#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2011 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στενές επαφές του Ιδρύματος Κόκκαλη με την κυβέρνηση



Ο Γιώργος Ζανιάς, πρόεδρος του Συμβουλίου  Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων,  δεξί χέρι του πρωθυπουργού (ήταν και στην ομάδα που τον προετοίμασε  για την τηλεδιάσκεψη) και μέχρι πρότινος και του Γ. Παπακωνσταντίνου, ταξίδεψε μαζί τους αλλά κι εκπροσώπησε τη χώρα πολλές φορές μέχρι σήμερα σε κρίσιμες συνεδριάσεις στις Βρυξέλλες.  Ο άνθρωπος που βρίσκεται στο πλευρό του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών σε κάθε κρίσιμη αποστολή στην Ευρώπη αλλά και στο ΔΝΤ,   έχει στο παρελθόν διατελέσει και  γενικός γραμματέας στην κυβέρνηση Σημίτη με υπουργό τον  Ν. Χριστοδουλάκη. Συμμετείχε και από πιο πριν δηλαδή στην οικονομική διαχείριση της χώρας. Φροντίζει ωστόσο να κρατάει χαμηλό προφίλ και να κινείται μόνο στο παρασκήνιο, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας.  Δεν δίνει συνεντεύξεις και δεν επιθυμεί να κυκλοφορούν φωτογραφίες του, γιατί όπως συνηθίζει να λέει, όταν τελειώσει η θητεία του στις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, επιθυμεί να συνεχίσει να εργάζεται ως καθηγητής στο Πανεπιστήμιο.

Ο κ. Ζανιάς, λοιπόν, την ώρα που  η χώρα βρίσκεται στο χείλος της χρεοκοπίας, και λογικά δεν θα έπρεπε να έχει χρόνο ούτε για να κοιμάται, ετοιμάζεται να ταξιδέψει μέχρι την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, προκειμένου να δώσει τα φώτα του και να ενημερώσει το «Kokkalis Foundation» (κι ας σνομπάρει τόσο πολύ τα εγχώρια ΜΜΕ και την ενημέρωση του «κοσμάκη»).  Η εκδήλωση του «Kokkalis foundation», με τιμώμενο ομιλητή τον κ. Ζανιά, θα γίνει στις 26/9/11 το μεσημέρι, όπου θα μιλήσει για όλες τις μεγάλες επιτυχίες του ιδίου και του οικονομικού επιτελείου. Εάν, δε, έχει συμβεί μέχρι τότε και το απευκταίο, το κοινό θα μπορεί να θαυμάσει  και στην πράξη  το αποτέλεσμα των επιτυχημένων πολιτικοοικονομικών πρακτικών τους. http://www.kokkalisfoundation.gr/page.ashx?pid=5&aid=423

Υ.Γ Όσοι αποφασίσετε να πάτε, πάντως, μη φάτε: θα σερβιριστεί γεύμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 14/09/2011 13:36:09

    Τι ακριβώς θέλει να μας πεί αυτό το άρθρο ;
    Είδαμε και το "Ινστιτούτο Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής" με τον "ογκόλιθο" της πολιτικής και οικονομικής διανόησης στο τιμόνι, τον Βαγγέλα τον Μεϊμαράκη , τι παρεμβάσεις κάνει!!! .....
    ( Βλάκας πάντως ο Ζανιάς δεν είναι , σιγά μην δεν επιθυμούσε να παραμείνει στο Πανεπιστήμιο....)

    • antonismak avatar
      antonismak @ Enjoy Capitalism 14/09/2011 14:50:48

      Να μας ενημερώσει ίσως???? Όσο για τη σύγκριση, τουλάχιστον ύποπτη... κατ εμέ.

  2. Theo avatar
    Theo 14/09/2011 13:56:29

    ενταξει, μην φτιαχνεστε, τρεια και ο κουκος παει σε αυτα τα lectures!!!

    σιγα το παγκοσμιο κεφαλαιο της οικονομικης επιστημης!!!!!!!!!!!!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Theo 14/09/2011 13:56:53

      "τρεις'

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ stanley@gr 14/09/2011 13:58:02

        συγνωμη για τη διορθωση Theo!

  3. klinexman avatar
    klinexman 14/09/2011 14:29:20

    Kaneis lathos! Spoudazo se megalo Amerikaniko panepisthmio kai ayta ta lectures diorganontai apo to kathe akathimaiko tmima kai polles fores einai ypoxreotiko gia tous foitites tou tmhmatos na parevrethoun. To sygkekrimeno lecture tha ginei sto Harvard Kennedy School kai sou ypografo oti tha einai toulaxiston oloi oi metaptyxiakoi foitites apo diafora merh tou kosmou kai oi kathightes tous pou eidikeyontai se diethnh oikonomia kai Europaikh politikh! Oi perissoteroi pane se ayta ta lectures gia na gnoristoun kai na kanoun dhmosies sxeseis gia mellontikes douleies, opote tha einai gemath aithousa pou tha ginei (apexthanomai oti exei sxesh me PASOK, alla na bazoume ta pragmata sth thesh tous giati oi perissoteroi Ellines den exoun fygei pote apo thn Ellada kai skeftontai me to mikrokosmo this Elladas kai ta vlepoun lathos ta pragmata, kai gi'ayto h Ellada den paei mprosta). To Harvard Kennedy School einai h koryfh this koryfhs: pio psila den ginetai na paei opote mallon ton theoroun megalh aythentia gia na ton afhsoun na milhsei ekei giati apo ekei vgenoun oloi oi mellontikoi hgetes kai billionaires tou kosmou!

