#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2012 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Αθήνα η Μέρκελ την Τρίτη



Μια επίσκεψη που θα αλλάξει την φορά των πραγμάτων αναμένεται να πραγματοποιήσει σε λίγες ημέρες η Άνγκελα Μέρκελ, Σύμφωνα με τηλεγραφήματα ξένων ειδησεογραφικών πρακτορείων η Γερμανία Καγκελάριος θα επισκεφθεί την Αθήνα την ερχόμενη Τρίτη, 9 Οκτωβρίου, μια ημέρα μετά την συνεδρίαση του Eurogroup.

Η επίσκεψη πραγματοποιείται κατόπιν προσκλήσεως του πρωθυπουργού Α. Σαμαρά

Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της γερμανικής κυβέρνησης, Στέφεν Ζάιμπερτ, στο επίκεντρο της συνάντησης θα βρεθούν η κατάσταση στην Ελλάδα και την Ευρωζώνη καθώς και οι διμερείς σχέσεις.

Ο ίδιος αναγνώρισε πως η κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά καταβάλλει μεγάλες προσπάθειες για μεταρρυθμίσεις και τόνισε πως το Βερολίνο θέλει να στηρίξει αυτές τις προσπάθειες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 05/10/2012 12:57:00

    Δεν κατάλαβα, θα έρθει να στηρίξει(μάλλον να επιβάλλει) τις περικοπές σ αυτούς που δεν έχουν εισόδημα πάνω απο 5000; Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό;
    Μακάρι το Eurogroup της Δευτέρας να πάει ανέλπιστα καλά και να έρθει την Τρίτη για να στηρίξει άλλα.

    • alexei avatar
      alexei @ Χμμμμ 05/10/2012 14:15:58

      BUNDESLAND GRIECHENLAND

  2. GO avatar
    GO 05/10/2012 13:00:55

    Τώρα στο ΙΚΕΑ, ο Τράγκας αναρτά αεροπανό:
    "Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας".

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/10/2012 13:03:50

    Να μιλήσει στη βουλή και να την απαντήσει ο Τσίπρας.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΠΕΛΙΑΣ 05/10/2012 15:29:05

      Εἷναι πρόταση ψυχαγωγίας ἢ πολιτικῆς;

  4. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 05/10/2012 13:08:14

    Ότι και να γίνει στο Εurogroup, η έλευση και μόνο της Μέρκελ και η στήριξή της στην Ελλάδα, θα εξαφανίσει τις υπόνοιες περί εξόδου της Ελλάδας από το Ευρώ.
    Συγχαρητήρια στον Σαμαρά, έχτισε το προφίλ του στο εξωτερικό σε πολύ λίγο χρόνο, χτίζει ισχυρές συμμαχίες για την Ελλάδα.
    Και πάλι μπράβο!

  5. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 05/10/2012 13:16:32

    Η Eurobank θά είναι από πάνω!

  6. V avatar
    V 05/10/2012 13:20:03

    Θα αλλάξει την φορά των πραγμάτων? Οχι. Ερχεται να ενισχυσει τη φορα που ηδη υπαρχει.

  7. T.V avatar
    T.V 05/10/2012 13:26:39

    Ωχ θα παραλυσει το κρατος....

  8. ZA avatar
    ZA 05/10/2012 13:29:52

    Sieg Heil.....

  9. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 05/10/2012 13:34:42

    Τις σύνθετες τις αφήνω σε σας, με το υψηλό IQ!

  10. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 05/10/2012 13:38:47

    ))), καλό το τελευταίο σχόλιο. Μπαίνω κι εγώ στο τριπάκι της απλής σκέψης, μόνο θετικά μπορώ να δω μια τέτοια κίνηση, δεν θα πατούσε το πόδι της αλλιώς εδώ.

    Είχε φάει βέβαια κριτική στη Γερμανία που τόσα χρόνια δεν τόλμησε να έρθει αλλά τώρα μετά και την επίσκεψη Σαμαρά και κυρίως με την έλευσή της μετά το Γιούρογκρουπ, ίσως και από προσωπική επιθυμία και ευχή βέβαια, το βλέπω περισσότερο καλό παρά κακό το ό,τι έρχεται.

