06/12/2009 02:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στερεότυπα και εμμονές...

Του Χρυσανθου Λαζαριδη
Περίεργη αυτή η επιμονή να χαρακτηρίζεται η εκλογή Σαμαρά… «στροφή στα δεξιά»! Είναι, άραγε, αυτό «διαπίστωση»; Είναι μήπως «μομφή»; Θα προσπαθήσω να δείξω ότι είναι λανθασμένη ως «διαπίστωση». Και ανόητη ως «μομφή»…
Ας δούμε τι είπε ο Σαμαράς και τι εκπροσωπεί: Μίλησε για «ανταγωνιστικότητα» για «διάχυση ευκαιριών», για εξάλειψη των στρεβλώσεων στις αγορές, για αειφορία…

Είναι αυτά «δεξιά» προτάγματα; Από πού κι ώς πού;

Το αντίθετο: Η «ατζέντα 2010» του σοσιαλδημοκράτη Γκέρχαρτ Σρέντερ, όπως και οι «νέοι Εργατικοί» του Τόνι Μπλέρ ήδη από τη δεκαετία του '90, υιοθέτησαν τα ίδια προτάγματα. Ηταν κι αυτοί… «δεξιοί»; Σήμερα κυριαρχούν σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Εχει στραφεί όλη η Ευρώπη στα «δεξιά»;

Ο Αντώνης Σαμαράς μίλησε στην Ελλάδα του 2009 για όλα εκείνα που αποτελούν τα «αυτονόητα» στην Ευρώπη εδώ και μία - δύο δεκαετίες. Αυτό δεν είναι «στροφή στα δεξιά», είναι βήμα προς τα μπρος. Και μάλιστα καθυστερημένο βήμα. Αλλά γι' αυτό δεν ευθύνεται, βέβαια, ο Σαμαράς…

Για τι άλλο μίλησε; Είπε ότι «δεν χαρίζει την Πατρίδα στην άκρα Δεξιά και την Κοινωνική Δικαιοσύνη στην Αριστερά»… Αυτό δεν είναι «στροφή στα δεξιά». Είναι διεύρυνση του ιδεολογικού φάσματος της Νέας Δημοκρατίας προς όλες τις κατευθύνσεις.

Στις απόψεις Σαμαρά προσχώρησε κάποτε ο αξέχαστος Ανδρέας Λεντάκης. Από τους πιο βασανισμένος αγωνιστές κατά της χούντας. Ηταν «δεξιός» και ο Ανδρέας; Σήμερα με τις απόψεις Σαμαρά -σε ό,τι αφορά το Μακεδονικό και την Κύπρο- δηλώνει ότι συμφωνεί και ο Μίκης Θεοδωράκης. Μήπως είναι «δεξιός» κι αυτός;

Τέλος, ο Σαμαράς είπε και κάτι ακόμα: Οτι όσοι ανήκουν στον χώρο της Νέας Δημοκρατίας οφείλουν να είναι υπερήφανοι για τις ιδέες τους, όχι να τις κρύβουν. Αυτό λειτούργησε λυτρωτικά για ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας που, χρόνια τώρα, προσπαθούσαν να του δημιουργήσουν ενοχικά πλέγματα.

Η απο-ενοχοποίηση της ιδεολογίας μιας μεγάλης παράταξης είναι μεγάλο άλμα δημοκρατίας, δεν είναι «στροφή στα δεξιά». Οπως ακριβώς και η απο-ενοχοποίηση της Αριστεράς πριν από 35 χρόνια ήταν επίσης μεγάλο άλμα δημοκρατίας, δεν ήταν «στροφή στα αριστερά». Καθεστώτα που, έστω και έμμεσα, ενοχοποιούν ιδέες είναι ανάπηρες δημοκρατίες.

