#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2013 19:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα 50.000 ευρώ το αφορολόγητο για τα ακίνητα



Στα 50.000 ευρώ φαίνεται να κλειδώνει το αφορολόγητο για τον ενιαίο φόρο ακινήτων, μετά από τη σύσκεψη που έγινε στο Υπουργείο Οικονομικών. Οι τελικές αποφάσεις τόσο για το ύψος του αφορολόγητου, όσο και για τους κλιμακωτούς συντελεστές φορολόγησης, αναμένεται να ληφθούν την ερχόμενη εβδομάδα.

Ως βασικό σενάριο προκρίνεται αυτό των 50.000 ευρώ κάτι που σημαίνει ότι περίπου 2,7 εκατ. ιδιοκτήτες πιθανότατα να μην πληρώσουν ούτε ένα ευρώ φόρο καθώς εκτιμάται ότι 2,8 εκατ. είναι οι Έλληνες που δηλώνουν περιουσίας αξίας άνω των 50.000 ευρώ.

Επίσης, δεν έχει κλείσει ακόμη το θέμα της κλίμακας, αν και συμφωνήθηκε ότι ο ανώτερος συντελεστής για τα φυσικά πρόσωπα θα είναι χαμηλότερος από 2% και ότι ο πρώτος συντελεστής θα ξεκινά από το 0,1%.

Εξετάζεται επίσης το ενδεχόμενο ο συντελεστής 2% να επιβληθεί σε ακίνητη περιουσία υψηλότερη π.χ των 10 εκατ. ευρώ, για συμβολικούς λόγους στα πρότυπα του φόρου Ολάντ για τους πολύ πλούσιους.

Παρόλα αυτά οι τελικές αποφάσεις για το ύψος του αφορολόγητου, τους φορολογικούς συντελεστές και τον τρόπο φορολόγησης των αγροτεμαχίων αναμένεται να ληφθούν την ερχόμενη Τετάρτη σε νέα σύσκεψη της διακομματικής επιτροπής υπό τον υπουργό Οικονομικών Γ. Στουρνάρα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 01/02/2013 19:06:45

    Έρχονται οι κομμουνιστές να μας πάρουν τα σπίτια!

  2. nikos avatar
    nikos 01/02/2013 19:57:17

    ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ Η Ν.Δ. ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ Κ.Κ.Ε.΄ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΔΗΜΕΥΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ . ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 01/02/2013 20:03:51

    Είναι αστείο ποσόν τά 50.000 ευρώ. Θά φορολογηθούν άνθρωποι μέ μικρή περιουσία, καί μάλιστα πάρα πολλοί. Μέ ουσιαστική πλήρη αδυναμία πληρωμής τού οποιουδήποτε τέλους ! Διορθώστε τό αστείο μέ τήν λέξη εγκληματικό.
    Αυτό τό αφορολόγητο θά πρέπει νά συνδυάζεται καί μέ τόν αριθμό τών μελών μιάς οικογενείας, αλλοιώς θά είναι προκλητικά παράλογο...
    Τό τελευταίο ανέκδοτο τής πιάτσας :
    Πώς απειλεί ένας γονιός τό παιδί του ?
    Κάτσε φρόνιμα γιατί θά σού γράψω τό σπίτι !!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 01/02/2013 20:56:39

      Καί τό παιδί στό γονιό του:
      Ναί,ἀλλά 9 μέ 1 τή νύχτα θά τή κάνεις...

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 01/02/2013 20:13:16

    Αν είναι αλήθεια τα στοιχεία αυτά δεν είναι καθόλου επιβαρυντικός φόρος για τον πολύ λαό. Αντιθέτως θα γλιτώσουμε οι πολλοί από τα χαράτσια παντός είδους. Μακάρι.

    • GOyiaoGO avatar
      GOyiaoGO @ Γεώργιος Τ. 01/02/2013 20:38:01

      Το χαράτσι θα ήταν για δύο χρόνια. Τώρα γίνεται προσπάθεια να μονιμοποιηθεί.
      Το ΣτΕ έχει αποφανθεί σχετικά με τον φόρο κατοχής ακινήτων.
      Για να δούμε που το πάνε οι φωστήρες μας.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Γεώργιος Τ. 01/02/2013 20:52:13

      Λογικα το λες αυτο αστειευομενος... black χιουμορ, αλλα ΟΚ...