    • H pena tis logikhs avatar
      H pena tis logikhs @ Βούρδουλας 05/10/2012 14:40:08

      Ύστερα από την χθεσινή δήλωση του Σόιμπλε εσείς βλέπετε στήριξη η επιβολή ;
      Τελικά τι σημαίνει στήριξη ;

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ H pena tis logikhs 05/10/2012 16:12:00

        ...Η στήριξη είναι ζήτημα πολύ υποκειμενικό. α) Απαισιόδοξη εκδοχή : Σε στηρίζω, ώστε να εκτελέσεις πιστά αυτά που με εξυπηρετούν. β) Αισιόδοξη εκδοχή (μικρές πιθανότητες) : Έχω έτοιμο πακέτο διάσωσης του Νότου συνολικά (Ιταλία,Ισπανία,Ελλάδα, Πορτογαλία) κι έρχομαι ώστε να το ανακοινώσω πανηγυρικά....

        • franc avatar
          franc @ BLACKQUEEN 05/10/2012 22:33:04

          Επειδή την Β) εκδοχή απέκλεισε κατηγορηματικά σήμερα ο ίδιος ο Ντράγκι, προφανώς απομένει η Α) με την οποία συμφωνώ αγαπητή Μαύρη Βασίλισσα...Τί κατάντια αλήθεια για τον Σαμαρά...

  11. sam avatar
    sam 05/10/2012 13:43:15

    ελα ρε, για να διαπραγματευτει δανειο απο τα 600 δις της Ελλαδας ερχεται

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ sam 05/10/2012 14:40:40

      Σωστός!

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/10/2012 13:45:56

    Αγγελική, Αγγελική, πολύ βαρύ το πήρες
    και στο Μαξίμου έρχεσαι, εκεί να πίνεις μπύρες.
    Δεν έπρεπε Αγγελική Αντώνη ν' αγαπήσεις
    μον' έπρεπε Αγγελική να τον απαρατήσεις
    Αγγελική 'σουν όμορφη ξανθιά σαν το κουκλάκι
    πώς έκανες απόφαση και πήρες το φαρμάκι
    Γω το φαρμάκι το 'κανα ωραία λεμονάδα
    το σήκωνα και το 'πινα με τόση νοστιμάδα.
    (παραδοσιακό - Ζιώγαλας).

    Εν τω μεταξύ, πίσω στου Μπέρτολτ Μπρέχτ τη χώρα, βουλευτές, ευρωβουλευτές και Βαυαροί αυτονομιστές φραξιονίζουν και πριονίζουν...
    Άχ Αγγελική, άργησες. Zu Spät !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 05/10/2012 14:14:26

      Πάντα αργοπορημένη ήταν. Όπως τότε που έκανε σάουνα. "Wer zu spaet kommt, den bestraft das Leben..."

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/10/2012 13:51:14

    Εκεί που είναι ήμασταν, εκεί που είμαστε θά 'ναι:
    h**p://www.antinews.gr/2012/10/04/182488/#comment-1061443

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 05/10/2012 14:15:56

      Unabhängigen Deutschen αν το μεταφράζω σωστά!...

  14. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 05/10/2012 13:51:41

    Tην επόμενη Τρίτη είναι η επέτειος βομβαρδισμού της Αθήνας από τους Γερμανούς το 1944.

    • Kλικ avatar
      Kλικ @ Maximus Decimus 05/10/2012 14:01:30

      Θυμάσαι και εσύ κάτι πράγματα.

    • δουρικός avatar
      δουρικός @ Maximus Decimus 05/10/2012 14:04:38

      για αυτό έρχεται, για βομβαρδισμό

    • Inno avatar
      Inno @ Maximus Decimus 05/10/2012 14:16:01

      η Ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα

    • Νικήτας avatar
      Νικήτας @ Maximus Decimus 05/10/2012 19:12:18

      H Αθήνα δεν βομβαρδίστηκε.