Η «στροφή στα δεξιά» είναι εντελώς λανθασμένη ως διαπίστωση. Αλλά είναι επικίνδυνη ως «μομφή»: Μόνο στα καθεστώτα του «υπαρκτού σοσιαλισμού» η δεξιά θεωρούνταν «μομφή». Αλλά αυτά κατέρρευσαν πριν από δύο δεκαετίες. Κάποτε πρέπει να το πληροφορηθούμε κι εδώ στην Ελλάδα…

Καιρός να συνειδητοποιήσουμε ότι και οι δύο μεγάλες ιστορικές παρατάξεις -σε όλες τις «παραλλαγές» τους- έχουν επιδείξει μεγάλες αρετές, αλλά και φοβερά ελαττώματα. Και οι δύο οφείλουν να προσαρμοστούν και έχουν πολλά να προσφέρουν. Αυτό δεν λέγεται «ουδετερότητα» ούτε «μεσαίος χώρος»: Αυτό λέγεται «διαλεκτική». Δηλαδή από τη διαπάλη διαφορετικών γεννιέται η εξέλιξη και προκύπτει πρόοδος. Δεν μπορεί να υπάρξει διαπάλη απόψεων, όταν η μία από τις δύο αντιμετωπίζεται από την άλλη ως «μομφή». Οσοι αυτό πιστεύουν δεν είναι «αριστεροί», είναι δογματικοί. Δεν είναι «προοδευτικοί», είναι εμπαθείς…

Η Ελλάδα πέρασε 30 χρόνια στα οποία η Αριστερά θεωρείτο «μίασμα». Υστερα πέρασε άλλα 35 χρόνια που η Δεξιά θεωρείτο «μομφή».

Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και ο Ανδρέας Παπανδρέου τέλειωσαν την πρώτη θλιβερή περίοδο. Ο Αντώνης Σαμαράς τελειώνει τη δεύτερη… Ευτυχώς

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_06/12/2009_382229

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 06/12/2009 02:32:42

    Πολύ σωστά! Δεν πρόκειται για "στροφή", ούτε ουσιαστικά ούτε σημειολογικά. Άλλωστε, στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα η χώρα, το μόνο που έχει νόημα είναι η ... "μεταβολή" προς τα εμπρός!

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 06/12/2009 08:39:27

    Ναι, σε ολα, αλλα ελα ομως που τα ξενοδιαπλεκομενα συμφεροντα που ελεγχουν τα ΜΜΕ μεσω ανακυκλωμενων "αριστερων γιγαντων" της διανοησης (ορατε πραπαγανδιστικης παρανοησης) τραβουν το δρομο τους σπιλωνοντας τον πατριωτισμο και βρωμιζοντας το κοινον των Ελληνων με ιδεολογικα σκυβαλλα και μπουρδες;

  3. o aristos avatar
    o aristos 06/12/2009 10:07:40

    "Στροφή στα Δεξια" ;;

    Πολλά ακούγονται και γράφονται με την εκλογή Αντώνη Σαμαρά για «στροφή στα δεξιά»!
    Η φημολογία αυτή συνοδεύεται απο αναλύσεις, κρίσεις και επικρίσεις.

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ακόμη και έτσι να είναι, δηλαδή αν έγινε "στροφή στα δεξιά", ποιο είναι τό θέμα, ποιο είναι το πρόβλημα?
    Η "Δεξιά" πολιτική θέση και τοποθέτηση έχει και ιστορία και παρόν και μέλλον.
    Έχει και κάτι άλλο, που σε αρκετές περιπτώσεις τεχνηέντως υποκρύπτεται η δεν προωθείται.
    Έχει "Κουλτούρα" και η κουλτούρα αυτή της Δεξιάς, δεν είναι μόνο πολιτική αλλά και στάση-τρόπος ζωής και βιώματα.
    Βιώματα που έχουν καλλιεργηθεί μέσα στη μέση-μικροαστική Ελληνική οικογένεια.
    Τα βιώματα αυτά στις περισσότερες περιπτώσεις βασίζονται στο "μέτρο", στο σεβασμό των θεσμών, την πίστη σε ιδεώδη καθώς και σε μια αξιοπρεπή στάση ζωής.

    Αυτή κατά την γνώμη μου και σε γενικές γραμμές, είναι η "Κουλτούρα της Δεξιάς", μιας δεξιάς που δεν έχει κατ' ανάγκη ταμπέλες κομματικές...
    Υπ αυτή την έννοια και να έγινε "στροφή στα δεξιά" καλώς έγινε...