    • Afroditi P. avatar
      Afroditi P. @ Γεώργιος Τ. 01/02/2013 21:03:33

      ''Kαθόλου επιβαρυντικός φόρος??""
      Βιάζεσαι, φίλε μου...

      Κάτσε να δούμε πρώτα :

      1) τα ποσοστά φορολόγησης για κάθε ποσό
      2) Με τι αντικειμενικές θα γίνει αυτό-αφού είναι υπό εξέταση κι αυτές

      Και μετά έχεις χρόνο για πανηγυρισμούς!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Afroditi P. 01/02/2013 22:33:57

        Είπα αν... Μόνο με το αφορολόγητο των 50000Ε γλιτώνουμε οι περισσότεροι.

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ Γεώργιος Τ. 02/02/2013 15:40:57

          Σε μια μεσο-αστικη περιοχη, η αντικειμενικη ειναι περιπου 1.650 Ευρω ανα τ.μ. Αρα με 50.000 αφορολογητο, γλυτωνουν οσοι εχουν ενα διαμερισμα περιπου 29,5 τ.μ .
          Μια χαρα, αφου και στην Ινδια περιπου τοσα τετραγωνικα ειναι το μεσο διαμερισμα στο Νεο Δελχι (για το Παλαιο Δελχι, δεν γνωριζω).

    • nikos avatar
      nikos @ Γεώργιος Τ. 03/02/2013 10:07:39

      ΑΦΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΛΟΓΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/02/2013 20:18:58

    1) Αστειο το αφορολογητο των 50.000. Συνηθως κατι παραγκες που μενουν οι Αφρο-Ασιατες εχουν αντικειμενικη εως 50.000 (με τις τωρινες παραφουσκωμενες τιμες) . Οτιδηποτε κατω απο 150.000 Ευρω αφορολογητο οριο θα ηταν κοροιδια.

    2) Με δεδομενο οτι το αφορολογητο ειναι ουσιαστικα ανυπαρκτο, ο πρωτος φορολογικος συντελεστης θα επρεπε να ηταν το πολυ 0.05% (μισό τοις χιλιοις) κι οχι 0,1% ( 1 τοις χιλιοις).

    3) Ειμαι σιγουρος οτι εστω αυτο το 0,1% , θα ειναι το πολυ για τις επομενες 100.000 , και μετα ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα ανεβαινει με γεωμετρικη προοδο...

    4) Θα μπορουσαμε να μιλαμε για κατι σχετικα ανεκτο και οριακα δικαιο, μονο αν εχουμε αμεση ΠΤΩΣΗ των ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ τουλαχιστον 30%-35%, στις μεσο-αστικες περιοχες της Αττικης και ολων των μεσαιων και μεγαλων πολεων της Ελλαδας (αφου ειδικα στις πρωτευουσες των νομών, οι αντικειμενικες ειναι εγκληματικα υψηλες).

    5) Αν δεν συμβει το παραπανω, και αν ο πρωτος φορολογικος συντελεστης δεν επεκταθει τουλαχιστον εως τις 350.000- 400.000 Ευρω , τοτε μιλαμε ουσιαστικα για ΔΗΜΕΥΣΗ περιουσιας για μικρες και μεσαιες ιδιοκτησιες. Δηλαδη θα κανει η Ν.Δ αυτο που πιστευαμε οτι μονο κομματα τυπου ΣΥΡΙΖΑ θα κανανε, εις βαρος της Ελληνικη μεσαιας ταξης.

    6) Οι εμπλεκομενοι με την οικοδομικη δραστηριοτητα στην Ελλαδα, καθως και με ολα τα συναφη επαγγελματα, συν τους ιδιοκτητες μεσαιας και μικρο-μεσαιας ακινητης περιουσιας, ειναι πολλες δεκαδες χιλιαδες κοσμος. Κι εχουν το ''κακο'' συνηθειο να μην κανουν αποχη απ της εκλογες...