    • raindog avatar
      raindog @ klinexman 14/09/2011 17:26:57

      Καλά τα λες αδερφέ. Μια παρατήρηση μόνο. Γιατί μας παιδεύεις με την γραφή σου; Κοπιάζουμε να σε διαβάσουμε. Κάνε set τα greek fonts και γράψε στα δικά μας, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. Βάλε και κανένα speller καλού κακού... :-)

    • kaτσεβρεστος avatar
      kaτσεβρεστος @ klinexman 14/09/2011 17:35:40

      τι γκρινγκλις ειναι αυτα
      καλα τοσο δυσκολο ειναι να γραψης στα ελληνικα...
      και ας κανεις ορθογραφικα λαθη
      εγω σου γραφω απο αυσρταλια σε αγγλικο keyboard
      απορω πως σε αφινουνε και αν σε διαβαζη κανενας

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ klinexman 14/09/2011 21:31:57

      "To Harvard Kennedy School einai h koryfh this koryfhs: pio psila den ginetai na paei"
      Swpa! Prosexe min peseis.
      Diladi esy file... myala sto kagkelo...

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ klinexman 14/09/2011 21:34:19

      Stin dialexi tou Davoutoglou pou diorganose to Kokkalis program, piges? Diktyothikes?

    • Mitsos avatar
      Mitsos @ klinexman 15/09/2011 16:08:18

      Σε αυτά τα πανεπηστήμια εχουν σπουδάσει ολοι αυτοι και γι αυτο ολες οι οικονομιες πανε απο το κακο στο χειροτερο...

      Ασε μας ρε φιλε με τα σπουδαια πανεπιστήμια με τους σπουδαιους καθηγητες... κανεναν που να εχει δουλεψει για να βγαλει το ψωμακι του πρεπει να φωναξετε να σας μιλησει και οχι τους αργοσχολους!!!

  4. Vassilis avatar
    Vassilis 14/09/2011 15:04:18

    Ο Σωκράτης με τη λειωμένη δερμάτινη τσάντα που μπήκε στο γραφείο του Θεοφάνη να πουλήσει τα τηλέφωνα Tesla τότε, σήμερα είναι αφεντικό των διαδόχων του Αντρέα (ειδικά του Σήφη), κι έτσι οι άνθρωποι του μπορούν να βρίσκονται όπου θέλουν και να κάνουν ότι τους αρέσει, στο κυβερνητικό γίγνεσθαι, πάντα υπό τον έλεγχο του Σωκράτη....

  5. δημης avatar
    δημης 14/09/2011 18:06:47

    ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ..ΜΗ ΣΤΑΞΕΙ Η ..ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΓΑΪΔΑΡΟΥ......
    ΜΑ Ο ΣΚ ΕΙΝΑΙ Ο....ΣΟΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ... ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ... Ο..ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΗΣ....
    -ΘΕΛΕΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ;;;;;;;;;;;
    -ΜΑ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΤΗΣ ...ΒΟΥΛΗΣ..ΟΙ ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΩΝ ..ΚΟΜΑΤΩΝ..

  6. che* avatar
    che* 15/09/2011 00:51:37

    Φίλοι μου αν υπήρχε παγκόσμιο conspiracoμετρο η χώρας μας θα σάρωνε.... Είναι πραγματικά εντυπωσιακό οτι πίσω απο κάθε ήσσονος σημασίας είδηση ή φήμη υπάρχει πάντα μια συνωμοσία, ένα σκάνδαλο, ένα δαιδαλώδες παρασκήνιο. Και φυσικά είμαστε σαν Έλληνες τόσο "γάτοι" που αμέσως τους πιάνουμε στα πράσα και αποκαλύπτουμε τα υπόγεια σχέδια τους. Και αφού τους τσακώσουμε γεμίζουμε τα εκατοντάδες blog-αντικατασκοπείας-ΘΟΥ-ΒΟΥ με την αποκαλυπτική είδηση που κάνει πάταγο και φυσικά με τίτλους που σπάνε κόκαλα.Μπράβο μας! Το harvard δεν είναι το κέντρο της παγκόσμιας συνωμοσίας. Είναι απλά το καλύτερο πανεπιστήμιο του κόσμου που συγκεντρώνει τα καλύτερα μυαλά του κόσμου. Τελεία. Για τον κάθε Ζανιά που έχει θεσμικό ρόλο σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου και είναι παράλληλα και ακαδημαϊκός, είναι απλά τεράστια τιμή να μιλήσει σε ένα τέτοιο ακροατήριο, πόσο μάλλον όταν η χώρα του είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου ενδιαφέροντος και του δίνεται ένα βήμα για να αντιστρέψει την χείριστη εικόνα που έχει ο κόσμος για την χώρα του. Το πρόγραμμα Κόκκαλη για την Ν.Α. Ευρώπη απο την άλλη είναι μια "έδρα" του πανεπιστημίου που ασχολείται επιστημονικά με την Ν.Α. Ευρώπη και χρηματοδοτείται απο τον Κόκκαλη. Θα μπορούσε να χρηματοδοτείται απο τα ΑΒ Βασιλόπουλος. Για το Harvard δεν κάνει καμία διαφορά αφού λειτουργεί ανεξάρτητα απο τον όποιο χρηματοδότη που πληρώνει τα εκατομμύρια του μόνο για την προβολή και υστεροφημία του.Υπάρχουν εκατοντάδες ανεξάρτητες έδρες που χρηματοδοτούνται πάσης φύσεως επιχειρηματίες και ασχολούνται με την ανάλυση διαφόρων περιοχών του κόσμου. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλός λαϊκισμός. Πόσο ακόμα λαϊκισμό θα αντέξουμε στην χώρα μας. Αν έκανε ο συντάκτης της κάθε "Είδησης Βόμβα" μια έρευνα ελάχιστων λεπτών θα καταλάβαινε οτι η μεγάλη συνωμοσία- ειδησάρα που αποκαλύπτει είναι άλλη μια απο τις εκατοντάδες μπούρδες που βλέπουμε κάθε μέρα. Λίγο προσοχή παιδιά του antinews γιατί κάνετε καλή δουλειά. Μην παρασύρεστε....

