01/06/2009 22:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην ΓΑΔΑ η κόρη του Χρ. Καραβέλλα

Συνελήφθη η μία από τις τρεις κόρες του Χρήστου Καραβέλα που κατηγορείται για το σκάνδαλο Siemens και διέφυγε στο εξωτερικό.

Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, η κόρη του Xρ. Καραβέλα συνελήφθη βάσει εντάλματος σύλληψης που εκδόθηκε από τον αρμόδιο ανακριτή με την κατηγορία της νομιμοποίησης παράνομων εσόδων (ξέπλυμα χρήματος).

Επίσης από τον ανακριτή για τον ίδιο λόγο έχουν εκδοθεί άλλα τρία εντάλματα σύλληψης για τις άλλες δύο κόρες και τη σύζυγο του κατηγορουμένου βάσει των οποίων αναζητούνται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αχβαχ avatar
    αχβαχ 01/06/2009 22:28:06

    Η απόλυτη ξεφτίλα της ελληνικής δικαιοσύνης.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2009 22:32:57

    Συνελήφθη για ξέπλυμα χρημάτων....

  3. sxoliastis avatar
    sxoliastis 01/06/2009 22:41:01

    Κύριε Αριστείδη Αγαθοκλή
    Γενικέ Γραμματέα του Υπουργείου Εξωτερικών
    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    factorx: Τι θα γίνει αγαπητέ; Πόσες φορές θα το σηκώσεις αυτό;

  4. ΑNΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑNΩΝΥΜΟΣ 01/06/2009 22:42:44

    Ενας Μιλτιάδης Ψαρρός,που ξεκίνησε σαν υπάλληλος της Ζημενς την δεκαετία του 80,έγινε λέει μεγαλομέτοχος,ήταν βαποράκι για να δώσει χρήματα κάπου,τελικά τα κράτησε,δεν ξέρω αν έκανε καλά,ίσως και ναι,και μένει σε βιλάρα νεοκλασσική στην Κηφισιά,όλο καθρέφτες μέσα τι απέγινε;Θα μαθουμε;

  5. Hase avatar
    Hase 01/06/2009 22:43:45

    Τι να ξερει η κοπελιτσα. Απλα συνεχιζουν να αυτομαστιγωνονται.

  6. ΑNΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑNΩΝΥΜΟΣ 01/06/2009 22:52:50

    Επίσης,όποιος γνωρίζει μπορεί να μας πει εάν και πότε η 17Ν απείλησε σε προκήρυξη διευθυντες της Ζημενς;Αν ναι,ποιοι ήταν;

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/06/2009 22:53:20

    Καλα,απιστευτοι ειναι οι ανθρωποι.
    Εγω λεω να συλλαβουν και τα εγγονια του,αν εχει.
    Κατι θαχουν κανει κι αυτα.Σιγουρα.
    Τελικα,αμα οι πολιτικοι,κινδυνευουν να πληρωσουν για κατι,ειναι ικανοι,να βυθισουν τη χωρα στο χαος.
    Αλλα οι δικαστες;Με τις μισθαρες και τα επιδοματα και τα αναδρομικα;Ετσι,αντε;
    Μενω ενεός.

  8. ΑNΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑNΩΝΥΜΟΣ 01/06/2009 23:01:43

    Σιγα βρε έξυπνοι.τα έτρωγε ο πατερας και δεν ήξερε κανενας από την οικογενεια;

  9. ΑNΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑNΩΝΥΜΟΣ 01/06/2009 23:02:48

    Εδώ για άλλους τα ξερουν αδελφοι και ανήψια.......

  10. blue (label) avatar
    blue (label) 01/06/2009 23:04:01

    Σιγουρα παντως η Νεα Διακυβερνηση με τη σεμνοταπεινη μεταρρυθμιση του κρατους ... βγαζει γελιο....

  11. αχβαχ avatar
    αχβαχ 01/06/2009 23:07:02

    Νομίζω ότι το σατανικό σχέδιο είναι να μαντρώσουν όλο το σόι του και να τον εκβιάζουν να παραδοθεί. Κόζα νόστρα (τό σπίτι μας).