    7) Ως τωρα καλως ή κακως πιστεψαμε στις υποσχεσεις καποιων για ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ της περιουσιας του μεσου Ελληνα πολιτη (κι οχι των μεγαλο-ιδιοκτητων & των οφ σορ).

    8) Η υπομονη τελειωνει, και καλο θα ηταν ΚΑΝΕΙΣ να μην κρυβεται πισω απ' τον ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ επειδη δηθεν ο Στουρναρας ειναι πρωην ΠΑΣΟΚ, ή κολλητος του Σημιτη, ή ανθρωπος της ΔΗΜΑΡ, ή δεν ξερω τι αλλο.

    ---Η τωρινη ηγεσια της Ν.Δ θα ΧΡΕΩΘΕΙ (αν συμβει) την οποια προσπαθεια δημευσης της ακινητης περιουσιας του μεσου Ελληνα πολιτη, και κατα συνεπεια την εξοντωση της Ελληνικης μεσαιας ταξης.
    Αυτα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Μικρασιάτης 02/02/2013 00:44:33

      Αγαπητέ μου έχεις απόλυτο δίκαιο αλλά δυστυχώς είμαστε φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Σε αυτή τη σελίδα, που τη διαβάζουν οι διάφοροι, έχουν ανέβει πολλές αναρτήσεις για τη φορολογία στην ακίνητη περιουσία. Έχουμε κατ επανάληψη πει τη γνώμη μας. Μυαλό δεν αλλάζουν. Αφού δεν αλλάζουν αυτοί θα αλλάξουμε εμείς.

  6. Karenin avatar
    Karenin 01/02/2013 20:26:10

    Αχ αυτοί οι ευαίσθητοι πονηρούληδες βουλευτές Μητσοτάκης και Βορίδης που αντιδρούν στη φορολογία των ακινήτων που έχει να κάνει κύρια με αυτούς που έχουν, κλαίνε για το κατοστάρικο του φτωχού για να σώσουν τις χιλιάδες των άλλων. Ασε που για το πετρέλαιο θέρμανσης ποτέ δεν κατάλαβαν πως και κάποιος δυσκολευεται να το αγοράσει.

  7. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 01/02/2013 20:32:49

    Ωραία και κάπως έτσι θα περάσει και η ΝΔ όπως και το Πασοκ στην ιστορία δια χειρός Στουρνάρα και προεδρεύοντος Αντώνη Σαμαρά.

    Γιατί είναι πολύ γελασμένοι εκεί στου Μαξίμου αν νομίζουν ότι η βάση της ΝΔ θα αφήσει αυτό το αίσχος των χαρατσιών να περάσει έτσι.

  8. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 01/02/2013 20:54:53

    3 δις 200 εκ

    Τόσα είναι τα χρήματα που οφείλει το κράτος να συγκεντρώσει από αυτή την πηγή.
    Περισσότερα δηλαδή από τα έσοδα του "χαρατσιού" της ΔΕΗ

    ΥΓ: Μην παραπονιέστε από τώρα, σκεφτείτε ότι ακόμα δεν εισήλθαμε σε φάση αποπληρωμής των δόσεων. Ακόμα είμαστε σε φάση λήψης δόσεων. Παίρνουμε δόσεις, δεν δίνουμε δόσεις.

  9. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/02/2013 21:43:11

    50.000;;;; Τόσο κάνει ένα ακριβό αυτοκίνητο κι όχι σπίτι...

  10. dim avatar
    dim 01/02/2013 21:51:20

    Με το αφορολόγητο των 50.000 ευρώ η κυβέρνηση είναι στο σωστό δρόμο...

    Αν ξεκαθαρίσει ένα και μόνο ένα πράγμα ακόμα, θα γίνει πλήρως αποδεκτό από τη συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας, και κάθε κριτική από εκεί και πέρα θα είναι εκ του πονηρού....