    • o aristos avatar
      o aristos @ o aristos 06/12/2009 10:08:43

      "Στροφή στα Δεξια" ;;

      http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_959.html

  4. Y. avatar
    Y. 06/12/2009 10:31:42

    Καιρός πια να γίνει μια επαναδιατύπωση των κοινωνικοπολιτικών όρων, προοδευτικός-συντηρητικός, και αριστερά-δεξιά. Η προσπάθεια κατά τη μεταπολιτευτική περίοδο να ασκηθεί και επιβληθεί από τις “προοδευτικές δυνάμεις της αριστεράς” (sic), δια της επικοινωνιακής πλύσεως του εγκεφάλου, και μέσω των διάφορων κονδυλοφόρων ψιττακών, είναι πλέον ξεπερασμένη, και σε δυσαρμονία με την αντίληψη του σύγχρονου μέσου νου.

  5. fantomas avatar
    fantomas 06/12/2009 10:42:15

    πολυ καλο !!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/12/2009 10:52:04

    Δεν υπαρχει τιποτα για να διαφωνησω στι αρθρο αυτο.Θελω και εγω παρα πολυ την αποενοχοποιηση της δεξιας.Αλλα χρειαζεται και αυτογνωσια,να γνωριζουμε δηλαδη γιατι εγινε η αρχικη ενοχοποιηση οπως και γιατι ονομασθηκαν καποτε οι αριστεροι μιασματα.Η αριστερα πληρωσε τη δεκαετια του 40.Η δεξια ενοχοποιηθηκε λογω της Κυπρου.
    Πολυ σωστα γραφει ο συγγραφεας οτι και οι δυο παραταξεις εχουν φοβερα ελαττωματα.Τα ελαττωματα της αριστερας ειναι δικη της δουλεια να τα αντιμετωπισει.Το δικο μας ελαττωμα που εδρασε στην Κυπρο λεγεται ανορθολογικος εθνικισμος χωρις υπολογισμο των δεδομενων και των συσχετισμων.Αυτο ελπιζω να το θυμαται οταν συμβουλευει το νεο προεδρο για να μην .......ενοχοποιηθουμε ξανα.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ ψυχραιμια 07/12/2009 12:19:01

      ψυχραιμία
      "Η δεξια ενοχοποιηθηκε λογω της Κυπρου".
      Δεν νομίζω ότι η Δεξιά ενοχοποιήθηκε μόνο για αυτό. Είναι υπεραπλουστευμένη δήλωση αυτή. Σε τόσες δεκαετίες ύπαρξης, η Κύπρος ήταν το μόνο της λάθος κατ' εσένα;

  7. PANOS avatar
    PANOS 06/12/2009 11:01:53

    Ας μην μιλάμε για ενοχές αλλά για πολιτικές, οι όροι δεξιά-αριστερά υπάρχουν και θα υπάρχουν απο την εποχή του Σπάρτακου, των μεταρρυθμιστών ,
    των γιακωβίνων, των γαριβαλδίνων, των δεκεμβριστών ,αυτών που αντιτάχθηκαν στην σφαγή του Α!παγκόσμιου πόλεμου αυτών που πολέμησαν τους κατακτητές και δεν συνεργάστηκαν με αυτούς κλπ κλπ.

  8. Y. avatar
    Y. 06/12/2009 11:09:11

    Το έγκλημα της Κύπρου ξεκίνησε και συνετελέσθη από το διεθνή παράγοντα (βλέπε ΗΠ, και αρχεία Κίσσινγκερ), με δούρειο ίππο τους συνταγματάρχες της χούντας. Η ενοχοποίηση της δεξιάς στο θέμα, επεβλήθη, πάλι από τους ίδιους (ΗΠ), ώστε ο φίλος τους ΑΓΠ και ο πολιτικός του σχηματισμός, να είναι σε θέση να παίζει το παιχνίδι τους για είκοσι (και βάλε) χρόνια.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Y. 06/12/2009 11:20:09