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ che* 15/09/2011 09:38:53

      Δηλαδή che* θέλεις να μας πείς ότι ο Κόκκαλης δεν έχει παίξει και δεν παίζει κανένα ρόλο στο πολιτικό γίγνεσθαι, ότι όλως τυχαία το Harvard δέχεται τη χρηματοδότηση του για να κάνει κάποιο συνέδριο όπου θα μιλήσει κάποιος Ζανιάς για να βοηθήσει την Ελλάδα, ότι η ψηφιακοποίηση του ΟΤΕ σε Ελλάδα, Ρουμανία κλπ χώρες όπου δραστηριοποιείται από τη δεκαετία του '90 έγινε παρέα με τη SIEMENS και η INTRACOM δεν ενεπλάκη σε κανένα σκανδαλάκι??? Οι δημοσιογράφοι του antinews καλά κάνουν και εμφανίζουν τέτοιες πληροφορίες γιατί κάθε τι που γίνεται ΔΕΝ γίνεται τυχαία!!!

      • che* avatar
        che* @ Vassilis 15/09/2011 12:45:17

        Φίλε Βασίλη τα έργα και οι ημέρες του Κόκκαλη είναι γνωστά. Εγώ στέκομαι στον τίτλο του άρθρου και την ουσία του δημοσιεύματος. "Στενές επαφές Ιδρύματος Κόκκαλη με την Κυβέρνηση". Αν επισκεφτείς την σελίδα του προγράμματος Κόκκαλη στο harvard http://www.hks.harvard.edu/kokkalis/events.html θα δείς οτι απο το 2000 μέχρι σήμερα (past events) έχουν συμμετέχει σε συνέδρια και ομιλίες Έλληνες και ξένοι υπουργοί, μέχρι και ο Ερντογάν της Τουρκίας. Το αντίστοιχο πρωτοσέλιδο όταν πήγε ο Ερντογάν ποιο θα ήταν? "Στενές επαφές Ερντογάν με το ίδρυμα Κόκκαλη"? Ας σοβαρευτούμε....Στο harvard πηγαίνουν όλοι αυτοί για να χτίσουν το προφίλ τους και τίποτε περαιτέρω. Όλα τα άλλα είναι απλά λαϊκισμός

  7. factorx avatar
    factorx 15/09/2011 12:53:58

    Αγαπητέ το γλύψιμο στο σύστημα είναι καλό για ορισμένους και μεγάλη πνευματική και οικονομική ανάγκη, δεν λέω, αλλά τέτοιες εποχές κάνει κακό στην υγεία. και φυσικά θα ήθελα να δω τι θα έγραφες αν πήγαινε στο Ιδρυμα Κόκκαλη ο Καραμανλής πχ

    • che* avatar
      che* @ factorx 15/09/2011 13:16:37

      Φίλε factorx μένω και εργάζομαι μόνιμα στην Γερμανία. Δεν έχω καμία ανάγκη να υποστηρίξω κανένα σύστημα. Για μένα η Ελλάδα προκαλεί δυστυχώς μόνο θλίψη.Οι εύκολοι χαρακτηρισμοί κάνουν κακό στην υγεία και πολύ μεγαλύτερο κακό στην κριτική και ελεύθερη σκέψη. Ο Καραμανλής έχει δική του έδρα στο tufts university οπότε δεν έχει ανάγκη να πάει στο Harvard. Όταν πάει ο Ομπάμα θα έχουμε ολοκληρωθεί ως συνωμοσιολόγοι. Πίσω απο την παγκόσμια διακυβέρνηση βρίσκεται ο Κόκκαλης!Στην υγεία μας!