    «Το ποσό που θα εισπραχθεί από το ενιαίο τέλος ακινήτων για τη περίοδο του προγράμματος (έως το 2015) θα είναι ακριβώς το ίδιο με το σύνολο των ποσών που εισπράχθηκαν από το χαράτσι και τους λοιπούς υφιστάμενους φόρους στα ακίνητα τα πρώτα δύο χρόνια του προγράμματος, και μετά το 2015, μέσα από την αύξηση του αφορολόγητου, το ποσό που θα εισπράττεται θα είναι ίσο με το ποσό που εισπραττόταν προ προγράμματος και προ επιβολής του χαρατσιού...»

    Πρέπει δηλαδή να ξεκαθαρίσει ότι η λογική του ενιαίου τέλους ακινήτου θα είναι μεν μόνιμη και οριστική, το ποσό όμως που θα εισπραχθεί θα είναι για τα έτη 2013-2014-2015 ίσο με το ποσό του 2011-2012, αλλά θα επανέλθει μετά το τέλος του μνημονίου, μέσω αύξησης του αφορολόγητου, στα προ 2011 έσοδα από ακίνητα….

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ dim 01/02/2013 23:24:42

      Συμφωνώ με την πρόταση.

    • Twins avatar
      Twins @ dim 02/02/2013 22:13:30

      Μέσα στο 2013 θα πρέπει να δωθούν φόροι 4.5+ χρόνων...
      ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ !

      - ΦΑΠ 2010
      - ΦΑΠ 2011
      - ΦΑΠ 2012
      - Νέος Ενιαιος
      - 1/2 Χαράτσι

      Οπως ειπε και ο Κυριακός, ειναι το Ετός Δημευσης

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ dim 04/02/2013 03:06:29

      Για βγες να τα πείς αυτά και στον κόσμο....
      Να δεις πως "θα γίνει πλήρως αποδεκτό από τη συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνία"
      Κύριε ελέησον ....!!!!

      • dim avatar
        dim @ Μαθηματικός 04/02/2013 03:44:28

        Το να βγεις και να πεις οτι το σύνολο του φόρου που θα παιρνεις μετά το 2015 θα επιστρέψει στα επίπεδα πρό 2011, δε θα γίνει αποδεκτό από τη συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας? Πας καλά? Ή μήπως δε κατανοείς αυτά που διαβάζεις?

        • Μαθηματικός avatar
          Μαθηματικός @ dim 05/02/2013 01:10:44

          Κατανοώ πολύ καλά και αυτά που διαβάζω και αυτά που ακούω. Εσύ μάλλον δεν άκουσες την δήλωση Στουρνάρα : "φέτος θα εισπράξουμε από τα ακίνητα τον ίδιο ακριβώς φόρο με πέρυσι και καλώ όσους ενίστανται να μου προτείνουν εκείνοι τον δικαιότερο τρόπο κατανομής του."

          Πηγή: http://www.skai.gr/news/politics/article/223088/stournaras-edos-tou-14-tha-arhisei-i-diorthosi-ton-adikion/#ixzz2JyUR8reA

          Και μη μου επαναλάβεις ότι μετά το 2015 θα αλλάξουν τα δεδομένα, όπως αναφέρεις. Το είδαμε και με το χαράτσι και με την υπόσχεση περι χαλάρωσης των φορολογικών βαρών εν γένει ....
          “εάν μη ίδω … ου μη πιστεύσω”

  11. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2013 22:32:45

    Διάβαζε προχτές κάποιες μελέτες για τον Αλή Πασά. Χρησιμοποιούσε ακριβώς τις ίδιες μεθόδους για να αρπάξει τις περιουσίες του κόσμου και να τις κάνει τσιφλίκια.

    Λυπάμαι που στήριζα τη δεξιά όλα αυτά τα χρόνια. Μπροστά σε αυτούς οι Κομμουνιστές είναι αθώες παρθένες.

