#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2011 10:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Αργεντινή χορεύουν τάγκο, στην Ελλάδα η κυβέρνηση χορεύει τσάμικο

(Aφιερωμένο στον κ. Βενιζέλο)



Αφού ο κ. Βενιζέλος αρέσκεται στις αναφορές του για την Αργεντινή και κάνει και συγκρίσεις, ας διαβάσει τι αποφάσισε εκεί η κυβέρνηση μιας χώρας που το 2000 έβγαινε ο κόσμος στο δρόμο με τις κατσαρόλες. Η πρόεδρος της Αργεντινής, Κριστίνα Φερνάντες, λοιπόν αποφάσισε να μην προχωρήσει σε προγράμματα λιτότητας και δημοσιονομικής προσαρμογής και να αυξήσει  τους κατώτερους μισθούς και τις συντάξεις καθώς και τα επιδόματα.

 

Η κυβέρνηση της Αργεντινής αύξησε κατά 25% τον κατώτατο μισθό, ο οποίος ήταν ήδη ο υψηλότερος σε σχέση με άλλες χώρες της Νότια Αμερική. Έχει φτάσει πλέον περίπου στα 410 ευρώ, σχεδόν το δεκαπλάσιο σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, αναφέρει το Associated Press. Την ίδια ώρα οι υψηλόμισθοι είδαν τις αποδοχές τους να αυξάνονται με μικρότερο ρυθμό, κατά περίπου πέντε φορές.

Επίσης, αυξήθηκαν κατά 23% τα προνοιακά επιδόματα αλλά και οι συντάξεις.

Σύμφωνα με το ΔΝΤ, η ανάπτυξη στην Αργεντινή το 2011 θα φτάσει το 8%, ένα από τα υψηλότερα ποσοστά στον κόσμο, συγκρίσιμο με αυτό της Κίνας. Το ΔΝΤ επικρίνει πάντως τη χώρα καθώς ο πληθωρισμός είναι στο 10%, πρόβλημα πράγματι μεγάλο, όχι όμως και το βασικό.

Το να γίνουν συγκρίσεις με την Ελλάδα είναι άτοπο. Η Αργεντινή κατάφερε να βγει από την κρίση και τον σφιχτό εναγκαλισμό του ΔΝΤ χάρη στις εξαγωγές της. Εχει πλούτο και μπορεί να τον πουλήσει στο εξωτερικό. Από την άλλη η χώρα μας δεν έχει αυτό το πλεονέκτημα, έχει όμως άλλα όπως ο τουρισμός ή η αξιοποίηση του ΕΣΠΑ.

Η ουσία είναι ότι κάπου στον πλανήτη, σε μια χώρα που είχε κηρύξει πτώχευση, τώρα οι κυβερνώντες βλέπουν ότι μόνο αν αυξήσουν την αγοραστική δύναμη θα φέρουν ανάπτυξη. Αν ο μισθός είναι καθηλωμένος και δεν καταναλώνει ο λαός είναι σίγουρη η ύφεση. Στην Αργεντινή το καταλαβαίνουν καλά. Στην Ελλάδα το ΔΝΤ ακολουθεί πάντα τη μονεταριστική της πολιτική και άκαμπτη σε όλα ζητά μειώσεις μισθών και συντάξεων. Ετσι ήρθε η ύφεση στο 7.5% κι έτσι θα συνεχιστεί και το 2012. Η κυβέρνηση, βασιλικότερη του βασιλέως παίρνει αντιαναπτυξιακά μέτρα, εισπρακτικά μέτρα που εξαθλιώνουν τον κόσμο.

Στην Αργεντινή χορεύουν τάγκο στην Ελλάδα η κυβέρνηση χορεύει τσάμικο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κατερίνα avatar
    κατερίνα 23/09/2011 10:29:44

    Και ο λαός της Ελλάδας χορεύει το χορό του Ζαλλόγου......

