07/02/2009 19:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα χέρια του FBI οι τέσσερις Golden Boys

Θυμάστε τους τέσσερις Έλληνες Golden Boys σε σκάνδαλο σε Citi και Wall Street για τους οποίους γράφαμε χθες;  Όπως μας πληροφορεί τώρα το greekamericannewsagency, συνελήφθησαν και οι τέσσερις από πράκτορες του FBI. Όλοι τους  είναι αντιμέτωποι με την βαριά κατηγορία της οικονομικής κατασκοπίας και συνωμοσίας εναντίον άλλων εταιριών με τις οποίες συνεργάζονταν και αντλούσαν πληροφορίες με στόχο την αύξηση της προσωπικής τους κερδοφορίας κατά 7.000.000$ μέσα σε λίγο καιρό.

Δείτε και τη σχετική ανακοίνωση του γραφείο του FBI  στην ΝΥ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/02/2009 20:03:56

    Golden boys...

    Στην Αμερικη και τα χρυσα δοντια τους θα ξερασουν!

    Στην Ελλαδα ,περα που αποκλειεται να τους μπουζουριαζαν,ακομα και αν για τα ματια του κοσμου μεναν 2-3 εβδομαδες στην στενη,απο Διευθ.Φυλακων εως τον τελευταιο δεσμοφυλακα θα τους ζητουσαν χρηματιστηριακες πληροφοριες!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/02/2009 20:04:14

    Τα golden boys θα δοκιμάσουν τώρα το σύστημα greek style που επικρατεί στις Αμερικανικές φυλακές και θα γίνουν πραγματικά "greek boys".
    Εκεί στο Αμέρικα δεν σηκώνει το οικονομικό σύστημα λαμογιές. Η ύπαρξή του συστήματος βασίζεται στο να τηρούν όλοι τους κανόνες. Όποιοι ξεφεύγουν πάνε μέσα.

  3. Nick avatar
    Nick 07/02/2009 21:23:57

    @Strange Attactor:

    Όταν ο Χάρυ Μαρκόπουλος φώναζε 10 χρόνια για τον Μάντοφ, έπρεπε να σκάσει πρώτα η φούσκα και μετά να ξυπνήσουν.

    Αυτή είναι η Αμέρικα του φασιστικού Corporatism.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/02/2009 21:24:40

    "Ο Νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης.
    Πιάνει μικροέντομα και ζωύφια.
    Τα μεγάλα τον ξεσκίζουν."
    Σόλων ο Αθηναίος

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/02/2009 21:51:44

    μπα, μην το λες Προφήτη... Σίγουρα κάτι μεγάλα ψάρια κυκλοφορούν στις παρυφές της χρηαμτιστηριακής νομιμότητας, αλλά ειδικά η Κεφαλαιαγορά τους δεν χαρίζει, αφού η ύπαρξή της βασίζεται στην αξιπιστία της.

    Πανίσχυροι επώνυμοι στυλοβάτες της κοινωνίας έφυγαν από τα γραφεία τους με αλυσίδα στη μέση και τα χέρια από πίσω.

    Για άλλες αγορές ή κλάδους μπορεί ο νόμος να προστατεύει τα Αμερικάνικά συμφέροντα, μόνο. Ωστόσο η Lockheed για παράδειγμα πέρασε γενεες 14 για παραβίαση νομων περί λαδώματος αλλοδαπών πελατών... Θα μου πεις έχουν καλύτερα συστήματα παρακολούθησης, θα σου πω εμπίπτει στην άμυνα κλπ κλπ.

    Για να έρθουμε στα δικά μας. Δύο έχουν περάσει πόρτα με κάγκελα, σε χρηματιστηριακά. Ο ένας πεντακάθαρος, ο άλλος σκονισμένος αλλά σαφως εξιλαστήριο θύμα. Εδώ στα χρηματιστηριακά σε πάνε μέσα αν δεν είσαι απατεώνας. "Καλό παιδί ο τάδε, αλλά τίμιος"

    Ανώνυμε, 8.40, trading με εμπιστευτικές πληροφορίες είναι κλοπή, είτε από επενδυτές είτε από βασικούς μετόχους. Κλοπή, σαν να έρθω στο σπίτι σου και να σου πάρω τα ασημικά. ΚΛΟΠΗ.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/02/2009 23:39:51

    "Ο νόμος σε όλο το μεγαλείο του απαγορεύει εξ`ίσου στους πάμπλουτους και στους άστεγους να κοιμούνται στο δρόμο...."

    Ξεχνάω ποιός....

  7. Lakis avatar
    Lakis 08/02/2009 11:47:28

    @Αρχαιοπτερυγα,

    "Πανίσχυροι επώνυμοι στυλοβάτες της κοινωνίας έφυγαν από τα γραφεία τους με αλυσίδα στη μέση και τα χέρια από πίσω."

    Για ποια χωρα μιλας???

    Για την Ελλαδα???

  8. Lakis avatar
    Lakis 08/02/2009 11:50:26

    Να ρωτησω κατι:

    Ο Νεονακης που βρεθηκε με 65.000.000,00 Ευρω ισχυριζομενος οτι τα εβγαλε απο το Χρηματιστιριο την εποχη που και οι επαειωτες του ειδους εχασαν τα μαλλιοκεφαλα τους, ειναι εξω?

    Δηλαδη θελω να ρωτησω, εκτος απο το "παραιτησου για λογους ευθιξιας" που του ειπε το ΠΑΣΟΚ, υπεστη καμια παραιτερω κυρωση?

    Διωχθηκε ποινικα?

  9. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 08/02/2009 12:30:50

    5@ Οχι του Σολωνα αλλα του Περση Αναχαρσι ειναι.

  10. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 08/02/2009 15:27:28

    @ 10 Lakis: Που τα εχει αυτα τα 65 εκατ. Ευρω ο Νεονακης; Στο Χρηματιστηριο, σε Τραπεζες, σε ακινητα, σε συμμετοχες σε επιχειρησεις, σε καποιο κομμα; Που; Πληρωνει φορους και ποσους και σε ποια Εφορια 'η Εφοριες; 'Η, ειπαμε την παρολα μας και παει, τελειωσε; Αλλα ετσι δεν βγαινει κατι που θα μπορουσε, εστω και μεγαλη καθυστερηση, να αξιοποιηθει.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/02/2009 18:01:38

    Lakis
    όχι βέβαια... ποιά Ελλάδα.
    Στην χώρα του FBI.