  12. ΑNΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑNΩΝΥΜΟΣ 01/06/2009 23:08:09

    Το μονο που λενε λοιπον όλοι οι συγγενείς είναι ότι τους λεει αυτος που τα πηρε και τον καλύπτουν.παραγράφηκαν.............

  13. ΑNΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑNΩΝΥΜΟΣ 01/06/2009 23:09:21

    ..προς 11,και καλά θα κάνουν.Ολοι γνωριζουν

  14. maquis avatar
    maquis 01/06/2009 23:11:41

    Τελικά όλο αυτό το χρήμα που μοιραζε η Ζημενς στην Ελλάδα, δεν το έπαιρνε κανείς!!!;;;; Ετσι φαίνεται. ΠΑΣΟΚίτες, ΝΔούλες και λοιποί "ψιλικατζήδες" δεν άγγιξαν τίποτα. Ερώτημα: το κράτος αυτό που έχει θεσμοθετήσει την υπουργική-βουλευτική βούτα (βουτάτε, φάτε, άν δε σας πιάσουν στην 5ετία όλα καλά), απαλλάσει και τα μέλη των οικογενειών τους; Π.χ. παιδιά, γυναίκες, γονείς(!) απαλλασομένων πολιτικών μπορούν να καλούνται στη ΓΑΔΑ για ανάκριση; Κατά τα άλλα αναλωνόμαστε στα πικάντικα, άν ο Καραβελάκος και ο Χριστοβέλας κάνανε 3 μεταβιβάσεις ή αγόρασαν 2 σπίτια Τηνογουάη, ενώ ο Βουλγαράκης αγόρασε το !/3 του Πύργου Αθηνών, ο Ρουσώ φορτώνει βίλες την επικράτεια και ανάλογα όλοι οι υπόλοιποι.

  15. Le canard avatar
    Le canard 01/06/2009 23:14:46

    Προσπαθούν να εκβιάσουν τον Καραβέλα και να τον πιέσουν για να γυρίσει πίσω η βρίσκονται σε κράτος πανικού; 'Η και τα δύο;

  16. maquis avatar
    maquis 01/06/2009 23:16:09

    Επίσης να ελεγθεί αμέσως αν οι "διαφυγόντες" έχουν απλήρωτες κλήσεις. Προσωπικά ετοιμάζομαι να περάσω στην παρανομία: χρωστάω 3(!) κλήσεις - 2 για στάθμευση και μία για ταχύτητα. Μάλιστα.

  17. ΑNΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑNΩΝΥΜΟΣ 01/06/2009 23:22:19

    Η Ζημενς μοιραζε χρηματα σε όλα τα κρατη.Αλλα εδώ δεν τα έπαιρναν πάντα κυβερνητικοί για διαφορα εργα.δεν τα έδωσαν οι μεσάζοντες,τα κράτησαν για πάρτυ τους και τα καταχάρηκαν.Βιλάρες,εξοχικά σπίτια για εγγόνια,σιγά μην έδινα μίζες σε Ν.δ και ΠΑΣΟΚ.

  18. maquis avatar
    maquis 01/06/2009 23:24:46

    @ 17 ΑNΩΝΥΜΟΣ: Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

  19. αχβαχ avatar
    αχβαχ 01/06/2009 23:26:08

    Τις μίζες τις πήραν οι Οικολόγοι Πράσινοι. Φως φανάρι.

  20. Kfg avatar
    Kfg 01/06/2009 23:29:02

    kala auti i kuvernisi exei xazepsei teleiws?tin paraskeui entalmata silipseis se 2 upergires 68 o enas 72 o allos (meta apo anavoli kai twn 2 kai pou itan pantra parwn ston anakriti)! simera entalmata silipseis twn 4 paidiwn tou karavela!!!!

    (na thuymisw oti ta entalamta silipseis bgainoun otan kai mono tote kata to nomo den proseltheis enwpion tou eisaggelea meta apo klisi). kai tin paraskeui kai twra einai entelws paranoma ta entalmata!

