠ και η κλικα του δεν πρεπει να πανε σπιτι τους αλλα να συλληφθουν και να περασουν απο δικη. Αυτο ηδη συμβαινει στην Ισλανδια με τον πρωθυπουργο της, κατι που δεν το αναφερουν τα ξεπουλημενα ΜΜΕ των διαπλεκομενων. Το ζητημα ομως ειναι, υπαρχει τη στιγμη αυτη η πολιτικη παραταξη που θα επιχειρουσε κατι τετοιο ; Και μη μου πει κανενας ρομαντικος "οπαδος", οτι θα το πραξει η ΝΔ, εαν ερθει στα πραγματα. Γιατι αυτο που συμβαινει παντοτε ειναι οτι οι πολιτικοι αλληλοκαλυπτονται, για να εχουν σιγουρα τα νωτα τους.

  2. Αντώνης avatar
    Αντώνης 10/09/2011 18:44:22

    Πολύ σωστά. Όλος αυτός ο πράσινος θίασος, το θέατρο σκιών που παίζει σήμερα τα ρέστα του στη Θεσσαλονίκη, πρέπει να δώσει λόγο στο Έθνος και να είναι οι επόμενοι που θα..... ακουμπήσουν την πλάτη τους στον τοίχο μετά τους προδότες της μικρασιατικής καταστροφής. Κατηγορία: ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ!!!!! χωρίς ελαφρυντικά.

  3. Kostas avatar
    Kostas 10/09/2011 18:56:06

    Σωστός ο Σπύρος. Τίποτε λιγότερο. Και όσοι προσπαθήσουν επανάληψη της γνωστής τακτικής των διαγραφών ευθυνών, το ίδιο υπεύθυνοι και αυτοί για εσχάτη κοροϊδία του ελληνικού λαού.
    Δεν καταλαβαίνω το συγχωροχάρτι στο Βενιζέλο. Πληθωρικός ο λόγος του , όπως και ο ίδιος, χωρίς να λέει τίποτε απολύτως. Δεν είπε ψέματα στον ελληνικό λαό; Δεν στιγμάτισε την αξιοπιστία του κράτους με τις ντρίπλες του με τη τρόικα; Δεν ψήφισε;δεν συμμετέχει στο υπεύθυνο της κατάντιας μας σύστημα; ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. Ολίγον έγγυοι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Kostas 10/09/2011 19:01:10

      Σωστή η επισήμανση και για τον Μπένι

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 10/09/2011 19:45:38

    Σωστοί όλοι σας!!Ενοχοι για εσχάτη προδοσία!!!! Αυτή τη φορά πρέπει να πληρώσουν,δεν πρέπει να παραγραφούν οι ευθύνες . Η προδοσία που έκαναν στη χώρα , είναι μεγαλύτερη και από αυτή της μικρασιατικής καταστροφής. Πρέπει να φτύσουν αίμα αλλιώς ,εμείς δεν έχουμε αύριο. Δεν θα βγούμε ποτέ από το βούρκο.

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/09/2011 19:52:38

    Η ελληνική κοινωνία,ΔΙΚΑΙΩΣ,είναι ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΗ.ΠΟΣΟ ακόμα οι πολίτες θα ματώνουν;Η χώρα έχει τη πιο ΛΑΟΜΙΣΗΤΗ κυβέρνηση!!!Και ο Παπανδρέου,απόψε,μέσω ενός κλειστού κλαμπ χειροκροτητών(του γνωστού θιάσου), θ'αναγγείλει τη συνέχιση του ΔΙΑΛΥΤΙΚΟΥ έργου του...

  6. Nikolas avatar
    Nikolas 10/09/2011 20:15:32

    Οι μόνοι που κάνουν αντίσταση αυτή τη στιγμή είναι οι οπαδοί του Ηρακλή, οι υπόλοιποι κότες...

