25/06/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Βουλή το νομοσχέδιο του υπουργείου Εργασίας για το Ασφαλιστικό

Μετά τη λήξη της συνεδρίασης του υπουργικού το νομοσχέδιο κατατέθηκε στη Βουλή. Θα εισαχθεί κατά πάσα πιθανότητα την ερχόμενη Τρίτη στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή προς επεξεργασία και θα εισαχθεί την μεθεπόμενη εβδομάδα προς ψήφιση στην Ολομέλεια.

Το Ασφαλιστικό θα παρουσιαστεί σε λίγη ώρα,αναλυτικά από τον υπουργό Εργασίας Ανδρέα Λοβέρδο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το Υπουργικό ενέκρινε το σχέδιο για τις αλλαγές στον ιδιωτικό τομέα:

Καθιερώνεται το 65ο έτος ως κανονική ηλικία συνταξιοδότησης στον ιδιωτικό τομέα (σταδιακά έως το 2015).
Το 60ό έτος ως ελάχιστη ηλικία για την καταβολή σύνταξης με 40 χρόνια ασφάλισης.
Προβλέπεται αύξηση, για τους ασφαλισμένους από 1/1/83 και μετά της 35ετίας (από τα 58 στα 60) και της 37ετίας (χωρίς όριο σήμερα) στα 40έτη μέχρι το 2015.

Παράλληλα, προβλέπονται ενοποιήσεις των ασφαλιστικών φορέων και συγκρότηση τριών μεγάλων φορέων κοινωνικής ασφάλισης, μισθωτών, αυτοαπασχολούμενων και αγροτών, σε βάθος δεκαετίας.

Καθιερώνεται ο νέος τρόπος υπολογισμού των συντάξεων με τον υπολογισμό τους, υποχρεωτικά από την 1η Ιανουαρίου 2011 και για το τμήμα εργασίας από το 2011 και μετά, με τους νέους χαμηλούς συντελεστές που, σε βάθος 40ετίας, θα δίνουν χαμηλότερες συντάξεις (ποσοστό αναπλήρωσης περί το 64% μαζί με τη βασική σύνταξη των 360 ευρώ, έναντι 70% και 80% που είναι σήμερα στα 35χρόνια ασφάλισης).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/06/2010 16:24:13

    Με σφραγίδα GAP όλο αυτό το έκτρωμα.

  2. axbax avatar
    axbax 25/06/2010 16:46:12

    οι νόμοι και τα διατάγματα πέφτουν στα οδοφράγματα.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/06/2010 18:42:49

    Στη Βουλή λοιπόν το νομοσχέδιο των αντισυνταγματικών διατάξεων (...μην θυμώνει το Ελεκτικό το λέει όχι εγώ...) του καθηγητή συνταγματικού δικαίου κυρίου κωλοτούμπα Ανδρέα Λοβέρδου:

    -του ανθρώπου των 3 δεν τον Ιανουάριο του 2010
    -τον άνθρωπο που μειώνει μισθούς και συντάξεις αυξάνοντας τον εργασιακό βίο
    -τον άνθρωπο που συντάσσει ένα νομοσχέδιο που τα βασικά του σημεία κρίνονται αντισυνταγματικά αλλά διδάσκει (όταν δεν μας σώζει...) για το σύνταγμα νέους
    -του ανθρώπου που έσχιζε τηλεφωνικά την Τρίτη τα ρούχα του ότι το μνημόνιο του δίνει το δικαίωμα να αλλάζει με ΠΔ νόμους και διατάξεις του συντάγματος (...το τραγικότερο; όντως έχουν προβλέψει στο μνημόνιο την νομοθετική ομπρέλα των ΠΔ ... μόνο που όταν είδαν την νομιμότητα θυμηθήκαμε τις δημοκρατικές αξίες και την οδό της κοινοβουλευτικής επικύρωσης. Αλήθεια κύριε καθηγητά συνταγματικού δικαίου: αλλάζει το σύνταγμα και οι νόμοι με ΠΔ;)
    -του Υπουργού κυβέρνησης που άλλα υπογράφουν στο ...Αγγλικό Μνημόνιο και άλλα στην μετάφραση πλασάρουν στους χαχόλους Ιθαγενείς.

    Ανδρέας Λοβέρδος λοιπόν ο άνθρωπος του μνημονίου που οδηγεί τον εργασιακό βίο στα 40 χρόνια με μικρότερη (...πως το είπε μεσοσταθμικά) μείωση συντάξιμων αποδοχών, με μείωση μισθών (...θα τα δώσει ο ΟΑΕΔ που δεν τα έχει) μείωση της χρονικής διάρκειας προειδοποίησης της απόλυσης (...ουσιαστικά δηλαδή μείωση της αποζημίωσης που θα είναι σε δόσεις...).
    ΠΑΘΟΚ-ανθρωπος δηλαδή που επιστρέφει την κοινωνία στα χρόνια των βιβλίων του Ντίκενς.. αλλά προς Θεού είναι άνθρωπος σοσιαλιστής και δημοκράτης .


    ΥΓ

    ...βέβαια εξαιρούνται δημοσιογράφοι ευγενή ταμεία και πολιτικοί βολευτές των διατάξεων του ασφαλιστικού ...νυν υπέρ πάντων ο κώλος μας πρώτα.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/06/2010 21:09:13

    Κόβουν τις συντάξεις από χήρες και ορφανά ενώ κάποτε έπαιρναν σύνταξη ακόμη κι οι νεκροί.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Strange Attractor 25/06/2010 21:13:32

      Και 70.000 αντιστασιακοί "από κούνια"...

  5. Κρης avatar
    Κρης 25/06/2010 21:11:20

    μεσα στο νομοσχεδιο εχει και το
    ''Μπαίνει αγγελιόσημο και στα site''

    Αναλυτικά στο άρθρο 67 του σχεδίου προβλέπεται ότι το αγγελιόσημο βαρύνει άμεσα το διαφημιζόμενο ή το διαφημιστή που μεσολαβεί κατ’ εντολή του διαφημιζόμενου και κατατίθεται από τους υπόχρεους σε λογαριασμό με τίτλο «Ειδικός Λογαριασμός Αγγελιόσημου Διαδικτύου» που
    τηρείται στην ίδια τράπεζα που κατατίθεται το αγγελιόσημο και των άλλων μέσων ενημέρωσης.


    http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1747155

  6. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 27/06/2010 22:04:44

    όλα αυτά για να βασιλεύσουν ξανά οι φεουδάρχες της Ιεράς Συμμαχίας. Άραγε ποιοί είναι; έχουν ονόματα; τα; ξέρει κάποιος να μας πει τα ονόματά τους;