10/05/2009 17:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Στημένες» προφυλακίσεις, ή θ΄ανοίξουν στόματα;

Αρχίζουν την Τρίτη οι απολογίες των κατηγορουμένων και αναμένονται οι πρώτες προφυλακίσεις, λένε καλά ενημερωμένες νομικές πηγές.

Άλλες πληροφορίες, ωστόσο, από πολιτικούς κύκλους επιβεβαιώνουν μεν την προηγούμενη πληροφορία, αλλά κάνουν λόγο και για ένα μυστικό ντηλ. Σύμφωνα με το οποίο οι πολύ γνωστοί εκ των κατηγορουμένων (όλοι τους ξέρετε) «θα πάνε μέσα για κανά δυο μήνες και μετά θα βγούνε», εφόσον «δεν μιλήσουν» βεβαίως.

Εμείς περιμένουμε να δούμε τι θα συμβεί τελικά. Επισημαίνουμε επίσης ότι όπως έχουμε γράψει ήδη, άλλες νομικές πηγές επιμένουν ότι «οι προφυλακίσεις είναι μονόδρομος επειδή τα κατηγορητήρια έχουν συνταχθεί με βάση τις επιβαρυντικές διατάξεις του νόμου 1608/50 (περί καταχραστών του δημοσίου χρήματος) σε βαθμό κακουργήματος»

Στο μεταξύ διαβάστε εδώ  την περίφημη κατάθεση του Σίκατσεκ στους Έλληνες εισαγγελείς για τα μαύρα ταμεία. Αποσπάσματα της έχουν δημοσιευτεί φυσικά στον ημερήσιο Τύπο αλλά την κάνουμε σήμερα «δωράκι» στους αναγνώστες του  www.antinews.gr για να έχουν όλη την εικόνα

Η κατάθεση του Σίκατσεκ στους Έλληνες εισαγγελείς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/05/2009 19:42:31

    Θα φυλακιστούν οι Έλληνες ένοχοι δωροληψίας μόλις η Ελλάδα εκτοξεύσει δικό της πύραυλο στο διάστημα. Και όταν ο Αγροτικός Αστέρας πάρει το πρωτάθλημα.

  2. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 10/05/2009 19:56:56

    Το πολύ πολύ να πάνε μέχρι το γενικό κρατικό να εφοδιαστούν με κολάρα και να πάνε σπίτι τους.
    ΥΓ. Γνωρίζει κανείς τα ονόματα των γιατρών που έκαναν την γνωμάτευση του Λούβαρη; Καλό είναι να γνωρίζουμε τα ονόματα αυτών των λαμπρών επιστημόνων.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/05/2009 19:57:29

    Τι να πούμε τώρα για αυτούς, βοήθειά τους ...

  4. οκτώ avatar
    οκτώ 10/05/2009 20:27:59

    Siemens, Ζάλτσμπουργκ, Χριστοφοράκος, Μαυρίδης, κωδικός 8002 ΟΤΕ, καταπιστευτικοί διαχειριστές, εικονικά τιμολόγια Siemens, εμβάσματα σε λογαριασμό Martha, Placid Blue Μονακό, 2 εκ. ευρώ σε βαλίτσα, προμήθειες 8% επί του τζίρου συμβάσεων του ΟΤΕ, προμήθειες 1,5 εκ. ευρώ για C4I, γενικοί διευθυντές τμημάτων ΟΣΕ/ΟΤΕ, καλλιέργεια σχέσεων (sic) με τα δύο μεγάλα κόμματα ΠΑΣΟΚ/ΝΔ, έξοδα διαμονής υπουργών, Dr Jung, Κόκκαλης, καρτέλ τελεπικοινωνιών στην Ελλάδα, προμήθειες 10 εκ. ευρώ για Patriot, εικονικό έργο (Dummy), SAIC, Floriani, αύξηση του κόστους έργου σε βάρος του πελάτη, ασφάλεια Ολυμπιακών Αγώνων 2004.

    Σας βρώμισε κάτι, ή είναι η ιδέα μου;

  5. fantomas avatar
    fantomas 10/05/2009 21:42:04

    Για οσους με ξερουν...... θα ρισκαρω μια προβλεψη.
    Ο Μακης θα περασει αλωβητος.
    Θυμηθητε .... δεν εχει υπογραψει ΤΙΠΟΤΑ.
    Τωρα εαν θα προσπαθησουν να του φορτωσουν την δολοφονια του Καποδιστρια (ασχετως εαν εχει ευθυνη ή οχι) δεν θα το καταφερουν!!!!