    • ψυχιατρος οπαδων avatar
      ψυχιατρος οπαδων @ Nikolas 11/09/2011 12:15:28

      Ε, οχι και "αντισταση" oι ψυχασθενεις "φιλαθλοι" που βαζουν πανω απο τα προβληματα της πατριδας τους τον υποβιβασμο καποιας ομαδας. Μην τρελλαθουμε τελειως

  7. ΓΙΑΝΝΑ Φ.Κ. avatar
    ΓΙΑΝΝΑ Φ.Κ. 10/09/2011 20:24:43

    Αυτή η λαομίσητη κυβέρνηση δεν μπορεί να πάει στη ΔΕΘ. Πώς θα κάνει άραγε προεκλογική εκστρατεία; Τα ΜΑΤ θα είναι περισσότερα από τους οπαδούς τους.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΓΙΑΝΝΑ Φ.Κ. 10/09/2011 21:03:19

      Με twitter και facebook..

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/09/2011 20:38:20

    Πολύ σωστή, εξαιρετική προσέγγιση. Μπράβο στο Γ. Χαρβαλιά. Νομίζω ότι αναδεικνύει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη διαφορά ήθους και ποιότητας μεταξύ Παπανδρέου και Βενιζέλου. Και αναδεικνύει, επίσης με τον καλύτερο τρόπο, την κυβερνητική ανεπάρκεια του Βενιζέλου. Θα έλεγα, την ηγετική του ανεπάρκεια, η οποία την πρώτη φορά αναδείχθηκε με αφορμή τον φραπέ του Ρέλλου και τη δεύτερη φορά με την αποδοχή του Υπουργείου Οικονομικών.

    Αν την πρώτη φορά υπήρχε η δικαιολογία της αυθόρμητης και μη ορθά σταθμισμένης αντίδρασης, τη δεύτερη φορά δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

    Το βασικό του λάθος είναι η ταύτισή του με τη διαπλοκή και τη διακυβέρνηση Σημίτη το 2ο07. Αντί να αντιληφθέι την ανάγκη να εκφράσει το "όλον ΠΑΣΟΚ", όπως έλεγε και ο ίδιος, πήγε τη Δευτέρα των εκλογών μετά την ήττα του 2007 να επισκεφθεί τον Σημίτη. Άκρα σημειολογία, που έδειξε την ταύτισή του με ένα ΠΑΣΟΚ που το "βαθύ ΠΑΣΟΚ" πάντοτε αντιπαθούσε. Ήταν ψεύτική αυτή η ταύτιση, διότι πολιτικά στην ουσία ο ΓΑΠ ταυτιζόταν πάντοτε με αυτό το ΠΑΣΟΚ, παρά με το βαθύ. Αντίθετα ο Βενιζέλος. Ήταν πολύ περισσότερο βαθύ ΠΑΣΟΚ από ό,τι ο ΓΑΠ. Ωστόσο, ο ΓΑΠ είχε την νομιμοποίηση του αίματος και του επωνύμου. "Στα παιδιά μου αφήνω το όνομά μου", είχε πει ο μακαρίτης στη διαθήκη του και είχε δίκιο, ήταν το σημαντικότερο περιουσιακό στοιχείο που τους άφηνε.

    Αν είχε το 2007 περισσότερη αυτοπεποίθηση να μην ταυτιστεί με το Σημίτη και τη διαπλοκή, θα τα είχε καταφέρει - ασχέτως Ρέλλου. Αν το 2011 είχε τη διορατικότητα να μην αναλάβει, επίσης θα τα είχε καταφέρει. Δεύτερη ευκαιρία δίνεται, τρίτη θα υπάρξει;

    Ο συμπλεγματικός ΓΑΠ πρώτα τελειώνει το Βενιζέλο και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δεν πιστεύω ότι θα καταφέρει να δει τη χρεωκοπία από μακριά. Θα φύγει στη χειρότερη δυνατή στιγμή για τον ίδιο και δεν ξέρω τι ακριβώς θα συμβεί στην Ελλάδα, ίσως και να έρθει προσωρινά η χρεωκπία, πάντως αύριο-μεθαύριο η Ελλάδα θα βγει πολύ ισχυρότερη από αυτή την ιστορία.

    Εδώ θα είμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα το δείτε.

    Το κακό καταστρέφεται από μόνο του... Έτσι και το ΠΑΣΟΚ.