  21. Le canard avatar
    Le canard 01/06/2009 23:31:41

    @ΑNΩΝΥΜΟΣ17

    Πολύ βολική η εκδοχή σου για τους πολιτικούς των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Δεν νομίζεις;

  22. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/06/2009 23:56:34

    Ναι ΑΝΩΝΥΜΕ 17.
    Και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ καθόντουσαν και τους έβλεπαν.
    Πως τα λες και δεν κλαίς!!

  23. delirious avatar
    delirious 01/06/2009 23:59:14

    @ 21 Le canard
    H Siemens ξέρει τι έχει δώσει αλλά κάποια λεφτά λείπουν. Αυτά που λείπουν τα ζητάει.

    Από κράτος δικαίου σκίζουμε. Κάθε φορά που γίνεται κάτι μαγκώνουν κάποιον τον χώνουν μέσα μέχρι να πάρουν τα ανταλλάγματα που θέλουν. Η χούντα το έκανε φανερά αυτοί το κάνουν στα μουλωχτά και συνεπώς είναι επικίνδυνοι.

  24. Μπαϊρακτάρης avatar
    Μπαϊρακτάρης 02/06/2009 00:11:57

    Γεια σου δικαστή αλεπού

  25. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 02/06/2009 00:54:47

    Ο Δικαστης ειναι χεσ....ς και δρα οχι ορθολογικα.

    Επικινδυνο!

  26. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 02/06/2009 01:01:48

    Syllavane kai tin ypoloipi oikogeneia...
    axaxaxaxaxaxaxa
    oute o Pinochet den ta ekane auta, re Eminem Karaman Ali kai trisali...

  27. ΛΙΝΑ avatar
    ΛΙΝΑ 02/06/2009 01:26:35

    Οι πρώτες πληροφορίες ανέφεραν ότι τα παιδιά και η σύζυγος του Χρ. Καραβέλα βρέθηκαν στη δίνη του κυκλώνα λόγω της μεταβίβασης περιουσιακών στοιχείων που είχαν περιέλθει στην κατοχή τους από τον καταζητούμενο Χρ. Καραβέλα. «Άφησαν να φύγει ο πατέρας και τώρα τρέχουν να συλλάβουν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας», σχολίαζαν νομικοί κύκλοι χαρακτηρίζοντας πρωτοφανείς τέτοιες ενέργειες
    ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΛΜΠΡΑΚΗ.

    ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΒΕΛΛΑ ΠΡΟΙΟΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΝΑΙ Η ΟΧΙ;;;;
    ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΣΥΖΗΓΟΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ.
    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ....ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ.
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ.
    ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΙ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ ....ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ.

  28. αχβαχ avatar
    αχβαχ 02/06/2009 02:05:08

    Αχ βρε Λίνα... Δεν καταλαβαίνεις ότι όλα είναι για τα μάτια του κόσμου; Άπαντες θα αθωωθούν.

  29. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/06/2009 04:30:41

    Φοβεροι ειστε βρε Ελληνες. Δεν αφηνετε τιποτα ορθιο, ουτε την αδεκαστη και ανεξαρτητη Δικαιοσυνη να επιτελεσει το εργο της, οπως αυτη νομιζει καλυτερα. Ντροπη σας...

  30. Kfg avatar
    Kfg 02/06/2009 08:42:20

    @ LINA

    ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΕΡΙ ΕΝΤΑΛΜΑΤΩΝ ΣΥΛΗΨΗΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙΣ? ΠΡΙΝ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΜΑΡΓΑΡΗΤΑΡΙΑ ΑΥΤΑ ΑΝΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑ. ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΝΑΚΡΙΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ (ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΚΡΙΠΤΕΙ ΕΓΓΡΑΦΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΙΤΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΜΦΑΝΗΣΤΕΙ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΙΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ) ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

  31. Naruto avatar
    Naruto 02/06/2009 09:11:57

    Η δικαιοσυνη ειναι ενα τεραστιο αρχειο στο γραφειο του κ. Σανιδα πανω απο το οποιο υπαρχουν σειρες λαμπων UV 500W για να ριχνουν απλετο φως.

