#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στενοί συνεργάτες του Τσοχατζόπουλου στο πλευρό του Τσίπρα!!!

Το ΠΑΣΟΚ πέθανε, ζήτω το... Συριζοπασόκ



Είπαμε ότι ο Αλέξης Τσίπρας είναι ο καλύτερος μαθητής του Ανδρέα Παπανδρέου. Είπαμε ότι βλέπει τα DVD από τις ομιλίες του και κάνει διατριβή στην πολιτική πλατφόρμα με την οποία εκτόξευσε το ΠΑΣΟΚ από το 14% στην εξουσία.

Και φυσικά, το καλύτερο μάθημα του κ. Τσίπρα είναι ο λαϊκισμός και καλύτερο σύνθημά του το "Τσοβόλα δος τα όλα". Όμως, όλα αυτά για να τα μάθεις χρειάζεσαι και τους αυθεντικούς Πασόκους, με τη διδασκαλία από απόσταση δουλειά δε γίνεται, κυβέρνηση δεν προκύπτει.

Γι' αυτό και ο κ. Τσίπρας αποφάσισε να «προσλάβει» παλαιούς Πασόκους, με θητεία στα κέντρα αποφάσεων, δοκιμασμένοι στον πολιτικό στίβο και τις ίντριγκες και το κυριότερο, στελέχη που γνώρισαν την... πράσινη καμαρίλα και ξέρουν να λένε καλά ψέματα.

Με απλά λόγια, παλαιοπασόκοι μεταλαμπαδεύουν την πράσινη τεχνογνωσία στους... νεοσσούς του ΣΥΡΙΖΑ προκειμένου να γίνει κόμμα εξουσίας. Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι ότι μερικοί από τους στενούς συνεργάτες του κ. Τσίπρα ήταν κάποτε τα... δεξιά χέρια του προφυλακισμένου για τις μίζες Ακη Τσιχατζόπουλου.

Για παράδειγμα ο Αντώνης Κοτσακάς, πρώην υφυπουργός Εργασίας και Υπουργός Αιγαίου, στενός συνεργάτης του Ακη. Αθόρυβα πριν τις εκλογές πέρασε στον ΣΥΡΙΖΑ αφού είχε αποχωρήσει πέρυσι από το Πολιτικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ. Ανέλαβε την οργανωτική ανασυγκρότηση του ΣΥΡΙΖΑ και δεν μπήκε την τελευταία στιγμή στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας διότι έσκασε το σκάνδαλο του Τσοχατζόπουλου.

Ο Νίκος Κοτζιάς, ο οποίος έχει περάσει από παντού. Πανεπιστημιακός με αντιδικτατορική δράση, στέλεχος της ΚΝΕ και του ΚΚΕ, βρέθηκε κοντά στο Γιώργο Παπανδρέου, έγινε μυστικοσύμβουλός του στο υπ. Εξωτερικών, πρόεδρος στο ΙΣΤΑΜΕ μέχρι που τα έσπασε μαζί του και αποχώρησε. Τελευταία, φέρεται να είναι ο σύμβουλος του κ. Τσίπρα σε θέματα οικονομικής πολιτικής.

Ο Ευάγγελος Χωραφάς ήταν συνεργάτης και σύμβουλος του Ακη επί χρόνια. Τελευταία είναι κοντά στον Αλέξη Τσίπρα και τον συμβουλεύει σε θέματα πολιτικής και οργάνωσης.

Πολύ γνωστός Τσοχατζοπουλικός είναι ο πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΕ, ο Γιώργος Ραυτόπουλος ο οποίος πρόσφατα προσχώρησε στον ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τον Σπύρο Κότσια που διετέλεσε πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών. Κι αυτός σύμβουλος του Αλέξη για το πώς γίνεται ο ΣΥΡΙΖΑ... ΠΑΣΟΚ. Θυμίζουμε ότι ο Ραυτόπουλος είχε αποτελέσει στόχο της «17 Νοέμβρη».

Ο πρώην βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας του ΠΑΣΟΚ, Π. Κουρουμπλής, , υποστηρίζει τον ΣΥΡΙΖΑ αφού πρώτα δημιούργησε την Ενωτική Κίνηση μαζί με τον Ν. Κοτζιά. Επανεξελέγη στις 6 Μαΐου με το κόμμα των πολλών συνιστωσών που απέκτησε και μια ακόμη, αυτή του Κουρουμπλή.