  15. Kλικ avatar
    Kλικ 05/10/2012 14:02:46

    Πάντως το ό,τι έρχεται σημαίνει ότι ακόμα είναι εκτεθειμένη στο ελληνικό χρέος.
    Αντώνη, τίναξε την μπάνκα. Στείλ'τους αδιάβαστους.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Kλικ 05/10/2012 14:07:57

      Όλοι -αλλά κυρίως η Γερμανία - είναι εξαρτημένοι απ' όλους: Ελληνικό, Πορτογαλέζικο, Ιρλανδικό, προπάντων Ισπανικό και Ιταλικό. Η μπάνκα έχει τα υπόγεια γεμάτα μπαρούτι - μάρκας target 2.
      h**p://en.wikipedia.org/wiki/File:TARGET2_balances.png
      Κοινή η τύχη και το μέλλον αόρατον.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Kλικ 05/10/2012 14:10:50

      Όπως δείχνει το διάγραμμα, το "μπαρούτι" από κάτω, είναι προπάντων Ισπανικό (ξέφυγε εντελώς το φορτίο) και Ιταλικό.
      Το "γιαπί" που κινδυνεύει πιό πολύ από πάνω, είναι το Γερμανικό.

  16. Inno avatar
    Inno 05/10/2012 14:22:14

    Γεωργία, το νού σου

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Inno 05/10/2012 17:20:40

      Είπαμε να γίνει ...θυσία, αλλά μέχρις ενός ορίου. Η θεία Αγγέλα το ξεπερνάει κατά πολύ. Άκυρο.

  17. Kλικ avatar
    Kλικ 05/10/2012 14:24:11

    Αφού δεν υπάρχει σωτηρία, ας πάρουμε πολλούς στον "τάφο".

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Kλικ 05/10/2012 14:37:11

      Όμως υπάρχει, τα έχουμε πεί.

      • Kλικ avatar
        Kλικ @ Ο Θείος 05/10/2012 14:52:21

        Δεν υπάρχει Θείε (ή daye, νταή, τώρα που μάθαμε και τουρκικά).
        Βλέπεις υγιείς δυνάμεις γύρω σου? Οι περισσότεροι νομίζουν ότι με έναν μαγικό τρόπο θα ξαναγυρίσουμε στο προηγούμενο ληστρικό καθεστώς.
        Οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν εύκολα, πρέπει να αλλάξουν γενιές.

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/10/2012 14:27:37

    Genau und pünktlich !

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ Ο Θείος 05/10/2012 14:42:20

      Κι εμείς που δεν ξέρουμε γερμανικά, πως θα τα καταλάβουμε όλα αυτά; Για να απαντήσουμε, βεβαίως βεβαίως, με... "άπταιστα" ΓΑΛΛΙΚΑ!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Απαισιόδοξος 05/10/2012 14:55:17

        Που να στα λέω τώρα...
        Ο φίλος Αυριανιστής μας θύμισε το 1989.
        Όταν έπεφτε το Τείχος στο Βερολίνο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Απαισιόδοξος 05/10/2012 15:01:15

        Τη νύχτα εκείνη, η Μέρκελ (που δεν είχε τότε κανένα ενδιαφέρον για την πολιτική, αλλά ήταν μια ερευνήτρια φυσικός), πήγε για σάουνα με τις φίλες της στο Ανατολικό Βερολίνο.
        Λίγες εβδομάδες πρίν, ο Μιχαήλ Γκορμπατσώφ είχε επισκεφθεί το Ανατολικό Βερολίνο. Ο ηγέτης της Ανατολικής Γερμανίας Έριχ Χόνεκερ που έβλεπε τρομαγμενος αυτό που ερχόταν, την κατάρρευση, τον ρώτησε "τι κάνουμε τώρα, σύντροφε"; Και ο Γκορμπατσώφ, καθώς λένε οι δημοσιογράφοι, του απάντησε σε άπταιστα Γερμανικά: "Άχ Έριχ, όποιον καθυστερεί, τον τιμωρεί η ζωή".
        Αυτή την φοβερή φράση μας θύμισε ο φίλος.