  32. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/06/2009 10:32:52

    Giati ειναι προιον εγκληματος φιλε μου;
    Απο τα δικα σου λεφτα τα πηρανε;Η εταιρια τα εδινε, για να βολευεται η κατασταση.Δεν ειναι λεφτα του δημοσιου,και αν τα πηρε και τα εφαγε αυτος,ας τον τραβαει η εταιρια στα δικαστηρια.
    Εμεις,δεν εχουμε δουλεια μ αυτο.
    Και ουτως η αλλως,αυτα, ειναι παλια ιστορια.
    Οι παλιοι,θα θυμουνται ισως,εναν οικονομικο ταδε της πειραικης πατραικης,που επαιρνε λεφτα απο την εταιρια,για λαδωματα,αυτος ομως ειχε πιασει γκομενα,μια γνωστοτατη τραγουδιαρα,(ακομα υπαρχει,γιατι ως γνωστον,της πουτανας ο κωλος,δε γερναει ποτέ),και της ταχωνε κανονικα.
    Τον πιασανε,και πηγε φυλακη.
    Αυτη βεβαια,εχει φτιαξει τη βιλα της και περναει καλα μεχρι τωρα.

  33. delirious avatar
    delirious 02/06/2009 10:43:30

    Από που κι ως που είναι προϊόν εγκλήματος τα λεφτά του Καράβελα?

    Προϊόν εγκλήματος είναι τα λεφτά που ΕΔΩΣΕ ο Καράβελας σε πολιτικούς και άλλους και αυτοί θα έπρεπε να είναι μέσα.

    Τα λεφτά που ΈΧΕΙ ο Καράβελας είναι ΔΙΚΑ του που τα ΔΟΥΛΕΨΕ. Όταν ο Κορωνιάς βρέθηκε φεύγοντας από τη Voda με αρκετά εκατομμύρια Ευρώ γιατί να μην έχει κάποια λεφτά και ο Καράβελας?

  34. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 02/06/2009 10:45:52

    Μπράβο ρε Λίνα ! Ν'αγιάσει το στόμα σου.

    Τί φταίνε τα καημένα τα "παιδιά" (δικηγορίστικος όρος για την υπεράσπιση κάθε μαντράχαλου μεσήλικα κατηγορούμενου), πώς μπορείς να τα κατηγορήσεις μόνο με βάση τη συγγενική τους σχέση, ούτε ο Χίτλερ δέν τό'κανε κ.λ.π. Σάν να ακούω κιόλας τον μεγαλοδικηγόρο να μιλάει στα κανάλια.

  35. tim avatar
    tim 02/06/2009 10:47:18

    Αχ ρε Προβοκάτορα !!! Που την θυμήθηκες την βίλλα στην Κινέττα ;

  36. Le canard avatar
    Le canard 02/06/2009 10:47:45

    Τα λεφτά προέρχονται τα μαύρα ταμεία της Ζημενς. Κάποια από αυτά στέλνονταν στην οφφσόρ από Northpart Investment Ltd για μίζες, κ.λ.π. για την σκανδαλιάρα προγραμματική συμφωνία με τον ΟΤΕ 8002. Η Northpart Investment Ltd όμως, κατόπιν εμφανίζεται να κάνει "δωρεές" στην οικογένεια Καραβέλα βίλες και οικόπεδα στην Αντίπαρο, Αράχωβα κ.ο.κ. Αρα, πρόκειται για ξέπλυμα και για αποδοχή προϊόντων εγκλήματος.

  37. Le canard avatar
    Le canard 02/06/2009 10:48:15

    ...στέλνονταν στην οφφσόρ Northpart Investment Ltd

  38. tim avatar
    tim 02/06/2009 10:50:01

    Καλά βρε παιδιά. Ολες αυτέ τις μίζες τις έδινε η Siemens για να παίρνει τις ΜΙΣΕΣ δουλειές στον ΟΤΕ.
    Γιατί οι άλες ΜΙΣΕΣ δινόνταν αξιοκρατικά και χωρίς μίζες στην INTRACOM !!!
    Μη χειρότερα ...