    • Τασος avatar
      Τασος @ anonymous 02/02/2013 01:41:15

      Ο Αλή Πασάς φορολογούσε τους Ηπειρώτες με 20% φορο.
      Σε χωριά στα Τζουμέρκα υπάρχουν τα γράμματα από τους προύχοντες προς τους χωρικούς για να μαζέψει το χωριό τα χρήματα.
      20 % οι ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ.
      23% ΦΠΑ + 26% ΦΟΡΟ (+60% προκαταβολή) οι ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.

      • tak avatar
        tak @ Τασος 02/02/2013 10:42:01

        Ο Αλή Πασάς ήταν από τις κορυφαίες προσωπικότητες του 19ου αιώνα... Η συνεισφορά του στην ελληνική υπόθεση ήταν αρκούντως θετική, έστω κι αν εισφέρθηκε εκ πλαγίου... Ήταν όμως τύραννος και καταπιεστής του ελληνικού στοιχείου... Είναι δύσκολη η αξιολόγηση, όπως είναι και δύσκολη γενικά η αξιολόγηση και η αποτίμηση της εποχής εκείνης στην Ήπειρο.

  12. EΠΙΔΕΞΙΟΣ avatar
    EΠΙΔΕΞΙΟΣ 01/02/2013 22:41:07

    Αμα 2,7 εκατ. πολιτες δεν θα πληρωσουν τον φορο ακινητων
    πως θα εισπραχθουν τα 3 δις Eu που εχει υποσχεθει ο Στουρναρας
    στην ΤΡΟΙΚΑ;
    Αυτοι μεχρι τωρα μεσω του χαρατσιου της ΔΕΗ κατεβαλαν
    τον φορο τους.
    Για να πιασει το στοχο του λοιπον ο ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ θα πρεπει να τα βρει
    απ' τους υπολοιπους 2,8 εκατ. πολιτες (ΦΥΣΙΚΑ και ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ).
    Αντιλαμβανεσθαι λοιπον τι επερχεται.
    Μαλον στο νοικι μας βλεπω.

    • anonymous avatar
      anonymous @ EΠΙΔΕΞΙΟΣ 02/02/2013 00:07:27

      Ίσως άστεγους. Αυτή τη στιγμή λόγω φόρων κλείνουν τα σπίτια και τα κρατάνε ξενοίκιαστα, διότι τα ενοίκια δε φτάνουν για τους φόρους και τα χαράτσια. Υπάρχει ένα θέμα με τα κοινόχρηστα αλλά σε λίγο θα λυθεί κι αυτό διότι δε θα βάζουν πετρέλαιο.

      • Afroditi P. avatar
        Afroditi P. @ anonymous 02/02/2013 11:38:20

        Πέραν της αυξημένης φορολογίας ακινήτων, υπαρχουν και άλλες κινήσεις που συνηγορούν στην απώλεια/ κατάσχεση/απαξίωση τιμών ακίνητης περιουσίας :

        Ηδη, λόγω μη αποπληρωμής πλείστων όσων δανείων, Η κυβέρνηση με το ΔΝΤ σχεδιάζουν τα επόμενα βήματα :

        ''Την ίδια στιγμή, η τρόικα πιέζει τις τράπεζες να προχωρήσουν σε πλήρη διαχωρισμό των προβληματικών τους δανείων από το υγιές χαρτοφυλάκιο χορηγήσεων. Η τελευταία έκθεση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου αποκάλυψε ότι έχει ήδη συμφωνηθεί μεταξύ τρόικας, κυβέρνησης και ρυθμιστικών αρχών να συσταθεί μια bad bank σε κάθε συστημική τράπεζα, η οποία μάλιστα θα λειτουργεί υπό διαφορετική διοίκηση, ή εναλλακτικά να πωληθούν τα κακά δάνεια σε ειδικές εταιρείες διαχείρισης προβληματικών δανείων. ''

        http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/755230/Article.aspx

        Και τι λέτε, θα κάνουν οι ''ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ''?

        Θα κατάσχουν τα σπίτια ?

        θα τα πωλούν μαζικά σε ''ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ'' που ειδικεύονται στην ενοικίαση ακινήτων?
        Και τα δύο?

        -Και ΒΕΒΑΙΑ αυτό θα κατεβάσει σημαντικά και τις αξίες των ακινήτων.