      • Περαστικη avatar
        Περαστικη @ Απαισιόδοξος 05/10/2012 17:29:32

        translate google..

  19. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 05/10/2012 14:32:29

    Ωραίες οι ατακαδόρικες εκφράσεις. Αλλά ας περιμένουμε λίγο. Τέτοιες επισκέψεις δε γίνονται για πλάκα, ούτε χωρίς να υπάρχει από πίσω η σχετική διπλωματική προετοιμασία. Τούτο δε σημαίνει κάτι σχετικά με την θετική ή αρνητική έκβαση της συνάντησης. Αλλά αν τα πράγματα ήταν στον πάγο, δε ερχόταν για να πιει ωραίο ελληνικό φρέντο με τον Αντώνη. Η διαπραγμάτευση γίνεται σε αυτό το επίπεδο και όχι με τους υπαλλήλους... Θα δούμε και τις σχετικές "διαρροές". Αναμένουμε και τη σημερινή ομιλία...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/10/2012 14:40:09

      Συμφωνούμε απολύτως, θυμάμαι ότι είχαμε εικασίες για την εξέλιξη και το timing εδώ και αρκετό καιρό. Και ήδη περιμένω την ομιλία με πολύ ενδιαφέρον.

      • Kλικ avatar
        Kλικ @ Ο Θείος 05/10/2012 14:53:48

        Για την ομιλία πάντως μην ακυρώσετε κανένα ραντεβού. Δεν πρόκειται...

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/10/2012 14:36:30

    Υawohl !
    Με τα αρχικά κάνει ωραίο λογοπαίγνιο: Un-Deutschen = μη Γερμανοί.

  21. Περαστικη avatar
    Περαστικη 05/10/2012 14:48:20

    Ερχεται να μας γεννησει το χρυσο αυγο..

  22. avanti avatar
    avanti 05/10/2012 14:59:25

    Ερχεται να δει με τα ίδια της τα μάτια αν πραγματικά οι Ελληνες πεινάνε, να δει τους άστεγους, τους ρακένδυτους, τα νοσοκομεία αν είναι γεμάτα ασθενείς που αργοπεθαίνουν αβοήθητοι χωρίς φάρμακα.... μόνο έτσι θα πιστέψει και θα δώσει την αιτούμενη εκ του Σαμαρά επιμήκυνση, γιατί μην ξεχνάμε ότι κατά βάθος είναι φιλέσπλαχνη.
    Να κρυφτούν όλοι οι χοντροί άμεσα, να βγούν στους δρόμους οι κοκκαλιάρηδες με κουτάκια στο χέρι και να ζητιανεύουν, εκατοντάδες να κοιμηθούνε δυό τρεις μέρες σε κούτες στο κέντρο της Αθήνας.

    Ελάτε παιδιά είναι ιερός ο σκοπός.

    • Περαστικη avatar
      Περαστικη @ avanti 05/10/2012 17:32:51

      Εχεις χιουμορ.

  23. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 05/10/2012 15:03:19

    Μέχρι την Ττρίτη προλαβαίνουμε να κρύψουμε τίποτα ή θα μας πάρει και τα ρέστα;

  24. unfair avatar
    unfair 05/10/2012 15:49:03

    δεν μπορεί να ξέρει κανείς ακόμα για την συνάντηση κ τ' αποτελέσματα της.
    Υποψιάζομαι [δυστυχώς] πως έχει να κάνει με τις αποκρατικοποιήσεις κ έργα [ανάπτυξη] που μπορεί να γίνει.

  25. kostas.k. avatar
    kostas.k. 05/10/2012 15:57:43

    κρυψτε τα κρασιά, σφραγίστε τα κελάρια...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kostas.k. 05/10/2012 16:03:46

      ...βγάλτε βόλτα τις Cayenne και τις "μπέμπες",
      να δεί η Αγγελική και να χαρεί,
      "τι πελάτες είναι αυτοί"!!!
      Τους χάνεις; Δεν τους χάνεις. Με τίποτε !