      Αυτο δεν εχει αποδειχθει.Το μονο βεβαιο ειναι οτι υπηρχαν καποιοι ανευθυνοι που νομιζαν οτι μπορουν να κανουν πραξικοπημα σε ανεξαρτητη χωρα στην οποια βασει συνθηκων η Τουρκια ηταν εγγυητρια δυναμη επειδη τη θεωρουσαν δικη τους.
      Οσο για την ενοχοποιηση επεβληθη και εκ των πραγματων και απο ολα τα αλλα κομματα και οχι μονο το ΠΑΣΟΚ.Αλλα παρατηρειται παλι το φαινομενο οποιοι δεν μας αρεσουν να σταμπαρονται για πρακτορες και να απαλλασσομαστε των ευθυνων μας.

      • Y. avatar
        Y. @ ψυχραιμια 06/12/2009 11:33:38

        1. Τα αρχεία Κίσσινγκερ, δεν είναι απόδειξη? Υπουργός ΥπΕξ στην επίμαχο περίοδο ήταν.
        2. Πόθεν ο ισχυρισμός σου ότι η δεξιά ενοχοποιήθηκε λόγω της Κύπρου? Η ενοχοποίηση έγινε, όπως στο σχόλιό μου περιγράφεται.
        3. Και όλα τα άλλα κόμματα, συνοδοιπόρησαν με το Πασόκ, ως “...και οι ευρύτερες προοδευτικές δυνάμεις”.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Y. 06/12/2009 11:37:38

          1.Πουθενα στο αρχειο αυτο δεν υπαρχει προτροπη του Κισσινγκερ προς τη χουντα να προχωρησει σε πραξικοπημα.Αλλα και να υπηρχε η ευθυνη ειναι πρωτιστα των χουντικων.
          2. Ο ισχυρσιμος μου προκυπτει απο την ατμοσφαιρα της μεταπολιτευσης που εζησα-ολοι για το κυπριακο αναφερονταν.
          3. Συμφωνω και αυτο εγραψα.Δεν ηταν θεμα σχεδιου ξενων,ηταν ευκαιρια να παρουν ιδεολογικα τη ρεβανς και το εκαναν.

        • Y. avatar
          Y. @ Y. 06/12/2009 11:49:42

          Γιαυτό και στο σχόλιο μου 10.31, αναφέρω για την επαναδιατύπωση των όρων, προοδευτικός-συντηρητικός, και αριστερά-δεξιά.

  9. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 06/12/2009 11:24:14

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ !ΟΙ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ Η ΑΝΗΘΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΟΣ !

  10. katerina avatar
    katerina 06/12/2009 12:58:21

    Πέρα από την όποια στροφή, το σημαντικό είναι ότι ο Σαμαράς έφερε την απενοχοποίηση της Πολιτικής,
    Την ελπίδα να σταματήσει η αντιπαράθεση (αριστερά / δεξιά, προοδευτικός / συντηρητικός) με στερεότυπους αυτοματισμούς και συναισθηματικούς όρους που ευνοεί το εθνικό μας σπορ: είσαι ότι δηλώσεις, και να ενεργοποιήσουμε τη σκέψη, τον ουσιαστικό πολιτικό λόγο, την επιχειρηματολογία. Δεν είναι τυχαία η αποδοχή του Σαμαρά και από αριστερούς, έχει να κάνει με την ποιότητα του πολιτικού λόγου, απέναντι στον ανεγκέφαλο μανιχαισμό, και την σούπα του πολιτικά ορθού που δεν λέει τίποτα.
    Άλλαξε τους κανόνες του παιχνιδιού, δημιούργησε όρους κινήματος και αυτό μοιραία θα επηρεάσει και άλλους χώρους, η μπάλα είναι στο γήπεδο της αριστεράς, ας ξαναθυμηθεί πως παίζεται η ιδεολογική αντιπαράθεση.

    • ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
      ΑΦΡΟΔΙΤΗ @ katerina 06/12/2009 15:25:49

      Συμφωνώ απολύτως.