        Αυτό, μέσα στα πλαίσια σχεδιασμών της Ευρωζώνης, έχει τους εξής στόχους (-και γιατί το λέω αυτό? σε πρόσφατο Eurogroup αναλύθηκε ότι η δέσμευση χρημάτων σε ακίνητη περιουσία είναι ΑΡΝΗΤΙΚΗ για την ανάπτυξη των οικονομιών)

        Οπως βλέπετε, έχουν γίνει πολλές ενέργειες για την απώλεια - μείωση της ακίνητης περιουσίας στην Ελλάδα.

        Και δεν είναι ''παρενέργειες'', ούτε αποσκοπούν μόνο σε συλλογή φόρων, αλλά είναι στο πλαίσιο ευρύτερου σχεδιασμού.

        Αλλωστε, και στη Γερμανία ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΠΙΤΙ !

  13. 1kris avatar
    1kris 01/02/2013 23:26:37

    Να ανακαιφαλαιωσουμε για να ξερουμε και τι λεμε μια ερωτησι προς οποιον ξερει
    ειναι αληθεια οτι ο εκπροσωπος του Σημιτη ο Στουρναρας προσελαβε σημερα εναν ολλανδο για επικεφαλη του Τ.Χ.Σ ναι η οχι για να το ψαξεται εκει στο antinews.και να μας ενημερωσεται.γιατι αν εχει συμβει και αυτο φαινεται οτι καποιοι μας πουλησαν.και τοτε η εμεις η αυτοι.

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ 1kris 02/02/2013 12:44:33

      Και τον Διευθύνων Σύμβουλο της DEXIA ως μέλος!!!!.

  14. olga avatar
    olga 02/02/2013 00:32:37

    Το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι εδω που κλαιγεστε ψηφιζετε ΝΔ. Καλα παθαινουμε λοιπον αφου ακομη ο λαος δε λεει να ξυπνησει και μονο κλαιγεται.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ olga 02/02/2013 11:06:42

      Η Ελληνική, αν θέλετε να γράφετε με πεζά, θέλει ακόμα τόνους! Το πολυτονικό καταργήθηκε, το μονοτονικό ισχύει...

  15. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2013 00:35:18

    Έτσι όπως το πάνε θα μας κάνουν χρυσαυγίτες με το ζόρι.

  16. tak avatar
    tak 02/02/2013 10:59:44

    Κύριε Πρωθυπουργέ, βάλτε τους χαλινάρι εκεί στο απαράδεκτο υπουργείο οικονομικών, που, διαχρονικά, φέρει το μέγιστο μέρος της ευθύνης για το οικονομικό κατάντημα της χώρας.
    Οι Έλληνες πληρώνουν για πράγματα που δεν έπρεπε να πληρώνουν, ε, όχι λοιπόν να βάλουν χέρι οι ανεύθυνοι και στα σπίτια τους...
    Η VIII Μεραρχία των Ηπειρωτών, που κράτησε τους Ιταλούς στο Καλπάκι και στη συνέχεια τους ανέτρεψε, για τα καλυβόσπιτα των μαχητών της πολέμησε...
    Τώρα;
    Να ανατρέψουμε τις αρχές και τις αξίες μας;
    Γη και ύδωρ δεν δώσαμε στους -κατά περιόδους- "Πέρσες", να δώσουμε τώρα στο ... Στουρνάρα;
    Ή μήπως να απαντήσουμε πάλι "Μολών λαβέ"!!!
    Στην περίπτωση αυτή, αναρωτιέμαι, ποιοι θα είναι οι έναντι και ποιοι οι απέναντι και πού και με ποιους θα είναι η θέση του καθενός μας!

  17. Γεωργία avatar
    Γεωργία 02/02/2013 12:43:01

    Δηλαδή ένα διαμέρισμα 5 ετών με αντικειμενική αξία 1700 ευρώ, θα πληρώνει τα ίδια με ένα 35 ετών;
    Γιατί και το χαράτσι έτσι ξεκίνησε....