  26. johny f avatar
    johny f 05/10/2012 16:40:20

    Ωραια...Ερχεται τη τριτη ,εμεις τι κανουμε;΄Μηπως πρεπει να μας δει απο κοντα;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ johny f 05/10/2012 20:54:00

      ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ !!!!! Έχω κλείσει ήδη τραπέζι για το βράδι στο Μουσείο της Ακρόπολης. Πεθαίνω να να αναπνεύσω επί τέλους τον ίδιον αέρα με την Άγγελα, και τι στον κόσμο !!!!! Να ρεμβάζουμε κοιτάζοντας τον ιερό βράχο ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ν΄ανεμίζει !!! Μιλάμε για την απόλυτη χλιδή !!!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ johny f 05/10/2012 21:06:40

      ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ !!!! Έχω ήδη κρατήσει τραπέζι για το βράδυ της Τρίτης στο ταρατσάκι του μουσείου της Ακρόπολης. Θέλω να αναπνεύσω επί τέλους τον ίδιο αέρα που θ΄αναπνέει κι η Άγγελα (με την ευαίσθητη καρδιά) και να ρεμβάσουμε παρέα, κοιτάζοντας τον ιερό βράχο και την Ελληνική σημαία να κυματίζει !!! Μιλάμε για την απόλυτη χλιδή και την ύψιστη ηθική ικανοποίηση.

  27. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 05/10/2012 16:46:45

    Kατηγορούμε πως η Ηγεσία δεν διδάσκεται από το Όχι του 1940.
    Αλλά ούτε μας περνάει από το μυαλό πως εμείς δεν έχουμε τίποτα διδαχθεί απο το 1897-που αυτό έχει αναλογίες με την τωρινή μας περίσταση, ιδίως σε ό,τι αφορά το τσουνάμι δημοκοπίας- όταν μόνοι μας, αλλά καταδημαγωγημένοι από Δηλιγιάννηδες των εύκολων λύσεων, οδηγήσαμε την Πατρίδα στην ταπείνωση που κράτησε χρόνια και τον Λαό στην ακόμη μεγαλύτερη εξαθλίωση.

  28. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/10/2012 16:53:04

    @Κώστας ΜΠ

    Αναρωτήθηκες ποτέ όμως, γιατί οι Αθηναίοι αφιέρωσαν το όνομα του "Δηληγιάννη των εύκολων λύσεων" σε κεντρικότατη λεωφόρο;

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Αυριανιστής 05/10/2012 16:57:11

      Όχι. Και οδός Κωλέττη υπάρχει ως μη όφειλε.
      Εσύ αναρωτήθηκες ποιοί είναι οι εκπρόσωποι του δηλιγιαννισμού σήμερα και σε απασχόλησε αν υιοθετείς τις ιδέες και τις προτάσεις τους;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Kώστας ΜΠ 05/10/2012 17:03:20

        Όποιοι κι αν είναι, από τους νεοτσολάκογλου τύπου Παπαδήμου, Στουρνάρα και όσους τους πρότειναν και τους στηρίζουν, τους προτιμώ.

        • Kώστας ΜΠ avatar
          Kώστας ΜΠ @ Αυριανιστής 05/10/2012 18:15:02

          Καλά κάνεις.
          Τυπικός οπαδός της νοοτροπίας του 1897 που οδήγησε την Πατρίδα στην ταπείνωση και στην ήττα. Τα ίδια έλεγαν και οι τότε πρόγονοί μας. Τις ίδιες κορώνες βγαλμένες από την πιο απύθμενη άγνοια και απότοκες της πιο χυδαίας καπηλείας που κάποιοι κάνουν στα μυαλά μας.
          Ξέρω , ξέρω καλύτερα η δραχμή με την υποτίμηση του 80% κλπ.
          "Όποιοι και αν είναι" ε ; Τους προτιμάς ε; Και σε δουλεύουν πως θα το καταγγείλουν και το πιστεύεις και έχουν και την κλασσική τους αντζέντα. Και μνημόνιο με Σταθάκη θα έχεις και χαρτιά στους λάθρο και προσκλήσεις στις οικογένειες τους και εθνικές ήττες με Νάσο Θοδωρίδη. Αλλά μόνο όταν το ζήσεις θα καταλάβεις.
          Ε λοιπόν είναι αυτοί (δες το όλο):
          http://www.youtube.com/watch?v=plzzGuFJ6-Q