  6. Hase avatar
    Hase 10/05/2009 21:57:45

    Οι στημενες συμφωνιες ειναι σαν τα στημενα ματς. Καποιοι λενε θα παρεις το ματς του πρωτου γυρου και θα παρω το ματς του δευτερου ωστε και οι δυο μας να εχουμε απο τρεις βαθμους. Πολλες φορες αυτο ομως δεν πετυχαινει. Ειτε γιατι η ομαδα που πρεπει να χασει ειναι σε κινδυνο, ειτε γιατι υπεισερχονται ασταθμητοι παραγοντες, δεν μπορει να ελεγχθει λοιπον. Το να λεμε συμφωνια κυριων στην πολιτικη ειναι σαν να λεμε συμφωνια απατεωνων.
    Υπαρχει και το αλλο. Καποτε πρεπει καποιοι να μπουν επιτελους στην φυλακη. Σιγουρα δεν θα ειναι οι " πρωτοκλασσατοι" Αλλα καποιοι θα πρεπει να μπουν καποτε. Οι Χριστοφορακοι οι Γεωργιου, οι Τρεπεκληδες και οι υπολοιποι ειναι ξεδοντιασμενοι πια και οι πολιτικοι εχουν την παραγραφη (και επομενως δεν εχουν προβλημα) στην τσεπη. Πιστευω πως θα την πληρωσουν αυτοι.
    Τα μεγαλα λαμογια θα ειναι εξω, τα μικρα λαμογια θα ειναι μεσα και μεις θα λεμε τα δικα μας.

  7. Le canard avatar
    Le canard 10/05/2009 23:36:44

    Hase:"ασταθμητοι παραγοντες"

    Οι ασταθμητοι παραγοντες είναι βασική πρόβλεψη σε ένα σχέδιο. Ο απρόβλεπτος παράγων στην ιστορία, στη μάχη, σε κάθε λογής σχεδιασμό. Το τυχαίο, που λέμε, είανι εις θέσιν να ανατρέψει πολλά, αρκει να κατευθυνθεί σωστά. Εως τώρα στην υπόθεση Ζημενς, το ξήλωμα του πουλόβερ κινείται απόλυτα βάσει σχεδιασμού. Θα υπάρξει απρόβλεπτος παράγων; Θα ανοίξει κοινώς κάποιο στόμα; ΟΙ προϋποθέσεις υπάρχουν. Εκείνες τις δυνάμεις που θα πιέσουν να εκδηλωθεί ο απρόβλεπτος παράγων δεν βλέπω.

  8. outis avatar
    outis 11/05/2009 00:07:30

    H analysn eivai eukoln. To kleidi eivai o Xristoforakos. Omws, par' oln tnv paragrafn, kaveis dev exei logo va tov strimwxei. Avti8eta. Ara, mn perimenete. Hrwikoi kai ikavoi dikastikoi dev yparxouv.

  9. MIG-21 avatar
    MIG-21 11/05/2009 09:07:00

    Le canard

    ΣΥΝΦΩΝΩ.-

  10. Hase avatar
    Hase 11/05/2009 10:10:15

    @7 Le canard

    Συμφωνω απολυτα και προσθετω πως στο παιγνιδι παιζουν και οι Αμερικανοι. Αυτοι γνωριζουν μαλλον τα παντα για τους λαδιαρηδες Ελληνες πολιτικους και μπορουν να "σπρωξουν" την υποθεση σε καναλια που οι ιδιοι θελουν.
    Δεν ειναι δηλ. ευκολο να γινουν συμφωνιες χωρις να υπαρχει ο κινδυνος να σπασουν αυτες απο αλλου.

  11. outis avatar
    outis 11/05/2009 12:06:07

    Ti tous voiazouv tous Amerikavous oi Ellnves ladiarndes politikoi? Oi Amerikavoi n8elav va frevarouv kai va timwrnsouv tn SIEMENS. Auto egive kai teleiwse.

  12. Eye avatar
    Eye 11/05/2009 12:23:06

    Mia erwtisi! milame gia dwrodokia stin 8002 me OTE. Gia na uparxei dwrodokia prepei na uparxei kai kapoios na ta parei aksiwmatouxos tou ote i politikos! RE PAIDIA GIA THUMISTE MOU........UPARXEI KAIPOIOS POU EPISHMA TA PIRE AKSIWMATOUXOS TOU OTE I POLITIKOS ME VOULA?????? exei apodeixtei??? ean oxi tote ti m...........kathimaste kai suzitame kai gia poies dwrodokies milame? milame gia senaria pou den apoduknuontai!

  13. a avatar
    a 11/05/2009 12:24:51

    Swstos o Eye.......! giati opws pame poios tha einai o isxurismos??? oti ladwses?ai i apantisi: ok pes mou poios alliws MOKOOOOOOOOOO!

  14. Berta avatar
    Berta 11/05/2009 12:28:27

    oti exw dei egw ews twra einai emvastmata se etairies kai kapoia onomata! tipota allo! akoma kai i eleutherotupia prin apo kana mina kai ebgale ton logiariasmo tis markou olo kamia 50 onomata idiwtwn eixe! den eida oute enan aksiwmatouxo apodedeigmena tou ote i kati allo!!!! opote kapou xolenei to olo thema!epi tis ousias den apodukneuetai tipota! egw vazw stoixima oti kai profulakiseis na ginei sto dikastirio oloi autoi tha athwwthoun! DEN UPARXOUN STOIXEIA GIA THN 8002. mono endeikseis alla kanena stoixeio.