  39. Le canard avatar
    Le canard 02/06/2009 10:53:27

    Τυπικά έχει βάση η κίνηση των δικαστών. Το αν έφαγαν λεφτά που προορίζονταν για μίζες και τα έκαναν βίλες ή εταιρείες (γειά σου μεγάλε Πόντιε, Μαυρίδη) είναι άλλη δουλειά. Πρόκειται για χρήματα που προορίζονταν για να συντελεστεί "έγκλημα" (εξαγορά, ξέπλυμα). Ουσιαστικά τώρα, το εάν είναι πολιτικά αποδεκτή η κίνηση της δικαιοσύνης, είναι άλλο θέμα. Πολλοί πιστεύουν ότι δεν μπορείς να την γλυτώνεις επειδή τα έγραψες στα παιδιά σου. Προσωπικώς πιστεύω ότι την πάτησαν και κάνουν κινήσεις πολιτικού πανικού. Θα πετύχουν έτσι να εκβιάσουν τον Καραβέλα και να τον κάνουν να γυρίσει στην Ελλάδα; Είδομεν.

  40. Le canard avatar
    Le canard 02/06/2009 10:54:03

    Σωστός ο tim 38

  41. βαγγελης avatar
    βαγγελης 02/06/2009 12:10:50

    και πως στοιχειοθετειται οτι η οικογενεια γνωριζε απο που προερχοταν τα χρηματα; Αν ο συζυγος ελεγε οτι ειναι Bonus απο την εργασια; Ειδικα τα παιδια γιατι πρεπει σωνει και καλα να γνωριζουν; Η μεταβιβαση κλπ δεν ειναι παρανομη και ειναι κατι που συνηθιζεται .. εμενα δλδ οι γονεις μου που μου μεταβιβασαν καποια διαμερισματα πρεπει να ειμαι παρανομος κ εγω αν αποδειχτει οτι τα διαμερισματα ηταν απο παρανομο χρημα; Πρεπει να το γνωριζα 100%;
    Αλλο να λεμε οτι κανει ερευνα η δικαιοσυνη και πιανει τους υπευθυνους και αλλο να πιανει αυτους που ειναι οι ευκολοι στοχοι και πιθανοτατα αθωοι...

    Οσο για τους πολιτικους και πολλοστη φορα ειναι ... παραπλανημενοι ... μα τι αφελεις χαζουλιδες πολιτικους εχουμε

  42. mareli avatar
    mareli 02/06/2009 12:16:03

    Τα παιδιά μου έχουν το χρέος που τους αναλογεί από το Δημόσιο Χρέος. Η αύξησή του έχει συντελεστεί στα χρόνια που η siemens έπαιρνε τις δουλειές από τον ΟΤΕ που πλήρωνε ΠΑΝΤΑ παραπάνω για να εξασφαλίζονται οι μίζες και οι χρηματοδοτήσεις.
    Αυτό σημαίνει ότι και οι Τσουκάτος - ΠΑΣΟΚ πρέπει να επιστρέψουν τα λεφτά στο Δημόσιο ταμείο και τα παιδιά των κατηγορουμένων θα πρέπει να επιστρέψουν όλα όσα τους μεταβίβασε ο πατέρας τους για να τα γλυτώσει. Όλα αυτά θα πετύχουν τη μείωση του Δημόσιου Χρέους άρα και την ελάφρυνση του χρέους των παιδιών μου.

  43. leon avatar
    leon 02/06/2009 12:30:23

    Μιας και αναφερθηκε η 17Ν να γελασουμε και λιγακι.
    Ταινια του Χολιγουντ θα γινει η περιβοητη 17Ν!
    Μαλιστα ο George Clooney θα εχει πρωταγωνιστικο ρολο (ποιον θα κανει, ποιον θα κανει?). Ακομα ψαχνουν ηθοποιο για τον ρολο του Σαββα Ξηρου και του Κουφοντινα. Για τον τελευταιο καλο θα ηταν να τον επαιζε ο Σον Κονερι μιας και θα επεφταν κοντα στην ηλικια και στα μαλλια....