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Kώστας ΜΠ 05/10/2012 17:06:54

        Εδώ υπάρχει ολόκληρη λεωφόρος Συγγρού...
        Που να στα λέω τώρα...
        Ο πρωτεργάτης στο χρηματιστηριακό σκάνδαλο του Λαυρίου.
        Και της παρεμπόδισης του (κατά τα άλλα φίλου του) Τρικούπη να αποτρέψει την χρεοκοπία της Ελλάδας το 1893, αφού επιχείρησε να αποτρέψει τη σύναψη νέου δανείου από την κυβέρνηση, προκειμένου να του παραχωρηθούν νέα τραπεζικά προνόμια και να καταφέρει να γίνει μέτοχος της Εθνικής Τράπεζας.
        Μετά βέβαια παραχώρησε στο Δημόσιο μέρος της αμύθητης περιουσίας του και ανακηρύχθηκε "εθνικός ευεργέτης".
        Να σε κάψω Γιάννη, να σ' αλείψω λάδι.

  29. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 05/10/2012 17:09:57

    Γνωστά Θείε, καλά τα λες...
    Αμ οδός "Μαυροκορδάτου", πως σου φαίνεται;
    (δεν πιστεύω να τον "πηγαίνεις" ως εκσυγχρονιστή;)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Kώστας ΜΠ 05/10/2012 17:27:19

      Δεν είχε τέτοια τότε...
      "Άγγλοι" - "Ρώσοι" - "Γάλλοι" μόνον.
      Ούτε κάν Γερμανοί, δεν ήταν ακόμη κράτος.
      Οι δε Αμερικάνοι ήταν ακόμη πολύ μακριά με τα πρώτα ατμόπλοια...

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ Ο Θείος 05/10/2012 17:39:00

        Aν είχε λέει...
        Τότε και αν είχε. Και όνομα είχαν: "ψαλιδοκέρια" και μια χάρα μας χαντάκωσαν.
        Γι'αυτό και οι σημερινοί(μάλλον χθεσινοί του σημιτιστάν βλ. Διαμαντούρος) έγραφαν βιβλία για να τον προβάλλουν και να υποβαθμίσουν τους οπλαρχηγούς.
        http://www.antibaro.gr/article/3817

  30. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 05/10/2012 18:07:09

    Είναι,πραγματικά,αξιοπερίεργη η έλευση της Μέρκελ στην Αθήνα και ειδικά αυτή τη περίοδο.Οι μέρες είναι πολύ πονηρές.Ειδικά τώρα που η γειτονιά μας κοχλάζει και η χώρα βρίσκεται στη κόψη του ξυραφιού (με τόσες πολλές εκκρεμότητες και μια κοινωνία σε αναβρασμό),''τι να θέλει άραγε η αλεπού στο παζάρι'';Από το νου μου περνούν πολλές σκέψεις.Πάντως,κατά τη προσωπική μου γνώμη,η επίσκεψη της Μέρκελ γίνεται σε ακατάλληλο,χρονικά,σημείο.Μακάρι να κάνω λάθος.

  31. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/10/2012 18:17:20

    Ευκαιρία να επισκευτεί το Δίστομο , την Δράκεια και άλλους τόπους ολοκαυτωμάτων.
    Και μια συνάντηση με τον Μανώλη Γλέζο δεν θα ήταν ασχημη ιδέα.