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/09/2011 20:51:17

    Ξεκίνησε η ομιλία του ΓΑΠ.

    Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου έφερε στο μυαλό το στίχο του Χάρρυ Κλυν.

    Ουγκάγκα μπουμ μπουμ γκι γκάπα γκουμ μπιρλί γκαγκά
    αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Επώνυμος 10/09/2011 21:20:36

      Και λέει τις γνωστές ανοησίες, ΘΑ μας σώσει,ο δρόμος που ΘΑ μας γλυτώσει απ' την χρεωκοπία είναι της Τρόικας και πολλά θα θα,θα.
      Βρε που είσαι από το 1981 έως σήμερα; θα σου πώ εγώ:
      όταν κυβερνούσε ο Μπαμπάς σου και ο Σημίτης έκανες τουμπεκί και τα έβρισκες όλα καλά. Όταν κυβερνούσε η Ν.Δ. που σε χάναμε που σε βρίσκαμε στο δρόμο και στα κάγκελα. Γι' αυτό να βουλώνεις το ΨΕΥΤΌΣΤΟΜΆ ΣΟΥ και να κρύβεσαι και φυσικά πρίν να κλείσω την τηλεόρασή μου γιατί δεν σ' αντέχω πάνω από 2 λεπτά , γιατί εκτός από ψέματα, τα Ελληνικά σου κουφαίνουν, σου έριξα μία μούντζα με το χέρι της ΚΑΡΔΙΑΣ. ΒΡΕ ΟΥΣΤ , ΤΟ ΤΑΓΑΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟ , ΤΑΓΑΡΙ Ε ΤΑΓΑΡΙ.

  10. Michael avatar
    Michael 10/09/2011 21:25:10

    Αυτό κάνουμε.
    Αυτό προσπαθούμε.
    Αυτός είναι ο στόχος μας.

    "This is what we do, this is our focus, and this is our goal".

    Τυχαίο; Δε νομίζω...

  11. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 10/09/2011 21:33:28

    Σηκώστετω ! ,ου

    Γεώργιος (β΄) Παπανδρέου στην ΔΕΘ :

    Λάβαμε μέτρα ώστε να υπάρχει τουλάχιστον - ΕΝΑΣ- εργαζόμενος σε κάθε οικογένεια !

    Για τους υπόλοιπους της οικογένειας τι προτείνει ( ; ) : ¨Λάβαμε μέτρα ώστε ο ¨χρήστης ναρκωτικών να μην ποινικοποιείται... ¨ !

    Ο αλλοτριωτικός , Οργουελικός λόγος του Νεοφιλελεύθερου ¨Σοσιαλιστή¨ :

    ¨Ενισχύουμε την παραγωγικότητα ,¨απελευθερώνοντας¨ την ενέργεια η οποία είναι δικαίωμα του κάθε πολίτη ... ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ , αυτό είναι το δικαίωμα του ¨πολίτη¨ , το δικαίωμα του επιχειρηματία να τα εκμεταλλεύεται όλα ... με βάση το νόμο του κέρδους και της λεγόμενης ¨ανταποδοτικότητας¨ .

    ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ ΤΗΝ ¨Β΄ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΘΝΗ¨ ΠΟΥ ΠΡΟΕΔΡΕΥΕΙ Ο Γιωργάκης.

  12. Tem avatar
    Tem 10/09/2011 22:45:01

    Θανατική ποινή για τους προδότες. Με συνοπτικές διαδικασίες.

  13. NONOS avatar
    NONOS 10/09/2011 22:57:45

    Αυτός απόψε διαβασε μια εκθεση ιδεών που τουγραψε καποιος ετσι για να βγει απ την υποχρεωση με θεμα "πως θα θελατε να ειναι η χωρα σας" και παλι ομως ηταν εκτος θεματος γιατι η δεν ειχε παρει χαμπαρι τι συνεβαινε εξω, η δε τον αφησαν να δει ουτε σταλινικη ΝΕΤ.
    Αυριο στη συνεντευξη αραγε θα απαντα αυτός η ο αντ αυτού ..........