  2. Ίωνας avatar
    Ίωνας 23/09/2011 10:33:33

    Δεν ξέρω τί χορό χορεύει η Ελληνική(?!) ''κυβέρνηση'', ούτε και με ενδιαφέρει. Το σίγουρο είναι ότι πολύ σύντομα, ο Ελληνικός Λαός, θα την χορέψει στο ταψί.

    • Ηγησώ avatar
      Ηγησώ @ Ίωνας 23/09/2011 13:57:34

      ΟΡΟΦΕΡΝΗΣ

      Aυτός που εις το τετράδραχμον επάνω
      μοιάζει σαν να χαμογελά το πρόσωπό του,
      το έμορφο, λεπτό του πρόσωπο,
      αυτός είν’ ο Οροφέρνης Aριαράθου.

      Παιδί τον έδιωξαν απ’ την Καππαδοκία,
      απ’ το μεγάλο πατρικό παλάτι,
      και τον εστείλανε να μεγαλώσει
      στην Ιωνία, και να ξεχασθεί στους ξένους.

      A εξαίσιες της Ιωνίας νύχτες
      που άφοβα, κ’ ελληνικά όλως διόλου
      εγνώρισε πλήρη την ηδονή.
      Μες στην καρδιά του, πάντοτε Aσιανός·
      αλλά στους τρόπους του και στην λαλιά του Έλλην,
      με περουζέδες στολισμένος, ελληνοντυμένος,
      το σώμα του με μύρον ιασεμιού ευωδιασμένο,
      κι απ’ τους ωραίους της Ιωνίας νέους,
      ο πιο ωραίος αυτός, ο πιο ιδανικός.

      Κατόπι σαν οι Σύροι στην Καππαδοκία
      μπήκαν, και τον εκάμαν βασιλέα,
      στην βασιλεία χύθηκεν επάνω
      για να χαρεί με νέον τρόπο κάθε μέρα,
      για να μαζεύει αρπαχτικά χρυσό κι ασήμι,
      και για να ευφραίνεται, και να κομπάζει,
      βλέποντας πλούτη στοιβαγμένα να γυαλίζουν.
      Όσο για μέριμνα του τόπου, για διοίκησι —
      ούτ’ ήξερε τι γένονταν τριγύρω του.

      Οι Καππαδόκες γρήγορα τον βγάλαν·
      και στην Συρία ξέπεσε, μες στο παλάτι
      του Δημητρίου να διασκεδάζει και να οκνεύει.

      Μια μέρα ωστόσο την πολλήν αργία του
      συλλογισμοί ασυνείθιστοι διεκόψαν·
      θυμήθηκε που απ’ την μητέρα του Aντιοχίδα,
      κι απ’ την παληάν εκείνη Στρατονίκη,
      κι αυτός βαστούσε απ’ την κορώνα της Συρίας,
      και Σελευκίδης ήτανε σχεδόν.
      Για λίγο βγήκε απ’ την λαγνεία κι απ’ την μέθη,
      κι ανίκανα, και μισοζαλισμένος
      κάτι εζήτησε να ραδιουργήσει,
      κάτι να κάμει, κάτι να σχεδιάσει,
      κι απέτυχεν οικτρά κι εξουδενώθη.

      Το τέλος του κάπου θα γράφηκε κ’ εχάθη·
      ή ίσως η ιστορία να το πέρασε,
      και, με το δίκιο της, τέτοιο ασήμαντο
      πράγμα δεν καταδέχθηκε να το σημειώσει.

      Aυτός που εις το τετράδραχμον επάνω
      μια χάρι αφήκε απ’ τα ωραία του νειάτα,
      απ’ την ποιητική εμορφιά του ένα φως,
      μια μνήμη αισθητική αγοριού της Ιωνίας,
      αυτός είν’ ο Οροφέρνης Aριαράθου.
      Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ Ίωνας 23/09/2011 16:40:58

      ποια κυβερνηση??????

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/09/2011 10:36:16

    Το τσάμικο είναι λεβέντικος χορός..πιο πολύ τους ταιριάζει να χορεύουν ΄΄γιάνγκα''..