  11. Eastrader avatar
    Eastrader 06/12/2009 13:59:48

    Κε Λαζαριδη,ως ενας πιστος και τακτικος αναγνωστης/ακροατης/τηλεθεατης σας οπου και εαν γραφετε/εμφανιζεστε,θα μου επιτρεψετε να πω οτι το αρθρο σας εδω φαινεται να προσπαθει να "εξαγνισει",τα λογια η την πολιτικη θεση του Σαμαρα μεσω καποιων (αριστερων?)Ευρωπαιων ηγετων οπως του Μπλερ.Γιατι να χρειαζομαστε παντα επιβεβαιωση λογων και πραξεων,εχοντας στραμενη την προσοχη μας και τα επιχειρηματα μας στο τι λεει η Αριστερα?Δηλαδη η αριστερα λειτουργει εξαγνιστικα σε πραξεις και πολιτικες?Δηλαδη εαν και εφοσον ηδη καποιος "αριστερος" ηγετης παρει θεση υπερ μιας συγκεκριμενης πραξης,η πολιτικης,αυτοματα σημαινει οτι η αλλη πλευρα απεκτησε καποιο ηθικο πολιτικο πλεονεκτημα να κανει η να εξηγησει,η να απολογηθει στην περιπτωση που εκανε ακριβως το ιδιο?Και εαν παιρνουμε ως παραδειγμα τον "αριστερο" Κο Μπλερ,τοτε γιατι να μην αναφερουμε οτι και αυτος με την σειρα του εξαγνισε την πολιτικη του μεσω της αποδοχης και του θαυμασμου του για την πολιτικη της Κας Θατσερ?Γιατι να μην αναφερουμε και εμεις μια ολοκληρη γενια "αριστερων" πολιτικων ηγετων που το μονο που εκαναν ηταν η αντιγραφη συντηριτικων πολιτικων χωρις καν ενα ευπρεπες πολιτικο περιτυλιγμα?Αυτο που θελω με λιγα λογια να πω ειναι οτι πριν τον Κο Μπλερ υπηρξε η Κα Θατσερ,και πριν τον Κο Σρεντερ υπηρξε ο Κος Κολ.Ειδατε εσεις καποια αλλαγη στην πολιτικη του κου Μπλερ η του Κου Σρεντερ σε σχεση με τους προκατοχους τους?Γιατι λοιπον δεν αντιστρεφουμε το επιχειρημα,λεγοντας οτι αυτες οι πολιτικες ξεκινησαν πριν τον Κο Μπλερ και πριν τον Κο Σρεντερ και αυτοι απλως ακολουθησαν,και μαλιστα πολυ πιστα?Οτι στην ουσια οι ιδεες αυτες μονο αριστερες δεν ειναι.
    Μιλησατε και σωστα για την απενοχοποιηση της παραταξης.Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να νοιωθω ενοχες.Οπως ποτε δεν καταλαβα γιατι εγω ειμαι ο συντηρητικος και οι αλλοι ειναι οι προοδευτικοι?Εχουμε υπ'οψιν μας ποιος ειναι ο συντηρητικος και ποιος ο προοδευτικος σε ολες τις χωρες του τεως Ανατολικου Μπλοκ?Εχουμε ακουσει τιποτα σε αυτην την χωρα για την Μαυρη Βιβλο του Κομμουνισμου?Ας μου βρει καποιος σε ολοκληρη την Ευρωπη 10000 ατομα που να λενε με υπερηφανεια οτι ειναι Κομμουνιστες και εγω θα του βρω 300 εκατ που λενε με υπερηφανεια οτι ειναι Δεξιοι.Ως ποτε θα πρεπει εμεις να πρεπει να απολογουμαστε που την κρισιμη στιγμη πηραμε την σωστη θεση για την χωρα,οταν αλλοι παιρναν διαταγες απο την Μοσχα?
    Γιατι θα πρεπει να ειμαστε απολογουμενοι που νικησαμε.Που βαλαμε την χωρα στην Ευρωπαικη Ενωση.Που παραμειναμε Ευρωπαιοι.Γιατι εγω τωρα που γραφω αυτα να ειμαι στα ματια πολλων φασιστας και Χρυσαυγιτης?Και γιατι αυτοι που ακομα και σημερα στελνουν συνχαρητηρια σε καθε επετειο στην κυβερνηση της Βορειας Κορεας ειναι δημοκρατες και προοδευτικοι?Γιατι εγω που δουλευω 12 ωρες την ημερα στην μικρη επιχειρηση μου ειμαι ενας συντηρητικος μικροαστος,και ο ανεπαγγελτος πολιτικος ανηρ που πανηγυριζε τον Δεκεμβριο του 2008 ειναι προοδευτικος?Απο που και ως που ξερει αυτος τι ειναι προοδος?Ποτε ξεκινησε κατι,και το εκανε να μεγαλωσει απο τον κοπο του?
    Μεγαλη ιστορια η απενοχοποιηση σε αυτην την χωρα και πρεπει να γινει και γρηγορα.Αλλα οχι γιατι το ειπε ο Χ η ο Ψ "αριστερος".Πρεπει να γινει γιατι απο την αποδω πλευρα υπηρξε και υπαρχει η προοοδος,η ελευθερια, τα επιχειρηματα και οι ιδεες που παγκοσμιως εγιναν πραξη.