  14. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 11/09/2011 00:09:41

    Ρε παιδιά, ποιός του τα γράφει αυτά; Ενας εργαζόμενος ανα οικογένεια, το νέο μοντέλο οικονομίας του Γιώργου. Ωραία παρηγοριά στους πολύτεκνους ! Πάντως εγώ θα συμφωνήσω με τον Χαρβαλιά. Ο Μπενιζέλος, τιμωρείται για την εξουσιαστική βουλιμία(εκτός απο την άλλη...)και την, εγχώριων προδιαγραφών, αλλαζονεία του. Ο άλλος όμως πότε και πώς θα τιμωρηθεί; Γιατί εγώ βλέπω να περιβάλλεται ακόμη και τώρα, στο παρα πέντε της απόδρασης του, από σκανδαλώδη ασυλία. Τα έκτακτα στρατοδικεία άραγε πότε στήνονται;...

  15. rally monkey avatar
    rally monkey 11/09/2011 00:15:42

    Πολυ σωστος. Συγχαρητηρια για την αναρτηση.

  16. man8os avatar
    man8os 11/09/2011 00:58:19

    Να δημευτει ολοκληρη περιουσια των οικογενειων που θα καταδικαστουν για εσχατη προδοσια για την μειωση του ελλειματος

  17. Tem avatar
    Tem 11/09/2011 03:59:20

    Να πληρώσει ο ίδιος ο ΓΑΠ. Δήμευση της περιουσίας του και εκτελεστικό απόσπασμα. Άμεσα. Οι ανθέλληνες προδότες δεν έχουν θέση στην Πατρίδα.

  18. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 11/09/2011 11:20:05

    Σωστές οι επισημάνσεις Χαρβαλιά μόνον που δεν αντιλαμβάνομαι την του Μπένι ηρωοποίηση. Όσο για τα σχόλια περί εσχάτης προδοσίας, ελπίζω να μη χρειαστεί να αποδοθούν ευθύνες. Γιατί εάν χρειαστεί, υπόλογοι δεν είναι μόνον όσοι υπέγραψαν το μνημόνιο. Υπόλογοι είναι και όσοι δεν μπλόκαραν την ψήφισή του. Όταν η Παπαρήγα έθεσε ζήτημα ευρείας πλειοψηφίας την αποφράδα εκείνη ημέρα άπαντες σχεδόν, σφύριζαν αδιάφορα. Τα πρακτικά της Βουλής σε διάθεση παντός ενδιαφερομένου.

  19. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 11/09/2011 13:18:42

    Δεν νομίζω ότι πρόκειται για ηρωοποίηση. Ο Μπενίτο καταστράφηκε πολιτικά από τη βουλιμία του. Ομως σαφώς και πρέπει να γίνει διάκριση. Δεν είναι ίδιες οι ευθύνες για αυτόν που ανέλαβε υπουργός τον Ιούλιο με αυτόν που οδήγησε τη χώρα συνειδητά στο μνημόνιο και έπειτα από δύο χρόνια καταστροφικής διακυβέρνησης μας οδηγεί σούμπιτους στην χρεωκοπία. Προσωπικά πιστεύω ότι ο Μπενίτο είναι υπερφύαλος, φαφλατάς, βουλιμικός, αλλαζών και ότι άλλο θέλετε, αλλά δεν νομίζω ότι είναι συνειδητός προδότης. Για τον Γιωργάκη δεν παίρνω όρκο...

    • φωνη avatar
      φωνη @ Wraia ta leme 11/09/2011 13:21:48

      Πάντως ψήφισε τα μνημόνια συνειδητά, ήταν Υπουργός Οικονομικών στο μεσοπρόθεσμο και στη συμφωνία της 21ης.

  20. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 11/09/2011 19:47:10

    Mάλλον έχεις δίκιο. Μετά και τον σημερινό σαλτιπαγκισμό(καμία επιβάρυνση, μόνο ένα μικρό χαράτσι τόσο δα...)ο τύπος μπαίνει στο κάδρο των πρωταγωνιστών. Χοντρός-λιγνός στη ΔΕΘ με τη χώρα να καταστρέφεται...