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΕΥΑ 23/09/2011 14:20:38

      Ναι, ναι το λεγόμενο τραινάκι. Ακριβώς σαν τους Πακιστανούς ψηφοφόρους τους

  4. ataktos avatar
    ataktos 23/09/2011 10:36:34

    αγαπητέ factorx ..θα άξιζε πραγματικά να ασχοληθούμε και αναδειχτεί στο blog αυτό η μεγαλύτερη κοινωνική ...γκαγκρενα της σημερινής και αυριανής Ελλαδος..την ανασφάλεια τον άνεργων και την παντελη γιατροφαρμακη περίθαλψη νέων (παιδιών , αδελφών ) ..και τα προβλήματα που έχει δημιουργήσει η "πολιτική" της κυβέρνησης του γιωργακη ...

  5. Ήρων avatar
    Ήρων 23/09/2011 10:56:16

    Άσε δηλαδή κ. Βουβουζέλε, που η Αργεντινή καταφέρνει κιόλας, να παίζει και μεγάλη μπάλα! Υπάρχει ποτέ περίπτωση για παράδειγμα, ο Βίντρα να γίνει Μέσι; Ποτέ...! Οπότε, χαλάρωσε λίγο, άραξε στα πολλά κυβικά σου και κάνε καμία άλλη σύγκριση...

  6. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 23/09/2011 11:03:35

    ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ! ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΘΕΛΟΥΝ; ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΘΑ ΕΧΟΥΝ...

  7. alexis avatar
    alexis 23/09/2011 11:38:52

    Μετά από 10 χρόνια 410Ε βασικό ???? αυτό το σενάριο θέλουμε!!!Μπράβο ρε παιδιά.

    • Nikos avatar
      Nikos @ alexis 23/09/2011 12:46:54

      Αυτό κατάλαβες ;
      Πιο πάνω γράφει ότι πριν την αύξηση κατά 25% του βασικού μισθού, είχαν έτσι κι αλλιώς τον υψηλότερο μισθό στη Ν.Αμερική.
      Δηλ. τώρα θα γίνουν λιγότερο ανταγωνιστικοί ή θα ζουν καλύτερα;
      Προφανώς το κυνήγι του χαμηλότερου μισθού προς χάρην της "ανταγωνιστικότητας" δεν είναι η λύση που βολεύει το λαό μιας χώρας. Αλλά μάλλον αυτούς που θέλουν να την "αρμέξουν".

      Για να συγκρίνουμε όμοιες οικονομικά ηπείρους και λαούς.
      Αναλογικά με βάση την θέση και τον ήδη δημιουργημένο πλούτο της Ελλάδας, θα μιλούσαμε για τεράστια εισοδήματα!!!
      Και ως γνωστό η Αργεντινή πήρε τα πάνω της, αφού έδιωξε το ΔΝΤ

  8. magkas avatar
    magkas 23/09/2011 12:07:20

    Το τσαμικο ειναι τιμημενος χωρος και θα τον χορεψουμε εμεις , οταν θα φυγουν και γλυτωσουμε

  9. tasos avatar
    tasos 23/09/2011 12:20:39

    Το πήγαινες πολύ καλά μέχρι του σημείου όπου λες ότι η Ελλάδα δεν έχει αυτό το πλεονέκτημα (πλούτο) , εκτός του τουρισμού!
    Η Ελλάδα είναι απόλυτα αυτάρκης χώρα , με κορυφαίες Γεωργικές και Κτηνοτροφικές δυνατότητες , κορυφαίο (παγκοσμίος) τσιμέντο , σίδερο , μάρμαρο και δεκάδες άλλα προϊόντα !
    Δηλαδή η Αργεντινή τί άλλο εξάγει ;

    • The Saint avatar
      The Saint @ tasos 23/09/2011 12:57:02

      +1000
      Δείτε και αυτό γιά να δείτε τον πλούτο που έχει η χώρα μας, και γιατι θέλουν να μας ισοπεδώσουν...