    • Y. avatar
      Y. @ Eastrader 06/12/2009 14:12:45

      Προσυπογράφω!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Eastrader 06/12/2009 17:29:56

      Κι εγώ

  12. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 06/12/2009 14:45:05

    ER,
    συμφωνώ καταρχήν με όσα γράφεις και σχετικά με τον Μπλερ και τον Σρέντερ να προσθέσω κι εδώ το χθεσινό σχόλιο από την ανάρτηση του Θ.Κ. Προφήτης της νέας Μεταπολίτευσης:
    έχουν όμως ιδιαίτερη σημειολογία για τον ευρωπαίο δεξηό -άρα και τον Έλληνα, κλέβοντάς του κομμάτια της ιδεολογίας του κατσικωθήκαν στην εξουσία και σολάρανε…
    και συνεπώς μπορούν να κινητοποιήσουν αποτελεσματικότερα αντανακλαστικά εγρήγορσης και αντίδρασης του. που είναι και ευκταίο και ζητούμενο, !)

  13. ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
    ΑΦΡΟΔΙΤΗ 06/12/2009 15:24:20

    Άλλη μια ωραία κουβέντα με βρίσκει μεσημέρι Κυριακής να διαβάζω αναρτήσεις και σχόλια αντί να ξεκουράζομαι. Η γνώμη μου: Αν στροφή στα δεξιά σημαίνει ότι η ευρύτερη βάση ενός πολιτκού χώρου, ο λαός με λίγα λόγια, αποκτά δικαίωμα στη λήψη απόφασης περί της αρχηγίας του κόμματος τότε μακάρι να έκαναν αντίστοιχη στροφή και άλλα κόμματα, παρατάξεις ώστε να πάψουμε πλέον να μιλάμε για νεποτισμό, δαχτυλίδια, κορώνες, βασιλείς και αντιβασιλείς. Αν μη τι άλλο όλος αυτός ο κόσμος, που προσήλθε στις κάλπες, κατέδειξε περίτρανα ότι οι λεγόμενοι "δεξιοί" δε συγχωρούν και δεν κλείνουν τα μάτια σε ανομίες.Τιμωρούν και απαιτούν καθαρές λύσεις και καθαρούς ανθρώπους. Μάλλον μιλάμε για εξυγίανση του συστήματος. Τώρα αν τα φερέφωνα της διαπλοκής επιθυμούν να παραμείνει η κατάσταση, ως έχει, για προφανείς λόγους θα συνεχίζουν να επικαλούνται όλα τα ανωτέρω αστεία επιχειρήματα. Λυπάμαι κύριοι αλλά ο λαός μίλησε καθαρά και ξάστερα. Κατά τα λοιπά ο κυριακάτικος τύπος (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) τείνει να εξελιχθεί σε ευχάριστο κόμιξ.