  32. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 05/10/2012 20:54:18

    Αν έρχεται να λογαριαστεί μαζί μας, για κάποια πολυκαιρισμένα χρέη της χώρας της προς την Ελλάδα, κρατώντας και την απαραίτητη προκαταβολή του «διακανονισμού», καλώς να έρθει!
    Αν έρχεται να προωθήσει τις εξαγωγές της, για να μας χώσει πιο βαθιά στην ομηρία- έχουν άλλωστε την τέλεια τεχνογνωσία γι αυτήν οι Γερμανοί- ή να μας πετάξει κανένα ξεροκόμματο μέχρι να μας βγει η ψυχή, τότε να καθίσει εκεί που είναι!
    Φτάνει πια με τις λυκοφιλίες της, που όχι τίποτα άλλο αλλά της ανοίγουν και την όρεξη να θέλει καταπιεί ολόκληρη τη νότια Ευρώπη. Δεν είναι σύμμαχος και ποτέ δεν υπήρξε τέτοια η χώρα της, για την Ελλάδα.

  33. zame avatar
    zame 05/10/2012 21:28:54

    Δικαιουτε ομως & της αξιζει το...No Greek kamaki ..αυτην την φορα..για τιμωρια.

    Νομίζω πώς το μήνυμα δεν πρέπει να περιοριστεί στην Μερκελ & καλά .
    ...απευθύνεται στο Παγκόσμιο γίγνεσθαι Του νοσηρού Καπιταλισμού των μετοχων..& του λανθάνοντα χρηματοπιστωτικο-πολιτικου σύστηματος
    που ΜΕΘΥΣΕ από ΑΠΛΗΣΤΙΑ & ΑΦΗΝΙΑΣΕ ..
    ΚΑΡΑ - ΤΣΑΛΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ & ΑΞΙΕΣ..για ΙΔΙΟΝ ΟΦΕΛΟΣ αποκλειστικά..

    Το πειραματόζωο γέμισε από ΛΙΣΤΕΣ με ΛΗΣΤΕΣ..η.. ΛΗΣΤΕΣ με ΛΙΣΤΕΣ..μπερδεύτηκα ..
    αλλά προφανέστατα μετατρέπεται σε εναν ισχυρό εκρηκτικό μηχανισμό..

    Ετσι μετά και από την ελπιδοφόρα σημερινή διαμαρτυρία των Ιταλών στην Ελληνική πρεσβεία στην Μπολόνια..
    εγώ προτιμώ μία ΛΙΣΤΑ με ΧΟΡΕΥΤΕΣ
    χορευτές του ΣΥΡΤΑΚΙ
    (εναρμονισμενο & με την Ελληνικη φιλοξενια & ιδιοσυγκρασια)
    ..από το Ελευθέριος Βενιζέλος μέχρι εκεί που θα καταλύσει.
    με φανελάκια που να λέει η ζωή δεν είναι μόνον τα λεφτά

  34. aixaigis avatar
    aixaigis 05/10/2012 21:35:39

    Παιδιά πρέπει να σας πώ μπράβο διότι παρ'όλη τη θλίψη μου γιά την όλη κατάσταση με κάνατε και γέλασα με την καρδιά μου με τα πολύ επιτυχημένα και ευφυή σχόλιά σας. Χιούμορ, απαραίτητο γιά τη επιβίωσή μας, και Δόξα τω Θεώ διαθέτουμε ακόμη...αποθέματα.)(θυμίζω ότι είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ετυμολογία από το "χυμός" και όχι εγγλέζικη παρά την επικρατούσα θεωρία..). Πραγματικά, να είστε καλά πάρα πολλά χαριτωμένα και έξυπνα σχόλια !!!
    Τι κρίμα να μην μπορούσαν μερικά να δημοσιευτούν στον ξένο Τύπο...
    Γειά σου Blackqueen !

  35. giannis avatar
    giannis 05/10/2012 21:38:30

    http://www.youtube.com/watch?v=7QDHAlxMHPo&feature=related

  36. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 06/10/2012 06:27:56

    Μόλις μυρίστηκε ότι καταφτάνουν τα 600 δίς έρχεται να πάρει την δόση της..
    ή
    Ερχεται να παραλάβει το μαγαζί, ο μπάμιας έχει και άλλες δουλειές .

  37. αρης1 avatar
    αρης1 06/10/2012 13:47:52

    Ερχεται να δείξει στη Λαγκάρντ, οτι στην Ελλάδα αυτή κάνει κουμάντο...

  38. factorx avatar