Στην παρέα των πρασίνων φαίνεται να βρίσκει στέγη και η Λούκα Κατσέλη. Στενή συνεργάτης του κ. Παπανδρέου φέρεται να είναι αυτή που εμπνεύστηκε το σύνθημα «λεφτά υπάρχουν». Ως υπουργός δεν έκανε απολύτως τίποτε και η ανάπτυξη έμεινε στα χαρτιά. Συγκρούστηκε με τον πρώην πρωθυπουργό και αποχώρησε, δημιούργησε με τον Καστανίδη την Κοινωνική Συμφωνία, πάτωσε στις εκλογές και τώρα φαίνεται να παντρεύεται με τον Αλέξη Τσίπρα. Λεπτομέρεια. Ο σύζυγός της, Γεράσιμος Αρσένης (που τον θυμήθηκαν αυτόν;) ήταν η πρόταση του κ. Τσίπρα για τη θέση του υπηρεσιακού πρωθυπουργού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S.P. avatar
    S.P. 21/05/2012 11:37:56

    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο κ. Κοτζιάς επωφελήθη της φιλίας του με τον ΓΑΠ. Ήταν άκρως ευεργετηθείς και δεν νομίζω ότι έχει κάνει σπουδαίες σπουδές στην DDR. Δεν θα γινόταν καθηγητής, ούτε έστω και στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς. Τώρα επιθυμεί να "σώσει" την Ελλάδα μέσω σύριζα...

  2. Δημήτριος avatar
    Δημήτριος 21/05/2012 11:53:47

    Από όλους αυτούς που τους αναφέρεις (εξαιρώντας τον Κουρουμπλή και την Σακοράφα που απο την πρωτη στιγμή αντέδρασαν στα μνημονια) ύπηρξε κάποιος απο αυτούς Βουλευτής ή κοματικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ που οδήγησε με τις πράξεις του στο καθημερινό αδιέξοδο???
    Νομίζω πως όχι !!
    Αλλο σύμβουλος ... άλλο κοματικό στέλεχος !!

    Παμε τώρα απο την αρχή ....υπάρχουν κάποιοι βουλετές(που μέχρι εχθές ) μεσα στην ΝΔ που μέχρι χτές ανοιγαν το στόμα τους και αναδύονταν εσμός κατά της ΝΔ??(Βορίδης, Αδωνις...ή ακόμα καλύτερα η επερχομενη Ντόρα ).

    Ελα να βλέπω τα χεράκια σηκωμένα !!!

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Δημήτριος 21/05/2012 17:23:16

      Το ερώτημα που τίθεται είναι αν το κρατικοδίαιτο λαϊκίστικο και παρασιτικό ΠΑΣΟΚ μαζί με την "Αυριανή" έχει μετακομίσει στο ΣΥΡΙΖΑστοΚΚΕ ή όχι;
      Οι πρασινοφρουροί κατέστρεψαν την Ελλάδα σαν ΠΑΣΟΚ και τώρα χουν φορέσει την προβιά του ΣΥΡΙΖΑστο ΚΚΕ και το τατουάζ του Αλέξη και έρχονται να την αποτελειώσουν.

      • TRASH avatar
        TRASH @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 30/05/2012 11:37:18

        Στο ΚΚΕ δεν έχει πάει κανένας!
        Να προσέχουμε όταν λέμε μπαρούφες...
        Αν θέλετε να κατηγορήσετε το ΚΚΕ, πείτε για την Β.Κορέα, που το έχετε...

  3. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 21/05/2012 11:59:37

    Ο Άκης έκανε ότι μπορούσε για να αποφύγει την Χούντα , όμως ο κύκλος της ζωής και της πολιτείας του τον έφερε τόσο κοντά στον τελευταίο κρατούμενο εκπρόσωπο της,τον Ντερτιλή!!!
    Μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!

  4. m.s avatar
    m.s 21/05/2012 12:13:39

    πως γίνεται εμένα να με σώσουν τελευταίο;
    λέω να το ρισκάρω όσο πάει!!!

  5. Vtheod avatar
    Vtheod 21/05/2012 13:50:14

    Ο Ακης προαυλίζεται με τον Ντερτιλή: τι θα προκύψει από τη συνεργασία επί της αυλής? Τι λένε οι αντιστασιακοί του καναπέ, γιατί αποδέχθηκαν την χούντα σωτηρία της χώρας πριν τον γκρεμό? (Αν είχε αποφευχθεί και ο πόλεμος στην Κύπρο και ειχε ομαλή μετάβαση σε εκλογές ποιο το πρόβλημα?)

  6. aris avatar
    aris 21/05/2012 14:48:54

    Oι Τσοχαντζαραίοι προκειμένου να σώσουν το τομάρι τους θα συμμαχήσουν και με το διάβολο και θα βγάλουν πολλούς συνεργούς τους στη σέντρα! Αναμένεται συναρπαστική συνέχεια. Πόσο μάλλον όταν αρχίσει ο Τσίπρας τον λογιστικό έλεγχο του χρέους, με στοιχεία που θα του δίνουν ο Τσοχατζόπουλος και ο Τσουκάτος!
    Μπορεί τελικά η ΝΔ να χάσει, αλλά ο λαός που δεν έχει πλέον τίποτε να χάσει μάλλον θα κερδίσει στο τέλος...

