#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2011 22:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στημένη από τον ΓΑΠ η κόντρα Ραγκούση - Βενιζέλου;



Μια άλλη διάσταση στον καυγά Βενιζέλου – Ραγκούση δίνουν πηγές από το κυβερνητικό ρεπορτάζ. Σύμφωνα με αυτές, ο πρωθυπουργός γνώριζε για την αντιπαράθεση των δύο υπουργών και τους άφησε να τα κάνουν λαμπόγυαλο. Απώτερος σκοπός του να προχωρήσει σε ανασχηματισμό ή και σε εκλογές, δικαιολογώντας την απόφασή του ως απότοκο της διαφοράς που υπάρχει μέσα στην κυβέρνηση.

Γνώστες της Ιπποκράτους λένε ότι αδύνατον ο Γ. Ραγκούσης να πήρε από μόνος του τέτοια πρωτοβουλία και  στις10.30 το βράδυ της Πέμπτης να εκδώσει ανακοίνωση που να κατακεραυνώνει τον κ. Βενιζέλο. Άλλωστε, ο πρώτος είναι πολύ…. νέος στο κόμμα για να κάνει γυμνάσια σε έναν παλιό και ισχυρό όπως ο Μπένι.

Επομένως, λένε κάποιοι, ότι όλα έγιναν κατόπιν συνεννοήσεων του πρωθυπουργού με τον υπουργό Εσωτερικών ώστε να φανεί η δυσλειτουργία στο κυβερνητικό σχήμα και να προχωρήσει ο κ. Παπανδρέου στις όποιες αποφάσεις έχει λάβει.

Απαρατήρητο δεν πέρασε κι ένα 10λεπτο τετ α τετ που είχε με τον υπουργό Άμυνας έξω από την αίθουσα της συνεδρίασης του Εθνικού Συμβουλίου. Ήταν φανερό ότι ήθελε να δείξει σε όλους ότι η σχέση του με τον κ. Βενιζέλο δεν έχει διαρραγεί. Επίσης, η νέα δήλωση της Παρασκευής από τον υπουργό Άμυνας δε μπορεί να έγινε ενώ τα είχαν πει με τον πρωθυπουργό σε καλό κλίμα. Μήπως κι αυτή ήταν κατόπιν συνεννόησης. Αν και δεν είμαστε σίγουροι πόσο μπορεί να κάνει ίντριγκες όπως ο πατέρας του ο Γ. Παπανδρέου, εντούτοις ας μην αποκλείουμε το σενάριο της τεχνικής κρίσης στο ΠΑΣΟΚ ώστε να κάνει ο πρωθυπουργός το ξεκαθάρισμα λογαριασμών που επιδιώκει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/03/2011 22:33:46

    Ο Βενιζέλος μάλλον τρώει σουτ.

  2. aris. A avatar
    aris. A 04/03/2011 22:42:01

    Eαν είναι αλήθεια ο άνθρωπος ούτε έχει καταλάβει τι γίνεται έξω όπου η μια μετά την άλλη εταιρία βαράει κανόνι.

    Από που θα βρει τα έσοδα για τον νέο προυπολογισμό;;

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 04/03/2011 22:45:17

    Μου φαίνεται πως κυνηγάμε μάγισες.Το πασοκ το γνωρίζουμε εδώ και 30 χρόνια για το πως λειτουργεί.Είναι ολοφάνερο δε ότι η κυβέρνηση καταρρέει και μαζί της η χώρα.Αυτό είναι το θέμα και τα υπόλοιπα είναι κοτσομπολιά.
    Η ΝΔ έχει ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ανατρέψει αυτή την κατάσταση και να αναλάβει την διακυβέρνηση.Κάθε μέρα που περνά η καθημερινότητα του κόσμου γίνεται χειρότερη .
    Απαιτείται άμεση δράση και πρωτοβουλίες............

  4. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/03/2011 23:09:55

    Αν μπορεί να το κάνει αυτό που λέτε, τότε έπεισε και αυτούς που τον άκουγαν να βρίζει ΚΚ και Ρουσόπουλο να μην χειροκροτήσουν. Είναι κάτι που εγώ έχω να το δω πολλά χρόνια. Εσείς?
    Αποψή μου:
    Έχει χάσει την μπάλα. Απονομιμοποιείται συνεχώς στον κόσμο για τα ψέματα που έχει πει. Ότι και να κάνει, θα είναι για τον κόσμο ο απατεώνας. Αυτό δεν αλλάζει πια!

    • astral avatar
      astral @ ΣΚΑΙς 05/03/2011 00:30:35

      παντως ομολογω οτι αν και το διαβασα μολις το ειδα επαθα σοκ, τετοιο συγκαταβατικο χειροκροτημα φτυσιμο ουτε σε τριταντζα της πολιτικης
      μεχρι να το καταλαβουν και να τον διωξουν και οι ιδιοι οι πασοκοι το πουλακι για την χωρα θα εχει πεταξει οριστικα...

  5. giannis avatar
    giannis 04/03/2011 23:11:17

    Σιγά που μπορεί ο γκαγκά να στήσει τέτοιο κόλπο. Εκτός βέβαια κι αν ανέλαβε ο νικολάκης, τότε αλλάζει το πράγμα.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ @ giannis 05/03/2011 01:52:43

      45 ΓΙΑΝΝΗΔΕΣ.. ΚΛΠ....
      ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΑΝΩΝΥΜΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΔΕΙΛΟΥΣ !

      Dipl.- Ing. Δημήτρης Δικαιόπουλος

      • skeptomenos avatar
        skeptomenos @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ 05/03/2011 02:12:46

        Από τι, και από ποιόν, κινδυνεύει δηλαδή?

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 04/03/2011 23:47:33

    Συμφωνώ..είναι και κάτι ακόμα...Συσπείρωση!!!

  7. skeptomenos avatar
    skeptomenos 04/03/2011 23:51:07

    Ο πρωθυπουργός διοικεί, όπως ακριβώς διοικούν, οι κληρονόμοι τις επιχειρήσεις του μπαμπά τους.
    Γίνετε το έλα να δεις από τους διευθυντές.
    Αυτά συμβαίνουν πάντα, όταν σε καίριες θέσεις υπάρχουν άνθρωποι, που η φύση δεν τους προόριζε για εκεί.

  8. anonymous avatar
    anonymous 05/03/2011 10:35:56

    Στημένη ξεστημένη τη ζημια της την έκανε