      h**p://thenetwar.com/2011/07/ta-paragomena-proionta-tis-choras/

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tasos 23/09/2011 13:40:37

      Τάσο, άσε τις "δυνατότητες". Σημασία έχει, δυστυχώς, η σημερινή πραγματικότητα. Η Αργεντινή ήταν διαχρονικά ανάμεσα στις κορυφαίες κρεατοεξαγωγικές χώρες του κόσμου, και ο αγροτικός τομέας της εν γένει ήταν πάντα ανθηρός και δεν συρρικνώθηκε ποτέ από επιδοτήσεις που έγιναν ουίσκι σε κ*λόμπαρα "προσεχώς Βουλγάρες", ούτε από ποσοστώσεις της Ε"Ε" (αφού ποτέ η Αργεντινή δεν ανήκε σε ένωση κρατών με τέτοιους περιορισμούς). Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, η απελευθέρωση των "δυνατοτήτων" που αναφέρεις στη γεωργία και στην κτηνοτροφία περνάει μόνο μέσα από πλήρη αποχώρηση από την Ε"Ε" (και όχι μόνο από την ευρωζώνη).

      • Γιαννης3 avatar
        Γιαννης3 @ Αυριανιστής 23/09/2011 14:35:03

        Ο Τασος εχει δικιο εν μερει 'ΚΟΥΡΗ' το προβλημα ειναι οτι ειμαστε υπερβολικα αυταρκεις ή μπορει να γινουμε γιαυτο το εργο εχει παρελθον,πρωτα μας ειπαν μην ψωνιζεις ΕΛΛΗΝΑ απο το παντοπωλειο της γειτονιας αλλα πηγαινε στο σουπερμαρκετ που τα εχει ολα και συμφερει(χα χα χα),μετα μας ειπαν παιξει τα λεφτα σου στο χρηματιστηριο ΕΛΛΗΝΑ(αποταμιευσεις μιας ζωης) μην τα αφηνεις να καθονται θα τα κονομησεις,μετα μας ειπαν ΕΛΛΗΝΑ μην τρως κρεατα απο την υπαιθρο(ελευθερα) γιατι θα αρρωστησεις(κοτοπουλα,γουρουνια,τρελες αγελαδες)να αγοραζεις μονο επωνυμα και απο σουπερ,μετα μας ειπαν ΕΛΛΗΝΑ εχεις 1 τρις ευρω απο ακινητη περιουσια φερε και αλλα λεφτα...........
        ολα γινονται για την αυταρκεια,πρεπει να ειμαστε ολοκληρωτικα εξαρτωμενοι οπως ειναι οι αλλοι.
        Οταν μια χωρα βρισκετε σε τετοια κατασταση και καταστρατηγουνται οι κανονες απο την ΕΕ τοτε δεν υπαρχουν κανονες η αγορα ειναι ελευθερη αρκει να το εκμεταλευτεις......

  10. λενιν avatar
    λενιν 23/09/2011 12:21:15

    Ν' αυξηθεί η αγοραστική μας δύναμη, για ν' αγοράζουμε τι; Εισαγόμενα; Έτσι ξανά θα δημιουργηθούν ελλείμματα....και σε λίγα χρόνια πάλι με καινούργια τρόϊκα.

    • The Saint avatar
      The Saint @ λενιν 23/09/2011 13:03:10

      H απάντηση σε αυτό είναι η συντεταγμένη προσπάθεια που πρέπει να κάνει η επόμενη κυβέρνηση, μαζί με το λαό όμως, γιά να επιτευχθεί εκτός απο την αναστροφή του κλίματος και την ώθηση της οικονομίας, και η αλλαγή των κάκιστων νοοτροπιών που μας γαλούχισαν οι κυβερνησεις ΠΑΣΟΚ εδώ και 30 χρόνια...
      Αν δεν γίνει αυτό, τότε ναί, υπάρχει ο φόβος γι'αυτό που λές...

  11. Μάρκος avatar