  18. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/02/2013 16:19:05

    ---Καταλαβαινω οτι πολλοι φιλοι σχολιαστες εδω μεσα ειναι απο Ινδια, Ιρακ, Μαροκο, Μπαγκλαντες κτλ, αρα εχοντας σπιτια περιπου 25 τ.μ , τους καλυπτει το νεο αφορολογητο.

    ---Αλλα υπαρχει 1 ''προβληματακι'' επειδη μεγαλο κομματι της Ελληνικης μεσαιας ταξης εχει ακινητη περιουσια απο 200.000 Ευρω (οση αντικειμενικη ενα σπιτι 130 τ.μ σε μια μεση επαρχιακη πολη) εως 600.000 Ευρω που ειναι το ταβανι για μια ΜΕΣΑΙΑ σε αξια ιδιοκτησια, βαση στατιστικης (αν εχει κανεις απορια του το εξηγω και πιο απλα).

    ---Οι παραπανω θα εξοντωθουν, αν δεν πεσουν αμεσα οι αντικειμενικες περιπου 35% , κι αν η πρωτη φορολογικη κλιμακα δεν παει τουλαχιστον εως τις 300-4οο χιλιαδες ευρω φορολογητεα αξια. Πτωτη των αντικειμενικων, θα σημανει & ανακουφιση των μεσαιων στρωματων και στα παγια λογαριασμων.

    ---Αν ισχυσουν τα ως τωρα γραφομενα, ο Νεος-Φορος-Ακινητων, θα βολεψει αυτους που εχουν μεγαλη ανικητη περιουσια, δηλαδη ανω των 2 εκατομμυριων Ευρω, και θα υπερ-βολεψει αυτους που εχουν τεραστια ακινητη περιουσια, δλδ ανω των 10 εκατομμυριων Ευρω, αφου με τον παλιο ΦΜΑΠ θα πληρωναν πολυ περισσοτερα.

    ---Αλλωστε συντομα οι μεγαλο-ιδιοκτητες θα αγοραζουν τσαμπα τα ακινητα των μεσαιων και μικρο-μεσαιων ιδιοκτητων, αφου οι τελευταιοι δεν θα μπορουν να τα κρατησουν.

    ---Συμπερασματικα, οσοι γλυτωσαν τα ακινητα τους απ τις τραπεζες και τις κατασχεσεις απο χρεη, θα τους τα παρει συντομα η ΕΦΟΡΙΑ με τα διαδοχικα χαρατσια.

    ---Δεν αξιζει αυτο το εγκλημα κατα της Ελληνικης μεσαιας ταξης να το χρεωθει η Ν.Δ. Υπαρχει ακομα χρονος, καντε/ εξαγγειλτε τις τροποποιησεις που χρειαζονται για να ειναι καπως δικαια τα πραγματα.

    ---Μετα τα διαδοχικα τσεκουρωματα των μεσαιων συνταξεων, μην μας ξεφτυλιζετε ξανα στα ματια τοσων ανθρωπων (στη πλειοψηφια τους ανθρωποι της μεσαιας ταξης) που καταφεραμε οσοι αγωνιστηκαμε, να τους κανουμε να εμπιστευτουν στις εκλογες τη Ν.Δ.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Μικρασιάτης 02/02/2013 19:11:20

      Όντως είναι στην επαρχία τόσο υψηλές οι αντικειμενικές; Μένω Βόρεια Προάστια και έχουμε αντικειμενική 1200 ευρώ/τ.μ. και μας έχει κάπως βολέψει για τα χαράτσια η τόσο χαμηλή αντικειμενική. Σίγουρα είναι τόσο υψηλές οι αντικειμενικές στην επαρχία; (!!) Μου κάνει τεράστια εντύπωση!

    • Twins avatar
      Twins @ Μικρασιάτης 02/02/2013 22:06:39

      Στην επαρχία ειναι τραγική η κατάσταση γιατί τα σπίτια ειναι μεγαλύτερα (Το δικό μου ειναι 230τμ με κήπο) με αντικειμενική 300.000 ενώ μου κοστισε μόνο 180.000 για την κατασκευή, λιγότερο δηλαδή απο διαμέρισμα στην Αθήνα...