  7. rasputin avatar
    rasputin 21/05/2012 15:42:32

    Εάν σχηματιστεί κυβέρνηση με πρώτο κόμμα τον Σύριζα , το καλό σενάριο θα είναι να επιτύχει διαπραγμάτευση του μνημονίου σε κάποια σημεία (τα περί καταγγελίας και συνολικής επανεξέτασης κινούνται στα όρια του κωμικού) και μετά να πει : κάναμε ότι μπορέσαμε , αλλά οι άλλοι είχαν δέσει χειροπόδαρα την χώρα , μπλα , μπλα , μπλα , δεν γινόταν κάτι καλύτερο .
    Στην πράξη βεβαίως όσο κι αν αλλάξει το όποιο μνημόνιο , εάν δεν κοπούνε τα μπερεκέτια των εργατοπατεράδων και των αρχισυνδικαλιστων , προκοπή δεν πρόκειται να δούμε . Ποιος θα τα κάνει αυτά , το Πασοκογενές Σύριζα;;;;
    Το κακό σενάριο θα είναι ο άκρατος λαϊκισμός τους να οδηγήσει σε σύγκρουση με την Ε.Ε. , που έστω από ατύχημα θα ξεφύγει από τα όρια τα οποία επιθυμούσε η κάθε πλευρά . ΟΚ λοιπόν αν πέσει η Ελλάδα , ας δεχτούμε ότι θα προκληθεί τεράστια ζημιά σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης .
    Μετά τι θα γίνει;;; Όλοι οι Ευρωπαίοι θα υποφέρουν και ποιον θα κατηγορούν γι' αυτό; Σωστά μαντέψατε , την Ελλάδα . Και τι θα γίνει παρακάτω;;;
    Μετά από κάποιους μήνες επιθέσεων από κερδοσκόπους , βάρβαρων έκτακτων μέτρων σε όλη την Ε.Ε. , είναι λογικό ότι παραγωγικές - βιομηχανικές χώρες όπως η Γαλλία και η Ιταλία θα συνέλθουν . Θα πληρώσουν βαρύ τίμημα της εξόδου της Ελλάδας , αλλά θα την βρουν την άκρη .
    Η Ελλάδα στο μεταξύ τι θα κάνει; Θα τρώει τις σάρκες της . Ή καλύτερα οι πλούσιοι θα τρώνει τις σάρκες των φτωχών . Μόλις γυρίσουμε στην δραχμή , η όποια αγοραστική δύναμη έχει μείνει στον φτωχό , θα μειωθεί ακόμα πιο πολύ .
    Το ελληνικό και ξένο κεφάλαιο , που φυσικά έχει μαζέψει όλο το χρήμα του εκτός Ελλάδας άρα θα αποφύγει την υποτίμηση , θα έρθει και θα σκουπίσει τα πάντα .
    Αυτό θα γίνει κύριοι εάν γυρίσει η χώρα στην δραχμή .
    Οι φτωχοί φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι .
    Και αφού κλείσουν/σταματήσουν όλα για λίγο καιρό , μετά ότι ξαναλειτουργεί θα προσφέρει μισθούς Αλβανίας και όχι Βουλγαρίας .
    Άμα γουστάρεις δούλεψε με ένα κομμάτι ψωμί .
    Όχι ότι τώρα τα πράγματα είναι καλά , αλλά όσο είσαι στο ευρώ μπορείς να παλέψεις . Άμα φύγεις θα σε γράψουν όλοι στα @@@@ τους και στην χώρα θα γίνει πλιάτσικο .
    Έτσι για να μην έχουμε αυταπάτες ότι άμα γυρίσουμε στην δραχμή , θα σωθεί ο κοσμάκης και θα πληγούν οι έχοντες .

  8. anonymous avatar
    anonymous 21/05/2012 17:55:10

    Δεν αποκλείεται να είναι συμμαχία Άκη-Σύριζα. Για φανταστείτε το εξής σενάριο, η γυναίκα και η κόρη του Άκη τη βγάζουν καθαρή, ο Άκης πέφτει στα μαλακά και λόγω ηλικίας είτε αποφυλακίζεται είτε εγκαταλείπει το μάταιο τούτο κόσμο, τους μένουν μερικά λεφτά, και δίνει όλα τα στοιχεία που έχει στο Σύριζα. Μετά πιάνει ο Σύριζα τους λαδωμένους και τους λέει:
    α) αποχώρηση
    β) στήριξη του σύριζα.

  9. δημης avatar
    δημης 21/05/2012 22:41:10

    ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ;;;;;;;;;;;
    ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΜΥΡΙΣΟΥΝ ΦΑΪ ΤΡΕΧΟΥΝ...
    -ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ...ΠΑΝΤΑ...