  44. mareli avatar
    mareli 02/06/2009 12:58:21

    Να κάνω μια ερώτηση;
    Πόσο πιθανό είναι να γίνει τρομοκρατικό χτύπημα εναντίον του Τσουκάτου μια και ομολόγησε ότι τα πήρε από τη siemens;

  45. βαγγελης avatar
    βαγγελης 02/06/2009 13:28:52

    αυτο που λες mareli στο παραπανω μηνυμα ειναι το αυτονοητο... Οσοι εκλεψαν απο το 1974 εως και σημερα πρεπει να τα επιστρεψουν και με τοκο ... Οχι βεβαια τα παιδια τους εφοσον ειναι απο δικη τους εργασια... μην ειμαστε παραλογοι...
    Επιπλεον, θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μας παραθεσει(με επισημα στοιχεια) το ποτε ξεκινησε το δημοσιο χρεος και πως διαμορφωνοταν καθε χρονο.... αυτο πιστευω θα ειναι το πλεον ενδιαφερον για το ποσο μας εκλεβε ο καθενας και ποσο κακη διαχειριση εκανε... Φυσικα μαζι πρεπει να βαλουμε και τα ομολογα, χρηματιστηρια κλπ που δεν 'φαινονται' στο δημοσιο χρεος αλλα εχουν αμεση συνεπεια αλλα και μακροπροθεσμες βλαβες δυστυχως διχως θεραπεια...

  46. enas avatar
    enas 02/06/2009 14:05:26

    Ο Καραβελας εβγαζε λεφτα
    ως εργαζομενος στην SIEMENS.

    H SIEMENS εβγαζε υπερκερδη
    μιζονοντας ασυστολα τους
    βρωμιαρηδες πολιτικους
    και φυσικα υπερκοστολογωντας
    το Ελληνικο Δημοσιο
    (για να αποσβεσει και τις μιζες).

    Επομενως μερος της περιουσιας
    του Καραβελα ειναι προιον εγκληματος!

  47. enas avatar
    enas 02/06/2009 14:21:52

    Και για να μην εχετε καμια
    αμφιβολια για τα ανωτερω
    δειτε στο παρακατω ποστ
    του antinews:

    Σε απόρρητο έγγραφο που τιτλοφορείται «Σημειώσεις συζήτησης» -η οποία έγινε στην Αθήνα στις 8 Μαρτίου 2006, ένα μήνα πριν από την απομάκρυνσή του από την εταιρία, και διήρκεσε σχεδόν 3 ώρες- ο εμπλεκόμενος στην υπόθεση των «μαύρων ταμείων» είναι αποκαλυπτικός. Ενώπιον των εσωτερικών ελεγκτών της μητρικής Siemens κ. Burgard, Hafner και Huppert μιλάει και καίει «κόσμο» για την περίοδο 1997-2004, καθώς παραδέχεται, μεταξύ άλλων, ότι:α) Οι διοικήσεις του ΟΤΕ δεν έκαναν χρήση των ευνοϊκών όρων που προβλέπονταν στις συμβάσεις με τη Siemens και δεν ασκούσαν τα συμβατικά δικαιώματα που προβλέπονταν, ζημιώνοντας τον ΟΤΕ και κατ’ επέκταση το Ελληνικό Δημόσιο με εκατομμύρια ευρώ προς όφελος της γερμανικής εταιρίας.

  48. enas avatar
    enas 02/06/2009 14:23:00

    β) Για να γίνει αυτό η Siemens «αιμοδοτούσε» με εκατομμύρια μάρκα στελέχη του Οργανισμού, που έτσι «ξεχνούσαν» να ενεργοποιήσουν τις ρήτρες, οι οποίες ήταν συμφέρουσες για τον ΟΤΕ κι έκαιγαν τη Siemens. Κι αυτό ακριβώς είναι το σημείο-κλειδί πάνω στο οποίο στήθηκε η πυραμίδα της μίζας από το γερμανικό όμιλο.

  49. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/06/2009 14:49:56

    Ας τα βγαλουν,να δουμε κι εμεις το τι γινοταν,για να σταματησω κι εγω να ειμαι ψυχικαρης.