      Σφαγή... Εαν βάλει και τα χωράφια μέσα, πάμε για φυλακιση

  19. Chris 1979 avatar
    Chris 1979 02/02/2013 18:13:26

    Τα πραγματα είναι απλά:

    Ή δραστικός περιορισμός του Δημοσίου ή μεγάλοι φόροι στα ακίνητα.

    Δυστυχώς ΝΔ,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ θέλουν φόρους......

  20. Twins avatar
    Twins 02/02/2013 22:03:30

    Λαικισμός τα 50.000 . Ο Φόρος θα εβγαινε €50 (με 0,1%)

    Δημευση ειναι σε όσους έχουν περισσότερα γιατί η κομμουνιστική αντιληψη της προοδευτικής φορολογισης που δεν στέκει σημαινει οτι εαν ειναι δευτερο σπίτι θα δώσει €1000

    Εαν έχεις δυο αυτοκινητα πληρώνεις Χ20 πλάσια τέλη κυκλοφοριας ??
    Γιατι εαν έχεις παραπάνω να φτάνει στο 2% επι φανταστικών πλασματικών αξιών ?
    Εκει θα παιχτει το τελευταίο δράμα της δημευσης... αλλα και φυλακισης ιδιοκτητών με το μόνο αδίκημα η κατοχή ακινητου

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Twins 03/02/2013 14:43:52

      Λιγη υπομονη ακομα θα κανουμε.... λιγη. Ο κοσμος της Ν.Δ δεν ειναι ηλιθιοι, ουτε κοροιδα.
      Εχει το τροπο του...! Μην νομιζουν μερικοι οτι θα διαλυσουν την Ελληνικη μεσαια ταξη, και θα τα ριξουν στη κακη ...ταμπελα της ΝΔ (η οποια δηθεν μετα θα πρεπει να αντικατασταθει απο καποια αλλη ταμπελα).
      Τα προσωπα θα χρεωθουν απο ηθικης αποψης για το υπολοιπο της πολιτικης (κι οχι μονο) ζωης τους, την οποια ζημια (μαλλον τεραστια) θα προκαλεσουν στον μεσο Ελληνα.
      Υπαρχει ακομα χρονος & τροπος, να διορθωσετε αυτο που πατε να κανετε εις βαρος της προσωπικης περιουσιας των Ελληνων, αλλα και ενος τεραστιου επαγγελματικου κλαδου.
      Σας το φωναζει ολη η κοινωνια, απ τους μαιντανους του prime time των 8 μ.μ, μεχρι τον απλο πολιτη στην Ελληνικη επαρχια.
      Αρκουν αυτα τα βαρβαρα μετρα που εχουν ηδη παρθει. Το ξαναλεω, μην χρεωσετε στην Ελληνικη Κεντρο-Δεξια και συγκεκριμενα στην Ν.Δ τη δημευση των μικρο-μεσαιων και μεσαιων ιδιοκτησιων, και τη οριστικη διαλυση της οικοδομικης δραστηριοτητας στην Ελλαδα.
      Ουτε ο ΓΑΠ δεν εκανε τετοια πραγματα...

  21. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/02/2013 23:05:30

    -Κρητη, σε σχετικα λαικη γειτονια, προφανως οχι απ τις ακριβοτερες σε αντικειμενικη στη πολη μου, και η αντικειμενικη ειναι 1.650.
    1 χιλιομετρο παρακατω ειναι 1950. Μιλαμε για σφαγη των ....αμνων, αν δεν ριξουν τις αντικειμενικες.
    Τα ακινητα που νοικιαζονται, σπιτια-μαγαζια εχουν κανει ρεκορ στα ξενοικιαστα.
    Καλα να μαστε να τα θυμομαστε...

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Μικρασιάτης 03/02/2013 01:42:02

      Αμαν! Όντως έχετε δίκιο να παραπονιέστε. Νομίζω ότι πρέπει όμως να πιέσετε στην κατεύθυνση της μείωσης της αντικειμενικής! Είναι τεράστιες!